Modular Handgun System: Pistole pro americkou armádu
- 11. 11. 2014
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda (U.S. Army) v rámci programu Modulární systém ruční zbraně MHS (Modular Handgun System) nakoupí nové pistole pro své vojáky. Nové zbraně nahradí letité italské pistole Beretta M9 ráže 9 mm. Jen americká armáda plánuje nakoupit více než 280 000 pistolí.
Beretta M9
Beretta M9 je americké armádní označení pro italskou pistoli Beretta 92. Ozbrojené síly Spojených států pistoli Beretta M9 zařadili do výzbroje v roce 1985.
V americké armádě a americkém námořnictvu (U.S. Navy) Beretta M9 nahradila legendární pistoli Colt 1911, v americkém letectvu (U.S. Air Force) pak revolver Smith & Wesson .38 Special. V omezené sérii byla pistole M9 také zavedená do výzbroje americké námořní pěchoty (U.S. Marine Corps). K většímu nákupu modernizovaných pistolí M9A1 přistoupila námořní pěchota v roce 2006.
Pistole M9 je v americké armádě zavedená již 30 let, ale její konstrukce je 40 let stará (1975). V rámci programu MHS proto Ozbrojené síly Spojených států, konkretně agentura PEO Soldier (Program Executive Office Soldier), hledá náhradu za více než 200 000 pistolí M9 a několik tisíc pistolí M11 (SIG Sauer P228).
Hlavním důvodem výměny je končící životnost pistolí M9. Především speciální jednotky, ale i řadové, častým používáním rychle posunuly pistole M9 na konec životnosti.
Modernizovaná M9A1 / Beretta
Modular Handgun System
Armáda v rámci programu MHS nehledá jen náhradu, ale pistoli s lepší přesností, účinností, odolnosti a spolehlivosti. Požaduje se také lepší ergonomické řešení (rukojeť s vyměnitelnými gripy), včetně kolejnicového systému pro úchyt taktického příslušenství. Nekupují se však jen pistole, ale také nová munice, pouzdra nebo servisní a výcvikové pomůcky.
Požaduje se schopnost zasáhnout terč o průměru 4 palce (10,16 cm) na vzdálenost 50 m v 90 % případů, během celé životnosti zbraně. Životnost pistole se požaduje 35 000 výstřelů a 10 000 výstřelů mezi poruchami.
Současné plány počítají s nákupem 280 000 nových pistolí (včetně 7000 subkompaktů) pro americkou armádu s prvními dodávkami od roku 2017. Ostatní složky Ozbrojených sil Spojených států si pak mohou pořídit dalších 212 000 pistolí.
Jaký náboj?
Armádní úředníci u nové pistole požadují výkonnější munici než je 9×19mm Parabellum . Podle vojáků, kteří sloužili v Afghánistánu a Iráku, není munice 9×19 mm pistloe Beretta dostatečně výkonná v boji na krátkou vzdálenost.
Program HMS neurčuje konkretní ráži, ale bude hodnotit výkonnější munici jako je .357 SIG, .40 S & W nebo .45 ACP.
Podle Daryla Easlicka, projektového důstojníka z centra Excellence Maneuver Center of Excellence, nový náboj musí vykazovat lepší terminální účinky nebo způsobit větší poškození po zásahu měkké tkáně. „Vojáci nedávají v hlášení velké skóre munici ráže 9 mm. Musíme to vyřešit lépe, než současná 9mm munice,“ říká Easlick.
Naopak podle Ernesta Langdona, bývalého Mariňáka (12 let), střeleckého instruktora a uznávaného odborníka pro střelbu, má výkonnější pistolový náboj řadu nevýhod. Větší zpětný ráz například snižuje životnost hlavně i rámu.
„Většina zbraní na trhu ráže .40 byly původně navrženy pro munici ráže 9 mm a teprve poté byly upraveny pro ráži .40,“ řekl Langdon vojenskému magazínu Military.com. Podle Langdona navíc nevycvičený střelec s výkonnější munici dosahuje mnohem horších výsledků v přesnosti střelby.
„Nemyslím si, že někdo bude namítat, že umístění výstřelu je nejdůležitější hledisko pro terminální balistiku,“ říká Langdon. „Je pravděpodobné, pokud proti vám stojí odhodlaný protivník, musíte umístit více výstřelů bez ohledu na ráži.“
HMS bez M9
O účast v programu MHS ze zajímá celá řada předních světových výrobců. Největší šance se přikládají firmám SIG Saurer nebo Glock. Produkci obou firem používají americké speciální jednotky.
Naopak podle armádních představitelů požadavky programu MHS nesplňuje současná pistole M9 ani modernizovaná M9A1. „M9 nesplňuje podmínky z celé řady důvodů,“ říká Easlick. „Jsou zde například problémy se spolehlivostí a konstrukce umožňuje lehké vnikání nečistot dovnitř zbraně.“
Zdroj: KiT UP!, Military.com
Související články
SPIW: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 1
Zdá se, že konstrukce osobních palných zbraní zůstává již desítky let nezměněná. V průběhu 20. ...
- 27.10.2014
- 25 komentářů
- Z.A. Presovsky
ACR: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 2
V předchozím díle jsme si představili projekt revoluční útočné pušky SPIW. Díky technickým a právním ...
- 03.11.2014
- 22 komentářů
- Z.A. Presovsky
Granátomet Cougar MS 40
Francouzská společnost Alsetex na letošní výstavě Eurosatory 2014 představila prototyp nového ...
- 04.11.2014
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
LSAT: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 3
Prioritou programu Pokročilé bojové pušky ACR (Advanced Combat Rifle) se stalo zvýšení ...
- 10.11.2014
- 3 komentářů
- Z.A. Presovsky
Charlie: Phantom i Duty jsou ovšem CZ 75 ;-) V případě Phantomu se sice už 75 tuším nepoužívá, ale je to de-fakto pětasedma. Ohledně Glocku – používá ho většina speciálních ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie: Phantom i Duty jsou ovšem CZ 75 ;-) V případě Phantomu se sice už 75 tuším nepoužívá, ale je to de-fakto pětasedma. Ohledně Glocku – používá ho většina speciálních jednotek, které si přitom obecně mohou vybrat, co chtějí, takže bych jim věřil, že ví, co dělají :-)
Mmchd, Colt M1911 střílí .45 ACP, což je jinak se chovající střelivo než 9 mm Luger. Sám s ním nemám zkušenost, ale lidé, co mohli srovnávat, obecně tvrdili, že míň kope, spíš "tlačí". Ono je to celkem logické, s ohledem na nižší rychlost střely.Skrýt celý příspěvekK tématu plasty vs železo: Plasty jsou rozhodně lepší na nošení, protože jsou lehčí a nikdo se nechce tahat se spoustou tíhy navíc. Proto chápu jako rozumné zavádění plasťáků do ...Zobrazit celý příspěvek
K tématu plasty vs železo:
Plasty jsou rozhodně lepší na nošení, protože jsou lehčí a nikdo se nechce tahat se spoustou tíhy navíc. Proto chápu jako rozumné zavádění plasťáků do výzbroje třebas pochůzkářů, kteří střílí jednou za uherák, nebo když potřebujete záložní zbraň pro vojáka, který má nějakou "nebojovou" specializaci.
Pokud ale sháníte pistoli na střílení, tak jedině železo.
Osobně sem si mohl vyzkoušet několik zbraní - legendárního Walthera PPK, M1911 i jednoho většího Glocka a odnesl sem si z toho jedno - jako sebeobranku na nošení Walthera (asi bych kvůli mojí velké ruce sháněl spíš PP), protože je lehký, ovladatelný a super se drží. Na střílení 1911 - ta pistole je tak skvělá, že se nedivím, že je z ní modla. Má vynikající ergonomii (do ruky mi doslova sama vklouzla), přitom při střelbě se chová velice příjemně a dobře se ovládá. Masa kovu pěkně pohlcuje zpětný ráz, čili spíš než "kope" bych ho popsal jako "tlačí".
Glock: tenhle klupr bych nechtěl ani za trest. ne kvůli spolehlivosti, kvalitě ani ničemu dalšímu, ale čistě a jen kvůlu střeleckýmu projevu. Měl sem plnotučnou velikost, né nějakou minimikro variantu na dva prsty, a po každý ráně sem dostal brutálůní, ostrou a nepříjemnou ránu přímo do zápěstí, protože ten štulec od 9x19 nic neutlumilo. Z kámoščiný pidiverze sem radši ani nestřílel, protože i s prodloužením na zásobníku sem to držel jen třema prstama a to mi nepřišlo jako úplně košer.
Mimochodem KOLTe - pokud by si vybrali ČZ 75, tak na plasty určitě nadávat nebudou, protože pětasedma je celokovová. Měl jste nejspíše na mysli variantu z rodiny Phantom/Duty.Skrýt celý příspěvekPistole Glock používá velká část speciálních jednotek na světě, jejich příslušníci jistě vědí proč ;-) Přiznejme si, že v naprosté většině případů je pro vojáka důležitější váha ...Zobrazit celý příspěvek
Pistole Glock používá velká část speciálních jednotek na světě, jejich příslušníci jistě vědí proč ;-) Přiznejme si, že v naprosté většině případů je pro vojáka důležitější váha pistole, než její o něco horší chování při střelbě, protože voják z pistole střílí pouze výjimečně. A když už, tak spíš pudovou střelbu, než mířenku na nějakou větší vzdálenost.Skrýt celý příspěvek
Ani Beretta nespala va vavrinech a pred 10-ti lety pripravila novou pistoli v doufani, ze se podari ji zadat jako pokracovani k M92. Nu coz, je plastova a tim take lehci. Mnoho ...Zobrazit celý příspěvek
Ani Beretta nespala va vavrinech a pred 10-ti lety pripravila novou pistoli v doufani, ze se podari ji zadat jako pokracovani k M92. Nu coz, je plastova a tim take lehci. Mnoho armad dnes jiz plastove pistole pouziva (pocinaje Glockem v jeho domacim prostredi). Vyhoda male vahy pri noseni je nesporna, pri strelbe uz tolik ne. Par zemi je pouziva, mimo jine posledni a nejvetsi koupe prisla z Peru - 30 tisic kusu.
http://en.wikipedia.org/wiki/B...
Kdo ma rad 'palice' Hickoka, tak si prijde na sve v tomto videu: http://www.youtube.com/watch?v...
Me osobne se tahle bouchacka zamlouva a mam jiste pokuseni... ale radsi ne. Uz nemam misto v sejfu.Skrýt celý příspěvekPokud si vyberou CZ 75, tak jim ty předsudky proti plastům zůstanou, ale vlastně to nebudou předsudky ;-) Pokud vezmou Glock, těžko si budou relevantně stěžovat.
Pokud si vyberou CZ 75, tak jim ty předsudky proti plastům zůstanou, ale vlastně to nebudou předsudky ;-) Pokud vezmou Glock, těžko si budou relevantně stěžovat.
Spravna informace na kvantitu objednanych pistoli M9 pro obdobi 2012-2017 je 100 tisic, NE 200, jak jsem chybne uvedl pred tim. ...Zobrazit celý příspěvek
Spravna informace na kvantitu objednanych pistoli M9 pro obdobi 2012-2017 je 100 tisic, NE 200, jak jsem chybne uvedl pred tim. http://www.defenseindustrydail...
Z toho vyplyva, ze prezbrojeni nebude tak brzo. Dale je vhodne pripomenou, ze nektere sluzby pouzivaji Colt .45 a nektere HK .45, takze to neni az tak jednoduche(a v U.S. silach asi nikdy nebude; kazdy chce to sve).
Jak autor clanku spravne pise, znacna cast existujici flotily je jiz opotrebena. V kazdem pripade, vojaci (ne jen dustojnici) jsou na ni zvykli do te miry, ze ji povazuji za vyhovujici nebo i za dobrou. Zvyk je zelezna kosile. Pro armadni pouziti je pistole s zeleznym (pripadne hlinikovym) ramem uprednostnovana a nemyslim, ze nova pistole s plastovym ramem by to mela na zacatek lehke. Je stale jeste hodne predsudku vuci plastum.Skrýt celý příspěvekSoucasnou ruskou sluzebni pistol je Mp-443 (grach) konstruktera Jarygina. Je to moderni pistole v razi 9mm Para; obsahuje radu jiz vyzkousenych prvku a je spolehliva a na plne ...Zobrazit celý příspěvek
Soucasnou ruskou sluzebni pistol je Mp-443 (grach) konstruktera Jarygina. Je to moderni pistole v razi 9mm Para; obsahuje radu jiz vyzkousenych prvku a je spolehliva a na plne uzamcenou pistoli relativne jednoducha. http://en.wikipedia.org/wiki/M...
Do budoucna se 'uvazuje' o vymene za jeste novejsi a uzasnou rusko-italskou pistoli s americkym jmenem Strike-One http://world.guns.ru/handguns/...
Pry ma byt uz-uz zavedena. Jsem k temto zpravam skepticky. Ruska armada si momentalne pro jine prednosti nemuze dovolit menit pusky, proc by menila mene dulezite pistole!
Nemyslim si, ze v americke armade je to prilis odlisne.Skrýt celý příspěvekDiskuze o novem naboji/ pistoli jde v amer.ozbrojenych silach od doby, kdy M9 (Beretta 92) nahradila Gov't 1911, coz je temer pred 30ti lety. Nedavno bylo mimo jine nakoupeno ...Zobrazit celý příspěvek
Diskuze o novem naboji/ pistoli jde v amer.ozbrojenych silach od doby, kdy M9 (Beretta 92) nahradila Gov't 1911, coz je temer pred 30ti lety. Nedavno bylo mimo jine nakoupeno dalsich asi 200tisic tech samych pistol - M9. Existuji znacne najasnosti kdo (uvnitr ozb.sil) chce co a nikdo nevi poradne proc. Jsou za tim evidentne sily 'vyssiho druhu'; je to obchodne velmi vynosny podnik.
Naboj 9mm Luger/ Parabellum byl vice nez dostatecny na bezne vzdalenosti vcetne pouziti v samopalech od 1s.v., takze jeho kritika ma kratke nohy. pro porovnani, do doby 2s.v. byla typickou razi armady a policie mnoha narodu (kupr.Francie) 7.65 x 17mm (.32 ACP) a vyhovovala zrejme dostatecne. Neni bez zajimavosti, oba dalsi vyznamne staty jako Rusko a Cina se drzi 9mm Para, ac maji verse s vetsi prubojnosti.
Jednou z diskutovanych alternative je 10mm Auto: http://en.wikipedia.org/wiki/1... ktery pocal na zacatku 80 let jako 'svepomoc' znameho strelce J.Cooper-a. Produkuje o 40% vesi ustovou energii nez 9mm Para, ale tim i vetsi zpeny raz a vahu zbrane. Rovnez tak, jelikoz je podstatne delsi nez 9mm se nehodi do mensich dlani (zeny jsou casti sil), atd.
Co je v teto veci dobre mit na mysli a co je temer vzdy v pozadi, je soupereni znamych vyrobcu. Beretta jiz dostala svuj 'srk' a poamericteny (defacto se z vetsi casti prestehoval do U.S.) SIG chce svuj dil. Pritom, hodne jejich (nebe lepe receno puvodnich nemeckych) pistol je uzivano v mnoha policejnich utvarech, o soukromeme drzeni nemluve. Je to k zblazneni :-)Skrýt celý příspěvekRuská armáda zřejmě zavede do výzbroje pistole na náboj ...Zobrazit celý příspěvek
Ruská armáda zřejmě zavede do výzbroje pistole na náboj 9x21.
http://vpk.name/news/120638_ud...
http://vpk.name/news/120654_v_... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...