Kanadský projekt nové útočné pušky
- 4. 3. 2015
- 22 komentářů
- Jan Grohmann
Kanadská vojenská výzkumná organizace DRDC (Defence Research and Development Canada) a firma Colt Canada představili vysoce zajímavý projekt nové útočné pušky, resp. osobního zbraňového systému vojáka. Hlavní technickou novinkou je využití velmi lehké teleskopické puškové munice a inteligentního zaměřovacího systému.
Hlavní osobní zbraní kanadských vojáků je od roku 1984 útočná puška Colt Canada C7 a karabina C8 vycházející z americké pušky M16, resp. AR-15.
Podobně jako Spojené státy, i Kanada již nějakou dobu hledá náhradu za své útočné pušky, které konstrukčně spadají do 50. let minulého století. Kanaďané od roku 2009 spustili program SIPES (Soldier Integrated Precision Effects Systems) s cílem najít nový osobní zbraňový systém pro kanadské ozbrojené síly CAF (Canadian Armed Force).
Program se soustředí na několik klíčových oblastí – novou lehkou konstrukci útočné pušky typu bull-pup, nový 40mm granátomet, integrovanou brokovnici kalibru 12, teleskopickou munici a pokročilý zaměřovací systém.
Jedním z hlavních cílů projektu SIPES je výrazně snížit hmotnost útočné pušky. Při konstrukci se tak počítalo s použitím velmi lehké teleskopické munice nebo lehkých konstrukčních materiálů. Konstruktéři se ale také zaměřili na zvýšení palebné síly, přesnosti a integraci chytrého příslušenství, jako jsou pokročilé zaměřovače.
DRDC zveřejnila krátké video z testování
Program řeší i vývoj nového 40mm granátometu se zásobníkem na 3 granáty, nebo integrované brokovnice kalibru 12. Cílem je, aby plně osazený prototyp zbraně, včetně 40mm granátometu a pokročilého zaměřovače, měl hmotnost menší než útočná puška C7 s jednoranným granátometem M203.
„Ve střednědobém horizontu tato zbraň představuje smrtící, flexibilní, víceúčelovou platformu," říká Serge Lapointe, jenž se podílí na vývoji zbraně. „Bude moci pracovat ve všech válečných operacích v nejkomplexnějších terénech, od městského prostředí, hory, džungle, pouště nebo Arktidu."
Hlavní „revolucí" je využití teleskopické munice. Oč jde? Munice, jak ji všichni známe, je tvořená střelou zapuštěnou v mosazné nábojnici. U teleskopické munice je však střela téměř celá nebo úplně vsunutá do speciální polymerové nábojnice a vložena přímo do prachové náplně.
Například teleskopická munice vyvíjená pro americký program LSAT je o 40 % lehčí a zabírá o 12 % méně objemu než běžný náboj 5,56×45 mm NATO. Menší rozměry dovolují konstruovat menší (lehčí) zásobníky nebo i vnitřní palebných mechanismus.
Kanadští vojáci testují prototypy útočné pušky konstrukce bull-pup. / DRDC
Součástí vývoje je i nová generace zaměřovačů. Vědci pracuji na systémech schopných automaticky vyhledávat/zaměřovat cíle a určit jejich přesnou polohu v prostoru (geolokace).
Systém automaticky, podobně jako v případě systémuTrackingPoint, automaticky upraví záměrný bod cíle vzhledem k jeho vzdálenosti a výškové poloze (při započítaní dalších proměnných). Stejně tak zaměřovací systém bude informace o cíli sdílet ve společné síti.
V tomto případě ale se výzkumníci dostávají na tenký led, neboť jde vlastně o situaci, kdy zbraň sama určí, kdo je cílem a kdo ne.
"Musíme být velmi opatrní, pokud umožníme počítačům rozhodovat o tom, kdo je cíl .... Může to pomoci vojákům, ale musíme si uvědomit, že počítače mohou dělat chyby, a rozhodně nechcete zastřelit špatnou osobu," upozorňuje Walter Dorn, profesor obranných studií na Canadian Forces College a Royal Military College of Canada.
Granátomet je umístěn nad puškovou hlavní. / DRDC
Velká pozornost byla věnována ergonomii zbraně. Vědci podrobně sledovali, jako vojáci zbraně používají při různých situacích – například pří přebíjení v leže, při zakleknutí apod. Zjištění pak promítli do konstrukce zbraně a rozložení jednotlivých ovládacích prvků.
Zatím jde však pouze o prototyp zbraně a není vůbec jasné, zda zbraň v této podobě kanadská armáda zavede do výzbroje. „Tyto výzkumné práce umožnily DRDC prozkoumat inovativní technologie a další aspekty, jako je ergonomie. Podobné práce umožní armádě identifikovat budoucí podobu zbraně," říká Jason Kenney, mluvčí kanadského ministerstva obrany.
Bohužel bližší technické informace ani časový plán vývoje není k dispozici.
Zdroj: National Post, DRDC
Související články
LSAT: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 3
Prioritou programu Pokročilé bojové pušky ACR (Advanced Combat Rifle) se stalo zvýšení ...
- 10.11.2014
- 3 komentářů
- Z.A. Presovsky
Ruská cesta: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 4.
Ruský přístup ke konstrukcí zbraní měl a má svá specifika. Ruská výzbroj, ač možná nemá špičkové ...
- 17.11.2014
- 3 komentářů
- Z.A. Presovsky
Vize útočné pušky: Nové trendy v ručních zbraních, část 5.
V dnešním článku si představíme návrh nové munice a útočné pušky podle návrhu Z.A. Prisovského ...
- 24.11.2014
- 72 komentářů
- Z.A. Presovsky
EXACTO: Manévrující puškové střely míří do armády
Američtí odstřelovači již zanedlouho mohou získat manévrující puškové střely EXACTO (EXtreme ...
- 13.01.2015
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
XM29 byl granátomet integrovaný s útočnou puškou, zde ale zřejmě jde o doplňkový granátomet, který se od běžně používaných podvěsných liší pouze umístěním. To, že je víceranný, ...Zobrazit celý příspěvek
XM29 byl granátomet integrovaný s útočnou puškou, zde ale zřejmě jde o doplňkový granátomet, který se od běžně používaných podvěsných liší pouze umístěním. To, že je víceranný, považuji za zajímavý koncept, s výjimkou Metal Storm 3GL, který se ale zřejmě sériově nevyrábí, žádný neexistuje.Skrýt celý příspěvek
Jelikoz vidim, ze se tu neobjevil zatim zadny komentar, chtel bych na moment byt 'bilou vranou' a pripojit muj vlastni. Je to hlavne pro ucel oceneni Editorovy snahy informovat ...Zobrazit celý příspěvek
Jelikoz vidim, ze se tu neobjevil zatim zadny komentar, chtel bych na moment byt 'bilou vranou' a pripojit muj vlastni. Je to hlavne pro ucel oceneni Editorovy snahy informovat publikum o rucnich zbranich., ac ty jsou zrejme mimo stred zajmu.
V prvni rade: tato myslenka je jiz prekonana a navic je neprakticka. Puvodni koncepce tohoto druhu byla zapocata ve S.S. jiz v 90 letch a bylo na ni rovnou od pocatku pohlizeno ze strany potencialnich uzivatelu jako na vystrelek "tech od psaciho stolu". Vojaci ji nikdy neprijali a to v zadne forme.
http://en.wikipedia.org/wiki/X...
Tak jako v predchozich programech (viz serial) to bylo jen 'uliti penez'. Skutek-utek.
Jedine co z ni zustalo byl project granatometu XM25 x razi 25mm. I ten je ale problematicky s pomerne velkym omezenim v pouziti a s velkou cenou a slozitosti k nemu pripojenou. Je docela pravdepodobne, ze take ve vetsim meritku zaveden nebude.
Zda-li kanadske ozbrojene sily nekdy vymeni jejich C7A3 (A4?) za neco pokrocilejsiho je ve hvezdach. Rozhodne vlastni vyzkum (spise jen hracickareni) s 99% pravdepodobnosti neprinese zadouci ovoce. Kdyz uz by to prece jen neco melo byt, pak dle meho odhadu by to mohl byt Tavor s pridanym modularnim 40mm granatometem ktery vyvinuly IWI. Ten splnuje vetsi variaci pouziti nez zmineny XM25.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...