Útok na konzulát v Benghází odhalil slabiny americké armády v regionu

Delta Force
Foto: Příslušníci americké speciální jednotky Delta Force / newspaper.com

Útok militantních islamistů na americký konzulát v Benghází, ke kterému došlo letos 11. září a při kterém zemřel americký velvyslanec v Libyi Christopher Stevens a další tři pracovníci konzulátu, odhalil vedle nedostatků v ochraně amerických diplomatických misí v rizikových regionech také omezenou schopnost americké armády včas efektivně reagovat na podobné incidenty v tomto regionu.

S odvoláním na nejmenované úředníky americké vlády to napsal deník The NewYork Times. Jak tento list uvedl, asi tři hodiny po začátku útoku na konzulát v Benghází byly americké síly rychlé reakce, včetně elitní jednotky speciálních sil americké armády Delta Force, která se právě nacházela na cvičení v Chorvatsku, uvedeny do stavu bojové pohotovosti.

Příslušníci této jednotky byli následně urychleně převeleni na vojenskou leteckou základnu Sigonella na Sicílii. Přesto, že tato základna leží nedaleko libyjského pobřeží, bylo však již pozdě.

V době kdy se na ni jednotka přesunula, byli již přeživší Američané z konzulátu v Benghází evakuováni do Tripolisu a velvyslanec a další tři pracovníci konzulátu po smrti. „Nebylo prostě v jejich silách dorazit včas,“ řekl listu The New York Times mluvčí Pentagonu George Little. Nejmenovaný úředník Pentagonu však pro tento list vyjádřil pochybnost, že by tak malá jednotka jako Delta Force, i kdyby dorazila do Benghází včas, mohla tragédii zabránit.

1st Special Forces Operational Detachment-Delta (zkráceně Delta Force či Delta) je oficiální název elitní americké speciální vojenské jednotky. Hlavním úkolem Delty je působení proti terorismu, avšak jednotka je cvičená i pro plnění misí na osvobozování rukojmích, přepady, eliminaci skrytých (tajných) nepřátelských sil. Jedinou další jednotkou podobného stylu v amerických ozbrojených silách je tzv. SEAL Team Six, neboli DEVGRU, což je obdoba Delty v námořnictvu, tvořená nejlepšími příslušníky z námořnictva. Wikipedia

Jak list uvádí, hlavním problém představovala skutečnost, že velení americké armády pro Afriku, zřízené v roce 2007, tedy ještě před událostmi „arabského jara“ a před tím, než byla Al Káida označena za hlavní regionální hrozbu, nemělo na rozdíl od jiných regionálních velitelství americké armády v rukou rozkaz, opravňující je vlastními silami co nejrychleji reagovat na mimořádné události. Navíc nemělo k dispozici ani žádnou vlastní jednotku, kterou by mohlo do zásahu proti islamistickým extremistům nasadit.

Možnost rychle zareagovat zřejmě zkomplikovala i skutečnost, že vzhledem k tomu, že africké země jsou velmi citlivé na americkou vojenskou přítomnost v regionu, nachází se štáb amerického velitelství pro Afriku v německém Stuttgartu.

Navíc, zatímco jiná velitelství americké armády, jako například velitelství pro oblast Pacifiku nebo pro Blízký východ a jižní Asii, mají své vlastní jednotky rychlé reakce, africké velitelství americké armády je v současné době odkázáno v takovýchto situacích na jednotky, podléhající americkému velitelství pro Evropu.

Velitelství americké armády pro Afriku vzniklo v roce 2007 oddělením od amerického velitelství pro Evropu. V době jeho vzniku Pentagon předpokládal, že jeho úkolem bude pomáhat při výcviku afrických mírových jednotek a při budování vojenských vztahů s demokratickými africkými zeměmi.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Trpké libyjské plody arabského jara

Důvodem útoku libyjců na americký konzulát v Benghází, během nějž zahynul americký velvyslanec a ...

Útok na americký konzulát v Benghází byl naplánovanou teroristickou akcí

Útok na americký konzulát v Benghází 11. září letošního roku byl předem připravenou a organizovanou ...

Americká armáda vybuduje libyjské speciální síly

Po skončení letecké kampaně a svržení režimu Mummara Kaddáfího se stále nedaří libyjské vládě plně ...

Lidský faktor v extrémních situacích

Co člověk vydrží? Jakou zátěž snese lidská psychika a jak na člověka působí extrémní podmínky ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...