LWSD: 150kW laser pro americké bojové lodě?
- 16. 9. 2016
- 36 komentářů
- Jan Grohmann
Americké námořnictvo udělalo další krok v zavádění bojových laserů na své lodě. Kancelář pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) společně s firmou Northrop Grumman v následujících 12 měsících vyvinou a otestují technologický demonstrátor námořního laseru LWSD (Laser Weapon System Demonstrator).
V současné době americké námořnictvo na výsadkové lodi USS Ponce testuje technologický demonstrátor laseru LaWS (Laser Weapon System) o výkonu 30 kW.
Cílem testování laseru LaWS na USS Ponce je získat potřebné know-how s nasazením a údržbou laseru v ostrém nasazení. Dlužno dodat, že LaWS je technologický demonstrátor - tedy v podstatě laboratorní přístroj určený výhradně ke zkoušení a osvojení nových technologií.
LaWS je testován na moři praktický každý den. Výkon laseru a zaměřovací systém umožní například ničit drony na vzdálenost několik kilometrů.
Obrovskou výhodou laseru jsou teoreticky nízké provozní náklady - jeden výstřel stojí pouze několik desítek centu.
Naproti tomu jeden náboj do automatického kanónu systému protivzdušné obrany (PVO) krátkého dosahu Phalanx (při kadenci 75 ran za sekundu) stojí několik stovek dolarů. Jedná protiletecká střela lodního systému PVO pak přijde americké daňové poplatníky na stovky tisíc dolarů nebo dokonce miliony dolarů.
Nyní americké námořnictvo plánuje udělat další krok. Firma Northrop Grumman námořnictvu dodá technologický demonstrátor laseru LWSD o výkonu 150 kW - tedy laseru o 5x větším výkonu než má LaWS. Cena zakázky dosahuje 53 milionů dolarů.
Zhruba za 12 měsíců bude laser otestován na speciální testovací lodi amerického námořnictva SDTS (Self Defense Test Ship) USS Paul F. Foster (DD-964), ex-torpédoborec třídy Spruance.
“Společnost navrhne, vyrobí, začlení a podpoří námořní testování 150kW bojového laseru,” uvedla firma Northrop Grumman v tiskovém prohlášení. “Cena kontraktu může vzrůst na 91 milionů dolarů během 34 měsíců, jestliže ONR využije všechny možnosti smlouvy.”
Testování laseru LaWS. Nový laser LWSD bude mít 5x větší výkon.
“Tento systém využije schopnosti multispektrální detekce cílů a sledování, stejně tak pokročilé vedení laserového svazku a vylepšené technologie vláknových laserů, pro prodloužení účinného dostřelu,” uvedl doktor Tom Beutner, ředitel pobočky pro letecké vedení války a letecké zbraně v ONR.
"To, co jsme se dříve naučili, včetně vylepšeného hardwaru a softwaru z předešlých systémů, bude začleněno do tohoto vývojového programu,” dodal Beutner.
Jako v případě laseru LaWS, i nyní jde o vývojový program, který má poskytnout informace o nasazení laserů v ostrém provozu. Zda se z technologického demonstrátoru LWSD stane v budoucnu prototyp bojového laseru, nebo dokonce operačně nasaditelný laser, není prozatím vůbec jisté.
Technologické demonstrátory laserů musí nejprve prokázat svou technickou vyspělost, spolehlivost, snadnost údržby a také efektivitu v ničení cílů. Teprve následně je možné přesvědčit velení amerického námořnictva k zahájení oficiální programu vývoje operačně nasaditelných námořních laserových zbraní.
Kvůli rozvoji pokročilých protilodních střel je ale masové zavedení pokročilých bojových laserů jen otázkou času. Lasery vynikají (teoreticky) nízkými provozními náklady, okamžitým působením na velké vzdálenosti a bodovou přesností - nezbytné předpoklady pro ničení nejnovějších velmi rychlých protilodních střel.
Zdroj: National Interest
Související články
Tichá revoluce: Laserové zbraně v letadlech
Čerstvě s minulým rokem začalo americké letectvo zavádět do výzbroje novou generaci bitevních ...
- 24.02.2016
- 1 komentářů
- Luboš Přikryl
Laserové zbraně na bitevních vrtulnících AH-64 Apache
V letošním roce americké velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command) ...
- 27.05.2016
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Pentagon potvrzuje: Chceme bitevní letadla AC-130 s lasery
Americké letectvo, resp. Velitelství pro speciální operace letectva AFSOC (U.S. Air Force Special ...
- 01.07.2016
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Krize letadlových lodí: Šíření americké vůle ohroženo?
Americké těžké letadlové lodě jsou hlavním nástrojem americké globální projekce síly - tedy ...
- 01.09.2016
- 109 komentářů
- Jan Grohmann
Shania - Tak já netvrdím, že to určitě neudělali. Samozřejmě že tam to lítá ze všech stran. Jen mi to načasování přijde divný. Prostě mi to připadá jako by si někdo řekl: Sakra, ...Zobrazit celý příspěvek
Shania - Tak já netvrdím, že to určitě neudělali. Samozřejmě že tam to lítá ze všech stran.
Jen mi to načasování přijde divný.
Prostě mi to připadá jako by si někdo řekl: Sakra, jsme se netrefili (otázka, zda to byl opravdu omyl ((konspirace)) a tak by to chtělo, aby oni také něco omylem trefili. A BUM, konvoj červenýho půlměsíce. A to i když o něm všechny strany věděli.
Tak uvidíme, jestli se to nějak vyšetří, nebo se to prostě nechá být a ono se na to zapomene.Skrýt celý příspěvekGrull: proč se ti nechce věřit že konvoj sejmuli rusové nebo asadisti? Nějak se to liší od toho co tam měsíce/roky dělají? Jediný co se vymyká normálu je, že se konečně někdo ...Zobrazit celý příspěvek
Grull: proč se ti nechce věřit že konvoj sejmuli rusové nebo asadisti? Nějak se to liší od toho co tam měsíce/roky dělají?
Jediný co se vymyká normálu je, že se konečně někdo ozval, což asi rusové nečekali...
Tady máš např nevybuchlou bombu Ofab-250-270
http://www.acig.info/forum/dow...
Tady je vidět několik po sobě jdoucích náletů https://www.facebook.com/alepp...
Btw SyAF v noci nelítá....
tady mas i zabery konvoje z ruského UAV https://www.youtube.com/watch?...
A režim měl přesné info o poloze konvoje poskytnutý přímo červeným půlměsícem.... aby nemohlo dojít k tomu co se stalo...
Mimo to tleskači režimu hned po zasahu jasali jak došlo ke zničení konvoje nusry.
Ale jo, je vždycky možné, že za to může CIA a zinscenovali to aby to hodili na rusy. To už pak záleží na to čemu chceš věřit...
------------------------------
Přátelská palba: to je naprosto běžné a máš tu desítky či stovky případů jen ze syrie...
I SyAF a RuAF mají nasvědomí stovky - tisice mrtvých/zranenych pri utocich na spratelené síly...
CENTCOM trefil nekolikrat spratelene síly nebo zautocil na cíle které se ukazali byt necim jinym nez co ve skutecnosti byli daesh ---> civilisti diky spatnemu intelu (jsou pripady kdy YPG schvalne oznacilo civilisty za daesh...) ...
V tomto případě prefili nějaké milice (Hyzbalah) které dlouho sledovali a mysleli si že je to ISIS...
Útoku se účastnili Dani a Australané
jejich verze:
http://www.smh.com.au/federal-...
http://www2.forsvaret.dk/nyhed...
A tiskovka Centcomu
http://www.acig.info/forum/dow... Skrýt celý příspěvekProstě ruská odveta za to, že udělali Američané něco, co se jim nelíbilo. Nechápu proč máte dojem, že by to nemohli udělat Rusové, kteří si s civilními obětmi, stejně jako Assad, ...Zobrazit celý příspěvek
Prostě ruská odveta za to, že udělali Američané něco, co se jim nelíbilo. Nechápu proč máte dojem, že by to nemohli udělat Rusové, kteří si s civilními obětmi, stejně jako Assad, dělají pramalé starosti . Tohle je skutečně špinavá válka.Skrýt celý příspěvek
Sice to sem nepatří, ale chtěl bych se zeptat na názor: USA "omylem" vybombardovala syrskou armádu. O den či dva později v Afgu místo Talibanu trefila Afgánské oddíly a o den ...Zobrazit celý příspěvek
Sice to sem nepatří, ale chtěl bych se zeptat na názor:
USA "omylem" vybombardovala syrskou armádu.
O den či dva později v Afgu místo Talibanu trefila Afgánské oddíly
a o den později "někdo" sejme konvoj Rudého půlměsíce v Sýrii.
Nějak se mi nechce věřit, že ten konvoj sejmuli Rusové nebo Assad. Spíše mi to připadá jako akce USA typu. Uděláme něco a hodíme to na Rusy, že se taky netrefili.
Ale je fakt, že ty náklaďáky jsou ohořelý. Kdyby je trefili kanónem, bombou nebo raketou, asi by byly šikoro daleko.
Nechci zakládat nějaký flame, ale připadá to jenom mě podezřelý?Skrýt celý příspěvekrobaizz 150kw laser potrebuje 600kw nergie.. FORD class lietadlovka ma vykon 300MW teda 300 000 kw.. momentalne sa ale vyvinuli lasery /nie je to priapd tohto este/ ktory ...Zobrazit celý příspěvek
robaizz
150kw laser potrebuje 600kw nergie..
FORD class lietadlovka ma vykon 300MW teda 300 000 kw..
momentalne sa ale vyvinuli lasery /nie je to priapd tohto este/ ktory pri 150kw potrebuje len 375kw energie..
ono 600kw alebo 375kw pri lepsich nie je az taky problem..
lodny motor vie vyrobit tej energie aspon pre jeden laser na plavidlo az az.. aj ked bude treba upravit tie motory.. ale upravitelny je prakticky kazdy..Skrýt celý příspěvekRobaizz no rozumnejsie.. sam ste pisali, ze ste diskusiu citali.. my sme sa s pks bavili len o torpede SKVAL - nie o utoku ICBM na tento zvaz ani o utoku bulvavou ani nicim ...Zobrazit celý příspěvek
Robaizz
no rozumnejsie.. sam ste pisali, ze ste diskusiu citali..
my sme sa s pks bavili len o torpede SKVAL - nie o utoku ICBM na tento zvaz ani o utoku bulvavou ani nicim inym..
ja to napriklad rozlisujem..
a preto som sa mu smial, ze skvalom utocit je hlupost..
F-35 ma US army cez 200 ks uz teraz a v tomto fiskalnom roku ich pribudne novych 67ks.. A v buducom dalsich minimalne 67.. Pricom House of representives navrhoval nech je to tempo este rychlejsie uz teraz /o 10 rocne chceli nakupovat viac/..
kedze sa bavime o demostratoroch laser zbrani - jeho druhej urovne..
tak do 5-10 rokov tie lasery budu..
A kolkoze v pripadnom konflikte budu mat tych F-35 vtedy celkovo USA 500-1000ks..
A davno budu na 100% zavedene a plne funkcne..
Ved najrozsirenejsia verzia F-35A ma dosiahnut plnej bojovej pripravenosti na prelome rokov 2016-2017.. teda do cca 5 mesiacov..
Ja nehovorim o niceni SLSM ale o niceni ICBM - a prepacte, mal som na mysli znicenie naraz vsetkych sil ICBM hypersonickymi strelami.. /mal som to upresnit/
Ved uz teraz sa rusi stazuju, ze akonahle vyplava nejaka ponorka z Ruska na otvorene more z pristavu okamzite sa na nu nalepi americka /asi virginia class alebo mozno ohio/
Preco asi? aby to ich SLSM /teda bulava - ked aj zacne startovat, tak aby rovno na ponorku letelo torpedo, asi nie?
THAAD uz teraz spolu s SM-3 su dost silne nato, aby aj tu bulavu dokazali ak im dajaka ponorka aj ujde zasiahnut..
Mozno znicia vsetko, mozno nie..
Ale v pripade, ze dopadne 1-2-3 na USA a USA znicia vsetky kapacity jadrovych zbrani Ruska - tak je to risk, ktory by najaky trampovec "riznuty" Mccarthizmom - celkom realizovatelne.. A potom bude tliachat o tom ako to bola prijatelna strata a ako sa Amerika zomkne v mene mieru :D
Ano je jedno ci tam bude S-500 alebo S-600 - stale moc okrem vysokovlnovych radarov ktore su strasne nepresne a nedaju sa pouzit moc na zameriavanie nie je mozne detekovat stealth lietadlo..
A ked to stealth este dokaze rusit infra aj tepelne navadzanie..
Dalsi velky problem je ze vatsina radarov dneska /ak nie su na lietadle samozrejme/ funguje spolahlivo len do horizontu - cca 250km?
Ano v buducnosti moze daco lepsie byt, ale ked nikto take nieco este ani neohlasil, ze ide stavat - tak sa fakt nepredkoklada, ze to do 5-10 rokov bude..
A ked si pozries jak drahe tie S-400 napriklad su, jak velke su /3 vozidla nadrozmerne/, nie su stealth a potom ako sa zakotvia do zeme aby mohli strielat tak odpalovac je prakticky fixny.. A aj F-16 potom co vystreli ho dokazu detekovat a ucinne proti nemu bojovat /potrebujes nato 3 F-16, F-35 zvladne to iste a omnoho rychlejsie a lepsie uz sama/Skrýt celý příspěvekA ještě zpátky k tématu... Kolik temelínů každé plavidlo poveze, aby si z laseru mohlo zastřílet? Ne, vážně, kolikrát se bude dát použít taková zbaň, než to kompletně ...Zobrazit celý příspěvek
A ještě zpátky k tématu...
Kolik temelínů každé plavidlo poveze, aby si z laseru mohlo zastřílet?
Ne, vážně, kolikrát se bude dát použít taková zbaň, než to kompletně vyčerpá baterky ?Skrýt celý příspěvekpro Ledna: Jednotky dolarů stojí tak maximálně náboje do M2, ačkoliv i ty mohou stát desítky dolarů (Raufoss Mk. 211). Cokoliv do kanónů stojí řádově více, protože jednak se jich ...Zobrazit celý příspěvek
pro Ledna: Jednotky dolarů stojí tak maximálně náboje do M2, ačkoliv i ty mohou stát desítky dolarů (Raufoss Mk. 211). Cokoliv do kanónů stojí řádově více, protože jednak se jich dělá mnohem méně, jednak jsou podstatně složitější. Náboje do GAU-8 stojí v řádu málo stovek dolarů, průbojná munice z ochuzeného uranu pak tuším kolem 1000 $ za kus. U dvacítky to nebude o mnoho jiné...Skrýt celý příspěvek
RiMr71 - zkuste mi to více rozvést - rád se poučím. Já bral v tomto imaginárním scénáři v potaz celý svaz. Při rozestupu jednotlivých plavidel v řádech jednotek km mi jako laikovi ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71 - zkuste mi to více rozvést - rád se poučím. Já bral v tomto imaginárním scénáři v potaz celý svaz. Při rozestupu jednotlivých plavidel v řádech jednotek km mi jako laikovi přijde, že pokud by tento torpédový úder byl veden z "jedné strany" svazu a explodoval třeba pár km od nejbližšího plavidla, ty nejvzdálenější by to nemuselo zcela zlikvidovat.
Rozhodujícím parametrem asi bude velikost nálože v torpédu - nemám šajn o tom, jak velké se tam dávají.Skrýt celý příspěvek"útok torpédem s jednou jadernou hlavicí ..... ........nemusí být útok zcela likvidační" ...ale jistě, že JE likvidační.... pro všechny zúčastněné a nejen pro ně... na to ...Zobrazit celý příspěvek
"útok torpédem s jednou jadernou hlavicí .....
........nemusí být útok zcela likvidační"
...ale jistě, že JE likvidační.... pro všechny zúčastněné a nejen pro ně... na to commandandconqueristi často a rádi zapomínáte...Skrýt celý příspěvekDarkstyle: opravdu se nechci nějakým způsobem hádat, ale Vaše hodnocení situace mi přijde neobjektivní a zaujaté. Už jen, že se na článku o laseru řeší zas a znova případný ...Zobrazit celý příspěvek
Darkstyle: opravdu se nechci nějakým způsobem hádat, ale Vaše hodnocení situace mi přijde neobjektivní a zaujaté.
Už jen, že se na článku o laseru řeší zas a znova případný střet US a RF...
Tak tedy k věci, adminovi a ostatním diskutujícím sorry za OT...
Uznávám, že při útoku torpédem s jednou jadernou hlavicí na svaz okolo letadlovky v bojové formaci (tzn. velké rozestupy) nemusí být útok zcela likvidační (pokud exloduje v blízkosti v řádech km). Ovšem že by po takovém útoku byla letadlová loď schopná nadále vypouštět F-35 (hudba budoucnosti), mít funkční všechny radarové a jiné systémy, je dost relativní. Nevím to já, nevíte to vy a nemůže to s jistotou vědět asi nikdo... Nelze srovnávat historické testy s nejnovější technologií.
Ovšem jaderný útok na CSG nemusí být veden jen torpédem,ale klidně i raketou s několikati hlavicemi. Takový úder by měl prakticky zajistit mnohen větší plošný účinek. Tím rovnou nakusují Váš pohled na úder ICBM. Ničit těch 10 hlavic u bulavy hypersonickými střelami? Jakými disponuje US? (přiznám se, že fakt nevím, jestli něco takového mají...). Nebo nové verze THAAD (opět hudva daleké budoucnosti)? V těchto případech prostě nereflektujete to, že Rus i Čína s vývojem nespí. Minimálně co se týče těch hypersonických střel.
Dále mě zarazil onen počet amerických a ruských válečných lodí. Ano, US jich mají rapidně více, ovšem rozhodně né tisíce (beru-li v potaz plavidla schopná zaoceánské plavby scopné vést útok na RF). Rus má sice velkých plavidel razantně méně, ale rozhodně ne je pár kusů, jeho pobřežní obranu zajišťují z části raketové čluny sice malých rozměrů, zato s masivní výzbrojí a konečně v případě vážného konfliktu může sáhnout do rezerv z období studené války. (on už vlastně sahá - viz plánované rekonstruce a modernizace třídy Kirov).
Na závěr onen útok tisíců letadel na Krym... Ano největší letectvo světa - USAF, druhé největší má americké námořnictvo. Jak říkáte, i ti pěšáci disponují letadly. Ale zase, přesun takového kvanta techniky do vzdálenosti, ze které je možné útočit na RF, nenechá Rusy chladnými. Obranu těchto enkláv či důležitých území maximálně vyztuží. Také Váš odhad, že by při případném útoku bylo zničeno je pár desítek kusů strojů, mi přijde jaksi mimo. To by jej museli vést jen pomocí těch nejmodernějších letadel (F35,22,B2...). Těch ale zdaleka nemají takové počty. Až je mít budou, nebude ruská PVO složená z S-300, popř.S-400, ale z S-500 a výše...
Celkově mi prostě Váš komentář připadal, že popisujete úder americké armády pomocí prostředků z r.2030 na sovětský svaz z r.1985.
Každopádně nechtěl jsem Vás nijak urazit , cítíte-li se dotčen, a rád si klidně nechám jednotlivé body z Vašeho úhlu pohledu podrobněji popsat... :)Skrýt celý příspěvekJsem zvědav, jak bude ta obrněná hlavice rakety zaměřovat cíl, protože bez senzorů, které jí laser spálí se do ničeho netrefí... A senzory tak nějak obrnit nejdou...
Jsem zvědav, jak bude ta obrněná hlavice rakety zaměřovat cíl, protože bez senzorů, které jí laser spálí se do ničeho netrefí... A senzory tak nějak obrnit nejdou...
Výčet věcí, které mne v této diskusi vyloženě rozesmály: 1/ "pancéřované" hlavice protilodních střel 2/ "odražení" paprsků díky vysokému lesku povrchu rakety 3/ "metamateriál" ...Zobrazit celý příspěvek
Výčet věcí, které mne v této diskusi vyloženě rozesmály:
1/ "pancéřované" hlavice protilodních střel
2/ "odražení" paprsků díky vysokému lesku povrchu rakety
3/ "metamateriál" k rozptýlení paprsku
Sakra, vy mne ale bavíte. +1 vám všem.Skrýt celý příspěvekrobaizz ja napisem komenty pomaly dlhsie ako samotny clanok a Vy to okomentujete jednou vetou.. tak skuste napisat, co v mojich "teoriach" nesedi zo ...Zobrazit celý příspěvek
robaizz
ja napisem komenty pomaly dlhsie ako samotny clanok a Vy to okomentujete jednou vetou..
tak skuste napisat, co v mojich "teoriach" nesedi zo skutocnostou..
napriklad, to ze nedokaze armada USA poslat 1000-2000 lietadiel? naraz?
ved len letectvo ma cca 6000 lietadiel..
ale ved lietadla su aj pod marinakmi a lietadla maju dokonca aj pesiaci..
ved na youtube su videa ako forrestal class prezivaju utoky jadrovou zbranou..
a po nich prisli nimitz a prave sa zaraduju fordy..
a vsetky boli drahsie a su lepsie ako forrestal class..
to nie je teoria, FAKT..Skrýt celý příspěvekDarkstyle: Vaše teorie mi přijdou možné tak ve světě C&C: Red Alert... Čtenář: Asi máme po příměří a a dost se zde nabídla odpověď, kdo si nepřeje zničení IS. Okamžitě po ...Zobrazit celý příspěvek
Darkstyle: Vaše teorie mi přijdou možné tak ve světě C&C: Red Alert...
Čtenář: Asi máme po příměří a a dost se zde nabídla odpověď, kdo si nepřeje zničení IS. Okamžitě po bombardování toho kopce tam zaútočili ručníci...
K článku: Řekl bych, že vývoj takto účinných laserů funkčních za jakéhokoli počasí bude mnohonásobně dražší a složitější, než přijít s účinnou obranou proti němu.
Ale nutnost pro US zachovat si dominanci ve světě je nutí vyvíjet cokoli , co by jim mohlo poskytnout byť i jen malou výhodu proti nepříteli , prakticky za jakoukoliv cenu.Skrýt celý příspěvekSnad bude americký kovboj s lejsrovým ukazovátkem manipulovat přesněji než s bombardovací letkou, aby se nepřihodilo něco jako náhodné a zcela neúmyslné vaporizování 62 sýráků, ...Zobrazit celý příspěvek
Snad bude americký kovboj s lejsrovým ukazovátkem manipulovat přesněji než s bombardovací letkou, aby se nepřihodilo něco jako náhodné a zcela neúmyslné vaporizování 62 sýráků, včera večír.Skrýt celý příspěvek
Echo: Zase tak dlouhá doba to není. Jasně nemluvíme tady o letech, ale řekněme 10 nebo 20 letech, ale to opravdu není tak daleko. Nikdo nečeká sestřel na stovky kilometrů. Úplně ...Zobrazit celý příspěvek
Echo: Zase tak dlouhá doba to není. Jasně nemluvíme tady o letech, ale řekněme 10 nebo 20 letech, ale to opravdu není tak daleko.
Nikdo nečeká sestřel na stovky kilometrů. Úplně stačí že lasery budou schopny sestřelovat rakety ve vzdálenosti 5-10 km od zdroje. Ve svazu mnoha loďmi a předsunutými hlídkovacími drony a letouny jsme na vzdálenosti menších desítek kilometrů od letadlové lodi. Už dnes Izrael při testech sestřeluje dělostřelecké granáty až do 6km za dobrého počasí. Za 20 let zvládnou stejnou vzdálenost i za mlhy.Skrýt celý příspěvekUcinne laserove zbrane su este hudba buducnosti a predstava ze lasery budu zostrelovat rakety, lietadla atd na desiatky ( stovky ) km je riadna utopia. Minimalne na Zemi to zrejme ...Zobrazit celý příspěvek
Ucinne laserove zbrane su este hudba buducnosti a predstava ze lasery budu zostrelovat rakety, lietadla atd na desiatky ( stovky ) km je riadna utopia. Minimalne na Zemi to zrejme nebude ani mozne: 1), zakrivenie Zeme 2) atmosfera
Dalej si treba uvedomit, ze laser ja vlastne iba koncentrovane svetlo a svetelny luc sa so zvacsujucou vzdialenostou proste rozbieha. A plati rovnica ze energia, ktora vo forme svetelneho luca "dopadne" na povrch sa odrazi a/alebo je pohltena materialom ( premeni sa na teplo ). Pomer odrazu/pohltenia zavisi predovsetkym od povrchu materialu. Cim je povrch hladsi tym vacsia odrazivost. Dalej ucinok laseru velmi zavisi od tepelnej vodivosti materialu.
Zaverom, na nejaky devastacny ucinok ala sci-fi je potrebne dostat obrovske kvantum energie na co najmensi bod, v co najkratsom case ( milisekundy ) a to je este dlha cesta.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...