Polská ochrana proti bitevním vrtulníkům a letadlům
- 13. 6. 2017
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Polská firma PIT-RADWAR dokončila vývoj kanónového systému protivzdušné obrany (PVO) velmi krátkého dosahu. Systém (zatím nemá jméno) se skládá ze tři základních částí a lze jej využít k ochraně stacionárních i mobilních objektů před útoky bitevních vrtulníků, letadel, dronů i před přesnou municí.
Jednou z hlavních priorit polského ministerstva obrany je modernizace národní PVO na všech úrovních - program Wisla řeší nákup raketových prostředků PVO středního dosahu (do 100 km), Narew raketových prostředků krátkého dosahu (do 25 km) a Poprad raketových prostředků velmi krátkého dosahu (do 5 km).
Kromě toho polská armáda již v listopadu minulého roku objednala v rámci programu Pilica raketové-kanónové prostředky velmi krátkého dosahu kategorie VSHORAD (Very-SHort-Range Air Defense).
Polská armáda v letech 20019 až 2022 získá šest baterií - v každé baterií se nalézá šest palebných prostředků ZUR-23-2SP Jodek se sovětským dvojkanónem ZU-23-2 ráže 23 mm. Stanoviště využívá i polské střely země-vzduch Grom/Pierun s infračerveným naváděním.
Baterie “Pilica” obsahují navíc vozidlo řízení palby, mobilní radar krátkého dosahu, spojovací vozidlo a aparatury pozorovatele vzdušného prostoru. Sovětský kanón ZU-23-2 byl zvolen pro snadnou dostupnost (polská armáda má ve skladech stovky kusů těchto zbraní) a nízkou cenu.
Úkolem programu Pilica je především zajistit ochranu klíčových objektů a infrastruktury letectva před útoky bitevních letounů/vrtulníků/dronů.
V Polsku ale vznikl i mnohem pokročilejší kanónový systém PVO kategorie VSHORAD. Pro program Notec, který má ale menší prioritu než programy Wisla, Narew, Poprad a Pilica, firma PIT-RADWAR nabízí palebné prostředky A-35 a AG-35 využívající švýcarský kanón ráže 35 mm.
Program Notec hledá náhradu za sovětské kanóny S-60 ráže 57 mm pobřežních jednotek PVO polského námořnictva. S-60 chrání klíčové objekty a infrastrukturu polského námořnictva před leteckými útoky. V letech 2019 až 2022 plánuje Varšava pro jednotky PVO námořnictva nakoupit 24 “sestav” (bez upřesnění, co je “sestava”) nových kanonových systémů PVO kategorie VSHORAD. Žhavým kandidátem je řešení firmy PIT-RADWAR.
Stanoviště střelce ZUR-23-2SP Jodek
Firmou PIT-RADWAR nabízení komplet využívá tři klíčové komponenty - vozidlo řízení palby WG-35, zmíněné palebné prvky A-35/AG-35 a programovatelnou (ve vzduchu explodující) munici. V námořní verzi AM-35 lze palebný prvek umístit i na bojová plavidla - Polsko počítá s instalací AM-30 na nových minolovkách třídy Kormoran II.
A-35/AG-35 jsou určeny pro pozemní jednotky, kdy A-35 k navádění palby potřebuje řídící vozidlo WG-35. Naproti tomu AG-35 disponuje vlastní elektro-optickou zaměřovací hlavicí a dokáže vést palbu na vzdušné cíle zcela samostatně, případně dokonce řídit palbu dalších “hloupých” A-35.
V současné době jsou A-35/AG-35 umístěny na kolovém přívěsu - v této podobě jsou určeny především pro ochranu stacionárních objektů (předsunuté základny, seřadiště techniky, atd.). Firma PIT-RADWAR plánuje umístit A-35/AG-35 i na kolové nebo pásové podvozky - v takové podobě systém ochrání manévrující pozemní jednotky před útoky bitevních letadel, vrtulníků a dronů.
Pozemní A-35/AG-35 i námořní AM-30 jsou vyzbrojeny automatickým kanónem KDA ráže 35 mm švýcarské konstrukce (délka hlavně je 3150 mm). Licenci na výrobu kanónu Polsko odkoupilo od švýcarské firmy Oerlikon již v roce 1995. Kanón KDA má kadenci 500 ran/min, efektivní dálkový dostřel 5,5 km a výškový 3,5 km. Kanón (resp. celý systém) dokáže ničit cíle letící rychlostí až 600 m/s (2160 km/h).
Pro ochranu pobřeží i pozemních objektů polské námořnictvo využívá letité sovětské kanóny S-60 ráže 57 mm. / Public Domain
Kanón KDA je zásobován ze dvou nábojových pasů (2×80 ks munice) s možností okamžitě přepínat (volit tedy munici) mezi jednotlivými pásy. Kanón může střílet klasickou podkaliberní, nebo programovatelnou municí. Díky nízké hmotnosti, větší rychlosti a plošší balistické dráze letu je podkaliberní munice vhodná pro střelbu na větší vzdálenosti i proti rychlejším cílům, naproti tomu programovatelná munice má drtivý účinek na kratší vzdálenost proti pomalejším a lehce pancéřovaným cílům.
Střela programovatelného náboje ráže 35 mm (se 100 ks submunice) má hmotnost 750 g a úsťovou rychlost 1050 m/s, podkaliberní projektil váží pouze 550 g a z hlavně vylétá rychlostí 1440 m/s. A-35/AG-35 jsou také při střelbě velmi přesné - na vzdálenost 1000 m dokáží do cíle o rozměrech 20×60 cm s 96% úspěšností doručit v dávce (550 ran/min) 9 střel.
A-35/AG-35 mohou vést palbu nejen proti vzdušným, ale také proti pozemním cílům a lze je začlenit do baterií Pilica nebo Poprad - společná velitelská vozidla a vozidla řízení palby pak řídí palebné prvky baterií Notec, Pilica a Poprad.
Přechod z pochodové do palebné pozice netrvá déle než 2 min
Vozidlo WG-35 na podvozku polského terénního automobilu Zubr-P slouží k detekci cílů, k řízení palby až 8 palebných prvků i jako velitelské vozidlo - dokáže získávat a vyhodnotit informace o vzdušné situaci i z externích senzorů (z radarů krátkého dosahu).
Posádka WG-35 se skládá ze dvou lidí, kdy jeden funguje jako řidič, druhý jako operátor řízení palby. V současné době WG-35 využívá k zaměřování cílů pouze elektro-optickou hlavici, ale je připraven také k instalaci radaru velmi krátkého dosahu.
Efektivitu celého systému však značně ovlivňuje použití palebných prvků A-35 nebo AG-35. V případě nasazení “hloupých” A-35 lze vést palbu celé baterie pouze proti jednomu cíli (cíl zaměřuje pouze WG-35), naproti tomu při nasazení “chytrých” AG-35 lze najednou postřelovat několik cílů najednou.
Systém řízené palby WG-35. / PIT-RADWAR
Prozatím se polská armáda k nákupu sestav A-35/AG-35 a WG-35 nerozhodla. Přednost má raketový komplet Poprad a výše zmíněný Pilica.V letech 2018 až 2021 polská armáda obdrží 79 vozidel PVO velmi krátkého dosahu Poprad.
Avšak při vzájemném propojení systémů Pilica, Poprad a Notec získají Ozbrojené síly Polské republiky unikání řešení PVO velmi krátkého dosahu, které poskytuje špičkovou úroveň ochrany proti bitevním vrtulníkům/letadlům i dronům.
Dodejme, že problematiku VSHORAD řeší v Armádě České republiky raketové komplety RBS-70, ve spojení s radarem a systémem řízení palby čety ReVISOR, případně s komunikačním a informačním systémem velení a řízení palby RACCOS
Související články
Polsko: Raketomety jako ofenzivní nástroj protiraketové obrany
Polsko v rámci programu Homar plánuje pro svou armádu nakoupit moderní raketové systémy. Jedním z ...
- 28.04.2017
- 46 komentářů
- Jan Grohmann
Nové vrtulníky pro polské speciální jednotky
Polský Inspektorát pro vyzbrojováni spustil výběrové řízení na nákup osmi vrtulníků v úpravě pro ...
- 09.05.2017
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Program Harpyje: Stíhačky F-35A Lightning II pro Polsko
Podle deníku Defense News plánuje Polsko v roce 2025 v rámci programu Harpyje nakoupit stíhačky ...
- 05.06.2017
- 157 komentářů
- Jan Grohmann
Výzbroj a výstroj pro polské jednotky lehké pěchoty
Polská zbrojní skupina PGZ (Polska Grupa Zbrojeniowa) představila na výstavě Pro Defense výzbroj a ...
- 12.06.2017
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
Stále funkčný vo VTSÚ Záhorie: https://www.facebook.com/ozbro...
Stále funkčný vo VTSÚ Záhorie: https://www.facebook.com/ozbro...
netreba zabudat ani na system BRAMS, ktory bol vyrobeny v pocte 1ks uz pred 10rokmi.
https://forum.valka.cz/topic/v...netreba zabudat ani na system BRAMS, ktory bol vyrobeny v pocte 1ks uz pred 10rokmi.
https://forum.valka.cz/topic/v...Jeden nebo dva tyhle kanony ve věži s vpastním radarem a optickým SŘP, k tomu šest raket RBS70NG a máme jednak důstojnýho poračovatele STROPu, druhak prostředek nahrazující ...Zobrazit celý příspěvek
Jeden nebo dva tyhle kanony ve věži s vpastním radarem a optickým SŘP, k tomu šest raket RBS70NG a máme jednak důstojnýho poračovatele STROPu, druhak prostředek nahrazující Strely-10 a Ještěrky u mechanizovaného vojska a do třetice rozumnou variantu k Pancíři, která by se mohla nechat rozumně vyvážet všude tam, kde nehctěj ruský věci a přitom potřebujou posílit PVO.
Vývoj zbraňovýho systému dokončili poláci, u nás by se to zabalilo do věže a dořešila instalace radaru a hotovo.Skrýt celý příspěveknemozem si pomoct, poliaci maju marketing zvladnuty skvele. Minimalne sa o ich vyrobkoch hovori, aj ked realnu podobu dostane malo z nich. Na tomto linku je podobna strana ...Zobrazit celý příspěvek
nemozem si pomoct, poliaci maju marketing zvladnuty skvele. Minimalne sa o ich vyrobkoch hovori, aj ked realnu podobu dostane malo z nich.
Na tomto linku je podobna strana CZK/SVK riesitelov o ktorej vie asi len malo ludi...
https://forum.valka.cz/topic/v... Skrýt celý příspěvekMaximus VSHORAD Ok jakos daje radę ale od krótkiego zasięgu włącznie w zwyż nie mamy narazie nic! Krotki zasięg utknął w "krainie" poszukiwania dostępu do technologii efektora. ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
VSHORAD Ok jakos daje radę ale od krótkiego zasięgu włącznie w zwyż nie mamy narazie nic! Krotki zasięg utknął w "krainie" poszukiwania dostępu do technologii efektora. Średni padł ofiarą naszych ambicji posiadania czegos czego jeszcze nie ma... A czas leci nieubłaganie. I nie jest to najdroższy projekt bo przed nami wybor OP,teraz 4 sztuki. Najbardziej martwi kumulacja zaległych programów, w okolicach 2022 bedziemy mieli armagedon .Skrýt celý příspěvekJít do větší ráže kánonu nemá pro Poláky moc velký význam, protože budou mít větší výšky pokryty v rámci PVO programy Wisla a Narew. O něco málo větší výškový dosah než tento kánon ...Zobrazit celý příspěvek
Jít do větší ráže kánonu nemá pro Poláky moc velký význam, protože budou mít větší výšky pokryty v rámci PVO programy Wisla a Narew. O něco málo větší výškový dosah než tento kánon má i systém Poprad (založeny na raketách Grom/Piorun) a mají k tomu i značny počet MANPADS Grom a nově Piorun, který má výškový dosah 4 km a dálkový 6 km.
Tento kánon doplňuje plánované raketové systémy o schopnost levně a efektivně likvidovat taktické drony (průzkumné i Loitering Munition), které mohou být díky své relativní laci nasazovány ve velkých počtech. Je rovněž předpoklad, ze tento systém bude zakladem i pro C-RAM schopnosti a portfolio PVO schopnosti budou mít naši severní sousedi díky tomu komplexni a velmi efektivní - na rozdíl od ČR :-(((.Skrýt celý příspěvekPro Kolt a Marthy - ten nový kanon, resp. věž AU-220M vychází právě ze zastaralého S-60. Samozřejmě, těch změn bylo tolik, že jde de facto o nový kanon. A ano, chystá se i jeho ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Kolt a Marthy - ten nový kanon, resp. věž AU-220M vychází právě ze zastaralého S-60. Samozřejmě, těch změn bylo tolik, že jde de facto o nový kanon. A ano, chystá se i jeho protiletadlová verze, osazená na podvozek BMP-3. Ta se bude lišit od AU-220M osazené na běžných BMP-3 Derivacija/Dragon systémem řízení palby, větším množstvím munice atd (obdobně jako Švédové udělali protiletadlovou verzi CV-90, stejná výzbroj, ale jiné přístrojové vybavení)Skrýt celý příspěvek
Marthy: 57mm v Rusku žije: http://www.burevestnik.com/pro...
Nechtěl bych potkat BVP s touto věžíčkou ...Marthy: 57mm v Rusku žije: http://www.burevestnik.com/pro...
Nechtěl bych potkat BVP s touto věžíčkou ...Marthy: podle mě s tím počítají do nových 57mm Bajkalů. Sice to není PLK, ale na zametání dronů má dosah víc než slušný. Prostě to bude jedna z municích pro tenhle systém.
Marthy: podle mě s tím počítají do nových 57mm Bajkalů. Sice to není PLK, ale na zametání dronů má dosah víc než slušný. Prostě to bude jedna z municích pro tenhle systém.
Někde jsem četl že se v Rusku vyvíjí speciální munice proti minidronům (letícím v hejnech),má jít o ráže35 a 57mm.Ta třicet pětka je jasná,ale ta ráže 57mm-měli sice co pamatuju ...Zobrazit celý příspěvek
Někde jsem četl že se v Rusku vyvíjí speciální munice proti minidronům (letícím v hejnech),má jít o ráže35 a 57mm.Ta třicet pětka je jasná,ale ta ráže 57mm-měli sice co pamatuju ještě v SSSR protiletecké tažené a možná i samohybné děla ráže 57mm,ale mám za to že ty jsou už beznadějně zastaralé a dávno vyřazené.Že by prováděli nějakou modernizaci starých PLK 57mm,nebo pracují na nových?Skrýt celý příspěvek
marfolodej: pro ráži 76mm nejenže existuje programovatelná munice, ale dokonce i naváděná - viz.munice DART
https://www.youtube.com/watch?...marfolodej: pro ráži 76mm nejenže existuje programovatelná munice, ale dokonce i naváděná - viz.munice DART
https://www.youtube.com/watch?...Tak nějak. Chápu, že programovatelná munice vyřeší ledasco, kupříkladu je jí zapotřebí menší množství, protože jeden takový granát bouchnuvší vedle menšího dronu je pro tento ...Zobrazit celý příspěvek
Tak nějak. Chápu, že programovatelná munice vyřeší ledasco, kupříkladu je jí zapotřebí menší množství, protože jeden takový granát bouchnuvší vedle menšího dronu je pro tento konečná. Nicméně dostup onoho granátu je 3.5 km (pokud toto neplatí jen pro podkaliberní munici), což stačí jen na slabší drony. A třeba proti bitevním vrtulníkům už může být taková munice relativně slabá.
Chápu a souhlasím, že ty prostředky mají svůj význam, s tím problém nemám. Spíš mě překvapilo, že se s ním chystají nahradit "námořní" S-60, který má ráži téměř dvojnásobnou (v předchozím příspěvku jsem to popletl, je to 57 mm, zaměnil jsem to s typovým označením, omlouvám se). Prostě bych čekal silnější prostředek. Ale zase vím já, na co to přesně chtějí? Nevím. Tak snad to mají promyšlené :-) Já holt mám slabost pro sedmapadesátku Bofors :-)Skrýt celý příspěvekprogramovatelná munice existuje pro ráže 35mm (Oerlikon), 40mm a 57mm (Bofors) a dokonce i pro 76mm (OTO Melara). Otázka proti čemu to použít. Vemte si třeba dron s řízenou ...Zobrazit celý příspěvek
programovatelná munice existuje pro ráže 35mm (Oerlikon), 40mm a 57mm (Bofors) a dokonce i pro 76mm (OTO Melara).
Otázka proti čemu to použít. Vemte si třeba dron s řízenou municí. Je lepší ten nosič sejmout dřív než vystřelí, pak je lepší 76mm, nebo počkáte až vystřelí a budete likvidovat střelu?
Zase 76mm munice je daleko objemnější a rovněž i dražší. A co si vybrat kadenci? Dosah?
Umístit celej komplet 76mm na kolovej podvozek jde...máte mobilní kompletní stanici, napojíte na radary a jedete po obloze.
Takže ráže neráže, možnosti jsou opravdu veliké. Kdo má peníze a nápady, ten si to zajistí. ;-)Skrýt celý příspěvek2 Tyro to ano, ale v jádru má Kolt myslím pravdu - větší ráže by neuškodila. Prioritně kvůli vyššímu dostupu granátu. Vždyť staré AA kanony ráže 130mm naváděné radarem, byly ...Zobrazit celý příspěvek
2 Tyro
to ano, ale v jádru má Kolt myslím pravdu - větší ráže by neuškodila. Prioritně kvůli vyššímu dostupu granátu. Vždyť staré AA kanony ráže 130mm naváděné radarem, byly schopny ohrozit letadla i ve výškách kolem !18-20km! - pochopitelně nerozporuji praktickou (ne)úspěšnost těchto kompletů z konce 40. letSkrýt celý příspěvekKOLT: Docela bych řekl, že si hodně slibují od té "chytré munice". Taky s přihlédnutím k tomu, proti jakým cílům chtějí ty komplety používat se mi zdá i 35mm poměrně účinné
KOLT: Docela bych řekl, že si hodně slibují od té "chytré munice". Taky s přihlédnutím k tomu, proti jakým cílům chtějí ty komplety používat se mi zdá i 35mm poměrně účinné
Kanónový prostředek proti dronům by AČR potřebovala jak sůl... Trochu mě překvapuje, že chtějí 60mm kanón nahradit 35mm. Chápu, mají na něj licenci, ale přecijen je to úplně ...Zobrazit celý příspěvek
Kanónový prostředek proti dronům by AČR potřebovala jak sůl...
Trochu mě překvapuje, že chtějí 60mm kanón nahradit 35mm. Chápu, mají na něj licenci, ale přecijen je to úplně jiný výkonová kategorie. Logičtější by mi přišel Bofors 57 mm, nicméně cena by byla asi úplně jinde. A mobilita koneckonců také.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...