Nový ruský bombardér nakonec nebude hypersonický

Tu-160
Foto: Tu-160 za letu / Wikipedia, Alex Beltyukov

Rusové popírají, že vyvíjený dálkový strategický bombardér PAK-DA má být hypersonický, tedy mít schopnost letu mnohonásobnou rychlostí zvuku. Vývoj takového letounu je velmi nákladný a zejména natolik technologicky komplikovaný, že by ohrožoval předpokládané zavedení do služby kolem roku 2020.



Informaci o vývoji měl podle serveru DefenceTalk.com sdělit Dmitrij Rogozin, místopředseda vlády pro obranný a průmyslový komplex. Sám se přitom nechal v minulosti slyšet, že Rusové chtějí použít při vývoji nového dálkového bombardéru PAK-DA takové technologie, aby mohlo být dosaženo hypersonické rychlosti.

Připomeňme, že jako „hypersonické“ jsou uváděny vysoce nadzvukové letouny, které jsou schopny vyvinout rychlost M = 5 a vyšší. Do služby přitom nebyl nikdy zařazen jediný takový letoun. Nejvíce se jemu přibližoval americký strategický průzkumný letoun Lockheed SR-71 Blackbird, který byl schopen vyvinout rychlost M = 3,29. Naopak do výzbroje nezařazený americký strategický bombardér, legendami opředený XB-70 Valkyrie, měl dosahovat maximální rychlosti M = 3,1.

Po hypersonických letounech a raketoplánech byl zájem v době studené války, kdy měly představovat skutečně účinnou zbraň prvního úderu. Jejich vývoj byl ovšem náročný po všech stránkách, ať už se jednalo o tepelné namáhání při letu vysokou rychlostí, design konstrukce nebo samotný pohon. Většina takových projektů proto zůstala pouze na papíře. Případný vývoj hypersonického bombardéru se v současné vojenskopolitické situaci proto zdá být zcela nesmyslný a to i s ohledem na „reálnost“ takového stroje.

Vyvíjený ruský dálkový strategický bombardér PAK-DA s dosud nezveřejněným designem by proto měl zůstat „pouze“ nadzvukovým. Výhodou jsou nejen nižší náklady a kratší doba vývoje ale také větší šance brzkého nasazení do výzbroje. Zároveň bude možno použít takové technologie, které stroj účinní lépe provozuschopným, oproti technicky komplikovaným hypersonickým letounům. Diskutuje se také nad vlastností stealth, tedy snížením radarové odrazivosti.

Tu-95 Foto: Tu-95 při pojíždění na dráze / Wikipedia, Dmitriy Pichugin - Russian AviaPhoto Team



Je dobré připomenout, že Rusové nenazývají strategické bombardéry ani tak bombardéry, jako spíše nosiči raketových střel. Ty je možno vypustit ve větší vzdálenosti od nepřátelského území s podstatně menším rizikem sestřelení vlastního letounu. K dalším útokům na důležité pozemní cíle v konfliktu s vysokou intenzitou jsou preferovány strategické bombardéry Tu-22M, taktické Su-24 a útočné Su-34.

Strategické bombardéry figurují spíše jako odstrašující zbraně prvního úderu. Vyvíjený PAK-DA by měl přitom nahradit právě koncepčně zastaralé Tu-95 a výhledově pak také stále vyráběné Tu-160.

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Ruský těžký stíhač Su-35S

Před pár dny podnikl svůj první testovací let třetí sériový letoun Su-35S určený pro ruské armádní ...

Venezuela uvažuje o pořízení Su-35

Venezuelský prezident Hugo Chávez se údajně nedávno nechal slyšet, že uvažuje o pořízení ruských ...

Nejasnosti kolem ruského bombardéru další generace

Nedávno se opět objevily zprávy hovořící o další generaci ruských strategických bombardérů ...

Rusko staví novou těžkou mezikontinentální raketu

Přezdívkou „Ďábel“ (SS-18 Satan) je v kódu NATO označovaná těžká ruská mezikontinentální raketa ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...