Bojový tandem: Vrtulník Apache a dron RQ-7Bv2 Shadow
- 16. 4. 2015
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda v rámci programu ARI (Aviation Restructuring Initiative) vybavila první leteckou jednotku bezpilotními letadly RQ-7Bv2 Shadow. Bezpilotní letadla Shadow v jednotce a postupně v celé americké armádě z velké části nahradí průzkumné vrtulníky Bell OH-58 Kiowa.
Americká armáda provozuje velké množství letadel a vrtulníků. Ve výzbroji najdeme mimo jiné 360 vrtulníků OH-58A/C a 368 vrtulníků OH-58D. Verze „A/C" jsou postupně nahrazovány vrtulníky UH-72 Lakota. OH-58 poskytují především ozbrojený průzkum pro hlavní bitevní stroje AH-64 Apache.
Již v minulosti se americká armáda snažila najít z Kiowy náhradu – zmiňme ambiciózní program průzkumného a bojového vrtulníku RAH-66 Comanche nebo v poslední době Armed Aerial Scout.
Nakonec vrtulníky OH-58 v americké armádě zastoupí bezpilotní letadla RQ-7B od AAI Corporation a větší MQ-1C Gray Eagle od firmy General Atomics. Děje se tak v rámci restrukturalizačního programu ARI letecké složky americké armády.
Ozbrojený průzkum v americké armádě zajistí výkonné bezpilotní letadla MQ-1C Gray Eagle.
V rámci ARI vyřadí americké armáda (včetně rezervních složek) více než 800 letadel a vrtulníků, mimo jiné OH-58D Kiowa nebo výcvikové TH-67 Creek. Část vrtulníků OH-58A/C poslouží jako výcvikové stroje. O práci přijde 10 000 členů leteckého personálu a zaniknou tři letecké brigády.
Armáda počítá s přímou úsporou 12 miliard dolarů v následujících pěti letech a další jedné miliardy ročně díky úsporám v provozních nákladech a úsporách na personálu. Jedním z klíčových opatřeníprogramu ARI je masivní náhrada pilotovaných vrtulníků bezpilotními stroji.
V současné době je první jednotka leteckého křídla americké armády vybavená bezpilotními průzkumný stroji RQ-7Bv2 Shadow – jde o nejnovější „v2" verzi s posílenými a zabezpečenými komunikačními a datovými systémy. Bezpilotními letadla budou spolupracovat s bitevním vrtulníky Apache, resp. s vrtulníky verze Apache-64E Guardian.
RQ-7B Shadow v akci
Nejnovější vrtulník Apache-64E Guardian je kromě výkonnějších motorů a avioniky vybaven také systémy pro spolupráci s bezpilotními letadly. V kabině operátora najdeme displej, na který lze promítat obraz z bezpilotního letadla. Stejně tak operátor umí převzít kontrolu nad bezpilotním letadlem.
Maximální startovací hmotnost letadla RQ-7Bv2 Shadow je 170 kg. Letadlo dokáže plnit ve vzduchu mise až po dobu 9 hodin, mnohem déle než v případě vrtulníku OH-58.
V současné době se testuje také ozbrojená verze RQ-7B Shadow. Výzbroj mohou tvořit nové přesné naváděné pumy Pyros o hmotnosti 5,9 kg nebo minometné granáty ráže 81 mm upravené pro vzdušný shoz 81 mm Air Dropped Mortar.
Zdroj: Army.mil
Související články
AgustaWestland nabízí Slovensku vrtulníky AW139M
Předminulý týden americká firma Sikorsky nabídla Slovensku vrtulníky UH-60 Black Hawk. Několik dní ...
- 21.01.2015
- 41 komentářů
- Jan Grohmann
Ukrajinský bitevní vrtulník SM232
Ukrajina v nejbližších měsících a letech hodlá investovat značné prostředky do vybavení své armády. ...
- 27.01.2015
- 54 komentářů
- Jan Grohmann
Rakouské vojenské vrtulníky k dispozici i pro vnitro
Rakouské ministerstvo obrany nabídlo tamnímu ministerstvu vnitra vojenské vrtulníky pro použití při ...
- 13.02.2015
- 1 komentářů
- Martin Uher
T-X: Nový cvičný letoun pro americké letectvo
Americké letectvo (U.S. Air Force) představilo požadavky na nový výcvikový program T-X pro americké ...
- 24.03.2015
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Zaujimalo by ma, ako skoncil/pokracuje program ULB, aj ked na ucel zacielenia pre AH-64 je zatial vo vacsine situacii vhodnejsi mensie fixed-wing UAV, kvoli nakladom na prevadzku.
Zaujimalo by ma, ako skoncil/pokracuje program ULB, aj ked na ucel zacielenia pre AH-64 je zatial vo vacsine situacii vhodnejsi mensie fixed-wing UAV, kvoli nakladom na prevadzku.
Načítám diskuzi...