Ruská účast na veletrhu zbrojního průmyslu Expodefensa
- 8. 1. 2018
- 4 komentářů
- Jan Buchar
K veletrhům vojenské techniky, jichž se účastní ruští výrobci, přibyla latinskoamerická Expodefensa. Desátý ročník této výstavy proběhl začátkem loňského prosince v Bogotě, hlavním městě Kolumbie. Ruská exportní společnost Rosoboronexport v průběhu akce představila potenciálním zákazníkům stovky druhů zbraní a vojenského vybavení. Zastoupení českých firem na veletrhu zajišťovala agentura CzechTrade.
Vojensko-technická spolupráce mezi Kolumbií a Ruskem má více než dvacetiletou historii. Navazování a prohlubování vzájemných kontaktů vedlo k růstu vzájemné obchodní výměny. Za poslední dvě desetiletí vyvezly ruské společnosti do Kolumbie vojenskou techniku v hodnotě 500 milionů amerických dolarů. Kolumbijské ozbrojené síly v současné době využívají dvě desítky vrtulníků Mi-17.
„Kromě toho pozorujeme, že roste zájem o budoucí spolupráci a o další druhy ruských výrobků pro všechny složky ozbrojených sil. Včetně speciálních jednotek a policie, ” uvedl Aleksandr Denisov, obchodní ředitel společnosti Rosoboronexport.
Největší šanci na úspěch má v Latinské Americe ruská letecká technika. Kromě cvičného letounu Jak-130 by v regionu mohly uspět i víceúčelové stíhací letouny Su-35, Su-30MK či MiG-29M. K dlouhodobě atraktivním výrobkům patří vrtulníky Mi-17, Mi-26T2 či Kazan Ansat a systémy protivzdušné obrany jako Pacir-S1, Tor-M2KM či Buk-M2E.
Latinskoamerické země se navíc začínají rozhlížet po nové technice pro pozemní síly. Pokud dojde k uzavření obchodní dohody s Ruskem, místní speciální jednotky pro boj s drogovou mafií a teroristy možná získají bojová vozidla pěchoty BMP-3, obrněná vozidla BTR-80A a BTR-82A či obrněné automobily Tiger a Tajfun-K.
Premiérová účast Ruska na veletrhu Expodefensa 2017 byla dobře načasovaná, protože se kolumbijské síly v blízké budoucnosti chystají modernizovat své zastaralé letectvo a systémy protivzdušné obrany. Zástupci firem Suchoj a MiG, jež se veletrhu zúčastnili, poskytli všem případným zájemcům podrobné informace o svých produktech. Bogota nedávno vypsala dva tendry v oblasti letectví, jichž se účastní několik ruských společností.
Zástupce ředitele společnosti Specialní technologické centrum Jevgenij Muravjev v Kolumbii představil víceúčelový bezpilotní letoun Orlan-10E. Toto zařízení dokáže dlouhodobě sledovat cíle na zemském povrchu a vodní hladině, a navíc dokáže určit jejich zeměpisné souřadnice. Orlan-10E je vybaven přístroji pro denní i noční vidění a systémy pro rádiovou komunikaci.
Rusové v průběhu kolumbijského veletrhu aktivně propagovali také svou produkci pro civilní sektor. Představitelé společnosti Azimut se pokoušeli zaujmout navigačními přístroji pro letiště a řízení letového provozu. Ruský obranný průmysl již delší dobu upozorňuje, že k udržení pracovních míst bude nutné se zaměřit právě na civilní výrobu, neboť (ruský) domácí i zahraniční trh s vojenským materiálem začíná být nasycen.
Expodefensa 2017
Některé ruské podniky se v Bogotě objevily z důvodu atraktivity tamního trhu. Řadí se mezi ně například Bee Pitron, který se zabývá komunikačními technologiemi. Bee Pitron je jedna z prvních společností v postsovětském prostoru, jež svou činnost zahájila po reorientaci části vojenské produkce na civilní.
„Navrhujeme, vyrábíme a opravujeme kabelové sítě, ” popsal činnost společnosti Bee Pitron zástupce generálního ředitele Sergej Lazovskij. „ Kabelová síť může být součástí letadla, pozemní bojové techniky nebo vesmírného zařízení. Často spolupracujeme s ruskými zbrojními společnostmi a 50 % našich zakázek tvoří práce pro stát. Uzavřeli jsme smlouvu s koncernem Almaz-Antěj, pro jehož S-500 Triumfator vyvíjíme kabelové systémy. Pro společnost Novator vyrábíme kabelové svazky. Máme také smlouvu s Výzkumným ústavem inženýrství radiových přístrojů v rámci projektu Něbo. V loňském roce jsme začali s vývojem systému pro přenos dat v Su-30.”
Státy Latinské Ameriky v posledních letech zpřísnily své požadavky na poprodejní servis u zbrojních zakázek. Expodefensa 2017 tento trend potvrdila. Před rozhodnutím o nákupu zbraní a vojenského vybavení se zákazníci snaží získat výhodné podmínky pro jejich údržbu a prodejci na to odpovídajícím způsobem reagují.
„Stojíme před úkolem zviditelnit naši techniku v latinskoamerickém regionu, ačkoliv chápeme, že se jedná o území pod vlivem USA, ” řekl Anatolij Punčuk, zástupce ředitele ruské Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci. „ Kolumbii bychom chtěli prodávat leteckou techniku, systémy protivzdušné obrany včetně její celé organizace a obrněná vozidla.”
Expodefensa 2017
„Účastníme se kolumbijského tendru na dodávku letounů s MiG-29 a Su-30MKI. Obecně ale nabízíme celou řadu vybavení a speciálních zbraní. Uzavření obchodu ovšem často omezuje politická orientace země. V jedné zemi regionu jsme neuspěli s nabídkou vybavení pro mírové síly čistě z politických důvodů, přestože jsme navrhovali lepší podmínky než konkurence, ” dodal Punčuk.
„Pokud jde o hospodářství a HDP, Rusko není ani v první desítce, ale je na druhém místě na světě v prodeji zbraní, ” uvedl Ruslan Puchov, ředitel ruského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST). „ Zvyšování kvantity obchodů je obtížné, protože trhy jsou již nasycené. Kornet (ruská protitanková střela - pozn. red.) patří k výzbroji poloviny zemí světa, letadla ,Su’ se dostala až do Ugandy, a ani sankcím se to nedaří zastavit. K udržení druhého místa (objemu prodaných zbraní - pozn. red.) ovšem potřebujeme nové přístupy.”
„Jsou dvě možnosti. První z nich je snaha získat zakázky mimo ministerstva obrany, např. pro ministerstva mimořádných situací, policii a pro pohraniční stráž. Tu druhou představuje boj o zakázky v zemích, kam jsme ještě vojenské vybavení nedodávali. Jednou takovou zemí je Kolumbie, jež se tradičně orientovala na americkou techniku, ” vysvětlil úkoly ruského zbrojního průmyslu Puchov.
Zdroj: CzechTrade, Expodefensa, NVO
Související články
Ruské stíhačky Su-57 s nejnovějšími motory Izdělije 30
Minulý týden ruský výrobce Suchoj, člen Sjednocené letecké korporace (OAK), začal s leteckými testy ...
- 15.12.2017
- 115 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská vojenská politika v roce 2018
Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity výkonnostních schopností představil svou prognózu ruské ...
- 23.12.2017
- 146 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta
Ruský státní technologický holding Rostech je obří společnost sdružující nejvýznamnější ruské ...
- 30.12.2017
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
Barmské ozbrojené síly Tatmadaw čelí několika výzvám
Ozbrojené síly Barmy (či Myanmaru) se donedávna vyznačovaly velkým počtem vojáků a malým množstvím ...
- 04.01.2018
- 2 komentářů
- Jan Buchar
Kolumbie řeší možnost odkupu ojetých Eurofighterů od Španělska, nebo různé další možnosti jako Mirage 2000, Gripen, F-16 atd. Tam bych na ruské letouny nevsázel. Můžou ale zase dát ...Zobrazit celý příspěvek
Kolumbie řeší možnost odkupu ojetých Eurofighterů od Španělska, nebo různé další možnosti jako Mirage 2000, Gripen, F-16 atd. Tam bych na ruské letouny nevsázel. Můžou ale zase dát nějaké Migy Venezuele - třeba za pomeranče (vtípek)Skrýt celý příspěvek
Pro dusan - ony peruánské Mig-29 pocházejí z přebytků běloruského letectva, byly vyrobené v osmdesátých letech. A přestože nyní prochází modernizacemi, je jasné, že nemohou sloužit ...Zobrazit celý příspěvek
Pro dusan - ony peruánské Mig-29 pocházejí z přebytků běloruského letectva, byly vyrobené v osmdesátých letech. A přestože nyní prochází modernizacemi, je jasné, že nemohou sloužit do nekonečna. Přirozenou náhradou za ně by mohl být MiG-35 - ovšem až řekněme za 10 let.
Stejně tak ale nové stíhačky bude brzy potřebovat i Ekvádor. Malý, ale relativně movitý stát. I zde by ruské stíhačky, případně lehké bitevníky jako Jak-130 mohly uspět.
O nákupu ruských letadel svého času usilovaly i menší, chudší státy, jako Bolívie
( která nakonec koupila jen čínské cvičné K-8) či Uruguay. Postupně to vyšumělo, to ale neznamená, že by se k tomu nemohly vrátit.
Souhlasím, že v případě Kolumbie ruské letouny nemají šanci na úspěch . Ale přesto si myslím, že i jihoamerický kontinent má pro ruské zbrojovky velký potenciál. Nemusí se navíc jednat jen o letadla, mnohem víc šancí vidím v oblasti pozemní technikySkrýt celý příspěvekVrtuľníky, obrnená technika a systémy PVO ... majú šancu uspieť. S tými Suchojmi a MiG-mi to tak ružové nevidím. Okamžite môžeme odpísať tých čo na to nemajú .... v rátane napr. ...Zobrazit celý příspěvek
Vrtuľníky, obrnená technika a systémy PVO ... majú šancu uspieť.
S tými Suchojmi a MiG-mi to tak ružové nevidím. Okamžite môžeme odpísať tých čo na to nemajú .... v rátane napr. veľkej Argentíny ... a už nám toho veľa neostane. Čile je naviazané dosť na USA, Brazília má Grippeny ... a tak už ostáva Peru a Kolumbia a teoreticky Mexiko. Peru má už "staré" MiG-y ktoré modernizuje a sotva bude chcieť niečo iné .... takže zostáva už len tá Kolumbia. Ale nechce sa mi veriť, že by Amíci "pustili" do Kolumbie ... stačí aby pohrozili "obmedzením podpory v boji s narkomafiou" ... a Rusi to prebijú dosť ťažko ....
Ak si niekto myslí, že som zabudol Venezuelu, tak tu je problém skôr opačný ... je možné, že časť svojich strojov Su-30 ponúkne na predaj pre katastrofálnu ekonomickú situáciu a kto bude chcieť kúpiť ruské stroju kúpi v "akcii" tam.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...