Kristián Chalupa

     
Stránka 11 z 11

KOMENTÁŘ: Klíč k ruské duši a pravoslaví

Přes mimořádně tvrdé represe proti pravoslavné církvi a jejím představitelům za komunismu zažívá ruské pravoslaví jakýsi zlatý věk. Budují se nové mohutné chrámy, vedení státu včetně prezidenta navštěvuje bohoslužby, duchovní žehnají nejen příslušníkům armády, ale také zbraním, dokonce i zbraňovým systémům hromadného ničení.

KOMENTÁŘ: Ruský člověk a jeho nevyzpytatelná duše

Ruským lidem můžete být okouzleni i zklamáni, můžete od něj očekávat neočekávané, je schopen k sobě vzbuzovat silnou lásku i silnou nenávist. Tak se o svých krajanech vyjádřil ruský křesťanský filozof Nikolaj Alexandrovič Berďajev (1874 až 1948). Podobně jako další velké ruské osobnosti, procházel i tento myslitel různými obdobími vnitřních názorových střetů. V mládí dokonce koketoval i s marxismem, aby nakonec počátkem 20. let opustil bolševické Rusko a odešel na svobodný Západ. Nejdříve žil nějakou dobu v Berlíně, aby se pak trvale usadil v Paříži, ve významné světové metropoli, kde tradičně žilo a žije mnoho Rusů.

Stát Izrael musí zbrojit i jednat o míru

V těchto dnech uplynulo přesně 72 let od vzniku nezávislého státu Izrael. Stalo se tak 14. května 1948, kdy ústy svého prvního premiéra Davida Ben Gurion v Tel Avivu vyhlásila země svou nezávislost. Během následujících necelých čtyřiadvaceti hodin pravidelné armády Egypta, Sýrie, Jordánska, Libanonu a Iráku napadly nově vzniklý stát a donutily Izrael doslova několik hodin po svém vzniku bránit svou suverenitu, kterou ve své historické domovině znovu získal.

KOMENTÁŘ: Protičeská rétorika šéfa českých komunistů v Rusku

Ve zjitřené atmosféře léta roku 1968 zveřejnil deník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu Pravda dopis podepsaný 99 zaměstnanci národního podniku Praga, kteří v něm vyjadřují ...

Severní Korea je obří vojenská základna

V uplynulých dnech, kdy severokorejský diktátor Kim Čon-un nakrátko zmizel, aby se pak zase objevil, vyrojila se spousta spekulací o jeho případném skonu či nástupci. V této souvislosti různí ...

Dva spojenečtí vojevůdci, kteří mohli stát proti sobě

Československo se od roku 1944, kdy na jeho území vstoupily jednotky Rudé armády, stalo důležitým bojištěm druhé světové války. Do těchto bojů se svými vojáky osobně zasáhli dva významní vojevůdci. Sovětský maršál, komunista Ivan Stěpanovič Koněv, a americký čtyřhvězdičkový generál a přesvědčený antikomunista Georg Smith Patton.

Ctirad a Josef Mašínovi odešli, aby dále bojovali za svobodu

Odpůrci bratří Mašínů často zdůrazňují z jejich aktivit zejména použití zbraní proti ozbrojeným příslušníkům československého Sboru národní bezpečnosti či východoněmecké Volkspolizei. Nikdy jsem ale nezaznamenal u těchto komunistických pohrobků ani zmínku o statečném činu bratrů Ctirada a Josefa, kteří koncem války pomohli k útěku sovětskému válečnému zajatci, kterého pak ukrývali v Poděbradech. Byl to poručík Rudé armády Stěpan Sannikov. Za tento statečný čin obdrželi v roce 1945 přímo z rukou prezidenta Edvarda Beneše bratři Ctirad a Josef Medaili za chrabrost.

Cesta skupiny Mašínů za svobodou byla hodně drsná

Ozbrojené akce protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů z počátku 50. let, během nichž přišlo o život v Československu a na území někdejší NDR sedm osob, většinou policistů, budí dodnes vášnivé debaty (další tři východoněmečtí policisté zahynuli střelbou z vlastních řad). Nikdo z diskutujících nemůže ale popřít, že členové skupiny, kterým v době jejich ozbrojeného boje proti totalitě bylo až na jednu výjimku kolem dvaceti let, prokázali mimořádné odhodlání a odvahu.

Korejská válka a její stále přítomné stopy

Nemine snad ani jeden den, aby se světová veřejnost nedozvěděla o nějakém novém excentrickém kousku mladého severokorejského diktátora, šestatřicetiletého Kim Čong-una. Nejde zdaleka jen o informace o ...

Stránka 11 z 11