Venezuela uvažuje o pořízení Su-35

Su-35S
Foto: Spodní pohled na Su-35S / Wikipedia, Alex Beltyukov

Venezuelský prezident Hugo Chávez se údajně nedávno nechal slyšet, že uvažuje o pořízení ruských nadzvukových víceúčelových letounů Su-35S. Rád by tak zvýšil obranné schopnosti své armády, i co se týče vzdušného prostoru. Nedávno již z Ruska zakoupil nemalý počet moderní pozemní techniky jako například tanky, obrněné transportéry i další vojenskou techniku.

Snaha o zbrojení

Případný nákup výkonných ruských stíhacích letounů by tak nebyl zdaleka prvním. Hugo Chávez se snaží v posledních letech zvýšit obranyschopnost své armády a moderní zbraně tak logicky hledá v zemích, které mají s jeho režimem dobré vztahy. Jednou z takových zemí je právě Rusko, které musí vidět ve Venezuele nejen odběratele svých zbraní ale také možnost, jak zvýšit svůj vliv v Jižní Americe.

V září 2009 Venezuela domluvila velký kontrakt na dodávky zbraní z Ruska formou úvěru. Například se má jednat o 92 tanků T-72B1, raketomety BM-30 Smerč, obrněné transportéry BMP-3M a BTR-80A a další zbraňové systémy. O pokračování zbrojení pak vypovídají zprávy o údajné dohodě o dodávce další stovky tanků výše uvedeného typu. Zároveň nelze opomenout ani zprávy o údajné dohodě o dodávkách protiletadlových systémů BUK-M2 i výkonného S-300, jehož dodání má však být podle nepotvrzených zpráv zatím nedořešené.

Mimochodem podle neziskové mediální společnosti WikiLeaks se nákup ruských zbraní do Venezuely snažily zhatit Spojené státy americké, s nimiž má tato země dlouhodobě velice špatné vztahy.

Posílení venezuelského letectva

Není třeba dodávat, že pořízení doposud neupřesněného množství stíhacích nadzvukových víceúčelových letounů Su-35S bude pro venezuelské letectvo skutečně velkou vzpruhou. Letadla Su-35S se tak výhledově zařadí vedle stávající flotily 24 taktéž víceúčelových letounů Su-30MK2, jež pochází ze stejné vývojové a konstrukční větve. Ty jsou přitom v současnou dobu hlavní obrannou i údernou silou venezuelského letectva Aviación Militar Bolivariana Venezolana.

Su-30MKI Foto: Suchoj Su-30MK2 ve venezuelských barvách / Wikipedia, André Austin Du-Pont Rocha

 Suchoje Su-30MK2 si Venezuela nepořídila náhodou, ale v reakci na americké zbrojní embargo z roku 2005, které značně omezuje bojeschopnost a vůbec provozuschopnost dvacítky nadzvukových F-16A/B americké výroby. Vedle toho ovšem ještě Venezuela pohrozila, že pro ni již dlouhodobě zbytečné letouny F-16A/B prodá do jiné země, například provokativně do Íránu. Na to samozřejmě reagovaly USA, že důrazně varují Venezuelu před takovým krokem.

F-16A Foto: Venezuelský stíhací letoun F-16A americké výroby / Wikipedia, Chris Lofting

Proto není vůbec divu, že se Hugo Chávez snaží domluvit s Rusy, se kterými v poslední době upevňuje vztahy a plánuje spolupráci nejen v oblasti vojenství ale také energetice.

Su-35S ve stručnosti

Su-35S je nadzvukový víceúčelový stíhací letoun vyvinutý konstrukční kanceláří Suchoj na základě předchozích typů Su-27/30. V současné době se jedná o vůbec nejmodernější stíhací letoun zařazený do výzbroje ruského letectva. Vedle pokročilé avioniky, výborným manévrovacím schopnostem a zbraňových systémů totiž využívá prvky stealth. Proto je označován jako stroj 4++. generace.

Pro výzbroj je určeno, vedle jednoho zabudovaného kanónu se 150 náboji, 14 pylonů pod křídly a trupem (dva v prostoru mezi motory, čtyři pod motory). Systémy letounu přitom podporují celou řadu starších i těch nejmodernějších ruských zbraní určených ke vzdušnému boji (vzduch-vzduch), útokům na dobře chráněné pozemní (vzduch-země) i námořní cíle.

Letoun tak lze vyzbrojit nejen k vlastní obraně a obraně vzdušného prostoru ale zároveň k útokům na další cíle, což z něj v kombinaci s jeho výkonem a použitými technologiemi dělá skutečně smrtelného protivníka. Není proto divu, že jen zájem o Su-35S budí v Spojených státech ale i celé jižní Americe nemalou pozornost.

Zdroj: Ruaviation

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: Ruský těžký stíhač Su-35S

Před pár dny podnikl svůj první testovací let třetí sériový letoun Su-35S určený pro ruské armádní ...

Vyznáte se v "Suchojích" Su-27 a jejích následovnících? – část 1.

V prosinci 1984 byl do sovětského letectva zařazen stíhací letoun Su-27, jenž dostal v kódu NATO ...

Vyznáte se v Suchojích Su-27 a jejích následovnících? – část 2.

V prosinci 1984 byl do sovětského letectva zařazen stíhací letoun Su-27, jenž dostal v kódu NATO ...

Vyznáte se v Suchojích Su-27 a jejích následovnících? – část 3.

V prosinci 1984 byl do sovětského letectva zařazen stíhací letoun Su-27, jenž dostal v kódu NATO ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • CerVus
    13:50 22.08.2012

    Ta F-16 je i přes svůj věk stejně nejhezčí stíhačka na světě.

    Ta F-16 je i přes svůj věk stejně nejhezčí stíhačka na světě.

  • asdf
    23:01 21.08.2012

    jen at je koupi a prodaj F-16 iranu :)

    jen at je koupi a prodaj F-16 iranu :)

Načítám diskuzi...