Americká armáda získala robotické strážní věže

CWS strážní věž s těžkým kulometem. / HDT

Americká armáda (U.S. Army) na právě ukončeném sympoziu a výstavě (AUSA Global Force Symposium and Exhibition) v Alabamě přestavila robotické strážní věže umístěné ve standardních dopravních kontejnerech. Americká armáda věže označuje jako kontejnerové zbraňové systémy CWS (Containerized Weapons System).

Kontejner je standardizovaná přepravní jednotka, která se používá v intermodální dopravě (kombinace několik oborů dopravy), především s využitím lodní, železniční a silniční dopravy. Jedná se o velkou, pevnou a uzavřenou přepravku, technicky uzpůsobenou ke stohování do několika vrstev nad sebou.

Přesně dané rozměry kontejneru (ale i jistících a manipulačních prvků) a jejich technická unifikace zjednodušuje, zpřehledňuje, urychluje a zlevňuje dopravu zboží, především mezi různými druhy dopravních prostředků (např. nákladní automobil - letadlo).

Umístění robotické zbraňové stanice do kontejneru proto přináší celou řadu výhod. Veškeré mechanické, elektronické i energetické systémy robotické věže jsou ukryté v kontejneru. V případě potřeby lze "zbraňový kontejner" jednoduše naložit na střední nákladní automobil a dopravit na místo určení.

Výrobcem kontejnerových zbraňových systémů CWS (Containerized Weapons System) je americká firma HDT. Základ CWS tvoří klasický malý dopravní kontejner o rozměrech 2,4 m x 2 m x 2,4 m. Hmotnost kontejneru i vnitřního vybavení je přes 4,5 t.

Kontejner CWS díky přijatelné hmotnosti lze přepravovat na korbě středního nákladního automobilu (4x4), na přívěsu za nákladním automobilem nebo dokonce v podvěsu pod vrtulníkem. Nákladní automobil i s kontejnerem lze bez problému přepravit dopravními letadly C-17 Globemaster III nebo dokonce i menšími C-130 Hercules.

Ovládací stanice CWS se vejde do malého přepravního boxu. / US Army

Uvnitř kontejneru jsou veškeré mechanické a elektronické systémy robotické věže. Samotná zbraňová stanice je umístěna na vrcholu výsuvného stožáru, který se do plné výšky (4,7 m) vysune za méně než 30 sekund.

Standardní zbraňovou stanici M153 CROWS II (Common Remotely Operated Weapon Station) dodává norská firma Kongsberg. Na stanici lze umístit těžké kulomety, rotační kulomety, granátomety nebo dokonce protitankové řízené střely Javelin.

Zprovoznění celého kontejneru zabere dvěma vycvičeným vojákům méně než 30 minut. Kontejner lze pohánět interně (2kW generátor elektrické energie) nebo externě - například za pomocí solárních panelů.

CWS však není plně robotický systém - o zahájení palby vždy rozhodne obsluha stanice. Zodolněný přepravní box s ovládacím pultem lze umístit až 1000 m od kontejneru - např. do bunkru.

Zvukový senzor systému Firefly 360. / US Army

Naprosto zásadní součástí CWS je výstražný systém Firefly 360. Ten za pomocí zvukových a infračervných senzorů dokáže rozlišit nejen pozici útočícího protivníka, ale také typ zbraně - malé střelné zbraně, kulomety, granátomety, rakety nebo minometné granáty.

“Infračervené senzory hledají záblesky ze střelby a zvukové senzory poslouchají výstřely,” vysvětluje Geoffrey Carter z firmy Hyperion, která se na vývoji Firefly 360 podílela. “Takže dostaneme informace o záblesku a výstřelu a upozorníme operátora. Akustika nám urči azimut a povahu hrozby (typ zbraně - pozn. red.). Díky znalosti rychlosti zvuku a světla jsme pak schopni přesně určit vzdálenost cíle."

Obsluha tak okamžitě odhalí pozici protivníka ale pořad platí, že spoušť mačká člověk, nikoliv počítač. Navíc detekční systém umí předat informace o poloze protivníka vlastním minometným nebo dělostřeleckým jednotkám, případně letectvu.

CWS kontejnery lze využít k ochraně základen, předsunutých základen, kontrolních stanovišť, vstupních bran, přístavů nebo dokonce lodí. Americká armáda již nasadila CWS v Afghánistánu a počítá s nasazením na dalších místech v zámoří.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Oshkosh JLTV: Konec tahanic, výroba může začít

Před několika dny Lockheed Martin ukončil soudní protest proti vítězství konkurenční firmy Oshkosh v ...

Drony opět výkonnější: Bojový Reaper s větším doletem

General Atomics pokračuje ve vývoji nejrozšířenějšího bojového bezpilotního letadla Predator B ...

VTOL-X: Nástupce V-22 Osprey dostane 24 motorů

Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) ...

Nové kladivo na protivzdušnou obranu: Drony Perdix

Pentagon před několika dny uveřejnil video z testování malých dronů Perdix. Malé drony jsou usazený ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • crusader
    10:50 23.03.2016

    Nevím pořád co je na těch stacionárních "robotických" stanovištích tak nového. vyvinout stanici kde půjde vyměnit zbraň (nebo koupit vyráběnou), celou ji strčit do kontejneru a ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevím pořád co je na těch stacionárních "robotických" stanovištích tak nového.
    vyvinout stanici kde půjde vyměnit zbraň (nebo koupit vyráběnou), celou ji strčit do kontejneru a vybavit pohybovými a infra čidly by snad neměl být problém ani pro zemi velikosti ČR.
    Podle mě je to mnohem jednodušší než to umístit na nějaké pásové vozítko a to víme, že umí jak Američané tak i Rusové.
    Na rozdíl od vozítka se to nikam se to nepohybuje a povel k palbě stejně dává obsluha.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Horten
    19:44 22.03.2016

    Podobná "robotická" dálkově ovládaná střeliště "Mini-Samson" firmy Rafael s úspěchem již od roku 2008 používá israelská IDF k ostraze hranic. Operátorka (většinou jsou ovládány ...Zobrazit celý příspěvek

    Podobná "robotická" dálkově ovládaná střeliště "Mini-Samson" firmy Rafael s úspěchem již od roku 2008 používá israelská IDF k ostraze hranic. Operátorka (většinou jsou ovládány ženskými příslušnicemi IDF) může ovládat ze svého stanoviště několik těchto střelišť. http://www.rafael.co.il/Market... Skrýt celý příspěvek

  • shal
    18:13 22.03.2016

    Roland: Je to stejně mobilní jako kulometné hnízdo, nebo strážní věž. To však nijak nesnižuje hodnotu této mašinky.

    Roland: Je to stejně mobilní jako kulometné hnízdo, nebo strážní věž. To však nijak nesnižuje hodnotu této mašinky.

  • Roland
    17:59 22.03.2016

    jakou to může mít odolnost? neuskočí to, schování trvá když dobře 30 vteřin, samo to neuhne. podle mě to nemůže fungovat samo o sobě bez další pomoci

    jakou to může mít odolnost? neuskočí to, schování trvá když dobře 30 vteřin, samo to neuhne. podle mě to nemůže fungovat samo o sobě bez další pomoci

  • RiMr71
    11:41 22.03.2016

    No, když si představím že toto brání základnu před útokem třeba těch ruských samochodek, nebo kráčejících robotů z Darpy, tak to už opravdu hodně připomíná terminátora... :)

    No, když si představím že toto brání základnu před útokem třeba těch ruských samochodek, nebo kráčejících robotů z Darpy, tak to už opravdu hodně připomíná terminátora... :)

  • dan.straka@post.cz
    20:54 21.03.2016

    Tohle si přesně myslim, že je budoucnost robotických systémů (pro příštích pár let). Stačí ještě přidat (po odladění) samostatné ovládání střelby a "je to". Čtyři kontejnery do ...Zobrazit celý příspěvek

    Tohle si přesně myslim, že je budoucnost robotických systémů (pro příštích pár let). Stačí ještě přidat (po odladění) samostatné ovládání střelby a "je to". Čtyři kontejnery do každého rohu základny, dva předsunuté kontejnery jako protiletadlové - a šetříme nejméně deset mužů strážního oddílu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...