Francie modernizuje tanky Leclerc a vyhlíží nový tank

Tank Leclerc v ulicích Paříže; větší foto / Rama; CC BY-SA 2.0 FR

Francie mezi roky 2020 až 2028 modernizuje celou flotilu hlavních bojových tanků Leclerc. Informaci potvrdil pro francouzský deník La Jaune et la Rouge Stephane Mayer, šéf francouzské Nexter Systems.

"Cílem modernizace je zlepšit a rozšířit provozní schopnosti tohoto nejmodernějšího tanku čtvrté generace ve srovnání s jejími konkurenty," řekl Stephane Mayer.

 

 

Modernizace je součástí ambiciozního francouzského programu Scorpion. Program Scoripon odstartoval v roce 2014 s cílem poskytnout francouzským vojákům novou generaci obrněných vozidel, ale také zavést nové prostředky komunikace a sdílení dat, systémy posilující situační povědomí posádek a vypracovat novou taktiku nasazení vozidel na bitevním poli.

 

Francouzské ministerstvo obrany plánuje do roku 2025 na program Scorpion (vývoj, nákup vozidel, testování,výcvik, školení, servisní/logistické zázemí) vydat 5 miliard euro, v delším časovém horizontu 10 miliard euro. Samotný vývoj si vyžádá 758 milionů euro, ale vývoj a výroba nových vozidel vytvoří tisíce pracovních míst.

 

Kromě vývoje dvou zcela nových kolových průzkumných a bojových vozidel Jaguar EBRC (Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat) a kolových víceúčelových transportérů Griffon VBMR (Véhicule Blindé Multi-Role) je klíčovou části programu Scorpion modernizace tanků Leclerc.

 

Stojí za zmínku, že vozidla EBRC a VBMR již zaznamenala první výrazný exportní úspěch. Belgie plánuje nakoupit 417 vozidel VBMR a 60 EBRC, jako náhradu za vozidla Dingo II (220 ks) a Piranha III (242 ks). Cena kontraktu dosahuje výše 1,1 miliardy euro.
 

Všechny aktivní (200 ks) francouzské tanky Leclerc mezi roky 2020 až 2028 projdou hloubkovou modernizací za 330 milionů euro (8,9 miliardy Kč). Připomeňme, že dalších 206 tanků Leclerc má francouzská armáda uloženo v rezervě. Celkově bylo pro domácí a zahraniční síly vyrobeno 876 tanků Leclerc.
 

První dva prototypy modernizovaných tanků Leclerc podstoupí zkoušky v letošním roce. Vylepšení dozná také 18 odtahových vozidel Leclerc DCL (Dépanneur du Char Leclerc). Modernizaci povede Nexter Systems, která se zaměří na tři oblasti – integraci tanku Leclerc do budované digitální sítě francouzské armády, na vylepšení pro operace v městském prostředí a posílení palebné síly.

 

Nelze však čekat vývoj nového kanónu, ale spíše vývoj nové víceúčelové munice pro nasazení v urbanizovaném prostředí. Tank získá mimo jiné dálkově ovládaný modul s kulometem ráže 7,62 mm, který je totožný s modulem z EBRC.

 

Na obrázku má Leclerc Spojených arabských emirátů 17 masivních bloků německého reaktivního pancíře, které chrání část korby (mimo motorovou část) a věž. Stejný pancíř chrání například německá bojová vozidla pěchoty Puma.
 

Přesný rozsah modernizace není znám, ale vylepšené tanky Leclerc mohou získat reaktivní přídavné pancéřování od německé firmy Dynamit Nobel Defense. Stejným pancířem je od minulého roku vylepšena část tanků Leclerc Spojených arabských emirátů. Výše francouzského modernizačního rozpočtu odpovídá, protože jedna sada reaktivního pancíře pro Leclercy Spojených arabských emirátů stojí cca 500 000 euro.

 

V současně době francouzské tanky Leclerc slouží ve dvou francouzských brigádách – u 2. obrněné brigády s velitelstvím ve městě Illkirch-Graffenstaden a u 7. obrněné brigády s velitelstvím ve městě Besancon. Každá brigáda má dva prapory tanků Leclerc, tři prapory mechanizované pěchoty (vozidla VBCI), dělostřelecký prapor s houfnicemi CAESAR. V brigádě jsou také jednotky s minomety ráže 120 mm a střelami země-vzduch krátkého dosahu Mistral.

 

Otázkou je, jak se (ve smyslu časového harmonogramu) chystaná modernizace tanků Leclerc dotkne vyvíjeného francouzsko-německého tanku, medií populárně nazývaného jako Leopard 3. Ostatně modernizované tanky Leclerc zůstanou ve výzbroji minimálně do roku 2040, stejně tak modernizované německé tanky Leopard 2 A7V.

 

Leclerc francouzské armády

 

Nový tank vyvíjí nový francuzsko-německý holding KNDS (KMW+Nexter Systems). Jak název napovídá v holdingu KNDS, založeném v roce 2015, má poloviční podíl německá firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) a Nexter Systems. KMW mimo jiné vyvíjí a vyrábí tanky Leopard 2, bojová vozidla pěchoty Puma a samohybné houfnice PzH 2000. Nexter Systems pak tanky Leclerc, houfnice CAESAR i vozidla VBMR a EBRC.

 

Podle informací Armádních novin, které jsme získali z prostředí KNDS, ideová koncepce nového tanku "Leopard 3" již existuje, ale firma k tomuto projektu neposkytuje naprosto žádné informace. Žádné obrázky a nákresy Leopardu 3 na internetu neodpovídají realitě.

 

Co se týče novinek francouzsko-německé spolupráce, můžeme se dočkat na letošním Eurosatory 2018 zajímavého překvapení – podle informací Armádních novin KNDS na pařížské výstavě představí tank Leopard 2 s nabíjecím automatem (pravděpodobně z tanku Leclerc).
 

Zdroj: Below The Turrent RingLa Jaune et la Rouge 

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Jak rychle Rusko vyrobí tanky T-14 Armata?

Podle Dmitrije Rogozina, místopředsedy ruské vlády, se v záři rozhodne o objemu výroby tanků T-14 ...

Francie objednala první vozidla nové generace Scorpion

Francouzské Generální ředitelství pro vyzbrojováni DGA (Direction générale de l’armement) objednalo ...

Francouzský tank Leclerc s dělem ráže 140 mm

Před několika dny se na internetu objevily fotky francouzského tanku Leclerc s kanónem ráže 140 mm. ...

Francouzsko-německý projekt elektromagnetických zbraní pokračuje

Úspěšné zakončení vývoje elektromagnetických zbraní by znamenalo převratnou změnu pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Clanek
    13:26 19.01.2018

    No ale pokud ACR pozaduje vysadek 8 lidi pak se pro potreby ACR puma vazne nehodi. Kolik muzu ma jedno druzstvo/oddil u ACR a kolik u BW? Izraelci sli jeste dal a jeden jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    No ale pokud ACR pozaduje vysadek 8 lidi pak se pro potreby ACR puma vazne nehodi. Kolik muzu ma jedno druzstvo/oddil u ACR a kolik u BW? Izraelci sli jeste dal a jeden jejich oddil cita prave 9 muzu => Namer uveze prave tolik. namer nebyl vyvinut pro boj? Na to co odveze 2xNamer by BW potreboval 3x Pumu. Anebo jinak, jestli druzstvo ACR ma treba 8 muzu, pak jedno BVP odveze 8, kdezto 2 pumy jen 12 => o 100% vic BVP a jen o 50% vic pechoty.

    Ani o jednom netvrdim ze je lepsi / horsi, ale neobhajoval bych pumu jen tim ze ji ma BW a ten prece vzdycky vi co dela. Mozna my vime co delame, mozna to vi izrael, american, Rus... ;)Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    12:34 19.01.2018

    Dušan Puma je tady některými kritizována, že byla vyvinuta pro bw a pro AČR se tedy nehodí ( třeba počet lidi výsadku 6) ale to že byla vyvinuta pro bw znamená “byla vyvinuta pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Dušan
    Puma je tady některými kritizována, že byla vyvinuta pro bw a pro AČR se tedy nehodí ( třeba počet lidi výsadku 6) ale to že byla vyvinuta pro bw znamená “byla vyvinuta pro boj” ne na prodej... to znamená ze všechny komponenty jsou špičkové viz pancéřování tak aby puma obstála na bojišti budoucnosti.
    Dostat tyto technologie do ČR by pro nás byl určitě významný krok kupředu.Skrýt celý příspěvek

  • Dušan
    12:09 19.01.2018

    Je docela zajímavý postřeh, že od Nexteru berou na tanky Leclerc reaktivní pancéřování z BVP PUMA, zde od firmy Dynamit Nobel Defence. Většinou to v minulosti bylo opačně, tj. ...Zobrazit celý příspěvek

    Je docela zajímavý postřeh, že od Nexteru berou na tanky Leclerc reaktivní pancéřování z BVP PUMA, zde od firmy Dynamit Nobel Defence. Většinou to v minulosti bylo opačně, tj. pancéřování vyvinuté pro tanky, včetně ERA se pak přenášelo na BVP. To znamená, že ty systémové díly z BVP PUMA budou velice kvalitní a propracované. Bylo by dobré, kdyby k nim měla i ČR přístup. U jiných nabízených BVP ERA není, snad kromě LYNXu, ale tam je to jen na papíře.

    U toho Leopardu 2 je ten automat velmi zajímavé sdělení, to se asi museli v Německu hnout ledy, protože jejich tradiční tanková škola toto dlouhodobě odmítala. Bundeswehr stále obhajoval čtvrtého člena posádky jako nezbytnost pro dlouhodobé vedení bojové činnosti a nabíječ je dokonce vyzbrojen i Panzerfaust 3 na "bližší ochranu perimetru" tanku - asi dozvuky zkušeností z II. světové:-)Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    08:49 19.01.2018

    lukus: pokud jde o tanky, tak jde o to, zda chceme ojetý tank (reálně připadá v úvahu jen Leclerc a Leopard) nebo se plácneme přes kapsu a budeme chtít novou mašinu. Pak bych taky ...Zobrazit celý příspěvek

    lukus:
    pokud jde o tanky, tak jde o to, zda chceme ojetý tank (reálně připadá v úvahu jen Leclerc a Leopard) nebo se plácneme přes kapsu a budeme chtít novou mašinu. Pak bych taky vybíral jak z nového Leopardu, Leclercu, ale i korejského K2, zmíněného japonského Type 10 ale i ukrajinského Oplotu-M. Další otázkou je, zda tanky vůbec potřebujeme a chceme - taky zda je zvládneme provozovat a udržovat. Vzhledem k ekonomickým vazbám, bych se nebál ani té korei a japonska, přeci jen ti zde investují hodně a korea chce budovat i hlubší vztahy pokud se týče zbrojní výroby.

    Jura99:
    Na T-72 nejde dát věž Leclerca. Zvažovalo se to pro AČR, ale věž musela být přepracována a odlehčena. Nakonec z toho sešlo (to sme řešili modernizaci 300 T-72). Pokud jde o ten Leopard, tak nejspíš to bude opravdu jen robotické nabíjecí rameno. Poměrně levně by se tak ušetřil jeden člen osádky, což se hodí. Je klidně možné že to nějaký provozovatel Leopardu pořídí (klidně i BW). Jedinou vadu vidím v tom, že bude moct používat pouze munici ve věži (tu v korbě ne)Skrýt celý příspěvek

  • lukus
    08:30 19.01.2018

    Nepopírám technickou vyspělost tanku Leclerc,stalety prokázané nadání Francouzů na fyziku a techniku. Nákup tanku, jakožto klíčového obranného prostředků ČR, by měl reflektovat ...Zobrazit celý příspěvek

    Nepopírám technickou vyspělost tanku Leclerc,stalety prokázané nadání Francouzů na fyziku a techniku.
    Nákup tanku, jakožto klíčového obranného prostředků ČR, by měl reflektovat dlouhodobé přátelství s danou zemí, diplomatické vztahy na které není vždy nutno uzavírat 1000 stránkové smlouvy (třeba podpora ČR Izraeli a neochota navazovat hlubší vztahy s Iránem), možnost vzájemné pomoci ve zlých časech (pomoc vznikajícímu židovskému státu po 2svv.).
    Macron brojí proti východní ,,levné síle" M.Schulze jakbysmet, (Francie zavedla 40Eurový poplatek za vyslané pracovníky - přece to nemůžou křiváci nazvat vízový poplatek pro zahraniční pracovníky když máme volný pohyb osob:-) a to jsme v EU a máme konjunkturu. Co až přijde větší krize, podepíšou cokoliv jako v 38? nebo budeme bez náhradních dílů?
    Nevidím naději v Rusku, ani v rychlém vybudování linky na tanky ale měli bychom mít partnera který nás i ve zlých časech podrží a bude mít moc nás podržet.
    Jako malá zem, bych doobjednal Pandury s nástavbami minometů, kanonů velké ráže, atd, a jako bojovou složku kvalitní tanky - T10, (Merkava 4 je bohužel težká- mosty, vlaky, vyprošťovací tech, návěsy, tahače)Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    08:20 19.01.2018

    Ambiciózní zbrojní projekty v ČR byly a není to tak dávno, viz. 72ks L-159 za 50mld. nebo 350ks T-72M4CZ. Ovšem jsme národ brouků pytlíků, kteří v dobrém i zlém všemu rozumí a do ...Zobrazit celý příspěvek

    Ambiciózní zbrojní projekty v ČR byly a není to tak dávno, viz. 72ks L-159 za 50mld. nebo 350ks T-72M4CZ. Ovšem jsme národ brouků pytlíků, kteří v dobrém i zlém všemu rozumí a do všeho kafrají. Takže na obou zakázkách nezůstala nit suchá, div že někdo nešel sedět. Přitom se časem ukazuje, že T-72M4CZ byl ve své době a ještě stále je nejlepším řešením prodloužení životnosti sovětského tanku, který by dodnes dokázal překlenout dobu do nástupu L3 a L-159 jako lehký bitevník je velmi užitečný stroj, "akorát" s nedotaženou implementací výzbroje a údajně přehnaným množstvím (humor nás přejde až AČR jednou objedná další L-159). Obávám se, že dnes mají politici a odpovědní úředníci doslova strach se do větší zakázky pustit a cokoliv podepsat. To, že Stropnický několik obchodů potvrdil a nakonec žádný nepodepsal je toho příkladem. Za vrácené 4mld. Kč z rozpočtu MO se dalo ledacos koupit, třeba 50 Pandurů.

    Pokud na L2 hodí věž z Leclerku, moc z toho leopardu nezbyde. Obdobně by nepochybně šlo modernizovat T-72 nebo ty španělské ojeté L2A4.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    06:18 19.01.2018

    Jara: A jak je možné ze si Francie muže něco takového dovolit? Jednoduše ony zbrojní zakázky nejsou jen vyhazování peněz a hlavní parametr v jednání o nich není jednotková cena ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara:
    A jak je možné ze si Francie muže něco takového dovolit? Jednoduše ony zbrojní zakázky nejsou jen vyhazování peněz a hlavní parametr v jednání o nich není jednotková cena samotné techniky na té vlastně absolutně nezáleží, jde o to že takové zbrojní programy se vypisují i jako startovací nebo pobidkový systém ekonomik. Takový zbrojní program dá praci místním firmám na několik let,zaměstná spoustu lidi vývoj vytvoří spoustu vysoce kvalifikovaných míst a tak dále ( jak se u nás v ČR pořad povídá ze je třeba vytvářet místa s vysokou přidanou hodnotou tak přesně takhle se to dělá ...) a z toho pak ekonomika s průmyslem profitují ... zahraniční zakázky jsou jen třešnička na dortu.
    Nad tímhle článkem by se měli zamyslet zastánci nákupu ve vyberovkach typu chci jen zboží za co nejmíň ........ tak se nechá koupit pistole....


    Neda mi na tohle nereagovat. Ano, zbrojni zakazky nejsou jen vyhazovani penez, ale jsou vyhazovani penez z velke casti (kdyz se na to podiva ekonom). Bud takovou zakazku zadam statni firme, coz je typicky oda na neefektivnost. Anebo ji zadam firme soukrome, ktera X veci stejne nakoupi u jinych statu u firem, kterym prispeje na zisk a zisk bude chtit generovat i ona sama. Neco z takove investice se v ekonomice protoci, neco poslouzi jako multiplikator budoucich prijmu (pokud bude nasledovat i prodej do zahranici), ale vetsina se ztrati v nenavratnu. Rozhodne to nefunguje tak ze kdyz 10mld Euro vlozim tak se mi 10mld Euro i vrati.
    Dalsi uhel pohledu jsou ty lidi, ktere to zamestna na X let. Kde je dnes v CR brat? Jsme na nulove nezamestnanosti, clovek ma problem sehnat skladnika co celou smenu neprochlasta. Podobne pobidky maji smysl v dobe kdy to trh prace potrebuje, trh prace v CR dnes se ale spis uz prehriva, firmy zacinaji odmitat zakazky a zoufale hledaji jak sem privest ukrajince nebo kohokoli kdo doplni nedostatecne pocty volnych domorodcu.

    Francie tenhle system, delat si vsechno sama nevoli jen tak. Francie to voli taky proto, ze nechce byt na nikom zavisla pokud jde o jeji zahranicni politiku. Az nekomu v BR OSN nebude po vuli jak a kde v Africe si Francie zase zasahuje, nebudou mit na Francii zadnou paku, nebudou ji mit co "odstrihnout" kdyz si sama stavi vse od rucnich zbrani az po jad. letadlove lode / ponorky. CR ale nema takove ambice, nema ani takove kapacity. Je v poradku ze velkou cast veci CT nakoupi za kopecky.
    Dulezite je 1) umet udelat vlastni osobni vystroj pro pechotu a 2) delat vlastni munici. Pak umet 3) velke kusy techniky opravit a 4) mit je v dostatecnem poctu.
    Na nic jineho v case konfliktu stejne nebude cas.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    23:42 18.01.2018

    Čím dal vic se mi liby varianta Leclercu ten německy přídavný pancíř to je ten jejíž technologii nám Němci nabízejí v rámci programu puma... sada na Leclerc stojí 500 000 Eur no ...Zobrazit celý příspěvek

    Čím dal vic se mi liby varianta Leclercu ten německy přídavný pancíř to je ten jejíž technologii nám Němci nabízejí v rámci programu puma... sada na Leclerc stojí 500 000 Eur no vypada ze by to do sebe mohlo zapadat...... a taky je videt ze s Němci by se nám mohli otevřít i atraktivni příležitosti pro naš průmysl. Možnost si takhle pak samostatně zodolnit Leclerci by byla velice příjemnáSkrýt celý příspěvek

  • Jara
    23:21 18.01.2018

    Rase No a k automatu Myslím ze by se toho muselo pro instalaci nové věže a usazení posádky v korbe i hodně prevařit asi by to chtělo hodně penez na vývoj jestli něco takového ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    No a k automatu
    Myslím ze by se toho muselo pro instalaci nové věže a usazení posádky v korbe i hodně prevařit asi by to chtělo hodně penez na vývoj jestli něco takového vzniká tak podle mého jen jako testovací mula pro leo 3 pro výrobu a prodej by to asi nebylo rentabilni...Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    23:14 18.01.2018

    Rase Jj chápu pobyram to neboj :)) No co na naš evergreen v oblasti armádních nákupu říci.... jak píší v prvním příspěvku... Nákupy zbrojní techniky a cílená smysluplná podpora ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    Jj chápu pobyram to neboj :))
    No co na naš evergreen v oblasti armádních nákupu říci.... jak píší v prvním příspěvku... Nákupy zbrojní techniky a cílená smysluplná podpora průmyslu musí jít ruku v ruce každý zrušeny nebo oddalený nákup vojenské techniky defacto pohrbiva zbrojní průmysl a přímo oslabuje ekonomiku země ( není to tak ze kupujem na co mame funguje to tak ze se musí investovat aby jsme na to měli) ale tohle nikdy žádný politik nemůže pochopit ( jsou na to proste hloupí ) nás problém je v tom ze MO je plné lidi hlavně na sekci vyzbrojování a akvizic kteří své praci nerozumí a generální štáb je patrně také v troskách politik nemá řídit takovéhle ministerstvo měla ný to být jen loutka, která si klidně muže žvatlat svůj volební program a hlavně do ničeho nemluvitSkrýt celý příspěvek

  • Rase
    23:01 18.01.2018

    Jara: to jsem napsal k tomu nákupu vozidel pro AČR (pardon za chaotičnost). Pokud jde o nabíjecí automat, tak taky očekávám jen nabíjecí robotické rameno, jelikož je to nejméně ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara:
    to jsem napsal k tomu nákupu vozidel pro AČR (pardon za chaotičnost).
    Pokud jde o nabíjecí automat, tak taky očekávám jen nabíjecí robotické rameno, jelikož je to nejméně náročná varianta. Pokud jde o korbu, tak jeden člověk by se vlezl vedle řidiče (místo munice), ale muselo by se dost zasáhnout do rozvodů a prakticky celého vnitřku (jak píšeš)Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    22:58 18.01.2018

    Hm,těch 200 tanků ve službě a 200 ve skladech mě přijde na Francii jako hodně málo.Když to porovnám třeba s Tureckem,které má údajně skoro 4000 tanků tak je to velký ...Zobrazit celý příspěvek

    Hm,těch 200 tanků ve službě a 200 ve skladech mě přijde na Francii jako hodně málo.Když to porovnám třeba s Tureckem,které má údajně skoro 4000 tanků tak je to velký nepoměr.Pravda,Leclerc bude kvalitnější než Turecké tanky,ale i tak...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    22:57 18.01.2018

    Jara: ono to není nereálné, v tomhle nejsem snílek, jen jde o to, zda je politická vůle k podobnému nákupu. Bohužel se obávám, že zde je spíš tendence modernizovat zastaralou ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara:
    ono to není nereálné, v tomhle nejsem snílek, jen jde o to, zda je politická vůle k podobnému nákupu. Bohužel se obávám, že zde je spíš tendence modernizovat zastaralou techniku, nekompatibilní s NATO. viz modernizace T-72M4CZ, plán na modernizace Dan (snad zruší) a tak bych se ani nedivil, pokud by z těch 210 nových BVP byla třeba jen stovka Šakalů - je to tady blbákov mno :)) (národovci prominou). Fakt že jsou francouzi ochotní prodat Leclercy (byť asi ty nejoježděnější) potvrzuje projekt Leclerc T40 - Koufra (věž v podstatě jako aktuální Jaguar):

    http://palba.cz/viewtopic.php?... Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    22:55 18.01.2018

    Rase Podle mého zůstane původní věž i kánon přidá se jen aut. Nabíjení. Myslím ze usazení posádky pouze v korbe současného leo2 není možné bez zásadní změny konstrukce, ale to se ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase
    Podle mého zůstane původní věž i kánon přidá se jen aut. Nabíjení. Myslím ze usazení posádky pouze v korbe současného leo2 není možné bez zásadní změny konstrukce, ale to se jen domnívámSkrýt celý příspěvek

  • Adesítka
    22:40 18.01.2018

    "Belgie plánuje nakoupit 417 vozidel VBMR a 60 EBRC, jako náhradu za vozidla Dingo II (220 ks) a Piranha III (242 ks). Cena kontraktu dosahuje výše 1,1 bilionu euro." Ehm, ...Zobrazit celý příspěvek

    "Belgie plánuje nakoupit 417 vozidel VBMR a 60 EBRC, jako náhradu za vozidla Dingo II (220 ks) a Piranha III (242 ks). Cena kontraktu dosahuje výše 1,1 bilionu euro."

    Ehm, "billion" je anglicky miliarda. To by bylo trochu drahý...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    22:40 18.01.2018

    Mě osobně velice zaujal ten nabíjecí automat na Leopardu 2. Přeci jen u Rheinmetallu nakousli, že výhledově se má Leopard osadit novou věží s novým kanónem ráže 130 mm. Klidně se ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě osobně velice zaujal ten nabíjecí automat na Leopardu 2. Přeci jen u Rheinmetallu nakousli, že výhledově se má Leopard osadit novou věží s novým kanónem ráže 130 mm. Klidně se tedy může jednat o zcela novou bezosákovou věž s novým kanónem (obdobná je zmiňována u Lynxe). Pak ale bude osádka usazená pouze v korbě, což se odrazí na úpravě korby samotné. Může se ale jednat i jen o klasickou věž jen osazenou nabíjecím robotem (ramenem). Takto upravený má být i Abrams - zkoušky proběhly loni a představen by mohl být veřejnosti již letos.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    22:37 18.01.2018

    Rase
    Až na to, že by to mohla být realita a je to tak blízko....

    Rase
    Až na to, že by to mohla být realita a je to tak blízko....

  • Rase
    22:31 18.01.2018

    Samotná zpráva od Mayera o modernizaci Leclerců, je stará cca dva roky, na věci to ale nic nemění. Z mého pohledu je Leclerc (konkrétně poevropizovaná verze pro araby - ...Zobrazit celý příspěvek

    Samotná zpráva od Mayera o modernizaci Leclerců, je stará cca dva roky, na věci to ale nic nemění. Z mého pohledu je Leclerc (konkrétně poevropizovaná verze pro araby - Tropicalisé) je nejlepším tankem současnosti. Pokud jde o ojeté Leclercy, tak prodej bude zprostředkovávat Nexter za zbytkovou cenu 4 mil.dolarů za kus (!) - viz opět Mayer (2015). Modernizace na standard Leclerc XLR (co chtějí francouzi), vychází kusově na 1,5 mil dolarů za kus. Záleží tedy na nás, zda bude zájem o méně nových mašin, nebo víc modernizovaných. Rozhodně ale zajímavější možnost i než Leopard, nebo exotika. Za sebe bych byl pro "evropské řešení" nové pásové techniky pro AČR - tedy nákup Leclerců XLR (nebo nových) + od němců Puma. Jooo, pěkná fantasie :DSkrýt celý příspěvek

  • Jara
    22:05 18.01.2018

    Strikehawk Ano cesta je účast v mezinárodních zbrojních programech a ano bylo by to těžké a musí to podpořit vláda ale jiná cesta není a na druhou stranu bojiště se mění do hry ...Zobrazit celý příspěvek

    Strikehawk
    Ano cesta je účast v mezinárodních zbrojních programech a ano bylo by to těžké a musí to podpořit vláda ale jiná cesta není a na druhou stranu bojiště se mění do hry vstupují nové technologie asi by bylo moudře chytit vlnu v těchto oblastech....než se od nuly snažit stavět vlastní bvp přitom všechny zásadní komponenty importovat (tak jak to dělají Poláci ) ale to jen přemýšlím nahlasSkrýt celý příspěvek

  • Jara
    21:59 18.01.2018

    Jirosi Jirosi Samozřejmě že na programu se budou v dnešním globálním světě podílet i zahraniční dodavatelé jinak už to ani dnes nejde.... ale světě div se ano skutečně at se to ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi Jirosi
    Samozřejmě že na programu se budou v dnešním globálním světě podílet i zahraniční dodavatelé jinak už to ani dnes nejde.... ale světě div se ano skutečně at se to zdá jakkoliv neuvěřitelné nebo mysteriozní skutečně je zájmem francouzské vlády zaměstnat Francouze ba nejen to udržet i vývoj ve Francii a proč by to proboha někdo dělal?? To je otázka co tak muže vláda mít z toho když u ni firmy odvádí daně a nejen to,daně odvádí i zaměstnanci těch francouzských firem a co ještě ? Oni ty Francouzi budou pravděpodobně žít ve Francii hmm.... tak to tam budou asi utrácet peníze ne? Nebo jezdí nakupovat do Německa? A ted pozor kam tím asi ta francouzská vláda míří ? Nebude to podpora ekonomiky? O tom snažit se udržet vývoj nemá přeci cenu se tady rozepisovat to je totiž to nejdůležitější nechcete li si ze země udělat montovnu která se dříve nebo později přesune do činy...... no a ted k těm 50 milliardam ano také jsem psal že asi těžko bude ambice takovýto program v ČR ale měli by jsme se do nej zapojit a to i do vývoje i za cenu daleko větší finanční podpory ze strany ČR a co by jsme z toho měli???? To popisují výše a v předchozím příspěvkuSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5