NÁZOR: Neefektivní a neproporcionální nasazení armády

Foto: Společná hlídka vojáků a policistů v Praze. / Wikimedia
Společná hlídka vojáků a policistů v Brně. / Wikimedia

Tento text jsem chtěl napsat již několik týdnů, ale kvůli jiným povinnostem jsem se k němu nedostal. Nicméně vzhledem k tomu, že se věci stávají neudržitelnými a hrozí napáchat škody, rozhodl jsem se, že si čas najít musím. Článek vyšel původně na On War | On Peace.

Dnešním impulsem bylo video, které se objevilo na Svobodném fóru a bylo převzaté z čehosi, co pro mě má prapodivný název A2larm a což asi nebude moje krevní skupina. Nicméně, to je vcelku nepodstatné. Jde o to, že kdosi natočil na mobilní telefon zákrok společné policejní a vojenské hlídky na Florenci proti člověku, který se údajně nechtěl legitimovat.

Ať tak, nebo tak, policisté s vojáky se jej jali pacifikovat, jako by to byl terorista, kterého vyhlížejí. Pokud by tak činili policisté, nebudu kroutit hlavou tolik, jako když se do toho zapojují vojáci a argumentuji tím, že současné nasazení armády v Praze nesplňuje ani podmínku efektivity užití sil ani podmínku proporcionality.

V březnu, po teroristických útocích v Bruselu se Ministr vnitra Chovanec s policejním prezidentem Tuhým rozhodli povolat armádu k posílení policie. Ministr obrany Stropnický byl v tu chvíli v Římě a asi ani moc neprotestoval, takže si ministr vnitra mohl udělat co chtěl a bez problémů prošlo vládou zmocnění k povolání 550 vojáků na dobu dvou měsíců, což by mělo vypršet někdy v poslední třetině května. S tímto krokem mám od počátku dvojí problém.

Za prvé, ministr vnitra si povolal vojáky (podobně jako ve Vrběticích), aby šetřil síly policie, vypadal lépe, mohl si hrát s armádou, naštval Stropnického, získal politické body a podobně, ve stejném okamžiku, kdy premiér na tiskové konferenci říkal, že nejsou informace o tom, že by v Česku hrozil teroristický útok. Možná bych tedy pochopil demonstrativní posílení hlídek na několik dnů, týden, ale ne na dva měsíce. To není nic jiného než neefektivní plýtvání silami a navíc koledování si o malér, horší než zkroucení rukou podivného chlapíka.

Nasazení vojáků ve Vrběticích bylo – opět kromě demonstrativní části maximálně na dva týdny – naprosto zbytečným plýtváním ovlivňující mimo jiné výcvikové plány jednotek, které již tak mají podstav. Na hlídání pásky kolem muničního skladu se podílela prakticky celá armáda, včetně rychle se vyčerpávajících jednotek jako je 102. průzkumný prapor z Prostějova, nemluvě o těch, kteří už skoro deset let nesou největší zátěž nasazování v zahraničí, tedy jednotek ze 4. a 7. brigády.

Mimochodem, dnes jsou Vrbětice zajištěné zcela jinak, jednoduše a poměrně efektivně. A mohlo tomu být už mnohem dříve, pokud by se věci nechaly na veliteli (velitelích) zásahu v daném regionu a nechtěly se za každou cenu řídit z centra (vláda v Praze není totéž jako krajský úřad, že).

Jak mi opakovaně (protože jsem nepoučitelný) říkal jeden z generálů, kterého si velice vážím: Největší chyba je z Prahy říkat velitelovi na místě, jak si má zařídit spojení, kde postavit stany a podobně. Prostě vydám úkol a on jej splní. Zbytek je pod mou rozlišovací schopnost…

Tehdy se proti nasazení ve Vrběticích ozval Náčelník Generálního štábu generál Petr Pavel. Zcela správně varoval, že ohrožuje připravenost armády a z vojenského hlediska se jedná o neadekvátní krok. Chybu udělal, když zpochybňoval výsostné rozhodnutí politiků týkající se nasazení i přes jeho varování, to vojákům nepřísluší.

Proti nasazení vojáků v ulicích Prahy se neozval zpočátku nikdo. To je docela pochopitelné, protože šok z toho, co se stalo v Bruselu, byl poměrně velký a živý a i přes ujišťování, že nic nehrozí, na pár dnů vyšší přítomnost hlídek v ulicích může působit uklidňujícím dojmem a zároveň mít i PR efekt. Ale jenom na pár dnů. Déle nikoli, pokud se  nezvýší reálné ohrožení.

Drobné povzdychnutí, pamatuji si docela živě, co se u nás odehrávalo po 11. září 2001 s manévry na zvýšení ochrany Svobodné Evropy, s hledáním kolik teroristů prošlo Českem bez povšimnutí, kde všude hrozí okamžitě útoky a podobně. Jako bychom měli dar nakonec ze všeho udělat frašku…

Stačí se dnes podívat na vojáky, kteří chodí s policisty. Jedná se o příslušníky 4. brigády, kteří jsou navýsost vytěžováni reálným a nutno dodat smysluplným nasazováním od Mali po Afghánistán, kde se skutečně podílejí na zadržování teroristů a extremistů všeho druhu a naplňují zahraničně-politické zájmy státu.

Tito vojáci tvoří i páteř jednotek vyčleňovaných do pohotovostí NATO i Evropské unie a nyní se vysilují pacifikováním „nepřizpůsobivých“, kteří se ve větších množstvích vyskytují na místech jako je Florenc, či Hlavní nádraží, hašením hořícího koše na zastávce z camelbaku (byl to skutečně legrační pohled) a podobně. Proč? Pro lepší spánek policejního prezidenta?

Když se plýtvá s již oslabenými jednotkami ve chvílích, když nic nehrozí, co zbyde, až budou skutečně zapotřebí? První důvod, proč mám s podobnými PR akcemi problém je tedy efektivita použití sil (na okraj, podobně neefektivní je, při téměř nulovém deklarovaném ohrožení, hlídání objektů ministerstva v neprůstřelných vestách a s dlouhými zbraněmi). Druhým důvodem je to, co parafrázuji jako: „Armáda se má na vlastním území a proti vlastním občanům používat zcela výjimečně“.

Armáda je určena primárně k odražení hrozeb z vnějšku a mimo vlastní území. Tak to je a ti, kteří dokázali před deseti až dvaceti lety přesvědčit veřejnost, že se válka vede pomocí chemiků a lékařských týmů, nebo že vojáky má stát kvůli povodním a pomoci integrovanému záchrannému systému, udělali naší armádě na dlouhá a dlouhá léta medvědí službu. Úkolem amády je likvidovat ty, kteří jsou ohrožením pro stát, kteří překážejí jeho zájmům povětšinou za hranicemi (jedno jestli blízko nebo daleko). O tom rozhoduje v nejširším slova smyslu politika.

Pokud se již ohrožení reálně přesune na vlastní území, pak je logické využít armádu i k posílení složek primárně určených k zajištění vnitřní bezpečnosti státu (policie, hasiči, záchranná služba atd.) Klíčové slovo v této větě je ovšem „reálně“, bez něj nedává ono nasazení smysl… Toto nasazení by mělo být ovšem co nejkratší, místně omezené, stejně jako limitované z hlediska použití síly, pravomocí atd. Zatímco v prvním bodě byla tedy hlavním efektivita použití sil, nyní se jedná o proporcionalitu a adekvátnost.

Věřím, že velká část vojáků, kteří chodí ulicemi Prahy, či po letišti mají zkušenosti s operacemi v zastavěných oblastech, byli poučeni a mají slušný výcvik. Nicméně, již ze zjednodušeného výše uvedeného popisu toho, k čemu je armáda, jasně vyplývá, že vojáci jsou z podstaty nekompatibilní s tím, co je vyžadováno pro zajišťování vnitřní bezpečnosti mimo krizové stavy, kdy mohou být omezena některá občanská práva.

Ve zvýšené míře tedy hrozí přehmaty, které budou mít neblahý dopad na vnímání armády veřejností, mimochodem podobně jako si o to koleduje policie, ať už to bylo „horlivostí“ během návštěvy čínského vůdce, nebo třeba zdánlivými malichernostmi jako je zakázání zpěvu hymny skautům na Hradě.

Výborně popisuje do jisté míry podobný střet světů bývalý důstojník CIA Henry Crumpton v knize The Art of Intelligence: Lessons from a Life in the CIA’s Clandestine Service. On, jako důstojník CIA, sloužil nějakou dobu na koordinačním postu u FBI a jen těžko se sžíval se všemi omezeními, kterými musejí projít vyšetřovatelé, pokud chtějí někoho postavit před soud a tam uspět. Zkrátka velká část postupů, které měl zažité z tajné služby, byly nepoužitelné, což se týkalo i lidí podezřelých z terorismu pobývajících na území USA.

Nezbývá než doufat, že se ministr obrany už ozve a politici velice rychle ukončí nasazení armády na posílení policie, že nedojde k nějakému většímu a zbytečnému maléru, že příště zvítězí rozum a zhodnocení reálných ohrožení a ne jenom proklamace, že se musí něco udělat (ďábel je obvykle skrytý ve slově „něco“). Armáda ani policie nejsou hračkami.

Zdroj: On War | On Peace 

Redakčně upraveno 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Radary Armády ČR a protivzdušná obrana NATO

V souvislosti s nákupem nových 3D radarů pro Armádu ČR nebude od věci si připomenout strukturu a ...

S.E.R.E.C: Přežít, to je oč tu běží

S.E.R.E.C (Survival Evasion Resistence Escape) je elitní kurz zaměřený na přežití, únik, odolání ...

Kuchaři a dílenští, za bojovými jednotkami nezaostávají

Tábor/ Logistika AČR má samozřejmě svá specifika. Jejich úkolem samozřejmě není bojovat, ale ...

REPORTÁŽ: Cvičení Aktivní zálohy Hradba 2016

Díky tomu, že se známe s dlouholetým příslušníkem pěší roty Aktivních záloh (AZ) při krajském ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Dunnk
    12:36 04.05.2016

    Bylo by možné doplnit k článku za jakých podmínek nebo při jakém krizovém stavu je použití armády uvnitř hranic země akceptovatelné. Nechci aby to vyznělo špatně, že mám něco ...Zobrazit celý příspěvek

    Bylo by možné doplnit k článku za jakých podmínek nebo při jakém krizovém stavu je použití armády uvnitř hranic země akceptovatelné.

    Nechci aby to vyznělo špatně, že mám něco proti armádě. Ale myslím si, že pokud armáda plní policejní roli na misích v zahraničí tak to stejně dobře může dělat i doma. Pokud se zde objeví stejné nebezpečí jako v zahraničí.Skrýt celý příspěvek

  • fotr
    12:15 04.05.2016

    S článkem se nedá nesouhlasit, a sám se divím když ty hlídky potkávám, proč na policejní akce nemají vhodnější zbraň? Jak tu někdo píše, použít při tomhle 223 si neumím představit. ...Zobrazit celý příspěvek

    S článkem se nedá nesouhlasit, a sám se divím když ty hlídky potkávám, proč na policejní akce nemají vhodnější zbraň? Jak tu někdo píše, použít při tomhle 223 si neumím představit. Ta patří do boje a ne na policejní akce ve městech. Tohle vše je podle mě vina nekompetentnosti na nejvyšších místech ale to je setrvalý stav po mnoho let. Obávám se že hlavní důvod proč máme jako stát armádu, je ten že na zbrojních zakázkách si někdo může pěkně namastit kapsu a o obranu státu či plnění našich závazků vůči spojencům jde až v poslední řadě.Skrýt celý příspěvek

  • kazd
    09:59 04.05.2016

    Rase: tady není spor o nasazení v den x, ale o práci ministra, který má na vládě dát info, že již je nasazení tímto stylem v tuto chvíli několik desítek dnů poté kontraproduktivní ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:
    tady není spor o nasazení v den x, ale o práci ministra, který má na vládě dát info, že již je nasazení tímto stylem v tuto chvíli několik desítek dnů poté kontraproduktivní a trvat na stažení.
    A je prostě prací ministra si to ve společnosti a v médiích obhájit a tím kritiku těm ostatním politikům ztížit.
    Já ty chudáky vidím denně na Florenci, Černém mostě atd.
    Neskutečně se nudí, smysl nasazení 0.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:45 04.05.2016

    Berme to jako PR akci pro armádu (aby lidé věděli, že jí máme), což neuškodí. To, že objektivní smysl podobných opatření je někde kolem nuly je věc druhá a v tom má článek jistě ...Zobrazit celý příspěvek

    Berme to jako PR akci pro armádu (aby lidé věděli, že jí máme), což neuškodí. To, že objektivní smysl podobných opatření je někde kolem nuly je věc druhá a v tom má článek jistě pravdu.
    Spíš mi přijde trochu nevhodná výzbroj. Přecijenom v případě zásahu s .223 hrozí větší "collateral damages", než kdyby tam hlídky běhaly se Scorpionem Evo či Hecklerem. Ale to je jen nevýznamný detail.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    09:38 04.05.2016

    Politici a snad i prezident (nejvyšší velitel ozbrojených sil) vojáky v ulicích chtěli, tak i pokud by jim Stropnický oponoval, tak to nemá smysl. Akorát by ho kritizovali za to, ...Zobrazit celý příspěvek

    Politici a snad i prezident (nejvyšší velitel ozbrojených sil) vojáky v ulicích chtěli, tak i pokud by jim Stropnický oponoval, tak to nemá smysl. Akorát by ho kritizovali za to, že mu dostatečně neleží na srdci bezpečnost Republiky, policie to sama nezvláda atd.Skrýt celý příspěvek

  • kazd
    09:30 04.05.2016

    Jenže Chovanec je z hlediska schopnosti "rozhodnout, prosadit a využít pro posílení sebe sama " několik levelů nad Stropnickým. Pokud nemáme ministra obrany s adekvátními ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenže Chovanec je z hlediska schopnosti "rozhodnout, prosadit a využít pro posílení sebe sama " několik levelů nad Stropnickým.
    Pokud nemáme ministra obrany s adekvátními schopnostmi tak se to

    a) přelívá na armádu, které pak velí milenka premiéra
    b) s armádou si politici cvičí jak chtějíSkrýt celý příspěvek

  • Safi
    08:47 04.05.2016

    Naprostý souhlas. Dokážu si představit efektivní využítí armády, ale takhle by nevypadalo. Poskytnutí pyrotechniků, případně psů cvičených na zbraně a výbušniny by určitě schválil ...Zobrazit celý příspěvek

    Naprostý souhlas. Dokážu si představit efektivní využítí armády, ale takhle by nevypadalo. Poskytnutí pyrotechniků, případně psů cvičených na zbraně a výbušniny by určitě schválil každý. Jeden zarostlý "jakobezďák" s takovým psem by byl na hlavasu užitečnější než deset samopalníků...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3