M777ER: Nová houfnice s extrémním dostřelem
- 29. 3. 2016
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
Americký vojenský výzkumný a výrobní závod Picatinny Arsenal vyvíjí novou verzi tažné houfnice M777A2 ráže 155 mm. Nová houfnice M777ER (Extended Range) nabízí oproti svému předchůdci více než dvojnásobný dostřel.
Dostřel až 70 km
Ozbrojený síly Spojených států mají ve své výzbroji 1001 tažných houfnic M777, resp. nejnovější verzi M777A2 - 580 houfnic slouží u námořní pěchoty a 421 u americké armády a národní gardy. Austrálie postupně dostane 54 houfnic M777A2 a Kanada již vlastní 37 systémů. V roce 2014 také Indie objednala 145 kusů houfnic M777A2.
M777A2 váží 4400 kg a lze ji přepravovat středním nákladním letadlem C-130 Hercules. Houfnice dokáže střílet běžnou municí na vzdálenost 30 km a s municí Excalibur s GPS navedením až na vzdálenost 40 km.
V rámci iniciativy ERCA (Extended Range Cannon Artillery) americká armáda testuje možnosti, jak prodloužit dostřel dělostřeleckých systémů. Důvod je jednoduchý - americká armáda potřebuje prostředek, který dokáže ničit protivníka dříve, než on sám bude schopen dělostřelectvem a raketami zaútočit na americké pozice.
Jen pro představu - klasický raketomet BM-21 Grad s novými raketami ráže 122 mm dokáže ničit cíle až na vzdálenost 45 km.
Závod Picatinny Arsenal testuje možnost vybavit houfnici M777 novou delší hlavní označovanou jako XM907. Původní hlaveň M777A2 měří na délku 5,07 m, hlaveň XM907 měří 6,9 m. Odolnější XM907 navíc snese silnější prachové náplně.
Nová houfnice je označovaná jako M777ER. Díky možnosti použít silnější prachové náplně a dělostřelecké granáty s pomocným pohonem (jako je např. Excalibur) M777ER nabízí dostřel až 70 km.
Hmotnost M777ER narostla o 500 kg. Nárůst hmotnosti však není hlavní problém, kterému konstruktéři čelí. Jednou věcí je mít špičkovou zbraň, druhou ji pak dostat na místo akce.
Starší M777A2 měří při transportu na délku 9,5 m. Houfnice se při převozu zavěsí za oko umístěné na hlavni za tažné zařízení nákladního auta. Probíhající testy tak mají potvrdit, zda lze delší M777ER pohodlně přepravit a zda (díky delší hlavni) nedojde při transportu k mechanickým deformacím hlavně.
“Musíme čelit vizuálním předsudkům, že prodloužená houfnice se může snadno převrátit. Snažíme se zvýšit důvěru (testováním mobility - pozn. red.), že M777ER je přijatelným kandidátem pro prodloužení dostřelu dělostřelectva,” říká David Bound, vedoucí projektu vývoje a testování houfnice M777ER.
M777ER v závodě Picatinny Arsenal. / Picatinny Arsenal
Praktické důsledky delšího dostřelu
Nová houfnice může výrazně zvýšit palebnou sílu americké armády a námořní pěchoty. Americká armáda při střelbě na delší vzdálenost používá raketomet M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System).
HIMARS dokáže odpalovat jednu (velmi drahou) raketu MGM-140 na vzdálenost až 300 km. Většinou však odpaluje šest raket M30/M31 na vzdálenost 70 km - tedy na stejnou vzdálenost, jakou nabízí M777ER. Americká armáda HIMARS široce použila např. v Iráku nebo Afghánistánu.
Jedno vozidlo HIMARS dokáže během 30 sekund odpálit pouze šest raket M30/M31, poté je třeba vozidlo přebít. Trénovaná posádka děla M777 dosáhne rychlosti palby 5 ran za minutu, ale tempo střelby posádka udrží po mnoho minut. Pomocí GPS naváděných dělostřelecký granátů je M777ER navíc stejně přesný jako raketomet HIMARS.
Americká námořní pěchota pociťuje nedostatečný dostřel dělostřelectva při svém současném nasazení v boji proti Islámskému státu. Mariňáci operují na základně Machmúr v Iráku, kde právě houfnice M777A2 poskytují palebnou ochranu základny a palebnou podporu irácké armádě.
Machmúr leží zhruba 70 km od Mosulu, hlavní irácké pevnosti Islámského státu. Právě na základnu Machmúr před více než týdnem raketami zaútočili bojovníci Islámského státu. Rakety zabily sedmadvacetiletého Louise Cardina z 26. expediční jednotky. Několik dalších členů jednotky, která na místě operuje asi tři týdny, při útoku utrpělo zranění.
Raketové a dělostřelecké systémy mají tu výhodu, že jsou méně ohrožené protivzdušnou obranou a počasím, než vrtulníky a letadla. Navíc nasadit dělostřelecké a raketové jednotky do bojové akce trvá řádově méně času.
Mariňáci ze základny Machmúr pomocí M777A2 narušují volnost pohybu bojovníků Islámského státu v oblasti. S houfnici M777ER se však mariňáci teoreticky dokáží bránit proti většině raketových útoků Islámského státu a dokáží ničit cíle až na předměstí Mosulu, například při očekávané pozemní invazi irácké armády.
Zatím však není jisté, zda (případně kdy) se M777ER dostane do výzbroje americké armády nebo námořní pěchoty.
Zdroj: War Is Boring
Související články
Pěchota zítřka: Přesná munice, inteligentní zaměřovače
Výzbroj pěchoty se od druhé světové války příliš nezměnila. V nejbližších letech však dojde k zlomu. ...
- 24.02.2016
- 27 komentářů
- Jan Grohmann
Speciální jednotka Delta Force proti Islámskému státu
Před několika dny zpravodajská stanice CNN informovala o nasazení americké speciální jednotky Delta ...
- 02.03.2016
- 46 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda získala robotické strážní věže
Americká armáda (U.S. Army) na právě ukončeném sympoziu a výstavě (AUSA Global Force Symposium and ...
- 21.03.2016
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Kdo bude nástupce A-10 Thunderbolt II?
Bitevní letadlo A-10 Thunderbolt II během příštích několika let neodvratně zmizí z výzbroje ...
- 22.03.2016
- 15 komentářů
- Jan Grohmann
Možná by stálo za úvahu postavit 3 baterie s těmito houfnicemi na podporu 43. vpr, 44 mopr a 74 mopr. Alespoň bychom konečně měli nějaké dělostřelectvo kompatibilní s NATO. Ale ...Zobrazit celý příspěvek
Možná by stálo za úvahu postavit 3 baterie s těmito houfnicemi na podporu 43. vpr, 44 mopr a 74 mopr. Alespoň bychom konečně měli nějaké dělostřelectvo kompatibilní s NATO. Ale trval bych na tom, aby každá houfnice před výstřelem sama zařvala Agóň :-))).Skrýt celý příspěvek
Existuje možnost osadit houfnici M777A2 nebo M777ER, na Tatrovácký podvozek ? Přeci jen tyhle houfnice jsou hodně rozšířené a ty které byly osazené na IDETu vypadají poněkud - ...Zobrazit celý příspěvek
Existuje možnost osadit houfnici M777A2 nebo M777ER, na Tatrovácký podvozek ?
Přeci jen tyhle houfnice jsou hodně rozšířené a ty které byly osazené na IDETu vypadají poněkud - atrapovitěSkrýt celý příspěvekZajímavé je že původní M777A2 má hlaveň o délce 33 ráží a nová M777ER má 44 ráží. Otázkou je co by se stalo kdyby prodloužili délku na 52 ráží. Jak je složité a finančně ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímavé je že původní M777A2 má hlaveň o délce 33 ráží a nová M777ER má 44 ráží. Otázkou je co by se stalo kdyby prodloužili délku na 52 ráží.
Jak je složité a finančně náročné vymyslet tuto hlaveň?
Protože pokud se má zavádět nová samohybná houfnice do AČR, tak zda by nestálo za to rovnou koupit upravenou verzi s prodlouženým doletem. Rozdíl v cenách by asi nebyl zase tak velký.Skrýt celý příspěvekNo, uvadet porovnani se starickym Gradem BM-21 pochazejicim z roku 1962, je trochu nefer. Proc neuvest modernejsi systemy jako Smerch nebo o polovinu lehci Tornado (raze ...Zobrazit celý příspěvek
No, uvadet porovnani se starickym Gradem BM-21 pochazejicim z roku 1962, je trochu nefer. Proc neuvest modernejsi systemy jako Smerch nebo o polovinu lehci Tornado (raze 122/220/300 mm), ktere maji dostrel 90 km a s raketami 9M528 dokonce 100 km.
http://www.military-today.com/...
http://www.letectvi.cz/letectv... Skrýt celý příspěvekZajimal by me dostrel "normalni" munice. Kdyby se to dostalo nekam k 45km, tak by to bylo velmi zajimave i pro ACR. Cena je samozrejme dalsi otazka.
Zajimal by me dostrel "normalni" munice. Kdyby se to dostalo nekam k 45km, tak by to bylo velmi zajimave i pro ACR. Cena je samozrejme dalsi otazka.
preco tazene hufnice? odpoved je jednoducha... daju sa ovela lepsie prepravit na velke vzdialenosti... aj potrebujes dostat expedicnu jednotku niekam co najrychlejsie, tak ...Zobrazit celý příspěvek
preco tazene hufnice? odpoved je jednoducha... daju sa ovela lepsie prepravit na velke vzdialenosti... aj potrebujes dostat expedicnu jednotku niekam co najrychlejsie, tak potrebujes aj tazku vyzbroj prepravit vzduchom, takze tazene hufnice su automaticky lepsia volba ako mechanizovane, ktore vazia 5x viac... tym padom je ale potrebne mat dostatocnu prevahu v dostrele, kedze tazenymi hufnicami nebudes manevrovat, takze budu automaticky viac zranitelne protibateriovou palbou... takze dostrel 70km, je dostatocne zaujimavy pre tento typ zbrane...
a co sa tyka Gradov, zatial mi nie je zname zeby Rusi mali GPS/Glonas navedenie pre hlavice... takze asi to az take lacne nebude...Skrýt celý příspěvekTakže USA vymění 1001 houfnic jen proto, že nejsou schopni v Iráku popojet? :-) M982 Excalibur (GPS navádění) s dosahem 40km stojí 68000 USD. 9M521 raketa do BM-21 GRAD (s ...Zobrazit celý příspěvek
Takže USA vymění 1001 houfnic jen proto, že nejsou schopni v Iráku popojet? :-)
M982 Excalibur (GPS navádění) s dosahem 40km stojí 68000 USD.
9M521 raketa do BM-21 GRAD (s dosahem 40km) by měla stát jen zlomek této ceny.
Udělat GPS navádění pro raketu je jednodušší, než pro dělostřeleckou munici, protože zrychlení rakety je menší. Proto si myslím, že střílet přesně na 40km a dále lze levněji raketou.
Pokud si myslí, že když budou 70km daleko od nepřítele, tak že budou v bezpečí - tak to se pletou. Vzdálenost jen zvyšuje cenu zásahu.
Líbí se mi ale snaha rozvíjet tažené houfnice. Pokud to bude mít automatické míření (nebude tam chlap točit kolečkem, ale přijdou z velitelství datalinkem souřadnice a hlaveň si sama nastaví náměr a odměr, zařve "Agóň!" a sama stiskne spoušť v přesně vypočtený okamžik) a nějakou podporu pro rychlé sbalení (motor na složení nohou, naviják s lanem pro automatické napojení k náklaďáku), tak to může být perspektivní zbraň pro mobilizované jednotky. Pár chlapů, kteří tam strčí střelu a prachovou náplň se vždycky najde.Skrýt celý příspěvekJestli jsem to neříkal - pevnější materiály, delší hlavně, výkonnější hnací náplně. To je cesta ke zvýšení výkonů dělostřelectva, nikoliv zvyšování ráže.
Jestli jsem to neříkal - pevnější materiály, delší hlavně, výkonnější hnací náplně. To je cesta ke zvýšení výkonů dělostřelectva, nikoliv zvyšování ráže.
Načítám diskuzi...