S.E.R.E.C: Přežít, to je oč tu běží

Umíte se chovat v zajetí? / Zdeněk Koza 

S.E.R.E.C (Survival Evasion Resistence Escape) je elitní kurz zaměřený na přežití, únik, odolání v zajetí, únik ze zajetí a bezpečný návrat. Určitě jsme všichni viděli populární film: Copak je to za vojáka? Tak poslední týden tohoto výcviku je téměř shodný s tímto filmem.

Někde v České republice se pohybují vojáci, kteří mají například za úkol přepravit VIP osoby. Jejich konvoj se pohybuje na nepřátelském území a je napaden. Po boji dojde k rozprášení jednotky na jednotlivce, kteří musí zahájit činnosti, které povedou k jejich bezpečnému návratu k mateřské jednotce.

Každý voják, který je takto cvičen zná metody bezpečného úniku, způsob komunikace se záchrannými prostředky a další nezbytné zkušenosti, které podporují jeho únik. Na druhou stranu je nositelem, podle úrovně důležitosti, taktických a operačních informací, čímž je důležitý nejen pro své jednotky, ale i pro protivníka.

Tedy v případě problémů je jeho úkol zdánlivě jednoduchý. Musí se nepozorovaně dostat z místa rozprášení do místa vyzvednutí.

Jaká úskalí čekají takového vojáka? Nepozorovaný přesun. Nedostatek vybavení, materiálu, jídla, vody. Přesun na vzdálenost více jak 100 km během tří dní. Únava, stres.

A jaké je to na druhé straně výcviku? Jde o výcvik jednotlivých ozbrojených složek ČR, které se cvičí ve sledování, zajetí a počátečním získání informací od rozprášených vojáků.

Potkáte tedy příslušníky Vězeňské služby, Celní správy, Policie a Armády ČR. A jejich jediným úkolem je dostat každého jednotlivého vojáka. A co k tomu využívají? Vozidla, včetně civilních, vrtulníky, služební psy, pozorovací dovednosti.


V S.E.R.E.C. můžete být zajatec nebo věznitel. V obou případech se musíte správně chovat.  / Zdeněk Koza

Říkáte si, trochu nefér? Ale tak by to v reálné situaci bylo. Na jedné straně sice vycvičený, ale v tomto cvičení ne dobře vybavený, a tlaku vystavený voják.

A na té druhé, skupina vycvičených lidí, jejichž jediným úkolem je takového vojáka vyhledat, zajmout a vytěžit z něj informace.

Přesuneme se v čase. Je pondělí dopoledne. Všichni cvičící vojáci jsou rozprášeni. Ozbrojené složky jsou rozděleny do skupin. Pozorovací a pátrací. Úkolem je zaujetí pozorovacích stanovišť. Zasazení jednotlivých skupin pomocí vrtulníku do prostoru operace. Vytipování předpokládaných únikových tras vojáků. A souboj začíná.

Výcvik v zajetí není pro každého. / Zdeněk Koza

Výsledek? Velké procento zajatých. Jsou tu, ale i tací, kterým se podaří bezpečně projít. Někteří neudrží informace, jiní odolávají daleko lépe. Hlad a únava si samozřejmě vybírá také svou daň, ale jen v ojedinělých případech dochází ke snížení morálky jednotlivců.

A tento scénář se opakuje až do čtvrtka dopoledne, kde dojde k poslednímu zajetí. Cvičící tohoto kurzu pokračují v kurzu dále. Další fáze je zaměřená především na jejich činnost v zajetí.

Výcvik tohoto druhu je velmi přínosný pro obě zúčastněné strany a zkušenosti na tomto kurzu nabité mohou na současném bojišti použít obě strany.

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

71. mechanizovaný prapor cvičí na Libavé

Uplynulé dny znamenaly pro všechny příslušníky 71. mechanizovaného praporu další intenzívní pobyt ve ...

Elitní vojáci z Tábora se připravují na moderní válku projektem TRIDENT

Boletice/Tábor - Zpravodajská skupina VÚ 1825 z Tábora pod velením nadporučíka Romana R. zahájila v ...

Armáda ČR: Význam rezervistů roste

V dnešní době se hodně mluví o rostoucím významu rezervních jednotek v členských státech NATO i ...

Český voják 21. století najde inspiraci v Evropě

Řada zemí po celém svět pracuje na svém vojákovi 21. století. V České republice vývoj probíhá s ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • yaanu
    11:11 08.04.2016

    Jak probíhá takové zajetí a výslech? Zajatý voják je sice unavený a hladový, ale pořád ví, že vyšetřovatel je jeho "kolega" a že je to jen výcvik. Odolávat vyšetřovacím metodám by ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak probíhá takové zajetí a výslech? Zajatý voják je sice unavený a hladový, ale pořád ví, že vyšetřovatel je jeho "kolega" a že je to jen výcvik. Odolávat vyšetřovacím metodám by mělo být snadnější, když víte, že vám nejde o život. Nebo jsou ti vojáci opravdu podrobeni lehké formě mučení?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...