Konec amerických letadlových lodí v Perském zálivu?
- 9. 5. 2018
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
Od dob operace Pouštní štít v roce 1990 byl v oblasti Perského zálivu vždy přítomný alespoň jeden útočný svaz letadlových lodích CSG (Carrier Strike Group). Nyní Pentagon zvažuje trvalou přítomnost CSG v oblasti ukončit. Je to důkaz upadající moci Spojených států nebo letadlové lodě v Zálivu prostě svět nepotřebuje?
Trvalá přítomnost amerických letadlových lodí v Perském zálivu byla po dobu téměř 30 let jednou z hlavních priorit amerického námořnictva. Americké letadlové lodě měly v oblasti projektovat vojenskou moc Spojených států s cílem chránit ropné tankery, které z Perského zálivu přes Hormuzský průliv vyváží ropu pro více než polovinu světového trhu.
V poslední době, s ohledem na rostoucí snahy Ruska a Číny oslabit moc Spojených států, Washington přehodnotil dosavadní bezpečnostní strategie. Pentagon nyní přesouvá svou pozornost ze Středního východu směrem ke globálnímu boji s terorismem a především k hospodářskému boji s Ruskem a Čínou.
Americké letadlové lodě působí v Zálivu od dob operace Pouštní štít, která se v roce 1991 přetvořila do operace Pouštní bouře – v té době bylo v oblasti pět svazů letadlových lodí. Následně v oblasti působila vždy minimálně jedna CSG. Avšak již letech 2015 a 2017 došlo k několika měsícům dlouhým výpadkům přítomnosti letadlových lodí v Perském zálivu.
Perský záliv v březnu opustila letadlová loď USS Theodore Roosevelt (CVN-71) a zamířila k Filipínám. Pentagon nyní do oblasti, pokud to nebude třeba, neplánuje žádnou CSG již vysílat.
Za posledních 30 let se svazy CSG na Středním východě účastnily řady bojových operací. Letadla F/A-18 z letadlových lodí zajišťovala dodržování bezletové zóny nad jižním a severním Irákem a v roce 1998 během operace Pouštní liška útočila proti údajným iráckým střediskům pro výrobu a skladování chemických zbraní.
Námořní F/A-18 dále podporovala invazi do Iráku v roce 2003 a od roku 2014 pak letadla podnikají údery proti Islamistům v Iráku a Sýrii, ale také proti pozicím vojsk Bašára Assada.
Islámský stát je nyní vojenský poražen, resp. stal se jen další z mnoha frakcí v syrské občanské válce. Velení amerického námořnictva je proto přesvědčeno, že F/A-18 najdou větší uplatnění v jiných oblastech.
Otázka však zní:„Jak se změní rozložení sil v oblasti Perského zálivu a bezpečnostní situace po odsunu CSG?“
Podle Davida Lartera z webu Defense News ukončení trvalé přítomnosti CSG neohrozí rozložení sil v oblasti ani export ropy. Důvodem má být skutečnost, že se Írán nepokusí zastavit provoz přes Hormuzský průliv, vzhledem k nepochybné masivní vojenské, politické a ekonomické mezinárodní protireakci.
Operace F/A-18 z paluby letadlové lodě
Navíc přítomnost CSG je z propagandistického hlediska výhodná i pro Írán. „Íránci, s nimiž jsem mluvil, většinou přeběhlíci, říkali jednotně, že Íránci považují letadlové lodě v Perském zálivu za rukojmí, protože je mohou kdykoliv napadnout. Dokonce nemusejí podnikat žádnou skutečnou akci, stačí, když to budou tvrdit v médiích,“ říká penzionovaný námořní důstojník Bryan Clark, nyní analytik think-tanku CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments).
Perský záliv je navíc noční můrou pro operace velkých lodí nebo svazů – v Perském zálivu je velmi hustý provoz komerčních lodí, přitom v nejširším bodě záliv měří na šířku 337 km a v úžině Hormuz pouze 56 km.
Americké lodě se tak mohou v případě konfliktu dostat snadno pod palbu íránských dělostřeleckých a raketových baterií na pobřeží. Podle Clarka poslouží lépe jako odstrašení americké hlídkové čluny a minolovky působící z Bahrajnu, kde má domovskou základnu americká pátá flotila (Fifth Fleet). Pátá flotila zajišťuje americkou námořní přítomnost v oblasti Perského zálivu, Rudého moře, Arabského moře a částečně v Indickém oceánu.
Americké CSG navíc nijak nezabránily Íránu v šíření jeho mocenského vlivu v oblasti. „Letadlové lodě mají nyní hlavně odrazovat íránské snahy o uzavření Hormuzského průlivu, ale nepřinutí Írán, aby nevysílal vojenské jednotky do Sýrie nebo Iráku,“ uvedl Clark.
Dle Clarka přerušení trvalé přítomnosti CSG umožní přesunout letadlové lodě do východního Středomoří nebo dokonce do severního Atlantiku, kde mohou lépe působit proti ruským snahám oslabit moc Západu, resp. Spojených států. Ostatně ve Středozemním moři nyní působí svaz kolem letadlové lodi USS Harry S. Truman (CVN-75).
Současné pozice amerických CSG a pohotovostních skupin americké námořní pěchoty ARG (Amphibious Ready Group); větší foto / USNI News
Navíc je otázka, zda existuje příčinná souvislost mezi americkou projekci síly v Perském zálivu a volným tokem ropy přes Hormuz.
John Glaser, ředitel zahraničních studií think-tanku Cato Institute , souhlasil s Clarkem, že udržování letadlové lodě na ochranu Hormuzského průlivu je strategicky pochybné. Pokud dojde k uzavření Hormuzu, největší ekonomické dopady pocítí Írán. Navíc následná mohutná mezinárodní reakce ohrozí samotný íránský režim, což jistě není cílem současného vedení Íránu.
V 70. letech v Perském zálivu žádná americká vojenská loď nepůsobila, v 80. letech americké námořnictvo fungovalo převážně kolem pobřeží Arabského poloostrova a 90. letech zde byla vždy jeden svaz CSG. Glaser soudí, že se jedná o tři výrazně odlišná období nasazení, ale bez rozpoznatelné souvislosti, jak americká námořní přítomnost nebo nepřítomnost ovlivnila vývoz ropy z Perského zálivu.
Odsun CSG z oblasti navíc nemusí ohrozit ani schopnost Pentagonu provádět letecký průzkum a údery v oblasti, protože Američané mají velké letecké základny v Al Dhafra ve Spojených arabských emirátech a Al Udeid v Kataru.
Na těchto základnách Američané poskytují výcvik partnerským zemím v oblasti a pomáhají také provozovat moderní americkou vojenskou techniku (zejména stíhací letadla a raketové systémy protivzdušné obrany), kterou arabské země nakoupily. Odsunutí CSG tak podle výše uvedených analytiků neohrozí vojenskou rovnováhu v oblasti, především na ose Írán-Saúdská Arábie.
Názor Armádních novin
Z racionálního hlediska přítomnost CSG v oblasti Perského zálivu nemusí mít nutně velký smysl, ale nejvyšší mezinárodní politika je jen málo kdy o přísné racionalitě, ale spíše o emocích, symbolech a „naparování se“. Odsun CSG z oblasti Perského zálivu tak chtě nechtě mohou ostatní země nežádoucím způsobem vnímat jako trvalé zmenšování vojenského vlivu USA (Západu) a stahování vojenských kapacit do tvrdého jádra USA-Evropa.
Zdroj: Defense News
Související články
Neúnosné operační tempo amerických speciálních sil
Zejména američtí velitelé a politici považují speciální síly za téměř dokonalý nástroj vhodný na ...
- 06.04.2018
- 12 komentářů
- Michael Myklín
Námořní dron MQ-25 Stingray od firmy Lockheed Martin
Americká firma Lockheed Martin představila svůj koncept víceúčelového námořního bezpilotního tankeru ...
- 12.04.2018
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizace ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov
Podle ruského deníku Kommersant ruské ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se Spojenou loďařskou ...
- 25.04.2018
- 124 komentářů
- Jan Grohmann
Proč velmoci prohrávají války se slabšími soupeři?
Konceptu asymetrického válčení věnovaly sdělovací prostředky v posledních letech zvýšenou pozornost. ...
- 27.04.2018
- 21 komentářů
- Jan Buchar
dusan > Uz sa potvrdil ten utok chemickymi zbranami v Dume z 08.04.2018, ze zautocil Assad. Tam si tiez pozadoval pozadoval konkretne dokazy? Tam sa tiez tvrdilo, ze to urobila ...Zobrazit celý příspěvek
dusan > Uz sa potvrdil ten utok chemickymi zbranami v Dume z 08.04.2018, ze zautocil Assad. Tam si tiez pozadoval pozadoval konkretne dokazy? Tam sa tiez tvrdilo, ze to urobila Syria. Alebo to uz nikoho zo zapadnych medii nezaujima?
Ma niekto linku, ci este prebieha vysetrovanie alebo co sa s tym deje.Skrýt celý příspěvekasdf Ak niekto tvrdí, že sa niečo stalo, tak musí to vedieť dokázať. Minimálne mať nejaký hodnoverný seriózny odkaz. Brať vážne proruské propagandistické weby čo klamú od ráno ...Zobrazit celý příspěvek
asdf
Ak niekto tvrdí, že sa niečo stalo, tak musí to vedieť dokázať. Minimálne mať nejaký hodnoverný seriózny odkaz. Brať vážne proruské propagandistické weby čo klamú od ráno do večera je tak trochu úsmevné.Skrýt celý příspěvekmarfolodej: Nemyslím, že by nejako zvlášť hrali Rusom do kariet, hoci im to iste trocha pomôže. Po tom ako si tí vyčerpali rezervný fond a ťažba im pre sankcie zdražela, sa môžu ...Zobrazit celý příspěvek
marfolodej:
Nemyslím, že by nejako zvlášť hrali Rusom do kariet, hoci im to iste trocha pomôže. Po tom ako si tí vyčerpali rezervný fond a ťažba im pre sankcie zdražela, sa môžu trocha zdvihnúť ceny ropy, aby mali Saudi a spol. dosť peňazí na vedenie vojny a potom, keď bude dobojované na BV, sa môže cena kedykoľvek znova zraziť.
A len tak mimochodom - najglobalistickejšia je dnes Čína. :-DSkrýt celý příspěvekNejsme přesvědčen, že by svět potřeboval CV v Perském zálivu. Potřebuje je tam někdo jiný a to globalisti vedení USA. Myslím, že je to chyba. Jak ta CSG zmizí, tak stoupne cena ...Zobrazit celý příspěvek
Nejsme přesvědčen, že by svět potřeboval CV v Perském zálivu. Potřebuje je tam někdo jiný a to globalisti vedení USA.
Myslím, že je to chyba. Jak ta CSG zmizí, tak stoupne cena ropy na trhu. Nějak se mi nechce věřit, že by Rusům hráli do karet.
ALE je možné, že je otázka Sýrie, kvůli ropovodu od arabáčů trápí natolik, že CV v Perském zálivu obětují a zaměří se více na Sýrii. Přece jen vycvičených pilotů a provozu schopných strojů taky nemají nekonečně mnoho.
Bude v Sýrii ještě více bojů, aby si tam "někdo" mohl postavit vysněnej ropovod? To by znamenalo vyhnat Rusa a zlikvidovat Írán. Ono zase přerušit ropovod není tak velkej problém a tolik armády na hlídání ropovodu zase v místě nemaj a nikdy mít nebudou.
Je to takový hraní kočky s myší, zatím má ta myš navrch. Zda vydrží??? Na to si můžeme asi jen vsadit.Skrýt celý příspěvekdusan > " lebo v elektronike sa nevyznám vôbec. Ale chcel som dôkaz, že sa to stalo, nie že je to možné "
A co si chcel po nom ? Hlasenie velitela toho torpedoborca ?dusan > " lebo v elektronike sa nevyznám vôbec. Ale chcel som dôkaz, že sa to stalo, nie že je to možné "
A co si chcel po nom ? Hlasenie velitela toho torpedoborca ?Miroslav Mal som e-mailou diskusiu s pánom pplk. v.z. Ing. Petrom Woletzom Ph.D, ktorý o tom písal v časopise Válka.cz. On tvrdil, že sa to naozaj stalo, ja som tvrdil, že je to ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
Mal som e-mailou diskusiu s pánom pplk. v.z. Ing. Petrom Woletzom Ph.D, ktorý o tom písal v časopise Válka.cz. On tvrdil, že sa to naozaj stalo, ja som tvrdil, že je to nezmysel. Skončilo to tak, že on mi tvrdil, že je možné, že stroj Su-24M zarušil americký torpédoborec. Ja som sa nehádal v odbornej rovine, lebo v elektronike sa nevyznám vôbec. Ale chcel som dôkaz, že sa to stalo, nie že je to možné. Skončilo to tak, že mi nepredložil nič len svoju "vieru", že sa to dá a že to možné je - čo som vôbec nerozporoval i keď mám o tom pochybnosti.Skrýt celý příspěvekDušan: Ale účel to splnilo. Zaujalo to a hlupáci kopírovali ako akýsi americký admirál hovorí o tom, že celá jeho posádka podala výpovede lebo sú, po tím čo videla ruské lietadlo ...Zobrazit celý příspěvek
Dušan: Ale účel to splnilo. Zaujalo to a hlupáci kopírovali ako akýsi americký admirál hovorí o tom, že celá jeho posádka podala výpovede lebo sú, po tím čo videla ruské lietadlo psychicky demoralizovaní. Popravde, neviem si dosť dobre predstaviť aký admirál či generál by verejne rečnil o tom, že má neschopné mužstvo. Ale napriek tomu sú ľudia ktorí radi uveria tomu, čomu uveriť chcú. Ako sa hovorí: ,, Želanie je otcom myšlienky". Mimochodom, na YouTube je niekoľko videí z toho tzv. Incidentu. Americkí námorníci sledujú prelet ruského lietadla a niektorí si to natáčajú na mobil. Ešte aj kremeľ potvrdil, že to lietadlo vôbec nemalo zbrane pre rádioelektronický boj. Toť vsjo.Skrýt celý příspěvek
Souhlasím s názorem Cato Institute, že pokud dojde k uzavření Hormuzu, největší ekonomické dopady pocítí Írán. Nejvíce by zřejmě získali severoameričtí těžaři, kteří by ochotně ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlasím s názorem Cato Institute, že pokud dojde k uzavření Hormuzu, největší ekonomické dopady pocítí Írán. Nejvíce by zřejmě získali severoameričtí těžaři, kteří by ochotně chybějící ropu na světovém trhu nahradili. OZE a severoamerická ropa z ropných břidlic výrazně mění trh s energiemi a jsou důležitou zbraní Západu.Skrýt celý příspěvek
Názor AN je síce správny ... ale pre primitívnu propagandu nie je problém vymyslieť si hocijaký blud bez ohľadu na realitu. Najznámejší ruských "úspech" je "vyradenie" ...Zobrazit celý příspěvek
Názor AN je síce správny ... ale pre primitívnu propagandu nie je problém vymyslieť si hocijaký blud bez ohľadu na realitu.
Najznámejší ruských "úspech" je "vyradenie" terpédoborca Cook v Čiernom mori, čo je komický blábol, ktorý má na počudovanie celkom úspech i u niektorých odborníkov a trochu menej známy a o to absurdnejší je úplné "paralizovanie" americkej LL pomocou ruskej REB.
Prvá bájka mala aspoň racionálne jadro ... druhá je úplne od veci .... ale na internete sa to takými "úspechmi" Rusov len tak hmýri a priaznivci Ruska sú v tranze .... realita je totálne nepodstatná.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...