Konec amerických letadlových lodí v Perském zálivu?

Trojice úderných svazů letadlových lodí – USS John C. Stennis CSG; USS Carl Vinson CSG; USS Abraham Lincoln CSG; větší foto / U.S. Navy

Od dob operace Pouštní štít v roce 1990 byl v oblasti Perského zálivu vždy přítomný alespoň jeden útočný svaz letadlových lodích CSG (Carrier Strike Group). Nyní Pentagon zvažuje trvalou přítomnost CSG v oblasti ukončit. Je to důkaz upadající moci Spojených států nebo letadlové lodě v Zálivu prostě svět nepotřebuje?

Trvalá přítomnost amerických letadlových lodí v Perském zálivu byla po dobu téměř 30 let jednou z hlavních priorit amerického námořnictva. Americké letadlové lodě měly v oblasti projektovat vojenskou moc Spojených států s cílem chránit ropné tankery, které z Perského zálivu přes Hormuzský průliv vyváží ropu pro více než polovinu světového trhu.

 

 

V poslední době, s ohledem na rostoucí snahy Ruska a Číny oslabit moc Spojených států, Washington přehodnotil dosavadní bezpečnostní strategie. Pentagon nyní přesouvá svou pozornost ze Středního východu směrem ke globálnímu boji s terorismem a především k hospodářskému boji s Ruskem a Čínou.

 

Americké letadlové lodě působí v Zálivu od dob operace Pouštní štít, která se v roce 1991 přetvořila do operace Pouštní bouře – v té době bylo v oblasti pět svazů letadlových lodí. Následně v oblasti působila vždy minimálně jedna CSG. Avšak již letech 2015 a 2017 došlo k několika měsícům dlouhým výpadkům přítomnosti letadlových lodí v Perském zálivu.

 

Perský záliv v březnu opustila letadlová loď USS Theodore Roosevelt (CVN-71) a zamířila k Filipínám. Pentagon nyní do oblasti, pokud to nebude třeba, neplánuje žádnou CSG již vysílat.
 

Za posledních 30 let se svazy CSG na Středním východě účastnily řady bojových operací. Letadla F/A-18 z letadlových lodí zajišťovala dodržování bezletové zóny nad jižním a severním Irákem a v roce 1998 během operace Pouštní liška útočila proti údajným iráckým střediskům pro výrobu a skladování chemických zbraní.
 

Námořní F/A-18 dále podporovala invazi do Iráku v roce 2003 a od roku 2014 pak letadla podnikají údery proti Islamistům v Iráku a Sýrii, ale také proti pozicím vojsk Bašára Assada.  

 

Islámský stát je nyní vojenský poražen, resp. stal se jen další z mnoha frakcí v syrské občanské válce. Velení amerického námořnictva je proto přesvědčeno, že F/A-18 najdou větší uplatnění v jiných oblastech.

 

Otázka však zní:„Jak se změní rozložení sil v oblasti Perského zálivu a bezpečnostní situace po odsunu CSG?“

 

Podle Davida Lartera z webu Defense News ukončení trvalé přítomnosti CSG neohrozí rozložení sil v oblasti ani export ropy. Důvodem má být skutečnost, že se Írán nepokusí zastavit provoz přes Hormuzský průliv, vzhledem k nepochybné masivní vojenské, politické a ekonomické mezinárodní protireakci.

 

Operace F/A-18 z paluby letadlové lodě

 

Navíc přítomnost CSG je z propagandistického hlediska výhodná i pro Írán. „Íránci, s nimiž jsem mluvil, většinou přeběhlíci, říkali jednotně, že Íránci považují letadlové lodě v Perském zálivu za rukojmí, protože je mohou kdykoliv napadnout. Dokonce nemusejí podnikat žádnou skutečnou akci, stačí, když to budou tvrdit v médiích,“ říká penzionovaný námořní důstojník Bryan Clark, nyní analytik think-tanku CSBA (Center for Strategic and Budgetary Assessments).

 

Perský záliv je navíc noční můrou pro operace velkých lodí nebo svazů – v Perském zálivu je velmi hustý provoz komerčních lodí, přitom v nejširším bodě záliv měří na šířku 337 km a v úžině Hormuz pouze 56 km.

 

Americké lodě se tak mohou v případě konfliktu dostat snadno pod palbu íránských dělostřeleckých a raketových baterií na pobřeží. Podle Clarka poslouží lépe jako odstrašení americké hlídkové čluny a minolovky působící z Bahrajnu, kde má domovskou základnu americká pátá flotila (Fifth Fleet). Pátá flotila zajišťuje americkou námořní přítomnost v oblasti Perského zálivu, Rudého moře, Arabského moře a částečně v Indickém oceánu.

 

Americké CSG navíc nijak nezabránily Íránu v šíření jeho mocenského vlivu v oblasti. „Letadlové lodě mají nyní hlavně odrazovat íránské snahy o uzavření Hormuzského průlivu, ale nepřinutí Írán, aby nevysílal vojenské jednotky do Sýrie nebo Iráku,“ uvedl Clark.

 

Dle Clarka přerušení trvalé přítomnosti CSG umožní přesunout letadlové lodě do východního Středomoří nebo dokonce do severního Atlantiku, kde mohou lépe působit proti ruským snahám oslabit moc Západu, resp. Spojených států. Ostatně ve Středozemním moři nyní působí svaz kolem letadlové lodi USS Harry S. Truman (CVN-75).

 

Současné pozice amerických CSG a pohotovostních skupin americké námořní pěchoty ARG (Amphibious Ready Group); větší foto / USNI News
 

Navíc je otázka, zda existuje příčinná souvislost mezi americkou projekci síly v Perském zálivu a volným tokem ropy přes Hormuz.

 

John Glaser, ředitel zahraničních studií think-tanku Cato Institute , souhlasil s Clarkem, že udržování letadlové lodě na ochranu Hormuzského průlivu je strategicky pochybné. Pokud dojde k uzavření Hormuzu, největší ekonomické dopady pocítí Írán. Navíc následná mohutná mezinárodní reakce ohrozí samotný íránský režim, což jistě není cílem současného vedení Íránu.

 

V 70. letech v Perském zálivu žádná americká vojenská loď nepůsobila, v 80. letech americké námořnictvo fungovalo převážně kolem pobřeží Arabského poloostrova a 90. letech zde byla vždy jeden svaz CSG. Glaser soudí, že se jedná o tři výrazně odlišná období nasazení, ale bez rozpoznatelné souvislosti, jak americká námořní přítomnost nebo nepřítomnost ovlivnila vývoz ropy z Perského zálivu.

 

Odsun CSG z oblasti navíc nemusí ohrozit ani schopnost Pentagonu provádět letecký průzkum a údery v oblasti, protože Američané mají velké letecké základny v Al Dhafra ve Spojených arabských emirátech a Al Udeid v Kataru.

 

Na těchto základnách Američané poskytují výcvik partnerským zemím v oblasti a pomáhají také provozovat moderní americkou vojenskou techniku (zejména stíhací letadla a raketové systémy protivzdušné obrany), kterou arabské země nakoupily. Odsunutí CSG tak podle výše uvedených analytiků neohrozí vojenskou rovnováhu v oblasti, především na ose Írán-Saúdská Arábie.

 

Názor Armádních novin
Z racionálního hlediska přítomnost CSG v oblasti Perského zálivu nemusí mít nutně velký smysl, ale nejvyšší mezinárodní politika je jen málo kdy o přísné racionalitě, ale spíše o emocích, symbolech a „naparování se“. Odsun CSG z oblasti Perského zálivu tak chtě nechtě mohou ostatní země nežádoucím způsobem vnímat jako trvalé zmenšování vojenského vlivu USA (Západu) a stahování vojenských kapacit do tvrdého jádra USA-Evropa.

 

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Neúnosné operační tempo amerických speciálních sil

Zejména američtí velitelé a politici považují speciální síly za téměř dokonalý nástroj vhodný na ...

Námořní dron MQ-25 Stingray od firmy Lockheed Martin

Americká firma Lockheed Martin představila svůj koncept víceúčelového námořního bezpilotního tankeru ...

Modernizace ruské letadlové lodě Admirál Kuzněcov

Podle ruského deníku Kommersant ruské ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se Spojenou loďařskou ...

Proč velmoci prohrávají války se slabšími soupeři?

Konceptu asymetrického válčení věnovaly sdělovací prostředky v posledních letech zvýšenou pozornost. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Czertik
    23:00 06.06.2018

    tonotime - lol :) o tom ze se v nikaraguji stavi koncurence panamskemu pruplavu slysim prvne, vzdy co sem se docet bylo ze se to planuje a rusi :). ze se o tom nepise na ...Zobrazit celý příspěvek

    tonotime - lol :)

    o tom ze se v nikaraguji stavi koncurence panamskemu pruplavu slysim prvne, vzdy co sem se docet bylo ze se to planuje a rusi :).
    ze se o tom nepise na zapade...je mozne, ale ja bych si o tom klidne i rad precet na cinskem/ruskem webu - pokud by to gugl dokazal prelouskat :).
    ale nikde sem skutecne nenasel, ze by se natom realne pracovalo.
    ¨to same o thajskem kanalu, ktery by mel smysl, a mohl by se zaplatit, na rozdil od toho nikaragujskeho.
    ale stale se vubec nic nestavi, a ze cinani na to penize maji a hodne by na tom vydelali, hlavne kdyby novym pruplavem odstranili restikce na lode proplovajici majajkajskym prulivem.
    co se tyka transibirkse magistraly, tak ano, ta modernizaci a zrychleni potrebuje jak sul, a rusove na to nemaji penize, a ze by jeji zkapacitneni a zrychleni cinanum hodne pomohlo, ale opet - najit clanky o nejake probihajici modernizaci je velmi tezke.

    a jinak co se tyka ruska - to ze padlo z pozice vyznamne mocnosti vi vsichni krome nich a pro rusy bude jen hur, jedini s kym se musi musi v budocnosti pocitat sou usa a cina, vsechny ostatni staty budou jen takovy privazek (vcetne indie).Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:16 12.05.2018

    pratelstvi ciny a ruska: po kultu osobnosti v sssr, byla vic pravdepodobna valka mezi sssr a cinou, nez mezi VS a NATO a amici se snazili z toho rozkolu vytezi co jen slo a to je ...Zobrazit celý příspěvek

    pratelstvi ciny a ruska: po kultu osobnosti v sssr, byla vic pravdepodobna valka mezi sssr a cinou, nez mezi VS a NATO a amici se snazili z toho rozkolu vytezi co jen slo a to je jeden z duvodu proc meli takspatne vztahy s Indii.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    09:10 12.05.2018

    Cpt. Morgan: však nemluvíme o době do pěti let, ale třeba o tom, co bude za 50 let. V roce 1914 taky nikoho v Rusku nenapadlo, že si popraví Cara, že půlku Sibiře budou okupovat ...Zobrazit celý příspěvek

    Cpt. Morgan:
    však nemluvíme o době do pěti let, ale třeba o tom, co bude za 50 let. V roce 1914 taky nikoho v Rusku nenapadlo, že si popraví Cara, že půlku Sibiře budou okupovat Japonci a USA atd. Rusko stojí před změnami, které budou zásadní - je potřeba brzy hledat náhradu za Putina, jak se vyrovnat s novou průmyslovou revolucí a omezit ekonomickou závislost na nerostném bohatství. Vlastně i co s konvenční armádou - modernizovat nejde donekonečna a i zde budou muset řešit úbytek lidských zdrojů.
    Pokud jde o spolupráci Ruska a Číny, tak v Moskvě si tak nějak pořád myslí, že oni jsou ta vedoucí síla zmíněného dua. Peking je v tom nechává - zatím. Čína nakupuje technologie od Rusů, ale i od Ukrajinců (oba státy můžou nabízet děditství po SSSR). Je ale vidět, že postupně přestává být čína závislá na technologiích od Rusů a brzy se bude moct úplně odstřihnout. Myslím že budoucnost patří Tichomoří (vědí to v USA i Číně), nezaznamenal jsem ale výraznější zájem Ruska o svoji tamní oblast (spíš o Balt a Černé moře).
    Takže tak.

    ps. mluvíš o tom, že sme naivní, že si myslíme že dojde ke konfliktu mezi Ruskem a Čínou. Nejsi ale ty stejně naivní v tom, když si myslíš, že k tomu nikdy nemůže dojít ?Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    08:43 12.05.2018

    Kozlus, tak to nevím, co a kde jste četl, ale já si v té době pro jistotu přeložil i nějakou stránku blízko zdroje (MO Ruska) – a jasně mluvili o pravděpodobném původu, nikoliv o ...Zobrazit celý příspěvek

    Kozlus, tak to nevím, co a kde jste četl, ale já si v té době pro jistotu přeložil i nějakou stránku blízko zdroje (MO Ruska) – a jasně mluvili o pravděpodobném původu, nikoliv o schopnostech. To tedy pak padlo taky. A samozřejmě, neumím rusky, takže jsem musel použít Google Translator... Nicméně víceméně všechny alespoň trochu důvěryhodné zdroje na Západě psaly to samé. Pokud někdo najde přímo to vyjádření v originále, budu jedině rád. Každopádně z ruské strany jednoznačně šlo o takové "light" obvinění.

    Já jsem zase nějak nezaznamenal ono tvrzení (tedy od vrcholných představitelů GB), že pouze Rusko ho umí vyrobit. Ale to fakt může být tím, že jsem to až tak nesledoval (víceméně do té doby, než nás obvinili a než se v tom začal patlat Zeman, jsem to bral jako běžnou zpravodajskou hru na úrovni Litviněnka).

    Vtip u Zemana je ten, že BIS výrobu novičoku u nás popřela. Jednak protože jsme ho nevyráběli (nýbrž mikrosyntetizovali ;-) ), jednak protože ten pojem vztahla přímo na látku, jíž měl být otrávený Skripal. VZ přiznalo mikrosyntézu novičoku (opět ne výrobu, on je to fakt rozdíl, byť laikovi to tak nepřijde), protože tím pojmem označilo celou skupinu látek. Nicméně také potvrdilo, že se jednalo o jinou sloučeninu, než jaká byla použita v Salisbury. Mě absolutně nepřekvapilo, jak to Zeman podal, bylo předem jasné, že z toho zkusí vytřískat co nejvíc pro Rusko. Spíš nechápu, že mu novináři tak hloupě skočili na špek – stačilo do titulků napsat, že Zeman potvrdil, že látka, kterou byl Skripal otrávený, se u nás nevyráběla, protože přesně to Zeman potvrdil. Jen to holt podal tak, aby to na první pohled působilo přesně opačně.

    Nejde o to, že bychom nedokázali syntetizovat i A232 (ale třeba ne, co já vím), jde o to, že VZ tvrdí, že se to nedělo. Samozřejmě může kecat, byť prezidentovi by asi nemělo. Jde o to, že Zeman si tradičně pustil hubu na špacír a vykecal něco, co být vykecáno nemělo. Jednoduše proto, aby z události vytěžil nějaké body pro Rusko. A my jsme ve světě zase za debily....Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    07:46 12.05.2018

    Cpt. Morgan: Á, zasa je vytiahnutá zúfalá rozprávka podobná presvedčeniu pred porážkou stojacich nacistov, že sa spoja so Západom a spoločne znova potiahnu na Moskvu. :-D Jasné, ...Zobrazit celý příspěvek

    Cpt. Morgan:
    Á, zasa je vytiahnutá zúfalá rozprávka podobná presvedčeniu pred porážkou stojacich nacistov, že sa spoja so Západom a spoločne znova potiahnu na Moskvu. :-D
    Jasné, že Čína nepôjde do priamej vojny o znovuzískanie svojich historických území - stačí počkať až sa Rusko na konci putinovskej éry začne znova rozpadávať (lebo vždy sa rozpadne po podobných konfrontáciách v akej je dnes). Ale aj dovtedy má vlastné záujmy, ktoré v niektorých otázkach môžu byť bližšie postojom Ruska a v iných zasa postojom Západu (napr. otázka Krymu).

    Z hľadiska technológií by Čína pádom Ruska o nič neprišla, ba práve naopak, mohla by skúpiť odborníkov, know-how, ba dokonca celé firmy (podobne postupuje na Ukrajine) a nebola by už technologicky závislá na rozmaroch a záujmoch iného štátu. A vojenská sila Ruska môže doviezť do kolapsu maximálne tak Rusko samotné, lebo by nebolo schopné väčší ozbrojený konflikt financovať.Skrýt celý příspěvek

  • Cpt. Morgan
    05:26 12.05.2018

    Dusan - ze Cina ukradne Rusku Sibir je popularny mytus strednej triedy zapadu Ten sa ale citi stale viac ohrozeny vyvojom vo svete, ktory dokaze coraz menej regulovat. Cina je ...Zobrazit celý příspěvek

    Dusan - ze Cina ukradne Rusku Sibir je popularny mytus strednej triedy zapadu Ten sa ale citi stale viac ohrozeny vyvojom vo svete, ktory dokaze coraz menej regulovat.

    Cina je velmoc, jedna z troch velmoci sveta - zapad - Cina - Rusko. Ine jadrove velmoci s vlastnou schopnostou vyrabat plne spektrum zbranovych systemov na svete nie su. To znamena, ze suverennu globalnu politiku dokazu realizovat do specifickej miery iba tieto tri subjekty a nikto iny.

    Kedze zapad ako dedic stredovekych kralovstiev, ktore pomocou moreplavby a kolonii ovladli na isty cas svet (zapadnu pologulu stabilne, vychodnu menej), je mozne uvazovat o Cine a Rusku ako o subjektoch s protichodnymi existencnymi vychodiskami voci zapadu definovanymi dlhodobo historicky aj kulturne.

    Preto Cina nikdy nebude akceptovat byt sucastou zapadu, ani Rusko, su na to prilis nekonzistentne so strukturou moci a spolocenskych vztahov na zapade. Tie dva subjekty budu uz zo samotneho zakladu vzdy antagonisti zapadu (sucasne ekonomicke spojitosti nebudu vecne, na to nemaju realny zaklad).

    Ako antagonisti zapadu celia Cina a Rusko hrozbe, ze ich bude chciet zapad ovladnut, aby si konsolidoval moc a ziskal moznost rozhodovat o vacsom kuse planety. Preto budu a aj evidentne su tito dvaja geopoliticky odsudeni na spojenectvo, pokial bude existencna hrozba od zapadu pretrvavat.

    Ak by sa stalo, v co blazene verite, ze Cina napadne Rusko, dosiahla by tym iba tolko, ze by sa vydala na pospas zapadu. Rusko totiz nie je ekonomicky velmoc, ale vojensky rozhodne ma schopnost sposobit celemu zapadu neprijatelne, az existencne straty. Je to kontinentalny lider v plnom spektre vojenskych technologii, a ako taky vlastne posobi ako hlavny vojensky agens spolku Rusko - Cina proti zapadnym zaujmom.

    Ak by Cina napadla Rusko, cely vyvoj technologii, ktore sama este nezvlada (a trvaju dekady) by rozvratila, zatial co pri spojenectve ma k nim pristup. Zdroje na Sibiri takisto ma moznost vyuzivat za dohodnutu cenu a bez politickych podmienok. Ak by Sibir napadla, cena by destrukcia jadrovej vojny a nutnost vsetku infrastrukturu miest a produktovodov stavat od nuly, co je mimo realitu.

    Geopoliticky je teda ovela tazsie ovladnut dve velmoci ako iba jednu. Ak bude Cina osamotena a Rusko bude rozbite, aky velky bude problem pre zapad izolovat Cinu a donutit ju postupne prijat vsetky podmienky existencie? Bude to iba otazka casu. Cina by si tym podpisala geopoliticky rozsudok smrti.

    Okrem toho, jadrovu velmoc ako Rusko okradnut o Sibir a nedufat, ze svoje (jadrove) zbrane pouzije na branenie uzemia je co za kalkulaciu? A ak pouzije, aky racionalny scenar je dalej? Ved to je len mokry sen prozapadnej strednej vrstvy, ze jej nepriatelia sa takto bezpracne sami vykantria. Ani v pripade Nemecka a SSSR samoeliminacia superov nefungovala ani trochu tak ako zapad chcel a z SSSR sa stal ovela vacsi mocensky problem na vyse polstorocie, nez boli Nemecko, alebo Rusko pred vojnou dohromady. To si zapad velmi nepomohol. Ani sami tomu neverite, ved ani jeden bod tej mytologie o samoeliminacii nepriatelov zapadu nie je v hociktorej zakladnej teze logicky priechodny.

    Hlavny problem vsak je (a aj na eskalacii hostilnych epizod zapadu voci Rusku a Cine to pekne citit), ze cas sa zasadne krati a coskoro pride doba, ked doterajsie politiky fungovat nebudu. Zapadu "tece do bot", lebo svet sa tentokrat meni tak, ze nikto nedokaze zodpovedne predvidat dalsi vyvoj. A kto vela ma, moze vela stratit. Na sucasne ekonomicke nitky a prepojenia by som sa nespoliehal ako na nemenne.

    Hlavny dovod obav je aktualna vlna automatizacie, ktora je celkom ina, ako doterajsie vlny industrializacie. V minulosti vzdy stroje nejake pracovne miesta nicili, ale nejake ine aj prinasali. Adaptivna automatizacia ale nove pracovne miesta neprinasa.
    Napr. spolocnost Blockbuster (distribucia video filmov) este v roku 2004 mala 84 tis. zamestnancov a zisk 6 miliard $ rocne, dnes ma Netflix 4,5 tis. zamestnancov a produkuje zisk 9 miliard $ rocne.
    Podobne General Motors - v 1979 mal 800 tis. zamestnancov a zisk 11 miliard $, Google v 2012 zarobil 14 miliard $ a zamestnaval 58 tis. A to vsetko pri stale stupajucom rocnom prirastku obyvatelstva USA, kam potom s nimi?
    Stroje ludom pracu beru a nove miesta vznikaju ovela menej.
    https://www.youtube.com/watch?...

    To znamena, ze spolocnosti sveta caka zasadna a bezprecedentna zmena, pretoze nie sme dalej schopni konkurovat strojom uz v nicom a tie nasu pracu nahradia. Ked nie dnes, tak o 10 rokov ano, a ked nie o desat, tak o dvadsat... ved kazdy kto vidi, chape kam to smeruje. Dokazu nielen jednoduch ecinnosti rychlejsie, ale dokazu aj zlozite zinnosti analyzovat a rozdelit na jednoduchsie a tie urobit rychlejsie a presnejsie. To je pre ludsku pracovnu silu konecna, treba si to uprimne priznat.

    Pojde o zasadny rozpad nastavenych spolocenskych vztahov a vazieb a moznu hrozbu upadku doterajsich lidrov sveta, pretoze vsetko co bolo v minulosti zostane v minulosti.

    Kapacita statov ohladom automatizacie bude priamo zavisiet od aktualnej kapacity inovacie (napr. mnozstvo geniov v populacii), zdrojov a produktivity. Deindustrializacia zapadu tomu nedava dobry start. V tomto smere dokaze Cina postupne predcit cokolvek s cim vyjde zapad. Ak bude mat Cina cas este dekadu, dve, jej moznosti budu uplne mimo cokolvek, co zapad dokaze.

    Ludske a hospodarske zdroje Ciny + obranne a surovinove zdroje Ruska vydaju na bezkonkurencne kapacity pre suverennu aplikaciu automatizacie. Kto ovladne tu sferu, znici vsetkych.

    Cina je pre zapad existencna hrozba, ak bude mat dalej cas sa rozvijat, teda v buducnosti. V sucasnosti je zapad mocenska hrozba pre Cinu, ale vyznamne ju neguje opacny mocensky agens Rusko. Teda v sucasnosti cca. pat, v buducnosti sach mat. Cas sa krati zapadu, nie rozvojovym mocnostiam.

    Cinu izolovat a rozvratit by nebol problem, ved by to bola situacia jeden stat proti politickym, vojenskym a ekonomickym zdrojom celej planety. Ak ale Cina bude mat protizapadneho spojenca a je to zaroven vojenska mocnost schopna znicit cely zapad, bude ovela tazsie izolaciu Ciny realizovat. Dvaja sa mozu striedat pri znasani zataze a stale pokracovat v kurze suverennej politiky. Ked ale zostane ktokolvek z nich osamoteny, je vymalovane.

    Preto je sen o samozniceni Ruska a Ciny iba sen. Emocionalny a prave preto racionalne vyluceny.
    Aspon do tej doby, pokial bude existovat zapad ako geopoliticky antagonista Ciny a Ruska.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    22:59 11.05.2018

    KOLT: Vse, co jsem okolo toho ruskeho vyjadreni videl za preklady rikalo, ze jsme schopni vyroby - ne ze jsme nejpravdepodobnejsi puvodce. Zpravu BIS jsem samozrejme necetl a ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT:
    Vse, co jsem okolo toho ruskeho vyjadreni videl za preklady rikalo, ze jsme schopni vyroby - ne ze jsme nejpravdepodobnejsi puvodce.

    Zpravu BIS jsem samozrejme necetl a celkem se tomuhle popreni divim. Protoze pokud nase protichemicke vojsko zvlada diagnostiku (a tedy i vyrobu) nekterych clenu tehle rodiny, musi zvladat i ty ostatni. Ty jednotlive vyrobni verze nebudou moc odlisne a co jsem videl to cislovani, tak u nas "zvladame" verzi 230 ale 232 uz ne? To by byl sakra zavazny nedostatek v schopnostech nasich chemiku, pokud nejsou schopni pracovat se vzorkem nejblize konecne/nejucinejsi verze. Hlavne kdyz ma USA primarni data z vyroby, kterou po rozpadu svazu likvidovali. Proste tvrzeni GB, ze nikdo jiny, nez RF, tohle nedokaze vyrobit je totalni lez, stejne jako, ze se ty dva otravili z kliky na dverich jejich domu a nasledne nekolik hodin!! pochodovali po meste.

    Nechapejte me spatne. To ze nam lze RF beru jako soucast hry, ale ze takhle okate a stupidne lzou nasi spojenci a nasledne vyzadujou nejaky projevy bezmezne duvery (vylouceni diplomatu)? Vzdyt to je nesmysl a melo by nas to primet k zamysleni, okolik jsou ty spojenci lepsi, nez ten udajny nepritel. Hlavne kdyz zpetne vidime, ze nam nemaji problem lhat i v otazkach nejvyssi dulezitosti.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    22:43 11.05.2018

    Kozlus, máte tam hned dvě chyby: 1) Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že novičok pocházel *nejpravděpodobněji* z České republiky, Slovenska, Británie nebo Švédska, možná ...Zobrazit celý příspěvek

    Kozlus, máte tam hned dvě chyby:
    1) Ruské ministerstvo zahraničí prohlásilo, že novičok pocházel *nejpravděpodobněji* z České republiky, Slovenska, Británie nebo Švédska, možná USA. Takže ano, obvinili nás. Ne z vlastního pokusu o vraždu, ale ze spolupodílu. Nebo si myslíte, že tím naznačovali, že nám ho Britové ukradli? Nebo že jsme jim ho dali na testování a oni ho použili proti Skripalovi? Ale jděte, takhle se v diplomacii nepracuje. Vyjádření je udělané tak, aby se z toho mohli právě takhle vykroutit, ale sdělení je jasné. Kdyby chtěli jen vyjádřit, že novičok byl syntetizován i v oněch zemích, takže není důkazem viny Ruska (jako že není), řekli by to úplně jinak.
    Když najdou vašeho souseda zastřeleného devítkou a já řeknu, že to s největší pravděpodobností byla ta vaše, tak se také začnete bránit, že vy jste to neudělal. Ačkoliv jsem neřekl, že ano, ale implicitně to vede k tomu, že ano. Nebo že jste se na vraždě podílel, ať už úmyslně nebo nedbalostí.

    2) BIS výrobu novičoku v ČR popřela. Vojenské zpravodajství přiznalo jeho mikrosyntézu pro účely jeho studia. VZ totiž vzala název novičok jako označení skupiny látek, BIS to vzala z pohledu konkrétního typu použitého na Skripala. Takže pravdu mají obě služby – některá(é) sloučena ze skupiny látek označované jako novičoky se u nás v minimálních množství vyráběla, ale nebyla to ta, kterou měl být Skripal otráven. Zeman své prohlášení pochopitelně úmyslně formuloval tak, aby pomohlo Rusku, to snad nikoho soudného nepřekvapí...Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    18:26 11.05.2018

    Čína se sama dostala tak trochu do pasti.Exportuje do USA,protože proběhla deindustrialisace amerického hospodářství, je největším věřitelem USA a má obrovské rezervy USD.Lze si ...Zobrazit celý příspěvek

    Čína se sama dostala tak trochu do pasti.Exportuje do USA,protože proběhla deindustrialisace amerického hospodářství, je největším věřitelem USA
    a má obrovské rezervy USD.Lze si těžko představit,že by chtěla poškodit svoji ekonomiku konfrontací.
    Rusko je v jiné pozici.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    17:26 11.05.2018

    dusan: "Ak niekto tvrdí, že sa niečo stalo, tak musí to vedieť dokázať. Minimálne mať nejaký hodnoverný seriózny odkaz." Zajimave, v pripadu Skripal nam Anglie nepredlozila ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan:
    "Ak niekto tvrdí, že sa niečo stalo, tak musí to vedieť dokázať. Minimálne mať nejaký hodnoverný seriózny odkaz."
    Zajimave, v pripadu Skripal nam Anglie nepredlozila jediny dukaz, jenom spoustu vzajemne si odporujicich teorii.

    "stále objavuje "nové" dôkazy - v rátane obviňovanie ČR"
    Jake obvinovani? Rusove nikdy netvrdili, ze ten "novicok" dodala CR do GB. Jen to, ze to jsme tady schopni vyrabet. A to tady snad nikdo nechce poprit, ikdyz je dneska tak moderni za tohle prohlaseni hazet na Zemana (kterej to ma ze zpravy nasi BIS) vlastizradu a podobne.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    16:36 11.05.2018

    Aleprt. Ohledně otrávení Skripala Rusi je minimálně slušné množství indicií, které tomu nasvědčují (a pár, co ne, abychom byli "objektivní"). Navíc ruské zpravodajské agentury v ...Zobrazit celý příspěvek

    Aleprt.

    Ohledně otrávení Skripala Rusi je minimálně slušné množství indicií, které tomu nasvědčují (a pár, co ne, abychom byli "objektivní"). Navíc ruské zpravodajské agentury v tomto mají boooohatou tradici (on to není jen Skripal a Litviněnko, těch přeběhlíků už bylo odpraveno mnohem víc, několik i mezi otravou těchto dvou pánů).

    Ohledně incidentu v Černém moři není jediná indicie, protože tvrzení Sputniku a podobných plátků má menší cenu než bity v jejich serverech.... Dále je naopak slušné množství důkazů potvrzujících opak (Cook dále brázdí světová moře, vojáci dál slouží...). A k tomu je to absolutní blbost i z hlediska možností letadla typu Su-24, prostě na něco takového nemá dostatek energie. A jestli si nějaký plukovník v záloze myslí, že ano, tak jen pevně doufám, že z té zálohy nebude nikdy povolán...Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    16:18 11.05.2018

    Tonotime: "Rusko je rozsiahla zem, plná energii a nerastov." ešte dodám, že i prírodných krás, kultúrnych pamiatok, úrodnej zeme a vzdelaných ľudí .... A presa je taká ...Zobrazit celý příspěvek

    Tonotime:

    "Rusko je rozsiahla zem, plná energii a nerastov." ešte dodám, že i prírodných krás, kultúrnych pamiatok, úrodnej zeme a vzdelaných ľudí ....

    A presa je taká zaostalá - prečo to asi bude ? Podmienky ideálne, takže problém bude asi v spravovaní tejto krajiny.

    A čo sa týka "nenávisti voči Rusku". Západ práveže bol dosť tolerantný k Rusku. Však sme tu mali neustále "reštarty" Busha či Obamu ... a potom o tom hovoril i Trump. Problém nie je ani tak u obučajných Rusov, ale u vedenia. Putin nikdy neprizná, že Rusko je zaostalé pre jeho neschopnosť, ale stále bude "dokazovať", že to všetko "zlý" západ.

    Čínu netreba podceňovať, ani preceňovať . Jej sila je skôr o počtoch , v produktivite na jedného pracovníka je to stále zaostalý štát. A čím je štát zaostalejší, tým sa mu dosahuje ľahšie ekonomického rastu. Čínska diktatúra je napriek všeobecnému presvedčeniu veľmi málo ekonomicky efektívna a Čínu ťahajú dopredu súkromné firmy a zahraniční investori, ale i neexistencia sociálneho štátu v tom dobrom i zlom.
    Málo sa myslí na to, že značnú časť rozvoja zabezpečoval Honkong a to nie len priamo, ale hlavne ako "most" pre Čínu do sveta pre zahraničných investorov. Dnes komunistická diktatúra likviduje túto ekonomickú slobodnú enklávu a to pre čínsku ekonomiku do budúcnosti nič dobré neznamená i keď pre svoj nízky ekonomický základ bude zrejme ešte dlhé roky celkom slušne rásť.

    S Rasem súhlasím, Čína už teraz pozerá na Rusko , času má dosť, Rusko raz bude zas slabšie ... a raz si možno Rusi spomenú na "krymský scenár", keď "opolčenci" otrhnú časť Sibíri za prítomnosti zelených mužíčkov so šikmými očami : )Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    13:48 11.05.2018

    ...zajímalo by mě, jestli v Moskvě car (respektive jeho vodiči) už řeší s předstihem nástupnictví na trůnu, nebo je mu to putna co bude po jeho smrti...

    ...zajímalo by mě, jestli v Moskvě car (respektive jeho vodiči) už řeší s předstihem nástupnictví na trůnu, nebo je mu to putna co bude po jeho smrti...

  • Rase
    10:39 11.05.2018

    Tonotime: myslím že podceňuješ dlouhodobou hrozbu Číny pro samotné Rusko. Přeci jen hned vedle nich je Sibiř - oblast bohatá na suroviny (ty čína chce) a taky je liduprázdná (lidí ...Zobrazit celý příspěvek

    Tonotime:
    myslím že podceňuješ dlouhodobou hrozbu Číny pro samotné Rusko. Přeci jen hned vedle nich je Sibiř - oblast bohatá na suroviny (ty čína chce) a taky je liduprázdná (lidí má čína kupu). Tedy byť Čína si konkuruje s USA a je ekonomickou hrozbou pro Evropu, tak si myslím, že dlouhodobě by je měla brát s rezervou i Moskva. Podívej se, na rétoriku v ruských médiích (v Rusku). Hrají si na SSSR, ale už na to nemají, vlastně mají jen atom, který z nich ještě dělá velmoc (tak jím chrastí).

    Za studené války si taky SSSR vrkal s Čínou (i víc než dnes), přesto se američanů podařilo, mezi ně vrazit klín (!) načež došlo i k ozbrojenýcm střetům mezi nimi. Tedy kdo ví, jaké budou vztahy mezi Ruskem a Čínou, řekněme za 20 let. kam se posune režim v Číně a hlavně v Rusku. Putin nebude vládnou na vždy (Erdogan v Turecku taky ne) a s tamním vedením je to jako na houpačce - jednou chtějí být v Evropě, pak zase proti ní - tak je tomu už stovky let.Skrýt celý příspěvek

  • Tonotime
    10:12 11.05.2018

    Od dob operace Pouštní štít v roce 1990 byl v oblasti Perského zálivu vždy přítomný alespoň jeden útočný svaz letadlových lodích CSG (Carrier Strike Group). Nyní Pentagon zvažuje ...Zobrazit celý příspěvek

    Od dob operace Pouštní štít v roce 1990 byl v oblasti Perského zálivu vždy přítomný alespoň jeden útočný svaz letadlových lodích CSG (Carrier Strike Group). Nyní Pentagon zvažuje trvalou přítomnost CSG v oblasti ukončit. Je to důkaz upadající moci Spojených států nebo letadlové lodě v Zálivu prostě svět nepotřebuje?...

    Osobne by som tipoval, že USA potrebujú posilniť svoje útočný svaz letadlových lodí blízko Venezuely, Brazílii, Nikaragui a v blízkosti Panamského prieplavu, Kuby.
    Situácia v ropnej Venezule zaváňa silno občianskou vojnou. Ak voľby asi 20 mája nedopadnú dobre pre opozíciu naklonenú USA, možno sa dožijeme založenia a financovania umiernených teroristov, či povstalcov aj v ropnej Venezuele.
    Spomeňte si na kontras v Nikarague a aféru IRANGATE. USA dodali nenávidenému embargovanému Iránu zbrane a zo zisku financovali krutý kontras v Nikaragui, ktorý im zakázal podporovať aj ich vlastný senát!

    V Nikaragui sa stavia prieplav. Práce sa údajne oneskorujú a veľmi málo informácii o tejto stavbe, ako zo strany západu, tak aj z Čínskej strany. Nevidím to ale tak čierne. Na linku:
    https://www.hlavnespravy.sk/ci...
    sa rozoberá viacej čínska ekonomická hrozba pre USA a EU. Napríklad...
    Budúcnosť spočíva v mnohých variantoch
    Cez zdanlivo prílišnú rozmanitosť možností nemôže byť podľa Pekingu reč o výbere jedinej “hlavnej a nosnej” trasy hodvábnej cesty. Čína súčasne vykonáva práce na nikaragujskom a thajskom plavebnom kanále, rozbieha práce na technickej modernizácii Transsibírskej magistrály, aktívne pristupuje k rozšíreniu severnej morskej cesty, v apríli 2017 kúpila grécky prístav Pireus za 368,5 milióna eur a pokračuje v rozširovaní pakistanských prístavov...

    Nevylučujem ani založenie, financovanie silných protestov v Brazílii, aby vyradili jedného člena BRICS z Amerického kontinentu.
    Netreba zabúdať aj na iné rebelujúce krajiny Latinskej Ameriky vrátane Kuby. Trampovci naštvali mnohích aj v Mexiku, kvôli stavaniu plotov, alebo ako sa to u nás nazýval podobný projekt stavanie železnej opony.
    V USA asi dospeli k názorom, že tie lietadlové lode a projekciu sily asi budú viac potrebovať na svojom kontinente.
    Podľa môjho názoru, najväčšia chyba Obamovcov a amerických elít bola, že nechceli začleniť Rusko do Západu. Embargami ho prakticky dotlačili Rusko čoraz silnejúcej Číne.
    Čína je väčšia hrozba pre USA, EU ako Rusko. Je len otázka času, kedy Čína ekonomickí predbehne USA. Plochy stretov záujmov a konflikty medzi USA a Čínou budú len v blízkej budúcnosti narastať. Je otázkou času, kedy dobehne Čína Rusko a USA vojensky.
    Rusko môže síce ohroziť USA vojenskí, ale ťažko ekonomicky.
    Rusko je rozsiahla zem, plná energii a nerastov. Jadrová, vojenská a vesmírna veľmoc. Preto podporujem čosi aj Českého prezidenta Zemana aby sme prestali s nenávistnou propagandou a studenou vojnou voči Rusku. Pokúsili sa znovu viacej začleniť Rusko do silnejších zväzkov so západom.
    Elity v USA asi nedopustia túto variantu, lebo by sa s časti museli deliť o moc. A tak si z neho vytvoria nielen mocného nepriateľa, ale nahrajú ho prakticky do zväzkov silnejúce Číne.Skrýt celý příspěvek

  • džordž
    00:38 11.05.2018

    dusan:Skripal: takže kde nejsou důkazy, nastupuje víra ? to trochu odporuje tvému tvrzení "Ak niekto tvrdí, že sa niečo stalo, tak musí to vedieť dokázať" rád bych ti připomněl, ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan:Skripal: takže kde nejsou důkazy, nastupuje víra ? to trochu odporuje tvému tvrzení "Ak niekto tvrdí, že sa niečo stalo, tak musí to vedieť dokázať" rád bych ti připomněl, že Mayová a Johnson věděli už pár hodin po útoku, že to bylo Rusko a své tvrzení postavili na tom, že Rusko je !jediné! které dokáže novičok vyrobit, ale to už víme, že není uplně tak pravda že ? Navíc teorie ohledně otravy změnilo UK už tolikrát, že už to není ani vtipný. Nakonec Skripal i jeho dcera jsou v pohodě a slehla se po nich zem. Tajné služby usa uk a dalších mají uplně stejné máslo na hlavě jako ty ruské, takže pak už ti nezbývá nic jiného, než někomu věřit a někomu ne, ale v tom případě alespoň buď chlap a přiznej, že nejsi nestranný a neměříš stejným metrem všem.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    20:10 10.05.2018

    džordž Ak berieme napr. Skripala ... ZSSR a opakovane i Rusko likvidovalo svojich nepohodlných občanov a stále objavuje "nové" dôkazy - v rátane obviňovanie ČR. Prečo to asi ...Zobrazit celý příspěvek

    džordž

    Ak berieme napr. Skripala ... ZSSR a opakovane i Rusko likvidovalo svojich nepohodlných občanov a stále objavuje "nové" dôkazy - v rátane obviňovanie ČR. Prečo to asi robí "nevinný" ? V tomto prípade ja verím určite viac vláde VB a jej tajnej službe ako Rusku čo popiera i dokázanú vraždu Litvinenka svojimi agentmi.

    Čo sa týka útoku v Dume. Tam by som určite za nič ruku do ohňa nevložil, ale celé mi to pripadá komicky absurdné - ako som už písal. Náš "demokratický" svet rieši asadovove vraždenie len ak ide o podozrenie o plyn - inak je masové vraždenie OK : (Skrýt celý příspěvek

  • džordž
    18:37 10.05.2018

    dusan: napsal jsi "Ak niekto tvrdí, že sa niečo stalo, tak musí to vedieť dokázať" tak mne jenom zajímá, jestli toto stanovisko tak vehementně prosazuješ i u níže zmíněných ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan: napsal jsi "Ak niekto tvrdí, že sa niečo stalo, tak musí to vedieť dokázať" tak mne jenom zajímá, jestli toto stanovisko tak vehementně prosazuješ i u níže zmíněných kauzách, nebo v tom máš již jasno. Že měli američtí námořníci hnědé slipy je samozřejmě blbost a nikdo to tu neobhajuje.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    18:28 10.05.2018

    asdf, žordž No to porovnanie je naozaj komické ... Skripala či útok v Dume rieši svetová diplomacia zúrivo celé mesiace a je to na hlavných stránkach médií. Bombastická ...Zobrazit celý příspěvek

    asdf, žordž

    No to porovnanie je naozaj komické ...

    Skripala či útok v Dume rieši svetová diplomacia zúrivo celé mesiace a je to na hlavných stránkach médií.

    Bombastická ruská báchorka o "panických amerických námorníkoch" bola len v médiách ... a to len v konšpiračných ....

    Porovnávať "bitku" svetovej diplomacie na vážne témy so smiešnym blábolom konšpiračných médií je naozaj dosť úsmevné .... dúfam, že sa nebudeme baviť, že Zem je plochá, čo je v týchto médiách "cool" : )Skrýt celý příspěvek

  • džordž
    18:09 10.05.2018

    asdf: máš pravdu, nikoho to nezajímá protože je to už pár týdnů stará historie, stejně jakože trump je ruský agent nebo ten pán, co ho nejspíš otrávil sám putin, tam to přece ...Zobrazit celý příspěvek

    asdf: máš pravdu, nikoho to nezajímá protože je to už pár týdnů stará historie, stejně jakože trump je ruský agent nebo ten pán, co ho nejspíš otrávil sám putin, tam to přece všichni věděli už hodinu po útoku, vysvětlovat ale něco dušanovi, který by zakázal i slunku vycházet na východě, kdyby mohl, je uplně zbytečný.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2