Pentagon potvrzuje: Chceme bitevní letadla AC-130 s lasery

AC-130W Stinger II postrádá typický kanón ráže 105 mm; větší foto / U.S. Air Force 

Americké letectvo, resp. Velitelství pro speciální operace letectva AFSOC (U.S. Air Force Special Operations Command), potvrdilo svůj záměr instalovat laserové dělo na bitevní letadla AC-130.

AFSOC provozuje celou řadu bitevních letadel AC-130, které se liší svojí výzbroji a vybavením. AC-130W Stinger II postráda kanón M102 ráže 105 mm známý z dalších letadel AC-130. Místo toho je vybaven rychlopalným kanónem ráže 30 mm a především přesně naváděnou municí (rakety, pumy).

Pro instalaci laseru tak (díky absenci M102) verze AC-130W nabízí větší prostor, nosnost a větší výkon palubního zdroje elektrické energie.

Laser bude instalován místo 30mm kanónu v přední části před křídly, kde jsou menší turbulence. Právě turbulence jsou jedním z největších problémů při nasazení laserů na letadlech, protože chaotický proud vzduchu zmenšuje výkon a přesnost laserového svazku.

V první etapě letadla AC-130 získají méně výkonné lasery o výkonu 60 kW nebo 120 kW. Laser o této síle dokáže ničit jiná letadla, vrtulníky, drony, generátory elektrické energie nebo komunikační systémy. V případě potřeby lze ničit samozřejmě také živou sílu nepřítele.

Laser se hodí rovněž pro operace speciálních sil, protože střelba z laseru nevydává žádný hluk. Použití laserů se však bude řídit přísnými pravidly a zásady boje. “Budou zde velmi přísná pravidla použití laserů, podobně jako například pro jaderné bomby,” uvedl doslova generálplukovník Bradley Heithold, velitel AFSOC.

Později AC-130 získají výkonnější lasery. Takto výkonné lasery dokáží již efektivně ničit protiletadlové střely vzduch-vzduch nebo země-vzduch (např. ruského systému S-400) a chránit vlastní mateřské letadlo nebo jiná letadla ve formaci.

Laserové zbraně jsou velmi nadějnou, ale také komplexní a tedy technicky riskantní technologií. Navíc brzký nástup laserových zbraní předpovídají vojenští vizionáři neúspěšně již desítky let.

Generálka Ellen Pawlikowski, šéfka Velitelství letectva pro nákup materiálu, testování, vývoj a údržbu AFMC (Air Force Materiel Command), varuje před přehnaným očekáváním a technickými riziky - podobně jak se to stalo s obřím létajícím laserem protiraketové obrany Boeing YAL-1.

Pawlikowska podporuje záměr AFSOC, ale varuje před uspěchaným zavedením takto komplexní technologie do operačního použití.

Americké letectvo plánuje dokončit finální prototyp “laserového” AC-130 do konce roku 2020. V dalších letech pak otestuje útočné i obrané schopnosti laseru na AC-130.

“Již testovali laser na bitevních letadlech, a fungovalo to, ale laser zabral většinu (rozměry, energie - pozn. red.) letadla,” uvedl Gunzinger, vojenský analytik nezávislého analytického centra CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments).

“Dostat se od laboratorního laseru do plně operačního laseru připraveného pro instalaci do letadla si vyžádá ještě spoustu práce. Dokážou to udělat do konce dekády? Určitě. Ale chcete to udělat správně a to si vyžádá čas,” dodal Gunzinger.

V každém případě je již na letecké základně Cannon v Novém Mexiku připraven pro instalaci laserového děla jeden bitevní letoun AC-130W Stinger II a příslušná posádka. Pro testování jsou také vyhrazeny letové hodiny. 

Zdroj: Defense Tech

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vylepšený V-22 Osprey pro speciální operace

Velitelství letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) plánuje ...

SM-3IIA: Nová chlouba americké protiraketové obrany

Americká Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) a firma Raytheon otestují ...

Nová hybná síla světa: Americká Third Offset Strategy

V roce 2014 se objevily informace o tom, že americký ministr obrany Ashton Carter nařídil zahájení ...

První F-35A Lightning II pro Izrael

V polovině minulého týdne izraelská vládní delegace slavnostně převzala na základně Fort Worth v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • RiMr71
    11:44 04.07.2016

    Myslím, že velkou výhodou je bezhlučnost. Například selektivní zneškodňování hlídek před postupujícím komandem spec.

    Myslím, že velkou výhodou je bezhlučnost. Například selektivní zneškodňování hlídek před postupujícím komandem spec.

  • jsk1
    09:41 04.07.2016

    Ten laser tam nebude proto, že je to nějaká superzbraň (taková M102 s laserem naváděným LAHATem by byla ničivější), ale proto aby ručníkaře zasáhla přimo za pravý ouško bez ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten laser tam nebude proto, že je to nějaká superzbraň (taková M102 s laserem naváděným LAHATem by byla ničivější), ale proto aby ručníkaře zasáhla přimo za pravý ouško bez collaral damage a en aby 30mm GAU23 nasázel 5 granátů a zabil vše v okruhu 30 metrů...Skrýt celý příspěvek

  • logik
    15:09 02.07.2016

    DJW: imho "boj proti ručníkářům" je defakto pouze způsob, jak technologii vyzkoušet v reálných podmínkách a zároveň ušetřit (výstřel laserem stojí míň než JDAM). Skutečné použití ...Zobrazit celý příspěvek

    DJW: imho "boj proti ručníkářům" je defakto pouze způsob, jak technologii vyzkoušet v reálných podmínkách a zároveň ušetřit (výstřel laserem stojí míň než JDAM).
    Skutečné použití bude imho v protiraketové obraně, kde bude stačit daleko menší dosah laseru (ale silného).

    Co se týče úhlového průměru, tak lasery dosahují desetin miliradiánu, čili řádově 0,1m na kilometr
    http://www.wickedlasers.com/la...
    a jestli tomu dobře rozumím, lze dosáhnout (ztenčením paprsku) i lepších výsledků
    http://www.worldoflasers.com/l... Skrýt celý příspěvek

  • DJW_
    10:24 02.07.2016

    Este kuriozia pre obraz, ako velky skok urobili lasery za 30 rokov. Ak si pamatate film Terminator 1, Arnie vtedy pouzival laserovy zameriavac ako "novinku". Tá "novinka" vtedy ...Zobrazit celý příspěvek

    Este kuriozia pre obraz, ako velky skok urobili lasery za 30 rokov. Ak si pamatate film Terminator 1, Arnie vtedy pouzival laserovy zameriavac ako "novinku". Tá "novinka" vtedy potrebovala viac ako 10.000 Volt na naštartovanie a 1.000V na prevadzku. Preto má Arnie na každom zábere bundu s dlhým rukávom - k tej veci viedli celkom dosť hrubé káble.
    Dnes kúpite u vietnamca na tržnici za 50 kačiek silnejšie ukazovátko a na napájanie stačí 5V.Skrýt celý příspěvek

  • DJW_
    10:12 02.07.2016

    Marty: pri akomkolvek svetle vratane laseru hraju podmienky sirenia obrovsku rolu. Uz lahke znecistenie reflektorov auta sposobuje znizenie svetelneho toku o 30 a viac percent. ...Zobrazit celý příspěvek

    Marty: pri akomkolvek svetle vratane laseru hraju podmienky sirenia obrovsku rolu. Uz lahke znecistenie reflektorov auta sposobuje znizenie svetelneho toku o 30 a viac percent. Detto pri rezacich laseroch - pri vymenach rezacich hlav moze do optikt vniknut nepatrne mnoztsvo prachu, co vsak sposobi nedostatocny vykon a stratu rezacich vlastnosti. Aby si bol v obraze, na rezanie milimetroveho plechu potrebujes cca 4-5 kiloWatt cisteho vykonu za idealnych podmienok.

    Potom je tu este jav menom divergencia laseroveho luca, ktora je sice mala ale pri kilometrovych vzdialenostiach narastie do obrovskych rozmerov - luc s 3mm na vystupe bude mat na 20 km priemer minimalne 30 metrov, co tiez jeho vykonu na plochu nepomoze. Preto 60 kW bude dost na zapalovanie slamennych domcekov alebo pickupov rucnikarov kdesi v pusti, ale na boj s vyspelym protivnikom stale malo.

    Preto americania tak nahanaju obrovske vykony, aby to zvladlo pri tych velkych vzdialenostiach, turbulenciach, vlastnostiach (nazvem to nespravne: odpore) atmosfery este nieco urobit. Osobne som ale skeptik aj ohladne tych 120 kW. Lasery za poslednych 15 rokov urobili obrovsky skok vpred technicky aj cenovo, no i tak som ohladne star wars warfare skeptik, este si peknych par rokov pockame.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    17:23 01.07.2016

    Dalo by se rict, ze laser je koncentrovane svetlo, takze odrazivost povrchu hraje roli. Zalezi ale na vykonu toho laseru. Kdyz ma laser dost vykonu na propaleni te AA strely, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Dalo by se rict, ze laser je koncentrovane svetlo, takze odrazivost povrchu hraje roli. Zalezi ale na vykonu toho laseru. Kdyz ma laser dost vykonu na propaleni te AA strely, tak by mel zvladnout i povrchovou upravu. Pokud by laser mel nicit priletajici raketu tak, ze znici navadeci system v hlavici, tak by to melo byt snadnejsi, protoze na spicce rakety by nemelo byt nic blokujiciho radarove nebo infra detektory a ty budou dost haklive na takoveto ozareni. Raketa by ale musela letet ve vhodnem uhlu. Pokud by utocila z vrchni strany, tak stejne musi dojit k propaleni plaste.

    Velky problem v podobe pocasi ale stale zustava.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    16:01 01.07.2016

    Napadlo mě co když se ty protiletadlové střely které má laser zneškodňovat nalakují na lesklou stříbrnou barvu?Nechová se laser podobně jako světlo,že se odráží od zrcadel?

    Napadlo mě co když se ty protiletadlové střely které má laser zneškodňovat nalakují na lesklou stříbrnou barvu?Nechová se laser podobně jako světlo,že se odráží od zrcadel?

Načítám diskuzi...