LSAT: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 3
- 10. 11. 2014
- 3 komentářů
- Z.A. Presovsky
Prioritou programu Pokročilé bojové pušky ACR (Advanced Combat Rifle) se stalo zvýšení pravděpodobnosti zásahu v porovnaní s puškou M16A2 o plných 100 %. Ke konci testů konaných v roce 1994 se však došlo k závěru, že tento cíl je nedosažitelný v rámci běžné techniky. Projekt ACR se přesunul do archívu, ale zájem o vývoj nových palných zbraní jednotlivce rozhodně neopadl.
Technologie zbraní jednotlivce s nízkou hmotností LSAT
V roce 2004 americká armáda (U.S. Army) spustila projekt Technologie zbraní jednotlivce s nízkou hmotností LSAT (Lightweight Small Arms Technologies). Vedení projektu dostala na starost agentura JSSAP (Joint Service Small Arms Program).
Jak napovídá název, vývojové úsilí mělo vést k poněkud jinému cíli než v případě programů ACR a SPIW , a tím bylo zásadní snížení hmotnosti zbraně jednotlivce a s ním spojeného střeliva . Cíl byl vskutku ambiciózní – až o třetinu snížení hmotnosti zbraně a o polovinu snížení hmotnosti střeliva.
Zajímavé je, že tentokráte nebyla středem pozornosti útočná puška, nýbrž lehký kulomet. Porovnávacím etalonem se stal kulomet M249 komorovaný na náboj 5,56×45 NATO (upravený MINIMI firmy FN Herstal).
Projekt LSAT využil výsledky vývoje programu ACR, konkrétně beznábojnicov ou munici (case-less) vyvinut ou firmou Dynamit Nobel pro německou útočnou pušku G11, včetně její teleskopické varianty (case-teles c oped) s pla s tovou nábojnicí .
Ráže náboje byla zvolená stávající (5,56 mm) s tím, že se použije projektil M855. Pořizovací cena nového lehkého kulomet u se nesměla dostat nad úrov eň M249. JSSAP za ú kolova l vývojem nové zbraně firmu Textron Systems, konkretně její známou pobočku AAI Corporation, která se zúčastnila obou předchozích programů SPIW a ACR.
Technické parametry
Program LSAT probíhal v tzv. spirálách – v každé spirále se počítalo s kvalitativním zlepšením a na závěr s dílčími testy. Na konci poslední „spirály“ v roce 2011 posuzovací komise hodnotila osm vzorků kulometů LSAT a několik desítek tisíc b e znábojnicových a teleskopických nábojů.
Jak si poradili konstruktéři s hlavním zadáním – hmotností munice a zbraně ? Vyvinutá t eleskopická munice je o 40 % lehčí a zabírá o 12 % méně objemu než běžný náboj 5,56×45 mm NATO. Beznábojnicová munice je dokonce o 47 % lehčí a má o 40 % menší objem oproti 5,56mm munici.
Kulomet LSAT v nenabitém stavu váží přibližně 4 kg. Nízká hmotnost je dosažen á především odstraněním vratn ého mechanismu a použití progresivních konstrukčních materiálů.
Palebný mechanismus kulometu LSAT je tvořen otočnou nabíjecí komoru. Komora se otáčí o 90°se svislé do horizontální polohy – rotace je zajištěná p í stem, resp. operační tyčí (operating rod). Ve svislé poloze se komora nabíjí, ve vodorovné střílí.
Kadence zbraně je 650 ran za minutu a úsťová rychlost střely 950 m/s (shodn á pro oba náboje). Účinný dostřel je 1000 metrů. Hmotností úspora proti kulometu M249 se 100 náboji je s teleskopickou municí 9 kg.
Nadějné výsledky testování
Testy probíhaly v rámci hodnocení Úrovně připravenosti technologie TRL (Technology Readiness Levels) podle definic amerického ministerstva obrany. TRL představuje devítistupňovou škálu pro posouzení zralosti nových technologií – TRL 1 posuzuje vývoj nové technologie na začátku (první koncepce) a TRL 9 posuzuje konečnou technologii připravenou pro operační nasazení.
Komise posuzovala prototypy dle kriterií TRL 7 – tedy testování prototypů v reálném operačním prostředí a podmínkách.
Komise testovala kulomety LSAT z následujících hledisek:
+ přesnost střelby jednotlivými ranami a dávkami;
+ odolnost proti extrémním tepelným vlivům;
+ odolnost vůči prašnému prostředí;
+ odolnost vůči vlhkému prostředí včetně bláta;
+ odolnost vůči arktickému podnebí včetně ledu;
+ odolnost vůči samozápalu náboje – zvláště důležité u beznábojnicové munici;
+ odolnost vůči hrubému zacházení operátorem;
+ odolnost proti vlivu soli (pro námořnictvo).
Dále byly posuzovaný faktory jako hluk, zášleh z ústí hlavně, zpětný ráz a celkov á uživatelsk á přívětivost. Všechny výše uvedená hlediska byla shledaná jako uspokojující.
Následně se testování přesunulo k potenciálnímu zákazníkovi – na základnu Ford Bennig, Georgia americké armády. Během testů 20 vojáků ze všech 8 vzorků kulometů LSAT vystřílelo 25 000 kusů teleskopické munice. Výsledek byl shledán uspokojivý, dokonce s určitou mírou nadšení.
Poslední známá podoba kulometu LSAT (2013) s teleskopickou municí. / U.S. Army
Testy ukázaly jeden důležitý poznatek. Teleskopická munice je pro americkou armádu všeobecně přijatelnější než beznábojnicová. Je však třeba připomenout, že americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) se stále zajímá o progresivnější beznábojnicovou munici, která je lehčí a má menší rozměry než teleskopická munice.
V období od roku 2011 do začátku roku 2014 se intenzita vývojových prací na kulometu LSAT poněkud snížila. Podle neoficiálních zpráv měly být v tomto období provedeny také koncepční práce na nové útočné pušce a karabině. Podle znalců z „publika“ však panuje konsenzus, že útočná puška/karabina není v současné době ve středu zájmu.
Poslední informace mluví také o vývoji teleskopické munice v ráži 7,62 mm včetně dalších vývojových prací na beznábojnicové i teleskopické munici ráže 5,56 mm. Na projektu se tedy dále pracuje.
Výsledky testů i bližší konstrukční podrobnosti kulometu LSAT jsou tajné. Zbraň podle všeho, jak dokazují mimo jiné přiložená videa, neprodukuje citelný zpětný ráz.
Koncepce závěru je údajně stejného druhu jako kulometu Ultimax 100 singapurské firmy ST Kinetics, kterou v 70. zkonstruoval J. Sullivan, skutečný konstruktér AR15. Sullivan při konstrukci kulometu Ultimax 100 použil tzv. řešení "constant recoil", při kterém závěr nikdy nenarazí při zákluzu na zadní vnitřní stěnu pouzdra
Širší souvislosti a otázky na konec
Ozbrojené síly Spojených států používají pro své ruční zbraně 5 různých ráží (vyjma pistolí, granátometů a světlic). Jde o munici 5,55 × 45 mm M855 včetně varianty se stopovkou, 7,62 × 51 mm M80 všech variant, .300 Win Magnum (pro odstřelovací pušky), 8,6 × 70 mm (pro vybrané odstřelovací pušky) a 12,7 × 99 mm M2B všech variant.
Otázkou tedy je, kolik dalších ráží si mohou Ozbrojené síly Spojených států dovolit, než se vážně zkomplikuje zabezpečení přísunu munice „v čase a množstvím“ potřebném.
Jde o závažný logistický problém, proto lze usuzovat, že:
a) nový zbraňový systém (jak je již zvykem) se archivuje;
b) nový náboj se uvede v použití spolu s existujícími a zbraň půjde do výroby;
c) současná munice 5,56 anebo 7,62 se zruší a bude nahrazená novým nábojem (zbraň půjde do výroby);
d) nový zbraňový systém se bude dále vyvíjet, zatímco současné zůstanou na místě.
Související články
Indie vybírá útočnou pušku. Uspěje CZ 807 BREN?
Indická armáda v rámci programu MCAR (Multi-Calibre Assault Rifle) hledá novou standardní útočnou ...
- 03.10.2014
- 48 komentářů
- Jan Grohmann
RECENZE: Svítilna Fenix PD35
Pokud si balíte vybavení do bojové operace, zvažujete vždy několik faktorů. První otázka by měla ...
- 13.10.2014
- 0 komentářů
- SOLDATO Team
SPIW: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 1
Zdá se, že konstrukce osobních palných zbraní zůstává již desítky let nezměněná. V průběhu 20. ...
- 27.10.2014
- 25 komentářů
- Z.A. Presovsky
Granátomet Cougar MS 40
Francouzská společnost Alsetex na letošní výstavě Eurosatory 2014 představila prototyp nového ...
- 04.11.2014
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Co prispiva k snizeni "zpetnehp razu" je (jak bylo uvedeno v textu) skutecnost, ze zde neni pritomen klasicky vratny mechanismus. Co z nej zustalo je jen 'pist s operacnim ...Zobrazit celý příspěvek
Co prispiva k snizeni "zpetnehp razu" je (jak bylo uvedeno v textu) skutecnost, ze zde neni pritomen klasicky vratny mechanismus. Co z nej zustalo je jen 'pist s operacnim nastavcem/tyci' podepreny vratnou pruzinou. Cast hybnosti a tim energie mechanismu se vybiji v pricne rovine (rotacni komora). To je ovsem jenom ta druhotna cast. Primarni raz zpusobeny shorenim naboje v uzamcene komore stale existuje a je primo umetny vaze strely a jeji ustove rychlosti.
Proc se zacalo s kulometnou versi je fakt, ze M249 je vseobecne shledan neuspokojivy a to z nekolika duvodu. Slysite o tom tez zcela jasnou (I kdyz mirne zaobalenou) zminku v prvnim videu. Vojaci chteji neco co je lehci, presnejsi a co se lepe ovlada. LSAT je zatim nejvaznejsi znameni smerem vpred i kdyz mozna ne posledni krok. Bude-li kulometna verse prijata, nastane znovu kolotoc kolem pusky na jednotne strelivo. To slovo 'jednotne' by melo byt podtrzeno - dvakrat.Skrýt celý příspěvekJen vseobecna poznamka: Tento program je stale v chodu a jeho nektere casti jsou pravdepodobne nepristupne verejne znalosti (classified); napriklad ucinny dostrel se zda byt velmi ...Zobrazit celý příspěvek
Jen vseobecna poznamka:
Tento program je stale v chodu a jeho nektere casti jsou pravdepodobne nepristupne verejne znalosti (classified); napriklad ucinny dostrel se zda byt velmi optimisticky (pri te same strele jako M855) a pomerne kratke hlavni.
Na druhou stranu jsou k dispozici videa, ukazujici pokrok ve vyvoji. Proto, pokud se ctenari zda, ze je neco nejasneho ci vne souvislosti, je treba videt vec s urcitou mirou 'reservovanosti'. V porovnani, informace na predchozi projekty (SPIW a ACR) jsou volne.
Moje diky patri p. Grohmannovi za upravu me (jiz znacne zarezle) mluvnice do prijatelne formy!Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...