Jak překonat ruský systém protivzdušné obrany S-400?
- 9. 12. 2015
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
Rozmístění pokročilého ruského systému protiletecké a protiraketové obrany S-400 Triumf v Sýrii vyvolalo mimo jiné otázku, jakým způsobem lze tento ruský systém překonat. Zjednodušeně řečeno - klíčem k úspěchu jsou prostředky elektronického boje.
Zbožštělý S-400 Triumf
Mezi laickou, ale i širší vojenskou veřejností, je rozšířen názor, že vojenská technika funguje na principu “kouzelného červeného tlačítka”.
V případě S-400 Triumf si řada lidí představuje jakousi neprostupnou vzdušnou bublinu, ve které obsluha S-400 ničí jakékoliv vzdušné cíle opakovaným stisknutím kouzelného červeného tlačítka. Přitom nezáleží na takových “drobnostech”, jako je typ, vzdálenost, výška nebo rychlost cíle, či na jakékoliv taktice, nebo protiopatřeních cíle/cílů.
Přitom lidé považuji S-400 prakticky nezranitelný proti jakémukoliv útoku - vždyť jakoukoliv hrozbu dokáže obsluha zničit prostým stisknutím tlačítka, po kterém se vypustí dokonalá protivzdušná střela s doletem 400 km.
Řada lidí papírové údaje techniky považuje za svaté, a naprosto klíčové a dominantní oblasti, jako je výcvik, kvality obsluhy (například schopnost se rozhodovat ve stresových situacích), taktiku, kvalitní velení/spojení a spolupráci s ostatními systémy bere za samozřejmé, perfektně fungující a špičkové.
Ruská média z velké části S-400 zbožšťují a prezentují ho jako ultimativní zbraň. Podobné oslavné články jsou přirozenou a pochopitelnou součástí hry, kterou hrají všechny strany. Avšak neumožňují si vytvořit reálnou představu (což je jejich cílem) o schopnosti S-400 uspět na bojišti 21. století.
Jaké jsou možnosti západních leteckých systémů překonat ruské komplety S-400 se pokusil autor Tyler Rogoway na svém blogu Foxtrot Alpha.
S-400 při testování na střelnici Kapustin Jar.
Nemilosrdné elektromagnetické bojiště
S-400 Triumf je zřejmě nejvýkonnější a nejpokročilejší protivzdušný systém současnosti. S-400 dokáže zachytit určité vzdušné cíle (například velká letadla) až na vzdálenost 600 km a postřelovat je na vzdálenost 400 km.
S jakou úspěšností se však S-400 Triumf postaví proti špičkově vybavenému, vycvičenému a připravenému protivníkovi?
V moderním vojenském konfliktu zásadním způsobem hraji roli systémy elektronického boje. V případě ozbrojeného střetu mezi vyspělými protivníky se stanou systémy elektronického boje nástroji prvního úderu.
Vedení ozbrojeného konfliktu bez ovládnutí elektromagnetického spektra (tedy prostředí, ve kterém funguje bezdrátový přenos informací) je nemyslitelný.
Před několika dny ruská armáda uveřejnilo video z testování kompletů S-400 na střelnici Kapustin Jar proti balistickým cílům. Testování probíhalo v prostředí silného elektronického rušení. Přesto podle internetového magazínu Sputnik International (sic!) všechny čtyři střely zasáhly svůj cíl.
Je však nejasné, jaké všechny vojenské prostředky se na objevení a zničení cílů při testu podílely. S-400 kromě velitelského vozidla, několika vlastních radarů a odpalovacího vozidla dokáže spolupracovat s celou řadou dalších senzorů - staršími radary kompletů S-300, pasivními systémy, senzory na letadlech - a dalšími protivzdušnými systémy na zemi (Tunguska, Buk, Pancir, Tor), ve vzduchu (stíhací letadla) i moři (např. raketový křižník Moskva plovoucí u syrských břehů).
S-400 nebude nikdy působit samostatně. Otázkou je, jaká sada prostředků spojení, velení, průzkumu nebo elektronického boje zajišťuje provoz S-400 v Sýrii. / Public Domain
V případě nasazení S-400 Triumf v expedičních úlohách i při teritoriální obraně bude S-400 sice klíčovým, ale “pouze” jedním z řady spolupracujících systémů protivzdušné obrany působících v rámci vícevrstvého integrovaném protivzdušném systému IADS (Integrated Air Defense System).
Prostředky velení v rámci IADS slučují informace z celé řady senzorů do jednoho taktického obrazu. Mezi hlavní senzory patří například nejrůznější typy radarů nebo pasivních systémů sledující elektromagnetické stopy protivníka. Mezi pasivní prostředky rovněž nejrůznější optické (především infračervené) senzory.
Jmenované senzory najdeme jak v rámci samotného protivzdušného kompletu S-400, tak na dalších místech na zemi, ve vzduchu i na moři. Příjem všech informací klade značné nároky na prostředky spojení a velení. Orientace v záplavě informací, schopnost vyhodnotit klíčové informace a rozhodnout se v časovém tlaku klade značné nároky na kvalitu obsluhy.
V rámci IADS také působí řada prostředků schopných ničit nejrůznější cíle na různé vzdálenosti, v různé výšce. S-400 například dokáže ničit velké cíle na vzdálenost několik stovek kilometrů, Pancir-S1 pak například nízko útočící bezpilotní letadla a bitevní vrtulníky, atd.
Je zřejmé, že velmi drahé, výkonné a nedostatkové rakety s doletem 400 km nebude obrana plýtvat proti malým cílům, jako jsou například bitevní bezpilotní letadla.
“Osobními strážci” S-400 Triumf se v ostré akci stanou například komplety krátkého dosahu Tunguska. / Leonid Dzhepko, CC BY-SA 3.0
Válka v komplexním prostředí
Různorodost systémů protivzdušné obrany je klíčová pro obranu před prostředky elektronického boje protivníka. Pro potenciálního protivníka je mnohem snaží zarušit jeden typ senzoru (především radar) na jednom místě, než řadu typů senzorů umístěných a pohybujících se na zemi, moři i ve vzduchu.
Jinak řečeno, o úspěchu protivzdušné obrany nad potenciálním protivníkem nehraje roli ani tak dolet raket, ale především naprosté zvládnutí a ovládnutí problematiky schopností velení, řízení, spojení, výpočetní techniky, zpravodajství, sledování, zaměřování cílů a průzkumu C4ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance).
Kvalitní C4ISTAR zajišťuje nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace, rozhodovat se a splnit zadaný úkol, co nejefektivněji, a s co nejmenšími prostředky.
Klíčová je také mobilita různých protivzdušných prostředků. Útočící letadla se musí vyrovnat s měnící se pozicí nejrůznějších senzorů, což znesnadňuje protiopatření. Je třeba připomenout, že i stealth letadla, jako je F-22, F-35 nebo B-2 nejsou pro radary neviditelná, ale pouze viditelná na menší vzdálenost.
Přitom “neviditelnost” stealth letadel zásadně ovlivňuje, pod jakým úhlem jsou ozařovány radarem (ze vzduchu, ze země, z jaké vzdálenosti) a také jaké vlnové délky, pásmo a frekvence radar používá. Zde je nutno zdůraznit očividnou, ale často přehlíženou (i širokou vojenskou veřejností) věc - neexistuje jeden ultimativní radar schopný zvládnout všechny úkoly.
S-400 v Sýrii. / Kremlin.ru
Jedním z klíčových letadel elektronického boje schopny působit proti S-400 Triumf (rušit radary a systémy velení/spojení), je EA-18G Growler amerického námořnictva. Jak však připomíná Tyler, Growler je pouze jedním z řady prostředků elektronického boje. V případě leteckého útoku se do akce zapojí celá konstelace letadel a senzorů.
V útočném balíčku najdeme stealth letadla, průzkumná letadla, letadla elektronického boje, AWACSy, útočná a průzkumná bezpilotní letadla, “volavky” i prostředky kybernetického útoku. Počítá se také s nasazením stealth zbraní dlouhého dosahu s nejrůznějšími systémy navádění (GPS, infračervené, anti-radarové).
Například stealth střela JASSM-ER dokáže ničit pozemní cíle na vzdálenost až 1000 km. Střely JSSAM-ER dokáže odpalovat stealth bombardér B-2 Spirit nebo v budoucnu i F-35 Lightning II (nesené externě pod křídly). Střely dokáží použít i stíhačky jako F-15 nebo F-16.
Do hry jistě vstoupí pokročilé falešné letecké cíle jako je ADM-160 MALD (Miniature Air-Launched Decoy). MALD má stejné příznaky přítomnosti v prostoru, jako bojový letoun, včetně napodobováni skutečného rádiového a radarového provozu. MLAD dokáží nést jak stíhací/bombardovací letadla, tak v blízké budoucnosti i bezpilotní letadla.
F-15E odpaluje střelu JSSAM-ER s doletem až 1000 km. / Public Domain
Osamělý S-400 bez šance
“Osamělý” S-400 Triumf nemá příliš šanci ubránit se pokročilému a připravenému protivníkovi se zbraněmi dlouhého dosahu. S-400 však bude působit v komplexním balíčku pozemních, vzdušných a leteckých prostředků protivzdušné obrany.
Je tak zcela zásadní, jaké prostředky a v jakém počtu dokáží jednotlivé strany nasadit a použít v daném místě a čase. Tady se dostáváme do prostředí logistiky, která je schopná jednotlivé systémy dopravit na místo určení a především je udržovat v provozu (postarání se o obsluhu, rotace obsluhy, servis, opravy, náhradní díly, palivo, atd. atd.).
Jinak řečeno, papírové údaje S-400 absolutně nevypovídají o schopnostech působit na komplexním bojišti proti vyspělému protivníkovi. To, že “papírově” S-400 dokáže ničit cíle na vzdálenost 400 km, neznamená, že v reálu bude podobného výkonu schopen.
Stejně tak je nereálné, aby osamělý letecký prostředek bez podpory celého komplexu dalších systémů měl velkou šanci vyhledat a zničit S-400.
Samozřejmě bavíme se o situaci, kdy jsou na sebe protivníci připraveni. V případě prvního překvapivého úderu bude mít S-400 proti nepřipravenému protivníkovi (letadlu) výhodu.
Zdroj: Foxtrot Alpha
Související články
Elektronický boj na východě Ukrajiny
Americká armáda v současné době trénuje ukrajinské vojáky. Jak přiznávají Američané, mnohem ...
- 03.08.2015
- 66 komentářů
- Jan Grohmann
Elektronický boj: Americká armáda zaspala
Válka na východě Ukrajiny přinesla americké armádě nepříjemný poznatek – na rozdíl od ruské armády ...
- 18.08.2015
- 26 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské systémy elektronického boje: Mýty a fakta
Vojenský blog Russian Defense Policy přinesl přepis článku Elektronický boj - mýty a fakta ruského ...
- 30.10.2015
- 59 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry
Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...
- 29.11.2015
- 81 komentářů
- Jan Grohmann
F-35 Lightning II, P-8 Poseidon: Británie posiluje obranu
Ministerstvo obrany Velké Británie představilo v dokumentu National Security Strategy and Strategic ...
- 30.11.2015
- 40 komentářů
- Jan Grohmann
By ma zaujimalo ako to maju rusove vymeyslene s doplnovanim raket pri neustalem utoku zo vzduchu. Aj keby mali viac odpalovacich vozidiel, tak sa mi to zda malo, pri utoku ...Zobrazit celý příspěvek
By ma zaujimalo ako to maju rusove vymeyslene s doplnovanim raket pri neustalem utoku zo vzduchu. Aj keby mali viac odpalovacich vozidiel, tak sa mi to zda malo, pri utoku napriklad 70 bombarderov, AWACS, atd.Skrýt celý příspěvek
Tiež by som nepreceňoval schopnosti S400 ,ale nechcel by som sedieť v tureckom lietadle niekde nad Sýriou. No ak by som tam sedel modlil by som sa odušu aby tu raketu zas niekto ...Zobrazit celý příspěvek
Tiež by som nepreceňoval schopnosti S400 ,ale nechcel by som sedieť v tureckom lietadle niekde nad Sýriou.
No ak by som tam sedel modlil by som sa odušu aby tu raketu zas niekto pri výrobe zfušoval.......čo by nebolo nič nezvyčajné..Skrýt celý příspěvekpopis taktiky v clanku je spravny.rusi to uz uplatnuje min.30rokov.takze co je s clankom zle je ze je stary.a za druhe nikto nikdy neskusal utocit na neexportne verzie ...Zobrazit celý příspěvek
popis taktiky v clanku je spravny.rusi to uz uplatnuje min.30rokov.takze co je s clankom zle je ze je stary.a za druhe nikto nikdy neskusal utocit na neexportne verzie s-xxx.clanok je plny mozno sa to das robit tak a tak.skudte skusenosti s patriotom v 91.vtedy sa na s 300 prvych verzii nechytal ani len papierovo.stale je potrebne si to otestovat,lem kto na to naberie odvahu.Skrýt celý příspěvek
Článok je síce pravdivý , avšak S-400 v Syrii je o voze a článok o koze. S-400 rozhodne nemá zastaviť letecký útok NATO ale odradiť Turecko od akcii v Syrii a ďalším útokom na ...Zobrazit celý příspěvek
Článok je síce pravdivý , avšak S-400 v Syrii je o voze a článok o koze.
S-400 rozhodne nemá zastaviť letecký útok NATO ale odradiť Turecko od akcii v Syrii a ďalším útokom na Ruské lietadlá a tento cieľ zatial plní na 100% lebo turecke letectvo už v Syrii neoperuje a Rusi si ďalej veselo bombarduju aj pri hraniciach.
Ak by došlo k jeho nasadeniu, tak by to bolo na podporu ruského letectva proti tureckému nad územím Syrie. Nemyslím si, že by sa Rusi odvážili útočit vo vzdušnom priestore Turecka a rovnako si nemyslím, že by sa dalšie krajiny NATO zapájali do prípadneho incidentu v Syrii. V takom prípade ma ruské letectvo po premiestnení dalších lietadiel na nové letisko spolu s rozmiestnenou PVO asi vacsiu silu ako celé turecké letectvo.Skrýt celý příspěvekTf-HU má pravdu. Byť to bylo relativně dávno, na počátku 70. let (až do roku 72 kdy Egypt poslal Rusy domů) byly v Egyptě (podél Suezu) nasazeny ruské PLŘS s ruskými obsluhami a ...Zobrazit celý příspěvek
Tf-HU má pravdu. Byť to bylo relativně dávno, na počátku 70. let (až do roku 72 kdy Egypt poslal Rusy domů) byly v Egyptě (podél Suezu) nasazeny ruské PLŘS s ruskými obsluhami a dokonce stíhací jednotky VVS vybavené letouny Mig 21 MF.
Mezi jednotkami PLŘS a IDF docházelo ke střetům zcela běžně, se ztrátami na obou stranách, přičemž Izraelci byly většinou s to obranu prorazit a zaútočit na vybrané cíle na egyptském území.
Stíhací jednotky VVS se do bojů (dle dostupných údajů) zapojily dvakrát, poprvé poškodily několik izraelských letadel, v druhém případě prokázali izraelští piloti a stroje jednoznačnou nadvládu na ruskými migy, piloty i nad jejich taktikou. Skore bylo 5:0 ve prospěch IDF.
Právě tato relativní neúspěšnost (Rusové předtím vše sváděli, částečně pravdivě, na arabské obsluhy letadel a raket) ruských jednotek byla jedním z důvodů proč Egypt tyto "poradce" nakonec v roce 1972 vypověděl.Skrýt celý příspěvekBombardéri vždy prerazia ...... stále platí .... Samozrejme 2.SV to "skorigovala" ...... mimo stíhacieho letectva ..... Jednoducho žiadna PVO si neporadí s koordinovaným ...Zobrazit celý příspěvek
Bombardéri vždy prerazia ...... stále platí ....
Samozrejme 2.SV to "skorigovala" ...... mimo stíhacieho letectva .....
Jednoducho žiadna PVO si neporadí s koordinovaným náletom technologicky podobne vyzbrojeného protivníka ..... vyplýva to z princípu použitia ... len letectvo môže zaútočiť .... a ono si vyberá kedy a ako to urobí .... PVO sa len snaží tomu prispôsobiť ....
Takže bez súčinnosti so stíhacím letectvom nie je žiadna strana schopná len s PVO systémmi brániť prieniku vyspelého protivníka .....
Myslím, že článok neprináša nič prevratné .... len správne "uzemňuje" trochu uletené názory na "zázračnosť" toho kterého zbraňového systému .....Skrýt celý příspěvekMuž, co zírá na kozy To je trochu prehnané ..... Je pravda, že izraelské letectvo utrpelo ťažké straty ..... a, že zúfalo požadovalo od Amíkov pomoc ... ale táto pomoc až tak ...Zobrazit celý příspěvek
Muž, co zírá na kozy
To je trochu prehnané .....
Je pravda, že izraelské letectvo utrpelo ťažké straty ..... a, že zúfalo požadovalo od Amíkov pomoc ... ale táto pomoc až tak výrazne boje neovplyvnila ... už len preto, že značná časť dorazila po ukončení bojov .....
Dôvodom bolo i to, že Arabi používali svoje rakety masovo ... a neefektívne ... čím sice spôsobili izraelskému letectvu ťažké straty ... ale zároveň rýchlo spotrebovalo značnú časť munície ... ktorú naopak Arabi zúfalo žiadali od Rusov ... a tí ju urýchlene letecky dodávali : )Skrýt celý příspěvekNo tak ono sa momentalne taky mensi konflikt medzi zapadnou a sovietskou/ruskou technikou odohrava aj v Jemene medzi Saudskou Arabiou a Husijmi, ale to je skor OT, kedze to nema s ...Zobrazit celý příspěvek
No tak ono sa momentalne taky mensi konflikt medzi zapadnou a sovietskou/ruskou technikou odohrava aj v Jemene medzi Saudskou Arabiou a Husijmi, ale to je skor OT, kedze to nema s PVO nic spolocne...Skrýt celý příspěvek
TF_HU a ktore konflikty by si chcel porovnavat? Co takto Iran vs Irak a Indo-Pakistanske vojny? Protivnici s generacne porovnatelnou vyzbrojov aj ked trocha "mix" z oboch blokov.
TF_HU a ktore konflikty by si chcel porovnavat? Co takto Iran vs Irak a Indo-Pakistanske vojny? Protivnici s generacne porovnatelnou vyzbrojov aj ked trocha "mix" z oboch blokov.
dave22: No řekl bych že dnes má Izrael s Ruskem nadstandardně dobré vztahy a v přístupu k arabům si s ním dokonce notuje lépe než se svým největším spojencem. TF_HU: Ano, ...Zobrazit celý příspěvek
dave22: No řekl bych že dnes má Izrael s Ruskem nadstandardně dobré vztahy a v přístupu k arabům si s ním dokonce notuje lépe než se svým největším spojencem.
TF_HU: Ano, například v roce 1973, kdy byly ztráty izraelského letectva způsobené PVO nad Suezem a Golany tak masivní, že se IAF ocitlo na pokraji operačních schopností a zachránily ji jen urychlené dodávky Phantomů přímo od bojových útvarů USAF...Skrýt celý příspěvekešte stale lietaju americke F-22 nad tamojšimi islamistami? Lebo to nutne menusi byt skumanie ako "prekonat S-400" ked to može byt aj o "zistovani F-22 a ostatnych zapadnych ...Zobrazit celý příspěvek
ešte stale lietaju americke F-22 nad tamojšimi islamistami? Lebo to nutne menusi byt skumanie ako "prekonat S-400" ked to može byt aj o "zistovani F-22 a ostatnych zapadnych prostriedkov". a nielen cez S-400-kou ale aj inymi PVO systemami čo tam Rusi navozili. Niečo ako "sudružska vymena poznatkov".Skrýt celý příspěvek
TF_HU neviem o žiadnych nedávnych konfliktoch kde by sa vyspelá ruská technika s vyspelou obsluhou stretla v priamom súboji s vyspelou tenchnikou zápandnou. Za posledné ...Zobrazit celý příspěvek
TF_HU neviem o žiadnych nedávnych konfliktoch kde by sa vyspelá ruská technika s vyspelou obsluhou stretla v priamom súboji s vyspelou tenchnikou zápandnou.
Za posledné konflikty, kde by sa reálne dali porovnávať schopnosti ruskej/sovietskej leteckej techniky a PVO proti technike západnej, považujem Kóreu a Vietnam za účasti ruských/čínských pilotov.
Ak mieris na Irak vol. I, tak keď sa na konflikt a použitie zbranovej techniky pozrieš zblízka, musí ti byť jasné, že sa na výsledku podpísala okrem zdrvujúcej prevahy koalicie, hlavne naprosto diletantská taktika a velenie. To správne zdoraznil autor článku, bez vysokokvalifikovanej obsluhy, velenia a koordinacie je každý zbraňový systém len hlúpy kus kovu.Skrýt celý příspěvekTak když se vrátím k tématu o překonání ruské PVO na S400, můžeme se podívat zpět v čase jak dopadla všechna střetnutí kde v tomto regionu působila ruská technika proti západní a ...Zobrazit celý příspěvek
Tak když se vrátím k tématu o překonání ruské PVO na S400, můžeme se podívat zpět v čase jak dopadla všechna střetnutí kde v tomto regionu působila ruská technika proti západní a naopak. Z toho se dá dost usoudit :-)Skrýt celý příspěvek
Spíš aby rusové neměli chuť špásovat s Izraelem. Tam by to bylo asi rychlý a důkladný. Ale takoví blazni jako v 60. 70. letech snad mužiky už nejsou.
Spíš aby rusové neměli chuť špásovat s Izraelem. Tam by to bylo asi rychlý a důkladný. Ale takoví blazni jako v 60. 70. letech snad mužiky už nejsou.
Kozlus: kde na ty blbosti chodíš?:) 1) NATO těžko bude utočit na ruské pozice v Sýrii, pravděpodobně ani po tom, co by jim sestřelili letadlo. 2) Utok NATO na jejich základu ...Zobrazit celý příspěvek
Kozlus: kde na ty blbosti chodíš?:)
1) NATO těžko bude utočit na ruské pozice v Sýrii, pravděpodobně ani po tom, co by jim sestřelili letadlo.
2) Utok NATO na jejich základu by byl další perfektní nástroj pro Ruskou propagandu a využili by ho na 110%, stejně jak využili sestřelení letadla.
3) rusové nikdy nepoužijí atomové zbraně, to by udělal jen naprostý idiot a blázen a to Putin není, je sice gambler a zkouší kde jsou hranice toho co si může dovolit, ale tohle by byl pro rusko konec i kdyby jim utok atomem nevrátili, byli by v totální izolaci.
4)U rusů můžeš čekat že použijí atomovky pouze v případě, že jim už opravdu pujde o krk a boje hluboko v jejich uzení.Skrýt celý příspěvekKozlus...vy jste mi ale horká hlava :-) Proč NATO? Co by z toho mělo? ...tady jde o teretickou úvahu na téma, překonávání S400. Já bych jen připomenul, že ničit takový cíl ...Zobrazit celý příspěvek
Kozlus...vy jste mi ale horká hlava :-)
Proč NATO? Co by z toho mělo?
...tady jde o teretickou úvahu na téma, překonávání S400. Já bych jen připomenul, že ničit takový cíl mohou i speciální síly...nebo banda trhanů :-)Skrýt celý příspěvekjsk1: teoreticka ano, ale dovedes si predtavit utok NATO na ruske pozice v Syrii? Pokud by nasledoval uder taktickyma atomovkama jen na letiste v Turecku, tak muzeme mluvit o ...Zobrazit celý příspěvek
jsk1: teoreticka ano, ale dovedes si predtavit utok NATO na ruske pozice v Syrii? Pokud by nasledoval uder taktickyma atomovkama jen na letiste v Turecku, tak muzeme mluvit o obrovskym stesti.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...