Česká mise na Golanských výšinách
- 1. 9. 2014
- 22 komentářů
- Jan Grohmann
Již v říjnu mohou na Golanské výšiny zamířit čeští vojáci v rámci Pozorovatelské mise OSN pro uvolňování napětí UNDOF (United Nations Disengagement Observer Force). Čeští vojáci nahradí vojáky zemí, které kvůli bezpečnostní situaci své vojáky stáhly nebo plánují stáhnout.
Čeští vojáci na Golanských výšinách
UNDOF je mírová mise Organizace spojených národů OSN, založená rezolucí Rady bezpečnosti č. 350 z roku 1974 s cílem ukončit izralsko-syrskou jomkipurskou válku. Mise dohlíží na dodržování rezoluce č. 338, kde Rada bezpečnosti OSN vyzývá „všechny bojující strany, aby v pozicích, kde se v současnosti nacházejí, zanechaly boje a okamžitě ukončily všechny bojové operace, a to ne později než 12 hodin po přijetí tohoto rozhodnutí."
V současné době je na Golanech rozmístěno 1223 vojáků OSN z Fidži, Filipín, Indie, Nepálu a Irska. Vedoucím státem je Irsko. Vojáci operují ze dvou velkých základen, k dispozici mají 44 trvale obsazených menších základen a 11 pozorovatelských stanovišť.
Právě Filipíny již oznámily, že díky rostoucímu násilí v oblasti stáhnou všech svých 331 vojáků z Golanských výšin. Své vojáky z důvodu rostoucího násilí již stáhlo Japonsko, Chorvatsko a Rakousko. Právě stahující filipínské vojáky mají nahradit čeští vojáci.
Golanské výšiny. Fialově je naznačené nárazníkové pásmo pod správou UNDOF. / OSN, CC BY-SA 3.0
Vyslání vojáků na Golany prosazuje prezident Miloš Zeman, který je znám svým ostrým postojem k islámským radikálům a také přátelským postojem k Izraeli. Prezident Zeman o možnosti nasazení české armády na Golanech mluvil v minulých měsících s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem, který tuto nabídku přivítal.
"Ze strany OSN tedy nejsou žádné námitky, ze strany Izraele je naopak zájem," řekl Zeman. "Myslím si, že to je dobrá příležitost jak pro uplatnění české armády, která by jinak seděla v kasárnách, tak samozřejmě pro zvýšení prestiže České republiky."
Horká půda Golan
Bezpečnostní situace v oblasti se v poslední době výrazně zhoršila, zejména po dobití města Kunejtra syrskými povstaleckými skupinami, včetně skupiny Fronty an-Nusrá. Kunejtra je z větší části zničené město, které leží uvnitř zóny kontrolované vojáky UNDOF a na dotyk od území Golanských výšin okupovaných Izraelem.
Ve středu minulý týden syrští rebelové zadrželi 44 vojáků UNDOF z Fidži. V současné době jsou vojáci stále v zajetí. Podle vyjádření skupiny Fronty an-Nusrá vojáci Fidži jsou v zajetí odplatou za to, že „ OSN ignoruje utrpení muslimů v Sýrii."
Město „duchů“ Kunejtra u Golanských výšin. / Christian Koehn, CC BY-SA 3.0
Věznitelé potvrdili, že s vojáky OSN je dobře zacházeno. Podobné štěstí však neměli syrští vojáci, které zajala organizace Islámský stát, odštěpenecká organizace Fronty an-Nusrá. Islámský stát nedávno zveřejnil video, kde ukázal hromadnou popravu stovky syrských vojáků.
Také filipínští vojáci na dvou základnách byli nedávno terčem ozbrojeného útoku. Vojáci dostali na odloučených základnách rozkaz vytrvat do té doby, než přijde pomoc. Ta dorazila posléze v podobě kolony obrněných vozidel filipínské a irské armády. Kolona zachránila skupinu 35 Filipínců z jedné ze základen.
Na druhém stanovišti, kde zůstalo 40 Filipínců, byla situace kritičtější. Na vojáky UNDOF útočilo více než 100 ozbrojenců z těžkých minometů. Ozbrojencům se podařilo kamiony vyrazit bránu základny a vyzvali Filipínce ke kapitulaci. Ti se však odmítli vzdát a palbu opětovali.
To boje se zapojily i syrské vládní síly, které zaútočily dělostřelectvem na pozice ozbrojenců. Díky dělostřelecké palbě se podařilo zabránit dobití základny povstalci. OSN se následně dohodlo s rebely na příměří, což umožnilo se filipínským vojákům stáhnout. Osud základny je však nyní nejasný.
"I když byli obklíčeni a přečísleni, drželi své pozice více než 7 hodin," řekl na tiskové konferenci v Manile vojenský šéf filipínské armády generál Gregorio Pio Catapang s tím, že na filipínské straně nejsou žádné oběti. „Oceňuji naše vojáky za ukázku odhodlání, i když byli pod těžkou palbou."
Zdroj: Defense-Update, Aktuálně
Související články
Ozbrojenci používají Humvee v Sýrii
Ozbrojenci z řad ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě) využívají v Sýrii ukořistěná vozidla Humvee ...
- 24.06.2014
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Obranný systém Trophy chrání izraelské tanky
Izraelské jednotky před pár dny v rámci operace Protection Edge zahájily pozemní operaci v pásmu ...
- 23.07.2014
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelská armáda se střetla s novým Hamásem
Před dvěma dny Izrael stáhl většinu svých pozemních jednotek z Gazy. Během tří týdny trvající ...
- 05.08.2014
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Sýrie systémy S-300 nedostane
Rusko nedodá Sýrii protiletadlové a protiraketové systémy S-300. Pro ruskou tiskovou agenturu ...
- 18.08.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Nedávno jsem někde četl že právě mise na Golanských výšinách přinese ČR větší prestiž než třeba v Afghánistánu. Zajímalo by mě jestli to tak dopadne. Další ztráty AČR by byli ...Zobrazit celý příspěvek
Nedávno jsem někde četl že právě mise na Golanských výšinách přinese ČR větší prestiž než třeba v Afghánistánu. Zajímalo by mě jestli to tak dopadne. Další ztráty AČR by byli politicky dost nepříjemné takže se divím že to Prezident prosadil. Ale jinak jsem pro.Skrýt celý příspěvek
V Irsku jsou vojaci, kteri osvobodili sve Filipinske kolegy, velmi respektovani. Na druhou stranu Ministr obrany Simon Coveney prohlasil, ze "to je uz prilis velke riziko" a chce ...Zobrazit celý příspěvek
V Irsku jsou vojaci, kteri osvobodili sve Filipinske kolegy, velmi respektovani. Na druhou stranu Ministr obrany Simon Coveney prohlasil, ze "to je uz prilis velke riziko" a chce Iry nechat stahnout. Prekvapive s nim nesouhlasi takrka polovina lidi (podle pruzkumu verejneho mineni), ctvrtina by rozhodnuti o pripadnem stazeni radsi udelala s "chladnou hlavou", az bude znamo vice informaci, a pouze devet procent lidi s nim souhlasi.
Prestoze mi to neprislusi komentovat, dovolim si jednu poznamku: Hlidat klidnou hranici, to neni duvod, proc tam jednotky OSN jsou, to tam byt ani nemusely, teprve ted je duvod tam byt. A vycouvavat z pripadneho nebezpeci mi tak trochu hranici se zbabelosti. Proto (to uz je podruhe za posledni cca 2 mesice) musim souhlasit s nasim panem prezidentem, vyslemez jednotky na ochranu miru (a aby nekdo nerekl, ze tam "posilam" jine, klidne se k nim dobrovolne prihlasim, pokud je to mozne).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...