Kauza lodí Mistral: Ve veřejnosti vřou emoce, Rusko a Francie vydělává

Foto: Kamov Ka-52; větší foto / Kamov
Kamov Ka-52; větší foto / Kamov

Po ruské anexi Krymu Francie odmítla dodat Rusku lodě Mistral. Rusko veřejně protestovalo, ale ve skutečnosti tento stav v Rusku mnohým vyhovoval. Nakonec Francie a Rusko na celé kauze vydělají. Výsadkové lodě Mistral koupí Egypt a Rusko Egyptu dodá bitevní vrtulníky Ka-52K a další vybavení za stovky milionů dolarů. 

Rusko lodě Mistral nepotřebuje?

Francouzský prezident François Hollande 23. září oznámil prodej dvou výsadkových vrtulníkových lodí Mistral do Egypta. Podle francouzských vládních zdrojů Káhira za lodě zaplatí 950 miliónů eur (25,7 miliardy Kč). K samotnému podpisu dohody došlo 10. října.

Francii se tak podařilo ukončit kauzu lodí Mistral. Rusko sice na odmítnutí Francie reagovalo veřejně podrážděně, ale ve skutečnosti v Rusku existuje řada lidí, ať už z vojenských, politický nebo odborných kruhů, kteří tvrdí, že ruské námořnictvo lodě kategorie Mistral nepotřebuje.

Své pochyby vyjádřil i současný ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ministr Šojgu uvedl, že nechápe, proč se kupují lodě, které mohou operovat jen do mínus 7 stupňů. Například v roce 2013 se ukázalo, že Rusko nemá k dispozici vhodné palivo pro použití ve francouzských lodích. Při operacích v chladných podmínkách se tak mohou zanášet vstřikovací systémy pohonného systému.

Ruské námořnictvo využívá jen několik nezamrzajících přístavů, kromě Baltského moře to jsou přístavy (Sevastopol) v Černém moři a v syrském Tartúsu. Konvence z Montreux z roku 1936 omezuje výtlak lodí připlouvající ze Středozemního do Černého moře na 30 000 tun, avšak je otázkou, zda ruské výsadkové lodě Turecko do Černého moře vůbec pustí.

“Tyto lodě nejsou nezbytné pro námořnictvo - nemáme v úmyslu vylodit vojska takovým způsobem. Pokud si vzpomínám, Francouzi sami hledají způsob, jak nasadit tyto lodě - ve skutečnosti za deset let francouzské námořnictvo našlo jen málo míst, kde přímo zapojili lodě Mistral,” řekl před rokem RIA Novosti námořní kapitán první třídy Michail Nenašev, bývalý člen ruské státní Dumy.

Je otázkou, zda Rusko začne stavbu vlastních výsadkových vrtulníkových lodí. V tomto případě Rusko čelí několika problémům. V Rusku především nemá nikdo zkušenosti se stavbou podobných lodí. Ruské loděnice podle Nenaševa trápí také nízká kvalita lodních komponentů, zastaralé technologie a nedostatek kvalifikovaných pracovních sil.

“Je jasné, že ani ruští nebo sovětští stavitelé lodí nemají zkušenosti s podobnou konstrukcí, zejména na takové technologické úrovni. Velké útočné lodě (Bolšoj Dasantnyj Korabl - pozn. red), které vstoupily do námořnictva Sovětského svazu a jsou součástí současné flotily představují koncepčně a technologicky zcela jiný směr. Vezmeme-li v úvahu, že v post-sovětském období nebyl design víceúčelové útočné lodi (třída Mistral - pozn. red.) objednán u ruských konstrukčních kanceláří, je možné předpokládat, že v nejlepším případě existují pouze koncepty. Bude tak potřeba několika let jen k přípravě designu,” uvedl v minulém roce pro ruský Vojensko-průmyslový kurýr Andrej Frolov, z ruského Centra pro analýzy strategií a technologií (CAST).

V současné době v Rusko probíhají úvahy, zda lze výsadkové lodě vybudovat společně například s Jižní Koreou, která má se stavbou podobných lodí bohaté zkušenosti.

Ruské vrtulníky Ka-52 pro Egypt a konec kauzy

Nedodání lodí Mistral do Ruska může být vítězství pro všechny strany. Rusko navíc finančně profituje na dodávce lodí Mistral do Egypta - dodá Egyptu zařízení a vrtulníky Ka-52 v celkové částce přesahující jednu miliardu dolarů.

„Rusko bude, chcete-li, subdodavatelem, který bude dodávat pro Mistraly zařízení, kterého se jim nedostává a bez kterého jsou tyto Mistraly, s prominutím, jen obyčejné plechovky. A přirozeně i všechny vrtulníky, takže se celkem bude jednat o víc než miliardu dolarů, to je naprosto jasné," řekl Sergej Ivanov, šéf kanceláře ruského prezidenta.

„Po tom, až bude transakce ukončena, pak zřejmě Egypt, což netvrdím, ale předpokládám, uzavře s Ruskem smlouvu o dodatečném vybavení Mistralů: jak samotné lodi, tak i vrtulníků, a významně tak přispěje k boji s terorismem," dodal Ivanov.

Egypt poptává až 80 vrtulníků Ka-52 Aligátor a námořních Ka-52K. Pravě verze Ka-52K je určená pro operace z palub válečných lodí. Egypt lodě Mistral a vrtulníky Ka-52 může například efektivně použít při svých bojových operacích v Jemenu.

Již na konci záři Egypt projevil zájem o 50 vrtulníků Ka-52, jedná se však o verze určené pro operace z pozemních základen. Egypt plánuje pro lodě Mistral nakoupit také až 32 (16 pro každou loď) námořních vrtulníků Ka-52K.

Námořní Ka-52K získal oproti Ka-52 robustnější drak a podvozek, vše vylepšeno antikorozní ochranou pro operace v agresivním mořském prostředí. Listy rotoru a pomocná křídla lze u verze Ka-52K složit. Ka-52K je vybaven částečně odlišnou avionikou upravenou pro operace na moři, včetně upraveného radaru.

Na první pohled se jeví, že prodej lodí Mistral a vrtulníků Ka-52 do Egypta spolu nesouvisí. Jak je ale u podobných velkých vojenských zakázek naprostým pravidlem, hlavní roli nehrají skutečné potřeby armády nebo takticko-technické parametry, ale politické a ekonomické otázky. Podobný obří nákup zbraní je vždy výsledkem širokých politických a ekonomických dohod.

„Francie se rozhodla neplnit své smluvní závazky s odvoláním na ukrajinskou krizi. Vypadalo to divně, bylo to ale v každém případě rozhodnutí francouzské strany. Požádali jsme, aby nám vrátila peníze, a tyto peníze jsme také dostali: jak za to, co jsme reálně zaplatili francouzským partnerům, tak i za to, co jsme vynaložili na výstavbu některých součástí těchto vrtulníkových lodí v našich loděnicích a na přípravu personálu", prohlásil začátkem října ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov.

"Nemámě žádný pocit křivdy a žádné zklamání: dostali jsme velmi slušné peníze, ty nám teď nejsou zbytečné. V tom, co se týče nás, je otázka vyřešena", zdůraznil Lavrov.

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Francouzi se zdráhají dodat lodě Mistral do Ruska

Francie se stále zdráhá předat obří výsadkovou loď Vladivostok třídy Mistral do Ruska. Ruská tisková ...

První tři stíhačky Rafale pro Egypt

Před několika dny dosedly na letiště v Egyptě první tři egyptské stíhačky Rafale. Firma Dassault ...

Islámský stát zaútočil na egyptskou válečnou loď

Islámský stát (IS) se přihlásil k útoku na egyptskou válečnou loď, který proběhl 16. června u ...

Dohoda Francie a Ruska o lodích Mistral: Peníze dělají přátele

Anabáze dvou velkých výsadkových lodí Mistral původně určených pro ruské námořnictvo se nejspíše ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • CerVus
    21:54 22.10.2015

    Ferdinand: Tak oni ty lodě mají na plovoucí základny proti povstalcům na Sinaji a patrolování ve Středozemním a Rudém moři. V té oblasti mají spojenecká letadla převahu. Z jedné ...Zobrazit celý příspěvek

    Ferdinand: Tak oni ty lodě mají na plovoucí základny proti povstalcům na Sinaji a patrolování ve Středozemním a Rudém moři. V té oblasti mají spojenecká letadla převahu. Z jedné strany je podporuje Izrael a z druhé Saudové.
    Do operací na delší vzdálenosti se nejspíše Egypt nebude pouštět.
    Navíc ty lodě budou i otázkou prestiže. Budou mít své vlastní "svazy" doprovodných plavidel a států, které se můžou chlubit operačními svazy moc není.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    21:46 22.10.2015

    Srovnávat Egyptskou a Saudskou armádu je celkem zcestné. Jedna prošla válkami a nestále se střetává s radikály, ta druhá byla do teď jen jako zastašující síla pro vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

    Srovnávat Egyptskou a Saudskou armádu je celkem zcestné. Jedna prošla válkami a nestále se střetává s radikály, ta druhá byla do teď jen jako zastašující síla pro vlastní obyvatele. Egypt ty lodě pro své operace určitě využije. To že budou mít ruské helikoptéry pro ně nepředstavuje problém. Jim nehrozí výkyv dodávek náhradních dílů jen díky neschodám nato/Moskva.Skrýt celý příspěvek

  • Ferdinand
    21:38 22.10.2015

    Je vôbec možné použiť takúto výsadkovú loď bez toho, aby armáda mala súčasne aj "dospelú" lietadlovú loď? Veď pokiaľ by chceli zaútočiť na územie ďaleko od vlastných hraníc, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Je vôbec možné použiť takúto výsadkovú loď bez toho, aby armáda mala súčasne aj "dospelú" lietadlovú loď? Veď pokiaľ by chceli zaútočiť na územie ďaleko od vlastných hraníc, tak vrtuľníky budú budú vydané napospas protilietadlovej obrane. Vojny sa síce vedú len proti ekonomicky slabým štátom, ale protilietadlové systémy účinné proti vrtuľníkom sú oveľa lacnejšie ako PL systémy schopné zostreliť prúdové lietadlo.Skrýt celý příspěvek

  • jsk1
    20:26 22.10.2015

    Vůbec bych se nedivil, kdyby ten obchod s Ka52 ta nějak vyšuměl ...

    Vůbec bych se nedivil, kdyby ten obchod s Ka52 ta nějak vyšuměl ...

  • Wenet01
    19:08 22.10.2015

    Asi tak. Egypt jim jistě vysvětlí, proč životně potřebuje to či ono a jenom proto, aby se jim postavil po boku v jejich akcích...nicméně v tomto případě už vidím jak bude Ruskými ...Zobrazit celý příspěvek

    Asi tak. Egypt jim jistě vysvětlí, proč životně potřebuje to či ono a jenom proto, aby se jim postavil po boku v jejich akcích...nicméně v tomto případě už vidím jak bude Ruskými vrtulníky honit po oáze Iránské spojence:)Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    18:53 22.10.2015

    Egyptu plati spoustu hracek Saudi, tak si holt budou hrat.

    Egyptu plati spoustu hracek Saudi, tak si holt budou hrat.

  • Wenet01
    18:52 22.10.2015

    madrabbit: Egypt to klidně v Jemenu nasadit bude moci, protože současné úspěchy Saudské Arábie jsou takové ,že se jim Jemenští povstalci už pohybují v jižní části země a přepadají ...Zobrazit celý příspěvek

    madrabbit: Egypt to klidně v Jemenu nasadit bude moci, protože současné úspěchy Saudské Arábie jsou takové ,že se jim Jemenští povstalci už pohybují v jižní části země a přepadají tak vojenské základny na Saudsko arabském území - i kdyby se s tím Egypt páral kdo ví jak dlouho, nedivil bych se kdyby měl stále šanci do toho konfliktu zasáhnout. Nicméně předpokládám, že mu bude Ruskou diplomacií vysvětleno, aby jen hrozil, připravoval se a vůbec se tvářil tak, aby se Saudové nenaštvali, ale na finále neudělal vůbec nic nebo takřka nic...to už je ovšem jiná hraSkrýt celý příspěvek

  • alexa123
    18:50 22.10.2015

    Mistral svojou veľkosťou a určením je loď určená pre mocnosti. Takýchto štátov je cca 10-15. Chudobný Egypt medzi nich v žiadnom prípade nepatrí. Takže na čo je celá tá "Show"?

    Mistral svojou veľkosťou a určením je loď určená pre mocnosti. Takýchto štátov je cca 10-15. Chudobný Egypt medzi nich v žiadnom prípade nepatrí. Takže na čo je celá tá "Show"?

  • Wenet01
    18:49 22.10.2015

    Navíc si krom zmíněného Rusko oprásklo vše co by někdy případně mohlo potřebovat - neboli Francií zaplacená exkurze do střev průmyslu...k tomu Francií posilovaný marketing na ...Zobrazit celý příspěvek

    Navíc si krom zmíněného Rusko oprásklo vše co by někdy případně mohlo potřebovat - neboli Francií zaplacená exkurze do střev průmyslu...k tomu Francií posilovaný marketing na vrtulníky, ukázka toho, že se Ruská technika dá osazovat i na to co RF nevyrábí atd. atd.
    Když vezmu v potaz ,že předchozí ruský ministr (nejen) za to vyletěl z funkce, tak měli Rusové více štěstí než rozumu a kauza Mistral se dá směle připočítat k úspěchům akce Krym...jednou to vyčíslí historici, na kolik je vlastně ten zábor přijde, ale dle mého se každá taková akce pokud se objede bez velké války musí ekonomicky dlouhodobě rentovat - pokud tedy připojované území není Severní Koreou a obyvatelstvo se namísto odporu cítí býti příslušníky okupujícíhoSkrýt celý příspěvek

  • madrabbit
    18:33 22.10.2015

    A přidám se - jak může Egypt nasadit Mistraly a Ka-52 v Jemenu? IMHO převzít loď a uvést ji do operačního stavu chvíli trvá - minimálně výcvik posádky. Tohle přeci není nafukovací ...Zobrazit celý příspěvek

    A přidám se - jak může Egypt nasadit Mistraly a Ka-52 v Jemenu? IMHO převzít loď a uvést ji do operačního stavu chvíli trvá - minimálně výcvik posádky. Tohle přeci není nafukovací člun. Druhá věc jsou vrtulníky - jedná se o nový typ pro Egypt + nový způsob nasazení - palubní vrtulník, to také není žádná legrace.

    Bude zajímavé sledovat, za kolik let budou schopni tuhle kombinaci poslat do akce.Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
    16:23 22.10.2015

    Tusim ze som niekde cital o potrebe vrtulnikovych nosicov pre Egypt, kvoli ochrane a presadzovani zaujmov a projekcie arabskej sily v stredomori a Perzskom zalive, hovoril to ...Zobrazit celý příspěvek

    Tusim ze som niekde cital o potrebe vrtulnikovych nosicov pre Egypt, kvoli ochrane a presadzovani zaujmov a projekcie arabskej sily v stredomori a Perzskom zalive, hovoril to nejaky saud, takze pre mna je to trocha signal, ze sunitske mocnosti/mocnost/ si vytvara "Arabsku koaliciu" s ktorou by chcela/mohla samostatne zasahovat silou aj bez tradicnych spojencov ako je USA/UK. Pravda ci budu musiet/dokazu naplno vyuzit lode typu Mistral si nie som prilis isty.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    16:02 22.10.2015

    Myslím, že i Egyptu jsou ty lodě k ničemu. Co s nimi budou dělat, až se to domele v Jemenu, to chce fantazii.

    Mimochodem, pěkný a efektní záběr Ka-52!

    Myslím, že i Egyptu jsou ty lodě k ničemu. Co s nimi budou dělat, až se to domele v Jemenu, to chce fantazii.

    Mimochodem, pěkný a efektní záběr Ka-52!

Načítám diskuzi...