Litva kupuje systémy protivzdušné obrany NASAMS
- 26. 9. 2016
- 57 komentářů
- Jan Grohmann
Litva pokračuje s výrazným posilováním svých ozbrojených sil. Po pořízení 88 bojových vozidel pěchoty Boxer Litva kupuje americko-norské komplety protivzdušné obrany (PVO) středního dosahu NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System).
Podle litevského ministra obrany Juozase Olekase, Litva pro své dvě roty PVO nakoupí komplety země-vzduch středního dosahu NASAMS, resp. modernizované verze NASAMS 2. Cena obchodu dosahuje 100 milionů euro (2,7 miliardy Kč).
Každá litevská rota PVO získá dvě odpalovací vozidla (každé nesoucí šest upravených střel AIM-120 AMRAAM) NASAMS, vozidlo s radarem AN/MPQ-64 (vylepšený radar Sentinel), vozidlo řízení palby a vozidlo pro elektro-optický průzkum (se senzorem MSP500) vzdušného prostoru.
Elektro-opticky MSP500 je výrobkem německé Rheinmetall a slouží nejen k optickému průzkumu a identifikaci cílů, ale dokáže také v pasivním režimu navádět střely na cíl - například v případě elektronického rušení radarů nebo při hrozbě použití protiradarových střel protivníkem.
Systém NASAMS je určen k ničení všech typů vzdušných cílů - od stíhacích letadel, přes bitevní vrtulníky, drony, až po přesně naváděnou leteckou munici. NASAMS je společným produktem americké firmy Raytheon a norské Kongsberg.
NASAMS je univerzální platforma PVO pro nejrůznější typy střel země-vzduch. Základní střelou země-vzduch je SL-AMRAAM, resp. nejnovější AMRAAM-ER (AMRAAM Extended Range). V obou případech střely využívají technologie a komponety známých leteckých střel vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM.
Maximální dálkový dosah SL-AMRAAM je 25 km a výškový 14 000 m. AMRAAM-ER je v podstatě upravená střela RIM-162 ESSM využívající radarovou naváděcí soustavu střel AIM-120. Střela AMRAAM-ER vstoupí do služby v roce 2019. Dálkový dosah má být o 50 % a výškový o 70 % větší než v případě SL-AMRAAM.
V případě potřeby NASAMS dokáže použít také zmiňované RIM-162 ESSM i levnější střely krátkého dosahu AIM-9X Sidewinder.
Litva ve svých modernizačních projektech klade na posilování PVO značný důraz. Litevská armáda již vlastní 12 polských kompletů velmi krátkého dosahu GROM (+ několik desítek střel), osm kompletů velmi krátkého dosahu FIM-92 Stinger (+ 52 střel a dva radary MPQ-64 Sentinel), 21 kompletů velmi krátkého dosahu RBS-70 (+ 210 střel a pět radarů Giraffe Mk-IV) a 18 kusů radarem řízených automatických kanónů PVO Bofors 40 mm L/70.
Litevské ministerstvo obrany spustilo velké modernizační programy díky značnému nárustu obranného rozpočtu. Letos Litva na obranu vydá 575 milionů euro (15,5 miliardy Kč) a příští rok 725 milionů euro (19,6 miliard Kč). V roce 2018 Litva plánuje vyčlenit na obranu minimálně 2 % HDP.
NASAMS si získává ve světě čím dál větší popularitu. NASAMS je například jedním z hlavních kandidátů pro polsky systém PVO krátkého a středního dosahu Narew. Polsko plánuje postupně v rámci programu Narew nakoupit 19 plně vybavených baterií nových systémů PVO.
Plně vybavená baterie NASAMS mimo jiné obsahuje 12 odpalovacích vozidel - každé se šesti střelami AMRAAM-ER.
Zdroj: Defence24
Související články
Dalekonosné střely Ch-32 pro ruské bombardéry Tu-22M3
Podle ruského internetového portálu Izvestija ruské letectvo/námořnictvo do výzbroje brzy zavede ...
- 28.08.2016
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
Ukrajina otestovala rakety Vilha s doletem 300 km
Před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou raketu země-země Vilha s doletem 300 ...
- 31.08.2016
- 203 komentářů
- Jan Grohmann
Rekordní americká pomoc: Izrael získá 38 miliard dolarů
Po dlouhém jednání dnes Washington a Tel Aviv podepíši dohodu o nové vojenské spolupráci. V rámci ...
- 14.09.2016
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
PT-16: Polská modernizace tanků T-72
Polská zbrojní skupina PGZ na výstavě MSPO 2016 představila hloubkově modernizovaný tank T-72. PGZ ...
- 15.09.2016
- 54 komentářů
- Jan Grohmann
Tady už ani nedokáží přeložit zdroj ze kterého autor vycházel, dosah v dálce tam správně uvádí 40 km a ne 50. Obdobných systémů je teď k dispozici více a jsou i pouze evropského ...Zobrazit celý příspěvek
Tady už ani nedokáží přeložit zdroj ze kterého autor vycházel, dosah v dálce tam správně uvádí 40 km a ne 50.
Obdobných systémů je teď k dispozici více a jsou i pouze evropského původu, což by mohlo přinést případnou účast našeho průmyslu. Rakety amraam maji stále komponenty z USA.
Sea Wolf: srovnávat Iron dome a Nasams je trochu mimo mísu, jak v dosahu tak určení systému.Skrýt celý příspěvekOtecko: souhlas, problém se Zákonem o veřejných zakázkách je zřejmý na všech resortech. Nicméně je tragické, že po 3 letech nedokázal Stropnický doplnit stavy na MO v oblasti ...Zobrazit celý příspěvek
Otecko: souhlas, problém se Zákonem o veřejných zakázkách je zřejmý na všech resortech. Nicméně je tragické, že po 3 letech nedokázal Stropnický doplnit stavy na MO v oblasti akvizic. A ta politická vůle jít do něčeho je tam prostě mizivá.Skrýt celý příspěvek
Azarchaniel: Třeba taková RIM-174 Standard ERAM s dostřelem 460 km od Raytheonu. Na rozdíl od S-400 je navíc schopna zasahovat i pozemní cíle.
Azarchaniel: Třeba taková RIM-174 Standard ERAM s dostřelem 460 km od Raytheonu. Na rozdíl od S-400 je navíc schopna zasahovat i pozemní cíle.
Nadávat na MO je dost laciné, problém je samotný Zákon o veřejných zakázkách, přijatý v době antikorupční hysterie našimi politiky... a vojenské nákupy se tím idiotsky napsaným ...Zobrazit celý příspěvek
Nadávat na MO je dost laciné, problém je samotný Zákon o veřejných zakázkách, přijatý v době antikorupční hysterie našimi politiky... a vojenské nákupy se tím idiotsky napsaným zákonem , který za jediné platné a nejdůležitější kriterium povlažuje cenu, musí řídit! To je alfa-omega všech průserů, další třešničkou je, že dle tohoto zákona se vypíše specifikace a pokud dodavatel řekne, že ji splní za nejnižší cenu, musí být vybrán, co na tom, že to nakonec výrobek neprojde zkouškami, to se zjsití až se zpožděním jednoho-dvou roku-viz vesty. Co na tom, že se zjistí, že vybraný vysoutěžený výrobek už se, po všech možných odvoláních nevyrábí-to se zjsiitlo u přileb pro chrudimáky... a tak se dá pokračovat. Další věcí je, že místo kooperativní spolupráce při vojenských zakázkách si firmy sami škodí právě tím, že se odvolávají k ÚHOS a tím se celé tendry prodlužují, místo aby spolupracovaly. Že tím zdržováním poškozují AČR je jim u zadku, bohužel, na to se u nás nehraje.
Jedíné řešení je změna Zákona o VŘ vyjmutím nákupu vojenského materiálu z tohoto zákona, či zavést v rámci vojenského materiálu povinnost před uzavřením smlouvy dodat referenční vzorky pro zkoušky u samotných vojáků, kterým má vybavení sloužit.. Dnes z toho není nic a tak je fůra nastrčených firem, které se přihlásí jen proto, aby mohly brát "výpalné" tím, že vyhrožují odvoláním....a nejen u zakázek pro armádu.
Takže to chce vymést blbce ze Sněmovny. Tedy v CR nereálné.Skrýt celý příspěvekCituji: "Jedná se o pořízení 4 ks speciálních vojenských bojových terénních vozidel 4 x 4 (kolových otevřených vozidel s protiminovou a baliístickou ochranou) včetně požadované ...Zobrazit celý příspěvek
Cituji: "Jedná se o pořízení 4 ks speciálních vojenských bojových terénních vozidel 4 x 4 (kolových otevřených vozidel s protiminovou a baliístickou ochranou) včetně požadované logistické podpory a příslušenství pro osádku 4 + 1."
V případě, když se myslím rámcově v roce 2025 mají vyměnit vozidla speciálů, tak moc nechápu proč se to děje po kusech. Armáda nemá peníze a potom rozděluje zakázky na směšné počty, přitom při vyšších počtech se dá vyjednávat o snížené ceně.Skrýt celý příspěvekRase: Já mám ten pocit, že to špatné na MO začíná už v momentu, kdy příjdou ráno do práce. Tohle je bez debat to nejhorší vedení resortu za posledních 20 let. Nic nekupují o ničem ...Zobrazit celý příspěvek
Rase: Já mám ten pocit, že to špatné na MO začíná už v momentu, kdy příjdou ráno do práce. Tohle je bez debat to nejhorší vedení resortu za posledních 20 let. Nic nekupují o ničem nejsou schopni rozhodnout pouze plní vůli Babiše a vrací miliardy zpět do rozpočtu.Skrýt celý příspěvek
systemu za jednotky miliard..to není pro nas problém..problém je nefunkční systém zakázek které neumi MO vypsat..uvidíme kolik budou letos zas vracet do rozpoctu..do konce roku ...Zobrazit celý příspěvek
systemu za jednotky miliard..to není pro nas problém..problém je nefunkční systém zakázek které neumi MO vypsat..uvidíme kolik budou letos zas vracet do rozpoctu..do konce roku mělo byt dokonco i vyberko na 3d radary..uvidíme jak to dopadne..pokud vyhrají izraelci můžete žít v nadejí ze tu casem vznikne i PVO štít.Skrýt celý příspěvek
Jsou prostě země, které budují svoji armádu na to, aby se bránily (byť v rámci svých omezených možností) čili na boj. A jsou země, které se tváří, že svoji armádu budují, aby ...Zobrazit celý příspěvek
Jsou prostě země, které budují svoji armádu na to, aby se bránily (byť v rámci svých omezených možností) čili na boj. A jsou země, které se tváří, že svoji armádu budují, aby jejich politici měli alibi, že se starají o obranu a mohli nárokovat pomoc spojenců (prostě černí pasažéři). Řečnická otázka - do které, že skupiny patříme?
add 4 ks
jestli si dobře pamatuji, kdysi chtěla 601. Supacat Jackal, ale realně bych to viděl na ty již zmíněné IVECO LMV SF.Skrýt celý příspěvekLitva je v situaci kdy musí stůj co stůj pořizovat novou techniku případně typy vybavení které do teď neměla ve výzbroji tak aby maximálně posílila svou obranu. Ne jako my co jsme ...Zobrazit celý příspěvek
Litva je v situaci kdy musí stůj co stůj pořizovat novou techniku případně typy vybavení které do teď neměla ve výzbroji tak aby maximálně posílila svou obranu. Ne jako my co jsme zalezlý ve středu Evropy a tváříme se, že se nás to okolo netýká. Já pořád doufám, že se MO rozhoupe a ve výběrovém řízení vyhraje Iron Dome ( i když v aktuálním stavu naší PVO bude cokoli co se pořídí krok vpřed )
Johnytapia
Myslím, že AČR chce tahle 4 vozidla viz. odkaz. Už se to řešilo na GŠ v minulosti, ale jako vždy to vyšumělo.
http://www.armyrecognition.com... Skrýt celý příspěvek...to jsou drobné i pro nás... Dneska ráno jsem poslouchal v rádiu o něčem Stropnického a na jiné stanici jeho náměstka Landovského (ano, syn "toho" Landovského). Stropnický ...Zobrazit celý příspěvek
...to jsou drobné i pro nás...
Dneska ráno jsem poslouchal v rádiu o něčem Stropnického a na jiné stanici jeho náměstka Landovského (ano, syn "toho" Landovského).
Stropnický působil jako frázující blekota, Landovský naopak jako člověk terý ví o čem mluví, přesvědčivý a realpolitik projev.
Jak klasické, že ten zřejmě schopnější je náměstek blekoty, který je zas bílým koněm Bureše...Skrýt celý příspěvekNebojte, když vydržíme do roku 2030, třeba bude nějaké nové PVO pořizovat i MO pro AČR. Tak si říkám, jak to, že Litevcům jdou nakupovat moderní zbraně a systém, přitom u nás ...Zobrazit celý příspěvek
Nebojte, když vydržíme do roku 2030, třeba bude nějaké nové PVO pořizovat i MO pro AČR. Tak si říkám, jak to, že Litevcům jdou nakupovat moderní zbraně a systém, přitom u nás nejsme schopní pořídit ani neprůstřelné vesty nebo helikoptéry. Moderní techniku větších rozměrů (než puška) budeme hledat až po roce 2020-30. Zajimalo by mě, co dělají na MO špatně.Skrýt celý příspěvek
AČR vypsala výběrové řízení na dodání 4 ks vozidel speciálních sil s protiminovou a balistickou ochranou. Ví někdo něco bližšího ? Pokud se jedná o další Kajmany, tak mi to moc ...Zobrazit celý příspěvek
AČR vypsala výběrové řízení na dodání 4 ks vozidel speciálních sil s protiminovou a balistickou ochranou. Ví někdo něco bližšího ? Pokud se jedná o další Kajmany, tak mi to moc nesedí s plánovaným nákupem nových vozidel pro speciály.
Jinak co se týče vybavení PVO, tak daleko menší a chudší Litva je daleko před námi.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...