Hypersonické střely pro ruské raketové křižníky Kirov
- 9. 3. 2016
- 75 komentářů
- Jan Grohmann
Raketové křižníky třídy Kirov jsou po letadlové lodi Admirál Kuzněcov největšími plavidly ruského námořnictva. Dnes je operačně nasazená pouze loď Pjotr Velikij. Ruské námořnictvo ale plánuje opravit a modernizovat všechny tři zbývající plavidla třídy Kirov. Lodě mimo jiné získají novou generací hypersonických zbraní.
Proti letadlovým lodím
Třída Kirov začala vznikat v 70. letech minulého století. Celkem byly na vodu spuštěny čtyři lodě: Admiral Ušakov (1980), Admiral Lazarev (1984), Admiral Nachimov (1988) a Pjotr Velikij (1996). V aktivní službě je pouze poslední loď a představuje vlajkovou loď ruské Severní flotily.
Posádku křižníků Kirov tvoří 700 námořníků. Srdcem lodí jsou dva jaderné reaktory KN-3 (2x171 MW) a dvě nezávislé mohutné parní turbíny. Maximální rychlost lodí je 55 km/h. Třída Kirov měří na délku 252 m při výtlaku 26 000 tun. Ponor dosahuje 10 m.
Třída Kirov byla odpovědí Sovětské svazu na letadlové lodě amerického námořnictva, resp. na bitevní skupiny letadlových lodí CVBG (Carrier Battle Group). Sovětský svaz nemohl nasadit proti CVBG adekvátní letadlové lodě, proto se soustředil na mohutnou raketovou výzbroj dlouhého doletu.
Hlavní výzbroj lodí třídy Kirov tvoří 20 protilodních raket P-700 Granit s dlouhým doletem, které se nalézají ve velkých vertikálních silech umístěných před hlavní nástavbou. Startovací hmotnost střely Granit je 7000 kg a dolet při max rychlosti Mach 2,5 přes 600 km. Střela na cíl útočí konvenční (750 kg) nebo jadernou (500 kt) hlavicí.
Modernizace
V roce 2011 ruské ministerstvo obrany oznámilo plány na opravu a modernizaci všech tří odstavených lodí. V současné době se v loděnicích modernizuje loď Admiral Nachimov. Vstup do služby se očekává v roce 2019.
Admiral Nachimov zaujme v ruském námořnictvu místo po lodi Pjotr Velikij, která na tři roky zamíří do doků na opravy a modernizace. Dlužno dodat, že Admiral Nachimov se opravuje již od roku 2008 a zařazení do služby se očekávalo v roce 2011. Modernizace raketového křižníku je tak typickou ukázkou podfinancování a slabé výkonnosti lodního průmyslu, který oproti jiným odvětvím ruského vojenského průmyslu leží v pozadí zájmu.
Po roce 2020 se počítá s opravou lodí Admiral Ušakov a Admiral Lazarev. Spekuluje se však o špatné kondici jaderných reaktorů obou lodí (Ušakov měl v roce 1990 havárii jaderného reaktoru) a tedy velké obtížnosti (resp. velmi vysokých nákladech) zavést obě lodě do aktivní služby.
Modernizované lodě třídy Kirov se stanou nejsilnějšími plavidly ruského námořnictva. Počítá se s kompletní modernizací vnitřního vybavení, s novou sadou senzorů, podsystémů a samozřejmě zbraní. Lodě získají nová vertikální sila, která umožní použít širší paletu nejnovější protiletecké a protilodní raketové výzbroje.
Testy zbraní lodě Pjotr Velikij.
Hypersonické střely a nová protivzdušná obrana
Místo původních 20 vertikálních sil pro střely P-700 Granit loď získá 10 univerzálních vertikálních odpalovacích sil 3S-14-11442M (každé silo má 4 nebo 8 boxů pro střely) umožňující použití řízených střel rodiny Kalibr nebo střel Onyx. Vertikální šachty pojmou také vyvíjené hypersonické protilodní střely Zirkon.
Nová raketová sila získá jak křižník Admiral Nachimov, tak v blízké budoucností i Pjotr Velikij. “Křižník Pjotr Velikij začne procházet opravami v třetím čtvrtletí roku 2019. Opravy a vylepšení podle plánů skončí na konci roku 2022. Loď bude vybavena protilodními hypersonickými střelami Zirkon. Nyní jsou střely ve vývojovém testování a vstoupí do služby na konci testů,” komentovala před několika týdny modernizaci lodí tisková agentura TASS.
Dokončení vývoje a testování střely Zirkon se plánuje na rok 2020. Parametry střely jsou tajné, ale dolet je odhadován 300 až 400 km a rychlost na Mach 5 až Mach 7.
Vysoká hypersonická rychlost výrazně zkrátí obrannou reakční dobu lodě, na kterou střela útočí. Střela dokáže uletět vzdálenost 10 km do 6 sekund.
Počítá se také s modernizací protiletecké a protiraketové obrany. Stávající raketový systém S-300F/FM Pevnost doplní střely 48N6DMK (námořní verze 48N6DM) ze systému S-400 Triumf. Dolet střel je přibližně 250 km a dokážou působit proti cílům letící rychlostí až 4,8 km/s.
Loď pojme až 96 střel 48N6DMK. Vzhledem k ceně i pomalému tempu výroby raket systému S-400, lodě třídy Kirov budou vybaveny několika druhy protileteckých střel - půjde o jednoduší námořní verze 5V55R (dolet až 75 km), 48N6 (150 km) nebo 48N6E2 (195 km).
Mohutnou výzbroj tvoří rychlopalný dvojhlavňový kanón ráže 130 mm. / Public Domain
Mohutná výzbroj zustává
Lodě Kirov si i po modernizaci ponechají svou další mohutnou výzbroj. Je však otázkou, v jakém rozsahu "vedlejší" výzbroj projde modernizací.
Blízkou obranu lodi obstarává 196 střel systému 3K95 Dýka s doletem 12 km a 40 střel OSA-MK s doletem 15 km - oba systémy využívají vertikální sila. Podle dřívějších zpráv OSA-MK nahradí nové raketové komplety Poliment-Redut.
Zajímavou zbraní je univerzální dvojhlavňový rychlopalný kanón AK-130 ráže 130 mm na zádi lodi s kadencí 10 až 40 ran za minutu. Dělo dokáže ve spojitosti se senzory lodi střílet až na vzdálenost 23 km proti hladinovým cílům a na vzdálenost 15 km proti vzdušným cílům.
Blízkou ochranu lodi zajišťuje osm stanic AK-630 s 30mm rotačním kanónem AO-18 s účinným dostřelem 4 km (proti střelám 1,5 km) a šest výkonnějších hybridních kompletů 3K87 Kortik. Každá věž 3K87 obsahuje dva kanóny AO-18 a 24 střel 9M311 s doletem 1,5 až 10 km.
Lodě třídy Kirov disponují mohutnou protiponorkovou výzbroji. Posádka má k dispozici jeden vícenásobný raketový vrhač hlubinných pum RBS-1000 ráže 305 mm s dostřelem 1000 m. Ponorkovou výzbroj doplňují dvě věže RBU-12000 schopné střílet nejrůznější protiponorkovou raketovou munici a 10 torpédometů ráže 533 mm (pro torpéda a rakety).
Pro boj s ponorkami a k dalším úkolům lze využít námořní vrtulník Ka-25/27, pro který je na zádi vyčleněný hangár. Vrtulník může nést torpéda nebo hlubinné pumy.
Zdroj: Foxtrot Alpha, TASS
Související články
Americké námořnictvo vyzkoušelo balistické střely Trident
Americké námořnictvo (U.S. Navy) 7. a 9. října otestovalo dvě z ponorky odpalované balistické střely ...
- 12.11.2015
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy
Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...
- 22.11.2015
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
Dron UCLASS jako námořní vzdušný tanker?
Americké námořnictvo (U.S. Navy) pokračuje v programu bezpilotního námořního letounu UCLASS ...
- 03.02.2016
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Prudký pokles ceny ropy a jeho efekt na exportní země
Již po několik měsíců rapidně klesá cena ropy. Jestliže se v roce 2013 cena jednoho barelu ropy na ...
- 03.03.2016
- 3 komentářů
- Markéta Kabuďová
Upřimně řečeno mi trvání na stealth vlastnostech velkých oceánských lodí přijde jako nesmysl. Tyhle lodě jsou sledovány každou vteřinou od satelitů, přes REB, rozvědku až po ...Zobrazit celý příspěvek
Upřimně řečeno mi trvání na stealth vlastnostech velkých oceánských lodí přijde jako nesmysl. Tyhle lodě jsou sledovány každou vteřinou od satelitů, přes REB, rozvědku až po slídění ponorkami a domnívat se, že by nějaký "stealthizovaný" Kirov překvapil Američany tím, že by se jim najednou zjevil před LA je prostě utopie. Obráceně platí totéž, pochopitelně. Stealth má smysl pro malé početné jednotky, operující u členitého pobřeží. Visby, LCS, Skjold...Skrýt celý příspěvek
Ono hlavně RF nemá ba ani SSSR neměl cíl stát se námořní velmocí číslo jedna. Boj někde na otevřeném oceánu je tak sám o sobě dost sci-fi, pro koho je moře důležítější se pozná při ...Zobrazit celý příspěvek
Ono hlavně RF nemá ba ani SSSR neměl cíl stát se námořní velmocí číslo jedna. Boj někde na otevřeném oceánu je tak sám o sobě dost sci-fi, pro koho je moře důležítější se pozná při pohledu na mapu. Rusko má a vždy mělo ten problém, že musí kvůli své geografii udržovat tři samostatná loďstva a myslím, že nemají a neměli ambice řešit něco uprostřed pacifiku.
Ohledně smyslu takových lodí, no letadlovky stavět asi nebudou a pokud mají podpořit spojence nebo zapůsobit, hodí se to báječně...navíc pokud na velké lodě dají kvalitní PVO, budou moci dělat to co v Sýrii, pokrýt oblast zájmu z moře, bez obviňování dalšími státy, že cpou nejmodernější zbraně teroristůmSkrýt celý příspěvekstirlingu - nemůžeš to srovnávat s moderními loděmi. Tady jde právě o ten sentiment, marná sláva, je to kus historie. Klasická loď jakých už mnoho není a bude jich ubývat. Máš ...Zobrazit celý příspěvek
stirlingu - nemůžeš to srovnávat s moderními loděmi. Tady jde právě o ten sentiment, marná sláva, je to kus historie. Klasická loď jakých už mnoho není a bude jich ubývat. Máš pravdu, v konfrontaci s něčím moderním je ten rozpor zjevný, ale své kouzlo to má. Tady Pjotra Velikého eskortuje britský torpédoborec a to srovnání minulosti a budoucnosti těsně vedle sebe je dokonalé.
http://1url.cz/NtMGx...
Ještě víc to vynikne při srovnání stejné třídy - ruský Admiral Kulakov (správně vlastně Víceadmirál) a opět britský HMS Dragon.
http://1url.cz/xtMGA... Skrýt celý příspěvekstirling: mrkni se na další fotky třeba na googlu, ta co je zde je z úhlu ze kterého nevynikne jak je dlouhá, a ta dlouhá příď je právě krásná. Jinak ta přestavba na vrtulníkové ...Zobrazit celý příspěvek
stirling: mrkni se na další fotky třeba na googlu, ta co je zde je z úhlu ze kterého nevynikne jak je dlouhá, a ta dlouhá příď je právě krásná.
Jinak ta přestavba na vrtulníkové nosiče už mě také napadla. Problém Rusů je, že nedokáží postavit tak velkou loď, tak by využití trupů Kirova pro tento účel dávalo i přes enormní náklady smysl. Na druhou stranu by ale stejně chyběla schopnost pojmout dostatečné množství pozemních jednotek, a je otázkou, jestli by se vyplatilo investovat do vrtulníkové lodi bez výsadkových schopností, jaké má třeba Mistral. Jiná situace by byla, když by Rusové měli F-35B či něco podobného s kolmým startem, to už by pak bylo úplně o něčem jiném a investované děngi by se vyplatily.Skrýt celý příspěvekNevím jak se někomu může líbit tahle loď, když to porovnám s dnešní produkcí kde je vše krasně zakryto, má to jednoduché tvary tak tohle je opravdu ošklivé. Napadá mě přirovnání k ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím jak se někomu může líbit tahle loď, když to porovnám s dnešní produkcí kde je vše krasně zakryto, má to jednoduché tvary tak tohle je opravdu ošklivé. Napadá mě přirovnání k plujícímu vetešnictví...Skrýt celý příspěvek
on celý ten scénář "uprostřed Atlantiku" je víceméně chybné zadání. Celá VMF se soustředila na dvě vědi: 1) ubránění polárních oblastí s vlastními nosiči strategických zbraní tak, ...Zobrazit celý příspěvek
on celý ten scénář "uprostřed Atlantiku" je víceméně chybné zadání. Celá VMF se soustředila na dvě vědi:
1) ubránění polárních oblastí s vlastními nosiči strategických zbraní tak, aby byly schopny provést první úder/protiúder neobtěžovány ponorkami a plavidly NATO.
2) zabránění námořním silám NATO (US NAVY) v přiblížení se k vlastnímu pobřeží a provedení vylodění.
Operační svaz kolem letadlovky, hlavně ten první, by měl co dělat. Jde o to, že letadla by sice do vzduchu nejspíš stihli vyslat, ale na místě pilotů bych se bál, že nebudu mít kde přistát. Nejde tutotiž jen o Kirovy, ale ze stejného důvodu se zaváděly i ponorkové nosiče projektu 949 (Granit/Antěj). Celé by to tedy vypadalo spíš tak, že na moři by svaz možná čelil stíhacím ponorkám, ale spíš by celé VMF zůstalo v severním oceánu rozmístěné kolem přístupů a jak by tam něco strčilo čumák, tak by se po tom sesypalo všechno. Kirovy a jejich svazy by dle mého sloužily spíš jako jakási vějička, která by měla na sebe navázat hlavní sílu svazu (tj. letadla), aby ponorky a další plavidla měly dost času odpálit svoje rakety. A prorazit obranu Kirova a dalších podpůrných plavidel (notabene nejspíš s krytím z pozemních základen) by byl docela oříšek i pro palubní křídlo.
Pokud se teda bavíme v časech někdy těch 80 let. Dneska je to zas trochu jiná liga, NAVY dosti "uteklo" (i když o některé kapacity přišlo a třebas proti bombardérům s dlouhým doletem nesoucím protilodní ŘS prakticky nemá co nasadit).
Kozlus: ony takovýhlle přestavby jsou vždycyk tak drahý, že se nakonec vyplatí to postavit nový. Možná přestavba na velký vrtulníkový křižník by v úvahu připadala (neco jako plánovali s Iowama).Skrýt celý příspěvekalexa: Pre menej inteligentných medzi ktorých patrím aj ja - ako tvoj príspevok súvisí s témou "Hypersonické střely pro ruské raketové křižníky Kirov" Tak, že máme další ...Zobrazit celý příspěvek
alexa: Pre menej inteligentných medzi ktorých patrím aj ja - ako tvoj príspevok súvisí s témou "Hypersonické střely pro ruské raketové křižníky Kirov"
Tak, že máme další prezentaci něco super, co je ale zároveň nákladné a ekonomická situace v Rusku brzdí či zastavuje jiné programy (prezentované stejně). Takže myšlenka k tématu je - skutečně proběhne tato modernizace celé třídy nebo je to jenom další výkřik do tmy.Skrýt celý příspěvekNo, podle mě by se právě nemuselo "dlabat" o mnoho více, než při generálce. Hangár a palubu stavíš až nad tím, s komíny problém není... Rusové mají problém se suchými doky pro ...Zobrazit celý příspěvek
No, podle mě by se právě nemuselo "dlabat" o mnoho více, než při generálce. Hangár a palubu stavíš až nad tím, s komíny problém není...
Rusové mají problém se suchými doky pro velké lodě. Gro měli v Nikolajevu. Na tohle by měli kapacity snáze, než stavbu nových plavidel kategorie 250m+ od nuly.Skrýt celý příspěvekPrestavet to na letadlovku by urcite slo, ale ma to smysl? Musis tu letadlovku naplanovat, pak vzit Kirova a vydlabat ho, celej trup zgeneralkovat a zastavet novy vnitrnosti. Neni ...Zobrazit celý příspěvek
Prestavet to na letadlovku by urcite slo, ale ma to smysl? Musis tu letadlovku naplanovat, pak vzit Kirova a vydlabat ho, celej trup zgeneralkovat a zastavet novy vnitrnosti. Neni lepsi uz rovnou postavit celou novou lod?Skrýt celý příspěvek
Ještě mě napadlo, jak s modernizací těchto plavidel "ladí" plány na "Liděr". Modernizovat 4 Kirovy (IMHO 3 je smysluplné maximum, vzhledem ke stavu Ušakova i reálné potřebě) a ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě mě napadlo, jak s modernizací těchto plavidel "ladí" plány na "Liděr". Modernizovat 4 Kirovy (IMHO 3 je smysluplné maximum, vzhledem ke stavu Ušakova i reálné potřebě) a ještě stavět Liděry jednak nedává moc smysl, za druhé na to Rusové nemají, zvláště s ropou pod 50 dolarů.
Logikova poznámka o udržení know-how mi přijde podstatná a na místě a možná se Rusové chtějí vyhnout smutnému osudu Royal Navy.
Otázka do pranice - co využít velké, pevné a relativně dobře chráněné trupy Kirovů k přestavbě na střední letadlovou loď?Skrýt celý příspěvekNadhozený scénář je sice velmi zajímavý, ale reálně by k němu nikdy nedošlo. Současný Petr Veliký proti svazu s CVN samozřejmě víceméně šanci nemá (s konvenčními střelami jistě ...Zobrazit celý příspěvek
Nadhozený scénář je sice velmi zajímavý, ale reálně by k němu nikdy nedošlo. Současný Petr Veliký proti svazu s CVN samozřejmě víceméně šanci nemá (s konvenčními střelami jistě ne), po modernizaci by to bylo nesmírně bolestivé střetnutí pro obě strany. Ale pochybuji, že by se PV pouštěl do konfliktu se svazem CVN bez leteckého/raketového krytí. PV je dobře chráněná plovoucí PLO/PRO základna s extrémní autonomií. Myslím, že solo útok na task group s CVN není v jeho popisu práce.
Řekl bych, že jeho velikost dnes přináší výhody v odolnosti (přecijenom se nemohu zbavit dojmu, že většina dnešních protilodních střel stále počítá s odolností lodí někde na úrovni Falklandského konfliktu), redundanci systémů (ať již poškození či spolehlivost), nautických vlastnostech, autonomii a palebných průměrech. Modernizaci všech kusů vidím jako problematickou nejen po stránce nákladů, ale i smyslu. Pochybuji, že by Rusko mělo potřebu (a potenciál) vést více než dva konflikty daleko od Ruska paralelně.Skrýt celý příspěvekZa mě osobně je třída Kirov jednou z na pohled nejelegantnějších válečných lodí, ale do budoucna si tímto krokem ruské námořnictvo z finančního hlediska kope hrob. Náklady na ...Zobrazit celý příspěvek
Za mě osobně je třída Kirov jednou z na pohled nejelegantnějších válečných lodí, ale do budoucna si tímto krokem ruské námořnictvo z finančního hlediska kope hrob. Náklady na modernizaci budou samy o sobě velké, a ty na provoz budou časem zničující. Do nedávna ruské námořnictvo postupovalo velice racionálně, když se s ohledem na schopnosti svého průmyslu i ekonomiky soustředilo na umísťování co největších zbraní na co nejmenší plavidla. Nová moderní plavidla. A najednou jim jakoby ruplo v bedně a pouští se do takového šílenství. A ve výsledku tím získají pouze 4 lodě, které jim stejně v měření sil s USN už kvůli její drtivé početní převaze nebudou nic moc platné. A pro omezené nasazení typu Sýrie menší a dobře vyzbrojené jednotky s ekonomickým provozem bohatě stačí. Na strategické záležitosti jaderného rázu mají ponorky. Peníze, kterých už nemají zrovna mnoho, by se daly investovat dle mého názoru mnohem efektivněji, a to do čehokoliv jiného, než do třídy Kirov.Skrýt celý příspěvek
Dôvod modernizácie těchto krížnikov je i značne obmedzená kapacita ruských lodení stavať väčšie plavidlá. Jednoducho dnes Rusi nevedia postaviť náhradu, lebo značná časť kapacít ...Zobrazit celý příspěvek
Dôvod modernizácie těchto krížnikov je i značne obmedzená kapacita ruských lodení stavať väčšie plavidlá. Jednoducho dnes Rusi nevedia postaviť náhradu, lebo značná časť kapacít na stavbu veľkých lodí bývaléhoZSSR ostala na Ukrajine. I s modernizáciami majú Rusi opakovane problémy a možno predpokladať, že tento "zvyk" postihne i atómové křižníky. Situáciu Rusom komplikuje i fakt, že ich flotily sú pomerne oddelené a i tie obmedzené kapacity čo majú sú použiteľné len pre dané flotily, alebo sa musí plavidlo presunúť do dokov samo, čo nie je problém pri funkčních pavidlách, ale problém pre poškodené, resp. schátrané plavidlá. Takéto presuny sú zdĺhavé, drahé a i dosť riskantné z hľadiska možnej straty plavidla pri nepriaznovom počasí.
Plánovaná modernizácia sice vytvorí moderné plavidlá (ak teda sa vôbec podarí v plánovanom rozsahu) ale mimoriadne prevádzkovo nákladné. Otázkou je či vôbec Rusko takéto plavidlá vôbec potrebuje - či by neboli vhodnejšie menšie plavidlá s menšími výkonmi, ale podstatne nižšími prevádzkovými nákladmi.Skrýt celý příspěvekVycet vyzbroje je urcite hodne zajimavej. Spis by me ale zajimalo, kolik cilu je lod schopna zaroven sledovat a na kolik zaroven navadet rakety. To by mel byt znacne limitujici ...Zobrazit celý příspěvek
Vycet vyzbroje je urcite hodne zajimavej. Spis by me ale zajimalo, kolik cilu je lod schopna zaroven sledovat a na kolik zaroven navadet rakety. To by mel byt znacne limitujici faktor.
nadporucik: dobra otazka. Po WW II to Americani testovali na vyrazenych lodich a jestli si to spravne pamatuju, tak 500 kt hlavice by celej svaz rozhodne neznicila. Ty lode jsou totiz dost roztazeny okolo toho nejdulezitejsiho - tedy okolo letadlovky. Ale ta hlavice by mirila prave na tu letadlovku, takze tu by to v pripade zasahu znicilo, coz by znacne snizilo vyznam celeho svazu a ten by tedy byl vice mene vyrazen. Bez letecke podpory a pruzkumu...Skrýt celý příspěvekProblém VMF je dle mého názoru těžká pod financovanost . Z mého pohledu je investice do třídy Kirov logická, ale bohužel ne z důvodu střetu s US Navy, ale jako součást operační ...Zobrazit celý příspěvek
Problém VMF je dle mého názoru těžká pod financovanost . Z mého pohledu je investice do třídy Kirov logická, ale bohužel ne z důvodu střetu s US Navy, ale jako součást operační skupiny (fakt se v námořní terminologii nevyznám) pro vedení obojživelných operací. VMF dlouhodobě počítá s získáním provádět obojživelné operace (viz. pořízení Mistralu) a třída Kirov by dle mě působila jako podstatný prostředek prostorové PVO. Stroje z lodi Admirál Kuzněcov by se mohly soustředit na podporu pozemních jednotek. (Omlouvám se, ale u námořnictva jsem fakt lajk)Skrýt celý příspěvek
shania: Zas je otázka, proč je modernizují - rozebírají se tu šance proti jednomu operačnímu svazu USA, přičemž ten jich má osm. Takže protiváha to v současné situaci ...Zobrazit celý příspěvek
shania: Zas je otázka, proč je modernizují - rozebírají se tu šance proti jednomu operačnímu svazu USA, přičemž ten jich má osm. Takže protiváha to v současné situaci není.
Takže evidentně buďto budou mít na další svazy, anebo ta investice není myšlena jako reálná neutralizace amerických operačních svazů, ale je to zaměřeno na ostatní země - a nebo jako "váha" pro nátlak na USA v době míru. A v této roli udělá daleko větší službu jeden obr, než svaz malejch plavidel, už proto, že obr vydrží na misi o hodně déle, než malá plavidla, kvůli prestiži atd...
V každém případě bude jako jeden z motivů uchování schopnosti armády operovat s takto velkými loďmi a svazy postavenými kolem nich - pokud by místo toho šli cestou fregat, tak ztratí schopnosti a know-how, které sice v této oblasti nemají v porovnání extra velké, ale furt se řadí mezi "námořní velmoci" první kategorie, což by orientací na menší plavidla asi ztratili - a to jak v oblasti prestiže, o kterou jde Rusku hodně, tak i reálných schopností námořnictva.
Ještě bych podotknul, že u letadel se také v jednu dobu zdálo, že malí rychlí stíhači ve velkém množství zajistí převahu - s vývojem sofistikovanějších zbraní to však vypadá, že letadla naopak budou růst a není vyloučeno, že budoucí "králové vzduchu" budou velké bombardéry, kryté roji dronů a laserovými zbraněmi. U lodí se dá čekat totéž. No nechám těch utopických vizí... :-)Skrýt celý příspěvekPokud se ten scénář odehrává uprostřed Pacifiku, tak Ruský svaz bude mít velký problém bez vlastního letectva (pokud by měli letadlový křížník, tak by ty šance byli lehce ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se ten scénář odehrává uprostřed Pacifiku, tak Ruský svaz bude mít velký problém bez vlastního letectva (pokud by měli letadlový křížník, tak by ty šance byli lehce vyšší).
I když svaz okolo Kirova se může blížit v protiraketové obraně CVN, tak proti letectvu i jen jedné letadlové lodi nemá šanci a v e hře by byli i těžké bombardéry a průzkumné letouny.
Všechny výhody od průzkumu, REB až po první uder má na své straně CVN.
S-400 neudělá vůbec nic se superhornety a growlery, které se v klidu dostanou na 60km pod horizontem radaru, můžou útočit ze všech stran a mít silnou REB podporu. I tak by bylo potřeba hodně HARM, Harpoonu (za pár let LRASM).
Rusové podobný uder vrátit nemůžou, takže buď pošlou bombardery bez ochrany, nebo se budou modlit že svaz najede do jedné z jejich ponorek o kterých nemají tušení.
-------------------------------
Je možná dobře že ty lodě nenechají shnít, ale i tak ty investice měli dát do lehčích moderních lodí. Měli by jich pak aspoň víc.Skrýt celý příspěvekTen počet modernizovaných krížnikov je už dnes nereálny. Admiral Nachimov je v procese moderniácie a jej ukončenie sa čaká cca v roku 2018 a potom by mal byť do troch rokov ...Zobrazit celý příspěvek
Ten počet modernizovaných krížnikov je už dnes nereálny. Admiral Nachimov je v procese moderniácie a jej ukončenie sa čaká cca v roku 2018 a potom by mal byť do troch rokov modernizovaný dnes jediný funkčný Pjotr Velikij. A tu sa zrejme výpočet končí ...
Admiral Ušakov bol v najhoršom technickom stave a do dlhom "meditovaní" čo s ním by mala v tomto roku začať jeho likvidácia. Admiral Lazarev je v lepšom stave, ale jeho osud je dosť neistý a zrejme skončí podobne.
To je plán ruského námorníctva, ale možno predpokladať, že v prípadoch začínajúcih škrtov padnú z obeť i prvé plánované plavidlá a to zrejme obmedzením rozsahu modernizácie. Predpokladané náklady na každé plavidlo sú cca miliarda dolárov a možno očakávať ešte rast nákladov.Skrýt celý příspěvekmadrabbit: A co tenhle pohled na tuto zprávu. Je to nějaký čas, co bylo prezentováno: - nákup PAK FA - vývoj PAK DA - vývoj obřího dopravního letounu poháněného ...Zobrazit celý příspěvek
madrabbit:
A co tenhle pohled na tuto zprávu. Je to nějaký čas, co bylo prezentováno:
- nákup PAK FA
- vývoj PAK DA
- vývoj obřího dopravního letounu poháněného elektromotory
- video s konceptem autonomních pozemních dronů schopných zničit cokoliv
- info o plánovaných počtech Armaty
Pre menej inteligentných medzi ktorých patrím aj ja - ako tvoj príspevok súvisí s témou "Hypersonické střely pro ruské raketové křižníky Kirov"Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...