Hypersonické střely pro ruské raketové křižníky Kirov

Foto: Raketový křižník Pjotr Velikij. / Public Domain
Raketový křižník Pjotr Velikij. / Public Domain

Raketové křižníky třídy Kirov jsou po letadlové lodi Admirál Kuzněcov největšími plavidly ruského námořnictva. Dnes je operačně nasazená pouze loď Pjotr Velikij. Ruské námořnictvo ale plánuje opravit a modernizovat všechny tři zbývající plavidla třídy Kirov. Lodě mimo jiné získají novou generací hypersonických zbraní.

Proti letadlovým lodím

Třída Kirov začala vznikat v 70. letech minulého století. Celkem byly na vodu spuštěny čtyři lodě: Admiral Ušakov (1980), Admiral Lazarev (1984), Admiral Nachimov (1988) a Pjotr Velikij (1996). V aktivní službě je pouze poslední loď a představuje vlajkovou loď ruské Severní flotily.

Posádku křižníků Kirov tvoří 700 námořníků. Srdcem lodí jsou dva jaderné reaktory KN-3 (2x171 MW) a dvě nezávislé mohutné parní turbíny. Maximální rychlost lodí je 55 km/h. Třída Kirov měří na délku 252 m při výtlaku 26 000 tun. Ponor dosahuje 10 m.

Třída Kirov byla odpovědí Sovětské svazu na letadlové lodě amerického námořnictva, resp. na bitevní skupiny letadlových lodí CVBG (Carrier Battle Group). Sovětský svaz nemohl nasadit proti CVBG adekvátní letadlové lodě, proto se soustředil na mohutnou raketovou výzbroj dlouhého doletu.

Hlavní výzbroj lodí třídy Kirov tvoří 20 protilodních raket P-700 Granit s dlouhým doletem, které se nalézají ve velkých vertikálních silech umístěných před hlavní nástavbou. Startovací hmotnost střely Granit  je 7000 kg a dolet při max rychlosti Mach 2,5 přes 600 km. Střela na cíl útočí konvenční (750 kg) nebo jadernou (500 kt) hlavicí.

Modernizace

V roce 2011 ruské ministerstvo obrany oznámilo plány na opravu a modernizaci všech tří odstavených lodí. V současné době se v loděnicích modernizuje loď Admiral Nachimov. Vstup do služby se očekává v roce 2019.

Admiral Nachimov zaujme v ruském námořnictvu místo po lodi Pjotr Velikij, která na tři roky zamíří do doků na opravy a modernizace. Dlužno dodat, že Admiral Nachimov se opravuje již od roku 2008 a zařazení do služby se očekávalo v roce 2011. Modernizace raketového křižníku je tak typickou ukázkou podfinancování a slabé výkonnosti lodního průmyslu, který oproti jiným odvětvím ruského vojenského průmyslu leží v pozadí zájmu.

Po roce 2020 se počítá s opravou lodí Admiral Ušakov a Admiral Lazarev. Spekuluje se však o špatné kondici jaderných reaktorů obou lodí (Ušakov měl v roce 1990 havárii jaderného reaktoru) a tedy velké obtížnosti (resp. velmi vysokých nákladech) zavést obě lodě do aktivní služby.

Modernizované lodě třídy Kirov se stanou nejsilnějšími plavidly ruského námořnictva. Počítá se s kompletní modernizací vnitřního vybavení, s novou sadou senzorů, podsystémů a samozřejmě zbraní. Lodě získají nová vertikální sila, která umožní použít širší paletu nejnovější protiletecké a protilodní raketové výzbroje.

Testy zbraní lodě Pjotr Velikij.

Hypersonické střely a nová protivzdušná obrana

Místo původních 20 vertikálních sil pro střely P-700 Granit loď získá 10 univerzálních vertikálních odpalovacích sil 3S-14-11442M (každé silo má 4 nebo 8 boxů pro střely) umožňující použití řízených střel rodiny Kalibr nebo střel Onyx. Vertikální šachty pojmou také vyvíjené hypersonické protilodní střely Zirkon.

Nová raketová sila získá jak křižník Admiral Nachimov, tak v blízké budoucností i Pjotr Velikij. “Křižník Pjotr Velikij začne procházet opravami v třetím čtvrtletí roku 2019. Opravy a vylepšení podle plánů skončí na konci roku 2022. Loď bude vybavena protilodními hypersonickými střelami Zirkon. Nyní jsou střely ve vývojovém testování a vstoupí do služby na konci testů,” komentovala před několika týdny modernizaci lodí tisková agentura TASS.

Dokončení vývoje a testování střely Zirkon se plánuje na rok 2020. Parametry střely jsou tajné, ale dolet je odhadován 300 až 400 km a rychlost na Mach 5 až Mach 7.

Vysoká hypersonická rychlost výrazně zkrátí obrannou reakční dobu lodě, na kterou střela útočí. Střela dokáže uletět vzdálenost 10 km do 6 sekund.

Počítá se také s modernizací protiletecké a protiraketové obrany. Stávající raketový systém S-300F/FM Pevnost doplní střely 48N6DMK (námořní verze 48N6DM) ze systému S-400 Triumf. Dolet střel je přibližně 250 km a dokážou působit proti cílům letící rychlostí až 4,8 km/s.

Loď pojme až 96 střel 48N6DMK. Vzhledem k ceně i pomalému tempu výroby raket systému S-400, lodě třídy Kirov budou vybaveny několika druhy protileteckých střel - půjde o jednoduší námořní verze 5V55R (dolet až 75 km), 48N6 (150 km) nebo 48N6E2 (195 km).

AK-130 Mohutnou výzbroj tvoří rychlopalný dvojhlavňový kanón ráže 130 mm. / Public Domain

Mohutná výzbroj zustává

Lodě Kirov si i po modernizaci ponechají svou další mohutnou výzbroj. Je však otázkou, v jakém rozsahu "vedlejší" výzbroj projde modernizací.

Blízkou obranu lodi obstarává 196 střel systému 3K95 Dýka s doletem 12 km a 40 střel OSA-MK s doletem 15 km - oba systémy využívají vertikální sila. Podle dřívějších zpráv OSA-MK nahradí nové raketové komplety Poliment-Redut.

Zajímavou zbraní je univerzální dvojhlavňový rychlopalný kanón AK-130 ráže 130 mm na zádi lodi s kadencí 10 až 40 ran za minutu. Dělo dokáže ve spojitosti se senzory lodi střílet až na vzdálenost 23 km proti hladinovým cílům a na vzdálenost 15 km proti vzdušným cílům.

Blízkou ochranu lodi zajišťuje osm stanic AK-630 s 30mm rotačním kanónem AO-18 s účinným dostřelem 4 km (proti střelám 1,5 km) a šest výkonnějších hybridních kompletů 3K87 Kortik. Každá věž 3K87 obsahuje dva kanóny AO-18 a 24 střel 9M311 s doletem 1,5 až 10 km.

Lodě třídy Kirov disponují mohutnou protiponorkovou výzbroji. Posádka má k dispozici jeden vícenásobný raketový vrhač hlubinných pum RBS-1000 ráže 305 mm s dostřelem 1000 m. Ponorkovou výzbroj doplňují dvě věže RBU-12000 schopné střílet nejrůznější protiponorkovou raketovou munici a 10 torpédometů ráže 533 mm (pro torpéda a rakety).

Pro boj s ponorkami a k dalším úkolům lze využít námořní vrtulník Ka-25/27, pro který je na zádi vyčleněný hangár. Vrtulník může nést torpéda nebo hlubinné pumy.

Zdroj: Foxtrot Alpha, TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americké námořnictvo vyzkoušelo balistické střely Trident

Americké námořnictvo (U.S. Navy) 7. a 9. října otestovalo dvě z ponorky odpalované balistické střely ...

Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy

Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...

Dron UCLASS jako námořní vzdušný tanker?

Americké námořnictvo (U.S. Navy) pokračuje v programu bezpilotního námořního letounu UCLASS ...

Prudký pokles ceny ropy a jeho efekt na exportní země

Již po několik měsíců rapidně klesá cena ropy. Jestliže se v roce 2013 cena jednoho barelu ropy na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • madrabbit
    20:27 09.03.2016

    A co tenhle pohled na tuto zprávu. Je to nějaký čas, co bylo prezentováno: - nákup PAK FA - vývoj PAK DA - vývoj obřího dopravního letounu poháněného elektromotory - video s ...Zobrazit celý příspěvek

    A co tenhle pohled na tuto zprávu. Je to nějaký čas, co bylo prezentováno:
    - nákup PAK FA
    - vývoj PAK DA
    - vývoj obřího dopravního letounu poháněného elektromotory
    - video s konceptem autonomních pozemních dronů schopných zničit cokoliv
    - info o plánovaných počtech Armaty

    Ve výsledku je vše hodně omezené či zrušené. Výroba nových Tu-160, velmi pomalé zavádění PAK FA a omezení plánovaného počtu Armat - to je realita. Jestlipak to nebude podobně, nejdříve oznámí, jak skvělé lodě to po upgrade budou a pak to v tichu zanikne.Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    20:16 09.03.2016

    Luky: ja bych temto hram tolil neprisuzoval, v predchudci Dangerous Waters zase nesel US svaz ubranit pred spolecnym sovetskym raketovym utokem... Myslim, ze to delala herni divize ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: ja bych temto hram tolil neprisuzoval, v predchudci Dangerous Waters zase nesel US svaz ubranit pred spolecnym sovetskym raketovym utokem... Myslim, ze to delala herni divize Janes ' s defense - konec 90. let. Jmenovalo se to Fleet Command.Skrýt celý příspěvek

  • stroup
    20:10 09.03.2016

    Pavka: Nepřeceňoval bych satelity (ale ani nepodceňoval), popravdě nikdo z nás neví co tam nahoře mají a co by tam zůstalo v případě konfliktu.. Zde bych chtěl uvést příklad třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Pavka: Nepřeceňoval bych satelity (ale ani nepodceňoval), popravdě nikdo z nás neví co tam nahoře mají a co by tam zůstalo v případě konfliktu.. Zde bych chtěl uvést příklad třeba Ukrajiny což je jistě zájmová oblast obou stran, přesto ani jedna strana nebyla schopna dodat dostatečně kvalitní (pokud vůbec nějaké) snímky dokazující kdo, kdy a kde odpálil raketu..
    Rozloha oceánů je i dnes obrovská a pátrání po pár lodičkách pouze z vesmíru je dost složité. I toto ale nakonec dává výhodu USA protože letectvo výrazně rozšiřuje možnosti průzkumu.Skrýt celý příspěvek

  • Pavka
    20:00 09.03.2016

    Může vůbec v době satelitního sledování takovýto svaz zmizet? Tak nějak si představuji, že takovýto cíl asi bude na seznamu zájmových objektů dost vysoko a tedy pod nepřetržitým ...Zobrazit celý příspěvek

    Může vůbec v době satelitního sledování takovýto svaz zmizet? Tak nějak si představuji, že takovýto cíl asi bude na seznamu zájmových objektů dost vysoko a tedy pod nepřetržitým intenzivním dohledem? V tom případě pak vidím na otevřeném moři značnou výhodu na straně svazu s nosičem letadel, který může zaútočit palubními stroji dříve než se Kirov dostane do dostřelu jeho raket. V článku píší že ty granity mají dostřel "jen" 600km což se zdá být dostatečné na v podstatě cokoliv, krom právě svazu s letadlovou lodí.Skrýt celý příspěvek

  • stroup
    19:57 09.03.2016

    Nadhozená otázka je velice zajímavá a rozproudila i zajímavou diskuzi.. za to palec nahoru. I já přispěji svojí troškou. Když budeme brát v potaz hypotetický střet obou svazů ...Zobrazit celý příspěvek

    Nadhozená otázka je velice zajímavá a rozproudila i zajímavou diskuzi.. za to palec nahoru.
    I já přispěji svojí troškou. Když budeme brát v potaz hypotetický střet obou svazů myslím že jasnou převahu v tomto případě hraje letectvo, pokud by šlo pouze o rakety odpalované z lodí jsou na tom oba svazy zhruba stejně. Použití střel vypouštěných z letadel ale výrazně rozšiřuje akční radius a tím znevýhodňuje ruskou stranu. Je možný další scénář kdy ke střetu dojde v akčním doletu protilodních střel obou stran (tedy ruský svaz se přiblíží dostatečně blízko) pak už by záleželo jen na štěstí a můj odhad je že obě strany by byly hodně pošramoceny.
    Samozřejmě že při případném střetu existuje tolik proměnných že nelze stoprocentně určit případného vítěze.
    Jedno se ale určit dá, pokud by USA přišli o svoji CVN můžou nasadit deset dalších... Pokud Rusko přijde o Kirova nemá nic čím ho nahradit..Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    19:24 09.03.2016

    Konečne odborná diskusia na konkrétnu tému. Žiadna politika, žiadni podporovatelia USA resp. Ruska.

    Konečne odborná diskusia na konkrétnu tému. Žiadna politika, žiadni podporovatelia USA resp. Ruska.

  • Gloton
    18:49 09.03.2016

    Pro predikci výsledku toho hypotetického střetu svazů na oceánu, není určen jeden základní prvek. Budou použity jen konvenční zbraně, nebo i střely s jadernými hlavicemi? V případě ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro predikci výsledku toho hypotetického střetu svazů na oceánu, není určen jeden základní prvek. Budou použity jen konvenční zbraně, nebo i střely s jadernými hlavicemi? V případě užití i jaderných zbraní je výsledek jasný, vzájemné zničení obou svazů, i když třeba né kompletní.
    Na druhou stranu uvažovat jen užití konvenčních zbraní poněkud zkresluje výsledek hypotetického střetu, když třeba právě Rusové mají jako hlavní zbraně proti letadlovým lodím právě střely a torpeda s jadernými hlavicemi.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    18:45 09.03.2016

    Když jsem to před lety zkoušel simulovat v Dangerous Waters, tak to vypadalo, že sovětské hypersonické střely vždy vycházely slabší, než US podzvukové Harpoony. Granity hojně ...Zobrazit celý příspěvek

    Když jsem to před lety zkoušel simulovat v Dangerous Waters, tak to vypadalo, že sovětské hypersonické střely vždy vycházely slabší, než US podzvukové Harpoony. Granity hojně chcípaly po zásahu SM-3. Dostat se chráněné CVN na kobylku bylo možné tak v modernizovaných Akulách, co nesly v šachtách Kluby/Kalibr. S torpédy to bylo o krk, CVN disponovala obrovským množstvím ASW strojů, doprovod měl taky spoustu Seahawků. Zdálo se, že receptem jsou moderní križující střely.

    Myslím, že podobné to bylo i v Harpoonu a asi i v současným nástupci Command: Modern Air/Naval Operations, který má Shania. V Harpoonu cvičili v devadesátých i námořníci, tak to nejspíš odráží všeobecný západní názor na původní výzbroj Kirova.

    Modernizovaný Kirov s Kalibry a Onyxy už bude určitě obávaný protivník, proto ostatně Rusové modernizovali. Celkově ale na tuto třídu na západě koukali trošku s despektem. Co mi tak vytanulo, většinou se kritizovala velikost a ježatost lodě, vysmívali se špatně udržovatelným a neživotným radarům, prý jich loď nese tolik, protože se vždy nějaký podělá a na moři to nejde opravit. Obecně asi budí větší respekt moderní třídy Fregat (i korvet), které jsou vyzbrojeny Onyxy. Malé, hůře odhalitelné lodě s v podstatě totožnou protilodní výzbrojí (ale méně) a celkově moderní konstrukcí...

    Každopádně Rusové si to dobře promysleli, oni vědí proč to modernizují. Jednak S-400 může poskytovat svazu slušnou ochranu - na menší loď to nedáte, resp s omezeními...co si pamatuji, tak menší Moskva má u S-300 slepý úhel. Ostatní výzbroje je tam taky spousta, tak se po salvě hned nemusí vracet. Jako projekce síly budí Kirov dojem, pokud zařve půjde ke dnu 800 lidí, navíc může fungovat jako doprovod Kuzněcova, takže když jim někdo ublíží, riskuje nukleární protiůder. Ten by se po ztrátě Fregaty asi blbě prosazoval...

    Jinak myslím, že ty Kamovy může provozovat tři, některé Ruské torpédoborce dva, fregaty většinou jen jeden.Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    18:12 09.03.2016

    Nesher: jenže proč se zdá, že USN je rámci ASW světovým lídrem? Ne protože je primární nepřítel slabý, protože je silný. 80. léta změnila moc a vyznat se v současnosti v tom co je ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher: jenže proč se zdá, že USN je rámci ASW světovým lídrem? Ne protože je primární nepřítel slabý, protože je silný. 80. léta změnila moc a vyznat se v současnosti v tom co je pravda, co je propaganda a co je předstíraný pláč vůči Kongresu na zvýšení výdajů na to či ono je nad naši civilní informovanost.Skrýt celý příspěvek

  • marecino
    18:08 09.03.2016

    No a ja si myslim, ze by to bolo iba o tom kto koho skor najde :) a myslim ze lietadlova lod ma omnoho vacsie moznosti prieskumu, ci sa mylim? :)) a keby o nich amici vedia a rusi ...Zobrazit celý příspěvek

    No a ja si myslim, ze by to bolo iba o tom kto koho skor najde :) a myslim ze lietadlova lod ma omnoho vacsie moznosti prieskumu, ci sa mylim? :)) a keby o nich amici vedia a rusi nie tak je to jasneSkrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    18:02 09.03.2016

    Není nic známo ohledně navádění těch nových ruských střel. Ty staré (P-700) měly podporu satelitního systému, který byl od počátku součástí celku. Stejně tak i letadla námořního ...Zobrazit celý příspěvek

    Není nic známo ohledně navádění těch nových ruských střel. Ty staré (P-700) měly podporu satelitního systému, který byl od počátku součástí celku. Stejně tak i letadla námořního průzkumu (TU-142), by uprostřed Tichého oceánu neměly moc šancí podpory vlastního svazu. Druhá strana mince je, jak by se americké podzvukové protilodní střely (bez rozdílu odpalované z lodí či letadel a ponorek) vypořádaly s PVO ruského svazu.

    Pro mě příliš mnoho neznámých.

    Nicméně taková loď ve "spřáteleném" přístavu mimo území RF je vyjednávací argument. Ve VVZ může být pestrý mix protilodních a protizemních střel, loď má vlastní systémy PVO dalekého, středního i krátkého dosahu, na palubu se určitě vejde minimálně četa sil speciálního určení atd...Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    17:48 09.03.2016

    Myslím, že v tom zcela hypotetickém scénáři zapomínáte na jeden důležitý aspekt, na ponorky. Standardní operační svaz US Navy disponuje min. jednou, spíš dvěma útočnými ponorkami, ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že v tom zcela hypotetickém scénáři zapomínáte na jeden důležitý aspekt, na ponorky. Standardní operační svaz US Navy disponuje min. jednou, spíš dvěma útočnými ponorkami, Rusové na tom asi budou obdobně.
    Tedy se musí zvážit i tento aspekt a zrovna ponorkové námořnictvo a zároveň i ASW jsou výkladní skříní USN a těžko se v tomto s Američany může někdo srovnávat, (možná trochu RN a Japonci, ale rozhodně ne Rusové).
    Velký kvalitativní rozdíl mezi US Navy a VMF byl v tomto ohledu vždy a od pádu ruského impéria si spíše zvýšil.
    Tedy pokud by opravdu došlo k střetu amerického svazu a ruského, tak když započítáme americká letadla, kvalitu amerických ponorek (technologickou i lidskou), špičkový ASW (který částečně eliminuje možnosti ruských ponorek), tak bych si vsadil spíše na US Navy.Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    17:40 09.03.2016

    ono by hodně záleželo... ale když by uprostřed Tichého oceánu byla poškozena letová paluba, tak se výhoda smaže. skoro bych řekl, že by vyhrál ten, kdo by zaútočil první.

    ono by hodně záleželo... ale když by uprostřed Tichého oceánu byla poškozena letová paluba, tak se výhoda smaže. skoro bych řekl, že by vyhrál ten, kdo by zaútočil první.

  • juhelak
    17:15 09.03.2016

    se tezko porovnává..pokud by to byl svaz poti svazu tak myslim ze má vyhodu ten který nasadí i letecké utoky. Třída kirov je zas sama o sobě dost dobře bráněná..ta výzbroj je ...Zobrazit celý příspěvek

    se tezko porovnává..pokud by to byl svaz poti svazu tak myslim ze má vyhodu ten který nasadí i letecké utoky.
    Třída kirov je zas sama o sobě dost dobře bráněná..ta výzbroj je uctyhodná. Asi mají nekde spočítané kolik strel naráz by muselo na tu lod jit aby byla šance ze aspon jedna projde, ale bude jich hodně.
    Kdyby se ostrelovali na dálku cirka 50-100 km, tak bych se klonil spis k Ruskému svazu. Ale ty stíhačky ve vzduchu udělají hrozně moc.

    mě by sis zajímalo jakou sanci mají proti takovym lodím ponorky..jestli se dokáži udrzet nepozorované a v případe odhaleni jakou sanci by měla ponorka tomuhle utéct.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    16:48 09.03.2016

    ...úctyhodný kolos. Předpokládám, že tato plovoucí raketová základna je při klasickém turnusu v srdci vyváženého svazu doprovodných lodí (a ponorek), stejně jako CVN. A ...Zobrazit celý příspěvek

    ...úctyhodný kolos.

    Předpokládám, že tato plovoucí raketová základna je při klasickém turnusu v srdci vyváženého svazu doprovodných lodí (a ponorek), stejně jako CVN.
    A samozřejmě mi to nedá, nadhodit tak oblíbený i tak nenáviděný hypotetický scénář "kdo z koho" .)
    Tedy operační svaz kolem (modernizovaného, ať má šanci) Kirova vs. operační svaz kolem soudobé CVN - uprostřed Pacifiku, bez podpory ze země. Takový ekvivalent z 2. sv. - souboje svazu kolem bitevní lodi vs. svaz kolem letadlové lodi.

    Nechci vyvolat žádný flame (A nebo B si ani neškrtne, smrt Rusku/USA/Azgardu atd), ale zkrátka mě zajímá scénář ala Clancy...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4