Elektronický boj: Americká armáda zaspala
- 18. 8. 2015
- 26 komentářů
- Jan Grohmann
Válka na východě Ukrajiny přinesla americké armádě nepříjemný poznatek – na rozdíl od ruské armády chybí americké prakticky jakékoliv ofenzivní systémy elektronického boje. Americká armáda se v současné době spoléhá pouze na ofenzivní prostředky letectva a námořnictva.
Elektronický boj řeší letectvo a námořnictvo
Všechny složky Ozbrojených sil Spojených států amerických využívají špičkové systémy elektronického průzkumu, zpravodajství a sledování. Avšak americká armáda (U.S.Army), na rozdíl od námořnictva (U.S. Navy) a letectva (U.S. Air Force), nemá prakticky žádné ofenzivní systémy elektronického boje – tedy systémy schopné rušit elektronické systémy protivníka.
Poslední dekádu se americká armáda soustředila na bojové operace v Iráku a Afghánistánu. Ve výzbroji armády je tak 32 000 výkoných rušiček, které dokáží zabránit výbuchu rádiově iniciovaným improvizovaných výbušným prostředkům.
Americká armáda však nemá prakticky žádné prostředky k rušení radiokomunikační nebo radiolokační činnosti. Chybí prostředky, které dokáží vyřadit elektronické vybavení protivníka, rušit kontrolu protivníka nad jeho zbraňovými systémy nebo dokonce získat kontrolu nad protivníkovými elektronickými systémy.
Armáda se v současné době spoléhá především na kapacity námořnictva a letectva. Lodě amerického námořnictva jsou vybavené především systémy elektronického boje AN/SLQ-32. Krytí ze vzduchu zajišťují námořní letouny EA-18G Growler. Do výzbroje se také brzy dostane nový letecký kontejner elektronického boje NGJ (Next-Generation Jammer).
Americké letectvo sazí – tedy pro ofenzivní elektronický boj – především na letadla EC-130H Compass Call a F-16CJ/CM Fighting Falcon. Letadla F-16CJ/CM jsou určená jak k rušení, tak k fyzické likvidaci nepřátelských radarů, komunikačních a velitelských uzlů – zejména zařízení protiletecké obrany. Ofenzivní elektronický boj dokáží vést také letadla F-22A Raptor.
Do roku 2019 (u námořní pěchoty) ve hře zůstanou letadla elektronického boje EA-6B Prowler. V blízké budoucnosti leteckou složku výrazně posílí letadla F-35 Lightning II disponující kapacitami pro vedení ofenzivního elektronického boje. F-35 jsou schopná rušit rádiové frekvence nebo nepřátelské radary - včetně radarů letadel protivníka nebo střel vzduch-vzduch s radarovým naváděním.
V současné době se americká armáda spoléha při vedení ofenzivního elektronického boje na prostředky amerického letectva a námořnictva. / United States Government Accountability Office
Ofenzivní schopnosti americké armády
Schopnost vést ofenzivní elektronický boj americké armády je nyní tristní. V současné době americká armáda vlastní pouze několik kontejnerů CEASAR (Communications Electronic Attack with Surveillance And Reconnaissance) na letadlech C-12. Letadla dokáží rušit radiokomunikaci (vysílačky) povstalců v Afghánistánu a ztížit jim například koordinaci útoku.
Americká armáda rovněž testuje systém NERO (Networked Electronic Warfare Remotely Operated). V podstatě jediným rozdílem je, že nosičem kontejneru CEASAR není letadlo C-12, ale bezpilotní letadlo MQ-1C Gray Eagle (výdrž ve vzduchu až 30 hodin).
Časy se ale pomalu mění. Důležitým krokem vpřed je zavedení Nástroje pro plánování a řízení elektronického boje EWPMT (Electronic Warfare Planning & Management Tool). EWPMT dokáže „vidět" bojiště v elektromagnetickém spektru – tedy v prostředí, ve kterém probíhá komunikace, radiolokace, přenos dat, elektronické rušení atd. EWPMT využívá data z nejrůznějších senzorů – ať už pozemních nebo leteckých (EA-18G, F-35, NGJ, atd.).
„EWPMT umožňuje vidět bojiště v elektromagnetickém prostředí," vysvětluje plukovník Jeffrey Church, šéf elektronického boje americké armády v Pentagonu. „Můžete tak říci svému veliteli, 'to je místo, kde jsme rušeni. To je místo, kde jsme. To je místo, kde je nepřítel. Nevím oč jde, ale mám nějaký signál.'"
EA-18G Growler; větší foto / U.S. Navy
MFEW – nová koncepce elektronického boje
Skutečný změna nastane až se zavedením systému elektronického boje MFEW (Multifunctional Electronic Warfare). MFEW je složený z celé sítě senzorů a rušiček umístěných na bezpilotních letadlech (včetně střední velikosti), vozidlech (od Humvee po těžká nákladní auta), na stacionárních místech, v batozích vojáků nebo ve vrtulnících. Výhodou je modulárnost MFEW – prostředek nesoucí MFEW není nutno speciálně konstrukčně upravovat.
MFEW však zatím není programem ale pouze konceptem. Armáda zatím definuje, jakou kapacitou a schopnostmi musí MFEW disponovat. Teprve po vyjasnění požadavků se MFEW stane programem a získá rozpočet na výzkumné a vývojové práce.
Podle současných plánů MFEW vstoupí do služby v roce 2023. Avšak díky komplexnosti a náročnosti na výcvik/obsluhu se počítá s dosažením plných operačních schopností FOC (Full Operational Capability) až v roce 2027.
Americká armáda nyní za svými hlavními konkurenty, ruskou a čínskou armádou, zaostává. „Rusové a Číňané, nebo jejich zástupci, strávili posledních 20 let vývojem a získávaním kapacit elektronického boje... zatímco armáda (americká - pozn. red.) se dostala ven ze hry," vysvětluje Church. „Elektronický boj armády začal z ničeho, a začal z ničeho v bojovém prostředí, kde mnoho amerických vojáků bylo zabito nebo zraněno v důsledku rádiem odpalovaných IED."
NERO (Networked Electronic Warfare Remotely Operated); větší foto / U.S. Army
Protivzdušná obrana v elektronickém boji
Americká armáda si vzala ponaučení z bojů na východě Ukrajiny a začíná se soustředit na výcvik v silně rušeném elektronickém prostředí. Podle vojenského magazínu Breaking Defense uspořádala armáda na jaře letošního roku utajované cvičení jednotek protiletecké a protiraketové obrany, které čelily „pokročilým technikám elektronického boje."
Podle brigádního generála Neil Thurgooda cvičení vygenerovalo 70 TB dat, dvakrát více, než obsahuje databáze Wikipedie. Analytici budou data vyhodnocovat celý rok.
Během cvičení prošel zkouškou Integrovaný bojový velitelský systém raketové a vzdušné obrany IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). IBCS propojuje nejrůznější senzory, odpalovací systémy a velitelská stanoviště. IBCS dokáže v případě rušení využít jiné radary, které dříve nebyly navrženy tak, aby pracovaly společně – např. radary systému Patriot nebo THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).
IBCS nahrazuje na půl tuctu systémů řízení a velení a umožňuje mixovat a spojovat prvky různých zbraňových systémů. IBCS je účinný i proti rušení vlastních radarů protivníkem. Pokud je jeden radar rušen, IBCS zůstane „ve hře" tím, že využije data z jiného radaru umístěného na jiném místě nebo pracující na jiné frekvenci. IBCS dokáže kombinovat rovněž data z různých radarů do jediného taktického obrazu a odhalit tak případné falešné cíle.
Velitelský systém IBCS Integrované vzdušné a raketové obrany IAMD (Integrated Air and Missile Defense).
„Dnes nemůžeme připojit všechno dohromady. Nevidíme jediný vzdušný obrázek, jedinou kombinovanou stopu pro jeden cíl," vysvětluje hlavní výhodu IBCS Thurgood.
„Ale během cvičení jsme měli zbraňovou platformu Patriot (protiletecký a protiraketový systém – pozn. red.), Sentinel (radar protivzdušné obrany krátkého dosahu – pozn. red.), Avenger (protiletecký komplet krátkého dosahu – pozn. red.) a další. Všichni byli propojeni a vytvářeli jedinou kombinovanou stopu, jedinou stopu ze všech senzorů. Cvičili jsme ozbrojený střet... proti radioelektronickému boji protivníka, který odráží to, co se děje na Ukrajině a to, co očekáváme, že se stane při střetu s ostatními potenciálními protivníky z celého světa," dodal Thurgooda.
Podle Thurgooda Rusové a Číňané používají pokročilé digitální rušení, schopné napadat určité frekvence a zmást radarové systémy. Rusové a Číňané dokáží nahrát přicházející radarový puls a vysílat ho ve zkreslené podobě za účelem zmatení radaru. Takto zkreslené signály mohou rušit pravé signály, případně vytvářet jiné nebo falešné cíle.
Při rušení americké jednotky protivzdušné obrany mohou pálit drahé a vzácné protiletecké a protiraketové střely do prázdných míst (falešných cílů), zatímco skutečná hrozba pronikne. Jde o problém, který se americká armáda při podobných cvičeních snaží vyřešit.
Související články
Čeští vojáci získali jedinečnou techniku pro elektronický boj
Po čase jsme znovu zavítali k 53. pluku průzkumu a elektronického boje (53. pPzEB) v Opavě. Vojáci ...
- 29.04.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Systémy elektronického boje Krasucha-2 pro ruskou armádu
Radioelektronický technologický koncern KRET (Концерн Радиоэлектронные технологии) dodal ruské ...
- 14.10.2014
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské systémy elektronického boje
Ruská armáda patří v oblasti elektronického boje mezi absolutní špičku. V současné době se ruská ...
- 01.04.2015
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Elektronický boj na východě Ukrajiny
Americká armáda v současné době trénuje ukrajinské vojáky. Jak přiznávají Američané, mnohem ...
- 03.08.2015
- 66 komentářů
- Jan Grohmann
Ohledně názvosloví drobná poznámka – jestli si dobře pamatuju hodiny češtiny, neměl by být prohřešek proti pravidlům v tomto případě používat velké počáteční písmeno označující ...Zobrazit celý příspěvek
Ohledně názvosloví drobná poznámka – jestli si dobře pamatuju hodiny češtiny, neměl by být prohřešek proti pravidlům v tomto případě používat velké počáteční písmeno označující organizaci. U.S. Army je tedy Armáda Spojených států, přičemž by nemělo být špatně ani použití samotného "Armáda". Čímž efektivně řešíme rozlišení mezi obecným pojmenováním a konkrétní organizační složkou. Ale ruku do napalmu za to nedám, musel bych se zeptat kamarádky lingvistky.Skrýt celý příspěvek
Priority cílů z hlediska USA: SEAD, DEAD, vybojování a udržení vzdušné nadvlády, izolace bojiště (no fly zone, no drive zone), obklíčení uskupení nepřítele a jeho cílená a ...Zobrazit celý příspěvek
Priority cílů z hlediska USA: SEAD, DEAD, vybojování a udržení vzdušné nadvlády, izolace bojiště (no fly zone, no drive zone), obklíčení uskupení nepřítele a jeho cílená a selektivní likvidace s minimalizací coleteral damage...
V první fázi se tedy předpokládá zničení a disablování prostředků PVO S-300,400, S-X, poté teprve s vybojováním vzdušné nadvlády s (AWASC + spol.) a poté "volná" bojová činnost proti pozemním cílům druhého pořadí, zajištění zń apod.
AWACS nebude použit pokud budou aktivní systémy S-400 a MiGy 31 ve vzduchu...
Uvedené výše ovšem nelze brát doslovně, neboť jednotivé fáze se budou překrývat, takž anpč. AWACS escortovaný F-22 bude použit už v první fázy apod..Skrýt celý příspěvekKoncepce ozbrojených sil USA nepočítá s bojovými akcemi BEZ podpory letectva! US Army ani USMC nepůjdou nidky do bojových akcí bez podpory USAF nebo letectva USN (USMC). Pozemní ...Zobrazit celý příspěvek
Koncepce ozbrojených sil USA nepočítá s bojovými akcemi BEZ podpory letectva! US Army ani USMC nepůjdou nidky do bojových akcí bez podpory USAF nebo letectva USN (USMC).
Pozemní prostedky REB njesou zdaleka tak účinné jako ty vzdušné, ale jsou mnohem levnější, což mnohé vysvětluje..Skrýt celý příspěvekNavíc - letectvo nemusí být vždy k dispozici. I Marína si radši pořídila vlastní letadla, než aby spoléhala na podporu námořního letectva, přitom tyhle složky mají k sobě mnohem ...Zobrazit celý příspěvek
Navíc - letectvo nemusí být vždy k dispozici. I Marína si radši pořídila vlastní letadla, než aby spoléhala na podporu námořního letectva, přitom tyhle složky mají k sobě mnohem blíž než letectvo k blátošlapům.
Co se týče názvosloví, je to komplikované. Jelikož U.S.ARMY disponuje i jistým leteckým parkem, tak by byla armáda vhodnější, jenže zase narážíme na zažité zvyklosti u nás (kde se pojem armáda používá trochu jinak). Navíc - pokud bychom k Pozemnímu vojsku (tak jak je pojmenováno u nás) přidělili leteckou složku (vrtulníkáře nebo třebas drony), přestává být "pozemním"?Skrýt celý příspěvekJedná sa o akési pokračovanie článku http://www.armadninoviny.cz/el... . US ARMY nedisponuje prakticky žiadnymi POZEMNÝMI prostriedkami ...Zobrazit celý příspěvek
Jedná sa o akési pokračovanie článku http://www.armadninoviny.cz/el... .
US ARMY nedisponuje prakticky žiadnymi POZEMNÝMI prostriedkami elektronického boja tam, kde sa letectvo dá ťažko využiť. Ide o to, že do US ARMY sa dostanú výkonné rušičky schopné ofenzívneho boja až o 12 rokov zatiaľ čo RF alebo Čína takýmito prostriedkami už disponuje.Skrýt celý příspěvekVrata, mohla a je využívána. Ale samozřejmě letectvo (U.S. Air Force) není americká armádě (U.S. Army) k dispozici kdekoliv a kdykoliv. Už jen proto, že to není možné z důvodu ...Zobrazit celý příspěvek
Vrata, mohla a je využívána. Ale samozřejmě letectvo (U.S. Air Force) není americká armádě (U.S. Army) k dispozici kdekoliv a kdykoliv. Už jen proto, že to není možné z důvodu silné protivzdušné obrany protivníka.
Jen si představte situaci, kdy na vojáky letí například bitevní vrtulníky protivníka a vy je potřebujete vyřadit. Je jasné, že lepší je nějaká rušička, kterou budete mít sebou než rušička na letadle na základně stovky kilometru vzdáleném. Navíc prostředky elektronického boje můžete zkusit vyřadit bezpilotní letadla, radary (dělostřelecké, vrtulníků, letadel), některé druhy přesně naváděné munice, komunikaci, přenos dat, atd. Je jasné, že vojáci americké armády potřebují něco, co budou mít "po ruce" co, použijí ihned. Ostatně i aktivní obranný systém nového ruského tanku T-14 Armata využívá radar, takže bude vhodné jej nějakým způsobem rušit.
BTW: Co se týče americká armáda vs. pozemní vojsko. Nemůžu si pomoci, ale druhá varianta se mi zdá jako hodně nepřesná. U.S. Army určitě neoperuje jen "po zemi" , ale také ve vzduchu. Proto se mi zdá americká armáda jako naprosto přesné pojmenování.Skrýt celý příspěvekCez oficilanu stranku DoD (ministrerstva obranu USA) http://www.defense.gov/... sa velmi lahko preklikate na jednotlive ozbrojene zlozky USA (v menu "sites"). Ked ma clovek vela ...Zobrazit celý příspěvek
Cez oficilanu stranku DoD (ministrerstva obranu USA) http://www.defense.gov/... sa velmi lahko preklikate na jednotlive ozbrojene zlozky USA (v menu "sites"). Ked ma clovek vela volneho casu, tak sa dozvie zaujimave veci ako napr. na stranke narodnej gardy v casti zakladne udaje http://www.nationalguard.mil/R... ze bola zalozena v roku 1636. Alebo napr. na stranke pozemnej armady je pekny diagram hodnosti a velkosti zoskupeni v armade: http://www.army.mil/info/organ... atd.Skrýt celý příspěvek
vcem nemam pravdu ? oni proste disponuji jak letectvem tak i namornima silama. Napr. 160th SOAR patri pod US ARMY. Ano jasny ze cca 90% jsou pozemni veci, ale ne ...Zobrazit celý příspěvek
vcem nemam pravdu ? oni proste disponuji jak letectvem tak i namornima silama. Napr. 160th SOAR patri pod US ARMY. Ano jasny ze cca 90% jsou pozemni veci, ale ne uplne.
https://en.wikipedia.org/wiki/...
tak malo toho zase nemaj ;)Skrýt celý příspěvekOficialne su to ozbrojene sily spojenych statov "United States Armed Forces" tento nazov sa nijak neskracuje a delia sa na 5 vetiev: United States Army "US ARMY" - armada spojenych ...Zobrazit celý příspěvek
Oficialne su to ozbrojene sily spojenych statov "United States Armed Forces" tento nazov sa nijak neskracuje a delia sa na 5 vetiev: United States Army "US ARMY" - armada spojenych statov, United States Air Force "USAF" - letectvo spojenych statov, United States Navy "US NAVY" - namornictvo spojenych statov, United States Marines Corps "USMC" - namorna pechota spojenych statov a United States Coast Guard "USCG" - pobrezna straz spojenych statov. USAF, US Navy a US Army maju svojich ministrov USMC podlieha pod ministra US Navy a USCG pod ministra domacej bezpecnosti "Secretary of Homeland Security" inak su to vsetko samostatne zlozky ozbrojenych sil spojenych statov.Skrýt celý příspěvek
flash666: obávám se, že nemáte pravdu. Celé ozbrojené síly USA se jmenují United States Armed Forces, čili Ozbrojené síly Spojených států. Pozemní vojsko, které pod ně spadá, ...Zobrazit celý příspěvek
flash666: obávám se, že nemáte pravdu.
Celé ozbrojené síly USA se jmenují United States Armed Forces, čili Ozbrojené síly Spojených států.
Pozemní vojsko, které pod ně spadá, má označení United States Army, zkráceně U.S. Army, nebo U.S.ARMY http://www.army.mil/... což lze do češtiny přeložit jako Armáda Spojených států.
http://www.military.com/join-a...
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Samozřejmě, pod U.S.ARMY spadá i vojskové letectvo, tvořené převážně vrtulníky a několika málo typy letounů s pevným křídlem (používanými převážně v týlové službě).Skrýt celý příspěvekTakže americké ozbrojené sily majú 5 zložiek: US ARMY- pozemné vojsko (ešte majú bojové vrtulníky) US NAVY- námorníctvo (lode a to čo je na lietadlovkách) US Air Force- ...Zobrazit celý příspěvek
Takže americké ozbrojené sily majú 5 zložiek:
US ARMY- pozemné vojsko (ešte majú bojové vrtulníky)
US NAVY- námorníctvo (lode a to čo je na lietadlovkách)
US Air Force- letectvo (stíhačky, bombardéry, transportné letectvo, ZHN)
US Marine Corps- námorná pechota ( samostatná plnohodnotná "armáda" so všetkým a vozí sa na lodiach, ktoré provozuje námornictvo) NIE SÚ súčasťou NAVY
US Coast Guard- pobrežná stráž (naozaj je súčasťou US ozbrojených síl)
--Vrtulníky, drony a nejaké to liatadlo má každá zložka.Skrýt celý příspěvekKrystof: jednak lítají daleko za frontou a dále dostávají silnou eskortu, no a samozřejmě jejich nasazení musí být pečlivě plánováno s ohledem na možnosti protivníka. Jsou také ...Zobrazit celý příspěvek
Krystof: jednak lítají daleko za frontou a dále dostávají silnou eskortu, no a samozřejmě jejich nasazení musí být pečlivě plánováno s ohledem na možnosti protivníka.
Jsou také jedním z hlavních cílů komplexů S-300, S-400 zařazených u vojskové PVO, nebo letounů MiG-31 s PLŘS R-33/37.Skrýt celý příspěvekkrystofmraz Jak to je řešené, nevím, ale typoval bych, že letadla pro elektronicky boj doprovází klasická bojové letadla. Dotaz: Jakou zkratkou označit celé ozbrojené síly ...Zobrazit celý příspěvek
krystofmraz
Jak to je řešené, nevím, ale typoval bych, že letadla pro elektronicky boj doprovází klasická bojové letadla.
Dotaz: Jakou zkratkou označit celé ozbrojené síly USA? Když vezmem název: United States Armed Forces. Tak zkratka USAF evokuje letectvo. Občas jsem se setkal s zkratkou US Forces, ale ta mi přijde ne jako úplná zkratka.Skrýt celý příspěvekNapadlo vás někdy, že ta ohromná letadla sloužící k elektronickému boji jsou hrozně zranitelná? Vzhledem k tomu že vysílají velmi silný "signál", na který se dá střela zaměřit a je ...Zobrazit celý příspěvek
Napadlo vás někdy, že ta ohromná letadla sloužící k elektronickému boji jsou hrozně zranitelná? Vzhledem k tomu že vysílají velmi silný "signál", na který se dá střela zaměřit a je to i velký a neobratný cíl, čekal bych že je toto nějak řešeno, ale nikde jsem o tom nic nenašel...Skrýt celý příspěvek
Ać se to může zdát divné, tak osoba né úplně zběhlá může mít pod názvem "armáda" zafixovány ozbrojené síly jako celek (letectvo, pozemáci, námořnictvo), protože tak se u nás to ...Zobrazit celý příspěvek
Ać se to může zdát divné, tak osoba né úplně zběhlá může mít pod názvem "armáda" zafixovány ozbrojené síly jako celek (letectvo, pozemáci, námořnictvo), protože tak se u nás to slovo používá nejčastěji. Druhý v češtině běžný způsob je pak označení vyššího vojenského celku, který sdružuje několik divizí (divize>armáda>skupina armád).
V Americe je to ovšem tak, že ARMY čili v překladu armáda je to, co naše AČR (Armáda české republiky) značí jako Pozemní vojsko. Z toho tedy mohou vznikat určitá nepochopení, jako v tomto případě. Aćkoliv tedy "Armáda" je správný překlad a v tomto kontextu i použitelné slovo, mohl by autor zvážit, zda nepoužít v našem prostředí konkrétnější - byť delší - výraz pozemní síly či jeho ekvivalent.Skrýt celý příspěvekRiMr71 Když jsem u toho oprašování znalostí, tak jsem si nyní zjistil, co je to 5.kolona. Vždy jsem v tom viděl jen sudetské Němce. Ale přesná definice by mohla zajímat i ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71
Když jsem u toho oprašování znalostí, tak jsem si nyní zjistil, co je to 5.kolona. Vždy jsem v tom viděl jen sudetské Němce. Ale přesná definice by mohla zajímat i Vás:
https://sk.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...