Padlí čeští vojáci chránili spojeneckou základnu Bagrám

Bagrám
Foto: Čeští vojáci z 1. strážní roty BAF v Bagrámu. / praporčík Radek Leskovjan

Dne 8.7. 2014 v 5:15 místního času padli v Afghánistánu čtyři čeští vojáci. Všichni vojáci patřili k 2. strážní BAF (Bagram Air Field) rotě chránící největší spojeneckou základnu Bagrám v provincii Parwan.

V rámci snižování stavu vojsk NATO v Afghánistánu ukončili v roce 2013 čeští vojáci své působení v provincii Wardak. Česká republika však byla již dříve požádaná o vybudování strážní jednotky zabezpečující část letecké základny Bagrám.



Letecká základna Bagrám leží ve výšce 1400 metrů nad mořem, zhruba 40 kilometrů severně od Kábulu. Čeští vojáci zodpovídají za bezpečnost 40 000 spojeneckých vojáků na základně.



Obří přistávací dráhy základny Bagrám o délce 3000 a 3500 metrů dokáží přijmout libovolně velké letadlo, včetně obřích C-5 Galaxy a Antonov An-225. Na základně má mimo jiné sídlo americká 10. horská divize a 101. výsadková divize.



Činnost českých vojáků nespočívá v obsazení strážních věží a vjezdů. Tuto obranu zabezpečují vojáci z Nepálu a Jordánska. Úkolem českých vojáků je nepřetržité patrolování v okolí základny až do 20 kilometrové vzdálenosti. Cílem je narušovat nepřátelské aktivity a omezit raketové či jiné útoky, směřované do prostoru letecké základny.

Infografika: Letiště Bagrám. / google.maps.com



„Strážní jednotka se skládala z několika čet, které se střídaly v patrolování. Délka patrol byla rozdílná. V systému služeb připadaly na každého dva dny plnění úkolů a den volna. Za celou dobu mise jsme absolvovali více než 100 patrol, při kterých došlo k několika nastřelení z ručních zbraní a jednomu incidentu s nástražným výbušným zařízením.Všechno se ale obešlo bez zranění. K patrolování jsme využívali vozidla americké armády MRAP MAXXPRO, což jsou pancéřová vozidla odolná proti výbušným nástrahám," vysvětluje situaci rotmistr Lubomír Fňukal, který působil v Bagrámu ve funkci velitele družstva, v rámci 1. strážní roty.



Současní vojáci 2. strážní roty nasazení v Bagrámu převzali úkoly po svých předchůdcích v polovině dubna. Návrat domů je plánován na říjen letošního roku, kdy je vystřídají vojáci 3. strážní jednotky.



V 2. strážní rotě BAF slouží celkově 150 vojáků. Základ jednotky tvoří příslušníci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Doplňují je vojáci z dalších devíti útvarů a zařízení AČR.



Jednotka je operačně podřízena americkému prapornímu úkolovému uskupení TF 1-320, jenž je zodpovědné za ochranu základny. Prostor odpovědnosti TF 1-320, označován jako BSZ (Bagram Security Zone – Bezpečnostní zóna Bagram), je z největší části tvořen distriktem Bagrám, dále distriktem Charikar (na západě), distriktem Kohistan (na severu) a distriktem Qarah Bagh (na jihu).

Zdroj: army.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cvičení průzkumných skupin

V termínu 19. do 23. května 2014 se uskutečnil pod řízením zpravodajských skupin 71. a 72. ...

42. mechanizovaný prapor cvičí s Pandury

Ve dnech 12.-23.5.2014 cvičili příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského" ve ...

Čáslavští „tygři“ a NATO Tiger Meet 2014

Již jsme Vás informovali, že minulé pondělí 16. června opustila čáslavskou základnu čtveřice letounů ...

V Afghánistánu zahynuli 4 čeští vojáci, jeden je těžce zraněn

Dnes 8. července 2014 v čase okolo 5.15 našeho času při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Hrobař
    08:23 09.07.2014

    Odvrácená strana toho že jsou naši vojáci natolik kvalitní aby jim byla svěřena činnost mimo relativní bezpečí opevněné základny.

    Odvrácená strana toho že jsou naši vojáci natolik kvalitní aby jim byla svěřena činnost mimo relativní bezpečí opevněné základny.

  • Barry
    20:04 08.07.2014

    čest a sláva jim.....,ale jak by řekl dobrý voják Švejk "Tahle válka je vyhraná"

    čest a sláva jim.....,ale jak by řekl dobrý voják Švejk "Tahle válka je vyhraná"

Načítám diskuzi...