PL-19 Nudol: Rusové testují zbraň proti satelitům

Odpal rakety protivzdušného systému S-400; ilustrační foto / YouTube

Podle amerického deníku The Washington Free Beacon Rusové v prosinci provedli již pátý test antisatelitního raketového systému PL-19 Nudol. Zbraň dokáže mimo jiné ničit komunikační nebo navigační satelity na nízké oběžné dráze Země.

The Washington Free Beacon své informace opírá o nejmenované zdroje z Pentagonu. Nicméně informace o testu také nezávisle potvrdila americká CNN. Podle obou médií Rusko 16. prosince odpálilo z centrální části země antiraketu systému PL-19 Nudol.

Šlo celkově o pátý a třetí úspěšný letový test PL-19 Nudol, který Moskva oficiálně označuje jako protiraketovou zbraň ničíci bojové hlavice balistických střel. U posledního testu nicméně nedošlo ke zničení žádného objektu na oběžné dráze Země.

Tisková mluvčí Pentagonu Michelle Baldanza odmítla test komentovat: ”Obecně nekomentujeme schopnosti ostatních zemí.”

“Rusové vidí americkou závislost na kosmickém prostředí (přenos dat, komunikace, navádění zbraní, atd. - pozn. red.) jako využitelnou zranitelnost, a proto úmyslně budují své “antikosmické” schopnosti,” komentoval dřívější testy PL-19 Nudol pro americký Kongres generálporučík amerického letectva David J. Buckn.

“Potenciálně by to mohlo mít dopad na naší porážku v konfliktu vysoké intenzity. Kompletní ztráta GPS sítě, nebo její podstatná degradace, odstraní efektivitu všech existujících konvenčních střel s plochou dráhou letu dlouhého doletu a degraduje funkčnost velkého množství našich přesných zbraní,” uvedl Mark Schneider, bývalý analytik Pentagonu pro strategické zbraně.

“Začali jsme podnikat nějaké kroky na snížení závislosti na GPS, ale výrazný efekt se nedostaví v krátkodobém horizontu,” varuje Schneider.

Američané například pracují na velmi levných raketových prostředcích, které dokáží v řadu hodin nebo dnů nahradit zničené satelity na oběžné dráze. Testuje se vypouštění malých raket ALASA (Airborne Launch Assist Space Access) ze stíhaček F-15 nebo vývoj velmi levného a rychle nasaditelného raketoplánu XS-1.

Michael Dodge, obranný analytik think-tanku Heritage Foundation, si zase myslí, že Spojené státy musí začít brát vesmír jako neustále ohrožený prostor. “Ukazuje se, že musíme cvičit scénáře, při kterých Spojené státy nebudou mít volný přístup do vesmíru. Test ukazuje nutnost chránit a diverzifikivat americkou vesmírnou infrastrukturu.”

PL-19 Nudol je pravděpodobně antisatelitní verzí raketového systému A-135 (test A-135 na videu), který chrání Moskvu proti balistickým raketám.

Podle amerických zpravodajských služeb již dva tucty raket Nudol zásadně ohrozí americká aktiva na nízké oběžné dráze Země. Ostatně toho si uvědomuje nejen Rusko, ale i Čína.

Obě země nevyvíjejí jen raketové prostředky země-vesmír, ale také nejrůznější laserové zbraně schopné zničit, poškodit nebo vyřadit z provozu satelity. Stejně tak existují zprávy o vývoji “predátorských” satelitů - ty jsou schopné "číhat" na oběžné dráze a v případě potřeby přímým kontaktem ničit jiné satelity.

Avšak i Pentagon má schopnost ničit nepřátelské satelity. V roce 2008 americké námořnictvo z křižníku USS Lake Erie zničilo pomocí střely SM-3 nefunkční americký satelit.

Z pochopitelných důvodů je o PL-19 Nudol jen minimum informací. Představitelé Kremlu přiznávají vlastnictví antisatelitních zbraní, ale neuvádějí detaily.

Avšak například podle generálporučíka Olega Ostapenka, bývalého velitele kosmických sil Ruské federace, budoucí raketové komplety S-500 Prometej (nástupce S-400 Triumf) dokáží ničit satelity na nízké oběžné dráze.

Ruská agentura TASS zase informovala o instalaci “antisatelitních” laserů na dopravní letadla Il-76 (resp. na odvozené varianty A-60).

Avšak nejzajímavější je informace TASS z října letošního roku. TASS označuje Nudol jako A-235 s tím, že je odvozen od raketového systému A-135 chránící Moskvu proti balistickým raketám dlouhého doletu. To indikuje možnost, že Rusové minimálně část raket 53T6 systému A-135 upraví a použijí pro ničení satelitů na oběžné dráze. Podle odhadů Moskvu v současnosti chrání 68 střel 53T6.

Zdroj: The Washington Free Beacon

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace PVO Armády ČR: V roce 2018 se vybere vítěz

Redakce Armádních novin se zúčastnila briefingu na Ministerstvu obrany (MO) o modernizaci pozemní ...

Cukr a bič: Zavádění ruských střel Iskander-M

Ruská armáda pokračuje v zavádění a modernizaci střel země-země krátkého doletu Iskander. V současné ...

MOKV: Americké kladivo na jaderné rakety

Americká agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) vyvíjí speciální antihlavice ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Slavoslav
    09:07 26.12.2016

    cejkis fakt, predpokladas, ze zostrelenim komunikacnych ci navigacnych druzic americania skoncia? Clanok sice vyznieva pesimisticky, ale existuju nahradne riesenia v podobe ...Zobrazit celý příspěvek

    cejkis

    fakt, predpokladas, ze zostrelenim komunikacnych ci navigacnych druzic americania skoncia?

    Clanok sice vyznieva pesimisticky, ale existuju nahradne riesenia v podobe dronov s dlhou vydrzou, vzducholodi atd. ktore budu tieto satelity supplovat.

    Nehovorim, ze to bude 100% nahrada, ale silne pochybujem, ze by nejaky armadny planovac jednej ci druhej strany dovolil tak silnu zavyslost ne nejakom kuse techniky o ktorom vie, ze ho ma druha strana schopnost znicit.Skrýt celý příspěvek

  • stetula
    12:59 25.12.2016

    KOLT, s tím sestřelem na GEO se docela pleteš je to totiž nejlepší cíl ve vesmíru všicni znají jeho přesnou polohu a ta se prostě nemění je pořád stejná takže teď jenom mít ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT,
    s tím sestřelem na GEO se docela pleteš je to totiž nejlepší cíl ve vesmíru všicni znají jeho přesnou polohu a ta se prostě nemění je pořád stejná takže teď jenom mít raketu která tam dokáže donést malé manévrovatelné těleso a bum je po sazelituSkrýt celý příspěvek

  • cernakus
    09:08 24.12.2016

    Schopnosti Nudolu postřelovat GPS satelity záleží na dvou faktorech 1) Jestli na to má DON-2 přesnost 2) Jestli se počítá s nasazením 51T6, ty totiž mají dostatečný výkon na to, ...Zobrazit celý příspěvek

    Schopnosti Nudolu postřelovat GPS satelity záleží na dvou faktorech
    1) Jestli na to má DON-2 přesnost
    2) Jestli se počítá s nasazením 51T6, ty totiž mají dostatečný výkon na to, aby místo extrémní akcelerace vynesly třetí stupněm bez problému schopné dosáhnout výšek nad 36000Km

    Oboje se, z dostupných chvástavých keců z Ruska, zdá jako, že ano. To, že autor článku pomíchal LEO a GPS satelity je pak bezpředmětné. Fakt je, že Gorgona je vysocemanévrovatelná, velmi přesná a extrémně rychlá balistická raketa a přitom je docela levná. Ideální pro WW3Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    19:53 23.12.2016

    cejkis, neumíte chápat psaný text? "nezávisle potvrdit" znamená mít z jiného zdroje. WFB to má z jednoho zdroje, CNN z jiného. Co je na tom k nepochopení? Samozřejmě můžeme ...Zobrazit celý příspěvek

    cejkis, neumíte chápat psaný text? "nezávisle potvrdit" znamená mít z jiného zdroje. WFB to má z jednoho zdroje, CNN z jiného. Co je na tom k nepochopení? Samozřejmě můžeme debatovat o spolehlivosti zdrojů, ale na samotném sdělení to nic nemění.
    Ohledně zničení navigační/komunikační sítě – tak tahle raketa rozhodně není něco, co by mělo USA vzrušovat, protože prostě nedoletí dostatečně vysoko. A sestřelovat satelity na GEO není taková sranda, jak si mnozí myslí.

    RiMr71: Tak.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    17:44 23.12.2016

    HonzaH Asymetrii odpovědi vidím v překonání technologické převahy USA. V podstatě útok na komunikační satelity vrátíte technologii 20 let zpět. Rusko tím vyrovnalo potenciál v ...Zobrazit celý příspěvek

    HonzaH

    Asymetrii odpovědi vidím v překonání technologické převahy USA. V podstatě útok na komunikační satelity vrátíte technologii 20 let zpět. Rusko tím vyrovnalo potenciál v dronech. Ono postavit dron umí kde kdo. Ovšem přenášet telemetrii online z odvrácené polokoule umí jen, ten který má na oběžné dráze komunikační síť. Dále jste zničením navigačních systémů řadu zbraní udělal méně přesnými a řadu zbraní vyřadil úplně. Prostředky vynaložené na zbraně v USA, které jsou závislé na satelitech jsou o řády vyšší než u Ruska. Tolik jeden postřech v asymetrické odpovědi.

    Ovšem ten zásadní je odpověď na PRO. Pokud zničíte senzorové prvky PRO na oběžné dráze, zejména satelity informující o startu raket, omezil jste systém za miliardy dolarů. Tolik k asymetrii.

    A k druhé polemice. "Nezávislá CNN" je stejná utopie jako "nezávisle potvrdila CNN".Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    13:51 23.12.2016

    ...Belde, četl jste vůbec to, na co mi odpovídáte? Dobrá, zkusím to zjednodušit. Ptal jsem se, který že navigační systém ze stávající skorotrojice (GPS, Glonass, Galileo) má své ...Zobrazit celý příspěvek

    ...Belde, četl jste vůbec to, na co mi odpovídáte?
    Dobrá, zkusím to zjednodušit. Ptal jsem se, který že navigační systém ze stávající skorotrojice (GPS, Glonass, Galileo) má své družice na LEO (nápověda - žádný, všechno je to kolem 19 000 - 20 000 km).
    Dále jsem se ptal, jestli si někdo myslí, že diskutovaná střela tedy na tyto dráhy dosáhne (ápověda - nedosáhne).

    A vzhledem k tomu, že celý článek v podstatě mluví o této střele jako prostředku schopném sestřelit navigační satelity a dále toto rozvíjí, kdy je zřejmé, že už ten prapůvodní předpoklad není splněn, si troufnu tvrdit, že jde o opravdu mizerný a hloupý článek.Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    09:06 23.12.2016

    cejkis: Američani jsou schopní vyslat na oběžnou dráhu satelit a jsou schopni protivníkovi satelit sestřelit. Rusové jsou schopni vyslat na oběžnou dráhu satelit a jsou schopni ...Zobrazit celý příspěvek

    cejkis: Američani jsou schopní vyslat na oběžnou dráhu satelit a jsou schopni protivníkovi satelit sestřelit. Rusové jsou schopni vyslat na oběžnou dráhu satelit a jsou schopni protivníkovi satelit sestřelit. Kde vidíte tu asymetrii?

    A "nezávyslá CNN" a "nezávysle potvrdila americká CNN" sice zní podobně, avšak význam je zcela odlišný.Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    09:06 23.12.2016

    cejkis: Američani jsou schopní vyslat na oběžnou dráhu satelit a jsou schopni protivníkovi satelit sestřelit. Rusové jsou schopni vyslat na oběžnou dráhu satelit a jsou schopni ...Zobrazit celý příspěvek

    cejkis: Američani jsou schopní vyslat na oběžnou dráhu satelit a jsou schopni protivníkovi satelit sestřelit. Rusové jsou schopni vyslat na oběžnou dráhu satelit a jsou schopni protivníkovi satelit sestřelit. Kde vidíte tu asymetrii?

    A "nezávyslá CNN" a "nezávysle potvrdila americká CNN" sice zní podobně, avšak význam je zcela odlišný.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    21:50 22.12.2016

    "The Washington Free Beacon své informace opírá o nejmenované zdroje z Pentagonu. Nicméně informace o testu také nezávisle potvrdila americká CNN." Nezávislá CNN mne opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

    "The Washington Free Beacon své informace opírá o nejmenované zdroje z Pentagonu. Nicméně informace o testu také nezávisle potvrdila americká CNN."

    Nezávislá CNN mne opravdu pobavila :-D

    A jinak by se slušelo k článku dopsat, že smlouvu o nešíření zbraní do vesmíru vypověděly USA. Ruská odpověď na sebe nenechala dloho čekat, je opět asymetrická a levnější. Ono vlastně o schopnosti vůbec nejde. Jde o prachy, které dostávají majitele firem podílejících se na vývoji.Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    20:36 22.12.2016

    RiMr71 : No nicit satelity na LEO nad svym uzemim dokaze snad kdokoli , kdo by do toho investoval . Klidne i CR . ( Ty rychlosti jsou sice velke , ale k ochromeni / zniceni ...Zobrazit celý příspěvek

    RiMr71 : No nicit satelity na LEO nad svym uzemim dokaze snad kdokoli , kdo by do toho investoval . Klidne i CR . ( Ty rychlosti jsou sice velke , ale k ochromeni / zniceni satelitu staci malo )

    Osobne nepochybuji , ze jak Rusaci , tak Americane , maji prostredky k niceni cilu na GEO , ale spise bych typoval na jaderne naloze . Je to nejjednoduzsi a nejefektivnejsi .


    Otazka o systemu tohoto typu na GEO vs LEO je ciste historicka . I u Galilea se zvazovaly duvody pro LEO . Obe ma sve vyhody a nevyhody . Rekl bych ze ciste civilni system budovany v dnesni dobe by patril spise na LEO .Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    17:36 22.12.2016

    "Zbraň dokáže mimo jiné ničit .......navigační satelity na nízké oběžné dráze Země."

    Pane Grohmann, můžete prozradit, které navigační systémy používají své družice na LEO?

    "Zbraň dokáže mimo jiné ničit .......navigační satelity na nízké oběžné dráze Země."

    Pane Grohmann, můžete prozradit, které navigační systémy používají své družice na LEO?

  • RiMr71
    17:34 22.12.2016

    "....Kompletní ztráta GPS sítě, nebo její podstatná degradace, odstraní efektivitu... " ...to jakože ten Nadol dokáže sejmout GPS družici letící ve výšce přes 20 000 km, ano? ...Zobrazit celý příspěvek

    "....Kompletní ztráta GPS sítě, nebo její podstatná degradace, odstraní efektivitu... "


    ...to jakože ten Nadol dokáže sejmout GPS družici letící ve výšce přes 20 000 km, ano? Pro srovnání - ISS = cca 400km...
    Ale no tak... :)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...