Neúnosné operační tempo amerických speciálních sil

Americký Ranger; větší foto / DVIDSHUB, CC BY 2.0

Zejména američtí velitelé a politici považují speciální síly za téměř dokonalý nástroj vhodný na každou situaci. Vzhledem k neustále se zvyšujícímu tempu jejich nasazení se opakovaně objevují obavy z udržitelnosti takového přístupu.

Americké speciální jednotky v 80 zemích

V posledních několika letech se americké speciální síly ukázaly být vysoce efektivním a zároveň přijatelným ekonomickým nástrojem v boji proti neustávající hrozbě terorismu v různých částech světa. Jejich vysoká výkonnost a univerzálnost americké generály zlákala natolik, že je nasazují v dosud bezprecedentním rozsahu. Podle analytika Rolanda Bartetzka z thinku tanku Global Risk Insight to však má své negativní důsledky, kterým by šlo předejít změnou operačního plánování.

 

 

Nejprve pár čísel pro představu: americké speciální síly v roce 2017 působily ve 149 (ze 195) zemích světa, což je proti předchozímu roku nárůst o 11 zemí. Administrativa prezidenta Trumpa se tak stala největším uživatelem speciálních sil; jde až o 150 % nárůst proti Georgi W. Bushovi, během jehož vlády se komunita speciálních sil rozrostla o téměř 75 % v rámci globální války proti terorismu. V současnosti je podle velícího důstojníka velitelství speciálních sil (SOCOM) Raymonda Thomase každý den nasazeno zhruba 8 tisíc operátorů (z celkového počtu asi 70 tisíc) v přibližně 80 zemích světa.
 

Bartetzka navrhuje zmírnit současné operační tempo a delegovat úkoly, které nevyžadují nasazení Navy Seals, Delta Force, Rangers nebo Zelených baretů, „méně speciálním“ útvarům. Vynikajícím adeptem pro náročné a nekonvenční úkoly mohou být například výsadkové (101. a 82. výsadková divize) nebo jiné vysoce specializované jednotky (10. horská divize) lehké pěchoty.

 

Jednou z oblastí, kde lze americkým „speciálům“ ulevit, je výcvik spojeneckých vojenských útvarů, což je jeden z nejčastějších úkolů, který v roli poradců plní. Tato role je však pomalu delegována konvenční část americké armády a minulý rok byl zveřejněn plán k vytvoření pěti „security force assistance brigades“. Tyto brigády (mimo struktury SOCOMu) mají být složeny ze specialistů (poddůstojníků a důstojníků) určených k výcviku zahraničních sil.  

 


Různé jednotky amerických a polských (08:18) speciálních sil při výcviku.

 

Zejména s nedávným případem smrti čtyř amerických vojáků v Nigérii, tři z nich příslušníci Zelených baretů, se objevila otázka, zda není vysoké tempo nasazení vykoupeno nedostatečných výcvikem či nedostatkem dostupných zdrojů.
 

Inspiraci lze najít u ozbrojených sil jiných států. Žádná země sice není ani zdaleka angažována v konfliktech po celém světě jako Spojené státy, ale jejich operační zvyklosti využívání speciálních a dalších elitních jednotek mohou být dobrým zdrojem čerstvých nápadů.

 

Rozdílné přístupy k nasazování speciálních sil

Rusko má k dispozici poměrně široké spektrum elitních jednotek. Za skutečně speciální, ekvivalent západních protějšků, lze považovat jednotky spadající pod ruské zpravodajské služby Alfa a Vympel (FSB) a Zaslon (SVR). Dalším příkladem je Velitelství operací speciálních sil (KSSO), které vzniklo v roce 2009 a má mít k dispozici zhruba 2 tisíce operátorů.

 

Pravděpodobně nejslavnější jednotky Spetsnaz jsou rozděleny mezi osm brigád a jeden pluk a nelze je zcela považovat za ekvivalent západních speciálních jednotek, ale spíše za specializovanou lehkou pěchotu. Přesto jsou schopny plnit celou řadu úkolů, které by dle současných amerických zvyklostí plnily speciální síly.    
 

Čínské speciální jednotky se začaly formovat až v 80. letech, původně z průzkumných útvarů, a jsou tedy poměrně mladé. Jejich jádro tvoří dvouroční branci a nikoli profesionální vojáci (profesionální je pouze důstojnický sbor).

 

Výcvik ruských speciálních jednotek s ostrou municí.

 

Na rozdíl od Ruska či USA čínské ozbrojené síly nemají samostatné velitelství pro speciální síly a spadají do kompetencí jednotlivých armádních skupin či domácích regionálních velitelství. Jedním z jejich hlavních úkolů je podpora konvenčních sil v rámci vojenské kampaně, kdy mají plnit úkoly jako průzkum nebo záškodnictví. Působí také v rámci domácích proti-teroristických operací, mimo jiné v Tibetu nebo v autonomní oblasti Sin-ťiang.

 

S přihlédnutím k jejich více konvenčnímu zaměření a absenci rozsáhlejší infrastruktury a podpory, které se těší jejich americké protějšky, je lze přirovnat spíše ke specializované lehké pěchotě, podobně jako ruské Spetsnaz. Vzhledem k nízké angažovanosti Číny v mezinárodních konfliktech není příliš dostupných informací o nasazování čínských speciálních sil v praxi.

 

Pozorovatele překvapil přístup Íránu během jeho intervence na straně syrského prezidenta Bašára al-Asada. Expediční síly vyslané Teheránem zahrnovaly celou škálu jednotek ze všech složek íránských ozbrojených sil, včetně bojovníků z dobrovolnické polovojenské organizace Basij (spadající pod Íránské revoluční gardy; IRG) a branců z pozemních sil. Speciální síly v podobě Quds (rovněž IRG) v zemi sice operovali, ale šlo jen o malou část z nasazených jednotek.  
 

I když v íránském případě mohly hrát roli nedostatečné kapacity a obavy ze ztrát elitních vojáků, diverzifikace se stále ukázala být úspěšným krokem, jak prokázaly úspěchy např. během bitvy o Aleppo, i když na úkor vyššího počtu obětí.

 

Zdroje: Global Insight Risk, War on the Rocks, War is Boring

Nahlásit chybu v článku


Související články

Společné cvičení českých a izraelských speciálních jednotek

V úterý skončilo dva týdny dlouhé cvičení českých a izraelských speciálních sil ve výcvikovém ...

Bitva o Marawi a filipínské speciální jednotky

Pět měsíců trvající boje o filipínské město Marawi jsou u konce. Celý konflikt probíhal v městském ...

Války budoucnosti podle Valerije Gerasimova

Náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov přednesl 24. března ...

Válečná Odyssea: Vliv Tálibánu v Afghánistánu roste

Bezpečnostní situace v Afghánistánu se nezlepšuje. Od začátku letošního roku došlo kvůli ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Alstratt
    19:18 09.04.2018

    Pritom na tom neni nic tvrdeho, neznaci to nic o tvrdem vycviku (tvrdy vycvik navic neznaci kvalitni vycvik) jak si mnozi mysli. Kdyz pak jdete do realneho boje tak pak to stejne ...Zobrazit celý příspěvek

    Pritom na tom neni nic tvrdeho, neznaci to nic o tvrdem vycviku (tvrdy vycvik navic neznaci kvalitni vycvik) jak si mnozi mysli. Kdyz pak jdete do realneho boje tak pak to stejne musite umet, musite to zvladnout pokud na to dojde. Tady aspon je videt ze si veri ze jeden druhemu duveruje ze se na druheho muze spolehnout a to je dulezite. Ono to neni tezke vubec ani tvrde ale je to o psychicce, zda duverujete kolegovi. Jinak nektere frajerinky co vypadaji tvrde nejsou ani tvrde ale jsou to blbosti ktere snad uz ani u tech lepsich specialu moc nebyvaji. Jsou to spis takove ty dobrovolne prijeti vyzev od kolegu kdyz maji cas tak blbnou ruzne. Ono neverte ani tomu ze si lamou kosti apod. nehody se stavaji ale kdyby si lamaly kosti apod. tak to neni tvrde ale primo by to ukazovalo demenci. Koho by pak nasadily do boje kdyz by polovina z nich byly zmrzaceny? :) Po zlomeninach apodobnem zachazeni tim telo stejne nezoceli ale spis naopak oslabi. Dnes je to hodne spis o hlave, mit to v hlave kdo to tak nema tak se nemuze divit ze nekde chcipne nebo se neco nepovede a nejake to jeho tvrde nenormalni radoby zocelovani mu bude uplne k nicemu.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    08:47 09.04.2018

    Docela by mě zajímalo, jestli si někdo takovýto drill riskne v naší armádě. Protože věřím tomu, že když se něco náhodou "nepovede" v té ruské, tak se to prostě bude brát jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Docela by mě zajímalo, jestli si někdo takovýto drill riskne v naší armádě. Protože věřím tomu, že když se něco náhodou "nepovede" v té ruské, tak se to prostě bude brát jako součást rizika výcviku. U nás s třemi zadelemi bezpečnostních předpisů a předpos*aností hlavně úředníků by z toho byla aféra na první stránky celostátních deníků...Skrýt celý příspěvek

  • tomdes
    22:29 08.04.2018

    To video ruskych soec. jednotek je fajn. Apple watch, Garmin Fenix... Jedine ruske tam budou ty AK :-) V kazdem pripade klobouk dolu, je to velmi drsny ale dobry zpusob, jak cvicit ...Zobrazit celý příspěvek

    To video ruskych soec. jednotek je fajn. Apple watch, Garmin Fenix... Jedine ruske tam budou ty AK :-) V kazdem pripade klobouk dolu, je to velmi drsny ale dobry zpusob, jak cvicit odpovednost pod tlakem.Skrýt celý příspěvek

  • MAlbi
    13:11 07.04.2018

    Podporujeme české výrobce obranných technologií. Nejsme jen patrioti, ale uvažujeme také strategicky – podporujeme Českou republiku a její zájmy dnes i v budoucnu. .... yandex a ...Zobrazit celý příspěvek

    Podporujeme české výrobce obranných technologií. Nejsme jen patrioti, ale uvažujeme také strategicky – podporujeme Českou republiku a její zájmy dnes i v budoucnu.
    ....
    yandex a google vidim, proc ne seznam.cz ?

    pak bych tomu heslu veril

    dik za pozornostSkrýt celý příspěvek

  • moky
    12:54 07.04.2018

    Barbarosa,je ti čtrnáct let,nebo jsi jenom bez mozku?Když už je ti něco rozumět,tak to jsou nezkutečný hovadiny.

    Barbarosa,je ti čtrnáct let,nebo jsi jenom bez mozku?Když už je ti něco rozumět,tak to jsou nezkutečný hovadiny.

  • Barbarosa
    18:54 06.04.2018

    Pre autora..v minulosti spadali ,bola zmienka o Rusku o specnaz..pod ministerstvo vnútra..autor píše o špeciality v USA...a o nasadení v takmer 150 krajinách...to je fajn,.pri ...Zobrazit celý příspěvek

    Pre autora..v minulosti spadali ,bola zmienka o Rusku o specnaz..pod ministerstvo vnútra..autor píše o špeciality v USA...a o nasadení v takmer 150 krajinách...to je fajn,.pri nasadení v týchto krajinách sa čerpá 100 percent nasaditelnosti..to znamená,že pri plánovanej vojne s ruskom,už nemá americký special rezervy..ak nájde americký special rezervy,treba pozerať aj na fakt,že Rusko je odľahlé,je tam zima s akou sa americký special nikdy nestretne,je to krajina,kde si fsetci biely,takže ten americký special si musí vyfarbit pokožku na bielo,aj keď zKla tvorí tmavšia farba..a v ruskej tunery nemajú v coca-colu..s týmto sa musí americký special zmieriť..prečo to pisem-nemoznost zasielania proviantu ,nemožnosť komunikácie s obyvateľstvom..v tomto je americký special nepoužiteľný na ruskom území..ruský special..v časoch andropova mal ruský special 110000 príslušníkov v zbroji..každý vedel plynule 3jazyky..a mali farbu pleti totožnú vs pokrytím miest výsadou na danom mieste na planéteSkrýt celý příspěvek

  • Muhaha
    14:26 06.04.2018

    149 - to je opravdu vysoké číslo, ale může být značně zavádějící. V mnoha zemích může ve skutečnosti jít jen o pár desítek "operátorů-poradců", někdy ani to ne. Vysoké tempo ...Zobrazit celý příspěvek

    149 - to je opravdu vysoké číslo, ale může být značně zavádějící. V mnoha zemích může ve skutečnosti jít jen o pár desítek "operátorů-poradců", někdy ani to ne.
    Vysoké tempo nasazení amerických speciálů ovšem nezpochybňuji.
    A do budoucna může být ještě vyšší. Hodně bude záležet především na tom, kolik států, vyvážejících ropu (především asi afrických), kývne Číně na to, že ji začnou Pekingu prodávat v jüanech, což by mohlo začít oslabovat pro USA zcela klíčovou pozici dolaru jako mezinárodní rezervní měny. Petrodolar ze scény určitě nezmizí přes noc a ropní vládci si jistě pamatují, jak dopadli Husajn a Kaddáfí, když chtěli prodávat ropu za eura, resp. zlatý dinár.
    Ale stejně, čím více zemí bude Číně prodávat ropu za jüany (Rusko určitě), tím méně bude Čína ochotná vázat svou měnu na dolar, jako to dělala dosud (eliminovala by tím značné kursové riziko - termínové ropné kontrakty bývají dlouhodobého charakteru).
    Americké speciální síly tedy v dohledné budoucnosti rozhodně nečeká žádný oddech. Spíše naopak (alespoň podle mě).Skrýt celý příspěvek

  • Zapowsky
    13:39 06.04.2018

    Myslím si, že v článku chybí hodně doplňujících informací o speciálních jednotkách USA. I když nepochybuji o jejich vysokém vytížení, tak je třeba uvést více detailů o zmíněných ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím si, že v článku chybí hodně doplňujících informací o speciálních jednotkách USA. I když nepochybuji o jejich vysokém vytížení, tak je třeba uvést více detailů o zmíněných jednotkách např. Green berets se specializují právě pouze na výcvik dnes hlavně zahraničních jednotek nebo že US Rangers nejsou plnokrevné speciální jednotky, ale právě jsou ta lehká pěchota podobně jako ruští Spetznaz. Nehledě na to, že v článku není ani zmínka o MARSOC resp. dnes již Raiders, kteří sou mimochodem také v náhledovém obrázku. Myslím si, že generálové moc dobře ví proč na nějaká místa nelze vyslat “běžné” jednotky viz Sýrie kde mezi Kurdy (SDF) a Turky (FSA) tvoří nárazníkové pásmo právě jednotky Rangers. Samozřejmě do toho nemíchám politiku a to kde by Američané měli a neměli být. A mít 70 tisíc operativců speciálních sil, i když vím, že se do toho počítají i nebojové útvary (PSYOPS) tak je skutečně úctyhodné číslo.Skrýt celý příspěvek

  • mmyklin
    12:42 06.04.2018

    overitzda0: Vzhledem k tak vysokému číslu se tam zřejmě počítají opravdu všechny mise, takže například i společná cvičení. se zahraničními protějšky. Největší počet operací je ...Zobrazit celý příspěvek

    overitzda0: Vzhledem k tak vysokému číslu se tam zřejmě počítají opravdu všechny mise, takže například i společná cvičení. se zahraničními protějšky. Největší počet operací je koncenntrován do relativně malého počtu zemí v Africe a na Blízkém východě (Sýrie, Irák, Afghnistán, Jemen, Nigérie, Somálsko apod.).Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:11 06.04.2018

    v polovině loňského roku představili rozpracovaný oblek TALOS, osazený tvrdou a měkkou balistikou. Jednalo se tedy o takový mezikrok před zavedením plánované tekuté balistiky. ...Zobrazit celý příspěvek

    v polovině loňského roku představili rozpracovaný oblek TALOS, osazený tvrdou a měkkou balistikou. Jednalo se tedy o takový mezikrok před zavedením plánované tekuté balistiky. Vývojový tým má ještě problém, jak vyřešit ochranu tváře vojáka, aby nepřekážela pohybu nebo nezakrývala výhled. osobně si myslím, že pokud američané v blízké budoucnosti zavedou (a v plánu to je) obrněný exoskelet, tak by se tím vyřešila případná ztrátovost speciálních jednotek a zvýšila výdrž v boji.

    Pokud vím, tak v rusku podobný oblek taky kuchtí, ale tam jde zatím o makety - byť pěkné. TALOS měl být už v rozpracovaný do použitelné podoby. Tak uvidíme za pár let s čím příjdou. osobně doufám že se ještě dožiju bitevních obleků jak si je představil R.Heinlein v roce 1959 nebo pozděj Warhamer 40k

    http://palba.cz/viewtopic.php?... Skrýt celý příspěvek

  • overitzda0
    11:04 06.04.2018

    Američani měli speciální síly v 149 krajinách? To musí být překlep. Nechce se mi tomu věřit. Není divu že jsou vyčerpání. Když si jenom představite počet přesunů. Asi je pravda že ...Zobrazit celý příspěvek

    Američani měli speciální síly v 149 krajinách? To musí být překlep. Nechce se mi tomu věřit. Není divu že jsou vyčerpání. Když si jenom představite počet přesunů. Asi je pravda že skutečná síla americké armády je v logistice.Skrýt celý příspěvek

  • Voodoo
    10:39 06.04.2018

    Úvodní fotka. Úplně si nemyslím, že by měl Americký Ranger uniformu ve vzoru Marpat.

    Úvodní fotka. Úplně si nemyslím, že by měl Americký Ranger uniformu ve vzoru Marpat.

Načítám diskuzi...