Kdo je islámský stát, co sleduje a čím je nebezpečný?
- 13. 10. 2014
- 48 komentářů
- RNDr. Václav Cílek, CSc.
V každodenním zpravodajství se dozvíme, kde probíhají boje v Sýrii a Iráku, a co na to říkají Turci, Rusové a Američané. Málokdy se však zjistíme to podstatné - jak vznikl Islámský stát (IS nebo také ISIS), co sleduje a kdo jej vůbec vede?
Volba informačních zdrojů
Odpověď neznáme ze dvou důvodů - především informací z bojové zóny je velice málo a ty, které přicházejí, jsou nepříjemné, protože hovoří o dlouhodobých, koncepčních amerických neúspěších. V následujícím textu budu vždy uvádět prameny a jejich charakteristiku, aby bylo jasné, odkud své informace čerpám. Upřímně řečeno sám si často nejsem jist a spíš hledám, čemu se ještě dá věřit.
Základem mých znalostí je sledování internetového kanálu "Democracy Now!", jedná se o televizi, která je založena na rozhovorech s neobvyklými lidmi, kteří často představují nějakou alternativu k hlavnímu proudu amerických médií. Amy Goodmanová, která kanál vede, získala Pulitzerovu cenu za žurnalistiku.
Je to člověk, který nelže ve faktech, ale k deformaci pohledu může dojít tím, že je sice seriózní a umírněná, ale přeci jenom aktivistka. I velmi konzervativní politik ji však může brát jako doplněk k oficiálním, americkým vyjádřením, ke kterým člověk musí být opatrný z jiných důvodů - Američané bojují s podobným nepřítelem, jako v obou uplynulých válkách v Zálivu a chtějí jej už konečně zničit a pak v jejich postupu se ukazují - zřejmě jako v každé válce - mnohá pochybení.
Jeden z mála lidí, který má do místní situace vhled je irácký novinář Ghaith Abdul-Ahad, který jednak žil s islámskými milicemi na severu Iráku, ale zároveň pracuje pro britský Guardian a za reportáže ze syrské války získal Orwellovu cenu.
ISIS nejsou islamisté
Islámský stát neboli ISIS nevedou žádní islamisté, ale právě naopak sekulární muslimové, kteří během dřívějších konfliktů radikály potírali. Hlavou ISIS je armádní generál Izzat Ibrahim al-Douri al-Tikriti. Jedná se o jednoho z nejbližších spolupracovníků a armádních vůdců bývalé strany Baath a samotného Saddáma Husejna. Celé roky je sice na prvních místech amerického seznamu hledaných osob, ale dopadnout se jej nepodařilo.
Má pověst mimořádně schopného velitele, který bojové zkušenosti sbíral již během irácko-íránského konfliktu. Jako u téměř celého Saddámova vedení je, či byl jeho vztah ke koránu poměrně vlažný.
Očekává se, že jádro generálových bojovníků jsou baathističtí vojáci, které americký jestřáb Paul Bremer propustil z irácké armády, protože byli členy tehdy vládnoucí strany Baath. Tím Američanům během jednoho dne přibylo 250 tisíc lépe či hůře trénovaných nepřátel.
Armádní generál Izzat Ibrahim al-Douri al-Takriti. / Public Domain
Ghaith říká, že o ISIS víme jenom to, co sám o sobě prozradil a toho je málo. V žádném případě se nejedná o jednolitou organizaci, ale o celou skupinu různých milicí sledujících vlastní cíle a vedoucí vlastní války.
Gaith pozoroval situaci v Ramadi těsně před pádem Mosulu, kde sunnitský konflikt začal už před rokem. Město rychle padlo do rukou vzbouřenců, ale nikdo o tom nereferoval, protože irácká armáda dál měla ve městě svá stanoviště, která se bála opustit.
Ulice však kontroloval někdo jiný. V Ramadi jsou hlavní protivládní síly složené z koalice bývalých baathistů, kteří válčí na dvou frontách - proti jiným sunnitům a proti Američanům. Když se však člověk seznámí se vzbouřenci z Jižního Bagdádu, tak se jedná o jiné lidi, kteří víc bojují proti šiítské frakci.
To, co je spojuje pod křídlem ISIS, je nenávist proti režimu a k této nenávisti většinou mají nějaký dobrý důvod. Obvykle je dán v tom lepším případě selektivním rozdělováním prostředků a pomoci ze státního rozpočtu či v horším případě vyvražďováním nepřátel.
Vojenské řešení neexistuje?
Ghaith se domnívá, že tato situace nemá vojenské řešení. Je snadné z letadla zabít pár vojáků, ale neřeší to sociální nespravedlnost, ke které v posledních letech dochází. Konflikt je možné na nějakou dobu utlumit, ale protože se neřeší sociální kořeny krize, tak vzplane opět.
Ghaith říká, že poprvé byl bombardován ještě jako dítě a pak mnohokrát znovu, ale že to na situaci nic nezměnilo. Použití bojových letounů je to nejsnadnější a nejlíbivější opatření. Konflikt však nevyřeší ani výměna prezidenta nebo ministrů, protože celý irácký systém založený na kolosální každodenní korupci je shnilý a rozpadá se.
V červenci 2014 působily v Iráku čtyři hlavní šíitské milice, ale v této chvíli v širším okolí operuje kolem 20-30 různých ozbrojených skupin. Jaký je vůbec ekonomický model tohoto typu války?
Podle médií bychom předpokládali, že někde, třeba v bohaté Saudské Arábii sedí ropný šejk a podporuje extremisty.
I to se děje, ale hlavní finance přicházejí od místních vládců, kteří vyzbrojují své oddíly, jež se stávají součástí ISIS a očekávají za to, že po vítězné válce budou mít podíl na moci, což znamená například svůj díl z ropného exportu.
Američanů tomuto trendu čelí tím, že - jak Ghaith říká - obcházejí jiné šejky a generály v Ammánu či Istanbulu a pumpují do nich peníze, aby jejich oddíly vzdorovaly silám ISIS. Na obou proměňujících se stranách se tak vytváří vrstva profesionálních válečníků. Tito lidé se nestávají mírotvůrci, ale žoldnéři dalších válek.
Základní konflikt je však dán tím, že ideologie ISIS se podobá saudskému wahábismu, který nemá rád židy, křesťany a o vlastních lidech - o šíítech si myslí, že jsou nepřátelská odnož, která by měly být zlikvidována. A když do této směsi přidáte zájmy Íránu, Turecka, kurdské strany, bojovníky proti Assádovi, tak se ocitáme ve velice nepřehledné směsi zájmů a financování různých milicí.
Ghaith říká, že viceprezident Joe Bidden se Turkům neměl omlouvat (Joe Bidemn prohlásil, že Turecko a Saúdové podporují extrémistické skupiny), protože na jednu stranu to jsou spojenci, na druhou stranu podporují syrské protivládní povstalce, kteří pak přecházejí na stranu ISIS.
Území pod kontrolou ISIS; 4. října / Public Domain
Vojenská stránka konfliktu
Podívejme se ještě na vojenskou stránku konfliktu. Pádem Kobani začal ISIS kontrolovat zhruba polovinu hranice mezi Tureckem a Sýrií. Jak tuto situaci vidí Patrick Cockburn, blízkovýchodní korespondent Independentu?
Pád Kobani považuje za významnou vojenskou prohru USA. ISIS nemá žádné ústředí, které by šlo vybombardovat. Je třeba si uvědomit, že jenom za poslední měsíc se ISIS získal kontrolu nad obrovskou provincií Anbar, která sama tvoří čtvrtinu Iráku a nyní stojí před Západním Bagdádem.
Takže na jednu stranu Američané a jejich spojenci bombardují pozice ISIS, ale na druhou stranu ISIS získává jedno území za druhým. Podívejte se například na příklad Mosulu, druhého největšího iráckého města, kde vláda měla 20 tisíc vojáků a policistů. Dobylo jej 1300 vzbouřenců! To je tak výrazný úspěch, že do armády ISIS přilákal mnoho mladých mužů z celého regionu.
Proti nim stojí američtí spojenci - šíitské milice, které jsou výborně trénované, ale podle Ghaitha, který se s nimi potkával na frontě, nerozlišují mezi ISIS a běžným sunnitou. Jsou to lidé, kteří se spojí s nenáviděnými Američany, aby dosáhli vlastního cíle - etnické čistky mezi sunnity.
Otevřeně hovoří o tom, že je nutné zabít všechny dospělé muže, aby nemohli vstoupit do armády ISIS. Z vojenského hlediska to je pro tuto chvíli dobrý spojenec, ale lidsky to vypadá na velký, špinavý, humanitární problém.
Další expert, který se ke konfliktu zasvěceně vyjadřuje je Jeremy Scahill, autor dvou knih o amerických soukromých bezpečnostních agenturách jako je Blackwater, kterou jsou vládou najímány na provádění rizikových operací. Začátkem října prohlásil, že podle údajů syrských pozorovatelů lidských práv, během dvou týdnů ISIS dobyl 350 severosyrských vesnic, což způsobilo odchod 300 tisíc utečenců.
Scahill je velice kritický vůči americkým krokům v Iráku. Kritizuje, že administrativa nejprve platila sunnitům, aby nezabíjeli Američany, ale pak se karta obrátila a začala podporovat současný šíitský režim, který aktivně řídí eskadry smrti zaměřené proti sunnitům. To, co se dnes děje, je podle něj třetí kolo války v Zálivu, které způsobuje, že si společnost zvyká na válčení a že v neustálých konfliktech dorůstá další generace rozhněvaných mladých mužů.
Přebírají od dalších stran, včetně Američanů, metody i zbraně. Západní novináři jsou mučení podobným způsobem jako vězni z Guantanama. Jedná se např. o waterboarding a zavírání lidí do krabice, kde nemohou ani ležet, ani sedět.
Na druhou stranu americká vláda vyšetřuje údajné přečiny, které způsobily soukromé jednotky Blackwater, které jsou např. podezřelé z masakru na náměstí Nisoor v Baghdádu, kde měly způsobit smrt čtrnácti civilistů.
Důsledky pro Evropu
Pojďme zkusit vydedukovat, co konflikt s ISIS ve skutečnosti znamená pro Evropu. Můžeme jej charakterizovat jako další pokračování obou předcházejících iráckých válek. Co bychom dnes dali za pevnou rukou diktátora, která sice občas zabije pár stovek lidí, ale udrží celkový klid, zatímco dnes umírají tisíce civilistů.
ISIS nenávidí Američany a obecně celou západní civilizaci, ale primárně bojuje o území a kontrolu nad ropnými poli a tím i tokem peněz. Jedná se sice o radikální hnutí, ale zdá se, že v jeho centru stojí pragmatičtí bojovníci ostřílení v mnoha pouštních válkách, jimž na náboženství příliš nesejde.
Ghaith považuje tuto válku za celý soubor mnoha konfliktů bojovaných na mnoha polích a s různými cíli. Není to jedna válka. Kořeny krize jsou sociální a rovněž se jedná o reakci na násilné a nespravedlivé kroky zvolených vlád. Vojenská operace sama o sobě nemůže odstranit kořeny konfliktu.
V této chvíli je pravděpodobný somálský scénář dlouhodobě zhrouceného území ovládaného ozbrojenými skupinami, které se v jednu chvíli dokážou spojit, ale pak spolu válčí. Nebezpečí z činnosti teroristických skupin je spíš druhotné.
Je přirozené, že teroristické buňky se snadno skryjí v takto lidsky složitém terénu, ale ten je nejprve nutné dobýt a stabilizovat a to i za cenu zabití některých příliš samostatných vůdců současných milicí, které právě bojují na straně ISIS.
Za největší nebezpečí nepovažuji Al-Kaidu, ale tok uprchlíků. Nejsme v Somálsku, ale v protřelé Levantě. Neznamená to, že by chudí vesničané ze severní Sýrie najednou začali proudit do České republiky, ale mohou to být Kurdové z východního Turecka, kteří potřebují opustit neklidnou, okolními boji destabilizovanou vlast a mají příbuzné třeba ve Vídni.
Pamatujete si, že prodejna Döner Kebab v Čechách před třemi lety téměř neexistovala a dnes je ve skoro každém městečku? Kdy pod přílivem uprchlíků padne slušné, ale křehké Jordánsko a co to bude znamenat?
V Jordánsku totiž žijí bohatí Palestinci i Egypťané. Kam půjdou? Jaké budou jejich evropské zájmy a vliv? Tito lidé jsou chytří, bohatí, umějí jednat s lidmi a hlavně vyrostli ve válečných zónách, které je zbavily skrupulí a západ nikdy neměli rádi. Budou žít mezi námi.
Dnes - po bitvě - víme, že do válek v Iráku jsme se neměli pouštět, protože jejich výsledkem je víc nebezpečný svět, který s námi již zůstane stejně jako situace v pásmu Gazy či výše zmíněném Somálsku.
Kdy tato válka unaví Američany stejně jako je unavila Korea, Vietnam a Afghánistán? Je jen otázkou času, kdy dojde k dalším masakrům civilního obyvatelstva ze strany současných amerických šíitských spojenců.
Válka se ze vzduchu nedá vyhrát a neumím si představit, že by se některá západní armáda pustila dům po domě, ulici po ulici třeba do dobývání Mosulu. Sám za sebe znám jenom cynické řešení - nechat tuto oblast vybojovat její vlastní boje, pomáhat přitom civilnímu obyvatelstvu, ale dát si velký pozor na jakékoliv - byť bohaté - utečence, kteří k nám směřují. A je mi líto, že nemám lepší zprávy.
Související články
IS – Islámský stát
Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...
- 29.09.2014
- 11 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Kolapsy společností a bezpečnost ČR
Dne 24. září 2014 pořádalo Společné operační centrum Ministerstva obrany celodenní konferenci na ...
- 30.09.2014
- 27 komentářů
- RNDr. Václav Cílek, CSc.
Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 1
Článek IS - Islámský stát, který byl minulý týden zveřejněný zde na Armádních novinách, ve ...
- 08.10.2014
- 3 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 2
Dnes navážeme na první část článku o tom, jak funguje Islámský stát (IS) na bezpečnostním a ...
- 09.10.2014
- 15 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Jan Grohman : Pan Cílek je výborným spisovatelem a vystudovaným geologem, možná obstojným filosofem, nikoliv odborníkem na politicko-náboženské konflikty na blízkém východě. Jeho ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohman : Pan Cílek je výborným spisovatelem a vystudovaným geologem, možná obstojným filosofem, nikoliv odborníkem na politicko-náboženské konflikty na blízkém východě. Jeho přednášení je, ve vší úctě k němu, spíše tristním obrazem o generálním štábu, než referencí na pana Cílka. Pokud se tedy generální štáb nově nezajímá i o popuralizaci vědy a geologické podloží ovlivňující změny klimatu.
Text rozhodně lze kritizovat a ke kritice by docházet mělo. Pokud je Vaším argumentem pouze a jedině to, že pan Cílek je "vědec" a mat.kan pouze čtenář vašich stránek, pak je něco shnilého ve státě Dánském.
Al jestli je pan Cílek moderním "odborníkem na všechno o čem píše", pak tedy nevím...
To nemění nic na faktu, že článek je výborně napsán jako NÁZOR pana Cílka, a dobře se čte. Nikdo z nás proti panu Cílkovi vlastně nic nemá (pokud se nepletu) - nás zaráží Vaše poměrně hloupé odmítnutí kritiky. A to prosím kritiky konstruktivní a troufám si tvrdit, dobře míněné. To už by bylo lepší se do diskuze nevyjadřovat. Vaše odmítnutí kritkiky a idealizace pana Cílka sráží úroveň článku dolů.
A pokud je pan Cílek schopný napsat takto obsáhlý názor, měl by být ochoten se zapojit i do diskuze pod článkem. Paní Zelená to také zvládá, byť s ní často nesouhlasíme. Jestli se chce pan Cílek pasovat do role pana Kaláta, který napíše "flame" článek a poté se v diskuzi nevyjádří ani písmenem na podporu svých názorů, pak si může svoje RNDr a CSc strčit třeba za klobouk.Skrýt celý příspěvekVzhledem k tomu, že mám AN rád, mrzí mne argumentační úpadek jež se koná v této diskuzi a nedá mi to, ještě se k tomu vyjádřit: Předně nikdo přeci nepíše, že ho články na AN či ...Zobrazit celý příspěvek
Vzhledem k tomu, že mám AN rád, mrzí mne argumentační úpadek jež se koná v této diskuzi a nedá mi to, ještě se k tomu vyjádřit:
Předně nikdo přeci nepíše, že ho články na AN či pana Cílka urážejí (možná granturismo?). Nicméně ohrazovat se proti (IMHO věcné a faktické kritice) způsobem "pokud se vám to nelíbí, tak to nečtěte" není dospělé.
Za další považují adorizaci pana Cílka panem Grohmanem za smutně úsměvnou a stojící mimo realitu. V žádném případě není možné v dnešní době být špičkovým vědcem v celé řadě oborů najednou a do toho být nesmírně plodným literátem stojícím někde na rozhraní přírodní mystiky a science popu. Prostě při dnešní úrovni poznání a časové náročnosti to není možné a ani Cílek to o sobě netvrdí. V jedné své knize (tuším nepřekonané Krajiny vnitřní a vnější) sám o sobě píše něco ve smyslu, že píše a přednáší skoro o všem, ale skoro o všem ví tak 5%. To není definice špičkového vědce, na jehož chyby se nesmí poukazovat, protože...protože proč vlastně?
Odpálení mat.kan s tím, že "Cílek je špičkový vědec (ne, není a ani to o sobě netvrdí) a Vy jste kdo" mi přijde jako argumentační lapsus a argumentace ad hominem. To, že někdo hodně píše do populárních časopisů přeci z nikoho nedělá špičkové vědce, jehož slova jsou nezpochybnitelná. Upřimně řečeno špičkový vědci nebývají mezi veřejností příliš známí. Odmítání kritiky jednoho autora vede nutně k úpadku.
Pan Cílek je básník, resp. lyrik, IMHO jeden z největších současných českých krajinářů (spolu s veřejností mnohem méně známým a psavým Vojenem Ložkem), literárně nadaný vzdělaný člověk a k tomu příjemný společník na toulkách krajinou. Nicméně odmítání kritizovatelnosti jeho článků na libovolné téma je cesta do pekel, cesta jak zabít úroveň nějakého média, které chce jít trochu pod povrch.
Prezentování dvoustránkového překladu jednoho (byť kvalitního) informačního kanálu jako "komplexní článek o ISIS, kde popíšete veškeré historické, sociální, politické, náboženské, kmenové, demografické aspekty ISIS" je přeci nesmyslné a směšné. Takový článek by byl na desítky, ne-li stovky stran a pracoval by s celou škálou zdrojů. Nešlo by o dvě stránečky z jednoho zdroje.
Mimochodem - problematiku ISIL relativně sleduji a nezaznamenal jsem nějaká tvrzení napříč informačním spektrem, že Kobani padlo, jak píše Nuda.Skrýt celý příspěvekPane Nuda, děkuji, ale opravdu nepotřebujeme, aby jste nás bránil. A opravdu se necítíme jako chudáci. ;) Pan Cílek je jeden z největších a uznávaných kapacit v České republice. ...Zobrazit celý příspěvek
Pane Nuda, děkuji, ale opravdu nepotřebujeme, aby jste nás bránil. A opravdu se necítíme jako chudáci. ;)
Pan Cílek je jeden z největších a uznávaných kapacit v České republice. Jeho články jsou velmi zajímavé a přinášejí nové pohledy na problematiku.
Nikoho také nenutíme, aby články pana Cílka četl, stejně tak nenutíme, aby někdo četl Armádní noviny. Pokud má někdo pocit, že ho články na AN intelektuálně urážejí, má jednoduchou volbu.
Jinak poprosím, aby jste se v diskuzi zabývali již samotnou problematikou ISIS. Pokud máte problém s autorem článku, redakční e-mail je vám k dispozici.Skrýt celý příspěvekJeště ke Kobani, když byl tento článek psán tak všude v médiích bylo jak Kobani padlo, takže tohle není žádný překlep jen prostě zastaralá informace.
Ještě ke Kobani, když byl tento článek psán tak všude v médiích bylo jak Kobani padlo, takže tohle není žádný překlep jen prostě zastaralá informace.
Zase neházejte na chudáka Cílka a Grohmana špínu-je to prostě zajímavý názor napsaný literárním nikoliv odborným slovníkem, a tak nemusí být doslovný, informace jsou zajímavé i ...Zobrazit celý příspěvek
Zase neházejte na chudáka Cílka a Grohmana špínu-je to prostě zajímavý názor napsaný literárním nikoliv odborným slovníkem, a tak nemusí být doslovný, informace jsou zajímavé i když někdy zavádějící (viz korea, kterou s prominutim USA vyhrála na plné čáře.), je to jako kdybyste u historických románů V. Vondrušky (mimochodem super český spisovatel) požadoval doslovnost všeho co se v přemyslovské epopeji stalo. Článek má v podstatě na pár překlepů plnou pravdu.Skrýt celý příspěvek
to Grohman, ten clanok od pana Cilka je pekna patlanina. To neznamena ze ked ma titul a prednasal generalnemu stabu ze ma pravdu. Nech sa len radsej venuje tej svojej ...Zobrazit celý příspěvek
to Grohman, ten clanok od pana Cilka je pekna patlanina. To neznamena ze ked ma
titul a prednasal generalnemu stabu ze ma pravdu. Nech sa len radsej venuje tej svojej geologii.
Al Duri nie je ziadnym velitelom Isilu .(ten nema moc rad islamistov a oni jeho)myslim ze po vojne by mu najradsej odrezali hlavu
spoloch maju iba nepriatelov.
frakcie sunitov sa spajaju len ked sa im to hodi., to znamena ze Izat podporuje povstanie SUNITOVSkrýt celý příspěvekPřesně jste to popsal Gorne, pro me je clanek naprosto zoufale populisticky,zavadejicim spusobem napsany ,pokud nasi politici a vojaci vychazeji s takovych nebo podobných analyz ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně jste to popsal Gorne, pro me je clanek naprosto zoufale populisticky,zavadejicim spusobem napsany ,pokud nasi politici a vojaci vychazeji s takovych nebo podobných analyz nicemu se uz nedivim.
mat.kan ,Vam pane taky musim dat palec up, jinak onwar /peace je vyborny web, dik
pan Grohman:
Nevim odkud jste vycetl ,ze titulovane lidi se nesmi kritizovat, a uz vubec nechapu jak muzete urazet nekoho o kom nic nevite? Ted mam na mysli Vasi ironickou reakci na mat.kama. Neporusil jste svuj vlastni kodex ,slusneho diskutera?
Muj otec je taky kandidat ved a vysokoskolsky profesor ,ale jeho nazory ohledne zahranicni politiky jsou otresne a debatu o politice radeji ani neotevirat. Nechci se otirat o pana Cilka, urcite je to inteligentni a chytry pan, ale jista temata by mel vynechat pokud je hodla deformovat timto zpusobem.Skrýt celý příspěvekpan Cílek obecně při hodnocení vojenské stránky konfliktů pracuje s nějakými prapodivnými údaji. Že Kobani padlo je dost zarážející nepřesnost (vzhledem k tomu že o zprávy z ...Zobrazit celý příspěvek
pan Cílek obecně při hodnocení vojenské stránky konfliktů pracuje s nějakými prapodivnými údaji.
Že Kobani padlo je dost zarážející nepřesnost (vzhledem k tomu že o zprávy z této oblasti není nouze), velice nepřesné je i prohlášení že ISIS kontroluje provincii Anbar, kontroluje větší část (opět se jedná o fakt který je velice snadno dostupný).
"...Američané a jejich spojenci bombardují pozice ISIS, ale na druhou stranu ISIS získává jedno území za druhým. Podívejte se například na příklad Mosulu.." také poněkud zajímavé. Mosul "padnul" zhruba 10. června, prezident Obama nařídil první letecké útoky (a to ještě prosím na jiné cíle) 8. sprna. Logicky tedy není možné uvádět jako příklad postupu ISIS navzdory Americkému bombardování Mosul, který padnul o dva měsíce dříve. Opět lze z nepřeberného množství zdrojů ověřit, data se sice liší ale existenci této události neumožnují.
Otázku "Kdy tato válka unaví Američany stejně jako je unavila Korea, Vietnam a Afghánistán?" snad autor ani nemyslel vážně. Nechápu jak lze dojít k závěru že válka na Korejském poloostrově Američany unavila, ano nepochybně v té válce byla spousta unavených američanů, ale to asi autor nemyslel že? Spojené národy (potažmo USA) se rozhodně nestáhli z války protože byl někdo unaven.
Taktéž válka v Afghánistánu, válka byla přeci vybojována, Afghánistán poražen, země byla usměrněna k demokracii... ano v součastnosti se Američané postupně stahují a existují tu pochybnosti (velké) jak si Afghánské bezpečnostní složky povedou, ale říct že válka v Afghánistánu USA unavila je přinejmenším nepřesné a populistické- bezpečnost Afghánistánu převezmou Afghánci (alespoň na zemi) a mezinárodní koalice se roky snažila je nato připravit.
Ano o válce ve Vietnamu lze s úspěchem říct že američany unavila, byť bychom v tom mohli (alespoň na tomto webu) spatřovat spíše politické selhání získat (či udržet) podporu veřejnosti pro dosažení svých vojenských cílůSkrýt celý příspěvekCo se týče publikování článků pana Cílka na AN, tak jako plus se mi jeví otevírání témat. Ovšem pokud bych ho měl tvrdě kritizovat, tak jeho články jsou polotovar. Je vidět, že pan ...Zobrazit celý příspěvek
Co se týče publikování článků pana Cílka na AN, tak jako plus se mi jeví otevírání témat. Ovšem pokud bych ho měl tvrdě kritizovat, tak jeho články jsou polotovar. Je vidět, že pan Cílek, se věnuje více oborům. Což mu sice dává větší rozhled, ale musí se počítat i s tím, že ne ve všech oborech bude prokazovat patřičnou odbornost. Viz i jeho článek o bezpečnosti a možných hrozbách pro ČR. Kde je dobře vidět, že autor má povědomí o možných hrozbách, ale některé se jeví irelevantní (Maďarsko-Rumunsko) a další možné hrozby jsou opomíjeny. Přesto jeho články vnímám jako plus a děkuji i diskutujícím, kteří jeho články doplňují o další zdroje.Skrýt celý příspěvek
Myslím, že debata se trochu svezla stranou. Rozhodně nejsem žádným znalcem problematiky, nevím kde hledat „správné“ informace než ty z oficiálních médií. Přesto si dovolím vyslovit ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že debata se trochu svezla stranou. Rozhodně nejsem žádným znalcem problematiky, nevím kde hledat „správné“ informace než ty z oficiálních médií. Přesto si dovolím vyslovit svůj názor, že ISIS se jako celek jeví dost nesourodě. Těžko uvěřit, že hlavou by mohla být pouze jedna osoba, tak jak se donedávna uváděl Bakr Bagdádí. S ohledem na zprávy o jeho možném zabití ze září tohoto roku, následné zpochybnění těchto zpráv a jeho faktické „mediální“ vymizení, je spodivem, že na akcích ISIL se to moc neprojevilo. Spíš to opravdu vypadá, že za nitky tahá někdo jiný nebo někteří jiní a otázka náboženství je zneužívána k prosazení určitých cílů.
Souhlasím s panem Cílkem, že na území ovládaném ISIL se jedná o pranici vícera ozbrojených skupin, které možná nespojuje ani tak stejná idea nebo politický zájem, jako spíš využívají vzniklého chaosu k prosazení svých momentálních zájmů. Zatím je ten hybatel společný, ale co za půl roku ? Možná po nynější expanzi přijde vnitřní pranice.
Připomíná to rozpad státu na úroveň klanových zájmů jako v Afghanistánu nebo v Libii a cesta ven z tohoto problému bude hodně dlouhá.
Do toho se možná ostřeji přidá (už přidal) i opětovný Turecko – Kurdský problém. Turci jsou v nelehké pozici a zřejmě budu „kličkovat“. Chyb se asi nevyvarují. Uprchlíci z konfliktní oblasti budou Turecko destabilizovat.
K tomu nedořešený konflikt v Sýrii a neustále nestabilní Libanon.
Myslím, že Evropa se pravděpodobným s proudem uprchlíků, ať Kurdů nebo jiných skupin, má na co „těšit“Skrýt celý příspěvekJá se sice v tomto příliš nevyznám-spíš rozumím technickým problémům a tomuto, ale článek pana Cílka se mi až na to odhadování kdo vede IS (protože podle mě je nikdo nevede, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Já se sice v tomto příliš nevyznám-spíš rozumím technickým problémům a tomuto, ale článek pana Cílka se mi až na to odhadování kdo vede IS (protože podle mě je nikdo nevede, ale jak říkám nejsem přes to žádný odborník), jinak jediný český odborník v oboru bezpečnosti, jenž se jako zdroj může předkládat k vědeckým pracím je Visingr.
Co se týče Klimatologie, stačí základní znalost fyziky (odrazivost CO2 a H2O v plyném stavu) a geographie (složení atmosféry), dojdete k závěru že vodní pára musí mít 20xnásoobný efekt na odrazu slunečních paprsků (skleníkovém efektu) než CO2, proto byste se měli víc učit aby jste pak nenaletěli těm pseudo fyzikům co vystupují v televizi, což když slyší člověk, který vystudoval Strojní Inženýrství a Fyziku, chce se mu zavolat tam a tomu člověku hezky zanadávat.Skrýt celý příspěvekKe komentáři pana Grohmana: pan Cílek není ani tak vědec, jako popularizátor vědy. To je zásadní rozdíl. Je vystudovaný geolog a pouze v tomto oboru lze jeho činnost považovat za ...Zobrazit celý příspěvek
Ke komentáři pana Grohmana: pan Cílek není ani tak vědec, jako popularizátor vědy. To je zásadní rozdíl. Je vystudovaný geolog a pouze v tomto oboru lze jeho činnost považovat za vědeckou. Nazývat jej klimatologem či hydrologem je poněkud úsměvné, zejm. pro skutečné klimatology a hydrology. Pan Cílek píše moc fajn, mám ho komplet, a čte se moc fajn. Bohužel občas líbivý styl přebíjí faktickou chybnost (ostatně i v tomto článku je jedna brutální faktická chyba). Je to takový science-pop či science bulvár.
Přijde mi nefér, když inteligentně přeložený a zkomprimocaný výcuc z jednoho info kanálu (i s chybou) vydáváte za komplexní analýzu a po oponentovy chcete takovou analýzu, kterou článek ovšem není ( a ani to o sobě netvrdí ).
Kromě gynekologie už není mnoho oborů, o kterých by pan Cílek nepublikoval.
Cílek je grafoman. Zaplať pánbůh.Skrýt celý příspěvekPodle mě by řešení mohlo být následující: omezit významně dovoz ropy a plynu z muslimských států. Uzavřít hranice a nechat je, ať si to všechny frakce proberou mezi sebou. Bohužel ...Zobrazit celý příspěvek
Podle mě by řešení mohlo být následující: omezit významně dovoz ropy a plynu z muslimských států. Uzavřít hranice a nechat je, ať si to všechny frakce proberou mezi sebou. Bohužel se to asi nikdy nestane, protože příjmy z ropy jim zajistily dostatečný vliv.
Problém je v tom, že jak je i v článku píše, americká politika vytvořila v těchto zemích ztracenou generaci, která se bude realizovat tímto způsobem. Převýchova celé generace bez diktatury není možná. Co je tedy menší zlo?Skrýt celý příspěvekV článku je faktická chyba - Kobani nepadlo a spoluprací Kurdských milic se spojeneckými letadly dokonce jednotky IS částečně odrazily a dobili strategickou vyvýšeninu kterou ...Zobrazit celý příspěvek
V článku je faktická chyba - Kobani nepadlo a spoluprací Kurdských milic se spojeneckými letadly dokonce jednotky IS částečně odrazily a dobili strategickou vyvýšeninu kterou ztratili před deseti dny.....Skrýt celý příspěvek
Grohman: Opravte ma ale diskusia je snáď od toho aby sa diskutovalo či? K diskusii neoddeliteľne patrí aj kritika a myslím, že moja kritika k článku je v zásade konštruktívna, ...Zobrazit celý příspěvek
Grohman:
Opravte ma ale diskusia je snáď od toho aby sa diskutovalo či? K diskusii neoddeliteľne patrí aj kritika a myslím, že moja kritika k článku je v zásade konštruktívna, poukazujúca na chýbajúce informácie k článku.
Vaše dovolávanie sa autoritu pána Cílka je scestné a zaváńa argumentačným faulom(konrétne argumentum ad verecundiam). Ak sa nemýlim expretnná dómena pána Cílka je primárne geológia a klimatológia a nie konfliktológia, islamský radikalizmus či teritoriálne štúdia blízkeho východu. Hneď úvodom článku autor osvetľuje že pracuje s zdrojmi,(čo je inak maximálne pozitívny fakt), ktoré predstavujú verejne dostupné informácie, komukoľvek kto sa o vec zaujíma.
Snáď ide skôr o argumenty, logickú linku a v neposlednom rade fakty a nie o počet titulov pred a za menom.
Aby som zhrnul svoju kritiku: článok považujem za nekompletný lebo neobsahuje/ nezohľadnuje vývoj a pôvod ISIS k občianskej vojne v Sýrii. Ak toto tvrdenie považuje za nesprávne či scestné, prosím vyargumentujte to inak ako dovolavaním sa na autoritu pána Cílka. Snáď sa dopracujeme k nejakým zaujímvavým záverom, čo osobne vnímam ako hlavné poslanie diskusie.
K mojej anonymite. Volám sa Matej Kandrík a štvrtým rokom študujem Bezpečnostné a strategické štúdiá na Masarykovej Univerzite v Brne. Vašu ponuku si cením ale momentále už príležitostne publikujem na webe onwar.eu a spoločne so štúdiom a ďalšími aktivitami žial nemám času nazvyš.Skrýt celý příspěvekChyba je púvodní plán, a to že demokracie se dá vyvážet, a že výsledkem je bohatství a stabilita. Je to přesně naopak-ke vzniku demokracie je nutné relativní stabilita a ...Zobrazit celý příspěvek
Chyba je púvodní plán, a to že demokracie se dá vyvážet, a že výsledkem je bohatství a stabilita. Je to přesně naopak-ke vzniku demokracie je nutné relativní stabilita a bohatství, kdyby jsme tam nechali sadáma, bylo by jim líp.Skrýt celý příspěvek
Pro mat.kan, no každopádně, anonymně kritizovat jednoho z nejznámějších vědců České republiky, který je zván do televize, rádia, který byl nedávno pozván na přednášku Generálním ...Zobrazit celý příspěvek
Pro mat.kan, no každopádně, anonymně kritizovat jednoho z nejznámějších vědců České republiky, který je zván do televize, rádia, který byl nedávno pozván na přednášku Generálním štábem ČR, chce teda, když to řeknu slušně, sakra odvahu.
Na jedné stráně pan RNDr. Václav Cílek CSc, na druhé straně mat.kan...
Každopádně, pokud máte zájem, určitě otiskneme Váš komplexní článek o ISIS, kde popíšete veškeré historické, sociální, politické, náboženské, kmenové, demografické aspekty ISIS. Hodně štěstí.Skrýt celý příspěvekTakeda: Informácie z konfliktných oblastí budú problematické vždy, ostatne to uvádza aj p. Cílek. To ale nie je dôvod na nich absolutne rezignovať ako je to v tomto článku. Baviť ...Zobrazit celý příspěvek
Takeda:
Informácie z konfliktných oblastí budú problematické vždy, ostatne to uvádza aj p. Cílek. To ale nie je dôvod na nich absolutne rezignovať ako je to v tomto článku. Baviť sa o ISIS a nebaviť sa o vojne v Sýrii je ako študovať NSDAP bez znalostí Weimarskej republiky. Ako v diskusii dokázal stranger01 ani s tými "potvrdenými" informáciami z Iraku to nie je také jednoduché.Skrýt celý příspěvekTo je mi najednou expertů na IS/ISIS/ISIL. mat.kan: Co když věrohodné informace kolem dění syrské větve ISIS prostě nejsou k dispozici, nebo jsou zhusta neověřitelné? To si to ...Zobrazit celý příspěvek
To je mi najednou expertů na IS/ISIS/ISIL.
mat.kan: Co když věrohodné informace kolem dění syrské větve ISIS prostě nejsou k dispozici, nebo jsou zhusta neověřitelné? To si to má pan Cílek cucat z prstu, abyste byl spokojený?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...