Pěchota zítřka: Přesná munice, inteligentní zaměřovače

Foto: Technologie firmy TrackingPoint umožňuje průměrnému střelci s útočnou puškou vést účinnou palbu na vzdálenost větší než 500 m. / TrackingPoint
Technologie firmy TrackingPoint umožňuje průměrnému střelci s útočnou puškou vést účinnou palbu na vzdálenost větší než 500 m. / TrackingPoint

Výzbroj pěchoty se od druhé světové války příliš nezměnila. V nejbližších letech však dojde k zlomu. Nové technologie umožní pěchotě ničit cíle na mnohem větší vzdálenosti s větší účinností. Obranu proti nové generaci pěchotních zbraní neposkytne ani sebelepší úkryt.

Chytrý granátomet XM25

Po letech obtížného vývoje je připravena sériová výroba chytrého granátometu XM25. Granátomet je ve vývoji prakticky již od přelomu tisíciletí. První prototyp vznikl v roce 2005, což názorně ukazuje náročnost vývoje.

 

Jedná se zbraň schopnou přímou střelbou vysílat programovatelné granáty ráže 25×40 mm do cílového prostoru. Pomocí laserového dálkoměru, balistického počítače a programovacího zámku lze explozi granátu nastavit v přesné vzdálenosti - voják může granáty například střílet okny budov a následná exploze zlikviduje veškerou živou sílu uvnitř.

Zbraň je také ideální k ničení kulometných hnízd, živé síly ukryté v zákopech nebo za jakoukoliv překážkou (zdi, rohy domů, barikády, atd.).

Americká armáda nasadila prototypy XM25 v letech 2010 až 2013 v Afghánistánu. Zbraň se ale setkala s rozporuplným přijetím. Na jedné straně vojáci oceňovali ničivou sílu a schopnost likvidovat ukryté protivníky, na druhé straně si vojáci stěžovali na velkou hmotnost a objem zbraně. Voják nesoucí XM25 nemohl nést jinou zbraň.

Konstruktérům se podařilo zmenšit rozměry i hmotnost zbraně na nynějších 6,35 kg. Dosah zbraně je 35 m až 500 m (600 m pro plošné cíle). Nová menší optika nabízí trojnásobné zvětšení.

Nová podoba XM25 (např. menší zaměřovač) není zatím oficiálně zveřejněná. Musíme se tak spokojit s několika roky starými video záběry.

Pro příští rok Pentagon plánuje po letech testování a úprav nakoupit počáteční sérii 105 granátometů XM25 (označované již bez experimentálního "X" jako M25) za 9,8 milionu dolarů. Na roky 2018 až 2021 Pentagon vydá na nákup XM25 téměř 100 milionů dolarů.

Podle Paula Scharreho, vedoucího iniciativy “válek budoucnosti” při institutu Center for a New American Security, zavedení XM25 výrazně zvýší šanci pěchoty přežít na bitevním poli.

“V druhé světové válce byly tři nejnebezpečnější vojenská povolání služba na bombardérech, v ponorkách a služba u pěchoty,” poznamenává Scharre. “Pro první dvě jsme dokázali snížit počty mrtvých, ale život u pěchoty se zda být krvavý, jako vždy byl.”

“Byli jsme schopni využít americkou vojenskou technologii a postavit neviditelné bombardéry a super kradmé ponorky. Jedná z věcí, která byla schopna učinit Spojené státy v posledních 30 letech tak úžasně silnými, je použití přesně naváděných zbraní. Ale to se netýkalo pěších jednotek, určitě ne na úrovni čet. Lidé pořád po sobě střílejí kulkami,” uvedl Scharre a dodal, že XM25 konečně přinese “digitální věk” k pěchotě.

Technologie TrackingPoint řádově zlepšuje schopnost střelce zasáhnout cíl.

Zaměřovací systém Precision Guide

Americká firma TrackingPoint již před několika lety představila inteligentní zaměřovací systém Precision Guide schopny okamžitě vypočítat přesnou trajektorii střely pro zasáhnutí cíle.

Střelec pouze umístí záměrný kříž v digitální optice na cíl a označí ho. Balistický počítač následně vypočítá správnou dráhu střely. V digitálním zaměřovači se pak zobrazí místo kde (vzhledem ke vzdálenosti, výškovému rozdílu střelce a cíle, munici atd.) musí střelec mířit, aby skutečně zasáhl cíl.

Střelec zmáčkne nejdříve spoušť a pak začne přesouvat vypočítaný nový záměrný kříž v optice na cíl - k výstřelu dojde, až když je systém spokojený se všemi parametry.

Podle tiskových materiálů průměrný střelec s upravenou útočnou puškou M4 se systémem Precision Guide dokáže na vzdálenost 550 m zasáhnout cíl velikosti lidské postavy na první výstřel s 87% úspěšností. Jedná se o 40x lepší výsledek, než s obyčejnou M4 a běžným zaměřovačem. Hmotnost zbraně je 5,4 kg.

S pěchotní automatickou puškou pro přesnou střelbu (neplést si s odstřelovací puškou) ráže 7,62 mm pak lze na vzdálenost 750 m zasáhnout na první pokus cíl velikosti lidské postavy s 89% úspěšnosti. Ve spojení s digitálními brýlemi ShotGlass™ pak lze dokonce střílet pohodlně za překážkou.

Testy střely EXACTO. Vzdálenost je neznámá. Rychlost puškové střely ráže 12,7 mm je ale přibližně 900 m/s. Na videu mezi výstřelem a zásahem uběhne několik sekund.

Pušková munice EXACTO

Další “game changer” v pěchotním boji je přesně naváděná střela EXACTO (EXtreme ACcuracy Tasked Ordnance) ráže 12,7 mm.

O střele toho není moc známo. Pravděpodobně se střela navádí pomocí laserového paprsku - cíl je tedy nutno po celou dobu ozařovat laserem. Úspěšnost zásahu a dostřel není znám, ale je prakticky omezen pouze dostřelem samotné zbraně, resp. náboje.

Například efektivní dostřel odstřelovací pušky Barrett M82 střílející náboji 12,7×99 mm NATO je 1,8 km, maximální je však více než 6 km. Navíc není problém střílet na cíl "obloukem" a dále tak prodloužit dostřel.

Laserový značkovač nemusí být navíc součástí zbraně. Lze si tak představit situaci, kdy tým odstřelovačů bude ukryt několik kilometrů od cílové oblasti (dokonce v pozici bez přímého výhledu na cíl) a samotné navádění střel zajistí nasazený tým vojáků, nebo třeba agent v utajení.

Video: Pike patří do nové rodiny miniaturních přesně naváděných zbraní. / Raytheon

Pike patří do nové rodiny miniaturních přesně naváděných zbraní. / Raytheon

Raketa Pike

Zbraní posunující možnosti pěchoty na zcela novou úroveň je “ruční” řízená střela Pike ráže 40 mm. Střelu lze odpálit z klasického jednoranného granátometu (M230, M320) umístěného pod útočnou puškou. Není problém vytvořit i jednoúčelové zařízení pro odpal raket.

Střela má hmotnost pouze 0,9 kg a měří na délku 430 mm. Během testů vojáci s raketou Pike ničili cíle vzdálené 2,1 km, maximální dostřel je podle výrobce, firmy Raytheon, 2,5 km.

Munice Pike se na cíl navádí po zakódovaném laserovém paprsku. Cíl musí ozařovat jeden z bojovníků, například pomocí laserového značkovače na pušce. Jeden nebo více vojáků pak odpálí střelu (střely) na cíl. Pike lze použít i v uzavřených místnostech. Střela je nejprve vymrštěná z granátometů a teprve ve vzdálenosti tři metrů se spouští raketový motor.

Střelu lze navíc umístit na vozidla, malé bezpilotní letadla nebo malé lodě. K dispozici jsou různorodé bojové hlavice - průbojná, tříštivo-trhavá nebo např. termobarická. Počítá se také s různými časovači, zajišťující explozi hlavice před dopadem, při dopadu nebo po dopadu (např. pro ničené cílů uvnitř budov).

Pike je určena především k ničení pozic odstřelovačů nebo kulometných hnízd.

Otázkou je účinnost podobné zbraně například proti obrněným vozidlům. Tanky střela jistě neohrozí, otázkou je, jak si povede například proti kolovým obrněným vozidlům. Technologie navádění rovněž nevylučuje použití střely Pike i proti vrtulníkům.

Zdroj: Breaking DefenseUncertain Ground: Emerging Challenges in Land Warfare

Nahlásit chybu v článku


Související články

200kW laser na bitevním AC-130J Ghostrider

Zřejmě prvního skutečného bojového nasazení laseru se dočkáme na bitevním turbovtrtulovém letadle ...

CZ BREN 2 pro Armádu ČR: Spokojenost nebo trpký úsměv?

Ministerstvo obrany ČR na konci minulého roku objednalo od České zbrojovky 2600 útočných pušek CZ ...

Přístroje nočního vidění MUM-14 pro Armádu ČR

Ministr obrany Martin Stropnický informoval včera vládu o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) ...

Český voják 21. století najde inspiraci v Evropě

Řada zemí po celém svět pracuje na svém vojákovi 21. století. V České republice vývoj probíhá s ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Slavoslav
    11:54 25.02.2016

    Zaujimave. Vývoj týchto systémov sledujem už dlhšie ale vhodne je to tak proti rozvojovym krajinám. Sofistikovane armády hneď ako sa to zavedie vo velkom vyvinu protiopatrenia a ...Zobrazit celý příspěvek

    Zaujimave. Vývoj týchto systémov sledujem už dlhšie ale vhodne je to tak proti rozvojovym krajinám. Sofistikovane armády hneď ako sa to zavedie vo velkom vyvinu protiopatrenia a zamerať napr. zdroj nebude až taky problém. Otázka sú aj vzájomne interferencie keď kazdy na bojisku bude behať zo svojim znackovacom atd.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    11:48 25.02.2016

    no, no gulometne hniezdo taty to system detekcie zvycajne nema...

    no, no gulometne hniezdo taty to system detekcie zvycajne nema...

  • madrabbit
    11:47 25.02.2016

    No ono navádění po laseru má svá rizika - systém, který detekuje laserové ozáření, natočí věž s výzbrojí a vypálí. Na tanku to funguje, takže se "něco" podobného dá realizovat i v ...Zobrazit celý příspěvek

    No ono navádění po laseru má svá rizika - systém, který detekuje laserové ozáření, natočí věž s výzbrojí a vypálí. Na tanku to funguje, takže se "něco" podobného dá realizovat i v menším.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    11:35 25.02.2016

    byt neustale zadymeny sa tiez neda.. takze palit okolo seba pneumatiky nebude ten najlepsi recept..

    byt neustale zadymeny sa tiez neda.. takze palit okolo seba pneumatiky nebude ten najlepsi recept..

  • pks_
    10:48 25.02.2016

    Všechny tyhle nové hračky využívají pro navádění laser. Předpokládám, že základní obranou proto bude zadýmení (pálení pneumatik?). Další nepříjemnou vlastností je cena. Pike ...Zobrazit celý příspěvek

    Všechny tyhle nové hračky využívají pro navádění laser.
    Předpokládám, že základní obranou proto bude zadýmení (pálení pneumatik?).
    Další nepříjemnou vlastností je cena.

    Pike vs. technika - na to snad pomůže detekce ozáření laserem a automatické zadýmení s úhybným manévrem (pokud je možný).

    Rozhodně bych nechtěl být na té straně konfliktu, na které si to budou zkoušet.Skrýt celý příspěvek

  • alter01
    10:21 25.02.2016

    Tanka ani nie , ale na bojisku je ďalších 97-98% iných vozidiel s ktorými si poradí . A to by stačilo aby sa stala obávanou zbraňou.

    Tanka ani nie , ale na bojisku je ďalších 97-98% iných vozidiel s ktorými si poradí . A to by stačilo aby sa stala obávanou zbraňou.

  • jj284b
    09:20 25.02.2016

    strela Pike sice tanky neohrozi, no optiku by im ponicit mohla...

    strela Pike sice tanky neohrozi, no optiku by im ponicit mohla...

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2