Německý postoj k afghánské válce
- 14. 1. 2014
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Německý deník Der Spiegel se pokusil přiblížit postoje Němců a německé armády k válce v Afghánistánu. Díky nabytému sebevědomí a zkušenostem německé armády se ozývají hlasy, že Německo má nést větší odpovědnost za evropskou a světovou bezpečnost.
Posílený Bundeswehr
Německá armáda se poprvé od druhé světové války zapojila v Afghánistánu do přímých bojových akci. Německé mělo v Afghánistánu po Spojených státech a Velké Británii třetí největší kontingent.
V roce 2010 sloužilo v Afghánistánu 5350 německých vojáků. Německá armáda v Afghánistánu ztratila celkově 54 vojáků. Poslední němečtí vojáci mají ze země odejít v prosinci letošního roku.
"Afghánistán je nejdůležitější zkušeností německých ozbrojených sil. Bylo to poprvé od druhé světové války, kdy byla německá armáda zapojená do skutečné bojové akce," říká generál ve výslužbě Harald Kujat, bývalý náčelník generálního štábu Bundeswehru (2000-2002) a bývalý předseda Vojenského výboru NATO (2002-2005).
Podle Kujata válka v Afghánistánu pomohla vychovat novou generaci mladých důstojníků s osobními bojovými zkušenostmi. Takové zkušenosti dle Kujata přispívají k „více sebevědomému“ Bundeswheru. Zkušenosti z Afghánistánu pomohly více vzdělat německou armádu, lépe zvážit klady a zápory války a schopnost lépe definovat potřeby armády pro plnění jednotlivých misí.
Avšak "pozitivní" změny v německé armádě jsou v rozporu s postojem německé společnosti k válce v Afghánistánu. Němci více než kdy jindy nesouhlasí se zapojením Německa do zahraničních misí. Problémem je především pocit, že třináctiletá německá anabáze v Afghánistánu k ničemu nevedla.
Video: Němečtí vojáci v akci. / YouTube
Podle Kujata jsou úspěchy Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil ISAF (International Security Assistance Force) sporné. Zatímco vojenská část pracovala „docela dobře“, politická naprosto selhala.
„Politická část nebyla úspěšná,“ říká Kujat v narážce na problémy afghánské politické reprezentace, slabé občanské společnosti a neschopnosti afghánských ozbrojených sil převzít odpovědnost nad bezpečností v zemi. Podle Kujata tak v Německu roste přesvědčení, že práce německých vojáků přišla vniveč. Němci se tak „více zdráhají zapojit do vojenských operací.“
Vélké Švýcarsko
Německa podpora války klesla ze 65 % ze začátku války na 37 % v roce 2011. "Německá společnost se poučila, že to nestojí za ty peníze," říká Olaf Boehnke, šéf berlínské kanceláře Evropské rady pro zahraniční vztahy. Němci se vrátili k protiválečným postojům, protože začali věřit, že „to nevyšlo.“
Podle deníku Der Spiegel jeden ze zlomů nastal v roce 2009, kdy bývalý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg označil německé operace v Afghánistánu jako „válku“ a tím německou veřejnost vrátil do reality.
„Němci přednostně vnímají německého vojáka v Afghánistánu jako stavitele škol a kopače studní,“ poznamenává Boehnke a dodává, že Němci jsou raději bezpečnostní „spotřebitelé“ než „poskytovatelé“ bezpečí. „Lidé stále věří v ideu velkého Švýcarska a to, že nemáme jít mimo naše hranice.“
Video: Němečtí vojáci v akci. / YouTube
Podle Patricka Kellera, bezpečnostního experta z politické nadace Konrad Adenauer Stiftung, se však Německo bude muset chtě-nechtě zapojit do bezpečnostních otázek po celem světě. „Není to přitažené za vlasy, že budeme muset být připravení jednat,“ říká Keller. Za potenciální ohniska konfliktu Keller pokládá Blízký východ, Severní Afriku a střední a východní Evropu (!).
Problémem však je, že podle Stefani Weiss, odborníka na evropskou zahraniční a bezpečnostní politiku na Bertelsmann Stiftung, není Německo připraveno na vedoucí úlohu v bezpečnostních otázkách
"Německo má velké potíže převzít vedení. Nechceme být ve vedoucí pozici, ať už se jedná o otázky bezpečnosti, nebo krize eurozóny,“ cituje Der Spiegel Stefani Weiss. "Je to otázka odpovědnosti. Nemáme pocit, že jsme zodpovědní za hledání řešení mezinárodních konfliktů."
Podle poslance Kiesewetter, by se však mohlo Německo snažit dostat do vedoucí role v rámci vytváření ucelené evropské bezpečnostní strategie. "Je potřeba vedení v rámci EU," říká. "Německo může být partnerem pro vytvoření synergie mezi státy EU ... a převzít odpovědnost tam, kde jiní nejsou ochotni."
Zdroj: Der Spiegel
Související články
Nový německý kulomet pro zbraňové stanice
Německá firma Rheinmetall započala s vývojem zcela nového středního kulometu pro náboj 7,62×51 mm ...
- 21.05.2013
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
KMW IWS-35: Německá věž s 35mm kanonem
Německá zbrojařská firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) vyvíjí novou dálkově ovládanou zbraňovou ...
- 10.11.2013
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Německé tanky Leopard pro polskou armádu
Polská armáda během několika příštích let výrazně posílí. Polské tankové jednotky získají z přebytků ...
- 28.11.2013
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Afghánistán: Počty padlých vojáků za rok 2013
Tento rok se z Afghánistánu stáhne většina spojeneckých vojáků a techniky. Bezpečnost nad ...
- 01.01.2014
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Nevím , jak by mohla být vůdčí role zakódována v genech. Já myslím, že pokud by Čechů bylo 80 milionů a byli největším národem v Evropě (a měli německou ekonomiku), tak by se ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím , jak by mohla být vůdčí role zakódována v genech. Já myslím, že pokud by Čechů bylo 80 milionů a byli největším národem v Evropě (a měli německou ekonomiku), tak by se historicky chovali úplně stejněSkrýt celý příspěvek
Tageda: Ale vždyť s tím Reichem se to opakuje pořád do kola víc jak tisíc let. Je to národ, který má v genech zakodovanou vůdčí roli a v té Evropě to zkouší zas a znovu, vždycky ...Zobrazit celý příspěvek
Tageda: Ale vždyť s tím Reichem se to opakuje pořád do kola víc jak tisíc let. Je to národ, který má v genech zakodovanou vůdčí roli a v té Evropě to zkouší zas a znovu, vždycky trochu jinak.Skrýt celý příspěvek
No, ale tí ľudia majú pravdu. Tá vojna je zbytočná a za chvíľu budeme hovoriť "bola zbytočná." Za 13 rokov tam je bordel tak či tak, po Sovietoch a po Muhadžedínoh tam NATO dalo ...Zobrazit celý příspěvek
No, ale tí ľudia majú pravdu. Tá vojna je zbytočná a za chvíľu budeme hovoriť "bola zbytočná." Za 13 rokov tam je bordel tak či tak, po Sovietoch a po Muhadžedínoh tam NATO dalo len bodku.Skrýt celý příspěvek
No porovnávat dnešní Německo a to z roku 1939 je absurdní. Myslím, že by to bylo fér, kdyby převzali normální díl odpovědnosti. Bylo by fajn, kdybychom se v Evropě nemuseli tak ...Zobrazit celý příspěvek
No porovnávat dnešní Německo a to z roku 1939 je absurdní. Myslím, že by to bylo fér, kdyby převzali normální díl odpovědnosti.
Bylo by fajn, kdybychom se v Evropě nemuseli tak opírat o USA.Skrýt celý příspěvekJen aby to nedopadlo "Ein volk, ein reich, ein Merkelová..." :/ Německo už za evrospkou bezpečnost ručilo a ve finále to dopadlo tak, že se nám sem na 20 let nasáčkovali Rusové. Zobrazit celý příspěvek
Jen aby to nedopadlo "Ein volk, ein reich, ein Merkelová..." :/
Německo už za evrospkou bezpečnost ručilo a ve finále to dopadlo tak, že se nám sem na 20 let nasáčkovali Rusové.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...