EXACTO: Manévrující puškové střely míří do armády
- 13. 1. 2015
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Američtí odstřelovači již zanedlouho mohou získat manévrující puškové střely EXACTO (EXtreme Accuracy Tasked Ordnance) ráže 12,7 mm. V současné době procházejí střely náročným testováním. Prozatímní výsledky jsou přitom velmi slibné.
Odstřelovač při střelbě na velké vzdálenosti bere v úvahu řadu proměnných. Je třeba zvážit vzdálenost, výškovou pozici cíle, povětrnostní podmínky, hustotu a teplotu vzduchu, rotaci planety Země a mnoho dalšího. Avšak například meteorologické podmínky se mohou na dráze střely nepředvídatelně výrazně měnit.
Zasáhnout cíl na vzdálenost větší než 1500 metrů vyžaduje notnou dávku štěstěny, případně řadu opravných výstřelů. Americká agentura DARPA již řadu let vyvíjí technologii, která výrazně zvýšuje šanci odstřelovačů zasáhnout cíl na velké vzdálenosti – manévrující puškovou střelu EXACTO.
„Cílem programu EXACTO je revolučním způsobem zvýšit přesnost a dostřel pušky díky vůbec první manévrující puškové střele,“ stojí v tiskovém prohlášení agentury DARPA z července minulého roku. „Střela EXACTO ráže 12,7 mm a zaměřovací optický systém výrazně zvýší denní i noční dosah v rámci současných dostupných odstřelovacích systémů.“
Připomeňme, že efektivní dostřel ikonické odstřelovací pušky Barrett M82 střílející náboji 12,7×99 mm NATO je 1800 metrů. Maximální dostřel však leží na hranici 6800 metrů.
Účinný dostřel manévrující střely EXACTO není znám. Ze zveřejněného videa lze však prostou matematikou zhruba odvodit vzdálenost testovacího terče. Od výstřelu (zachvění obrazovky) až k zasažení cíle uběhne zhruba 4 až 5 sekund, přitom úsťová rychlost střely 12,7 mm je přibližně 900 metrů za sekundu (rychlost samozřejmě postupně klesá).
Zveřejněné video ukazuje testovací střely z února a dubna minulého roku. Zatím není jasné, jakým způsobem střela mění svůj směr – technologie je prozatím přísně utajovaná.
V současné době se testuje upravená střela a zaměřovací systém, jak stojí v prohlášení agentury DARPA, který doznal řadu vylepšení. Připravují se také reálné střelecké testy v reálných podmínkách. Pokud půjde vše podle plánu, střela EXACTO umožní americkým odstřelovačům vyřazovat cíle mnohem rychleji, na velké vzdálenosti a ve složitých meteorologických podmínkách.
Ted Gatchel, bývalý profesor na Naval War College, odborník na obojživelné operace, opevnění a ruční zbraně, však upozorňuje, že nová střela neznamená konec tradičních metod přesné střelby na cíl.
Podle Gatchela existuje obecné velké nebezpečí ve spoléhání se na moderní technologie. Gatechel použil analogii, podle které můžete s klasickou mapou pracovat, i když v ni zeje díra – s tabletem nebo chytrým telefonem nikoliv.
„Stále je třeba trénovat odstřelovače v klasických metodách,“ říká Gatechel. „Pravě teď, je odstřelování opravdu precizní umění.“
Zdroj: Stars and Stripes
Související články
SPIW: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 1
Zdá se, že konstrukce osobních palných zbraní zůstává již desítky let nezměněná. V průběhu 20. ...
- 27.10.2014
- 25 komentářů
- Z.A. Presovsky
ACR: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 2
V předchozím díle jsme si představili projekt revoluční útočné pušky SPIW. Díky technickým a právním ...
- 03.11.2014
- 22 komentářů
- Z.A. Presovsky
Granátomet Cougar MS 40
Francouzská společnost Alsetex na letošní výstavě Eurosatory 2014 představila prototyp nového ...
- 04.11.2014
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
LSAT: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 3
Prioritou programu Pokročilé bojové pušky ACR (Advanced Combat Rifle) se stalo zvýšení ...
- 10.11.2014
- 3 komentářů
- Z.A. Presovsky
z.a.p Corriolisova sila ma vplyv aj na malokalibrove projektily pri dostatocnej vzidalenosti strelby. Zalezi na uhle vystrely voci osi rotacii ako sa tato sila ...Zobrazit celý příspěvek
z.a.p
Corriolisova sila ma vplyv aj na malokalibrove projektily pri dostatocnej vzidalenosti strelby. Zalezi na uhle vystrely voci osi rotacii ako sa tato sila prejavi
Ohladom vyskoveho dostrelu 20km, tam sa ani nahodou nedostane vacsina kanonovych/hufnicovych striel ked ani dostrel 40km nieje ziadna samozrejmost.
Leda by strielali kolmo do hora a to sa mi nechce prepocitavatSkrýt celý příspěvekŘekl bych že se jedná o pokus odstranit následky tzv. derivace střely , vznikající následkem její rotace kolem podélné osy. Coriolisovo zrychlení má asi vliv také - v Mi-24 měl ...Zobrazit celý příspěvek
Řekl bych že se jedná o pokus odstranit následky tzv. derivace střely , vznikající následkem její rotace kolem podélné osy.
Coriolisovo zrychlení má asi vliv také - v Mi-24 měl operátor zbraní na palubovce ukazatel. Netýká se pouze "strhávání atmosféry" ale působí na všechny pohybující se předměty včetně střel a projevuje se na větší vzdálenosti, což může být u střeliva .50 patrné.Skrýt celý příspěvekNa vliv seperace atmosfery od povrchu, nota bene pri tlaku 760mm Hg sloupce, by jste musel mit velmi 'kluzky' povrch s minimalnim trenim (prilnavosti molekul), ci bez treni. S ...Zobrazit celý příspěvek
Na vliv seperace atmosfery od povrchu, nota bene pri tlaku 760mm Hg sloupce, by jste musel mit velmi 'kluzky' povrch s minimalnim trenim (prilnavosti molekul), ci bez treni. S praktickou vertikalni koordinatou pro .50BMG 1m na vzdalenost cca 1km nemate na nic takoveho nadeji.
https://www.barrett.net/ammuni...
Pri pohybu strely (jak uz bylo receno) nad hranici troposfery se to povazuje za nezbytne - to je nad 20km nad povrchem Zeme. Tam se dostane vetsina projektilu polnich del a houfnic uz kolem raze 100mm.
http://en.wikipedia.org/wiki/T...
Jinak je to "povidali, ze mu hrali".Skrýt celý příspěvekSprávně je odstřelovač :-) Jinak ten britský rekord byl již překonán dvěma Australany s M82, tedy .50 BMG. Je o tom i článek tu na AN. Ohledně rotace země, ta se bere v úvahu ...Zobrazit celý příspěvek
Správně je odstřelovač :-)
Jinak ten britský rekord byl již překonán dvěma Australany s M82, tedy .50 BMG. Je o tom i článek tu na AN.
Ohledně rotace země, ta se bere v úvahu kvůli vlivu Coriolisovy síly, tj. strhávání atmosféry právě rotací Země. U střelby na vzdálenost přes dva kilometry by údajně měla mít už docela vliv.Skrýt celý příspěvekMe pripada to EXACTO jako nerealne. To jest, pokud neni na 'palube' te strely nejaky prostredek jak ovlivnit jeji drahu. U dalekonosnych polnich del, zvlaste kdyz vrchol drahy ...Zobrazit celý příspěvek
Me pripada to EXACTO jako nerealne. To jest, pokud neni na 'palube' te strely nejaky prostredek jak ovlivnit jeji drahu. U dalekonosnych polnich del, zvlaste kdyz vrchol drahy strely je ve vyssich sferach, pohyb Zeme smysl ma; u pusky s 1.5 km dostrelem vsak nikoliv..
Vseobecne, u ostrelovacu (ci odstrelovacu, nevim co je sprane) hraje roli krome vetru teplota a tlak vzduchu. V prostredi s nizsim tlakem (jako v horach A-stanu) to jde o neco snadneji. Nejdelsi zasah ma v zaznamu nejaky Brit s dalkou temer 2.5km
http://en.wikipedia.org/wiki/L...
Puska byla v razi .338 (8.6mm) Lapua Magnum; v porovnani strelec s puskou v razi 50cal BMG ma i pres ucinnou ustovou brzu co delat udrzet ji v zamerne (jak je videt z filmoveho shotu). Tohle je zajimave tema, ale nechci se o tom prilis sirit. Chapci se, jak je videt bavi..... zrejme po nich v tom okamziku nikdo nestrilel nazpet.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...