Hypersonické střely pro ruské raketové křižníky Kirov
- 9. 3. 2016
- 75 komentářů
- Jan Grohmann
Raketové křižníky třídy Kirov jsou po letadlové lodi Admirál Kuzněcov největšími plavidly ruského námořnictva. Dnes je operačně nasazená pouze loď Pjotr Velikij. Ruské námořnictvo ale plánuje opravit a modernizovat všechny tři zbývající plavidla třídy Kirov. Lodě mimo jiné získají novou generací hypersonických zbraní.
Proti letadlovým lodím
Třída Kirov začala vznikat v 70. letech minulého století. Celkem byly na vodu spuštěny čtyři lodě: Admiral Ušakov (1980), Admiral Lazarev (1984), Admiral Nachimov (1988) a Pjotr Velikij (1996). V aktivní službě je pouze poslední loď a představuje vlajkovou loď ruské Severní flotily.
Posádku křižníků Kirov tvoří 700 námořníků. Srdcem lodí jsou dva jaderné reaktory KN-3 (2x171 MW) a dvě nezávislé mohutné parní turbíny. Maximální rychlost lodí je 55 km/h. Třída Kirov měří na délku 252 m při výtlaku 26 000 tun. Ponor dosahuje 10 m.
Třída Kirov byla odpovědí Sovětské svazu na letadlové lodě amerického námořnictva, resp. na bitevní skupiny letadlových lodí CVBG (Carrier Battle Group). Sovětský svaz nemohl nasadit proti CVBG adekvátní letadlové lodě, proto se soustředil na mohutnou raketovou výzbroj dlouhého doletu.
Hlavní výzbroj lodí třídy Kirov tvoří 20 protilodních raket P-700 Granit s dlouhým doletem, které se nalézají ve velkých vertikálních silech umístěných před hlavní nástavbou. Startovací hmotnost střely Granit je 7000 kg a dolet při max rychlosti Mach 2,5 přes 600 km. Střela na cíl útočí konvenční (750 kg) nebo jadernou (500 kt) hlavicí.
Modernizace
V roce 2011 ruské ministerstvo obrany oznámilo plány na opravu a modernizaci všech tří odstavených lodí. V současné době se v loděnicích modernizuje loď Admiral Nachimov. Vstup do služby se očekává v roce 2019.
Admiral Nachimov zaujme v ruském námořnictvu místo po lodi Pjotr Velikij, která na tři roky zamíří do doků na opravy a modernizace. Dlužno dodat, že Admiral Nachimov se opravuje již od roku 2008 a zařazení do služby se očekávalo v roce 2011. Modernizace raketového křižníku je tak typickou ukázkou podfinancování a slabé výkonnosti lodního průmyslu, který oproti jiným odvětvím ruského vojenského průmyslu leží v pozadí zájmu.
Po roce 2020 se počítá s opravou lodí Admiral Ušakov a Admiral Lazarev. Spekuluje se však o špatné kondici jaderných reaktorů obou lodí (Ušakov měl v roce 1990 havárii jaderného reaktoru) a tedy velké obtížnosti (resp. velmi vysokých nákladech) zavést obě lodě do aktivní služby.
Modernizované lodě třídy Kirov se stanou nejsilnějšími plavidly ruského námořnictva. Počítá se s kompletní modernizací vnitřního vybavení, s novou sadou senzorů, podsystémů a samozřejmě zbraní. Lodě získají nová vertikální sila, která umožní použít širší paletu nejnovější protiletecké a protilodní raketové výzbroje.
Testy zbraní lodě Pjotr Velikij.
Hypersonické střely a nová protivzdušná obrana
Místo původních 20 vertikálních sil pro střely P-700 Granit loď získá 10 univerzálních vertikálních odpalovacích sil 3S-14-11442M (každé silo má 4 nebo 8 boxů pro střely) umožňující použití řízených střel rodiny Kalibr nebo střel Onyx. Vertikální šachty pojmou také vyvíjené hypersonické protilodní střely Zirkon.
Nová raketová sila získá jak křižník Admiral Nachimov, tak v blízké budoucností i Pjotr Velikij. “Křižník Pjotr Velikij začne procházet opravami v třetím čtvrtletí roku 2019. Opravy a vylepšení podle plánů skončí na konci roku 2022. Loď bude vybavena protilodními hypersonickými střelami Zirkon. Nyní jsou střely ve vývojovém testování a vstoupí do služby na konci testů,” komentovala před několika týdny modernizaci lodí tisková agentura TASS.
Dokončení vývoje a testování střely Zirkon se plánuje na rok 2020. Parametry střely jsou tajné, ale dolet je odhadován 300 až 400 km a rychlost na Mach 5 až Mach 7.
Vysoká hypersonická rychlost výrazně zkrátí obrannou reakční dobu lodě, na kterou střela útočí. Střela dokáže uletět vzdálenost 10 km do 6 sekund.
Počítá se také s modernizací protiletecké a protiraketové obrany. Stávající raketový systém S-300F/FM Pevnost doplní střely 48N6DMK (námořní verze 48N6DM) ze systému S-400 Triumf. Dolet střel je přibližně 250 km a dokážou působit proti cílům letící rychlostí až 4,8 km/s.
Loď pojme až 96 střel 48N6DMK. Vzhledem k ceně i pomalému tempu výroby raket systému S-400, lodě třídy Kirov budou vybaveny několika druhy protileteckých střel - půjde o jednoduší námořní verze 5V55R (dolet až 75 km), 48N6 (150 km) nebo 48N6E2 (195 km).
Mohutnou výzbroj tvoří rychlopalný dvojhlavňový kanón ráže 130 mm. / Public Domain
Mohutná výzbroj zustává
Lodě Kirov si i po modernizaci ponechají svou další mohutnou výzbroj. Je však otázkou, v jakém rozsahu "vedlejší" výzbroj projde modernizací.
Blízkou obranu lodi obstarává 196 střel systému 3K95 Dýka s doletem 12 km a 40 střel OSA-MK s doletem 15 km - oba systémy využívají vertikální sila. Podle dřívějších zpráv OSA-MK nahradí nové raketové komplety Poliment-Redut.
Zajímavou zbraní je univerzální dvojhlavňový rychlopalný kanón AK-130 ráže 130 mm na zádi lodi s kadencí 10 až 40 ran za minutu. Dělo dokáže ve spojitosti se senzory lodi střílet až na vzdálenost 23 km proti hladinovým cílům a na vzdálenost 15 km proti vzdušným cílům.
Blízkou ochranu lodi zajišťuje osm stanic AK-630 s 30mm rotačním kanónem AO-18 s účinným dostřelem 4 km (proti střelám 1,5 km) a šest výkonnějších hybridních kompletů 3K87 Kortik. Každá věž 3K87 obsahuje dva kanóny AO-18 a 24 střel 9M311 s doletem 1,5 až 10 km.
Lodě třídy Kirov disponují mohutnou protiponorkovou výzbroji. Posádka má k dispozici jeden vícenásobný raketový vrhač hlubinných pum RBS-1000 ráže 305 mm s dostřelem 1000 m. Ponorkovou výzbroj doplňují dvě věže RBU-12000 schopné střílet nejrůznější protiponorkovou raketovou munici a 10 torpédometů ráže 533 mm (pro torpéda a rakety).
Pro boj s ponorkami a k dalším úkolům lze využít námořní vrtulník Ka-25/27, pro který je na zádi vyčleněný hangár. Vrtulník může nést torpéda nebo hlubinné pumy.
Zdroj: Foxtrot Alpha, TASS
Související články
Americké námořnictvo vyzkoušelo balistické střely Trident
Americké námořnictvo (U.S. Navy) 7. a 9. října otestovalo dvě z ponorky odpalované balistické střely ...
- 12.11.2015
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy
Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...
- 22.11.2015
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
Dron UCLASS jako námořní vzdušný tanker?
Americké námořnictvo (U.S. Navy) pokračuje v programu bezpilotního námořního letounu UCLASS ...
- 03.02.2016
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Prudký pokles ceny ropy a jeho efekt na exportní země
Již po několik měsíců rapidně klesá cena ropy. Jestliže se v roce 2013 cena jednoho barelu ropy na ...
- 03.03.2016
- 3 komentářů
- Markéta Kabuďová
Charlie, ale dokud měly ruské špionážní satelity analogová optická čidla, filmy jednak shazovaly v kazetách (takže on-line sledování nehrozilo) a nebylo možné ani pracovat s ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie, ale dokud měly ruské špionážní satelity analogová optická čidla, filmy jednak shazovaly v kazetách (takže on-line sledování nehrozilo) a nebylo možné ani pracovat s algoritmy automatické detekce s sledování.
Protiopatření proti optické viditelnosti lodě nemají a i tepelnou stopu, navzdory všem snahám, neschovají. Ty MW a GJ tam prostě jsou.
Dnes je to triviální. Neumím si představit situaci, kdy by sledované, 300m velké plavidlo s omezenou rychlostí, mohlo zmizet a "zůstat zmízelé".Skrýt celý příspěvekklucí vy si asi neuvědomujete jak moc měl tehdy SSSR nasazeno průzkumných prostředků, které hlídaly každej pohyb USN a lodí států NATO - desítky hlídkovejch plavidel, spousty ...Zobrazit celý příspěvek
klucí vy si asi neuvědomujete jak moc měl tehdy SSSR nasazeno průzkumných prostředků, které hlídaly každej pohyb USN a lodí států NATO - desítky hlídkovejch plavidel, spousty ponorek, družice... dneska je to proti tomu jen stín.
Navíc - vy pořád říkáte, jak pokročila doba, ale ony krom prostředků na zjišťování polohy adekvátně pokročily i prostředky protiopatření.
Navíc, je úplně jedno, jestli satelit má analogovou kameru nebo digitální, ale důleité je kde se zrovna nachází a kterou oblast snímá, a žádný stát na světě nemá kompletní pokrytí družic 24/7. A každý manévr, který převádí satelit na jinou dráhu, ho stojí palivo, kterého nemá nazbyt, takže se s tím šetří a spíš se plánují trajektorie tak, aby pokrývaly důležitá centra a body na mapě (a to pokud možno co nejvíc) a zbytek se operativně pokrývá jinými prostředky (letadla, operativci).
Proč si myslíte, že USA nasazovala SR-71 a doteď provozují U-2? Protože to letadlo může letět pokaždý někam jinam, podle aktuálních potřeb. Stejný důvod je zavádění obrovského množství MALE a HALE dronů.
A pak stačí bouřka a celej satelit je v háji...Skrýt celý příspěvekShania: Kdy ses naposledy dival do kalendare? Tjadada dnes je 11.3.2016. Vis jaky je pokrok v satelitnim pozorovani, v pocitacich a ve zpracovani obrazu od roku 1982? Vis jak ...Zobrazit celý příspěvek
Shania:
Kdy ses naposledy dival do kalendare? Tjadada dnes je 11.3.2016. Vis jaky je pokrok v satelitnim pozorovani, v pocitacich a ve zpracovani obrazu od roku 1982? Vis jak tehdy vypadaly pocitace a jaky mely vykon?Skrýt celý příspěvekasdf: 200nm od letiště prováadělo několik lodí záchrané operace a poručili EMCON. Vzhledem k tomu že letadla prováděli cvičení 200nm od svých cílu (poíčtej tak max 600nm akční ...Zobrazit celý příspěvek
asdf: 200nm od letiště prováadělo několik lodí záchrané operace a poručili EMCON.
Vzhledem k tomu že letadla prováděli cvičení 200nm od svých cílu (poíčtej tak max 600nm akční radius těch letadel), tak svaz byl podstatně blíž něž 2000nm, což byl počáteční cíl cvičení.
Jakmile rusové zjistili, že tam není jen Enterprise (jejich bombardér byl zachycen stíhačkou z Midwaye) o které věděli (operovala bez omezení), ale i Midway, tak nasadili vše co měli, aby ji našli.
We continued to operate in that manner during NORPAC much as a boxer might in the ring, dodging and weaving for four days with everything in Siberia that could fly, sail or submerge looking for us. Our success can be measured by the fact that not once did any unit ever come close enough to identify us, and at no time was any strike group committed against us in a mock attack. During this time several regimental mock raids per day were flown against the Enterprise which operated openly. And we continued to fly mirror-image strikes within strike range of key Soviet facilities several times per day with complete impunity.
At the conclusion of four such very interesting days it was determined that not only had we obtained all the needed training and experience we were looking for, but that we had also probably trained the Soviets more than we probably wanted to. So we then rendezvoused with the Enterprise group during the night. The next morning, as scattered light filtered into the Northern Pacific, the initial Soviet strikes and shadows saw two carriers where there had been but one the day before. And then all Hell really broke lose!! But that is another story and a very conventional one.Skrýt celý příspěvekasdf No je dosť pravdepodobne, ze ak by o nich vedeli tak by tam nejaké to lietadlo poslali. Alebo by o tom u nich prebehla nejaká komunikacia a tu vtedy Američania celkom ...Zobrazit celý příspěvek
asdf
No je dosť pravdepodobne, ze ak by o nich vedeli tak by tam nejaké to lietadlo poslali. Alebo by o tom u nich prebehla nejaká komunikacia a tu vtedy Američania celkom pohodlne odchytavali. Vid záznam z 83 keď skvacili to kórejské lietadloSkrýt celý příspěvekshania > Takze pokial som rozumel spravne, cvicenie sa odohravalo niekde maximalne 2000 namornych mil od Sovietskeho pobrezia. A nejaka lod bola nejakych 200 namornych mil od ...Zobrazit celý příspěvek
shania > Takze pokial som rozumel spravne, cvicenie sa odohravalo niekde maximalne 2000 namornych mil od Sovietskeho pobrezia. A nejaka lod bola nejakych 200 namornych mil od Kurilskych ostrovov. Na zaklade toho, ze nebola ziadna reakcie zo Sovietskej strany, tak ich nezistili.Skrýt celý příspěvek
asdf: zrovna níže máš článek z reálného cvičení USN přímo pod nosem SSSR, kde byli 4 dny nepozorovaně.. máš tam i základní info co to vše obnáší, tak si to prosím přečti. Fenri: ...Zobrazit celý příspěvek
asdf: zrovna níže máš článek z reálného cvičení USN přímo pod nosem SSSR, kde byli 4 dny nepozorovaně.. máš tam i základní info co to vše obnáší, tak si to prosím přečti.
Fenri: základní přehled můžou mít USA a Čína v jihočínském moři a ostatní státy okolo svého pobřeží, to je tak asi vše. Na otevřeném moři/oceánech je nutné provozovat dost nákladnou průzkumnou činnost.
příklad je 35 let starý, ale v té době SSSR si sakra hlídali svoje okolí a měli značné prostředky, co teď nemají. Postup je v podstatě podobný jako tenkrát, jen jsou dnes větší možnosti jak v průzkumu, tak i na druhé straně.
Gloton: sice jsme ten článek v ATM nečet, ale nějak nechápu na co si stěžuješ? AGS je dočasný systém, navíc s podstatně delším dostřelem než klasické kanony, jaká je odchylka u těchto zbraní na jejich max dostřelu?
Není potřeba mít víc jak 2x30mm kanony, protože ty tam jsou jen proti malým plavidlům... Pro protiraketovou obranu tam máš ESSM.
Zumwalt měla být lod pro pozemní podporu, teď je to tak max testovací loď, kde se žada věcí otestuje, ale realný význam mít moc nebude, vzhledem k počtu lodí (3) takže nasaditelná bude 1.Skrýt celý příspěvekfenri
Skor by som povedal, ze majú zhruba prehľad. Predsa len oceany su obrovske, satelity toho percentualne veľa nepokryju a ich drahy sú sledovane a pravidelne atd.fenri
Skor by som povedal, ze majú zhruba prehľad. Predsa len oceany su obrovske, satelity toho percentualne veľa nepokryju a ich drahy sú sledovane a pravidelne atd.Shania - článek je to zajímavý, nesporně, ale stejně - jde o událost starou 35 let. Vypovídající hodnota pro dnešek bude malá. S pravděpodobností, hraničící s jistotou, bych ...Zobrazit celý příspěvek
Shania - článek je to zajímavý, nesporně, ale stejně - jde o událost starou 35 let. Vypovídající hodnota pro dnešek bude malá. S pravděpodobností, hraničící s jistotou, bych očekával, že největší země si velké jednotky svých protivníků sledují takřka realtime.Skrýt celý příspěvek
Charlie: ten článek o Zumwaltu je opravdu zajímavý. Mě dost překvapila kanonová výzbroj, superkanon AGS může střílet je superdrahé naváděné střely, které mají kruhovou odchylku až ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie: ten článek o Zumwaltu je opravdu zajímavý.
Mě dost překvapila kanonová výzbroj, superkanon AGS může střílet je superdrahé naváděné střely, které mají kruhovou odchylku až 50m........malorážové tam budou 2 30mm kanony, které neumí zničit nic jiného než vrtulník, který se nechá, případně nějaký člun pirátů.......nakonec snad na té lodi bude super jen ta cena.....Skrýt celý příspěvekTak v dnešní relativně mírové době jsou pozice letadlovek patrně všem hráčům známy, už jen díky tomu, že se o nich do určité míry i dobrovolně informuje. Daňoví poplatníci přeci ...Zobrazit celý příspěvek
Tak v dnešní relativně mírové době jsou pozice letadlovek patrně všem hráčům známy, už jen díky tomu, že se o nich do určité míry i dobrovolně informuje. Daňoví poplatníci přeci jenom chtějí vědět, co se děje s hračkou za miliardy. V případě nějakého konfliktu, kde by proti velmoci nestála jen banda primitivů v sandálech, by však začala tvrdá dezinformační kampaň a hra klamů. Podle mě není nemožné, aby by se letadlová loď i se svým svazem dokázala ztratit z očí. Je to výhoda, když těch letadlových lodí máte hodně, a to už vůbec nemluvím o torpédoborcích či křižnících, nebo i velkých výsadkových lodích. Samozřejmě chudák forever alone Kuzněcov si bude na schovávanou hrát špatně.Skrýt celý příspěvek
shania > Ide o to, ze sa tu argumentuje prehladavanim celeho pacifiku aby som nasiel lietadlovu lod a ty povies ze im staci dodrziavat radiovy klud a nikto nezisti, ze sa mi CVN ...Zobrazit celý příspěvek
shania > Ide o to, ze sa tu argumentuje prehladavanim celeho pacifiku aby som nasiel lietadlovu lod a ty povies ze im staci dodrziavat radiovy klud a nikto nezisti, ze sa mi CVN priplizilo na 300 km od pobrezia.
Aby som vedel ze sa mi potuluje za humnami LL, moze sice na lodiach dodrziavat radiovy klud ale mam tu E-2C ktore nieco vysielaju, mam tu F-18 na CAP a ktore maju tak isto zapnute radary a to su vsetko priznaky pritomnosti LL.
Takze pokial budem chciet upresnit polohu tej LL, tak potom nebudem pusiet prehladavat cely Pacifik, ale len napr par 100 km od poslednych poloh E-2C.Skrýt celý příspěvekFenri: přečti si tohle: To překonalo i moje očekávání toho co je svaz schopný. How to Hide a Task Force - jednoduché vysvětlení ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: přečti si tohle: To překonalo i moje očekávání toho co je svaz schopný.
How to Hide a Task Force - jednoduché vysvětlení
http://www.navweaps.com/index_...
In NORPAC 82 using these and other tactics the CV force operated close enough to support each other, but far enough and randomly dispersed to avoid identification by anyone. One night in bad weather a man went overboard when the ship was within 200nm of a Soviet airfield in the Kuril Island chain. Despite launch of helicopters and active search methods by several ships in the successful SAR, including clear voice UHF transmissions, the force is not detected because no Soviet asset was above the radar horizon. No overhead system was cued. The force continued on.
At the initial objective point the ships have managed to penetrate without the opposition having any clue that the force was within 2,000 miles. Limited air operations have been conducted to this point with no aircraft transmitting radio, radar, or any other detectable phenom. The aircraft launch "ziplip" and fly a mission without any transmission. Aircraft stay below the radar horizon of defense sites which are less than 200nm away. The E2 flies a passive mission in readiness, but silent unless called to go active.
At the objective "mirror image strikes" are flown. These are full strike missions by the airwing flown on a bearing 180 degrees out from the actual objective. Again, no active transmissions. The entire launch, strike, and recovery are flown without a key being touched. In NORPAC 82 these mirror image strikes within range of Petroplavask and the SSBN bastion in the Sea of O are conducted for 4 days without being detected by the opposition. All day, every day, the E2 orbits on a passive profile. All of the ships operate in passive mode simply listening. In a real war our presence would have been deduced on the first strike as the survivors picked themselves out the rubble of their airfields. But for this operation we continued to train in silence.
One should not miss the implications of this feat. A strategic strike capable force operated with complete impunity for 4 days within range of strategic assets without being detected.
Today, the capability to operate in a passive mode while receiving the complete tactical picture from off-ship has been expanded and refined to an extraordinary degree. All of the vulnerabilities to detection of the force are also its strengths in tracking everyone else. The complete range of overhead and other sensors are downlinked to every ship and many aircraft. If one system in the USN or Space detects a contact, everyone receives it. One could, with training and discipline, sail a complete 6 month deployment and merely listen to all of the other sensors, and strike without warning if need be.
But enough is enough. After dodging Soviet Naval Aviation strike regiments going out to "raid" the Enterprise group the time came to tip our hand and enter the next phase. So out of the blue a Badger group going out against Enterprise and expecting F14s was intercepted some 500nm from Enterprise by F4s with "Midway" painted on the side. And all hell then broke lose!!
Every Soviet asset that could fly, sail, submerge, or orbit was focused on the area in an attempt to locate the group.
The force has now successfully transited to the operation area and conducted the first flight operations which reveal its presence. In wartime this would result in the survivors picking themselves out of the (possibly radioactive) rubble of their airfields and other key military facilities.
So the game is up. But is it? The key as before is to deny targeting information to the opposition, leave them confused about your precise location, and continue to operate.Skrýt celý příspěvekNavzdory rádiovému klidu si nemyslím, že je možné před USA či Ruskem (Čínou?) utajit pohyb 150-300m+ velké lodi oceánem. V nejmenším nepochybuji, že v obou zemí mají významné lodě ...Zobrazit celý příspěvek
Navzdory rádiovému klidu si nemyslím, že je možné před USA či Ruskem (Čínou?) utajit pohyb 150-300m+ velké lodi oceánem. V nejmenším nepochybuji, že v obou zemí mají významné lodě protivníka svůj "spotting team", kteří sledují pohyb těchto plavidel za základě družicových snímků, pobytů v přístavem, EM a akustických emisí, hlášení špionážních i sociálních sítí atd. Nevěřím, že by Rusové ani na minuty nevěděli, kde je zrovna Harry Trumann či Američané v panice zjistili, že už týden netuší kde je Kuzněcov.
K Zumwaltovi je hezký článek v březnovém ATM. Zaujalo mne tam, jak moc je ta loď nakonec "ořezaná" na senzorech a s jakými problémy se bude pravděpodobně potýkat na rozbouřeném moři (včetně toho, že posádce bude asi permanentně blbě).Skrýt celý příspěvekasdf: sice nevím, jak jsme se ze stealth lodí dostali zase k CVN, ale ano, radiový klid (EMCON)je to běžná praxe, že všechny lodě dodržují radiový klid. Pokud se jedná o ...Zobrazit celý příspěvek
asdf: sice nevím, jak jsme se ze stealth lodí dostali zase k CVN, ale ano, radiový klid (EMCON)je to běžná praxe, že všechny lodě dodržují radiový klid.
Pokud se jedná o letadlovou loď, tak pak je možnost mít CAP a E-2 stovky kilometrů od svazu poskytující přehled. U jiných lodí to můžou dělat vrtulníky....
Ano, lodě jsou pak naprosto slepé a zranitelné.
Cílem této taktiky je imitovat civilní lodě (takže i dodržovat rychlost, kurz atd) a nepřítel pak musí vizuálně identifikovat cíle... Ano doba se zmenila a možnosti průzkumu jsou větší, ale pořád tu mluvíme o obrovských plochách a nových možnostech protiopatření a oklamaní nepřítele.
Další plus co např Zulwat má je vysoká efektivita rušení a protiopatření proti radarem navnaděným ASM.
nějaké čtení k EMCON:
How to Hide a Task Force - jednoduché vysvětlení
http://www.navweaps.com/index_...
http://www.navy.mil/submit/dis...
http://www.defenseinnovationma...
https://www.usnwc.edu/getattac... Skrýt celý příspěvekRedakce: jelikož tu už po několikáté v duskuzi narážíme na problematiku sledování námořních cílů, tak se přimlouvám za nějaký článěk (ideálně obsáhlejší) na toto téma, případně ...Zobrazit celý příspěvek
Redakce: jelikož tu už po několikáté v duskuzi narážíme na problematiku sledování námořních cílů, tak se přimlouvám za nějaký článěk (ideálně obsáhlejší) na toto téma, případně jestli nemáte "link" na článek v nějakém jiném periodiku (ATM...).
Mimochodem, jak se tu rozebíral Zumwalt: v ATM o něm vychází seriál a je to ještě horší, než sem čekal. Zlatá Iowa.Skrýt celý příspěvekK sledovaniu satelitmi a pod odporucam článok o ruských kozmických silach v syrii tu na AN. Podľa slov rusov na sledovanie syrie s pozadovanou frekvenciou museli vyčleniť cez ...Zobrazit celý příspěvek
K sledovaniu satelitmi a pod odporucam článok o ruských kozmických silach v syrii tu na AN.
Podľa slov rusov na sledovanie syrie s pozadovanou frekvenciou museli vyčleniť cez 11% všetkých svojich satelitov.
Porovnať rozlohu syrie s rozlohou oceanou už iste zvladnete.Skrýt celý příspěvekTo Shania: Prosim Te muzes mi vysvetlit proc tady operujes s prastenym pojmem 24/7? Vzdyt to neni vubec treba. Staci 4 prelety za den. Maximalni rychlost 50 km/h* 6 h = 300 km ...Zobrazit celý příspěvek
To Shania:
Prosim Te muzes mi vysvetlit proc tady operujes s prastenym pojmem 24/7?
Vzdyt to neni vubec treba. Staci 4 prelety za den. Maximalni rychlost 50 km/h* 6 h = 300 km od posledniho mista lokace. Letadlovka neni spendlik = 333 m a neotoci se na petniku, ani nikam nezmizi. Pri soucasne kvalite satelitnich snimku a vykonu systemu na zpracovani grafickych dat bych rekl, ze jim to nemuze trvat dele nez 10 minut na lokaci.Skrýt celý příspěvekfenri: nejde o to že by ty lodě nebyli vidět, budou, ale na radaru nepřítel uvidí cíl o velikosti rybářské lodi, místo křižníku nebo tankeru a to je obrovská výhoda při matení ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: nejde o to že by ty lodě nebyli vidět, budou, ale na radaru nepřítel uvidí cíl o velikosti rybářské lodi, místo křižníku nebo tankeru a to je obrovská výhoda při matení nepřítele.
Satelity lodě nesledují 24/7, REB se už věky řeší radiovým klidem a je to jedna z hlavních taktik jak zůstat co nejdéle neodhalen.
Nesmí se zapomínat, že na mořích je rušný civilní provoz a to pak vyžaduje ID cílů, což radarem na větší vzdálenosti nejde.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...