Neuer Wehrdienst: Německo činí první kroky k obnovení povinné vojenské služby

Neuer Wehrdienst: Německo činí první kroky k obnovení povinné vojenské služby
Vojáci Bundeswehru / X, @bundeswehrInfo (Zvětšit)

Spolkový ministr obrany Boris Pistorius představil nový model služby v armádě. Navrhované změny počítají s dotazováním mladých mužů a žen na ochotu sloužit v ozbrojených silách. Pro muže bude povinné odpovědi odeslat zpět, ženy tak mohou učinit dobrovolně. Nejvhodnější a nejmotivovanější kandidáty čeká pozvánka ke zdravotní prohlídce a základní vojenská služba v délce šesti měsíců. V případě nedostatečného počtu dobrovolníků Pistorius nevylučuje znovuzavedení nucených odvodů.  

Německá vláda v prvním kroku plánuje písemně oslovit všechny muže a ženy ve věku 18 let, přičemž ročník 2006 čítá přibližně 760 000 osob. Budou dotazováni na svůj zájem o službu v Bundeswehru, zdravotní stav, schopnosti a vzdělání. Muži vyplněný dotazník poslat zpět musí (pod hrozbou pokuty), ženy mohou. K povinné lékařské prohlídce má být podle německého blogu „Augen geradeaus!“ následně předvoláno 40 000 až 50 000 mužů. Z nich se asi 5000 dočká odvodu na šestiměsíční vojenskou službu s možností prodloužení o dalších 17 měsíců.

Spolkové ministerstvo obrany počítá s následujícími čísly: „Kromě zhruba 10 000 osob, které se již k vojenské službě [ročně] dobrovolně hlásí, chceme od roku 2025 přijímat dalších až 5000 branců. Současný model dobrovolné vojenské služby bude převeden na model ‚Neuer Wehrdienst‘. V následujících letech budeme postupně zvyšovat kapacity, a tím i počet branců.“

Model „Neuer Wehrdienst“ je založen na výběru nejvhodnějších a nejmotivovanějších uchazečů a vychází především z kvalitativních kritérií. „Zvolený postup cílí na mladé lidi, kteří se po ukončení školy poprvé zamýšlejí, zda jít na vojnu. Předpokládáme, že se mnoho mladých mužů a žen ke službě přihlásí dobrovolně,“ domnívá se německé ministerstvo obrany.

Ti, kteří se na vojně rozhodnou zůstat déle než šest měsíců, Bundeswehr nabídne řadu možností dalšího rozvoje. Boris Pistorius v této souvislosti hovořil o „smysluplné vojenské službě“. Po šestiměsíčním výcviku si dobrovolníci osvojí základní znalosti pro obranu vlasti, v případě pokračování mohou navíc získat řidičský průkaz či další technickou kvalifikaci.

Podle časopisu Die Reserve se Německo dlouhodobě zavázalo přispívat k obraně Severoatlantické aliance silou o počtu 460 000 vojáků. Přibližně 200 000 z nich mají být aktivní vojáci, zbytek pak záložníci. To znamená, že velká část německých ozbrojených sil závisí na rychlém vyzbrojení aktivních záloh (Reserve). Důležitou roli při naplňování stavu Bundeswehru bude k tomu hrát všeobecná záloha (Allgemeine Reserve), tj. všech přibližně 850 000 mužů a žen, kteří nějakou dobu v ozbrojených silách sloužili, ať už jako profesionální vojáci, nebo jako odvedenci podle starého modelu. „I tito lidé budou osloveni. Společně se svazem záložníků [Reservistenverband] chceme vést kampaň ve prospěch opětovného posílení aktivních záloh,“ oznámil Pistorius.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Těžký pěchotní nosič zbraní Boxer HWC pro Bundeswehr

Bundeswehr pro své nově budované vysoce mobilní střední síly (Mittlere Kräfte) získá 123 kolových ...

Bod obratu: Bundeswehr zdvojnásobí počet houfnic a raketometů

Joe Weingarten, člen Výboru pro obranu (Verteidigungsausschuss) Bundestagu za německou SPD, na ...

PREMIUM Důstojník bundeswehru přiznal špionáž pro Rusko, prý se bál jaderné eskalace

Čtyřiapadesátiletý důstojník německé armády se dnes u soudu přiznal, že Rusku coby špion poskytoval ...

PREMIUM Opevňování východní Evropy: Rheinmetall investuje a Bundeswehr řeší infrastrukturu v Litvě

Berlín a Vilnius intenzivně pracují na trvalém umístění jednotek Bundeswehru na litevském území. Do ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.