Letecké cvičení Red Flag 15-1 ve Spojených státech
- 28. 1. 2015
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Před dvěma dny (26. ledna) začalo ve Spojených státech jedno z každoročních cvičení Red Flag. Prvního letošního třítýdenního cvičení Red Flag 15-1 se účastní 126 letadel ze Spojených států, Austrálie a Velké Británie.
Cvičení Red Flag probíhají na území Spojených států již od roku 1975. Cvičení vznikla po neblahých zkušenostech z leteckých soubojů ve vietnamské válce, kde americké letectvo utrpělo ve vzdušných soubojích těžké ztráty. Tehdy se nad Vietnamem střetávaly sovětské MiGy-21 a americké F-4 Phantom II.
Jedním z důvodů velkých ztrát byl nedostatek realistického tréninku amerických pilotů v manévrovém vzdušném souboji. Podle názorů leteckých odborníků z 60. a 70. let minulého století budoucnost patřila bojům mimo hranici vizuální dohlednosti a blízký manévrový boj byl pokládán za překonaný.
Americké letectvo (U.S. Air Force) spustilo ještě během války ve vietnamu program Red Baron II – odkazující na slavné německé letecké eso první světové války – které mělo vyšetřit důvody nedostatečných výkonů amerických pilotů. Letectvo zjistilo, že po deseti „oťukávacích" bojových misích výrazně vzrostly šance pilotů na přežití.
V důsledku závěrů programu Red Baron II vznikla v roce 1975 tradice leteckých cvičení Red Flag. Následně každý americký pilot měl možnost se před nasazením v ostré misi vyzkoušet desetkrát realistické cvičení Red Flag.
Jedno ze cvičení Red Flag v roce 2013
Během cvičení jsou piloti vystaveny realistickým scénářům a čelí reálné „nepřátelské" technice. Jelikož mnoho sestřelení ve vietnamské válce měly na svědomí pozemní protivzdušné systémy, cvičení se soustředí i na tuto oblast.
Důležitou roli na cvičení hrají tzv. „letky agresorů", působící v americkém letectvu, námořnictvu a námořní pěchotě. V letkách slouží nejlepší američtí piloti.
Například v americkém letectvu jde o dvě letky 64 AGRS (64th Aggressor Squadron) a 65 AGRS (65th Aggressor Squadron) spadající pod 57. letecké křídlo 57 WG (57th Wing).
Obě letky využívají upravené americké stíhače simulující letadla protivníka a používají známou taktiku pravděpodobných oponentů. 64 AGRS léta s upravenými F-16C Fighting Falcon simulující MiGy-29 „Fulcrum" a 65 AGRS F-15C Eagles simulující sovětské Su-30 „Flanker".
Letka agresorů. Upravené stíhačky F-16 a F-15 simulují protivníka; větší foto / U.S. Air Force
Typicky se každoročně na území Spojených států uskutečňují čtyři cvičení Red Flag, kde piloti se piloti zdokonalují v pokročilých bojových dovednostech – blízkém vzdušném boji, útočných operacích nebo potlačování nepřátelské protivzdušné obrany.
Cvičení se každoročně účastní 500 letadel, které provedou 20 000 vzletů. Cvičením každoročně projde 5000 pilotů a zapojuje se 20 000 členů pozemního personálu. Za zmínku ještě stojí „bratrské" cvičení Green Flag (1× ročně), kde jsou procvičovány úkoly blízké pozemní podpory a kanadské Maple Flag (1× ročně).
Letošního prvního cvičení se účastní řada letadel, jak stíhacích, tak bombardovacích nebo průzkumných. Ze Spojených států to jsou stroje F-16, F-15, F/A-18 nebo F-22. Najdeme zde i letadla elektronického boje E/A-18G nebo EC-130H. Hvězdou cvičení jsou strategické bombardéry B-2.
Britské královské letectvo pošle na cvičení Red Flag 15-1 letku letadel Eurofighter Typhoon FGR4 a průzkumný Sentinel R.1. Letadla mimochodem ze své domovské základny na americkou základnu hostící cvičení Nellis Air Force Base v Nevadě urazí 9600 km.
Britové na cvičení otestují nejnovější modifikaci Eurofighter Typhoon označovanou jako P1Eb . Britské letouny budou také cvičně shazovat přesně naváděné pumy Paveway IV.
Z Austrálie přiletí dva letouny C-130J Hercules a jeden námořní AP-3C Orion.
Letci budou mít ke cvičení nebývalý prostor. Pro cvičení Red Flag 15-1 je k dispozici vzdušný prostor o velikosti 24 135 km2 (155x155 km) a 11 600 km2 půdy.
„Na 1900 možných cílů, systémy simulující realistické hrozby a síly protivníka nelze simulovat nikde jinde na světě. Nellis AFB a tréninková střelnice jsou domovem simulátoru bitevního pole, poskytující bojovými silám schopnost společného tréninku a boje v mírovém prostředí s cílem společného bojování a přežití," stojí v tiskovém prohlášení Air Force Warfare Center na základně Nellis, které organizuje cvičení.
Zdroj: AirForceTimes, Air Force Technology
Související články
Stíhačka F-35 Lightning II připravená použít zbraně
V tomto roce Pentagon dokončí certifikaci všech zbraňových systémů určených pro letoun F-35 se ...
- 21.01.2015
- 96 komentářů
- Jan Grohmann
Stíhačka 6. generace od Northrop Grumman
Americká společnost Northrop Grumman se plánuje zúčastnit jako hlavní dodavatel vývoje stíhačky 6. ...
- 22.01.2015
- 35 komentářů
- Jan Grohmann
F-35 Lightning II dokazuje schopnost chránit pozemní jednotky
Koncem července americká námořní pěchota (U.S. Marine Coprs) deklarovala dosažení počátečních ...
- 26.01.2015
- 55 komentářů
- Jan Grohmann
Indické letectvo se dočkalo stíhačky Tejas
Indická společnost Hindustan Aeronautics (HAL) po neuvěřitelných 32 letech vývoje dodala indickému ...
- 28.01.2015
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
jj284b: Tak ono to slovo "omezení" je relativní, když americké stroje nemohou simulovat například ruské EOS, nebo přilbové zaměřovače (i když F-16C/D Block 50/52 přilbové ...Zobrazit celý příspěvek
jj284b: Tak ono to slovo "omezení" je relativní, když americké stroje nemohou simulovat například ruské EOS, nebo přilbové zaměřovače (i když F-16C/D Block 50/52 přilbové zaměřovače mají, F-16 letky Agressor tvoří starší verze bez tohoto systému)Skrýt celý příspěvek
napr, ned perd desatrocim cvicili Americke F-15 v Indii, dohodnute bolo ze Americania budu simulovat Pakistanske letectvo, a tak boli v cviceni obmedzeni na simulovane zbranove ...Zobrazit celý příspěvek
napr, ned perd desatrocim cvicili Americke F-15 v Indii, dohodnute bolo ze Americania budu simulovat Pakistanske letectvo, a tak boli v cviceni obmedzeni na simulovane zbranove systemy ktore ma Pakistanske letectvo... (ziadne AESA radary ci strely AMRAAM)Skrýt celý příspěvek
ide o simulaciu, takze pravidla subojov kontroluje pocitac.. Agressori simulujuci ruske stroje su obmedzeny na systemy ktore dany protivnik ma aj v skutocnosti, a nemozu tak ...Zobrazit celý příspěvek
ide o simulaciu, takze pravidla subojov kontroluje pocitac.. Agressori simulujuci ruske stroje su obmedzeny na systemy ktore dany protivnik ma aj v skutocnosti, a nemozu tak pouzivat cosi co tie stroje nemaju... tak napr, F-15 simulujuca Su-27 nebude vyuzivat pokrocile funkcie radaru ktore Su-27 nema.. a pod..Skrýt celý příspěvek
...a sakra... Nějaký pták? Ono je to hned... Tady měli ještě relativně "dost" času. Ale ten časové úsek mezi vystřelením a dopadem je mrazivě ...Zobrazit celý příspěvek
...a sakra... Nějaký pták?
Ono je to hned... Tady měli ještě relativně "dost" času. Ale ten časové úsek mezi vystřelením a dopadem je mrazivě kratičký...
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekPěkné "sůčka" :) Jen pro zajímavost, přeletová rychlost těch Typhonů byla 0,85M (v 33000 "fýtech"). Sice by jim to podle jednoho zdejšího "odborníka" mělo značně snížit životnost ...Zobrazit celý příspěvek
Pěkné "sůčka" :)
Jen pro zajímavost, přeletová rychlost těch Typhonů byla 0,85M (v 33000 "fýtech"). Sice by jim to podle jednoho zdejšího "odborníka" mělo značně snížit životnost draku a měli by proto fičet M1+ ale asi hlupáčci nečtou zdejší diskuze :)Skrýt celý příspěvekNevíte v této souvislosti cvičení co se vlastně stalo předevčírem ve Španělsku? Média si v komentářích vzájemně odporují, čert aby se vtom vyznal. Na rovinu, to mne zajímá ...Zobrazit celý příspěvek
Nevíte v této souvislosti cvičení co se vlastně stalo předevčírem ve Španělsku?
Média si v komentářích vzájemně odporují, čert aby se vtom vyznal. Na rovinu, to mne zajímá více...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...