T-X: Nový cvičný letoun pro americké letectvo

Foto: T-38A Talon. / Public domain
T-38A Talon / Public domain

Americké letectvo (U.S. Air Force) představilo požadavky na nový výcvikový program T-X pro americké piloty. V rámci programu T-X americké letectvo nakoupí 350 nových lehkých cvičných letadel jako náhradu za dosluhující stroje Northrop T-38 Talon.

T-38 Talon a F-5 Freedom Fighter

Lehký dvojmístný cvičný letoun Northrop T-38 Talon poprvé vzlétl v roce 1959. Jeho podobnost se známějším jednosedadlovým stíhačem Northrop F-5 není náhodná.

Firma Northrop (dnes součástí Northrop Grumman) vyvíjela v 50. letech minulého století dvojsedadlový cviční letoun N-156T a jeho jednosedadlovou stíhací verzi N-156F.

V roce 1956 americké letectvo vybralo N-156T jako nástupce cvičných proudových letounů T-33. Ze stroje N-159F pak vznikl zmíněný stíhač Northrop F-5A/B Freedom Fighter a později F-5E/F Tiger II.

Americké letectvo a Northrop společně na základě letounu N-156T vyvinuli cvičný dvoumístný letoun T-38 Talon. Letectvo zařadilo T-38 do výzbroje v roce 1961. Kromě Spojených států T-38 létal také v armádních letectvech Portugalska, Jižní Koreje, Německa, Turecka a Tchaj-wanu.

Dvojice T-38 25th Flying Training Squadron; větší foto / U.S. Air Force

Letecký výcvik na T-38

Americké letectvo používá T-38 k pokročilému výcviku pilotů stíhacích, bitevních a bombardovacích letounů.

Stroje T-38 spadají pod tři hlavní velitelství MJ (Major Commands) amerického letectva – Velitelství vzdušného boje ACC (Air Combat Command), Velitelství globálního úderu vzdušných sil AFGSC (Air Force Global Strike Command) a Velitelství pro letecké vzdělání a výcvik AETC (Air Education and Training Command).

Velitelství ACC a AFGSC cvičí na T-38 piloty bombardérů B-1 Lancer, B-2 Spirit, B-52 Stratofortress . Velitelství AETC pak piloty pro téměř všechny stroje amerického letectva – F-15Eagle/Strike Eagle, F-16 Fighting Falcon, B-52 Stratofortress, B-1 Lancer, B-2 Spirit, A-10 Thunderbolt, F-22 Raptor nebo F-35 Lightning II.

Piloti na letoun T-38 přicházejí z turbovrtulového Beechcraft T-6 Texan II. Po dokončení výcviku na T-38 přecházejí piloti k výcviku na cílových bojových letadlech.

Pro zajímavost uveďme, že české letectvo používá k základnímu výcviku vrtulové letadlo Zlín Z-142 a k pokročilému L-39 Albatros.

Poslední letoun T-38 americké letectvo přijalo v roce 1972. Letitosti konstrukce odpovídá i úroveň výcviku. Piloti na letadlech T-38 nemohou plnit 12 z 18 bodů leteckého výcviku, což způsobuje rostoucí náklady na docvičení pilotů na cílových letadlech (F-15, F-22, F-35 atd.).

Stáří letadel (a z toho plynoucí větší nároky na údržbu) navíc způsobuje, že americké letectvo není schopno udržovat v provozu najednou více než 75 % letadel T-38.


T-38 Talon využívá také NASA k výcviku astronautů; větší foto / NASA

Program T-X

Americké letectvo hledá náhradu za T-38 již od roku 2003. Program T-X ale neměl prioritu a později se na zdržení podílelo také snižování rozpočtu amerického ministerstva obrany.

Nyní se však program T-X pohnul kupředu. V rámci programu T-X americké letectvo 18. března vydalo požadavek na informace RFI (Request For Information), ve kterém definuje na sto požadavků na nový letecký výcvikový systém.  Zájemci musí na RFI odpovědět do 10. května.

Mezi požadavky s největší váhou patří dobrá manévrovatelnost letadla, letové výkony a efektivnost simulátoru letadla. Dále je kladen důraz na bezproblémový provoz a nízké nároky na údržbu.

Požadovano je tankování paliva ve vzduchu a snížení spotřeby paliva o 10 % oproti T-38. Podmínkou je start z dráhy dlouhé 2440 m (8000 stop), položené ve výšce 2257 m (7400 stop) – míněno, že letadlo musí pracovat při určitém atmosferickém tlaku.

Požadavkem na dráhu a nadmořskou výšku se chce americké letectvo vyvarovat problémů, které mají T-38 během provozu v letních měsících na výše položených letištích (problémy s řídkým vzduchem).

Své požadavky představilo americké letectvo předběžně již v roce 2012. Potenciální zájemci tak měli dost času připravit své nabídky.

Očekává se, že výherce americké letectvo vybere v roce 2017. Počáteční operační způsobilosti dosáhne první letka nových cvičných strojů v roce 2023.

V roce 2016 americké letectvo pro vývojové a výzkumné práce na programu T-X připravilo 11,6 milionu dolarů. V roce 2017 12,2 milionu, v roce 2018 107,2 milionu, v roce 2019 262,8 milionu a v roce 2020 275,9 milionu dolarů.

Jací jsou nejvážnější kandidáti? Lockheed Martin a Korean Aerospace Industries nabízejí letoun založený na stroji T-50 Golden Eagle, General Dynamics a Alenia Aermacchi jako výchozí stroj M-346 a Textron AirLand nový Scorpion.

Týmy Boeing/Saab a Northrop Grumman/BEA Systems/L-3 jdou do soutěže se zcela novými cvičnými stroji. V prvním případě půjde zřejmě o zjednodušený derivát stíhačky JAS-39 Gripen. Druhý tým pak vyvíjí zcela novou konstrukci.

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová letadla „Air Force One“ pro americké prezidenty

Americké letectvo (U.S. Air Force) získá tři nová dopravní letadla „Air Force One“ pro dopravu ...

Stíhačky Dassault Rafale pro Egypt

Egypt projevuje vážný zájem o francouzské víceúčelové stíhačky Dassault Rafale. Informace o úspěšném ...

Modernizační plány ruského letectva

Ruské letectvo plánuje v příštích letech v souladu se Státním programem pro vyzbrojování 2020 ...

Bezpilotní UH-60 OPBH Black Hawk

Americká armáda (U.S. Army) a firma Sikorsky pracuji společně na vrtulníkovém programu MURAL ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • CerVus
    18:36 26.03.2015

    Nic ve zlém, ale je to hodně naivní představa, že by tak "zastaralé" letadlo jako je L-159 mělo šanci v tendru u USAF. U 159 zamrz vývoj někdy v roce 2003 a oni potřebují letadlo, ...Zobrazit celý příspěvek

    Nic ve zlém, ale je to hodně naivní představa, že by tak "zastaralé" letadlo jako je L-159 mělo šanci v tendru u USAF. U 159 zamrz vývoj někdy v roce 2003 a oni potřebují letadlo, které připraví piloty na světově nejpokročilejší letouny. Aero nemá prostředky na pořádnou modernizaci a Americká loby by se nesmířila s tréningovým letounem z Východní Evropy. Takže by byla nulová šance na bohatého partnera za mořem. Buď by to skončilo jako původní 159 nebo jako v případě výroby dílů pro vrtulníky Bell.Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    17:54 26.03.2015

    Grohmann, Takeda: Tak na cvičný letouny mají USA jiný požadavky. Prodávat L-159 jako "agresory" asi pro Draken moc výhodný není, když tuto službu sami chtějí nabízet USAF. Spíš by ...Zobrazit celý příspěvek

    Grohmann, Takeda: Tak na cvičný letouny mají USA jiný požadavky. Prodávat L-159 jako "agresory" asi pro Draken moc výhodný není, když tuto službu sami chtějí nabízet USAF. Spíš by mohli v budoucnu zvětšit svoji vlastní flotilu.
    Smysl bych pro Draken viděl v prodeji do armád jihoamerických států a to zejména L-39NG a samozřejmě nemilitantní verzi pro bohaté američany.
    Co mě ještě napadá, jsou jednotlivé národní gardy. :-) Těch s letectvem ale asi moc není a nevím ani, jak ten propletenec přesně funguje.

    Struktura ozbrojených sil USA je docela dobrej námět na článek :-)Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    15:37 26.03.2015

    DIP, Jan Grohmann: Třeba budou chtít dodávat jen cvičná letadla, takže L-39 NG. Ta funkce lehkého bitevníku se podle mě amíkům moc nehodí, když chtějí všechny tyhle bojový funkce ...Zobrazit celý příspěvek

    DIP, Jan Grohmann: Třeba budou chtít dodávat jen cvičná letadla, takže L-39 NG. Ta funkce lehkého bitevníku se podle mě amíkům moc nehodí, když chtějí všechny tyhle bojový funkce hodit na F-35.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    14:48 26.03.2015

    DIP, tak jsme to mysleli taky. Každopádně, z DI došla záporná odpověď. L-159 podle všeho přímo armádě prodávat nechtějí.

    DIP, tak jsme to mysleli taky. Každopádně, z DI došla záporná odpověď. L-159 podle všeho přímo armádě prodávat nechtějí.

  • D.i.p
    19:58 25.03.2015

    No moment. A nebyla ta spolupráce s DI hlubší ve smyslu "obchodního zástupce" Drakenu pro americký kontinenty? Mám dojem, že něco takového jsem ...Zobrazit celý příspěvek

    No moment. A nebyla ta spolupráce s DI hlubší ve smyslu "obchodního zástupce" Drakenu pro americký kontinenty? Mám dojem, že něco takového jsem četl.

    http://www.aero.cz/cz/defence-...

    Ty zakoupené z "přebytku" určitě budou sloužit DI, ale možnost distribuce nových strojů přes Draken je evidentní.Skrýt celý příspěvek

  • Firefighter
    13:14 25.03.2015

    Pánové, vždyť USAF je největší patriot z jejich armád, skutečně si myslíte, že by mohli uvažovat nad zahraniční produkcí?

    Pánové, vždyť USAF je největší patriot z jejich armád, skutečně si myslíte, že by mohli uvažovat nad zahraniční produkcí?

  • Muž, co zírá na kozy
    12:48 25.03.2015

    Jan Grohmann: Ona ta příbuznost je pikantní i v případě izraelských M-346 Lavi na jedné straně a syrských Jak-130 na straně druhé. Přitom si vzpomínám že Aero se v devadesátých ...Zobrazit celý příspěvek

    Jan Grohmann: Ona ta příbuznost je pikantní i v případě izraelských M-346 Lavi na jedné straně a syrských Jak-130 na straně druhé. Přitom si vzpomínám že Aero se v devadesátých letech ucházelo o kontrakt na L-139 pro Izrael a oficiálně měli být odmítnuti se zdůvodněním, že příbuznost letadel, respektive jeho tvar zaměnitelný s Albatrosy v letectvech okolních států by mohly způsobit problémy... :)Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    11:54 25.03.2015

    to stirling A nešlo by jenom o reklamu. Už samotná příprava produktu a nabídky pro takovou soutěž je obrovská škola. I když by nakonec nevyhráli, tak budou mít připraven kompletní ...Zobrazit celý příspěvek

    to stirling
    A nešlo by jenom o reklamu. Už samotná příprava produktu a nabídky pro takovou soutěž je obrovská škola. I když by nakonec nevyhráli, tak budou mít připraven kompletní balík, se kterým mohou jít do libovolné další soutěže v jiné zemi.

    to Jan Grohman
    Nemají Rusové se zaváděním Jak-130 do VVS právě ty praktické problémy, o kterých jsem psal níže v 9:55 ? Už roky vykládají o nahrazení svých L-39C právě Jak-130, a pořád nic.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    11:31 25.03.2015

    Já netvrdím, že by aero mělo velkou šanci jen si myslím, že pokud je to ve finančních možnostech firmy tak lepší reklamu by si zaplatit nemohli, protože toto výběrové řízení bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Já netvrdím, že by aero mělo velkou šanci jen si myslím, že pokud je to ve finančních možnostech firmy tak lepší reklamu by si zaplatit nemohli, protože toto výběrové řízení bude sledovat celý svět a potencionální zákazník si řekne, hele tohle letadlo sice nelétá tak rychle ale v ostatním tolik nezaostává, to by nám stačilo a ta cena to je přesně to co potřebujeme.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    11:21 25.03.2015

    Mimochodem je pikantní, že M-346 je konstrukčním dvojníkem ruského cvičného stroje Jak-130. Při trošce zjednodušení by mohly Spojené státy a Rusko používat tvarově podobné stroje, ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem je pikantní, že M-346 je konstrukčním dvojníkem ruského cvičného stroje Jak-130. Při trošce zjednodušení by mohly Spojené státy a Rusko používat tvarově podobné stroje, i když samozřejmě vnitřní systémy budou zcela jiné.Skrýt celý příspěvek

  • Matesaax
    10:49 25.03.2015

    Aero ví,že tady nemá nejmenší šanci,takže to ani nezkouší.Myslím,že ani BAE Hawk se svým letitým strojem už to tam nevytrhne.

    Aero ví,že tady nemá nejmenší šanci,takže to ani nezkouší.Myslím,že ani BAE Hawk se svým letitým strojem už to tam nevytrhne.

  • Karlos73
    10:34 25.03.2015

    Pre novy cvicny program T-X bude velky boj. Suhlasim s Panom Grohmann, L-39/159/169 nema sancu, aj z dovodov ktore menoval. Najsilnejsi hraci su Alenia Aermacchi M-346,BAE ...Zobrazit celý příspěvek

    Pre novy cvicny program T-X bude velky boj. Suhlasim s Panom Grohmann, L-39/159/169 nema sancu, aj z dovodov ktore menoval.
    Najsilnejsi hraci su Alenia Aermacchi M-346,BAE Hawk,T-50 Golden Eagle a spolocny pripravovany T-X Boeing/Saab,...
    Najvaznejsi je Alenia Aermacchi M-346, ktory si kupuju staty, zavadzajuce nove Lockheed Martin F-35 Lightning II. (Izrael, Polsko v buducnosti).Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    10:12 25.03.2015

    Nevím jak moc finančně a logisticky je to náročné podat přihlášku, ale pokud by to jen trošku bylo schůdné tak by mělo aero do toho jít najít si amerického partnera a s nějakou ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevím jak moc finančně a logisticky je to náročné podat přihlášku, ale pokud by to jen trošku bylo schůdné tak by mělo aero do toho jít najít si amerického partnera a s nějakou l159NG s tím, že by osadili lepší motor, vyměnili křídlo a dodělali tankování za letu - to samé jako u (l39NG), stlačili by pořizovací cenu a cenu na provoz na minimum a to by byla jejich hlavní zbraň oproti konkurenci. A pokud by to nevyšlo tak budou mít minimálně dobrou reklamu a základ vývoje pro 159 pokud by se našel zákazník.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    10:00 25.03.2015

    L-159B má možnost instalace nádstavce pro tanování za letu a dokonce se to i testovalo: http://www.hitechweb.genezis.e... Věřím, že u L-39NG by se dal ...Zobrazit celý příspěvek

    L-159B má možnost instalace nádstavce pro tanování za letu a dokonce se to i testovalo:
    http://www.hitechweb.genezis.e...
    Věřím, že u L-39NG by se dal naprojektovat taky.
    Nicméně nepředpokládám, že by L-159 nebo L-39NG vyhovovaly americkým požadavkům, bohužel. Ale Aero s nimi stejně cílí na jiné trhy, na zákazníky dnes provozující starší verze L-39.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    09:55 25.03.2015

    to Jan Grohmann Ta odpověď DI mně nepřekvapuje. Oni opravdu neprodávají letadla, ale služby. Aero si svoje letadla musí prodávat samo :-). Do tohoto kontraktu by si museli najít ...Zobrazit celý příspěvek

    to Jan Grohmann
    Ta odpověď DI mně nepřekvapuje. Oni opravdu neprodávají letadla, ale služby. Aero si svoje letadla musí prodávat samo :-). Do tohoto kontraktu by si museli najít US partnera, jinak nemají šanci.

    Je absence systému pro tankování ve vzduchu u cvičného (intermediate air training) letadla tak podstatná ? Pokud vím, tak T-38 Talon ji taky nemá. Žáci to přeci mohou cvičit až při pokročilém výcviku na spárkách bojových letadel.

    Ukazuje se , že příliš dokonalá cvičná letadla (M-346/Jak-130) jsou tak náročná, že na ně žáci vlastně nemohou přejít bez předchozího výcviku. Tak si myslím, že pilotní výcvik stejně zůstane třístupňový - vrtulové, jednoduché proudové, spárka bojového letadla. A do té prostřední role by se L-39NG přesně hodil.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    09:40 25.03.2015

    Bohužel L-39/159 chybí několik věcí, například možnost tankování ve vzduchu a také silný americký partner. Teoreticky by se dal vyvinout podobný letoun... ale to je asi jen ...Zobrazit celý příspěvek

    Bohužel L-39/159 chybí několik věcí, například možnost tankování ve vzduchu a také silný americký partner. Teoreticky by se dal vyvinout podobný letoun... ale to je asi jen fantazie.

    Každopádně nás zaujala při psaní článku jiná věc. Americké letectvo pokukuje po nových letounech pro své "letky agresorů" (http://en.wikipedia.org/wiki/A... které simulují letadla protivníka.
    Draken International bude takové služby nabízet i s pomocí L-159 ALCA americkému letectvu, armádě, námořnictvu, námořní pěchotě ale i obrannému průmyslu - např. při vývoji nových letadel (F-35).
    Kontaktovali jsem DI ale bohužel se nám dostalo odpovědi, že neplánují nabízet L-39/L-159 k prodeji americkému letectvu, ani pro program T-X, ani pro letky agresorů.

    Cituji:
    Thank you for the email. The L-159 ALCAs will be used by Draken for adversary and threat simulation including "Red Air" and JTAC training. The services are typically provided to the US Military, the defense industry and our international allies. It is important to understand that this is a commercial air service that delivers cost savings to our customers. We are not selling aircraft to the USA for things like the T-X / adversary training program.Skrýt celý příspěvek

  • mattea
    09:15 25.03.2015

    liberal shark: kéž by. Bylo by to super, byla by to ohromná reklama, ovšem pochybuju o tom, že se byť i jen přihlásí.

    liberal shark: kéž by. Bylo by to super, byla by to ohromná reklama, ovšem pochybuju o tom, že se byť i jen přihlásí.

  • liberal shark
    08:17 25.03.2015

    Teď se může Aero se svým L-39NG pochlapit :-).

    Teď se může Aero se svým L-39NG pochlapit :-).

Načítám diskuzi...