Konflikt v Jemenu – krize a kontroverze americké podpory Saúdské Arábie
- 29. 5. 2017
- 60 komentářů
- Klára Šubíková
Americký prezident Donald Trump vykonal v minulém týdnu svou první zahraniční návštěvu. Volba Saúdské Arábie byla pro některé překvapivá až kontroverzní. To samé se dá tvrdit o dohodnutém zbrojním kontraktu ve výši 110 miliard dolarů s tím, že v příštích 10 letech se může výsledná částka za další zbraně a služby vyšplhat až na 350 miliard.
Jde o největší zbrojní zakázku v americké historii. USA se podle Business Insideru se Saúdy dohodly na prodeji 4 fregat vycházejících z Littoral Combat Ship, 115 tanků M1A2S Abrams, 48 helikoptér CH-47 Chinook, 150 helikoptér Blackhawk, 16 000 laserových naváděčů bomb Paveway II a systémů protivzdušné obrany Patriot PAC-3 a THAAD.
Uzavřená dohoda je oběma stranami propagována jako zdroj nových pracovních míst a bezpečnosti v regionu. Kritikové pak argumentují zaprodáním lidských práv za peníze a negativním dopadem na situaci v Jemenu, jež byla OSN označena za největší světovou humanitární krizi .
Tento článek má za cíl objasnit, jaká je v zemi situace a proč je prodej zbraní Saúdské Arábii problematický.
Arabské jaro – počátek všeho?
Za počátkem současného konfliktu v Jemenu nestojí ani sektářské spory, ani Arabské jaro. Jemen byl až do roku 1990 rozdělen na severní (Jemenská arabská republika - prozápadní, kmenová zajdíja (1) ) a jižní (Lidově demokratická jemenská republika - bývalá britská kolonie, urbanizovaná, prosovětská). Po sjednocení v roce 1990 se moci chopil Alí Abdulláh Sálih ze severu, který postupně koncentroval moc.
Hútíové se začali v západní provincii Saada politicky angažovat již na počátku 90. let jako zajdské kulturně-osvětové hnutí aš-Šabáb al-Mumín (Věřící mládež). V prvních letech sjednocené republiky bylo toto hnutí využíváno prezidentem Sálihem v politice rozděl a panuj k vyvažování jednotlivých opozičních skupin.
V roce 2004 Hútíové poprvé povstali proti vládě. Důvodem bylo zatčení vůdce Husajna Badreddína al-Hútího, jež následovalo protesty proti proamerické vládě v mešitách.
Do roku 2010 následovalo dalších 5 povstání a vládních operací proti hnutí, pro něž se vžilo označení Hútíové, podle jména jeho vůdce. Hútíové usilovali o větší podíl na moci či autonomii a napravení ekonomické a sociální marginalizace, vládní korupce a jejího napojení na USA.
V roce 2011 vypuklo arabské jaro a Hútíové se přidali k protivládním protestům. Společnými jmenovateli byla korupce a koncentrace moci do rukou prezidenta. Sálih odstoupil po garanci imunity a na jeho místo nastoupil v roce 2012 dosavadní viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí.
Byla ustanovena Konference národního dialogu, která měla ve dvouletém období navrhnout novou ústavu, uspořádat volby a sestavit vládu. Její jednání se na počátku roku 2014 shodla na pokračování vlády prezidenta Hádího.
Proti stála opozice Hútíů, která měla pod kontrolou celý sever země, získala podporu kmenů nespokojených s porevolučním vývojem a v září dobyla hlavní město. Příčinou druhotné revoluce bylo i to, že Hádího vláda ukončila dotaci cen pohonných hmot v důsledku tlaku Mezinárodního měnového fondu. Hútíové spolu s jižními separatisty požadovali také reprezentativnější složení vlády vzhledem k populaci.
Dalším důvodem byl rozpad ozbrojených sil, které byly loajální Sálihovi. Část z nich se přidala na stranu Hútíů, protože měli společného nepřítele, část sympatizovala se separatisty na jihu země, část se připojila k al-Kajdě a část zůstala loajální režimu.
Neexistovala však spolehlivá síla, která by se za vládu postavila a ubránila transformující se stát před povstáním. Dojednané příměří a pokus o smíření skončily návrhem ústavy s federálním rozdělením státu. Obsahoval však spojení provincie Saada s oblastí okolo Saná, což bylo pro Hútíe nepřijatelné.
Saúdská intervence
V lednu 2015 byl prezident Hádí donucen rezignovat a následně uprchnout do Saúdské Arábie, zatímco Hútíové ustanovili pětičlennou prezidentskou radou a pokračovali dále na jih. V Saúdské Arábii docházelo k předání moci králi Salmanovi po smrti bratra Abdalláha. Na ministerstvo obrany byl zároveň dosazen jeho syn Muhammad bin Salman.
V obavě z pádu Jemenu do íránské sféry vlivu a obklopení nepřátelskými režimy byla v březnu 2015 vytvořena koalice s cílem obnovit vládu prezidenta Hádího v zemi. Operace, která se mohla ze začátku zdát jako ukázání svalů nové administrativy, už trvá více než dva roky. Její hlavní složkou jsou letecké nálety, ale koalice má také omezený kontingent na zemi a financuje a trénuje ozbrojence a armádu loajální Hádímu.
Povedlo se jí vytlačit povstalce z jihu země, nicméně selhala tři kola mírových jednání OSN, v zemi sílí al-Kajda, sektářské napětí a rozdělení společnosti (Sálih s podporovateli demonstruje v Saná, zatímco Hádí je po přenesení centra vlády do Adenu opět v Saúdské Arábii). Jih Saúdské Arábie se navíc stává terčem odvetných útoků Hútíů.
Proxy Íránu?
Írán Hútíe podporuje výcvikem, poradci, municí a zbraněmi včetně letos použitých balistických a protilodních raket či dronů. Převažuje však názor, že nazývat je íránskou proxy je přehnané. Hútíe s Íránem spojuje společná víra, avšak důvod k povstání byl identitární a politický.
Cílem tohoto hnutí taktéž nikdy nebylo založení teokratického režimu po íránském vzoru. Hnutí využilo íránské pomoci poté , co v roce 2014 získalo moc svržením mezinárodně uznané vlády a dostalo se tím do izolace. Chování Íránu se hodí do vzorce , který je popisován jako uchopení konfliktu, který se dá využít proti soupeři a se kterým nemá země nic společného. Následuje vyzbrojení povstalců a poškozování nepřítele jeho prostřednictvím. Dá se však předpokládat, že s prodlužováním konfliktu se vzájemný vztah Írán-Hútíové upevní a prohloubí.
Ve snaze o zabránění dodávek íránských zbraní byla v dubnu 2015 vyhlášena blokáda, která započala současnou kritickou humanitární situaci . Přes 18 z 27 milionů obyvatel potřebuje humanitární pomoc, z toho pro více než 10 milionů je nezbytná k přežití. Jistotu dalšího jídla nemá 6,8 milionu lidí a z toho 4,5 milionu těhotných a kojících žen a dětí je akutně podvyživených. V zemi je na 3 miliony vnitřně vysídlených osob, nefunguje polovina zdravotnických zařízení, umírá se na běžně léčitelné nemoci a došlo k vypuknutí 35 500 případů cholery za tři týdny.
Írán situace v Jemenu využívá pro svou propagandu, jelikož Hútíové znamenají pro Írán více, než Írán znamená pro ně. Jeho představitelé však veřejně odrazovali k zapojování se do jemenského konfliktu a jeho využívání k vlastním cílům. Pro hnutí je klíčová postava prezidenta Sáliha, který má autoritu bývalých členů armády a kontakty.
Hnutí jako takové navíc není jednotné ani nábožensky, ani ideologicky či politicky, takže v něm nepanuje jednotný názor ani na podporu od Íránu. Z íránské mocenské perspektivy stačí oslabení Saúdské Arábie jako soupeře o hegemonii v regionu bez ohledu na to, do jaké míry je to za pomoci mediální zkratky.
Krom všeobecné destabilizace regionu je nejčastější souvislostí skloňovanou se zapojením Íránu do konfliktu námořní provoz. Dodávky protilodních raket rebelům v oblasti úžiny Báb-al-Mandab, kudy denně propluje 1400 obchodních lodí a přes 4,7 milionů barelů ropy, jsou rizikem pro světovou ekonomiku. Nejen z toho důvodu, že může dojít ke zneužití či přeprodeji protilodních střel do rukou globálních teroristů, ale především proto, že se průliv může stát nástrojem íránského vydírání.
Al-Kajda na Arabském poloostrově – dva se perou a třetí se směje?
Al-Kajda je v Jemenu díky slabé vládě a složitému terénu přítomna již od 90. let, kdy se domů začali vracet mudžahedíni z Afghánistánu. Již v roce 2000 na sebe upozornila útokem na americký torpédoborec Cole v přístavu Aden, a na francouzský tanker M/V Limburg.
V roce 2009 se spojily její saúdská a jemenská buňka v Al-Kajdu na Arabském poloostrově (AQAP). Od té doby si na konto připsala desítky útoků, z nichž nejvýznamnější je ten na redakci časopisu Charlie Hebdo z ledna roku 2015. (I když o jejím skutečném vlivu na pachatele se pochybuje .) AQAP bojuje proti vládě v Saná, Západu i Saúdské Arábii.
Ačkoli u Al-Kajdy není přítomna nenávist vůči šíitům, daří se jí získávat stoupence mezi kmeny, které se staví na odpor Hútíům a nebyly spokojeny ani s vládou Hádího. Al-Kajda se staví proti Hútíům jako hnutí. Označuje je za odpadlíky, protože přijímají instrukce z Íránu (místo aby se řídili koránem, tedy božími a ne lidskými příkazy).
Al-Kajda začala posilovat už v průběhu protestů Arabského jara, kdy byla pozornost upřena na potlačování protestů ve městech. Organizace tak získala v tichosti pod kontrolu střed země. V průběhu roku 2015 dobyla město Mukalla na jihovýchodě země a střední část pobřeží. Propustila své spolubojovníky z vězení, vykradla vládní sklady zbraní a bankovní vklady.
Zdanila také zboží obchodované v toto třetím největším přístavu v zemi, což jí zaručilo vysoké příjmy (2 miliony dolarů denně) a možnost přilákat další bojovníky. Z Mukally se po náletech stáhla v květnu 2016 s odůvodněním, že bere ohled na civilisty, které nechce vystavit bombardování. Dlouhodobý přehled o místním prostředí hraje AQAP do karet.
AQAP je dlouhodobě cílem protiteroristických operací USA. Její představitelé byli od roku 2010 zařazeni na sankční listinu OSN a začali být přímo eliminováni drony pod velením CIA nebo zásahy speciálních jednotek. Spolupráce s jemenskou vládou skončila poté, co získali Hútíové kontrolu nad metropolí Saná, avšak útoky na představitele Al-Kajdy pokračují ve spolupráci se Saúdy vedenou koalicí. Po nástupu Trumpovy administrativy prudce vzrostl počet operací cílených na Al-Kajdu a na tzv. Islámský stát, který v oblasti není příliš aktivní (desítky až stovky bojovníků).
Jelikož je AQAP jedním z hlavních spojenců lokálních milic, dochází jejím oslabováním také k oslabování těchto povstalců a jejich schopností vzdorovat Hútíům či držet frontu. Může tedy dojít k paradoxu , že USA posílí soupeře svých spojenců. Na druhou stranu AQAP vyhovuje chudoba a izolace od státu. Za této situace získává podporu poskytováním základních služeb.
Pouze bombardování nejenže nestačí k boji proti terorismu. V kombinaci s operací Saúdské koalice, která zemi přivedla na pokraj humanitární katastrofy, může jít o vzrůstající riziko. Budování dobrého vládnutí, posilování státu na venkově a zvyšování legitimity vlády není v tomto případě věnována téměř žádná pozornost.
Kontroverze okolo americké podpory Saúdy vedené koalice
USA podporují koalici vedenou Saúdskou Arábií od začátku konfliktu dočerpáváním paliva za letu, zpravodajskými informacemi, logistickou podporou a právě prodejem zbraní. Tento krok je interpretován jako ujištění o spojenectví s ropnou monarchií i po jaderné dohodě s Íránem a nedodržením hrozby o červené linii při použití chemických zbraní v Sýrii.
Trumpova administrativa tedy nepřišla s tak velkým zbrojním kontraktem z ničeho nic. Za vlády Baracka Obamy byly Saúdské Arábii prodány zbraně, munice a vojenská technika v hodnotě 115 miliard dolarů . Současná dohoda tak je pokračováním nastaveného kurzu a finalizací již dříve vyjednaných zakázek.
To, čím se liší, je prodej laserově naváděné munice, jejíž dodávku zastavil Obama kvůli vysokému počtu civilistů, kteří byli zasaženi bombardováním. Spouštěčem k přehodnocení podpory byl útok na pohřeb v metropoli Saná, který si vyžádal přes 140 obětí. Ačkoli měla přesně naváděná munice pomoci přesnosti náletů, neděje se tomu tak.
Problémem však není zaměřování cíle, ale jeho výběr. Saúdy vedená koalice podle americké hodnotící zprávy systematicky špatně vyhodnocuje zpravodajské informace, které jsou mnohdy založené na nepřesných údajích. Na základě odhadů OSN jsou její nálety zodpovědné až za 60 % z necelých 4000 civilistů zabitých od března 2015; celkový počet mrtvých civilistů se udává na více než 10 000 a zraněných přes 40 000.
Špatně cílené bombardování a hrozba obvinění z válečných zločinů
Je patrné, že největší kritice čelí právě bombardování. To má na svědomí krom vysokého počtu civilních obětí také útoky na školy, nemocnice nebo klíčovou infrastrukturu – přístav Hudajdá či mosty. Země je přitom existenčně závislá na importu potravin a léků (80 – 90 %). Až 70 % jídla se dováží právě prostřednictvím tohoto přístavu.
Po koaličním bombardování jsou v něm mimo provoz jeřáby , což výrazně omezuje jeho funkčnost. Humanitární organizace varují, že další útok na tento dopravní uzel by vedl k celoplošnému hladomoru . Fakt, že je stále v držení Hútíjů z něj dělá cenný strategický cíl.
Dalším zpochybňovaným artiklem jsou helikoptéry, které mají podle autorů kontraktu pomoci k ochraně saúdských hranic s Jemenem, odkud dochází k napadání a ostřelování jejího území. Americká helikoptéra však byla použita také k nočnímu útoku koalice (2) na loď plnou uprchlíků, což je válečným zločinem.
Nad americkou podporou tak visí i hrozba obvinění z válečných zločinů. Výrok Tribunálu pro válečné zločiny v Sierra Leone značně rozšířil zodpovědnost na praktickou pomoc, morální a faktickou podporu. Není tedy nutné prokazovat účast na konkrétním zločinu.
Komponenty zbraní dodaných Američany se přesto našly na více než 20 místech útoků cílených na civilisty. USA (3) navíc až do května 2016 dodávaly Saúdské Arábii kazetovou munici, která je mezinárodní smlouvou zakázána, ovšem ani jedna země se k ní nepřipojila.
Zákaz užití kazetové munice v místech, kde se mohou pohybovat civilisté, stojí také v americkém právu , avšak na zákazníka se nijak nevztahuje. Rozhodnutí o ukončení dodávek přinesly až veřejné zprávy o jejím používání proti nevojenským cílům a množství úmrtí, jež způsobily.
Co se týče obvinění z válečných zločinů, Spojené státy nejsou smluvní stranou Mezinárodního trestního soudu. Ten sice může obvinit i občany zemí, jež nejsou signatáři Římského statutu, ovšem pouze za předpokladu, že se proti nim nevede proces v zemi původu. Vzhledem k tomu, že nejde o přímé spáchání válečného zločinu, ale právě o materiální podporu, jež je těžko dokazatelná konkrétním osobám, hrozí USA pouze poškození obrazu v zahraničí.
Z dosavadních kroků Trumpovy administrativy vyplývá, že mezinárodní lidskoprávní politika nebude patřit mezi jeho priority. Situaci může upravit Kongres , který navrhl zákon požadující opatření na zabránění civilních obětí, jež by podmiňovaly prodej zbraní.
Další uvažovanou možností je schvalování prodeje zbraní tímto tělesem. Senátoři chtějí toto právo uplatnit na prodej zaměřovacích zařízení na bomby. Požadavkem by opět byl trénink ovládání zařízení a pravidla zacílení a použití.
Pokud Američané věří, že si prodejem zbraní pojistí vztahy se svým klíčovým spojencem a vytvoří pracovní místa, mají pravdu. Nejde však o krok ke stabilitě v regionu ani v boji proti terorismu.
(1) Zajdíja je islámská šíitská sekta, která následuje tradici 5 imámů (většina šíitů jich uznává 12, ismaílité 7). Nevěří v neomylnost imámů ani dědění imamátu z otce na syna. Imámem by podle nich měl být kdokoli z potomků Hasana nebo Husajna. Okolo 35 – 40 % jemenských muslimů se řídí tímto směrem víry.
(2) Všichni členové koalice odmítli zodpovědnost, avšak jsou jedinou stranou sporu, která vlastní letectvo.
(3) Kazetovou munici Saúdské Arábii dodává také Velká Británie, která je součástí smlouvy, již svým chováním porušuje.
Související články
Saudové kupují tanky Abrams za 1,15 miliard dolarů
Saudská Arábie od firmy General Dynamics Land Systems nakoupí 153 tanků M1A2S Abrams (“S” jako ...
- 12.08.2016
- 48 komentářů
- Jan Grohmann
Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa
Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA rozpoutalo na naší domácí politické scéně rozruch, ...
- 15.11.2016
- 41 komentářů
- Hana Zelená
“Kamikadze” námořní dron zaútočil na saudskou fregatu
Na konci ledna se v Rudém moři stala terčem útoku fregata Saudské Arábie. Saudskou fregatu zasáhl ...
- 23.02.2017
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
KOMENTÁŘ: Začátek zahraniční realpolitik Donalda Trumpa
USA zaútočily střelami s plochou dráhou letu na leteckou základnu syrské armády al-Shayrat v ...
- 08.04.2017
- 94 komentářů
- Vlastimil Šindelář
Tom Bednář? neznám, vůbec hledat info v normálních mediích ať už českých a nebo západních, východních je naprostá ztráta času... Jak už jsem jednou napsal, jsi sváteční ...Zobrazit celý příspěvek
Tom Bednář? neznám, vůbec hledat info v normálních mediích ať už českých a nebo západních, východních je naprostá ztráta času...
Jak už jsem jednou napsal, jsi sváteční pozorovatel, neviděl jsem snad ani jednou, že by si se jen přibližně trefil ....
I na té live mapě, která není nic moc, ale aspoň pro všeobecný přehled...
Vrať se ještě před duben a podívej se na kapsu East Qalamoun (na východě je město Dumayr), pak pokračuj a uvidíš jak FSA kapsu zvětšovala na úkor ISIS a v té době tam skutečně i nějaká kooperace s režimem probíhala (pokud si to nepletu).
Z jihu se pak vedla "jordánská" Southern Front of the Free Syrian Army ofenzivu proti ISIS a obcházela uzemí obsazené režimem. Už hrozilo prolomení obležení, takže režim (IRGC) začal ofenzivu proti jordánské FSA aby je odřízli (v polovině května) a pak další utoky aby odřízli FSA v al-Rahba.
Což je z jejich pohledu logické, z pohledu FSA je to problém, protože jejich patron chce aby bojovali s ISIS. Holt je to jejich problém jakého chlebodárce si vybrali, měli se připojit k HTS a měli by zdrojů pro boj s režimem vic jak dost... a nic jiného jim ani nezbude, pokud nechtějí svoje uzemi předat režimu....
Z pohledu USA je to problem, protože jim to brzdí ofenzivu proti ISIS a jejich poskoci chtějí samozřejmě bojovat proti režimu.
-------
Můžeš mi pak zkusit vysvětlit, jak se jim tohle mohlo provést pokud by měla FSA povolení s tím něco udělat a to i bez vzdušné podpory... V tom terénu stačí par min a ATGM a nikdo se nikam nehne.
-------
Tohle jsou mimochodem letáky co koalice shazuje a varuje aby se syrské milice nepřibližovali na 55km k Al-Tanf HQ a konvoj byl zasažen 37km od HQ... Fotka těch letáků je až po tom útoku, ale prý byli opakovaně varováni.
https://pbs.twimg.com/media/DA...
Al-Tanf HQ je pár kilometrů na silnici z Iráku, takže když se podíváš na mapu, žádný boje o tento přechod s režimem být ani nemohli a ten přechod osvobodili/zabrali FSA už v březnu 2016.
------
Uvidíme jak ta situace dlouho vydrží, než Trump změní názor, a pochopí že s režimem žádný dealy na osvobozovaní země od ISIS neudělá, leda že by jim pak to uzemí rovnou předal:D, ale asi bude uplně stačit až SDF osvobodí rakka a YPG ji předá režimu... nechtěl bych být arab bojující na straně USA...
-----
SF FSA má okolo 20-40 000 mužů. ale kdy naposled jsi slyšel o nějaké ofenzivě proti režimu u hranice s Jordánskem... A vzhledem k tomu, jak špatně na tom režim donedávna byl a jak moc dlouhou frontu musí hlídat, měli by sakra problém...
Stačí se podívat s jakým málem a jak rychle vyhnalo ISIS rusy a spol z Palmyry, jejich symbolu vítěství... A za opětovné osvobození mimochodem vděčí i pomoci od Centcomu, který jim zničil většinu techniky...
Možná si pak můžeš položit otázku, jak efektivní ruské letectvo mohlo minout (tedy určitě to neminuli, byli první kdo se z Palmyry zdekovali) a vůbec nic s kolonami ISIS při cestě otevřenou pouští neudělat... a ještě vynadat centcomu, že je nezastavil.Skrýt celý příspěvekjinak vůbec nevím, v jakým alternativním vesmíru čerpáš zprávy (Tom Bednář?)....ale na tomhle UA globalistickým, wahábistickým webu se už delší dobu řeže FSA s SAA a do toho SAA s ...Zobrazit celý příspěvek
jinak vůbec nevím, v jakým alternativním vesmíru čerpáš zprávy (Tom Bednář?)....ale na tomhle UA globalistickým, wahábistickým webu se už delší dobu řeže FSA s SAA a do toho SAA s IS.
http://syria.liveuamap.com/en/...
FSA s IS dělá prd, jediný co bylo, tak skoro celej IS při hranici s Irákem asi před měsícem na chvíli v podstatě bez boje zezelenal, ale pak jim to bylo blbý, tak to vrátili....to je asi ten tvůj boj s islámským státem.
Jinak ale IS svoji úlohu už spíš vyčerpal, takže nějaký to bombení ze strany koalice probíhá. Myslím, že se budou logicky snažit se žlutými a zelenými obsadit co nejvíc, aby měli alespoň nějakou pozici k jednání....Skrýt celý příspěvekPleteš věci Shanio. To není pravda, FSA na křižovatce bojovala s SAA a nejen tam. Do toho koalice zničila Iránsko Syrský konvoj, takže taky není pravda, že je nechali napokoji. Že ...Zobrazit celý příspěvek
Pleteš věci Shanio. To není pravda, FSA na křižovatce bojovala s SAA a nejen tam. Do toho koalice zničila Iránsko Syrský konvoj, takže taky není pravda, že je nechali napokoji. Že se stahují je čerstvá zpráva a je to asi díky pozemnímu angažmá Rusů v oblasti - ale o tom zatím moc nevím.
Nepsal jsem, že po sobě stříleli, ale že byli proti sobě.
A vysmíval jsem se tomu, co bylo pro media FSA v Aleppu a okolí. Obyčejní džihádisti nejhrubšího zrna, co si v ničem nezadají s ISIL. Nafetovaný sebeodpalovači v předvojích a za nimi vousatí řezači hlav. Jinak si nedělám iluze, že ti hoši na hranici s Jordánskem jsou o mnoho lepší.....Skrýt celý příspěvekLepší příklad pro potvrzení toho co jsem napsal jsi už ani vybrat nemohl :D Pokud teda nevěříš, že by šíitské milice zabrali byt jediný metr, kdyby FSA měla dovoleno s nimi ...Zobrazit celý příspěvek
Lepší příklad pro potvrzení toho co jsem napsal jsi už ani vybrat nemohl :D
Pokud teda nevěříš, že by šíitské milice zabrali byt jediný metr, kdyby FSA měla dovoleno s nimi bojovat a nebo se efektivně branit ....
Ne pro amiky je to boj s daesh a nebo vám utnem podporu....
A takhle blokují celou jížní frontu už pěkně dlouho, a to je mimochodem ta tvoje neexistující armáda FSA:D
Amici by už taky mohli přijít na to, že blbý letáčky nepostupujte směrem k ... je nezastaví a pak budou muset s tím něco začít dělat...
A brání přechod? proboha před čím? před invazní armádou z Iraku?:D
To že jsou s nima i rusové a ještě k tomu stříleli na amiky a oni na ně uvěřím až uvidím nějaký důkaz.Skrýt celý příspěvekjinak tohle mi uniklo a možná to už bude jinak:
http://en.farsnews.com/newstex...jinak tohle mi uniklo a možná to už bude jinak:
http://en.farsnews.com/newstex...Shania napsal: "S radostí ignorují IRGC a jejich poskoky v Syrii a Iraku a jeste s nimi i spolupracují a místo toho hledají lupou jejich přítomnost v Jemenu... " Všiml sis, co ...Zobrazit celý příspěvek
Shania napsal: "S radostí ignorují IRGC a jejich poskoky v Syrii a Iraku a jeste s nimi i spolupracují a místo toho hledají lupou jejich přítomnost v Jemenu... "
Všiml sis, co udělala USA koalice před pár dny s kolonou u Al-Tanf? Zoufale brání spojení osvobozeného iráckého území s územím pod kontrolou syrské armády. Drží hraniční přechod a nyní i přístupovou komunikaci k němu. Údajně došlo ke kontaktu spetsnaz a západních speciálů, kdy tam stáli proti sobě.
Dělají vše proto, aby se Iránu neotevřel pozemní koridor k vládním vojskům. Hodně se teď bojovalo u Zaza křižovatky.Skrýt celý příspěvekNepochopil jsi mě a asi jsi ty výstupy neviděl. Tam se hovořilo o změnách bezpečnostího paradigmatu a uváděli se i příklady z historie. Ten pán dostával posluchače do děje tím, že ...Zobrazit celý příspěvek
Nepochopil jsi mě a asi jsi ty výstupy neviděl.
Tam se hovořilo o změnách bezpečnostího paradigmatu a uváděli se i příklady z historie. Ten pán dostával posluchače do děje tím, že popsal nějakou všední situaci v říši, pak ukázal, že za chvíli bylo vše jinak aniž to třeba obyčejný člověk tušil.
V takovém duchu se nesly i další příspěvky. Mluvilo se bezpečnostních rizikách u nás a pro nás, které vyplynou slábnoucím vlivem zámoří.
Kdyby dalším historickým příkladem bylo SSSR, vůbec s tím nemám problém.
Mluvil myslím o Egyptu, Římu, Španělsku, Británii a.....Americkém impériu.
Mocenská síla Ruska ho nepředurčovala k zahrnutí do diskuze.
To Vondra měl časem větší *****, když řekl - Amerika jde do pozadí, až se stahne, půlka lidí emigruje, druhá zůstane a připojí se k Rusku :D nebo tak nějak. Je to holt mariňák.Skrýt celý příspěvekLuky:
Nie je dvojakým metrom "vypískať", keď sa povie, pred čím stojí súčasné Rusko na základe analógií, a zároveň tlieskať keď sa tie analógie rovnako použijú na iných?Luky:
Nie je dvojakým metrom "vypískať", keď sa povie, pred čím stojí súčasné Rusko na základe analógií, a zároveň tlieskať keď sa tie analógie rovnako použijú na iných?@ "dotačním rozdílem" Však tenkrát měli Britové v Karibiku namále - dlouho to dávali, ale pak se postupně změnila doba... raziel87:souhlas --------------------- Mi to ...Zobrazit celý příspěvek
@ "dotačním rozdílem"
Však tenkrát měli Britové v Karibiku namále - dlouho to dávali, ale pak se postupně změnila doba...
raziel87:souhlas
---------------------
Mi to připomnělo výstup toho historika (vypadal jak Náhlovský) v parlamentu během "nekorektního" panelu.. Bylo to i zde na AN. Moc hezky povídal o ztrátách vlivu velkých říší asi 20 minut a analogicky črtal vazby, rizika a hrozby v přítomnosti. V poslední minutě přeskočil k Rusku (to ale mluvil o současnosti ne o pádu SSSR, úplně tím zahodil co budoval). : D
Když ono je dnes hrozně těžký být nekorektní, když jste akademický pracovník, vědec nebo vás to jinak živí...Skrýt celý příspěvekA jen malý výlet do historie. Třeba takovej pitomej cukřík. Co znamenal pro britský impérium? Byl právě tím datačním rozdílem a náskokem pro budování nej loďstva. Samozřejmě, že to ...Zobrazit celý příspěvek
A jen malý výlet do historie. Třeba takovej pitomej cukřík. Co znamenal pro britský impérium? Byl právě tím datačním rozdílem a náskokem pro budování nej loďstva. Samozřejmě, že to neznamená, že v Anglii řešili jen cukr.Skrýt celý příspěvek
Spice must flow! Shanio a hlavně v dolarech, to je základ tisku. V Sýrii se našlo dost plynu, tady nejde jen o Katarský plyn. A díky, že jsi svým příspěvkem potvrdil to ...Zobrazit celý příspěvek
Spice must flow! Shanio a hlavně v dolarech, to je základ tisku.
V Sýrii se našlo dost plynu, tady nejde jen o Katarský plyn.
A díky, že jsi svým příspěvkem potvrdil to slábnutí....vyvolávající křečovité reakce.
Já se nechodím saunovat s US elitou do Bohemia groove, ani se neopaluju na Krymu s Putinem a Medvědem, takže nuance a podrobnosti neposkytuju.
A teď napiš něco, co by ti dávalo smysl. Že jsou všichni v Americe úplní pitomci pro mě žádný vysvětlení není.Skrýt celý příspěvekTy vaše teorie jsou ještě lepší jak Eisehoweruv military-industrial komplex, to že Amerika musí válčit, aby udržela svoji ekonomiku nad vodou, že už brzo jejich ekonomika rozpadne ...Zobrazit celý příspěvek
Ty vaše teorie jsou ještě lepší jak Eisehoweruv military-industrial komplex, to že Amerika musí válčit, aby udržela svoji ekonomiku nad vodou, že už brzo jejich ekonomika rozpadne a další hovadiny... zbrojní firmy mají ted 1% podíl na US ekonomice...
Přemýšleli jste např nad tím, jaké firmy dostali práva na to těžit v Iránu? Po tom co to US stalo miliardy... http://www.iraq-businessnews.c...
Proč slučujete zájmy Kataru, SA, UAE atd se zájmy USA? Zkusili jste si aspon zjistit jaké podíly a nebo rovnou přímé vlastnictví nejrůznějších firem (hlavně) Katar na západě a po celém světě má? A jaký jim to dává vliv.... toho by jste se měli děsit.
US fakt nezajímá ropovod do EU, při vyšších cenách ropy by byli největší exporter ropy a plynu na světě což jde přímo proti komu asi...
US se podařilo udělat co za posledních 20 let? Vyhodit miliardy v Iráku, aby koncese padli komukoliv ne jen jim... Pak špatnou politikou umožnit Iranu získat větší vliv. Pak zahranili Irán před krachem jadernou dohodou (a to mimochodem umožnilo přiliv investic z číny) a financovat IRGC svou soukromou armádu v Syrii i Iraku. Kolem toho US roky jen kroužili, bez pořádné podpory jedné či druhé strany... Místo toho byli přímo nadšeni, kdy se zjevila ISIS a oni se mohli v klidu věnovat té "největší hrozbě naší civilizaci" a ignorovat vše ostatní, v průběhu toho posílit vliv YPG (což je mimochodem podle jejich zákonů podpora terorismu) a umožnit jim dominovat na syrskými Kurdy, a zvládnout totálně nasrat spojence v regionu.
S radostí ignorují IRGC a jejich poskoky v Syrii a Iraku a jeste s nimi i spolupracují a místo toho hledají lupou jejich přítomnost v Jemenu...
Totalně stupidní a krátkozraká politika a vy za tím hledáte nějakou všemocnou konspiraci na ovládnutí regionu kvůli blbejm trubkám... když jediný co se jim tam povedlo je přesný opak...
Takže jestli za tím nějaká konspirace je, jejím cílem je něco uplně jiného než získat vliv a stabilitu... a tím pádem i ropovody pro konkurenci...Skrýt celý příspěvek....jinak od začátku se mluví hlavně o plynovodu z Katru a ten teď taky Sýrií nevede. Hlavně při pohledu na mapu je i vidět, jak blízko je to z centálních ropných polí v Iráku na ...Zobrazit celý příspěvek
....jinak od začátku se mluví hlavně o plynovodu z Katru a ten teď taky Sýrií nevede.
Hlavně při pohledu na mapu je i vidět, jak blízko je to z centálních ropných polí v Iráku na Syrské pobřeží (kousek od Hmímimu i Tartusu:) a místo toho to proplouvá dlouhou trasu několika zranitelnými úžinami, včetně potupné žádosti o plavbu krz Suez v Egyptských rukách (víme jak "jistý" to tam Amíci mají). Navíc by to v Sýrii už nemuseli nakládat do tankerů, ale mohli by to vést v moři. Investujte ale do toho, když nevíte, zda vám to někdo nepřeruší nebo nezakáže po cestě.
Severní trasa "bezpečným" Kurdistánem a "spolehlivým" Tureckem je určitě taky investiční terno....
Já si třeba myslím, že Syřanům by nevadilo mít přes svoje území trasy všech a kasírovat poplatky, kdyby v tom nebylo ALE. Pro Evropu by bylo taky nejlepší, kdyby si mohla vybírat a co nejvíc dodavatelů si konkurovalo.
Jenže pokud je hlavním cílem Amíků a Saudů silný Irán a plyn z Norska Evropě nestačí, můžou Rusové škrcením hodně tlumit evropskou podporu/toleranci útoku na Irán.
Já to cítím tak, že na silovém řešení eminentní zájem nemám, to Američani si tento sektor snaží uzurpovat pro sebe. Pro mě Irán hrozbu nepředstavuje a je mi spolu se Sýrií mnohem sympatičtější, než Saudská Arábie. Nejsem Amík, nežiju z toho a nenamlouvám světu, jak jsem produktivní, schopný a vyvolený, proto mám rezervovaný přístup.Skrýt celý příspěvekleviathan - díky. Pravdu má i Luky, důležitá je i kontrola nad trasou a kapacita. Sýrie pod vlivem Ruska je něco jiného než pod vlivem prozápadní (USA) vlády. Na té teorii to ...Zobrazit celý příspěvek
leviathan - díky.
Pravdu má i Luky, důležitá je i kontrola nad trasou a kapacita. Sýrie pod vlivem Ruska je něco jiného než pod vlivem prozápadní (USA) vlády.
Na té teorii to nic nemění :-) Všichni kdo sedí na ropě musí jít Amíkům na ruku. Aneb, za vším hledej prachy :-)
Kdyby šlo opravdu o svobodu a lidská práva, už dávno není Lukašenko ani Kim :-P
Být v Severní Korei ropa, už je dávno osvobozená.Skrýt celý příspěvekBlabol Však ona taky Venezuela opravdu není Amíkům lhostejná. Somalsko, Sudán - strategická poloha, koukni na mapu. leviathan ...a na té mapě je krásně vidět, kolik toho vede ...Zobrazit celý příspěvek
Blabol
Však ona taky Venezuela opravdu není Amíkům lhostejná.
Somalsko, Sudán - strategická poloha, koukni na mapu.
leviathan
...a na té mapě je krásně vidět, kolik toho vede do zálivu a pak to musí obeplout všechny ty země, o kterých jsem psal a nejsou pod kontrolou. Třeba právě zmíněný produktovod (modře) vede jen do zálivu....
Navíc tady jde taky o kontrolu nad tím vedením (když pominu těžbu a zaháčkování vlastních firem).Skrýt celý příspěvekGrull : Problem tejto teorie je, ze energovody uz cez Syriu natiahnute su - uz k tomu pobreziu vedu, vola sa to A15. Co je dolezitejsie - existuje ropovod a18, ktory Syriu obchadza ...Zobrazit celý příspěvek
Grull : Problem tejto teorie je, ze energovody uz cez Syriu natiahnute su - uz k tomu pobreziu vedu, vola sa to A15. Co je dolezitejsie - existuje ropovod a18, ktory Syriu obchadza z Iraku cez Turecko az k moru do terminalu Dortyol.
http://www.theodora.com/pipeli... Skrýt celý příspěvekStando - Tak kdyby vedly trubky do Sýrie na pobřeží středozemního moře a pak po dně do Řecka (EU) tak by se to rozhodně vyplatilo. Problém je ten úzký průliv u Iránu. Kdyby se to ...Zobrazit celý příspěvek
Stando - Tak kdyby vedly trubky do Sýrie na pobřeží středozemního moře a pak po dně do Řecka (EU) tak by se to rozhodně vyplatilo.
Problém je ten úzký průliv u Iránu. Kdyby se to posr...lo a ten byl neprůjezdný, máme problém.
Až budou trubky, může si to Strýček Sam s Iránem vyříkat. A navíc by se tím odřízlo Rusko (plyn,ropa) od Evropy.
Takový byl plán, pokud by Sýrie padla do rukou umírněných řezačů hlav.
Se nedivte, že tam Taťka Putin začal ordinovat Su a Ka medicínu.
A ano tohle jedna z konspiračních teorií :-)Skrýt celý příspěvekLuky, můžeš mi vysvětlit, jak se země jako Somálsko nebo Jemen podílejí na obchodu s energetickými surovinami? Proč by si USA v takovém případě nevybrali radši Venezuelu, ...Zobrazit celý příspěvek
Luky,
můžeš mi vysvětlit, jak se země jako Somálsko nebo Jemen podílejí na obchodu s energetickými surovinami? Proč by si USA v takovém případě nevybrali radši Venezuelu, Nigérii, atd? Tohle vůbec nedává smysl.
A jakou "injekci a stimul vytvářet optimistické prognózy" dostala světová ekonomika kolapsem těchto zemí. I kdyby USA nakrásně ovládly Jemen, Somálsko i Libanon a zavedli tam jakýkoliv režim, světová ekonomika by si toho ani nevšimla. A obchod s ropou taky ne.
Energovody ze zemí Perského zálivu? Kam? Do Evropy? Do USA? Na tyhle vzdálenosti je levnější přeprava po moři.
To, že za vším zlem, neklidem v každé zemi, vznikem ISIL, atd., atd. je USA a světového spiknutí "dosaďte koho chcete" je vysvětlení pro duševně and inteligenčně jednodušší. Proč hledat nějaké logické důvody, když tohle je mnohem snazší...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...