Novinky z Maďarska: Továrna na BVP, turecké MRAPy a nové vrtulníky

Novinky z Maďarska: Továrna na BVP, turecké MRAPy a nové vrtulníky
H145M se systémem HForce / Airbus (Zvětšit)

Zatímco česká vláda bere naší armádě peníze, ostatní evropské státy pokračují v rychlém posilování svých armád. Maďarsko během posledních týdnů zavedlo nebo objednalo nové vrtulníky H145M, první turecké MRAPy (Mine-Resistant Ambush Protected) Gidrán a začalo stavět továrnu na bojová vozidla pěchoty (BVP) Lynx.

H145M

Druhý prosincový týden na maďarské 86. vrtulníkové základně (MH 86. Szolnok Helikopter Bázis; MH 86. Szolnok) přistály další tři lehké víceúčelové vrtulníky Airbus H145M. Maďarské letectvo provozuje již 16 těchto strojů z 20 objednaných. Poslední čtyři maďarské stroje jsou již také vyrobeny, nyní prochází testy a podporují výcvik maďarských pilotů v Německu.

Maďarské H145M nejsou ve stejné konfiguraci. Deset vrtulníků je v „holé“ transportní verzi bez speciálního vybavení. Dalších pět vrtulníků je vybaveno pro záchranné a pátrací operace (palubní jeřáb, lano typu „fast rop“) a pět vrtulníků má zbraňový komplex HForce. Maďarské letectvo zatím získalo osm „obyčejných“ H145M, všech pět záchranných a zmíněné první tři vrtulníky s komplexem HForce. Zbývajících 15 maďarských H145M je ale připraveno pro případnou pozdější instalaci systému HForce.

Pět bojových H145M je vybaveno elektro-optickým senzorem Wescam pro průzkum a cílení palubních zbraňových systémů, bočními lafetami pro umístění raketové, kulometné a kanonové výzbroje, přilbovým zaměřovacím systémem Scorpion a příslušnými hardwarovými a softwarovými systémy řízení palby. H145M může nést kulomety ráže 12,7 mm, 20mm kanony a/nebo nenaváděné nebo laserem naváděné střely ráže 70 mm.

Je ale zajímavé, že z trojice posledních maďarských H145M s HForce má podle všeho příďový senzor pouze jeden z nich (přitom mají boční zbraňové závěsy). Nepodařilo se nám zjistit důvod – možná dojde k instalaci senzoru později nebo se k cílení zbraní používají jiné metody.

Současně s dodávkami vrtulníků pokračuje školení 50 maďarských pilotů a 70 techniků v německém Donauwörthu. Plukovník Tamás Bali, zástupce velitele základny MH 86. Szolnok, pilot vrtulníků s 30 letou praxi, porovnal možnosti řízení H145M se sovětskými stroji Mi-8 a Mi-17:
„Z pohledu pilota největší rozdíl, kterého jsem si všiml při letu s H145M, byla jeho stabilita. Sovětské vrtulníky mají to, čemu se říká ‚autopilot‘, ale ve skutečnosti to není ono. U modelu H145M je stabilizace tak sofistikovaná, že můžete udělat 60 stupňové zatočení [s úhlem náklonu 60°], aniž byste se dotkli cyklického a kolektivního řízení ... předtím bylo těžké dokonce zatočit s úhlem náklonu 30 stupňů! Upřímně si myslím, že stabilizační systém H145M je nejlepší na světě. Zadruhé, automatizace: dříve jsme neměli systém řízení letu, který výrazně snižuje pracovní zátěž pilota. Například let IFR [let podle přístrojů] je nyní plně automatizován, H145M letí sám. A konečně, výkon: výkonová rezerva je prostě úžasná. To znamená, že tento vrtulník může poskytnout mnohem širší škálu výkonnostních schopností.“

Co se týče éry sovětských vrtulníků, ta v maďarském letectvu zcela skončí v roce 2025, kdy začnou přicházet první střední vrtulníky H225M ze 16 objednaných.


Další vrtulníky H145M se systémem HForce pro maďarské letectvo

Lynx

Maďarské ministerstvo obrany objednalo 218 BVP Lynx, přičemž 172 obrněnců vznikne v budované maďarské továrně v Zalaegerszegu. Z továrny od roku 2023 začne sjíždět 45 Lynxů ročně. Projekt přijde na dvě miliardy euro a v závodě se uplatní principy Průmyslu 4.0

Základní stavební kamen továrny byl položen 14. prosince a časosběrnou schránku spustil do základů továrny pomocí palubního jeřábu vrtulník H145M.

Továrna zajistí montáž Lynxů, jejich oživování, testování všech systémů a předávky vozidel zákazníkovi. Stejně tak zázemí v Zalaegerszegu zajistí servisní podporu Lynxů maďarské armády a vývoj odvozených verzí.

Při položení základního kamene ministr obrany Tibor Benkő zdůraznil, že bezpečnost maďarského národa je pro vládu prvořadá. Ministr slíbil další rozvoj maďarských ozbrojených sil a jak uvedl oficiální web maďarského ministerstva obrany, Benkő „věří, že bez silné národní armády neexistuje národní sebeúcta a sebeprosazování.“

„Dnešním položením základního kamene továrny na vozidla Lynx spouštíme rozsáhlé investice a rozvoj, které jsou důležité nejen pro město a region, ale pro celou zemi. Nyní jsme dosáhli toho, že naši spojenci v NATO k nám vzhlížejí a vidí celý zdejší příkladný proces,“ uvedl ministr obrany a dodal, že závod pro Lynxe není první, ale ani poslední vojenskou investicí v zemi.

Kromě toho se ve Várpalotě staví dvě továrny na munici a trhaviny. Půjde o jedny z největších muničních továren v Evropě. Výroba začne v roce 2023 nebo začátkem roku 2024. Továrny zajistí výrobu 30mm munice pro Lynxe, moderní tankového střeliva ráže 120 mm a dělostřeleckých granátů ráže 155 mm. Továrna bude dodávat munici jak maďarské armádě, tak ji vyvážet za hranice. Provoz bude maximálně automatizován (podle Průmyslu 4.0). Výstavba továren přijde na 200 milionů euro.  


Položení základního kamene továrny v Zalaegerszegu

Gidrán 

Maďarsko dále pokročilo v zavádění nových tureckých obrněných vozidel s pohonem 4×4. V roce 2018 maďarské ministerstvo obrany objednalo prvních deset obrněných vozidel Ejder Yalcin od turecké společnosti Nurol Makina. Všechna vozidla, pod jménem Gidrán, již slouží maďarské armádě. Obrněnci jsou vybaveni senzory a komunikačními systémy německé výroby.

21. prosince maďarské ozbrojené síly podepsaly smlouvu na dodávku dalších čtyřiceti obrněných vozidel Gidrán. Výrobu zajistí Nurol Makina přímo v Turecku.

Maďarsko plánuje získat více než 300 obrněných vozidel 4×4, přičemž 260 až 280 strojů vznikne v závodě v maďarském Kaposváru.

V Maďarsku bude probíhat také výzkum a vývoj speciální pomaďarštěné verze vozidel Gidrán. Součástí vývoje bude i integrace evropských zbraňových systémů. Stavbu továrny, výrobu a vývoj zajistí ve spolupráci německá firma Rheinmetall a maďarská HT Division Zrt. Němci pro vozidla dodají mimo jiné bojové moduly a výzbroj. Kromě maďarské verze Ejdera Yalcina bude v Kaposváru vyráběná pomaďarštěná verze tureckého vozidla NMS 4×4 „Yörük“.


Gidrán; větší foto / honvedelem.hu

Dovětek Armádních novin

Kdo si nechce komplikovat článek politikou nebo názory autora, ať následující řádky nečte: Maďarsko, jako většina normálních evropských zemí, pokračuje v masivních vojenských investicích a v rychlém posilování své armády. Důvod je prostý – rychle a překotně se mění distribuce moci ve světě, což přinese roky, možná dekády nestability. Armáda je zárukou toho, aby nově se objevující a sílící hráče (jak vlády států, tak jejich instituce, elity, média a obyvatele) „ani ve snu“ (doslova) nenapadlo, aby kdysi stabilní statusy quo (např. hranice Řecka nebo středoevropských zemí) měnily pomocí vojenských prostředků.

Armáda je jednoduše klíčovým politickým nástrojem ustanovující statusové vnímání a důvěryhodnost státu, což jsou dvě jediné skutečné hodnoty v mezistátních vztazích. Bez roky budované armády (a jejího étosu) nemá stát vnější ani vnitřní důvěryhodnost konat podle vlastní vůle a je vnímán jako kořist.

Argument, že neexistence nebo slabost armády má pozitivní vliv na bezpečnost nebo prosperitu země, nemá přitom žádnou oporu jak v historii, tak ani v současném světovém dění (ostatně ani ne ve společenských vědách). Jde jen a pouze o ničím nepodloženou víru, pocit.

Historie mnohokrát dokázala, že úpadky států, genocidy, vraždění, ztráty svobod a lidských práv, pokles prosperity či asimilaci obyvatel, nijak nezastavila neexistence nebo slabost armády, ba naopak.

S lítostí musíme přiznat, že státotvornou roli armády česká vláda nechápe nebo to leží zcela mimo její vzorce uvažování. Jak jinak vysvětlit, že komunisté, bizarní relikt dávno mrtvé éry, i v nastupujících 30. letech 21. století, oslabují naší armádu – buď kvůli politickým ziskům nebo/a kvůli falešné víře o úměře mezi slabostí armády a prosperitou / bezpečnosti obyvatel státu.

Zdroj: honvedelem.hu, 2, 3

Nahlásit chybu v článku


Související články

Maďarsko nakoupí turecká obrněná vozidla Ejder Yalcın a Yörük

Na počest maďarského Dne národní obrany (21. května) maďarská armáda představila svou nejnovější ...

Protivzdušný systém NASAMS 2 pro Maďarsko

V únoru letošního roku maďarská média přinesla první informace o zájmu armády nakoupit raketový ...

Potvrzeno. Maďarsko získá 44 tanků Leopard 2A7+ a 24 houfnic PzH 2000

Společnost Rheinmetall získala od koncernu KMW zakázku na výrobu klíčových částí tanků Leopard 2A7+ ...

Modernizace maďarské armády v roce 2020

Maďarská armáda i v roce 2020 udrží rychlé modernizační tempo. Souhrn nejdůležitějších ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    07:34 26.04.2023

    V Maďarsku by sa mala rozbehnúť výroba zatiaľ nešpecifikovaného singapurského bojového vozidla (resp. sa o tom vedú ...Zobrazit celý příspěvek

    V Maďarsku by sa mala rozbehnúť výroba zatiaľ nešpecifikovaného singapurského bojového vozidla (resp. sa o tom vedú rokovania):
    https://www.portfolio.hu/gazda... Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
      15:38 26.04.2023

      Že by Terrex 8x8?

      Že by Terrex 8x8?

  • PavolR
    14:32 30.12.2022

    Došlo k prečíslovaniu alebo premenovaniu takmer všetkých útvarov a vzniká jedna nová ...Zobrazit celý příspěvek

    Došlo k prečíslovaniu alebo premenovaniu takmer všetkých útvarov a vzniká jedna nová brigáda:
    https://www.portfolio.hu/globa...

    ... a ešte jeden článok o modernizačných plánoch do roku 2028:
    https://mandiner.hu/cikk/20221... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    19:57 10.02.2021

    Gidrány sú už vystrojené u svojho útvaru v Tate: https://honvedelem.hu/hirek/ut...

    Gidrány sú už vystrojené u svojho útvaru v Tate: https://honvedelem.hu/hirek/ut...

  • PavolR
    08:00 26.01.2021

    Nigérijské vzdušné sily nakúpia od Maďarska niekoľko desiatok ľahkých vrtuľových lietadiel, vyrábaných firmou Magnus ...Zobrazit celý příspěvek

    Nigérijské vzdušné sily nakúpia od Maďarska niekoľko desiatok ľahkých vrtuľových lietadiel, vyrábaných firmou Magnus Aircraft:
    https://jogalappal.hu/nigeria-... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    18:12 25.01.2021

    Rozhovor s Gásparom Maróthom a gen. riaditeľom Rheinmetallu, Arminom Pappergerom https://index.hu/belfold/2021/...

    Rozhovor s Gásparom Maróthom a gen. riaditeľom Rheinmetallu, Arminom Pappergerom https://index.hu/belfold/2021/...

  • TF_HU
    07:35 22.01.2021

    Dovětek je ok. Pod to se klidně podepíšu.

    Dovětek je ok. Pod to se klidně podepíšu.

  • PavolR
    17:52 21.01.2021

    Do konca januára 2021 sa chystajú vypracovať stratégiu obranného priemyslu: https://magyarnemzet.hu/gazdas...

    Do konca januára 2021 sa chystajú vypracovať stratégiu obranného priemyslu: https://magyarnemzet.hu/gazdas...

  • PavolR
    09:27 20.01.2021

    Tri informačné slidy od Airbusu o H145M ...Zobrazit celý příspěvek

    Tri informačné slidy od Airbusu o H145M všeobecne:
    https://pbs.twimg.com/media/Eo...
    https://pbs.twimg.com/media/Eo...
    https://pbs.twimg.com/media/Eo... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    08:59 20.01.2021

    Ako nasledujúce plánujú izraelské ptrs Spike a zaujímajú ich drony Hermes: https://magyarnemzet.hu/belfol...

    Ako nasledujúce plánujú izraelské ptrs Spike a zaujímajú ich drony Hermes: https://magyarnemzet.hu/belfol...

  • PavolR
    22:07 06.01.2021

    Článok špekulujúci o vývoji a výrobe nového bojového vozidla: https://www.portfolio.hu/globa...

    Článok špekulujúci o vývoji a výrobe nového bojového vozidla: https://www.portfolio.hu/globa...

  • krllo
    16:24 03.01.2021

    Armádě nejvíc braly peníze vlády ODS s ministry obrany z národofrontovní ČSL ( KDU ) a vykukové okolo, co se na armádě napakovali. Viz program L-159, štábní informační systém, ...Zobrazit celý příspěvek

    Armádě nejvíc braly peníze vlády ODS s ministry obrany z národofrontovní ČSL ( KDU ) a vykukové okolo, co se na armádě napakovali.
    Viz program L-159, štábní informační systém, modernizace tanků T-72, nákup bojových vozidel Pandur, nakup obrněnýc aut Iveco a Dingo, transportní letadla CASA... Netušil jsem, že komunisé měli a mají takový vliv ? Nemohli nakonec i za kuponovou a velkou privatizaci a pochyné tunelování všech bank ?Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      22:27 03.01.2021

      Vlastně mohli milý Krllo. Nebýt toho, že okradli všechny od nejbohatších "fabrikantů" po posledního nádeníka, nebylo by nutné restituovat a privatizovat.

      Vlastně mohli milý Krllo. Nebýt toho, že okradli všechny od nejbohatších "fabrikantů" po posledního nádeníka, nebylo by nutné restituovat a privatizovat.

      • Ján Paliga
        14:06 04.01.2021

        @ krllo:

        ... u nás na Slovensku bývalí komunisti, ŠtBáci, veksláci vytunelovali po známosti pridelené podniky, ktoré potom krachli....

        @ krllo:

        ... u nás na Slovensku bývalí komunisti, ŠtBáci, veksláci vytunelovali po známosti pridelené podniky, ktoré potom krachli....

        • krllo
          16:35 05.01.2021

          U vás na Slovensku byli lidé nejdříve pro báťušku Hitlera, pak se stali partyzány, pak privatizátory, až se vám z toho "oběsil " bývalý policejní prezident. Slovensko FIRST

          U vás na Slovensku byli lidé nejdříve pro báťušku Hitlera, pak se stali partyzány, pak privatizátory, až se vám z toho "oběsil " bývalý policejní prezident. Slovensko FIRST

          • JirkaM
            21:53 05.01.2021

            krllo, ono to u nás nebylo jinak. A na ty výjimky co bojovali v zahraničí si pak došlápli naši demokraticky zvolení milovníci pokroku a solidarity po roce 1948. A policejního ...Zobrazit celý příspěvek

            krllo, ono to u nás nebylo jinak. A na ty výjimky co bojovali v zahraničí si pak došlápli naši demokraticky zvolení milovníci pokroku a solidarity po roce 1948.

            A policejního námestka zasebevražděného oběšením s 29 bodnými ranami, tedy za ještě podivnějších okolností, jsme tu měli taky.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            23:54 05.01.2021

            JirkaM to napísal rovnako, ako to myslím aj ja. .... on sa skutočne obesil.... nie len "obesil". A ako sa vraví "Cui bono"? Terajšej vláde nie, bývalej áno.... A bachari nie sú ...Zobrazit celý příspěvek

            JirkaM to napísal rovnako, ako to myslím aj ja.

            .... on sa skutočne obesil.... nie len "obesil". A ako sa vraví "Cui bono"? Terajšej vláde nie, bývalej áno....

            A bachari nie sú hlupáci, aby si špinili ruky s Lučanským.... každý má rozum pokope a vie, že by boli vyšetrovaní.

            To len konšpirátori zametajú stopy. Ak by som bol cynický, možno nechcel, aby jeho rodina prišla o vilu v Spokojných štátoch, či iné nehnuteľnosti.... Alebo mu jeho advokát doručil nejaký odkaz od ľudí, ktorých by svojou výpoveďou ohrozil....Skrýt celý příspěvek

      • krllo
        16:33 05.01.2021

        Jestli vám dobře rozumím, tak armádní peníze se po roce 1990 rozkrádaly proro, źe po roce 1948 bylo znárodnění ? Výborně :-)) :-)) To by ani Kalousek nevymyslel. Proto ministr ...Zobrazit celý příspěvek

        Jestli vám dobře rozumím, tak armádní peníze se po roce 1990 rozkrádaly proro, źe po roce 1948 bylo znárodnění ? Výborně :-)) :-)) To by ani Kalousek nevymyslel.
        Proto ministr obrany Výborný ( KDU-ČSL ) objednal 72 letounů L-159 na ktreých stát a armáda prodělala kalhoty, jejich vývoz byl spojenci upozaďován, ale Háva s Kalouskem měli radost. A co je víc než radost lidí? JUDr.Výborný se za výbornou práci pak stal ústavním soudce,Skrýt celý příspěvek

        • Torong
          07:09 06.01.2021

          Dobrý pokus Krllo. Já ale odpovídal na toto: "Netušil jsem, že komunisé měli a mají takový vliv ? Nemohli nakonec i za kuponovou a velkou privatizaci a pochyné tunelování všech ...Zobrazit celý příspěvek

          Dobrý pokus Krllo. Já ale odpovídal na toto:
          "Netušil jsem, že komunisé měli a mají takový vliv ? Nemohli nakonec i za kuponovou a velkou privatizaci a pochyné tunelování všech bank ?"Skrýt celý příspěvek

  • kazd
    12:58 03.01.2021

    "Vláda v pondělí nerozhodne o navrácení deseti miliard korun do rozpočtu Ministerstva obrany, řekl premiér Babiš. Učiní tak až později v lednu." Jako obvykle udalosti zcela ...Zobrazit celý příspěvek

    "Vláda v pondělí nerozhodne o navrácení deseti miliard korun do rozpočtu Ministerstva obrany, řekl premiér Babiš. Učiní tak až později v lednu."

    Jako obvykle udalosti zcela potvrdily co jsem uvedl drive.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    20:49 02.01.2021

    Článok o podivných maďarských obchodných konštrukciách a ich možnej náväznosti na prepašovanie neEU krajín do programov PESCO https://jogalappal.hu/az-europ...

    Článok o podivných maďarských obchodných konštrukciách a ich možnej náväznosti na prepašovanie neEU krajín do programov PESCO https://jogalappal.hu/az-europ...

    • Garry
      23:16 02.01.2021

      V článku píšu naopak že Benelux by rád zapojil tretích členov do progr.PESCO. Autor článku vidí všade utajenie a nejasnosti. Spomenutých je 10.bodov ktorými sa Maďarsko zapája do ...Zobrazit celý příspěvek

      V článku píšu naopak že Benelux by rád zapojil tretích členov do progr.PESCO. Autor článku vidí všade utajenie a nejasnosti. Spomenutých je 10.bodov ktorými sa Maďarsko zapája do projektu PESCO ,zaujímalo by ma ako je na tom Sovensko ?Skrýt celý příspěvek

  • Ondra Mrklas
    01:36 30.12.2020

    flanker.jirka Kdyby byl v USA takový problém obnovit pro nás výrobu, tak by nabídka od Bělou ani nepřišla. Navíc, když by jsme přiobědnali dalších 12 strojů, rozhodně by se jim ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka
    Kdyby byl v USA takový problém obnovit pro nás výrobu, tak by nabídka od Bělou ani nepřišla. Navíc, když by jsme přiobědnali dalších 12 strojů, rozhodně by se jim to rozjetí výroby mohlo více vyplatit. To, že ho využívá pouze USMC není žádný problém. Tato jednotka je vždy v první linii konfliktu a nekvalitní technika by ji pouze omezovala. K tomu jsou stroje programu H-1 i bojově prověřeny, takže v tomto taky není bouda.
    Jak jsem také říkal, přijdou i další zájemci, jestli bude mít tendr v ČR úspěch. Jde pouze o to, aby se stroje ukázaly v dobrém světle, nacož bych si klidně vsadil.
    Je zde táké další možnost do budoucna, že H-1 program půjde přímo na nasazení na mise (na to se nejvíce hodí a proto je záké využívá USMC) a pro nasazení v Evropě budou dokoupeny novější stroje jako Apache Guardian nebo výsledek programu FARA. Přecijenom do budoucna je více perspektivnější rozvíjet naše CAS kapacity a aeromobilní jednotky než utápět peníze v těžkých pozemních vozidlech jako jsou třeba MBT.

    torong
    Jirkova zaujatost vůči tendru je zřejmá, protože si o něj “šoupe boty” v každém možném případě. Z hlediska zachování bitevních vrtulníků je to prostě nejlepší možnost a ani 12 UH-60L/M s 8x AGM-114R nemá takovou kapacitu jako letka 4 Viperů - Viper může používat místo jednoho AIM-9M/X radar Longbow jako mají Apache. Když bude potřeba zvýšit jejich kapacitu tak se dá radar dokoupit. Bohužel tendr byl nastaven tak jak byl a proto se kolem něj ozývají stále nějaké pochyby. Upřímně bych si tipnul, že byl tak nastaven, aby šel na ruku A109M, ale po výměně ministrů a nabídce Bílého domu jsme z něj vytřískali maximum (měřeno takticko-techbickými informacemi, o tom se nejde přít)Skrýt celý příspěvek

    • kazd
      10:41 30.12.2020

      Opakování frází po velitelích ještě žádné armádě nepomohlo. Prakticky vše co píšete je v realitě přesně opačně. - budem mít H1 na mise a na zbytek AH 64, pak taky gripen a F35, ...Zobrazit celý příspěvek

      Opakování frází po velitelích ještě žádné armádě nepomohlo.
      Prakticky vše co píšete je v realitě přesně opačně.
      - budem mít H1 na mise a na zbytek AH 64, pak taky gripen a F35, Lynx a Abrams, Spyder a Patriot - takhle vypadá intelektuální peklo
      - z tendru jsme vytřískali maximum - WTF? Z tendru bychom vytřískali tak 50% možného kdyby
      a) obsahoval opci na dalších 12 ks
      b) sjednocoval naši výzbroj PTŘS (PTŘS byl klíčový bod VŘ) na účet výrobce na bázi spike rodiny (od BVP přes budoucí drony až po vrtulníky)- Bell pouze deklaroval, že spike je možné integrovat. Samozřejmě nám to naúčtuje, protože USMC asi na spike nepřejde, že.
      c) garantoval rozsah modernizace po dobu životnosti
      Jsme jediní kdo H1 koupili mimo USMC a mohli jsme si diktovat a nebo je poslat k šípku. Ve stejné pozici jsme byli s H145M kdy nám bylo nabízeno 12 ks za necelých 6 mld CZK, protože jsme byli po němcích první v Evropě (a trestuhodně jsme toho nevyužili).

      - motat k H1 Rumunsko je zdejší zvyk, který odstartoval vysoký důstojník AČR před několika lety na twitteru, "jak se náš výběr potvrdil Rumunsko nakupuje to samé" atd..
      Rumunsko nic nenakupuje. I kdyby nakoupilo je to zcela irelevantní z pohledu ČR díky orientaci Rumunska na Airbus. Z našeho pohledu jsou rozhodující
      a) odložené kusy pro Pakistán
      b) tendr v Austrálii - Austrálie do toho šlape a určitě se nespokojí s tím co AČR.
      Bell totiž naprosto jednoznačně deklaruje, že s H1 je konec. Jakékoli modernizace bude platit USMC nebo ten kdo si ho chce koupit. Bell se plně soustřeďuje na nové projekty a proto nepodporuje nové motory pro H1, na rozdíl od výrobce BH a AH64. Stejně tak zrušil účast na tendru USAF na náhradu vlastních UH1N - nevyplatilo se mu do modernizace investovat ani kvůli zakázce na 84 mašin. Tak si představte co bude asi dělat kvůli našim 12 ks.

      Když už toto nevíte, tak se zkuste zamyslet nad tím, co je v článku nahoře od maďarů o srovnání H145M a ruských Mi.
      AČR zase investuje přes miliardu do LOMU aby nezkrachoval formou dalšího vylepšení našich Mi171, s tím , že to bude dokončeno 2027. Na Mi171 můžete pověsit elektroniky a pancíře kolik chcete, ale letové vlastnosti toho stroje nezlepšíte. V roce 2027 budem mít 20 let staré Mi171, účetně mohutně zainvestované, které se nebudou absolutně chytat na moderní mašiny. A to je pro SOATU dost podstatné. Do naprosto stejného průšvihu se řítíme s H1. Kolem r. 2025 budeme bez dostatečného počtu a dostatečně moderních vrtulníků, přitom zainvestováno bude mraky peněz.Skrýt celý příspěvek

      • Klimesov
        12:25 30.12.2020

        Jaké PTŘS chcete sjednocovat? Letectvo je jinačí druh zbraně než pozemní vojsko. Letectvo si dodávky výzbroje a náhradních dílů a munice řeší odděleně od pozemních sil. Ano ...Zobrazit celý příspěvek

        Jaké PTŘS chcete sjednocovat? Letectvo je jinačí druh zbraně než pozemní vojsko. Letectvo si dodávky výzbroje a náhradních dílů a munice řeší odděleně od pozemních sil. Ano unifikace by byla dobrá, ale není potřeba. To že letectvo bude nakupovat jiné PTŘS nijak logisticky nezatěžuje pozemní armádu.
        Takže děláte problém z něčeho co problém reálně není :-)

        c) Nákup ozbrojené verze H-145M pro AČR nedává smysl, protože se jedná o neodzkoušený systém, který neprošel bojovým nasazení, takže AČR by jen dělala pokusného králíka výrobci za naše peníze. Navíc je to stroj, který vychází z civilního stroje a za těch 6 miliard by jsme dostali pouze stoj pro hlídkovou a pátrací činnost.

        Obce na další vrtulníky se neřešila, protože se neví jakým směrem se po roce 2025 bude vyvíjet letectvo AČR. Vzdušnou podporu pozemním silám v rámci AČR poskytují 3 složky. Vrtulníky, Bitevníky, Nadzvuky. Po roce 2025 se bude rozhodovat o nových nadzvukových stíhačkách, to ovlivní zdalipak se bude dál pokračovat a AČR si ponechá bitevníky a to ovlivní kolik nakonec bude AČR potřebovat vrtulníků pro potřebu podpory pozemních vojsk.
        Jinak těch 12 vrtulníků systému H-1 není o moc míň. Podle toho co jsem zjistil, tak AČR nyní pro podporu používá cca 10 Mi-24. Takže dokonce je to o dva stroje více. Teoreticky.
        V armádě jeden kus techniky navazuje na druhý a armáda se podle toho buduje. Je nesmysl nakoupit 50 bitevních vrtulníků, když máte v plánu provozovat 30 podzvukových bitevníků atd. atd. Takže v době kdy do AČR se budou zařazovat poslední stroje systému H-1, tak se bude řešit jak dál se bude vyvíjet letectvo AČR.

        Ano BELL uvedl, že má v plánu modernizaci, nebo spíše výrobu systému H-1 ukončit, ovšem pouze za předpokladu že vyhraje se svým V-280 Valor. Ale nikde není vyloučeno, že když BELL vyhraje tak se nebudou moct technologie z vývoje Valoru integrovat do systému H-1. Ano zaplatíme si to, ale zaplatit si to musíme tak jako tak. Zadarmo nám nikdo nic nedá.
        Takže znovu vytváříte problém, který nyní reálně neexistuje a nejspíš ani existovat nebude. Protože křišťálovou kouli nemáme a nevíme co bude za 5 - 10 let.

        Cos e týče toho porovnávání H-145M a Mi-8 a Mi-17 no to je sice pěkné,a le on je rozdíl v řízení i mezi Mi-8 a mezi Mi-171š.
        Ale i kdyby na krásně tak H-145M se bude v Maďarské armádě nasazovat v rámci operací jinak než Mi-171š v AČR a tam kde bude potřeba menší obratnější stroj se nasadí systém H-1
        Takže znovu. Vytvořil jste problém, který prakticky neexistuje, protože operační plány, výcvik, taktika a způsob nasazení jsou to co si s taqkovými problémy poradí :-)Skrýt celý příspěvek

        • kazd
          14:17 30.12.2020

          - sjednocování PTŘS je nesmysl atd. - jasně, můžete to prosím vysvětlit v Eurospike GmbH - evidentně tomu nerozumějí, jejich businees plán je úplně mimo a řeší problémy, které ...Zobrazit celý příspěvek

          - sjednocování PTŘS je nesmysl atd. - jasně, můžete to prosím vysvětlit v Eurospike GmbH - evidentně tomu nerozumějí, jejich businees plán je úplně mimo a řeší problémy, které neexistují
          - H145M mohl za směšné peníze poskytnout AČR moderní mašinu na výcvik, dopravu, HEMS s možností tam ty zbraně navěsit v případě krize na hranicích a pod. Všichni to chápou, továrna nestíhá vyrábět, ale opět se všichni pletou. Řekneme si kolik zaplatíme až budem nahrazovat sokoly. Na těch 6 mld a práci co za to mohli stroje udělat budem vzpomínat se slzou v oku. Místo toho jsme vyhodili 2 mld za sokoly, pohřbili jeden Enstrom z kšeftíku LOMu, a udělali si ostudu ve výcviku (mrtví žák a instruktor)
          - "není vyloučeno, že když BELL vyhraje tak se nebudou moct technologie z vývoje Valoru integrovat do systému H-1." Jasně, teď když jim to může spolu zaplatit USAF a US army tak do toho nedají ani dolar a pak to rozjedou. Úplně tomu věřím, prostě to přemontují do H1 a jedem.
          - L159 je game over, L39 NG ji nenehradí a nadzvuky v počtu třeba 12 ks na CAS mít nikdy nebudeme
          - "Ano zaplatíme si to, ale zaplatit si to musíme tak jako tak. Zadarmo nám nikdo nic nedá" - aha, můžete nám prozradit kdo zaplatit airbusu modernizaci H145M na nový rotor a možnost zpětné aplikace na dříve vyrobené typy? Kdo jim platí PTŘS ? Nikdo. Zaplatí to výrobce a pak to prodává, nebo to třeba neprodá. Bell jasně řekl, že nic dopředu dávat do vývoje nebude. To je ten rozdíl.
          - řízení H225M m H145M atd. je založeno na stejných technolgiích airbusu a rozdíl mezi nimi a Mi 17, Mi 171 je a bude propastný. A to nemluvím o srovnání nákupu BH a nalití těch peněz místo do LOMu do nových motorů pro BH.
          - pokud se měl kupovat H1, měl se koupit v počtech plně dostačujících pro plné počty v Chrudimi a nahrazující Mi 171 pro SOATU. Se smluvně zabezpečenou modernizací atd. Mi 17 a Mi 171 se měly dolítat jako čisté muly - bez vyhazování miliard přes LOM. Ty miliardy měly být v těch vrtulnících a ne v živení LOMu, papalášů a stavění prototypů (ty nevadí, že nejsou vyzkoušené v boji že ?). Ta čerstvě podepsaná 1,2 miliardy pro LOM + modernizace sokolů + dřívější kontrakty pro LOM na Mi17 plně pokrývají všech 12 ks H 145M. Ve výsledku z toho nemáme nic. Že bychom někde v roce 2025 v misi nasazovali Mi 171 je naprostá utopie.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            15:54 30.12.2020

            Už první věta a taková chyba. Opět vytváříte problém tam kde není a to jen svou nepozorností. Kde jsem psal, že sjednocení PTŘS je nesmysl? Naopak psal jsem, že unifikace by byla ...Zobrazit celý příspěvek

            Už první věta a taková chyba. Opět vytváříte problém tam kde není a to jen svou nepozorností.
            Kde jsem psal, že sjednocení PTŘS je nesmysl? Naopak psal jsem, že unifikace by byla dobrá, ale není potřeba. A proč není potřeba? Protože letectvo a pozemní síly jsou jinačí druhy vojska, které si své problémy řeší každá sama. Pozemní síly si objednávají své náhradní díly, svou minuci, svou technologii. A letectvo dělá to samé objednává si to co potřebuje pro své potřeby. A ani jedno nezatěžuje logistiku druhého. A to, že nějaký výrobce vám nabízejí sjednocení na tom nic nemění. Prostě ta armáda, která to bude chtít sjednotit si to pořídí, ta co ne si to prostě nekoupí.
            Takže to, že letectvo AČR chce používat střely HELLFIRE není žádný problém, který by nějak omezoval pozemní síly :-)

            Co se týče té H-145M. No ono nejde jen o to, kolik si tohoto stroje zákazníci objednají, ale kam a do jaké jednotky jí chtějí zavádět. Co jsem se narychlo dočetl, tak ty stroje co šli do USA nebudou sloužit na bojišti, Němci je mají pro speciální síly, protože pro bojové operace a pro přímou podporu používají bitevníky, Srbsko víc jak polovinu pro policejní jednotky.
            K přímé podpoře pozemních sil je budou používat hlavně Maďaři a to v počtu cca 5 ks.
            Takže si to shrňme: Vy by jste raději šel cestou Maďarů, kteří koupili cca 20 strojů, kde 5 slouží pro hlídkovou a pátrací činnost, 5 slouží pro přímou podporu pozemních vojsk a k bojovým operacím (s ale naprosto omezeným arzenálem) a 10 bez jakéhokoli vybavení jen pro přepravu (takže nejspíš je jejich speciální síly popřípadě výsadkové síly nebudou moci používat nebo s velkým omezením. To znamená, že Maďaři budou ještě muset do těch svých H-145M docela investovat.
            Kdež to nákup cca 12 strojů, které umožní AČR v případě potřeby nasadit: až 12 strojů na podporu pozemních sil v plné bojové konfiguraci, kdy AH-1 můžou být čistě v protitankové konfiguraci, což dává 16 střel na jeden stroj (U toho vašeho H-145M je to kolik 4 střely na jeden stroj?) s tím, že UH-1 ponesou neřízené střely a hlavňovou výzbroj, dále se můžou využit pro potřeby nově vznikajícího výsadkového pluku, či 102. průzkumného praporu nebo speciálních sil považujete za nesmyslný? :D :D :D :D :D
            Bomba ano takhle se má budovat armáda do války. Raději neodzkoušený stroj v boji, který většinou slouží pro podpůrné akce a podobně, než špičkový systém, který dokáží využít všechny složky vojsk.

            Ale já nemluvil o L-159. Já mluvil o ponechání si podzvukových bitevníků. To znamená pokud AČR si bude chtít v budoucnu ponechat podzvukové bitevníky (je jedno jaký typ se vybere ať už modernizace L-159 nebo cokoli jiného) tak by stále bylo ve výzbroji stroj, který by dokázal suplovat, doplňovat v případě potřeby bitevní vrtulníky, takže AČR by jich nemusel nakupovat tolik. Pokud by si je AČR neponechala tak už by se to muselo řešit jinak, buď vrtulníky nebo nadzvuky. Ale tohle jak jsem psal se bude řešit po roce 2025. Proto teď uzavírat nějaké obce na další stroje nemusíme, protože nevíme kolik bude stát pořízení nových nadzvuků atd. Prostě jsou to navazující věci.

            Bell bude řešit novou elektroniku a další systémy pro novou generaci vrtulníků. Takže ta se vyvíjet bude. Otázka pak je integrace na starší stroje jako bude systém H-1. Takže jediné co si budou muset ti co provozují systém H-1 zainvestovat je následná integrace.
            Ale tohle je věc, kterou si platíte při každé modernizaci. Nebo si snad myslíte, že Němci dají Maďarům zadarmo novou elektroniku a další věci? To jste docela naivní člověk. Pokud si myslíte, že airbus dal Maďarům nebo komukoli jinému něco zadarmo. Veškeré jejich finance vražené do modernizace H-145M se promítnou v koncové ceně. Problém ale je ten, že i tato modernizace je provizórium a nevyrovná se čistým bitevníkům. Znovu opakuji, nikdo takto konfigurovaný stroj nenasadil v boji, takž neznáte jeho reálné bojové schopnosti.

            A poslední odstavec. Jenže náhrada Mi-171š se plánuje na pozdější dobu, protože UH-1 to opravdu není. Jako náhrada za Mi-171š bude něco co má zadní rampu, tak aby to vyhovovalo potřebám nyní se formujícího výsadkového pluku. To znamená navýšení kapacit nejen přepravy vojáků, ale i techniky a materiálů, protože operační možnosti výsadkového pluku se rozšíří.
            Takže se nejspíše bude pořizovat něco těžšího, ale to se uvidí až jak na to dojde čas. Stále víc to vypadá, že operační schopnosti a plány se budou hodně podobat operačním nasazením USMC, ale to se ujasní až dojde k reorganizaci na pluk.

            Takže když to shrnu dost často hledáte problémy tam kde nejsou, a které vyřeší operační nasazení, taktika, strategie a podobně.
            AČR nemá k dispozici neomezený bianko šek. Právě naopak. Těch financí je nedostatek, proto se musí jít daleko větší cestou kompromisů.Skrýt celý příspěvek

        • TF_HU
          08:34 22.01.2021

          To je naivnější než si představuji já :-)

          To je naivnější než si představuji já :-)

      • Torong
        14:22 30.12.2020

        kazd Píšeš nesmysly. 1. SPIKE není univerzální. Jiná verze je pro BVP, jiná pro vrtulníky, jiná pro pěšáky. Stejně jako nejde použít letecký AMRAAM pro NASAMS. 2. Srovnávat H1 s ...Zobrazit celý příspěvek

        kazd
        Píšeš nesmysly.
        1. SPIKE není univerzální. Jiná verze je pro BVP, jiná pro vrtulníky, jiná pro pěšáky. Stejně jako nejde použít letecký AMRAAM pro NASAMS.
        2. Srovnávat H1 s H145, to určitě ani nemyslíš vážně. Pokud na něj navěsíš veškerou výbavu (pancíř, přístroje...) pak má problém unést sám sebe.
        3. Kdo kromě F 35 garantuje modernizaci po celou dobu životnosti? Tohle nezaručuje nikdo. Samozřejmě zaplatit modernizaci si můžeš vždy.
        4. Jaké nové motory pro AH 64 a UH 60? Máš na mysli ty, které má i H1? Jediný rozdíl je ve výkonu pro jednotlivé stroje. Takže ikdyby byla nějaká nová verze, tak bude "pasovat" i na H1.Skrýt celý příspěvek

        • kazd
          16:27 30.12.2020

          facinuje mě, že čím míň víte o problému tím větší touhu máte reagovat. 1. mít jen spike family je přesně ta cesta jak může malá armáda šetřit peníze a ne na úkor bojových ...Zobrazit celý příspěvek

          facinuje mě, že čím míň víte o problému tím větší touhu máte reagovat.
          1. mít jen spike family je přesně ta cesta jak může malá armáda šetřit peníze a ne na úkor bojových schopností. Zavádět kvůli 4 ks vrtulníku hellfire je logisticky a finanční nesmysl. To že unifikace raket je cesta jak se vypořádat s extrémní cenou je vidět jak ve spike family tak při využití v NASAMS. Že se vám to nelíbí je vaše věc, že nechápete kolik to šetří ve výrobě a ceně i když mají různé určení taktéž.
          2. já nesrovnávám H1 a H 145 , já srovnám value for money. Zatím AČR utratila 16 mld a nevyřešila nic. Já říkám, že před pěti lety jsme mohli utratit 6 mld CZK mít vyřešené LUH. Těch 16 mld jsme mohli pořád mít a řešit náhradu bitevních vrtulníku spolu s drony, atd jako logický systém, spolu s jiným státem atd. Takže nákup H1 nevyřešil nic. Tak to prostě je, nejsou schopny pokrýt a i ani obranu AČR ani mise.
          3. Samozřejmě, že garantuje, primárně tím, že má backlog což bell nemá sekundárně svými projekty - podívejte se co nabízí švédové pro gripen (tím nehodnotím zda je to dobré nebo špatné). Ukažte mě něco podobného pro H1
          4. No fajn tak si to myslete. Realita je jiná, je toho plný web. Vůbec netušíte co to znamená namontovat jiný motor.Skrýt celý příspěvek

          • Defence.Shield
            17:23 30.12.2020

            To kazd: Pane Kazde, Vaše odborná erudice a znalost problematiky akvizic na MO je obdivuhodná (zvláště co se týká vrtulníkového letectva, ale Váš přesah do jiných oblastí je rovněž ...Zobrazit celý příspěvek

            To kazd:
            Pane Kazde, Vaše odborná erudice a znalost problematiky akvizic na MO je obdivuhodná (zvláště co se týká vrtulníkového letectva, ale Váš přesah do jiných oblastí je rovněž pozoruhodný). Pokud zde již nepracujete, rád bych si dovolil Vám zaslat několik odkazů a požádat Vás zda by jste nezvážil svou účast v některém z vypisovaných VŘ na příslušné pracovní pozice.

            Nepochybuji o tom, že by jste byl pro resort významným přínosem. Vaše manažerské kvality, flexibilita, jazyková vybavenost, vyjednávací schopnosti, znalost problematiky VŘ, problem solving skills a schopnost úspěšného jednání se zahraničními partnery by byly pro Českou republiku z hlediska navýšení obranných schopností nepochybně významným benefitem.

            Kariérní příležitosti:
            http://www.statnisluzba.army.c...

            Dovoluji si připojit i pár osobních tipů, kam by jste mohl dle Vašich komentářů zde na AN pasovat:
            např. - vedoucí oddělení zahraniční spolupráce odboru průmyslové spolupráce
            http://www.statnisluzba.army.c...

            či - vedoucí oddělení evropské obranné spolupráce odboru obranné politiky
            http://www.statnisluzba.army.c...

            Předem bych rád poděkoval za zvážení nabídek a Váš čas.Skrýt celý příspěvek

          • Ondra Mrklas
            17:39 30.12.2020

            Defence.Shield Jestli chcete nabídnout místo v AČR u zakázek, hlavně ho nespojujte s vrtulníky. Jeho porozumění současné špatné politiky zakázek je sice pozoruhodné, ale faktická ...Zobrazit celý příspěvek

            Defence.Shield
            Jestli chcete nabídnout místo v AČR u zakázek, hlavně ho nespojujte s vrtulníky. Jeho porozumění současné špatné politiky zakázek je sice pozoruhodné, ale faktická znalost systémů, o kterých zakázky jsou už je mnohem horší. Jestli je cílem AČR získat podprůměrnou výzbroj, tak si zvete správného člověka. Jestli ale chcete mít kvalitní výzbroj, svojí nabídku radši hned vezměte zpětSkrýt celý příspěvek

          • Scotty
            18:07 30.12.2020

            Defence.Shield
            Samozřejmě chápu že člověk tak výjimečných vlastností jako kazd se rodí jednou za dekádu, ale lhůta pro podání žádostí uplynula 28 prosince.

            Defence.Shield
            Samozřejmě chápu že člověk tak výjimečných vlastností jako kazd se rodí jednou za dekádu, ale lhůta pro podání žádostí uplynula 28 prosince.

          • Torong
            18:49 30.12.2020

            Kazd: Netuším, jestli to skutečně nechápeš, nebo jen nedokážeš uznat, že nemáš pravdu. 1.Používáním pouze SPIKE nic neušetříš, protože pro každý systém (letadlo, vrtulník, ...Zobrazit celý příspěvek

            Kazd:
            Netuším, jestli to skutečně nechápeš, nebo jen nedokážeš uznat, že nemáš pravdu.
            1.Používáním pouze SPIKE nic neušetříš, protože pro každý systém (letadlo, vrtulník, vozidlo, pěšák) musíš použít jinou raketu, jiný zaměřovací systém atd. Teoreticky mají všechny střely SPIKE stejný základ, ale prakticky je každá tato střela uzpůsobená pro konkrétní použití, takže pro zákazníka není rozdíl jestli má rakety od různých výrobců nebo od jednoho. Navíc při počtech, které odebírá AČR nehrozí ani množstevní sleva.
            2. Vyřešené? A co by bylo vyřešené? K čemu přesně by ty stroje byly dobré? K výcviku? To dělá LOM. Pro nový výsadkový pluk? Zvládne převézt 8 výsadkářů s plnou výbavou? Ne nezvládne. Má problém se čtyřmi viz zkušenosti Němců. Takže ano, koupili by jsme je za levno. To je tak vše.
            3. Co Saab nabízí pro Gripen? Pokud vím tak vůbec nic. Další modernizace verze C nebude. Ani AESA radar. H1 má veškerou technologii AH64, včetně radaru a spolupráxe s drony.
            4. Tak mi tu realitu ukaž. H1 mástejný motor jako AH64E a UH60M. Pokud tyto stroje nezmění tvar draku (což asi nezmění), pak případná další verze motoru pro AH64/UH60 bude použitelná i pro H1. Ostatně i rotor H1 je shodný AH64...
            Navíc proč by se měly na těch vrtulnících motory měnit? Tenhle vrtulník je dovedený vývojem takřka k dokonalosti. Samozřejmě je vždy možné integrovat nové zbraně nebo systémy. Ale to vždy platí zákazník. Kromě avioniky a případných nových zbraní je modernizace H1 zbytečná. Lepší výkony bude mít až úplně nová generace vrtulníků.
            Stejně jako Flanker hledáš chyby kde nejsou jen proto, že se ti H1 nelíbí.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            19:06 30.12.2020

            3. Bell nabízí pro blízkou budoucnost vrtulníků H-1 integraci integraci LINK-16, střely JAGM a systému vlastní ochrany AN/AAQ-45. V Bellu ze zabývají možností integrace ovládání ...Zobrazit celý příspěvek

            3. Bell nabízí pro blízkou budoucnost vrtulníků H-1 integraci integraci LINK-16, střely JAGM a systému vlastní ochrany AN/AAQ-45. V Bellu ze zabývají možností integrace ovládání dronů. Je také možnost získat pro AH-1Z radar.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            08:45 22.01.2021

            ad 1 ok ad 2 blbost. ad3 to je věc zákazníka. Důležité je, že existuje podpora životního cyklu stroje. Modernizovat už můžeme sami... ad4 i H1 má nové motory. Pokud se nepletu, ...Zobrazit celý příspěvek

            ad 1 ok

            ad 2 blbost.

            ad3 to je věc zákazníka. Důležité je, že existuje podpora životního cyklu stroje. Modernizovat už můžeme sami...

            ad4 i H1 má nové motory. Pokud se nepletu, nová motorizace byla nabízena v projektu náhrady UH1N u USAF. Běžně to nesleduji, ale nechápu tyhle dohady...TTD vrtulníku dostačuje k plnění úkolů...Skrýt celý příspěvek

      • Ondra Mrklas
        15:48 30.12.2020

        kazd Vy jste si můj článek asi opravdu nepřečetl, protože jinak byste nemohl napsat takovou odezvu. Vy veškeré nákupy berete pouze z té politické roviny, což sice není špatné, ale ...Zobrazit celý příspěvek

        kazd
        Vy jste si můj článek asi opravdu nepřečetl, protože jinak byste nemohl napsat takovou odezvu. Vy veškeré nákupy berete pouze z té politické roviny, což sice není špatné, ale ukáže vám to pouze poloviční pohled na věc.
        Tak za prvé moje kalkulace s nákupem AH-64E by proběhla tehdy, když by se stroje systému H-1 daly považovat za dále nevylepšitelné a trvale by se dislokovaly třeba na misi v Mali. V tom případě by bylo logické dokoupit na obranu ČR jiné stroje a z hlediska dostupnosti modifikací, rozšíření mezi spojenci a kompatibilitou s výzbrojí Viperů by AH-64E vyšly jako nejlepší možnost. Další příklady mi pouze a jen dokazují, že vaše znalosti v ohledu takticko-technických informací jednotlivých strojů nejsou nějak skvělé, jinak byste nemohl napsat jako příklady stroje, které se v jiných armádách vzájemně doplňují (a dokonce uvádět M1A2C Abrams se 77t čisté váhy jako stroj vhodný pro ČR). Jetsli chcete konkrétní příklad, tak např. IDF využívá jak systém SPYDER tak i Patriot a na nic si nestěžuje. Obecně vzato IDF je armáda, která má jednu z nejvíce odlišných systémů ve výzbroji a vždy si s tím úspěšně poradila.
        Kdyby jste si můj příspěvek přečetl důkladněji, zjistil byste, že jsem napsal „vytřískali za podmínek tendru“. Jinými slovy tendr byl nastaven, že jsme bitevní vrtulníky chtěli vyměnit za něco, co by se dalo považovat za „gunship“ verzi civilních militarizovaných nebo v lepším případě víceúčelových vrtulníků. Tyto stroje jsou ale určeny primárně k průzkumu nebo hlídkování, což je za 6 mld. Kč, zcela zbytečné. My jsme požadovali vrtulníky s protitankovou schopností a proto Bell nabídl místo samotných UH-1Y taky AH-1Z a upravil tak finální nabídku na stroje H-1 programu. To nám zachránilo možnost disponovat bitevními vrtulníky a tím pádem jsem získali z tendru maximum. Aby jste si to dokázal lépe představit, nejsilněji vyzbrojené H145M mají pouze 1x Oerlikon KDA 20mm a 14x APKWS. Naproti tomu naše AH-1Z mohou disponovat až 16x AGM-114R. Tyto střely jsou samostaně schopné vyřadit moderní MBT, zatím co APKWS toto nemůže na stejnou vzdálenost nikdy dosáhnout. Opce na dalších 8 AH-1Z a UH-1Y sice součástí tendru nebyla, ale USA schválilo vývoz 12 AH-1Z a 12 UH-1Y, tím pádem záleží pouze na ČR, jestli se rozhodne další stroje dokoupit. Rozhodně by to bylo správným krokem v další modernizaci letectva, bohužel to je v ČR dlouhodobě podfinancováno. V AČR je stále vžita doktrína vojsk Varšavské smlouvy, jejímž výsledkem bylo dlouhodobé podfinancování letectva ve prospěch pozemní armády. Zejména pak kvůli nákupu přemrštěného množství obrněné techniky.
        Výše jsem trochu nakousl výzbroj vrtulníků H-1 systému, ale zde bych ji rád popsal důkladněji. Na začátek je ale důležité uvést, že v AČR jsou vrtulníky součástí letectva, a nikoliv pozemních sil jako třeba v USA nebo Francii. Proto unifikace výzbroje s pozemními jednotkami není tak důležitá jako v jiných armádách. Další důležitou informací je výzbroj našich strojů obecně – my budeme disponovat 4 AH-1Z schopnými využívat v jeden moment 16x AGM-114R, 20mm kanon M197 a dvojici střel AIM-9M Sidewinder. Důležité je doplnit, že AH-1Z pak můžou mít i radar Longbow při absenci jedné střely AIM-9M/X, pak místo střel AIM-9M střely AIM-9X a až 76 raket M247 Hydra II. Jenom tyto systémy využívají stejné přístroje, jako nejmodernější střely Brimstone II nebo AGM-179 JAGM (USMC ji chce během dalších 5 let instalovat na jejich AH-1Z). Oproti tomu váš návrh použít deriváty pozemních PTŘS Spike (Spike ER) na naše Vipery je holé šílenství. Střely potřebují zcela jiný způsob navádění, tudíž vrtulníky s střelami Spike ER přijdou o schopnost používat střely AGM-114, čehož litují jak Španělé s EC 665 Tiger HAP, tak i Italové s A.129D. Z toho plyne že přehod na americkou výzbroj je rozhodně krokem vpřed a nikoliv vzad.
        Co se modernizací a modifikací strojů týká, tak bych se moc nebál. Sama USMC je plánuje provozovat až do roku 2045, což strojům zaručí dlouhodobou dodávku a výrobu náhradních dílů, součástek a možnost využít na strojích technologie, které budou na strojích budoucí generace. Podstatě to byla větší sázka na jistotu, než dělat pokusného králíka s H145M nebo AW-139M s řízenými střelami.
        Co se Rumunska týká, tak já zde necituji žádné důstojníky z AČR, ale prostě jednoduchý fakt, že H-1 program je také součástí Rumunského tendru na náhradu vrtulníků. Vy sice pravdivě říkáte, že Rumunsko se orientuje na Airbus, což je pravda. Rumunsko vyrábělo už Allouete III pod jménem I.A.R 316, ale to nijak nevyvrací fakt, že jediným bitevním vrtulníkem od Airbusu je EC 665 Tiger, který není nijak moc známý díky spolehlivosti, spíše naopak. Jak Německo, tak i Austrálie se budou dívat spíše po AH-64E než po AH-1Z. Rumunsko je ale jiný případ, protože Rumunsko stejně jako my nemá na velký počet AH-64E finance. Proto Rumunsku zbývají vpodstatě 3 stroje - AW249 (která zatím neexistuje), TAI T-129 Atak a právě AH-1Z a UH-1Y. Právě kvůli tomuto výběru by se Rumunsko mohlo rozhodnout stejně jako ČR a nakoupit stroje H-1 programu.
        Poslední část příspěvku je v první části jako srovnávání supersportu a SUV. Těžký transportní vrtulník se nemůže srovnávat s průzkumným víceúčelovým H145M. To ale neznamená že souhlasím s tendrem, který je podstatě „malá domů“ pro LOM. Já si myslím, že bychom měli Mi-171Š vyřadit a místo toho koupit větší, čistě transportní stroje jako CH-47F. Ty má v Evropě hodně našich partnerů a jejich výroba stále probíhá. A jestli bychom museli zařadit stroj jako H145M nebo AW-139M do výzbroje, tak místo Sokola ve variantě SAR.
        Poslední bod nedává také žádný smysl, protože v roce 2025 stroje H-1 programu nebudou rozhodně zastaralé. To může přijít až na začátku 30. let, kdy do služby plně vstoupí výsledky programů FARA a FLRAA. To ale budou na stroje stoprocentně nějaké nové upgrady a modifikace, navíc budeme jasně vědět jakým směrem se bude vrtulníkové letectvo dále vyvíjetSkrýt celý příspěvek

        • Klimesov
          16:02 30.12.2020

          Pěkně shrnuto a popsáno :-)

          Pěkně shrnuto a popsáno :-)

        • kazd
          16:53 30.12.2020

          čím delší napíšete reakci tím větší nesmysly. Já žiju v realitě vy a Torong tady srovnáváte Španělsko a Itálii s ČR. Blábolíte o náhradě Mi 171 velkým vrtulníkem s rampou, že ...Zobrazit celý příspěvek

          čím delší napíšete reakci tím větší nesmysly.
          Já žiju v realitě vy a Torong tady srovnáváte Španělsko a Itálii s ČR. Blábolíte o
          náhradě Mi 171 velkým vrtulníkem s rampou, že peníze letectva neovlivňují peníze jiných složek AČR atd. . Proboha probuďte se.
          Plácáte nesmysly, pokud někdy bude mít AČR velký vrtulník tak bude mít tak 4 - 6 ks. Žádná náhrada Mi 171 kus za kus nikdy nebude.
          Absolutně neznáte charakteristiku moderních vrtulníků a princip konstrukce.
          "A jestli bychom museli zařadit stroj jako H145M nebo AW-139M do výzbroje, tak místo Sokola ve variantě SAR." H 145 M má pakety, které nasazujete a žádnou SAR verzi nebo neSAR verzi si nekupujete. SAR vám může lítat H145 M v option 3 akorát tam tam nepověsíte zbraně. K tomu směřují všechny programy moderních vrtulníků. Speciality jako bitevní vrtulníky bude mít pár armád nesrovnatelných s ČR. My jsme do vlaku naskočili jako poslední, navíc jsme koupili 4 ks bez jakékoli opce, bez spolupráce s drony atd. Tím tu agónii jen prodlužujeme a dopadne to jako radar Arthur.Skrýt celý příspěvek

          • Ondra Mrklas
            17:21 30.12.2020

            kazd Ta vaše realita je srovnávání ve stylu "beru jen co je na slevě nebo horší kvalita, na víc nemám". Upřímně asi 90% z toho co si myslíte, že jsem tím myslel jste pochopil ...Zobrazit celý příspěvek

            kazd
            Ta vaše realita je srovnávání ve stylu "beru jen co je na slevě nebo horší kvalita, na víc nemám".
            Upřímně asi 90% z toho co si myslíte, že jsem tím myslel jste pochopil blbě!
            1) Jestli někdy budeme mít Chinooky tak třeba 8 kusů maximum, rozhodně ne 1 ku 1. Počet jsem do článku nenapsal, ale rozhodně jsem nemyslel 1 ku 1
            2) Já jsem právě psal, že peníze pozemních složek ovlivňují letectvo, takže to samozřejmě platí vice versa.
            3) Kde jste přišel na to že neznám charakteristiku moderních vrtulníků. Aby vám to bylo jasné, tak H145M je militarizovaná verze beze zbraní - verze H-force má lefety na kanon a raketnice. To samé platí i o AW-139M, která je v základní také beze zbraní.
            4) Víte, mít či nemít nějakou výzbroj je pouze o ochotě do té výzbroje investovat. My máme armádu podfinancovanou, pro letectvo to platí 2x víc. Proto je absolutně zbytečné tvrdit, že na to nejsou peníze.
            5) Vy se tu oháníte opcí, ale k čemu je potřeba opce, když USA mají pro ČR vyčleněných 24 stojů. My jich koupili 12, dalších 12 můžeme dokoupit.
            6) Přístroje určené ke komunikaci s drony nemá ani Apache Guardian, tento systém vzejde až z výsledku dalšího testování a z výsledků programů FARA a FLRAA.
            7) My jsme nenaskočili pozdě, ani nám vlak nezačal ujíždět. AH-1Z + UH-1Y jsou stroje zavedeny pořádně před 7 lety a jsou nejmodernější leteckou technikou USMC. Ta písnička o "vyjeté" koncepci je už opravdu trapná. O tancích se to říká taky a je to i něčím podloženo. Ale vzhledem k jeho až téměř symbolické hodně se za něj utrácí stáleSkrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            17:27 30.12.2020

            A kdo tvrdí, že to bude náhrada kus za kus? Nikdo. Jen se tvrdí, že AČR požaduje vrtulník se zadními vraty popřípadě rampou. Proto si AČR ponechala Mi-171š a proto jejich budoucí ...Zobrazit celý příspěvek

            A kdo tvrdí, že to bude náhrada kus za kus? Nikdo. Jen se tvrdí, že AČR požaduje vrtulník se zadními vraty popřípadě rampou. Proto si AČR ponechala Mi-171š a proto jejich budoucí náhrada bude mít podobnou konfiguraci. Tohle nejsou výmysly, ale požadavky AČR. Jaký je rozdíl mezi nákupem HELLFIRE pro letectvo AČR a případným nákupem střel SPIKE pro AČR? Vždyť pořizovací cena obou střel je plus mínus stejná, a bude jí ovlivňovat samotné množství. Takže pokud pozemní síly budou chtít za PTŘS utratit 2 miliardy, tak je dostanou a když to stejné budou za PTŘS utratit letectvo tak to taky dostanou. Celkově se tedy utratí 4 miliardy. Takže kde je problém?

            Z vrtulníku primárně určeného pro SAR neuděláte bojový stroj tím že na něho naplácáte nějaké drobné serepetičky. Kdyby tomu tak bylo, tak by Italové nevyvíjeli nové bitevníky, USA by nevyvíjela nové bitevníky, Rusko, Čína, samotný airbus by se netrápil vývojem bitevníku, Italové, Turci atd. atd.
            Stroje určené pro SAR nejsou univerzální stroje a nikdy nebudou dosahovat kvalit, operačních možností a bojové efektivity strojů určených pro bojové jednotky.
            Z civilních strojů, které se využívají k podpůrné činnosti v armádách, prostě neuděláte žádným zázrakem plnohodnotný bojový stroj. Vždy budou mít svá velká omezení, které jsou dané jejich konstrukcí.
            A docela by měn zajímalo o jakém programu to mluvíte? Já znám jen ty programy od USA, a tam se v obou případech počítá s plnohodnotnými bojovými stroji, nikoli stroji na SAR ověšené dodatečnou výzbrojí.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            21:23 31.12.2020

            Jo, Arthur byl teoreticky príma... akorát skutek utek. Poměrně vyhozené peníze (nízký poměr účinek/cena). H1 se podle mně neprojeví jako propadák, ale ta cena :( Na jakékoliv ...Zobrazit celý příspěvek

            Jo, Arthur byl teoreticky príma... akorát skutek utek. Poměrně vyhozené peníze (nízký poměr účinek/cena). H1 se podle mně neprojeví jako propadák, ale ta cena :(
            Na jakékoliv jejich dokupování za současné finanční situace se doufám a pevně věřím může rovnou zapomenout.Skrýt celý příspěvek

          • TF_HU
            09:05 22.01.2021

            Pokud byste chtěl využívat H135 na aeromobilní operace nově budovaného pluku, pak je 12 ks pořád málo a airborne cschopnost pluku tímto nevytvoříte. Ikdyž se nakoupí 12 ks H135 ...Zobrazit celý příspěvek

            Pokud byste chtěl využívat H135 na aeromobilní operace nově budovaného pluku, pak je 12 ks pořád málo a airborne cschopnost pluku tímto nevytvoříte. Ikdyž se nakoupí 12 ks H135 operačních vždy bude cca polovina. Má to svá pravidla a zákonitosti.

            Ani současný počet Mi 171 nenaplní všechny požadavky na přepravu. Navýšení dopravních schopností pořízením 8 UH1 a udržení bitevní schopnosti 4 AH1 dovoluje zase plnit jiné úkoly a rozvázat ruce Mi 171. Přesto je to stále málo.

            Z mého pohledu nemá cenu se bavit o počtu kusů, ale měli bychom se bavit o letkách. Z mého pohledu tu existuje reálná potřeba na letku s nákladními vrtulníky, reálná potřeba na MEDEVAC letku s LUH, letku na SOF, letka bitevní a letka dopravní a letka školní. Když ustřelím, tak každá s minimálně 12 stroji. Samozřejmě s lidmi a základnami. Tak nějak nahrubo si představuji sílu, která by dokázala naplňovat to spektrum úkolů, které se na ně valí...Skrýt celý příspěvek

        • Ondra Mrklas
          00:21 31.12.2020

          Ještě bych rád doplnil, že vedoucí představitelé Rumunské armády a Rumunské vlády se dohodli na financování nákupu strojů H-1 v počtu 24 + 21 - a to mají rozpočet 5,6 miliardy $ ...Zobrazit celý příspěvek

          Ještě bych rád doplnil, že vedoucí představitelé Rumunské armády a Rumunské vlády se dohodli na financování nákupu strojů H-1 v počtu 24 + 21 - a to mají rozpočet 5,6 miliardy $ (2,38% HDP). Smlouva by měla být další rok. Takže to vypadá, že ČR opravdu nebude jediným uživatel v Evropě. Tak teď by to chtělo, aby i ČR dokoupila další stroje aspoň do stavu 12 + 12Skrýt celý příspěvek

        • TF_HU
          08:53 22.01.2021

          Dovolím si souhlasit.

          Dovolím si souhlasit.

      • Scotty
        16:51 30.12.2020

        Krom toho co tu bylo už výstižně napsáno dodávám že integraci Spike na H-1 armáda nepožadovala, nepožaduje a tudíž za ní nebude ani platit. Co se týče sjednocení PTŘS u letectva, ...Zobrazit celý příspěvek

        Krom toho co tu bylo už výstižně napsáno dodávám že integraci Spike na H-1 armáda nepožadovala, nepožaduje a tudíž za ní nebude ani platit. Co se týče sjednocení PTŘS u letectva, tak jediná cesta je JAGM která bude pro AH-1Z integrovaná (možná už je).

        USMC plánuje vrtulníky H-1 provozovat do roku 2040. Nepochybuji o tom že celou dobu jim bude Bell poskytovat podporu a případné modernizace. Dnes jsou to vrtulníky na soudobé úrovni a svým vybavení představují spíš nadprůměr. Minimálně tedy ve střední Evropě určitě.
        K náhradě stávajících motorů (tedy námořní obdoby motorů pohánějících UH-60M) není u vrtulníků H-1 důvod. Výkonově jsou víc než dostatečné, což byl hlavní důvod jejich budoucí náhrady u AH-64 a UH-60.

        Nabídka H145M byla jistě dobrá. Tedy pokud by byla vybírána náhrada za Sokol, ale tenhle výběr by o něčem jiném.

        /Bell totiž naprosto jednoznačně deklaruje, že s H1 je konec./
        Kde to tak jednoznačně deklaruje?

        Do MI-171 bylo již investováno (ve spolupráci s Američany) v minulosti. Tedy do těch s rampou. Současná modernizace je hlavně o tom dostat avioniku všech Mi-171 do jednoho standardu plus některá vylepšení rampových Mi-171. Je tu jistě možnost místo jejich udržení v provozu všechny vyřadit a nahradit západním strojem, ale na to v současnosti nejsou peníze a pravděpodobně ještě nějaký rok nebudou.
        Pro SOATU budou jistě UH-1Y využívány. Ostatně obdobně je využívá i USMC.Skrýt celý příspěvek

        • petres
          18:46 30.12.2020

          Pokud máte obavy jestli bude JAGM integrovaná pro AH-1Z tak zbytečně, Viper byl první vrtulník, kde byla JAGM integrovaná, první zkoušky byly v roce 2017. Rozvojový potencionál H-1 ...Zobrazit celý příspěvek

          Pokud máte obavy jestli bude JAGM integrovaná pro AH-1Z tak zbytečně, Viper byl první vrtulník, kde byla JAGM integrovaná, první zkoušky byly v roce 2017.
          Rozvojový potencionál H-1 rozhodně mají, viz třeba: https://www-ainonline-com.cdn.... Zde se uvádí, že Link 16 bude integrován do Viperu do FY22/23 v rámci programu aktualizace H-1, spolu s možností přenosu dat Digital Integrated Full Motion Video. To jsou shodou okolností roky, kdy budou dodávky pro AČR. Uvidíme, jestli se s tím AČR sveze, pak by scházel jenom F-35 :-).Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            19:09 30.12.2020

            Obavy nemám, ale nevím jestli už pokročili z fáze zkoušek do integrace pro všechny AH-1Z. Je jisté že až nám budou dodané bude integrace dokončena.

            Obavy nemám, ale nevím jestli už pokročili z fáze zkoušek do integrace pro všechny AH-1Z. Je jisté že až nám budou dodané bude integrace dokončena.

      • TF_HU
        08:29 22.01.2021

        Dal jsem palec hore, protože v některých bodech bych souhlasil. Jen by mě zajímalo...protože si myslím, že zde se dopouštíte fabulací...do trendu se přihlásili tři AW139 bez ...Zobrazit celý příspěvek

        Dal jsem palec hore, protože v některých bodech bych souhlasil. Jen by mě zajímalo...protože si myslím, že zde se dopouštíte fabulací...do trendu se přihlásili tři AW139 bez výzbroje, H135M bez státní záruky a H1 se vším, jen s vyšší cenou. Podotýkám, že vyšší cena by byla vždy, kdyby se dělaly všechny normální výběry na vrtulník pro MEDEVAC, vrtulník LUH a náhradu za bitevní Mi24/35. Politický problém byl, že jsme v neochotě vydávat výdaje na obranu smíchali tyto projekty do jednoho jediného univerzálního. Kde díky unifikaci, jedné ceně bylo možné prosvištět s kompromisem 8 a 4 ks. Z mého pohledu jsme vytřískali maximum co se týče schopností z nabízených vrtulníků.

        Stroje budou nové a doba provozu dovoluje v klidu hledat náhradu dle kategorií.

        H1 je bojeschopný a operačně nasazený stroj. Jeho zavedení či nezavedení v jiných armádách nemá žádný vliv na jeho schopnost plnit úkoly, které my s vrtulníkovým letectvem plníme, nebo chceme plnit. Výrobce garantuje podporu stroji na celou dobu životnosti.

        Proč bych měl srovnávat H135M s Mi 171, jedná se o úplně jiné vrtulníky?

        S jakými moderními vrtulníky srovnáváte Mi171 v roce 2027? Proč je srovnáváte? Myslíte, že v okolních armádách bude mít někdo něco lepšího? Co se týče Mi 171, troufnu si tvrdit, že jsou zatím nejlépe vybaveny v našem regionu. Že v té době budou dosluhovat je jasné všem, proto je na čase začít mluvit o náhradě v této kategorii a ano i mě by se líbilo zapojení do některého z budoucích projektů Bellu. V současné době "stíhají" se všemi vrtulníky ve stejné kategorii, stejně tak SOATU. Bude tomu tak i v roce 2027. Pozadu budou při srovnávání s moderními a novými stroji zaváděnými do služby...ale otázka je, kdo a kde je bude zavádět a co nám bude bránit zavádět nový typ též.

        Jo, srovnání H135 s Mi 171 je po technické stránce jasné. To asi nikdo nemůže popírat. Jen při tom srovnání...To je úplně stejné, jako když přesednete z PV3S do VW T6. Ovšem do V3S dáte 20 vojáků, do T6 pouhých 9. Tak se srovnáním opatrně, musím vědět co srovnávám a proč.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    09:44 29.12.2020

    Hledám smysl v orientaci Maďarských akvizic. Turecké MRPA ačkoliv bojují proti migraci organizovanou Tureckem. Francouzské a německé zbraně ačkoliv na sebe v rámci EU útočí jak ...Zobrazit celý příspěvek

    Hledám smysl v orientaci Maďarských akvizic. Turecké MRPA ačkoliv bojují proti migraci organizovanou Tureckem. Francouzské a německé zbraně ačkoliv na sebe v rámci EU útočí jak mohou.

    Vypadá to jako politické vykoupení s dovětkem o transferu technologií.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      14:12 29.12.2020

      Chcú sa stať regionálnym zbrojárskym centrom a pri výbere primárne hľadajú firmy, čo sú ochotné preniesť výrobu. Pri tom im idú na ruku primárne Nemci, ktorý u nich už majú ...Zobrazit celý příspěvek

      Chcú sa stať regionálnym zbrojárskym centrom a pri výbere primárne hľadajú firmy, čo sú ochotné preniesť výrobu. Pri tom im idú na ruku primárne Nemci, ktorý u nich už majú vybudovanú rôznorodú priemyselnú základňu. Turci sú skôr taká geopolitická bokovka, ktorá sa stala v určitom okamihu nepríjemnou, tak sa do toho tiež vložili Nemci. Ďalšou takou bokovkou je nákup Embrarerov z Brazílie, s čím súvisí aj ich vstup do Aera.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    21:36 28.12.2020

    Rheinmetall sa zaviazal aj k presunu vývoja a výroby kolesového bojového prostriedku 8x8 do Zalaegerszegu a Kaposváru: ...Zobrazit celý příspěvek

    Rheinmetall sa zaviazal aj k presunu vývoja a výroby kolesového bojového prostriedku 8x8 do Zalaegerszegu a Kaposváru: https://honvedelem.hu/hirek/mo... Skrýt celý příspěvek

    • Rase
      10:29 29.12.2020

      Myslíš že se jedná o Boxeru, nebo o něčem úplně jiném? Myšleno třeba pomoc s lokální výrobou Mbombe (Barys) nebo vozidla Rabdan od Otokaru. Je fakt, že výroba Boxeru v Maďarsku ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslíš že se jedná o Boxeru, nebo o něčem úplně jiném? Myšleno třeba pomoc s lokální výrobou Mbombe (Barys) nebo vozidla Rabdan od Otokaru.

      Je fakt, že výroba Boxeru v Maďarsku by byl hodně velký nářez.Skrýt celý příspěvek

      • Ableton
        10:37 29.12.2020

        Take a look at the pictures and watch the video. There is so much information discovered about the new technologies of the 8x8 in the presentation and even about the pricing(stop ...Zobrazit celý příspěvek

        Take a look at the pictures and watch the video. There is so much information discovered about the new technologies of the 8x8 in the presentation and even about the pricing(stop the video, read the slides).Skrýt celý příspěvek

        • Ableton
          10:50 29.12.2020

          0:46
          1:00
          1:12
          1:36

          Stop the video at this point.

          0:46
          1:00
          1:12
          1:36

          Stop the video at this point.

        • Rase
          16:15 29.12.2020

          Já tam akorát vidím, že mají zájem o projekt laseru od Rheinmetallu (na Boxeru byl testován).

          Já tam akorát vidím, že mají zájem o projekt laseru od Rheinmetallu (na Boxeru byl testován).

      • PavolR
        18:59 29.12.2020

        Slovo Boxer v súvislosti s tým vozidlom nepadlo, ohľadom videa mám podobný pocit, ako ty. Technicky vzato aj Mission Master je 8x8 a na základe fotografií ho s maďarskou vlajkou ...Zobrazit celý příspěvek

        Slovo Boxer v súvislosti s tým vozidlom nepadlo, ohľadom videa mám podobný pocit, ako ty. Technicky vzato aj Mission Master je 8x8 a na základe fotografií ho s maďarskou vlajkou pri tej príležitosti prezentovali maďarskej delegácii. Neviem, či by sa ho dalo nazvať obrneným, ale možno koketujú s estónskou cestou.

        Ale aj čo hovoríš o obchodnej konštrukcii v štýle Gidranu, je zaujímavé, to ma nenapadlo. Ale skôr by som túto verziu zavrhol.Skrýt celý příspěvek

  • Pepe81
    20:57 28.12.2020

    Madarum vzdy pujde o revizi 1. svetove valky, za pomoci kohokoliv. A na to se pripravuji.

    Madarum vzdy pujde o revizi 1. svetove valky, za pomoci kohokoliv. A na to se pripravuji.

  • Pepe81
    20:54 28.12.2020

    Jaká je pravdepodopnost, že madaři napadnou sousedy za pomoci Ruska, Turecka , Balkanu v pristich 15 let? 0?

    Jaká je pravdepodopnost, že madaři napadnou sousedy za pomoci Ruska, Turecka , Balkanu v pristich 15 let? 0?

    • Miroslav
      21:36 28.12.2020

      Pred rokom by som sa vysmial každému kto by mi povedal, že čoskoro budem stáť v radoch na daždi kvôli rohlikom pre deti alebo, že uvidím jak kozmonauti nosia telá po chodbách ...Zobrazit celý příspěvek

      Pred rokom by som sa vysmial každému kto by mi povedal, že čoskoro budem stáť v radoch na daždi kvôli rohlikom pre deti alebo, že uvidím jak kozmonauti nosia telá po chodbách nemocnice ako v béčkových amerických filmoch. Takže nikdy nehovor nikdy.

      Teraz je to samozrejme nepravdepodobné, že by Maďarsko útočilo. To by bol ich koniec a pravdepodobne by mohli stratiť aj to, čo im po Trianone ostalo. Ale je možné, že operujú s myšlienkou, že v priebehu 5-20 rokoch sa dramaticky zmení geopolitická situácia. Napríklad, že príde ku konfliktu USA s Čínou. Vtedy by nikoho nezaujímalo čo sa deje v strednej Európe a to by mohla byť šanca beztrestne zaútočiť na Slovensko, Rumunsko...Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      21:59 28.12.2020

      Nežijeme v vákuu. Tak zrovna Rusko a Turecko s geopolitickí rivali a aj sami majú dostatok vplyvných nepriateľov. Obaja sa snažia Maďarov maximálne využiť, pomáhať im v územnej ...Zobrazit celý příspěvek

      Nežijeme v vákuu. Tak zrovna Rusko a Turecko s geopolitickí rivali a aj sami majú dostatok vplyvných nepriateľov. Obaja sa snažia Maďarov maximálne využiť, pomáhať im v územnej revízii by bolo nevyhodné, lebo by sa odpísali u ostatných krajín regiónu. Niečo také si mohlo dovoliť iba nacistické Nemecko vo veľmi špecifickej situácii, kedy mu boli v širšom regióne ponechané absolútne voľné ruky.

      Maďari si celkom iste netrúfnu sami iniciovať žiaden konflikt so susednou krajinou, maximálne by sa mohli nechať zlákať, do konfliktu/roztržky dvoch iných krajín, napr. Ukrajina-Rusko, ale nakoniec by na to doplatili, ako doteraz vždy ...Skrýt celý příspěvek

      • Rase
        21:09 29.12.2020

        Stejně je zvláštní, že za druhé světové války se Němcům dařilo jakš takš naplnit územní požadavky spojencům s protichůdnými nároky - konkrétně Maďarska, Rumunska a i toho ...Zobrazit celý příspěvek

        Stejně je zvláštní, že za druhé světové války se Němcům dařilo jakš takš naplnit územní požadavky spojencům s protichůdnými nároky - konkrétně Maďarska, Rumunska a i toho Bulharska.Skrýt celý příspěvek

        • PavolR
          12:11 30.12.2020

          Cielenou taktikou nemeckej diplomacie bolo čo to čiastočne vyriešiť a čo to ponechať otvorené. Systém, v ktorom bol v zásade každý spokojný okrem Maďarska, no to sa nezmohlo na nič ...Zobrazit celý příspěvek

          Cielenou taktikou nemeckej diplomacie bolo čo to čiastočne vyriešiť a čo to ponechať otvorené. Systém, v ktorom bol v zásade každý spokojný okrem Maďarska, no to sa nezmohlo na nič (asymetrická stabilita) pretvorili na systém, v ktorom nebol spokojný nikto a nápravu mohli všetci očakávať iba od Nemcov (symetrická destabilizácia), čiže museli súťažiť o ich priazeň a popritom sa pripravovali na vojnu proti sebe navzájom.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
      09:35 30.12.2020

      S jednou těžkou brigádou docela malá. Maďaři teď plní pouze požadavek NATO.
      Samozřejmě nic není 100% vyloučeno, ale je to velice nepravděpodobné.

      S jednou těžkou brigádou docela malá. Maďaři teď plní pouze požadavek NATO.
      Samozřejmě nic není 100% vyloučeno, ale je to velice nepravděpodobné.

  • Latysimus
    15:32 28.12.2020

    Madarsko nema koronu? Vsetky krajiny zasiahnute korona krizou ako sa bude setrit a madarsko si tu dovoluje spravit armadu aku si nedovolia ani bohate zapadne krajiny.. mam pocit ze ...Zobrazit celý příspěvek

    Madarsko nema koronu? Vsetky krajiny zasiahnute korona krizou ako sa bude setrit a madarsko si tu dovoluje spravit armadu aku si nedovolia ani bohate zapadne krajiny.. mam pocit ze sa budu tazko spamatovavat z tohto rozhadzovania.. to neni len nakupit techniku. Treba tu techniku zivit, personal treba zivit a spravit nasledne kroky ktore stoja neskutocne mnozstvo penazi.Skrýt celý příspěvek

    • Kfir
      16:17 28.12.2020

      A čo navrhuješ? Zrušiť armádu? Potom sa môžeme modliť, aby tu Slovensko bolo aj o 10, 20, 50 rokov. Modlenie nič nestojí... Maďari to robia dobre. Kupujú kvalitnú techniku, ktorú o ...Zobrazit celý příspěvek

      A čo navrhuješ? Zrušiť armádu? Potom sa môžeme modliť, aby tu Slovensko bolo aj o 10, 20, 50 rokov. Modlenie nič nestojí...
      Maďari to robia dobre. Kupujú kvalitnú techniku, ktorú o pár rokov splatia, ale chrániť ich bude ďalších 30 rokov. Skôr by sme sa mali inšpirovať a ukázať, že aj my to s budúcnosťou našej krajiny myslíme vážne.Skrýt celý příspěvek

      • Latysimus
        16:47 28.12.2020

        Ty si ocividne nic z toho co som napisal nepochopil.. ja tvrdim to ze nemozem si v jeden rok kupit dom, ferarri, chatu a lyziarsky vlek ked na to nemam a mam najhorsiu ekonomicku ...Zobrazit celý příspěvek

        Ty si ocividne nic z toho co som napisal nepochopil.. ja tvrdim to ze nemozem si v jeden rok kupit dom, ferarri, chatu a lyziarsky vlek ked na to nemam a mam najhorsiu ekonomicku situaciu v regione co madarsko ma. A este v case korony. Robia to dobre len ak zmyslas chorobnym mozeckom aky ma madarsky diktator a jeho cela vlada. Moderna vojenska technika sa musi kupovat. Ale s rozumom a tak aby tvoji ludia ako napriklad ako madarsky policajti ktori maju do 500€ platy tym netrpeli. Za chvilu tam nebudu policajti lebo kazdy tyzden cca 150 odide. To len ludia co sa tvaria ako armadny "odbornici" tu vidia ako madarsko nakupuje ale maju klapky na ociach lebo nevedia co vsetko za tym stoji.Skrýt celý příspěvek

        • Kfir
          17:08 28.12.2020

          Posledné čo obdivujem je Orbán a jeho vláda. A rozumiem aj tomu, že nemôžem míňať viac ako zarábam. Riadim sa tým celý život. Vďaka tomu neviem čo je úver, hypotéka, či leasing. To ...Zobrazit celý příspěvek

          Posledné čo obdivujem je Orbán a jeho vláda. A rozumiem aj tomu, že nemôžem míňať viac ako zarábam. Riadim sa tým celý život. Vďaka tomu neviem čo je úver, hypotéka, či leasing. To však neznamená, že si nekúpim zbraň, aby som vedel ochrániť seba a svoju rodinu ak to bude potrebné. Tá zbraň mi negeneruje žiadny zisk, ani z nej nemám úžitok, ale raz mi možno zachráni život, alebo ochráni moju rodinu.
          30 rokov bola armáda na vedľajšej koľaji. A nemám pocit, že by sme vďaka ignorovaniu obrany mali vybudovanú infraštruktúru, moderné školstvo, zdravotníctvo, či nadštandardné platy. Netvrdím predsa, že máme zadlžiť krajinu kvôli armáde, ale mali by sme ju začať budovať krok za krokom. Nie tak ako doteraz.Skrýt celý příspěvek

          • Latysimus
            17:39 28.12.2020

            Presne to je to co si napisal.. krok za krokom. Si myslis ze madari tu techniku zaplatia za vlastne? Vies si vobec predstavit sumy za tu techniku a provoz tej techniky? V podstate ...Zobrazit celý příspěvek

            Presne to je to co si napisal.. krok za krokom. Si myslis ze madari tu techniku zaplatia za vlastne? Vies si vobec predstavit sumy za tu techniku a provoz tej techniky? V podstate si napisal to iste co ja len z ineho uhlu pohladuSkrýt celý příspěvek

          • Kfir
            17:59 28.12.2020

            Krok za krokom. Lenže ak sme doteraz v podstate stáli, tak aké veľké kroky musíme začať robiť, aby sme to dobehli? Asi také veľké ako teraz robia Maďari. :) A ak začneme aspoň s ...Zobrazit celý příspěvek

            Krok za krokom. Lenže ak sme doteraz v podstate stáli, tak aké veľké kroky musíme začať robiť, aby sme to dobehli? Asi také veľké ako teraz robia Maďari. :) A ak začneme aspoň s malými krokmi, tak stratu nikdy nedobehneme, akurát začneme zaostávať o trochu pomalšie ako doteraz.
            Žijeme v dobe mieru a prosperity, ale to o pár desaťročí môže byť už len história.Skrýt celý příspěvek

        • Kfir
          17:27 28.12.2020

          A k argumentovaniu koronou ti poviem len toľko, že pred pár rokmi cez finančnú krízu som pracoval ako manažér v banke. Mal som na tú dobu nadštandardný plat a kráľovské odmeny. ...Zobrazit celý příspěvek

          A k argumentovaniu koronou ti poviem len toľko, že pred pár rokmi cez finančnú krízu som pracoval ako manažér v banke. Mal som na tú dobu nadštandardný plat a kráľovské odmeny. Prišla kríza a všetko sa stoplo, lebo kríza. Všetci sme to chápali. Banka krízu ustála dobre, po nej sme mali vyššie zisky ako pred ňou. Môj plat však už nerástol a odmeny sa už nevrátili ani na pätinu toho čo pred ňou. Len svoj výkon som cez krízu zvýšil. :)
          A teraz sa argumentuje koronou. A my sa opäť nastavujeme na "šetriaci" režim. Verím, že ľudstvo koronu porazí, ale bojím sa, že myslenie zostane. Život sa nesmie zastaviť a tým nemyslím lockdown, ten schvaľujem. Nesmú sa zastaviť ani investície, pretože tie budú generovať zisk do budúcnosti. A nesmieme rezignovať ani na obranu, lebo korona...Skrýt celý příspěvek

        • Zeeta
          00:27 29.12.2020

          Asi moc informácií ne más o madarskej armády, a ako vidím ani o Madarsku... Rekonstrukcia madarskej armády a vyzbroja sa zacala pred 10-i rokmi (niekokolko malych, ale dolezitych ...Zobrazit celý příspěvek

          Asi moc informácií ne más o madarskej armády, a ako vidím ani o Madarsku... Rekonstrukcia madarskej armády a vyzbroja sa zacala pred 10-i rokmi (niekokolko malych, ale dolezitych krokov ako vojenské skolstvo, zálozníci, atd.), programovú formu dostala v 2015 (zaciatok 2016), a teraz má casoví koniec v 2030. Jednanie s partnermi zacalo v 2015-2016, to znamená ze tie jednania dostali formu zmlúv v 2019 a 2020. Kontrakty budú platit dalsích 3-8 rokov. Cize nekúpia "jeden rok dom, ferrari, atd.", ale premysleli si aké kroky potrebujú medzi 2015 a 2030. A podla toho konajú a platia. A majú k tomu potrebú vládnu vacsinu, a tak nemenia ciele kazdy rok... Inác v regióne (ak pozeráme V4) sa Madarsko na rebrícku relatívnej vyspelosti (GDP in PPS) dostalo z 3. miesta v 2010 na 2. miesto v 2019. Akurát Slovensko zaostalo niekolko rokov (https://ec.europa.eu/eurostat/... Skrýt celý příspěvek

          • Latysimus
            09:31 29.12.2020

            Z toho co si napisal mi je jasne ze pochadzas z juzneho Slovenska a si vzruseny z kazdej "fantastickej" sprave o madarsku ale ja ta poopravim. Madarsko v akomkolvek ekonomickom aj ...Zobrazit celý příspěvek

            Z toho co si napisal mi je jasne ze pochadzas z juzneho Slovenska a si vzruseny z kazdej "fantastickej" sprave o madarsku ale ja ta poopravim. Madarsko v akomkolvek ekonomickom aj vyspelostnom rebricku je posledne z krajin V4, to co hovoris o "dolezitych" krokoch tak scasti mas pravdu preto ze vojenske skolstvo v podstate nemali ziadne a zaloznici? Nechci ma rozosmiat.. a uz vobec ma nechci rozosmiat vladnou vacsinou kedze diktatorovi sa nemoze oponovat. Samozrejme ze vsetko z toho co som napisal nekupia v jeden rok ale nakupit celu armadu v priebehu tak kratkeho casu je ekonomicka samovrazda zvlast ked ine odvetvia ako vnutro, zdravotnictvo su v rozpade.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
      19:33 28.12.2020

      Maďaři prostě nejsou přizdisráči,nakupují ze západu zbraně,ale to jim nebrání odebírat vakcínu z Ruska.

      Maďaři prostě nejsou přizdisráči,nakupují ze západu zbraně,ale to jim nebrání odebírat vakcínu z Ruska.

    • Garry
      16:31 03.01.2021

      Ja by som ta tiež poopravil: kolega Zeeta ti to prekrásne podal, z toho to priemerne informovaný inteligentní človek jednoducho pochopí ale ti zrejme máš málo informácií o Súčasnej ...Zobrazit celý příspěvek

      Ja by som ta tiež poopravil: kolega Zeeta ti to prekrásne podal, z toho to priemerne informovaný inteligentní človek jednoducho pochopí ale ti zrejme máš málo informácií o Súčasnej Maďarskej ekonomickej situácii tak doplním tvoje medzery: Budovanie Infraštruktúry,Program pre viacpočetné rodiny,Vytváranie pracovných príležitostí,Podpora športu,Kultúry, a Vybudovanie zbrojného priemyslu a modernizácia armády. Spomenul som len hlavnejšie.
      Madarsko intenzívne buduje viac než 10 rokov infraštruktúru. Robia to systematicky.Za posl 10rokov odovzdali 400 km dialníc a rýchlostných ciest. Samozrejme to súvisí zo zahr.investíciami.Neprídu keď nemáš dialnice.
      Slovensko:Nevie spojiť BA-KE za 27 rokov ! Preto si vybralo BMW Maďarsko namiesto Slovenska ,mali ísť pri Košice!
      Sústavne modernizuje železnice elektrifikácia,rozširovanie 1 kolaj.tratí na 2.Výmena kolajníc na 160 Kmh atd´.
      Moderné medzimestské vlaky.Teraz ide MÁV nakúpiť 115 nových el.lokomotív!!!
      Slovensko:Na medzinárodnej trati BA -NZ-Bp horia lokomotívy a ludia vystupujú v poli.A podla hovorcu železníc na jednej z najvytaženejšej trati Ba-Kn jazdia dieselové súpravy požičané z Rakúska po jednokolajovej trati!!!
      Rodina s 3.detmi dostane 10 Miliónov forintov(28,000e)na bývanie,môžeš žiadať aj dotáciu na 7miestne auto 2,5 miliona(7000e) a rôzne kombinácie bezúrokových a nízkoúr. pôžičiek ked splníš podmienky.Viacpočetné rodiny neplatia dane!!! len soc.a zdravotné !
      Slovensko ???? Áno aj toto zvládne maď ekonomika a nielen to!
      K voj.školstvu nemá význam písať nič,lebo podla teba nebolo????Do roku 1872 siha najstaršia.A k záložákom bolo ich asi 5. Ano 5.Museli ísť od nuly a vybudovať zálohy teraz sú na čísle cca cez 10,000.Csongrádskej župe sa hlásia napr denne 20.-25. Takže to uzavrem Maďarské zbrojenie je primerané ekonomike štátu.Napr nekupujú 200 tankov ale len 56 lebo to tak vychádza.Jednoducho Investujú do zbrojenia lebo (2%podl. NATO) a robia to rozumne lebo sa snažia z investície aj vyťažiť max.Treba muničku postavme lebo časom budeme exportovať napr 155mm muníciu a budú pritekať peniaze do štátnej kasy. Ale na to treba tým odborníkov a dlhodobé plánovanie.Ale tu...Idú osádzať Patriu ruským kanónom??Migy 29 9.12 ešte vo vekom lietajú.Príde Spartan do Kuchyne a nezmestí sa do hangáru a trčí smerovka?? Maďarsko nabralo také tempo ako keď stojíš na peróne a ide IC. 140Kmh a vidíš len mihaj´úce sa okná.....Skrýt celý příspěvek

      • Garry
        16:35 03.01.2021

        Je to pre Latysimus -a

        Je to pre Latysimus -a

  • kazd
    15:29 28.12.2020

    Komunisti potřebovali upozornit jak jsou důležití a to se jim povedlo. Samozřejmě také díky některým novinářům, kteří skočí na cokoli, ať je to blbost od Kalouska, komunistů nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Komunisti potřebovali upozornit jak jsou důležití a to se jim povedlo.
    Samozřejmě také díky některým novinářům, kteří skočí na cokoli, ať je to blbost od Kalouska, komunistů nebo Babiše.
    Podstatné je, že žádný projekt AČR v historii neskončil na nedostatku peněz. Ani kdybychom modernizovali 300 ks T72 a koupili 140 L159 atd. na ne/úspěšnosti těch projektů by to nic nezměnilo.
    Bohužel i diskutující zde skáčí na peníze, přitom všechny problémy AČR pochází ze zoufalého managementu.
    Až napíšu knihu stupidní management, AČR tam bud mít několik kapitol. Čtyřletá adorace Stropnického, který nehnul prstem, vracení 3 mld CZK z vlastní vůle letos na jaře a mohl bych pokračovat.
    10 mld nehraje vůbec žádnou roli, modernizaci AČR to vůbec neohrožuje a projekt BVP už vůbec ne. Ti co tady na to skáčí by se měli spíš zamyslet proč to jinde jde a u nás ne. Máme tu Maďarskou cestu a Australskou. Nejdeme ani direktivním nákupem shora jako Maďaři ani testováním do posledního šroubku jako Australani. Platíme výzkumný ústav, LOM atd. výsledek nula. Tendr BVP má minimálně 2 roky zpoždění. Děla se neví jak dopadnou , MADR a Spyder naprosto izolované bez logiky PVO atd..
    Babiš to ví, není blbej. To, že AČR blábolí něco o COVIDU a BVP je její folklór.
    Reálně těch "převedených" 10 mld vyhovuje všem - komunistům - upozornili na sebe
    AČR - kryje to chaos ve VŘ
    Babišovi - dává mu to do ruky karty na mnoho scénářů ("Já som vyjednal vrtulníky u Trampa, Já se chtěl BVP ale komunisti to zablokovali, Já sem chtěl s ODS ale oni nechtěli.. ), nebo naopak "Já jsem demokrat - BVP a Dukovany rozhodne nová vláda, Já som všetko nachystal, zdroje jsou v rezervě, Maláčová by je rozházela)

    V nejlepším případě bude BVP vybráno na konci léta a Babiš by byl idiot kdyby o tom rozhodoval měsíc před volbama - co z toho bude mít? Jeho voliče to nezajímá. Trump už tlačit nebude. Nová vláda o tom taky nebude chtít rozhodnout na první schůzi s důvěrou. Takže reálně na BVP nemusí jít v r. 21 ani koruna. A proč? Ne díky komunistům, ale protože AČR neví co chce.
    Zatím ví, že chce 4 bitevní vrtulníky, které nikdo jiný nemá a až je dostane, budou mít Maďaři těsně před kompletní přezbrojením vrtulí francouzko-německou cestou :-)).
    ˇAž AČR pochopí, že nejdřív jsou projekty a pak peníze a ne naopak, a že vybrat a otestovat děla, BVP , Auta, radary, vrtulníky když to dělají všichni kolem je prakticky beznákladové a musí to mít v šuplíku nachytané.....pak se začne blýskat na lepší časy.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      16:28 28.12.2020

      /Podstatné je, že žádný projekt AČR v historii neskončil na nedostatku peněz./ Co? /vracení 3 mld CZK z vlastní vůle letos/ Z vlastní vůle koho? Ze strany MO určitě ne. /10 mld ...Zobrazit celý příspěvek

      /Podstatné je, že žádný projekt AČR v historii neskončil na nedostatku peněz./
      Co?
      /vracení 3 mld CZK z vlastní vůle letos/
      Z vlastní vůle koho? Ze strany MO určitě ne.

      /10 mld nehraje vůbec žádnou roli/
      Všechny volné investiční peníze na příští rok že nehrají roli?

      /Platíme výzkumný ústav, LOM atd. výsledek nula./
      Oba podniky dělají to co se od nich očekává. Takže nevím co je ten výsledek nula.

      / Tendr BVP má minimálně 2 roky zpoždění. Děla se neví jak dopadnou , MADR a Spyder naprosto izolované bez logiky PVO/
      Výběr BVP opravdu opožděn je. Z části za to způsobil příliš optimistický časový plán MO a z části celkem značná úprava dodacích a platebních požadavků.
      Do stavu vyjednávání o nákupu Caesarů nikdo z nás nevidí. Pokud bych si troufl odhadnout, tak k dohodě nakonec dojde.
      Jaké logiky PVO? Jedná se o výměnu zoufale zastaralých systémů v současné struktuře VzS.

      Převedení peněz spět do rozpočtu MO je plně v rukách Babiše. Takže prostor pro výmluvy je značně omezen. Těžko je Maláčová nebo kdokoli jiný rozhází pokud budou převedeny zpět do rezortu MO.
      O tom jestli o BVP rozhodne tahle vláda se ukáže v létě, kdy MO plánuje podpis smlouvy. Pokud to bude znovu odloženo bude o tom rozhodovat až příští vláda.

      /Trump už tlačit nebude./
      To jistě ne, bude tlačit Biden. Pokud si někdo myslí že tlak na zvyšování obraných výdajů v Evropě ze strany USA skončí, tak je dost naivní.

      /ale protože AČR neví co chce./
      Armáda ví dost přesně co chce.

      /ˇAž AČR pochopí, že nejdřív jsou projekty a pak peníze a ne naopak/
      Jedno bez druhého nejde. Bez peněz v rozpočtu nejde dokončit žádné výběrové řízení.

      /když to dělají všichni kolem/
      Co dělají všichni kolem?

      Pokud by někoho opravdu zajímalo co plánuje MO příští rok za ty peníze pořídit doporučuji přečíst tenhle článek.
      https://www.securitymagazin.cz... Skrýt celý příspěvek

      • kazd
        18:17 28.12.2020

        Vaše příspěvky začínají mít komediální charakter. Postnete článek kde je napsáno o BVP "V případě podpisu smlouvy do poloviny roku, tj. krátce před volbami (proběhnou-li ve ...Zobrazit celý příspěvek

        Vaše příspěvky začínají mít komediální charakter. Postnete článek kde je napsáno o BVP
        "V případě podpisu smlouvy do poloviny roku, tj. krátce před volbami (proběhnou-li ve standardním termínu), plánuje pro rok 2021 MO na tento projekt utratit 4,210 miliardy. "
        Já píšu, že se to podle mého nepodepíše. Takže zde máte 4,2 mld z 10.
        A těch deset je přece v rezervě. Já nikde nepíšu, že se AČR nemají dát. Já píšu, že pokud budou v rezervě, tak to vyhovuje všem a může se ukázat, že tam zůstanou, nebo jejich podstatná část. Děla byla rozpočtována za ˇŠlechtové !!!!! formou modernizace DANY, takže fakt budu plakat nad chybějícíma prachama až se to podepíše s francouzama.
        AČR si svou neschopností v akvizicích nabíhá na tento přístup. To je prostě jasné.
        BTW: co ti odbornici (co podle vás dělají co se po nich chce) dělají, když po vyhlášení vítěze na děla je překvapují platební podmínky. To jako platební podmínky nebyly součástí nabídek. A hodnotili tedy co? Jestli to má správnou ráži???Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          19:13 28.12.2020

          /Vaše příspěvky začínají mít komediální charakter./ Nápodobně. Když jsme si vyměnili obvyklé zdvořilosti, tak k vážným věcem. /Já píšu, že se to podle mého nepodepíše. Takže zde ...Zobrazit celý příspěvek

          /Vaše příspěvky začínají mít komediální charakter./
          Nápodobně. Když jsme si vyměnili obvyklé zdvořilosti, tak k vážným věcem.

          /Já píšu, že se to podle mého nepodepíše. Takže zde máte 4,2 mld z 10./
          Pokud se těch 4.2 miliardy nevrátí, tak můžu garantovat že se nic nepodepíše. Protože pokud ty peníze nejsou v rozpočtu rezortu tak to zákon zakazuje.

          /Děla byla rozpočtována za ˇŠlechtové !!!!! formou modernizace DANY/
          Šlechtová modernizaci Dan zrušila a pokud mohu soudit tak se rozhodla správně.

          /BTW: co ti odbornici (co podle vás dělají co se po nich chce) dělají, když po vyhlášení vítěze na děla je překvapují platební podmínky./
          Platební podmínky jsou vždy záležitostí vyjednávání. Caesar vyhrál nejnižší pořizovací cenou. Francouzi prý požadují vyšší zálohu, ale rozložení záloh obvykle nebývá součástí jakýchkoli předběžných nabídek. Spíš předpokládám že to Nexter zkouší, ale nakonec najdou přijatelné řešení.

          Jak je na tom tendr na BVP můžeme těžko odhadovat. To ví patrně pouze lidé na MO kteří se touto zakázkou zabývají. Koudelka tvrdí že to stihnou do poloviny příštího roku. Takže nezbývá než počkat kdy dojde k podání finálních nabídek a testování vozidel. To může hodně napovědět.Skrýt celý příspěvek

    • Takeda
      17:37 28.12.2020

      Scotty to shrnul dobře, tak jen přidám, že novináři jsou tu od toho, aby hlídali, co politici dělaj. Je na občanovi, na co politikům skočí a na co ne. Takže shazovat na ně část ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty to shrnul dobře, tak jen přidám, že novináři jsou tu od toho, aby hlídali, co politici dělaj. Je na občanovi, na co politikům skočí a na co ne. Takže shazovat na ně část viny za to, že armádě sebrali 10 mld. je docela zásadní nepochopení jejich funkce ve společnosti. Ta odpovědnost za tenhle krok leží jinde.Skrýt celý příspěvek

      • kazd
        18:00 28.12.2020

        Já tady někde píšu, že novináři můžou za to že sebrali armádě 10 mld CZK? Já píšu, že naskakují na logiku sebrali 10 miliard je to konec modernizace AČR a Metnar dá demisi. Od ...Zobrazit celý příspěvek

        Já tady někde píšu, že novináři můžou za to že sebrali armádě 10 mld CZK?
        Já píšu, že naskakují na logiku sebrali 10 miliard je to konec modernizace AČR a Metnar dá demisi.
        Od počátku stupidní úvaha.
        Metnar samo žádnou demisi nedal a nedá a pouze navrhne přesun. Samozřejmě nenavrhne "přesun hned, veřejně potupte komunisty nebo demise". Prostě vůbec nechápete o co jde.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2