Foal Eagle 2014: Obří cvičení americké a jihokorejské armády

Foto: Foal Eagle 2014 / US Marine Corps
Foto: Foal Eagle 2014 / US Marine Corps 

V těchto dnech vrcholí v Jižní Koreji obří každoroční cvičení jihokorejských a amerických vojáků Foal Eagle 2014. Polní cvičení Foal Eagle trvá od 6. března do 18. dubna a navazuje na štábní cvičení Key Resolve.

Za americkou stranu se štábního cvičení Key Resolve 2014 účastní 5200 vojáků, z toho 1100 vojáků ze základen mimo Jižní Koreu. Foal Eagle 2014 se účastní 7500 amerických vojáků, z toho 5100 ze základen mimo poloostrov. Foal Eagle procvičuje nasazení pozemních, leteckých, námořních, expedičních a speciálních sil.

Cílem cvičení je demonstrovat odhodlání Spojených států bránit svého jihokorejského spojence. Podle obou zúčastněných má každoroční cvičení Foal Eagle defenzivní charakter.

Severní Korea však proti cvičení protestuje a považuje jej za přípravu k útoku. Před začátkem cvičení Severní Korea varovala svého jižního souseda a Spojené státy před „nepředstavitelným holokaustem“, „zpustošením Soulu“ a „jaderným útokem na Washington“, pokud cvičení proběhne. 

ROKS Sejong the Great (DDG 991) Foto: ROKS Sejong the Great (DDG 991) třídy KDX-III. / US Navy

Stejně tak proti cvičení protestuje pochopitelně Čína, která nelibě nese velké vojenské manévry svého mocenského oponenta u svých hranic.

Cvičení Foal Eagle simuluje jedny z nejhorších možných scénářů vývoje na Korejském poloostrově. Jedním z nich je vážná diplomatická krize nebo zhroucení Kim Čong-unova režimu. 

Pokud se severokorejský režim zhroutí, v zemi pravděpodobně vypukne ozbrojený boj o moc. Pro takový případ jsou připravovánspeciální týmy pro partyzánskou válku v Severní Koreji.

Video: Útok na pláž. / YouTube 

Ozbrojené síly Spojených států nasazují na cvičení obrovské množství techniky. Americké námořnictvo pro cvičení dává k dispozici několik lodí, jako je raketový křižník USS Lake Erie nebo raketové torpédoborce USS Curtis Wilbur, USS Lassen a USS Howard. Největšími jihokorejskými plavidly na cvičení jsou torpédoborce ROKS Sejong the Great, ROKS Seoae Ryu a ROKS Gwang Geon.

Námořnictvo hraje během cvičení zásadní roli. Během případného konfliktu mohou spojenecké lodě nejen poskytovat účinnou protileteckou a protiraketovou obranu (systém Aegis), ale útočit také na cíle na pevnině. Na úrovni demarkační linie je Korejský poloostrov pouze 200 kilometrů široký. Hlavní město Severní Koreje Pchjongjang je pak vzdáleno vzdušnou čarou pouze 45 km od pobřeží.



Foal Eagle 2014

Foto: Útok na pláž. / US Marine Corps

Jedním z vrcholů cvičení je pak společná obojživelná operace jihokorejské a americké námořní pěchoty.  Během letošního cvičení mariňáci  simulovali útok na  pláž pomoci námořních děl, bitevních letadel a vrtulníků a poté provedli v y lodění pomocí v y loďovacích plavidel a konvertoplánů MV-22 Ospre y.

Vzhledem k protáhlému charakteru Korejského poloostrova hrají obojživelné operace důležitou roli. Během případné války lze vyloděním vojáků odříznout postupující armádu protivníka. Pro příklad si můžeme vzít úspěšné spojenecké vylodění v Inčchonu (1950) během války v Koreji. Vylodění přerušilo zásobovací a komunikační traspostupující severokorejské armády. 



Zdroj: NAVY.mil, USFK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Korejská krize nabírá na intenzitě

Severní Korea vypověděla v předminulém týdnu příměří svému jižnímu sousedovi. V téže době oznámil ...

Americká a jihokorejská armáda ukazují svaly

Na pozadí nejnovější krize na Korejském poloostrově probíhají rozsáhlá vojenská cvičení jihokorejské ...

Blufuje Severní Korea s jadernými zbraněmi?

Severokorejská diktatura se ráda chlubí "zničující silou" svých jaderných zbraní. Je opravdu její ...

KFX: Jihokorejská stíhačka nové generace

Jihokorejský letecký průmysl se rozhodl akcelerovat vývoj vlastní stíhačky označované kódovým jménem ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • David
    13:46 10.04.2014

    Tak v případě té Ukrajiny je to ještě výraznější. Dosavadní vlády v Ukrajině byly buď proruské - a nebo se snažily alespoň o nějaký dialog s Ruskem - a to včetně Juščenkovy vlády, ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak v případě té Ukrajiny je to ještě výraznější. Dosavadní vlády v Ukrajině byly buď proruské - a nebo se snažily alespoň o nějaký dialog s Ruskem - a to včetně Juščenkovy vlády, která byla zřejmě nejvíc prozápadní. Ale od anexe Krymu je ukrajinská reprezentace vysloveně protiruská. Rusko si tak vytvořilo nepřítele - zemi, která má významný lidský, vojenský a do budoucna i ekonomický potenciál.
    Se zásahem proti Ukrajině nesouhlasil ani Lukašenko. Bělorusko je poměrně malou zemí, ale ani nad ním nelze mávnout rukou. A tak si vlastně místo nového SSSR Putin vytvořil kolem Ruska hned celou řadu spíše znepřátelených zemí. K tomu si připočtěme negativní reakce USA a EU - nemyslím, že by došlo k zavedení nějakých razantních sankcí, ale i ta současná reakce je pro Rusko nepříjemná.
    A svým způsobem se obávám toho, že i dál bude mít Rusko tendenci řešit problémy silouSkrýt celý příspěvek

  • Vrata
    21:30 09.04.2014

    David: souhlasim. Cekam ze podobny efekt se projevi i na Ukrajine a ponekud i v Belorusku. Jak jiz bylo vicekrat receno, Putin dostal Krym a mozna prisel o Ukrajinu.

    David: souhlasim. Cekam ze podobny efekt se projevi i na Ukrajine a ponekud i v Belorusku. Jak jiz bylo vicekrat receno, Putin dostal Krym a mozna prisel o Ukrajinu.

  • David
    13:56 09.04.2014

    Podotýkám, že nejsem rusofob. Nemyslím si ani, že by Putin byl druhý Hitler, jak nám jej vykresluje některá propaganda. Ale o to, že je dobrý stratég, silně pochybuji. Obecně - ...Zobrazit celý příspěvek

    Podotýkám, že nejsem rusofob. Nemyslím si ani, že by Putin byl druhý Hitler, jak nám jej vykresluje některá propaganda. Ale o to, že je dobrý stratég, silně pochybuji.
    Obecně - řekl bych, že dobrý stratég se pozná podle toho, že je schopen vidět trochu dál - a že nadřazuje dlouhodobý prospěch nad krátkodobý zisk. A v tomhle směru je třeba současné chování Ruska neprozřetelné. Já trochu více sleduji dění v bývalých státech SSSR,zejména ve Střední Asii. Mnohé z těch států byly v posledních letech spíše proruské, byly velice ochotny s Ruskem spolupracovat. A po anexi Krymu ty státy docela obrátily. Jde přitom o poměrně významné státy s velkým nerostným bohatstvím a i značným průmyslovým potenciálem - Kazachstán, Uzbekistán atd. O tyto státy mají zájem přitom další velmoci - především Čína. Z tohoto pohledu je současné dění ruskou prohrou.
    Souhlasím s tím, že je chybné srovnávat Rusko se SSSR. I dnes je v Rusku nízká úroveň občanských práv a svobod. Ale je to nesrovnatelně lepší než za doby Sovětského svazu, to ostatně potvrdí každý Rus.
    A ta paralela selhává i z hlediska mezinárodního. Ano, Rusko je opět velmoc, ale podobnou pozici mají i další hráči - Čína, Indie , Brazílie atd. Svět prostě není černobílý, jak by si jej někteří představovali.
    Ale myslím, že právě proto patrně vzroste úloha takových reziduí studené války, jako je Severní Korea. Velmoci se navzájem budou hlídat svým jaderným potenciálem atd - ale objeví se konflikty na perifériíchSkrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    10:08 09.04.2014

    Poryv, velmi dobře řečeno.

    Poryv, velmi dobře řečeno.

  • Poryv
    22:41 08.04.2014

    Nesher Není úplně šťastné hodnotit reálnou geopolitiku prizmatem populární rusofobie.. přes brýle z hvězd a pruhů totiž vidíte jen to, co vidět chcete. Ok, máte na to nárok, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher
    Není úplně šťastné hodnotit reálnou geopolitiku prizmatem populární rusofobie.. přes brýle z hvězd a pruhů totiž vidíte jen to, co vidět chcete. Ok, máte na to nárok, ale to si potom můžeme povídat třeba o nových trendech ve výrobě čokoládových dortů - výsledek bude úplně stejný...

    Současné Rusko rozhodně není porovnatelné se SSSR a to i přes jisté nostalgické reminiscence rychle stárnoucích elit bývalého režimu. Rusko je v zásadě protokapitalistický stát v tom horším smyslu slova, ale přesto a možná právě proto se Rusové ještě nikdy předtím neměli tak dobře, jako teď - a to bez jakékoliv ideologie - no, možná s dávkou toho národního patosu, ale to se dá pochopit, v různých formách ho lze vidět téměř všude, snad jen u nás ne.

    Argumentace bývalými strukturami KGB je klasické infantilní klišé, které snad ani není nutné komentovat. Zato ale doporučuji podívat se na ruského prezidenta (ano, je to prezidentský systém, stejně jako ve Francii či v USA i jinde, takže Putin má značně rozsáhlé pravomoci jak ústavní, tak i "jiné" - což není eufemismus, ale holý fakt) optikou Vladaře od Niccoló Machiavelliho...Putin je dobrý stratég a racionální "vladař", což není pro jeho goepolitické rivaly dobrá zpráva. Když k tomu připočítáte fakt, že Rusko je zdaleka největší země a disponuje nejen dostatečně silnou armádou, ale také extrémními zásobami energetických a dalších surovin, je nasnadě, že ten "bezpečnější svět" z velké míry závisí právě na Rusku. Je třeba se na to tak dívat, protože ignorování významu a názoru takto velké země vedlo v nedávné době k neveselým událostem na Ukrajině, které v důsledku jen posílily význam a sebedůvěru Ruska. Jestli se nám to líbí a nebo ne, to je úplně jedno. Drtivé množství informací o tom, co se skutečně děje se k nám stejně nedostane. Pro nás je určen ten balast na Nově a jinde.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    14:13 08.04.2014

    David Existenci černého trhu tu nikdo nepopírá. Ruku na srdce, kde by vzali ozbrojenci tolik zbraní a munice potřebné na dlouhé roky bojů plus další věci. To by každej kdo tam ...Zobrazit celý příspěvek

    David
    Existenci černého trhu tu nikdo nepopírá. Ruku na srdce, kde by vzali ozbrojenci tolik zbraní a munice potřebné na dlouhé roky bojů plus další věci. To by každej kdo tam běhá s automatem nebo panceřovkou musel být znuděnej milionář :)Skrýt celý příspěvek

  • David
    13:50 08.04.2014

    Pro semtam - je již klasickým jevem, že v každé zemi, kde zuří občanská válka, se objevují zbraně získané přes černý trh. To, že je neměla původně domácí armáda, tedy nic ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro semtam - je již klasickým jevem, že v každé zemi, kde zuří občanská válka, se objevují zbraně získané přes černý trh. To, že je neměla původně domácí armáda, tedy nic neznamená. Mimochodem - třeba zde hodně zmiňovaná Ukrajina byla z hlediska černého obchodu jedinečnou zemí. Obrovské přebytky po sovětské armádě se často vyvezly mimo vědomí vlády, resp. jí zřízených oficiálních institucí díky různým "obchodníkům se smrtí". Ukrajinské zbraně si tak zabojovaly v celé řadě konfliktů - třeba i v té Libyi, ale i Sierra Leone atd.
    A k Severní Koreji - myslím, že ten režim je neprávem podceňován, je životnější, než se může na první pohled zdát. To, že se podařilo již třetí předání moci, o mnohém vypovídá.
    Je proto chybné srovnávat Severní Koreu třeba s Irákem, Libyí atd. V Severní Koreji panuje totalitní režim již šest desetiletí. Naprostá většina obyvatel tak nezná, resp. nepamatuje nic jiného. O vnějším světě dostávají jen minimum informací. Ve prospěch režimu mluví i ona východní mentalita. Myslím, že většina Evropanů to nedokáže pochopit - jde prostě o docela jiné vnímání. A tím rozhodně nemyslím, že by severokorejci byli hloupí, to rozhodně ne. Ostatně - i jejich poměrně zajímavé zbraňové systémy (tanky Pook-pong-ho, děla Koksan apod), balistické rakety atd. ukazují na značnou vyspělost, která je ale prostě směřována jinam než v případě západních zemí.
    I proto nevěřím, že by někdy došlo k nějakému sloučení s Jižní Koreou, to severokorejské elity nepřipustí - kdo cítí tak silnou a v lecčem téměř absolutní moc, ten se jí nikdy nevzdáSkrýt celý příspěvek

  • semtam
    13:09 08.04.2014

    Jecchus Prozatím Rusko ukazuje ten nejhumálnější způsob zasahování do jiných států. Jiní by už tasily naplno kvéry. Otázkou ovšem je zda majdan také nebyl zneužit zas dalšími ...Zobrazit celý příspěvek

    Jecchus
    Prozatím Rusko ukazuje ten nejhumálnější způsob zasahování do jiných států. Jiní by už tasily naplno kvéry. Otázkou ovšem je zda majdan také nebyl zneužit zas dalšími velmocemi. Tak zas tu máme rozhodování o osudu země bez jejích obyvatel :)Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    13:00 08.04.2014

    Naprostý souhlas s Ezekylem. Není co dodat, svět se točí kolem prachů a moci.

    Naprostý souhlas s Ezekylem. Není co dodat, svět se točí kolem prachů a moci.

  • Ezekyl
    11:54 08.04.2014

    A u obou Koreí se tyto hrátky střetly a zůstal tam bordel. V současnosti Severní Korea zjevně nějaké tiché společníky v zahraničí má a Jižní Korea má společníky ...Zobrazit celý příspěvek

    A u obou Koreí se tyto hrátky střetly a zůstal tam bordel. V současnosti Severní Korea zjevně nějaké tiché společníky v zahraničí má a Jižní Korea má společníky hlasité.

    Historicky:

    "Západ" se materiální pomocí rád a hlasitě chlubil a "Východ" tutlal do poslední možné chvíle. V případě úspěchu "Z" dosadil demokracii, ale podniky chytře prodal západním investorům (kapitalismus), "V" dosadil peřlivě zvoleného diktátora/totalitu a podniky znárodnil (komunismus).

    Jedni za 18, druzí bez dvou za 20 :-)Skrýt celý příspěvek

  • Jecchus
    11:53 08.04.2014

    V zásadě souhlasím s Ezekylem. Nyní je to hezky vidět např. na Ukrajině - jestli Rusko něco dělá, tak to, že více a více rozdmýchává ten konflikt, kdy verbálně ale tvrdí, že ho ...Zobrazit celý příspěvek

    V zásadě souhlasím s Ezekylem. Nyní je to hezky vidět např. na Ukrajině - jestli Rusko něco dělá, tak to, že více a více rozdmýchává ten konflikt, kdy verbálně ale tvrdí, že ho chce uklidnit. Rozpor slov a činů je tu však značný.

    Jinak se nám tu nějak roztrh pytel s "Lybijci", chudáci Libyjci... :)Skrýt celý příspěvek

  • Ezekyl
    11:46 08.04.2014

    dodatek : a jak vidno ze situace na Ukrajině, tyto materiální podpory jsou oblíbené u všech hlavních táborů (USA/RF/EU) bez rozdílu.

    dodatek : a jak vidno ze situace na Ukrajině, tyto materiální podpory jsou oblíbené u všech hlavních táborů (USA/RF/EU) bez rozdílu.

  • Ezekyl
    11:41 08.04.2014

    Je velice úsměvné, když někdo tvrdí, že materiální pomoc nic nerozhodne , nepostrčí či neiniciuje. Pokusím se demonstrovat hypotetickým scénářem. Vemte si třeba ČR, fungující ...Zobrazit celý příspěvek

    Je velice úsměvné, když někdo tvrdí, že materiální pomoc nic nerozhodne , nepostrčí či neiniciuje.

    Pokusím se demonstrovat hypotetickým scénářem. Vemte si třeba ČR, fungující stát (nehodlám řešit politiku, stát je funkční, máme mír). Vše je stabilní a nic se neděje, jen se někdy po specifických incidentech (např sportovní utkání) několik nacionalisticky laděných jedinců, maximálně part projeví v ohledu například oddělení Moravy od Čech (což je jinak poměrně úsměvný scénář). Nikdo je nebere na vědomí, chlapci dostanou po čuni od policie a jde se na půl roku domů.

    Ale najednou nějaká zahraniční velmoc (libovolná) přistoupí k takovéto partě, doveze ji několik kontejnerů výzbroje, v opuštěném vojenském úvoze jim dá "výcvik", a poplácá je po ramenou, že jsou kluci dobrý a stojí za nimi svět.

    A najednou ani nebudeme vědět jak a z 50 členné skupinky idealistů (oprosťme se prosím od reality vyholených hlav :-) ) se stane ohromný dav veškerých pochybných existencí přilákaných vidinou ozbrojení/anarchie/rabování/výdělku složených z místních/cizinců, kterým bude původní idea ukradená. A tento dav dobude město (reakce ačr/pčr prakticky nemožná, město obsadí ozbrojení civilisté). Město vyrabují a obsadí. A chytnou se další lidé, nesouhlasící s režimem, či nespokojení se svým životem, vše nabírá na síle. A najednou tu budeme mít občanskou válku. A hypoteticky může dojít ke svržení režimu, zavládnutí anarchie (ala Sýrie/Lybie).

    A v zahraničí budou diskutéři na internetu přemýšlet o tom, že se to tu "demokraticky" svrhlo... Tzn. s materiální pomocí může takřka kdokoliv dosáhnout čehokoliv. Pokud se začne někde rozdávat výzbroj komukoliv kdo přijde, pod podmínkou že hlavní tah bude tímto směrem, vyroste armáda. A situace bude přesně tak zmatečná jako v Libyi či Sýrii. "Opozice" bude nejednotná, navzdory původnímu úmyslu, protože ať už byl původní úmysl sebelepší, ony přilákané skupinky a existence velmi záhy začnou prosazovat "svoji" strategii a politiku.

    Takže na materiální pomoci tyto "revoluce" (ať už opravdové nebo zdánlivé) stojí.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    09:53 08.04.2014

    Shal V jednom mém komentáři, jsem psal, že Kaddáfí nebyl žádný svatoušek. I jeho touha po islamizaci Evropy my sympatie k němu nedává. Ale celkově když zemi převzal, tak jí hodně ...Zobrazit celý příspěvek

    Shal
    V jednom mém komentáři, jsem psal, že Kaddáfí nebyl žádný svatoušek. I jeho touha po islamizaci Evropy my sympatie k němu nedává. Ale celkově když zemi převzal, tak jí hodně vyzvednul. Udělal tam docela spoustu práce. Životní úroveň vzrostla k nepoznání. Určitě to byl policejní stát. Povstání začalo na východě země, kde měli vliv již tradiční kmenový vůdci. Byl to spíš mocenský boj spojený s radikálním vyznáním islámu. Zajisté, že proti režimu bojovali samotní Lybijci spolu se zahraničními bojovníky a leteckou podporou Nata. Tak tvrzení, že si to vybojovali samotní Lybijci mi příde nepřesné.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    23:58 07.04.2014

    semtam: Dodávky zbraní a materiální pomoc nepopírám. Ale vybojovali si to tam sami Libyjci. Američani ani nikdo jiný za ně tu práci neudělal. Takové ty řeči, že to Kaddáfí vlastně ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam: Dodávky zbraní a materiální pomoc nepopírám. Ale vybojovali si to tam sami Libyjci. Američani ani nikdo jiný za ně tu práci neudělal. Takové ty řeči, že to Kaddáfí vlastně myslel dobře a že se za něho měli fajn si Libyjci asi nemyslí. Kaddafiho nezabili Američani, Britové ani Francouzi. Ale Libyjci.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    22:20 07.04.2014

    Shal Pokud stojíš o některé důkazy, stačí se podívat na současnou výzbroj opozice v Sýrii, zbraň M79 OSA bývalá Jugoslávie ani nástupnické státy jí do Sýrie nevyvezli a syrská ...Zobrazit celý příspěvek

    Shal
    Pokud stojíš o některé důkazy, stačí se podívat na současnou výzbroj opozice v Sýrii, zbraň M79 OSA bývalá Jugoslávie ani nástupnické státy jí do Sýrie nevyvezli a syrská armáda jí nepoužívá. Někde jsem četl, že ji pro opozici nakoupila snad Saúdská Arábie od Chorvatska. Jinak nábory do SSA se dějí i v evropských zemí a čas od času je i o tom zmínka v "normálních" médiích. V Lybii to samé, nedávno Francouzi nechtěli podpořit dodávky zbraní opozici. Protože měli právě lybijskou zkušenost. Když se se svými zbraněmi potkali v Mali...

    Jinak souhlas s KLDR , ať se hnou ledy kamkoliv, bude to asi pěknej mazec.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    21:55 07.04.2014

    semtam: Ad Lybie. Jak víte, že to nebylo dle vlastního scénáře? Tyhle ty spekulace o intervencích nejsou ničím podložené. Pokud já vím tak největší množství zahraničních vojáků ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam: Ad Lybie. Jak víte, že to nebylo dle vlastního scénáře? Tyhle ty spekulace o intervencích nejsou ničím podložené. Pokud já vím tak největší množství zahraničních vojáků byly přišlučníci Nigerijských milicí a žoldáků, kteří jediní stáli za Kaddáfím. Vlastní lid ho popravil.

    Ad KLDR: Moc nevěřím na kvalitu vzdělání v severní Korei. Navíc ti lidi neumí přemýšlet jako Jihokorejci. Oni jsou zvyklí, že jim přesně někdo řekne co mají dělat a kdy to mají dělat. Bez vedení by nastal chaos. Milióny uprchlíků by uteklo do Číny a Jižní Korei. Stabilizace téhle situace by trvala celé generace. Navíc na severu máte milióny zfanatizovaných vojáků, kteří by se stali po ztrátě autorit z hora neovladatelní. ni jižní Korejce nenávidí. Myslíte, že by jenom tak odložili zbraně a poslušně odešli z armády? Ta země by se zhroutila do chaosu a lokálních válek. Milióny lidí by umřely.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    21:17 07.04.2014

    Tak pokud by lybijci opravdu svrhnout Kaddafiho, tak si to měli udělat podle svého vlastního scénáře. Pokud do země proudili bojovníci, zbraně a finance převážně ze zemí perského ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak pokud by lybijci opravdu svrhnout Kaddafiho, tak si to měli udělat podle svého vlastního scénáře. Pokud do země proudili bojovníci, zbraně a finance převážně ze zemí perského zálivu a letecká podpora Nata. Tak osud Lybie měli v rukou jiní než samotní Lybijci. Podpora Kaddafiho byla v zemi značná i prý dodnes v některých částech země vlaje zelená vlajka. Podobná situace je i v Sýrii boj syřanů proti cizím silám. Za Assada né všechny věci byli růžové, ale normální život se vést dal. SOA nabízí snad jen šaríu. Kdyby USA típli zdroj zbraní, munice, atd. Tak válka skončí během měsíce. Amerika na to prostředky má.

    Pokud by padl režim KLDR, tak okolní země by byli zavaleni uprchlíky. Současná situace vlastně vyhovuje všem stranám. Pokud by se země začala otevírat, tak nabízí neuvěřitelně levnou pracovní sílu, šikovné a poslušné zaměstnance a kdyby se jim dostala do ruky vyspělá technika, tak udělaj velkou konkurenci snad každému odvětví. To vše by mohlo ohrozit ekonomiky sousedních zemí a taky místní politbyro, by se bálo, že ztratí v zemi vliv.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    20:07 07.04.2014

    To Poryv: Arabské jaro přece nikdo nezinscenoval, což tvrdím hlavně proto, že následná chaos neprospěl nikomu. Kaddáfí, Mubárak, Assad, se všemi svět nějak jednal a dovedl s nimi ...Zobrazit celý příspěvek

    To Poryv: Arabské jaro přece nikdo nezinscenoval, což tvrdím hlavně proto, že následná chaos neprospěl nikomu. Kaddáfí, Mubárak, Assad, se všemi svět nějak jednal a dovedl s nimi více méně vyjít.

    Je to takový arabský pokus o demokracii, ale z vnitřku, ne zinscenovaný USA. A že se to všechno zatím topí v krvi, je sice děs, ale vzpomeňte si na velkou francouzskou revoluci, tam taky krev tekla proudem.

    U korejského problému mě zajímá, jak dlouho to ještě půjde dál. Obyčejné obyvatelstvo je na tom opravdu špatně a čekám, kdy dorazí nějaká ta nemoc, asi jako Španělská chřipka po první světové a severokorejců pomře tolik, že už nezvládnou živit armádu a hlavně politbyro a celé se to sesype jako domeček z karet a ty miliony pologramotných, podvyživených chudáků vtrhnou do Jižní Koreje a do Číny, z čehož nebude nadšený vůbec nikdo.Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
    19:55 07.04.2014

    Poryv: Soucasny stav Lybie je preci dusledek Kaddafiho politiky podporovane mimochodem Ruskem. Kdyby nezformoval tamni spolecnost tak jak to udelal, nedoslo by k povstani. Za to ...Zobrazit celý příspěvek

    Poryv: Soucasny stav Lybie je preci dusledek Kaddafiho politiky podporovane mimochodem Ruskem. Kdyby nezformoval tamni spolecnost tak jak to udelal, nedoslo by k povstani. Za to snad USA nemohou. Lybijci dnes maji co chteli, tedy Kaddafi je pryc a co bude dal, je na nich. Nikdo jim tam demokracii zvenci nezavadi. Navic nevim, proc neustale vinite USA z vmesovani do udalosti v Lybii, kdyz tam vojensky zasahovali hlavne Francie a Velka Britanie.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2