Francie testuje kanon ráže 140 mm pro evropský tank budoucnosti
- 29. 1. 2019
- 39 komentářů
- Jan Grohmann
Podle IHS Janes francouzská firma Nexter testuje na tanku Leclerc kanon ráže 140 mm. Právě kanon ráže 140 mm je zvažován pro budoucí evropský hlavní bojový tank MBT (Main Battle Tank), který vzniká v rámci francouzsko-německého programu MGCS (Main Ground Combat System).
Nové informace o testování francouzského kanonu ráže 140 mm se objevily na londýnské konferenci IAV 2019 (International Armoured Vehicles 2019). Není však jasné, zda IHS Janes mluví o nějakých nejnovějších testech nebo referuje o projektu, který de facto běží od konce 80. let minulého století.
Na sklonku studené války totiž země NATO zvažovaly vývoj výkonnějšího nástupce standardních tankových kanonu ráže 120 mm. Mělo jít o reakci na nově zaváděné sovětské tanky T-80 a T-90. Nešlo o nic jiného než o pokračující souboj mezi pancířem a zbraní, kdy kanon ráže 105 mm byl v 80. letech nahrazen kanonem ráže 120 mm a v 90. letech měl být zaveden kanon ještě větší ráže.
Alianční země se nakonec rozhodly pro kanon ráže 140 mm. Testy úspěšně probíhaly v Evropě i ve Spojených státech. Došlo také k demonstrační zástavbě kanonu ráže 140 mm do tanků Abrams, Leopard 2 i Leclerc (viz dále).
Po rozpadu Sovětského svazu ale potřeba kanonu této ráže zmizela. Navíc německá firma Rheinmetall v 90. letech představila prodloužený kanon ráže 120 mm o délce 55 ráží (L55), který oproti kratší variantě L44 vykazoval lepší výkony a o 1500 metrů delší účinný dostřel. Tímto kanonem jsou vyzbrojeny například německé, španělské a řecké Leopardy 2.
Každopádně ve Francii vývojové práce na kanonu ráže 140 mm skončily úspěšně v roce 1996. Testy tehdy prokázaly, že kanon ráže 140 mm má o 50 % lepší penetrační účinky (při použití podkaliberní průbojné munice APFSDS) než 120mm kanon. Je zajímavé, že podle nejnovější zprávy IHS Janes má mít kanon ráže 140 mm (zřejmě za použití nejnovější munice) až o 70 % lepší penetrační účinky.
Francie poté na konci 90. let přistoupila k zástavbě kanonu do upravené věže T4 tanku Leclerc. Konstruktéři museli změnit celou konstrukci věže i nabíjecího automatu, vždyť munice ráže 140 mm měří na dálku 1500 mm. Věž T4 tak místo čtyřiceti nábojů ráže 120 mm pojala jen 31 nábojů s tím, že 22 nábojů bylo připraveno v nabíjecím automatu. Stejně tak se samozřejmě snížila pracovní rychlost nabíjecího automatu a tedy i rychlost střelby.
Porovnání munice ráže 140 mm s cvičnou municí ráže 120 mm (BSCC 120 F1); větší foto / Autor neznámý
Je třeba počítat také s výrazně větší hmotností munice. Hmotnost podkaliberního 140mm náboje je cca 40 kg, kdežto 120mm náboje mají hmotnost 19 až 23 kg. Třicet 140mm nábojů má tedy hmotnost 1200 kg, stejný počet 120mm nábojů 860 kg. V případě použití 140mm kanonu je tak nezbytně nutný nabíjecí automat.
Na druhou stranu, současné tanky nesou několik druhů munice ‒ např. podkaliberní, kumulativní, tříštivo-trhavé, „brokovnicové“ (např. M1028) nebo munici k ničení překážek (např. M908). V případě velké ráže však mohou nést pouze jeden nebo dva typy univerzální munice pro všechny cíle. Zmenší se tak nevýhoda nižšího počtu převážené munice.
Každopádně vývoj se zastavil v roce 2001 a francouzský super kanon i s věží T4 byl uložen do skladu. Jak ale víme, „konec dějin“ se nekonal a nenastal ani konec tanků, jak někteří předpokládali. K obratu došlo v roce 2015, tedy rok po ruské anexi Krymu ‒ firma Nexter vyvezla věž ze skladu a usadila ji na nepoužívaný podvozek tanku Leclerc. Tuto informaci společně s prvními fotkami tanku Leclerc s kanonem ráže 140 mm zveřejnil francouzský časopis Trucks & Tanks v roce 2016.
Poslední fotky tanku Leclerc se 140mm kanonem a novým maskováním vyvinutým v rámci programu Scorpion (Synergie du contact renforcée par la polyvalence et l'infovalorisation) se objevily v roce 2017. Kdo fotky pořídil a zveřejnil, není známo, má se ale za to, že tyto „uniklé“ fotky posloužily firmě Nexter k propagačním účelům, a to v době, kdy byl Západ „v šoku“ z nového ruského tanku T-14 Armata. Nicméně ani v roce 2016 ani v roce 2017 oficiální místa neuvedla, proč Leclerc získal věž T4 a kanon ráže 140 mm.
Leclerc v akci
Podle IHS Janes firma Nexter provedla již 200 testovacích výstřelů, ale není jasné, k jakému časovému období se tento údaj váže. Zřejmě jde o období od roku 2015 do současnosti.
Trošku světla do problému vnesl Mike Duckworth, viceprezident regionálního prodeje společnosti Nexter, který pro německý magazín Mönch uvedl: „Měli jsme vybavení [T4 a kanon ráže 140mm ]… šlo o to ukázat, že bychom jej mohli umístit na 50t tank Leclerc, z hlediska použitého podvozku a pracovních tlaků. Neříkáme ale, že MGCS získá 140mm hlaveň. Konceptuální studie stále probíhají.“
V každém případě nové informace zveřejněné na konferenci IAV 2019 ukazují na zvýšený zájem o výkonnější tankové kanony. O samotném projektu nového evropského tanku MGCS není toho příliš známo, ale tank zřejmě dostane buď kanon ráže 140 mm nebo nedávno představený kanon ráže 130 mm (L51) od firmy Rheinmetall. Oba kanony lze navíc případně použít ve stávajících tancích Leopard 2 nebo Leclerc. Výhodou 130mm kanonu je, že svými rozměry (délkou) a hmotností se příliš neliší od stávajícího 120mm kanonu (L55).
Použití kanonu větších ráží však sebou přináší závažné technické výzvy. Hlaveň je těžší, což ovlivní robustnost uchycení hlavně, použitý stabilizátor střelby i servopohony. Společně s použitím výrazně větších nábojů vzrostou celkové rozměry a hmotnost věže, což se zase odrazí na nutnosti použít robustnější podvozek. Samozřejmě větší munice bude klást větší nároky na muniční logistiku.
Na výstavě Eurosatory 2018 francouzské a německé firmy představily hybrid mezi tankem Leopard 2 a Leclerc.
Větší provozní tlak kanonu ráže 140 mm sice umožňuje dosažení úsťové rychlosti 2000 m/s a více, ale zároveň snižuje životnost uchycovacích prvků hlavně a samotné hlavně. Je otázkou, jaká bude životnost kanonu ráže 140 mm oproti současným tankovým kanonům. Podle Defence24 zpětný ráz kanonu ráže 140 mm dosahuje 80 tun.
Ať už je to tak nebo tak, před konstruktéry MGCS stojí jasný úkol ‒ zajistit, aby nový evropský tank s kanonem ráže 130 mm nebo 140 mm dokázal probít čelní pancíř ruských tanků T-14 Armata. Pokud hranice průbojnosti nejvýkonnější APFSDS munice leží někde kolem 800 mm (přesné údaje jsou tajné) válcovaného pancíře (RHAe), tak kanon ráže 140 mm s příslušnou APFSDS municí (pokud uvěříme v 70% nárůstu výkonu) někde kolem 1300 mm RHAe.
Navíc francouzská firma Nexter pracuje na technologii, která může výrazně zvýšit přesnost tankové munice a tedy zvýšit efekt v cíli. Nexter vyvíjí podkaliberní SHARD a kumulativní POLYNEGE munici, která může letět po naprogramované dráze nebo být naváděná pomocí laserového paprsku. Laserové navádění například umožní zasahovat slabá místa tanku, například mezery mezi reaktivním pancířem nebo prostor mezi podvozkem a věží.
Navíc na chystané výstavě IDEX 2019 ve Spojených arabských emirátech firma Nexter podle Duckwortha představí koncept spolupráce tanku a malého bezpilotního letadla. Tankový dron může mimo jiné sloužit ke značkování cílů a k navádění munice SHARD nebo POLYNEGE. Není třeba dodávat, že jde o technologie (nebo přístupy), které mohou být začleněny do nového tanku MGCS.
Související články
Leopard 3: Německo vyvíjí nástupce tanků Leopard 2
Německý parlament schválil přidělení financí k programu vývoje nového hlavního bojového tanku ...
- 07.01.2015
- 21 komentářů
- Jan Grohmann
Tank Leopard 3: Německo a Francie společně?
Německo oznámilo oficiální zahájení koncepčních prací na novém hlavním bojovém tanku Leopard 3. Dle ...
- 25.05.2015
- 115 komentářů
- Jan Grohmann
Francouzský tank Leclerc s dělem ráže 140 mm
Před několika dny se na internetu objevily fotky francouzského tanku Leclerc s kanónem ráže 140 mm. ...
- 15.05.2017
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
Eurotank: Hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc
Firma KNDS (KMW+Nexter Defense Systems), joint venture německé KMW a francouzské Nexter, na výstavě ...
- 11.06.2018
- 32 komentářů
- Jan Grohmann
Otazka na Admin.
Na niektore prispevky sa neda reagovat. Aspon ja mam takyto problem. Kde je problem?Otazka na Admin.
Na niektore prispevky sa neda reagovat. Aspon ja mam takyto problem. Kde je problem?40 kg náboje... nechtělo by se mi nakládat munici. Chápu výhodu průraznosti a dostřelu, ale logistika a manipulace bude masakr. Taky by mě docela zajímalo, jak "šetrně" se ta 140 ...Zobrazit celý příspěvek
40 kg náboje... nechtělo by se mi nakládat munici. Chápu výhodu průraznosti a dostřelu, ale logistika a manipulace bude masakr. Taky by mě docela zajímalo, jak "šetrně" se ta 140 chová k nosiči. Ten přece musí schytat min. 1,5 násobek energie, co v případě 120. Takové ukotvení a pohon věže, adaptivní podvozek atd...Skrýt celý příspěvek
S tou 40kg municiou a jej dlzkou mas pravdu. Na to musia byt dvaja chlapi vonku a dvaja v tanku a aj oni musia mat dobre bicepsy. Som zvedavy kolko bude vazit rusky kaliber 152mm
S tou 40kg municiou a jej dlzkou mas pravdu. Na to musia byt dvaja chlapi vonku a dvaja v tanku a aj oni musia mat dobre bicepsy. Som zvedavy kolko bude vazit rusky kaliber 152mm
tu je vyhoda zapadnej koncepcie so zasobnikom dobre pristupnym v zadnej casti veze. Dost dobre si viem predstavit municne vozdilo co nabije ten zasobnik. Ale tahat to po jednom do ...Zobrazit celý příspěvek
tu je vyhoda zapadnej koncepcie so zasobnikom dobre pristupnym v zadnej casti veze. Dost dobre si viem predstavit municne vozdilo co nabije ten zasobnik. Ale tahat to po jednom do karuselu v Armate bude celkom zahulSkrýt celý příspěvek
a armatu nemoze nabijat municne vozidlo automatickym podavacom cez odklopenu prepazku do karuseloveho portu?
a armatu nemoze nabijat municne vozidlo automatickym podavacom cez odklopenu prepazku do karuseloveho portu?
o Armate sa toho nevie dost a zatial vychadzam z toho ako sa nabijal karusel u doterajsich konstrukcii. Ostatne neviem si dost dobre predstavit ako by to municne vozidlo malo ...Zobrazit celý příspěvek
o Armate sa toho nevie dost a zatial vychadzam z toho ako sa nabijal karusel u doterajsich konstrukcii. Ostatne neviem si dost dobre predstavit ako by to municne vozidlo malo zvrchu pristup cez cely mechanizmus nabijacieho mechanizmu a veze do karuselu. I ked iste, mozno na to Rusi mysleli, ale skor to nepredpokladam.
Tak si posadka prinajhorsom zamaka kym tam dostane municiu a kedze rusi maju delenu municiu tak ta vaha bude rozdelena.Skrýt celý příspěvek
Příběh těchto fotografií je celkem zajímavý a ne přesně takový, jak článek uvádí. Fotografie byly pořízeny a zaslány jistým člověkem blízkým tomu projektu (evidentní...) jedné ...Zobrazit celý příspěvek
Příběh těchto fotografií je celkem zajímavý a ne přesně takový, jak článek uvádí. Fotografie byly pořízeny a zaslány jistým člověkem blízkým tomu projektu (evidentní...) jedné osobě pracující na počítačové hře Armored Warfare nikoliv za účelem zveřejnění, ale pod příslibem mlčenlivosti za účelem přidání toho tanku do výše zmíněné hry. Co vedlo dotyčného k tomuto činu (vývojáři hry jsou rusové, celkem solidně napojení na ruský politický systém) lze jen spekulovat.
Pár dní poté, co byly fotografie předány vývojářům, je někdo z nich postnul na forum Otvaga. Je zajímavé, že "neunikly" všechny, některé zajímavé (např. maketa nabíjecího systému) se na webu neobjevily. No, ale když už byly venku, tak jsem je repostnul na svůj blog a odtamtud se začaly šířit.Skrýt celý příspěvekOtázkou je či má nejaký "superkanón" vôbec zmysel ... Tak ako v minulosti i dnes je síce pre tank boj s tankami protivníka dôležitý ... ale stále len okrajovým prvkom úloh na ...Zobrazit celý příspěvek
Otázkou je či má nejaký "superkanón" vôbec zmysel ...
Tak ako v minulosti i dnes je síce pre tank boj s tankami protivníka dôležitý ... ale stále len okrajovým prvkom úloh na bojisku.
Na drvivú väčšinu cieľov stačí dnešný "normálny" kanón so zavedenou muníciou. Jediným cieľom "hodným" superkanóna by boli len najmodernejšie tanky ... a aj to len maximálne z čela ... .
Ten "normálny" kanón zrejme nezničí Armatu z čela ... ale ak ho zasiahne v rýchlom slede dva-tri krát .... tak pochybujem či bude Armata ešte schopná na to adekvátne odpovedať i ke´ď nebude zničená ...
Skrátka sa mi to zdá celkovo zbytočný "rozruch" .... väčší význam na bojisku má rýchle predávanie informácií a kto dosiahne informačnú prevahu, tak si dokáže poradiť i s teoreticky silnejším protivníkom.
KV-1 kanónom i pancierovaním úplne deklasoval nemecké stroje ... i tak sa mimo výnimiek nedokázal poriadne presadiť ....Skrýt celý příspěveksuhlasim. na moderne tanky staci zaviest inteligentnu municiu ktora celny pancier obijde a zautoci na tank zhora.. a zaviest taku municiu bude urcite lacnejsie ako vyvoj noveho ...Zobrazit celý příspěvek
suhlasim. na moderne tanky staci zaviest inteligentnu municiu ktora celny pancier obijde a zautoci na tank zhora.. a zaviest taku municiu bude urcite lacnejsie ako vyvoj noveho dela, novej municie a redesign tankov..Skrýt celý příspěvek
tyhle střely jsou ale docela pomalé a zvládne je pokrýt APS. Docela se mi líbí ten francouzský koncept zvýšit přesnost a zasahovat slabá místa nepřítele. Přeci jen s vysokou ...Zobrazit celý příspěvek
tyhle střely jsou ale docela pomalé a zvládne je pokrýt APS. Docela se mi líbí ten francouzský koncept zvýšit přesnost a zasahovat slabá místa nepřítele. Přeci jen s vysokou úsťovou rychlostí střela těch X kilometrů překoná rychleji než raketa. Za mě je ta L/51 ráže 130 mm maximum smysluplného. Ideální by bylo couvnout zpátky k ráži 105 mm, ale zvýšit výkon - tedy využít top technologie (railgun nebo něco pokrokového).Skrýt celý příspěvek
OK, ale aj APS má svoju kapacitu nábojov. Ja sa už dlho prikláňam k názoru, že v podstate nemá význam totálne zničiť tank ale stačí ho iba tak znefunkčniť, aby jeho bojová hodnota ...Zobrazit celý příspěvek
OK, ale aj APS má svoju kapacitu nábojov. Ja sa už dlho prikláňam k názoru, že v podstate nemá význam totálne zničiť tank ale stačí ho iba tak znefunkčniť, aby jeho bojová hodnota bola nulová. Že ho neskôr opravia, to už je iná vec. A na toto netreba "monštrá" 130-140-152mm. Ušetrená hmotnosť na také "obludy" sa dá využiť inakšie.Skrýt celý příspěvek
k tomuto sa dlho priklanala aj vacsina armad ktore vyradovali tanky z vyzbroje, pripadne redukovali ich pocty. Ved na bojisku presytenom roznymi protitankovymi prostriedkami ...Zobrazit celý příspěvek
k tomuto sa dlho priklanala aj vacsina armad ktore vyradovali tanky z vyzbroje, pripadne redukovali ich pocty. Ved na bojisku presytenom roznymi protitankovymi prostriedkami nesenymi pechotou nemaju tanky sancu. A potom prisla Ukrajina, skusenosti z Iraku ci Afganu a karta sa obratila. Stale plati, ze najspolahlivejsi sposob ako vyradit tank je iny tankSkrýt celý příspěvek
Slavoslav ... a potom prisla Ukrajina, skusenosti z Iraku ci Afganu a karta sa obratila.... 1/ V Afganistane boli nejaké tankové bitky :) 2/ A teraz bez irónie - boli na Ukrajine ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav
... a potom prisla Ukrajina, skusenosti z Iraku ci Afganu a karta sa obratila....
1/ V Afganistane boli nejaké tankové bitky :)
2/ A teraz bez irónie - boli na Ukrajine nejaké tankové bitky?Skrýt celý příspěvekv Afgane tankove bitky neboli ani v Iraku pokial viem. Len sa ukazalo, ze rozlusknut tank pri spravnom nasadeni nie je tak lachke ako sa predpokladalo a je ucinnou zbranou aj na ...Zobrazit celý příspěvek
v Afgane tankove bitky neboli ani v Iraku pokial viem. Len sa ukazalo, ze rozlusknut tank pri spravnom nasadeni nie je tak lachke ako sa predpokladalo a je ucinnou zbranou aj na dnesnom bojisku.
Na Ukrajine boli aj nejake tankove strety.
https://www.armadninoviny.cz/t...
kazdopadne po Ukrajine sa zacala prehodnocovat uloha tankov na bojisku a armady ich zas zacali vytahovat zo skladovSkrýt celý příspěvekTak docela čekám, že bude do systému APS zapojen i dálkově ovládaný kulomet na věži (aby zničil přilétající raketu) nebo v budoucnu laser, který má výhodu v tom, že nepotřebuje ...Zobrazit celý příspěvek
Tak docela čekám, že bude do systému APS zapojen i dálkově ovládaný kulomet na věži (aby zničil přilétající raketu) nebo v budoucnu laser, který má výhodu v tom, že nepotřebuje žádnou munici.
Kanón L/51 ráže 130 mm jsem zmínil kvůli tomu, že je stejně dlouhý a těžký jako L/55 (myslím že i lehčí). Problém jen ve větší munici a nutnosti osadit nabíjecí automat. Monstra jsou tedy spíš až kanóny ráže 140 a 152 mm, kterým bych se taky radši vyhl.
ps. menší počet vezené munice ráže 130 mm by se dal řešit jako v Americe, kdy se výhledově počítá jen s průbojnou a univerzální (programovatelnou).Skrýt celý příspěvekOtázku by som nestaval iba tak, či dokážu dnešné kanóny znefunkčniť nepriateľský tank, ale hlavne na akú vzdialenosť. S kalibrom na nezvyšuje iba prieraznosť, ale hlavne účinný ...Zobrazit celý příspěvek
Otázku by som nestaval iba tak, či dokážu dnešné kanóny znefunkčniť nepriateľský tank, ale hlavne na akú vzdialenosť. S kalibrom na nezvyšuje iba prieraznosť, ale hlavne účinný dostrel, ktorý naopak súper lepším pancierovaním skracuje.Skrýt celý příspěvek
alexa123:"1/ V Afganistane boli nejaké tankové bitky :)"
Tank může působit i jako podpora pěchoty. Prostě místo málo výkoného "Bradley", si tam poslal M1...alexa123:"1/ V Afganistane boli nejaké tankové bitky :)"
Tank může působit i jako podpora pěchoty. Prostě místo málo výkoného "Bradley", si tam poslal M1...
Dusan, ale o tom je celá historie zbrani. Vyrobit tu co dokáže protivníka vyřadit. KV-1 - dojel na mobilitu... Dnes, už ti nikdo nebude vyrábět 1000 ks serie, aby se mohlo hrát na ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan, ale o tom je celá historie zbrani. Vyrobit tu co dokáže protivníka vyřadit.
KV-1 - dojel na mobilitu... Dnes, už ti nikdo nebude vyrábět 1000 ks serie, aby se mohlo hrát na 2-3 vystřelí. Prostě protivníka budeš překonávat všude. Nejen v pancíři, výzbroji, ale i mobilitě, informaci, munici, atd. Prostě další generace.Skrýt celý příspěvek
Nevíte v jakém reálném horizontu času má být představen nový evropský MBT?? Už se těším
Nevíte v jakém reálném horizontu času má být představen nový evropský MBT?? Už se těším
po 2020 - bude představen prototyp(y) 2022 - výběr nejlepšího řešení 2024 - dohodnut objem výroby 2030-2035 - tanky začnou vstupovat do služby ps. tohle jsou informace z roku 2015, ...Zobrazit celý příspěvek
po 2020 - bude představen prototyp(y)
2022 - výběr nejlepšího řešení
2024 - dohodnut objem výroby
2030-2035 - tanky začnou vstupovat do služby
ps. tohle jsou informace z roku 2015, tak uvidíme jak to půjdeSkrýt celý příspěvek
Je dost možné, že zmíněný malý dron nebude vypouštěn pouze z nějakého tubusu na věži, ale bude vystřelován přímo z kanónu. Na obdobném konceptu pracují v USA a bude pravděpodobně ...Zobrazit celý příspěvek
Je dost možné, že zmíněný malý dron nebude vypouštěn pouze z nějakého tubusu na věži, ale bude vystřelován přímo z kanónu. Na obdobném konceptu pracují v USA a bude pravděpodobně aplikován u tanků Abrams M1A3.Skrýt celý příspěvek
Tak si říkám co by přinesl takový koncept za výhodu? Možná se mýlím. Ale přeci jen pokud by to vystřelovali i se nějakou malou dávkou prachu, tak by to bylo potřeba dražší ...Zobrazit celý příspěvek
Tak si říkám co by přinesl takový koncept za výhodu?
Možná se mýlím.
Ale přeci jen pokud by to vystřelovali i se nějakou malou dávkou prachu, tak by to bylo potřeba dražší elektronika co to zrychlení vydrží, a musel by být celkově daleko složitější. Nevím zda by to vyvážilo přidanou hodnotu.
To se mi zdá lepší kvadrokoptéra co si sídlí v boxu na zadní straně věže, a která tím nezabírá prostor uvnitř vozidla.Skrýt celý příspěvektak on ten dron je docela pomalý a takhle se dá dostat rychle do cílové oblasti. Jak říkám, není to můj výmysl a řeší se i možnost automaticky startujících dronů, patrně z nějakého ...Zobrazit celý příspěvek
tak on ten dron je docela pomalý a takhle se dá dostat rychle do cílové oblasti. Jak říkám, není to můj výmysl a řeší se i možnost automaticky startujících dronů, patrně z nějakého vnějšího tubusu. Hlavním posláním zmíněných dronů (jedno jak startujících) má být průzkum, ozařovat cíl laserem pro přesně naváděnou munici, případně se i přímo zapojit do boje. Ať již pomocí malé přesně naváděné munice, nebo zařízením pro přímé napadení nepřítele. Zatím bych to bral jako takový koncept, zkrátka do budoucna se počítá s nějakým dronem pro tanky, což je hlavní a myslím že i hodně zvedne bojeschopnostSkrýt celý příspěvek
ono to vypada cool, ale ak sa bavime len o prieskume ci ozarovani ciela tak sa mi tento koncept nezda zivotaschopny. Viac by priniesla kompletna digitalizacia bojiska a zdielanie ...Zobrazit celý příspěvek
ono to vypada cool, ale ak sa bavime len o prieskume ci ozarovani ciela tak sa mi tento koncept nezda zivotaschopny. Viac by priniesla kompletna digitalizacia bojiska a zdielanie vysledkov prieskumu skrz vsetky platformy vratane pesiakov ako nieco taketo.
Druha vec je ak by tieto projektily dokazali samostatne napadnut ciel len je potom otazka ci na vypustanie potrebuju taku drahu a velku platformu akou je tank ked by ich z tubusu vypustil aj pesiak.
A ak to maju byt jednorazove vystrelovacie "drony" tak taketo de facto uz existuju a su zavedene vo vyzbroji napr u korejcanov.Skrýt celý příspěvekCiste hypoteticky, kdyz dron prezije zrychleni zpusobene vystrelem z hlavne, tak bude odolnejsi a jeho zivotaschopnost na bojisti bude o par minut vyssi/delsi, nez kdyz to bude s ...Zobrazit celý příspěvek
Ciste hypoteticky, kdyz dron prezije zrychleni zpusobene vystrelem z hlavne, tak bude odolnejsi a jeho zivotaschopnost na bojisti bude o par minut vyssi/delsi, nez kdyz to bude s nadsazkou kvadrokoptera z aliexpressu. Navic pokud se bavime o stizeni zasahu, tak stacionarni kvadrokoptera (napr. pri ozarovani cile paprskem) je snadnejsi cil i pro pechotni zbrane, nez krouzici letoun.
Pokud je to cele o rychlosti projektilu, tak v podstate staci mit nakladak s vertikalnimi sachtami na nastavbe a strilet z dalky rizene rakety tak, aby mohly cestou nahoru nabrat vysku a cestou dolu prorazit horni pancir tanku - takova tezsi variace na americky javelin.Skrýt celý příspěvekBobbyRay:
To zrejme nepôjde o klasický "výstrel" z hlavne, ale o niečo ako vypúšťanie "kamikadze dronov". Koncepčne to bude asi dosť podobné Switchblade.BobbyRay:
To zrejme nepôjde o klasický "výstrel" z hlavne, ale o niečo ako vypúšťanie "kamikadze dronov". Koncepčne to bude asi dosť podobné Switchblade.ak aj bude odolnejsi tak ci tak ziaden maly dron nevydrzi zasah nicim co je urcene na ich zostrelovanie celkovo, moja uvaha v prvej casti smerovala skor k efektivite celkoveho ...Zobrazit celý příspěvek
ak aj bude odolnejsi tak ci tak ziaden maly dron nevydrzi zasah nicim co je urcene na ich zostrelovanie
celkovo, moja uvaha v prvej casti smerovala skor k efektivite celkoveho konceptu takehoto priskumu a ozarovania cielov. Pochopim, ak budu mat na tanku nejaky mlay dron ktory pouziju, aby sa v meste pozreli za roh ci skontrolovali ulicu, ale nemyslim, ze bude tento koncept vhodny na efektivny prieskum bojiska. Tak ci tak to pokryje maly priestor a bude zbytocne vytazovat posadku tanku.
Na to su ine prostriedky a tanku staci datalink, aby prijal taketo data.
A ak sa bavime o schopnosti nicit ciele aj na velke vzdialenosti tak nie som proti. Bude to podruzna uloha kedze to je zas primarne uloha inych systemov, ale niekedy sa moze hodit schopnost znicit ciel aj o km dalej za kopcekom. Len toto uz davno existuje a maju to korejcania vo vyzbroji.Skrýt celý příspěvek@Slavoslav vyssi odolnost dronu je samozrejme myslena hlavne vuci pechotni munici - nedokazu si predstavit, ze by dron takove velikosti (vypousteny z hlavne tanku nebo z tubusu) ...Zobrazit celý příspěvek
@Slavoslav
vyssi odolnost dronu je samozrejme myslena hlavne vuci pechotni munici - nedokazu si predstavit, ze by dron takove velikosti (vypousteny z hlavne tanku nebo z tubusu) vydrzel zasah cimkoliv na urovni .50 cal a vetsim.
Jasny, ta druha cast komentare o projektilu a rychlosti byla z me strany myslena spis jako zamysleni nad uplne rozdilnym pojetim bojiste - bojiste bez tanku - kdy jejich ulohu niceni nepratelskych tanku by prevzaly spis rakety (nouzove jednorazove drony, ale ty by mozna nenabraly dostatecnou rychlost/kinetickou energii). To vse ale muze fungovat jen kdyz vidite protivnika drive nez on vas...Skrýt celý příspěvek
Zajímalo by mě porovnání hmotností všech částí nábojů ráže 120 a 140 mm. Nábojnice s prachovou náplní je větší a těžší, určitě o trošku i vodící elementy. Co penetrátor? Ten asi ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímalo by mě porovnání hmotností všech částí nábojů ráže 120 a 140 mm. Nábojnice s prachovou náplní je větší a těžší, určitě o trošku i vodící elementy. Co penetrátor? Ten asi taky.... Kam asi dospěje ten závod pancíř x střela, když se třeba v budoucnosti vyvine pancíř z nějakého supermateriálu. Ráži děla - hmotnost tanku nelze hnát pořád nahoru. Trochu mně to připomíná vývoj munice proti betonu, nejdříve granáty ráže až 420 a až 800 mm, pak podkaliberní střely typu Rochling.Skrýt celý příspěvek
Řekl bych, že cca kolem poloviny tohoto století už bude technologie railgunu dostatečně doladěná, aby šla nasadit i jako tanková zbraň.
Řekl bych, že cca kolem poloviny tohoto století už bude technologie railgunu dostatečně doladěná, aby šla nasadit i jako tanková zbraň.
V roce 1999 odhadovali představitelé Rheinmetallu (Dr. Josef Kruse a Dr. Thomas Weise), že kanón ráže 140 mm bude dokončen roku 2007, u ETC kanónu počítali s rokem 2017 a na rok ...Zobrazit celý příspěvek
V roce 1999 odhadovali představitelé Rheinmetallu (Dr. Josef Kruse a Dr. Thomas Weise), že kanón ráže 140 mm bude dokončen roku 2007, u ETC kanónu počítali s rokem 2017 a na rok 2030 pak odhadovali nasazení EM kanónu (railgun) na tanku. Přijde mi máme zpoždění ve vývoji tak 10-20 let a tak s ním u MCGS radši nepočítám, ale třeba se objeví na plánovaném tanku v USA (nástupce Abramsu).Skrýt celý příspěvek
Viz co pise Magister_Peditum, resp. jakekoli jine energeticke zbrane, ktere budou mit vetsi sanci si se stale lepsim pancirem poradit. Anebo se prestane se snahou o hloupe ...Zobrazit celý příspěvek
Viz co pise Magister_Peditum, resp. jakekoli jine energeticke zbrane, ktere budou mit vetsi sanci si se stale lepsim pancirem poradit. Anebo se prestane se snahou o hloupe prekonavani obrany silou komplet a pujde se na vyrazeni tanku z boje jinou, postrani metodou. Pancir at si zustane neprekona(tel)ny, kdyz bude moznost jak dostat na(d) tank swarm skupinu dronu, jdoucich po optice, po senzorech, po pasech, po vyfuku atd. tak mu sebepevnejsi pancir bude nakonec k nicemu.Skrýt celý příspěvek
Skor by som to videl na kvapalnu pohonnu zmes na vymetenie projektilu a riadene vstrekovanie pocas vystrelu. To by umoznilo zvysit vykon nasobne proti terajsim prachovym naplniam. ...Zobrazit celý příspěvek
Skor by som to videl na kvapalnu pohonnu zmes na vymetenie projektilu a riadene vstrekovanie pocas vystrelu. To by umoznilo zvysit vykon nasobne proti terajsim prachovym naplniam. Tie energeticke zbrane za 30 rokov nevidim az tak realne kedze tie prikony su tam extremne.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...