Litva kupuje systémy protivzdušné obrany NASAMS
- 26. 9. 2016
- 57 komentářů
- Jan Grohmann
Litva pokračuje s výrazným posilováním svých ozbrojených sil. Po pořízení 88 bojových vozidel pěchoty Boxer Litva kupuje americko-norské komplety protivzdušné obrany (PVO) středního dosahu NASAMS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System).
Podle litevského ministra obrany Juozase Olekase, Litva pro své dvě roty PVO nakoupí komplety země-vzduch středního dosahu NASAMS, resp. modernizované verze NASAMS 2. Cena obchodu dosahuje 100 milionů euro (2,7 miliardy Kč).
Každá litevská rota PVO získá dvě odpalovací vozidla (každé nesoucí šest upravených střel AIM-120 AMRAAM) NASAMS, vozidlo s radarem AN/MPQ-64 (vylepšený radar Sentinel), vozidlo řízení palby a vozidlo pro elektro-optický průzkum (se senzorem MSP500) vzdušného prostoru.
Elektro-opticky MSP500 je výrobkem německé Rheinmetall a slouží nejen k optickému průzkumu a identifikaci cílů, ale dokáže také v pasivním režimu navádět střely na cíl - například v případě elektronického rušení radarů nebo při hrozbě použití protiradarových střel protivníkem.
Systém NASAMS je určen k ničení všech typů vzdušných cílů - od stíhacích letadel, přes bitevní vrtulníky, drony, až po přesně naváděnou leteckou munici. NASAMS je společným produktem americké firmy Raytheon a norské Kongsberg.
NASAMS je univerzální platforma PVO pro nejrůznější typy střel země-vzduch. Základní střelou země-vzduch je SL-AMRAAM, resp. nejnovější AMRAAM-ER (AMRAAM Extended Range). V obou případech střely využívají technologie a komponety známých leteckých střel vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM.
Maximální dálkový dosah SL-AMRAAM je 25 km a výškový 14 000 m. AMRAAM-ER je v podstatě upravená střela RIM-162 ESSM využívající radarovou naváděcí soustavu střel AIM-120. Střela AMRAAM-ER vstoupí do služby v roce 2019. Dálkový dosah má být o 50 % a výškový o 70 % větší než v případě SL-AMRAAM.
V případě potřeby NASAMS dokáže použít také zmiňované RIM-162 ESSM i levnější střely krátkého dosahu AIM-9X Sidewinder.
Litva ve svých modernizačních projektech klade na posilování PVO značný důraz. Litevská armáda již vlastní 12 polských kompletů velmi krátkého dosahu GROM (+ několik desítek střel), osm kompletů velmi krátkého dosahu FIM-92 Stinger (+ 52 střel a dva radary MPQ-64 Sentinel), 21 kompletů velmi krátkého dosahu RBS-70 (+ 210 střel a pět radarů Giraffe Mk-IV) a 18 kusů radarem řízených automatických kanónů PVO Bofors 40 mm L/70.
Litevské ministerstvo obrany spustilo velké modernizační programy díky značnému nárustu obranného rozpočtu. Letos Litva na obranu vydá 575 milionů euro (15,5 miliardy Kč) a příští rok 725 milionů euro (19,6 miliard Kč). V roce 2018 Litva plánuje vyčlenit na obranu minimálně 2 % HDP.
NASAMS si získává ve světě čím dál větší popularitu. NASAMS je například jedním z hlavních kandidátů pro polsky systém PVO krátkého a středního dosahu Narew. Polsko plánuje postupně v rámci programu Narew nakoupit 19 plně vybavených baterií nových systémů PVO.
Plně vybavená baterie NASAMS mimo jiné obsahuje 12 odpalovacích vozidel - každé se šesti střelami AMRAAM-ER.
Zdroj: Defence24
Související články
Dalekonosné střely Ch-32 pro ruské bombardéry Tu-22M3
Podle ruského internetového portálu Izvestija ruské letectvo/námořnictvo do výzbroje brzy zavede ...
- 28.08.2016
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
Ukrajina otestovala rakety Vilha s doletem 300 km
Před několika dny ukrajinská armáda otestovala novou taktickou raketu země-země Vilha s doletem 300 ...
- 31.08.2016
- 203 komentářů
- Jan Grohmann
Rekordní americká pomoc: Izrael získá 38 miliard dolarů
Po dlouhém jednání dnes Washington a Tel Aviv podepíši dohodu o nové vojenské spolupráci. V rámci ...
- 14.09.2016
- 23 komentářů
- Jan Grohmann
PT-16: Polská modernizace tanků T-72
Polská zbrojní skupina PGZ na výstavě MSPO 2016 představila hloubkově modernizovaný tank T-72. PGZ ...
- 15.09.2016
- 54 komentářů
- Jan Grohmann
JiriR: Opravdu těžko věřit, že by domácí modernizace KUBů byla levnější a rychlejší. To bych nemohl vědět, jak podobné projekty u nás v historii probíhaly. Mimoto uvedená ...Zobrazit celý příspěvek
JiriR: Opravdu těžko věřit, že by domácí modernizace KUBů byla levnější a rychlejší. To bych nemohl vědět, jak podobné projekty u nás v historii probíhaly.
Mimoto uvedená modernizace by znamenala v podstatě nový systém. Co by z toho původního KUBu zůstalo? Volant? Nic, co tam teď na něm je, není kompatibilní s AMRAAM.
A navíc - jaká recyklace AMRAAMu? Vždyť jich máme směšný počet 24 kusů, který nestačí ani na vyzbrojení našich Gripenů pro jeden jediný bojový vzlet. My nemáme co recyklovat.Skrýt celý příspěvekTamir: max. rychlost 2200 km/h, dostřel 4 až 17 km. Jak by tohle sestřelovalo manévrující hlavice či rozparáděné Súčko si moc představit neumím. To fakt není řešení pro PVO.
Tamir: max. rychlost 2200 km/h, dostřel 4 až 17 km. Jak by tohle sestřelovalo manévrující hlavice či rozparáděné Súčko si moc představit neumím. To fakt není řešení pro PVO.
V seznamu MO ohledně PVO je nákup 4 baterií schopných chránit čtverec 55x55 Km- zajímavé..proč čtverec? Neměl by to být spíše kruh o poloměru 28 Km? „Do hlavy“ lidem z MO ...Zobrazit celý příspěvek
V seznamu MO ohledně PVO je nákup 4 baterií schopných chránit čtverec 55x55 Km- zajímavé..proč čtverec? Neměl by to být spíše kruh o poloměru 28 Km? „Do hlavy“ lidem z MO nevidím.
IronDome- Tamir má přesněji řečeno schopnost zasahovat proti raketám s dosahem 70 km po balist. křivce- což je podle mě něco jiného než dosah Tamiru 70 km (cíl sestřelí v sestupné fázi letu na kratší vzdálenost).
Pro ČR připadají v úvahu 2 možnosti řešení „mobilní střední PVO“: levná/drahá (na 1. pohled)
Drahá- Nasams s recyklací aim 120 c5 amraam.
Výhody: nový systém plně kompatibilní s NATO, moderní (účinnost), odzkoušený, bezporuchový). Nevýhody: soutěž-průtahy, vysoká cena.
Levná- modernizace KUB ale i s výměnou podvozků (Retia, TATRA) + recyklace aim 120 c5 amraam.
Výhody: místní výroba s výhodou pro ekonomiku, bez soutěže a průtahu, nízká cena (500 mil Kč/ks), možnost omezeného exportu, znalost obsluhy, zavedená logistika. Nevýhody: nový v boji neosvědčený typ, riziko vyšší poruchovosti.Skrýt celý příspěvekfenri:
http://www.timesofisrael.com/i...
On ani takovy patriot neni zadna slava..
;)fenri:
http://www.timesofisrael.com/i...
On ani takovy patriot neni zadna slava..
;)SeaWolf: Iron Dome podle všeho neumí "dostat" rychle letící a meévrující objekt a není na to stavěný. Ostatně o cca řád nižší cena jeho rakety (Tamir) oproti raketám, co to ůumí", ...Zobrazit celý příspěvek
SeaWolf: Iron Dome podle všeho neumí "dostat" rychle letící a meévrující objekt a není na to stavěný. Ostatně o cca řád nižší cena jeho rakety (Tamir) oproti raketám, co to ůumí", tomu nasvědčuje. Je konstruován pro likvidaci objektů letících po balistické křivce a testuje (podle všeho úspěšně) jeho schopnost sestřelit UAV. tedy pomalu leítíc a málo manévrující věc.
Dálkový dosah Tamiru není 70 km, jak píšete. Je schopen sestřelovat rakety a junici odpálené po balistické křivce ze vzdálenosti až 70 km. Zřejmě je likviduje v horní části balistické křivky.
IronDome není univerzální. Ale jako bodová ochrana letišť a JE by jistě byl velice užitečný. Ovšem jako doplněk regulérních PL systémů.Skrýt celý příspěvekPotvrzuji, co zde o VŘ napsal pan kazd.
Primární je neschopnost/všehoschopnost úředníků a jejich pasáků.
Se zákonem samotným to nemá mnoho společného.Potvrzuji, co zde o VŘ napsal pan kazd.
Primární je neschopnost/všehoschopnost úředníků a jejich pasáků.
Se zákonem samotným to nemá mnoho společného.Otecko: Klidně si tu plácejte dál. Vaše informace, že musí vyhrát nejlevnější je prostě nepravdivá. Vojenský nateriál se dávno podle zákona nakupovat nemusí. Vrtulníky,radary atd ...Zobrazit celý příspěvek
Otecko:
Klidně si tu plácejte dál. Vaše informace, že musí vyhrát nejlevnější je prostě nepravdivá. Vojenský nateriál se dávno podle zákona nakupovat nemusí.
Vrtulníky,radary atd se mají pořizovat v režimu vláda vláda. Žádný UOHS do toho nemá co mluvit.
X zakázek včetně obyčejné ostrahy, nákupu tater atd. se zadává bez výběrového řízení - stačí hledat.
Nevím proč bych já měl jít pracovat místo neschopných úředníků MO.
Ta písnička je stejná na MO i na dopravě. Úředníci si hrají na své zájmy a vymýšlí blbosti, proto jsou výběrové řízení rušeny.
Na dopravě si vymyslí, že představitel firmy opravující dálnici musí umět česky ...to je snad jasné, že se jim to zruší.
Další experti vymyslí, že otestují zbraň 10 maníkama a to je kritérium (nedefinovatelné / nepřezkoumatelné)- také od počátku jasné, že se to zruší.
Výběrové řízení na 4 auta - nesmysl
Výběrové řízení pro výsadkáře- nesmysl. Měly se otestovat komplety z německa, francie, itálie a VB a přes agenturu NATO koupit co jím nejvíc vyhovovalo.
Žádný zákon to nezakazuje.
VŘ má smysl pokud je materiálu hodně, (ne u zakázky za 20 milionů) a pokud má VŘ za cíl např. stanovit podíl domácí výroby.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka a fenri Iron Dome byl primárně vyvíjen se schopností ničení dělostřelecké munice a raket letících po balistické křivce a v této roli je prezentován. ALE mimo to má ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka a fenri
Iron Dome byl primárně vyvíjen se schopností ničení dělostřelecké munice a raket letících po balistické křivce a v této roli je prezentován. ALE mimo to má funkci zasahovat proti regulérním vzdušným cílům tedy letadlům. Výhoda Iron Domu je jeho univerzálnost v pokrytí velkého množství typů cílů.
http://www.armadninoviny.cz/iz...
NASAMS dosah 50km a výška 14 000m
Iron Dome dosah 4 km až 70 km ( výškový dosah Tamiru jsem nenašel )Skrýt celý příspěvekMaximus střely Python 4/5 i Derby není potřeba na Gripen integrovat z toho prostého důvodu, že Gripen je schopný dávno nést (stačí mít nahraný již existující odpovídající ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
střely Python 4/5 i Derby není potřeba na Gripen integrovat z toho prostého důvodu, že Gripen je schopný dávno nést (stačí mít nahraný již existující odpovídající software, jak jsou na tom v oblasti A-A střel naše Gripeny, ale nevím). Stejně jako střely Meteor (snad to byl dokonce první typ letadla, který je mohl nést). Ta možnost vybavení je velmi široká.
viz
http://saab.com/globalassets/c...
Překvapuje mne ta roztříštěnost typů VSHORAD v litevské armádě:
- 12 polských kompletů velmi krátkého dosahu GROM (+ několik desítek střel),
- 8 kompletů velmi krátkého dosahu FIM-92 Stinger (+ 52 střel a dva radary MPQ-64 Sentinel),
- 21 kompletů velmi krátkého dosahu RBS-70 (+ 210 střel a pět radarů Giraffe Mk-IV)Skrýt celý příspěvekSugeruję zapomnieć o izraelskich systemach SHORAD... W PL nie biorą on udziału w przetargu na Narew - wiecie dlaczego? Po rozmowach z sojusznikami wyszło że izraelskie systemy ...Zobrazit celý příspěvek
Sugeruję zapomnieć o izraelskich systemach SHORAD...
W PL nie biorą on udziału w przetargu na Narew - wiecie dlaczego?
Po rozmowach z sojusznikami wyszło że izraelskie systemy nie mogą zostać włączone do NATOwskiego systemu obrony. (To chyba lekcja z Gruzji)
Tak więc bye bye Python...
Co do Litwy - to chyba najsensowniejszy zakup. Z pewnością bardziej sensowny niż 88 Boxerów...
Ale też nie przesadzajmy - wariant minimalny - kupuja de "baterie" (tak naprawdę to "fire unit") zamiast 3 wyrzutni (bo tyle jest standardowo) w "baterii" mają być 2 wyrzutnie (mniejsza jednostka ognia)
Ciekawe jakie rakiety kupią...
https://zapodaj.net/images/cea... Skrýt celý příspěvekSeawolf: Iron Dome je sice fajn, ale pro protivzdušnou obranu se vůbec nehodí. Má malý dosah a je projektován proti raketám a la Grad (Kasim), dělostřeleckým a minometným střelám. ...Zobrazit celý příspěvek
Seawolf: Iron Dome je sice fajn, ale pro protivzdušnou obranu se vůbec nehodí. Má malý dosah a je projektován proti raketám a la Grad (Kasim), dělostřeleckým a minometným střelám. Má tedy malý dosah a je navržen pro likvidaci cílů letících po balistické křivce. 2015 systém prokázal použitelnost proti UAV. Není to ovšem systém, schopný plošné obrany větších území, proti manévrujícím cílům.
Jinak mi ten litevský nákup nepřijde nic extra: 4 vozidla schopná palby a dvě co je umí navádět...jak bude těžké je zarušit, najít, zlikvidovat? Pokud je to jen počáteční akvizice a následovat bude masivnější nákup dalších baterií, tak ano.
Jinak souhlas s Maximem - akvizice Spyderu a nakupování Pythonů a Derby pro Gripeny dává smysl. Klidně i AMRAAM a pár Meteorů, ale nikdy nebudeme mít dost peněz na to, abychom těmito střelami vybavili letectvo na déle, než 10 minut války. Zatímco Gripeny by nám při troše štěstí mohli vydržet i o fous dýl...Skrýt celý příspěvekKazd: . nepoučujte mne o nesmyslech a nepleťte tady dopravu, já jsem dal příklad dvou VR pro AČR ,které dopadly, jak jsem napsal. To, co se kupuje bez VŘ přímým nákupem vlády ...Zobrazit celý příspěvek
Kazd: . nepoučujte mne o nesmyslech a nepleťte tady dopravu, já jsem dal příklad dvou VR pro AČR ,které dopadly, jak jsem napsal.
To, co se kupuje bez VŘ přímým nákupem vlády jsou vyjimky a tak je s nimi i zacházeno. Proto taky nešly přes přímý prodej ani ty přilby ani vesty. A nepůjdou ani nové maskáče, nemají jít ani vrtulníky, nové PVO komplety. A jelikož se každý neúspěšný uchazeč může odvolat k ÚHOS, mají z toho osýpky v sekci vyzbojování už nyní. Sekundární důvod pak je ten, že lidi ze sekce vyzbrojování nechtějí dále poslouchat, že jsou neschopní od lidi vašeho typu a jdou pryč, proto je tam taky podstav. Nicméně-můžete se přihlásit, jistě vás zaměstnají rádi...Skrýt celý příspěvekTo KOLT: Izraelský Spyder s raketami Python a Derby by byl zajímavou alternativou. Díky poměrně otevřené architektuře JAS-39 by nebyl velký problém tyto ve svých třídách vynikající ...Zobrazit celý příspěvek
To KOLT: Izraelský Spyder s raketami Python a Derby by byl zajímavou alternativou. Díky poměrně otevřené architektuře JAS-39 by nebyl velký problém tyto ve svých třídách vynikající střely integrovat. AMRAAM sice používají Izraelci kromě uvedených raket také, přičemž AMRAAM je oproti Derby lepší jen v dosahu. Derby vede v výrazně v otázce manévrovacích schopností a také cenově. Python-5 je ekvivalentem nejmodernější verzí Sidewinderu a podle dostupných informací je také levnější..
Pro airpolicing by kombinace Derby a Python byla více než dostačující a ty dva necelé tucty AMRAAM co máme by se mohly nechat ve skladech na "horší časy".Skrýt celý příspěvekK tomu, co pořídit – jelikož letectvo používá AIM-120, bylo by logické koupit něco, co je umí střílet (po "odlétání" střel ještě mohou sloužit u PVO). Jinak by to znamenalo přejít ...Zobrazit celý příspěvek
K tomu, co pořídit – jelikož letectvo používá AIM-120, bylo by logické koupit něco, co je umí střílet (po "odlétání" střel ještě mohou sloužit u PVO). Jinak by to znamenalo přejít na jiné rakety středního dosahu i u letadel. Otázkou je, co by za dobu životnosti systému vyšlo levněji. AMRAAMy nejsou zrovna levné, ale jsou osvědčené a pár jich už máme. Meteory jsou ještě dražší (dokonce i než AIM-120D). Ostatní střely nemají takový dosah (Derby, MICA).Skrýt celý příspěvek
CerVus: Chápu že předchozí vlády na armádě šetřily, tak nebyly finance (logickým výlsedkem pak byla Bílá kniha), nebo chyběla vůle. Teď je vidět, že přišli s funkčním konceptem, ...Zobrazit celý příspěvek
CerVus:
Chápu že předchozí vlády na armádě šetřily, tak nebyly finance (logickým výlsedkem pak byla Bílá kniha), nebo chyběla vůle. Teď je vidět, že přišli s funkčním konceptem, na MO mají plány jak nakupovat efektivně a koncepčně (asi díky lidem jako je Landovský a Koštoval), ale místo toho aby využili situace, kdy lidé (tedy i politici) chtějí utrácet za armádu a je vhodná konstalace, tak se neděje nic. Přitom by měli rychle nakoupit co jde, dokud to jde (nebo alespoň vybrat něco v tendrech). Chápu že se připravují spíš na další volební období (všechno až kolem roku 2020), ale to mi přijde jako moc divný nápad. Kdyby byli neschopní a neměli koncepci, tak chápu proč nenakupují, ale takhle - je to zklamání.
K těm čtyřem vozidlům.
To Iveco je pěkné (a kvůli servisu taky v pohodě), ale zajímavou alternativou k Jackalovi je třeba novější Foxhound. 400 těchto vozidel britové nakoupili bez výběrového řízení - mají totiž možnost jak v urgentních případ zrychleně vybrat klíčovou výzbroj pro vojáky (v poli). Cenově vychází na méně než 1.5 mil.$. Tahle možnost u nás očividně chybí, což je asi škoda. Přeci jen vybrat přilby a vesty přes vyzbrojovací agenturu NATO (nebo jak se to jmenuje) by nebyl problém a bylo by to čisté řešení i z protikorupčního pohledu.Skrýt celý příspěvekkazd, je to tak, lze udělat výběrové řízení a zohlednit v něm i jiné parametry než cenu. Nicméně je to dost obtížné a často pak dochází k napadnutí výběru u ÚOHS nebo správního ...Zobrazit celý příspěvek
kazd, je to tak, lze udělat výběrové řízení a zohlednit v něm i jiné parametry než cenu. Nicméně je to dost obtížné a často pak dochází k napadnutí výběru u ÚOHS nebo správního soudu, jak se měla možnost přesvědčit Celní správa při tendru na pistole (mmchd, poměrně dobře udělaného, co se smysluplnosti týče). O tom, že všechny větší zakázky MO dělá přes vládu pak ani netřeba debatovat. Zasloužili by si prostě nakopat za neschopnost... Tedy v lepším případě, v horším je jejich konání úmyslné, a pak by si zasloužili zavřít za vlastizradu.Skrýt celý příspěvek
Otecko: obehraná písnička nesmyslů používaných ministertsvem dopravy a MO a) Nikdy, opakuji nikdy nebylo v zákoně, že nejlevnější zakázka vyhraje b) naprostá většina nákupů ...Zobrazit celý příspěvek
Otecko:
obehraná písnička nesmyslů používaných ministertsvem dopravy a MO
a) Nikdy, opakuji nikdy nebylo v zákoně, že nejlevnější zakázka vyhraje
b) naprostá většina nákupů MO jde přes vládu a na takový nákup se zákon nevztahuje. Kupuje se tak prakticky vše od Brenů po servis L410.
MO avizuje dopředu, že se tak budou kupovat i vrtulníky atd.
Opravdu nechápu, že někdo takovým nesmyslům může věřit.
Podle zákona např. probíhal tendr na Temelín 3+4, máte pocit, že bylo řízení postaveno tak aby vyhrála nejlevnější nabídka ?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...