Foal Eagle 2014: Obří cvičení americké a jihokorejské armády

Foto: Foal Eagle 2014 / US Marine Corps
Foto: Foal Eagle 2014 / US Marine Corps 

V těchto dnech vrcholí v Jižní Koreji obří každoroční cvičení jihokorejských a amerických vojáků Foal Eagle 2014. Polní cvičení Foal Eagle trvá od 6. března do 18. dubna a navazuje na štábní cvičení Key Resolve.

Za americkou stranu se štábního cvičení Key Resolve 2014 účastní 5200 vojáků, z toho 1100 vojáků ze základen mimo Jižní Koreu. Foal Eagle 2014 se účastní 7500 amerických vojáků, z toho 5100 ze základen mimo poloostrov. Foal Eagle procvičuje nasazení pozemních, leteckých, námořních, expedičních a speciálních sil.

Cílem cvičení je demonstrovat odhodlání Spojených států bránit svého jihokorejského spojence. Podle obou zúčastněných má každoroční cvičení Foal Eagle defenzivní charakter.

Severní Korea však proti cvičení protestuje a považuje jej za přípravu k útoku. Před začátkem cvičení Severní Korea varovala svého jižního souseda a Spojené státy před „nepředstavitelným holokaustem“, „zpustošením Soulu“ a „jaderným útokem na Washington“, pokud cvičení proběhne. 

ROKS Sejong the Great (DDG 991) Foto: ROKS Sejong the Great (DDG 991) třídy KDX-III. / US Navy

Stejně tak proti cvičení protestuje pochopitelně Čína, která nelibě nese velké vojenské manévry svého mocenského oponenta u svých hranic.

Cvičení Foal Eagle simuluje jedny z nejhorších možných scénářů vývoje na Korejském poloostrově. Jedním z nich je vážná diplomatická krize nebo zhroucení Kim Čong-unova režimu. 

Pokud se severokorejský režim zhroutí, v zemi pravděpodobně vypukne ozbrojený boj o moc. Pro takový případ jsou připravovánspeciální týmy pro partyzánskou válku v Severní Koreji.

Video: Útok na pláž. / YouTube 

Ozbrojené síly Spojených států nasazují na cvičení obrovské množství techniky. Americké námořnictvo pro cvičení dává k dispozici několik lodí, jako je raketový křižník USS Lake Erie nebo raketové torpédoborce USS Curtis Wilbur, USS Lassen a USS Howard. Největšími jihokorejskými plavidly na cvičení jsou torpédoborce ROKS Sejong the Great, ROKS Seoae Ryu a ROKS Gwang Geon.

Námořnictvo hraje během cvičení zásadní roli. Během případného konfliktu mohou spojenecké lodě nejen poskytovat účinnou protileteckou a protiraketovou obranu (systém Aegis), ale útočit také na cíle na pevnině. Na úrovni demarkační linie je Korejský poloostrov pouze 200 kilometrů široký. Hlavní město Severní Koreje Pchjongjang je pak vzdáleno vzdušnou čarou pouze 45 km od pobřeží.



Foal Eagle 2014

Foto: Útok na pláž. / US Marine Corps

Jedním z vrcholů cvičení je pak společná obojživelná operace jihokorejské a americké námořní pěchoty.  Během letošního cvičení mariňáci  simulovali útok na  pláž pomoci námořních děl, bitevních letadel a vrtulníků a poté provedli v y lodění pomocí v y loďovacích plavidel a konvertoplánů MV-22 Ospre y.

Vzhledem k protáhlému charakteru Korejského poloostrova hrají obojživelné operace důležitou roli. Během případné války lze vyloděním vojáků odříznout postupující armádu protivníka. Pro příklad si můžeme vzít úspěšné spojenecké vylodění v Inčchonu (1950) během války v Koreji. Vylodění přerušilo zásobovací a komunikační traspostupující severokorejské armády. 



Zdroj: NAVY.mil, USFK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Korejská krize nabírá na intenzitě

Severní Korea vypověděla v předminulém týdnu příměří svému jižnímu sousedovi. V téže době oznámil ...

Americká a jihokorejská armáda ukazují svaly

Na pozadí nejnovější krize na Korejském poloostrově probíhají rozsáhlá vojenská cvičení jihokorejské ...

Blufuje Severní Korea s jadernými zbraněmi?

Severokorejská diktatura se ráda chlubí "zničující silou" svých jaderných zbraní. Je opravdu její ...

KFX: Jihokorejská stíhačka nové generace

Jihokorejský letecký průmysl se rozhodl akcelerovat vývoj vlastní stíhačky označované kódovým jménem ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jan Grohmann
    19:03 07.04.2014

    Pro David: Dobře řečeno. Máte pravdu.

    Pro David: Dobře řečeno. Máte pravdu.

  • shal
    18:10 07.04.2014

    Poryv: Zajímavé, že všichni za vším vidí USA. Někdo si upšoukne a může za to USA. Nebo taky ještě Židi. Jako by tyto země neměly vlastní vládce, vlastní armádu, tajnou službu a ...Zobrazit celý příspěvek

    Poryv: Zajímavé, že všichni za vším vidí USA. Někdo si upšoukne a může za to USA. Nebo taky ještě Židi. Jako by tyto země neměly vlastní vládce, vlastní armádu, tajnou službu a jako by ve světě neexistovaly jiné velmoci či náboženské organizace, které se v poslední době snaží světovou politiku ohýbat více než USA. No co. Hlavně že to můžeme na někoho svést. Přece jenom nikdo na světě neumí myslet vlastní hlavou krom USA. Jo a židi ještě. Přece za vším jsou židi ne?Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    17:24 07.04.2014

    To Poryv Rusko v kábátu SSSR KLDR vytvořilo a více než 40 let udržovalo při životě. Nechcete mi snad tvrdit, že dnešní Rusko je významně jiné než SSŚR, když mu vládne bývalý ...Zobrazit celý příspěvek

    To Poryv
    Rusko v kábátu SSSR KLDR vytvořilo a více než 40 let udržovalo při životě.
    Nechcete mi snad tvrdit, že dnešní Rusko je významně jiné než SSŚR, když mu vládne bývalý důstojník KGB a člen strany, přičemž většina jeho spolupracovníků prošla nebo i nadále působí v silových strukturách, jejiž jediná změna oproti SSSR je změna názvu, metody a cíle zůstaly.
    Tedy z toho jasně plyne, že nebýt Ruska, nebo z předpokladu slabého Ruska, bude svět rozhodně bezpečnější.
    Ohledně dodávek potravin, je to sice trochu chucpe, ale pro současnou RoK je to mnohem lepší než-li ekonomický kolaps, který by se vedení KLDR mohlo rozhodnout řešit válkou.Skrýt celý příspěvek

  • Poryv
    16:03 07.04.2014

    Pokud jde o korejský polostrov, tak sem jednoznačně pro sjednocenou Koreu. Nakonec to je jeden a ten samý národ rozdělený mocnostmi a ideologií. Myslím, můj názor, že ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud jde o korejský polostrov, tak sem jednoznačně pro sjednocenou Koreu. Nakonec to je jeden a ten samý národ rozdělený mocnostmi a ideologií. Myslím, můj názor, že ale rozhodující slovo v tomto procesu budou mít Číňané.

    Nesher
    Rusko přeci režim v KLDR nevytvořilo, ale SSSR a komunistická ideologie. Od té doby si žije tento polofeudální režim vlastním životem.
    Zjistěte si kdo pomáhá udržovat tento stát při životě, kdo vše tam posílá potraviny a peníze.

    Jste si tím opravdu jist, že by byl svět mnohem bezpečnější místo?

    Beny
    S touhle logikou (viz internet, vynálezy) bych se musel stydět nasedat například do kterehokoliv proudového dopravního letadla.

    Vrata
    Ono se těm cizím vojkům určitě do Líbye ani moc nechce. Tuší co je tam čeká.
    Chaos v těchto zemích na jih od nás je právě důsledek americké politiky. Stále se pokouší na kmenovou společnost namontovat demokratický režim a jeho instituce v celé jeho složitosti a v podstatě tím rozložit společnost, která na tyhle změny není vůbec připravená. Pak se jen přesunou o dům dál. A dělají to znovu. Překvapivě se to ale nedělá v zemích perského zálivu. I jen samotné vytvoření chaosu, bídy a rozvrácení země je pak pro její nutnou obnovu výhodný byznys.Skrýt celý příspěvek

  • David
    13:43 07.04.2014

    Tak ten severokorejský systém, to je opravdu hodně specifický režim. Neviděl bych ale Kim-Čong-una jen jakou nějakou postavičku. Jeho postavení je dáno především charakterem ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ten severokorejský systém, to je opravdu hodně specifický režim.
    Neviděl bych ale Kim-Čong-una jen jakou nějakou postavičku.
    Jeho postavení je dáno především charakterem systému. V tomto směru lze označit Severní Koreu za ukázkový totalitní systém, ve kterém jeho nejvyšší představitel má sice obrovskou moc, ale de facto koná to, co režim vyžaduje, co se od něj očekává - zde především politbyrem, případně státní ideologií. Proto němu se jen těžko může nějak postavit.
    V tom se ostatně liší principiálně totalitní systém od diktátorského, který většinou stojí jen na jednom silném muži, opírající se především o brutalitu, ochotu použít hrubou sílu -a ideologie hraje podružnou roli.
    Každopádně by ale bylo chybou severokorejský systém nějak podceňovat - i ta jeho konvenční armáda i přes svoji zastaralost představuje úctyhodnou síluSkrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    10:55 07.04.2014

    Pánové, když tak zpět k tématu. Co se týče Severní Koreje. Problém není Kim, to je jen "postavička". Problém je samotný systém v Severní Koreji, který žije sám o sobě vlastním ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové, když tak zpět k tématu.
    Co se týče Severní Koreje. Problém není Kim, to je jen "postavička". Problém je samotný systém v Severní Koreji, který žije sám o sobě vlastním životem. Udržuje se při životě sám - podobně jako komunismus v Československu.
    V Severní Koreji, jako všude jinde, jde boj o moc. Moc mezi skupinami, generály. Kim je jen postavička, symbol, který slouží jako mocenská páka pro různé skupiny.
    Proti systému nemůže nikdo (ani se neodváží) vystoupit, protože to jiné skupiny využijí k likvidaci svého oponeta.
    Pokud někdo něco udělá proti systému, proti Kimovi, tak to okamžitě může někdo proti němu použít. V Severní Koreji je to jen bizarní tragikomická hra o udržení moci.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    10:50 07.04.2014

    Vrata Tak určitě jsem nemyslel srovnávat úroveň Ameriky a Lybie :D poznamenal jsem, že pokud stát v němž funguje demokracie a zasahuje do záležitostí jiných zemí, tak by měl také ...Zobrazit celý příspěvek

    Vrata
    Tak určitě jsem nemyslel srovnávat úroveň Ameriky a Lybie :D poznamenal jsem, že pokud stát v němž funguje demokracie a zasahuje do záležitostí jiných zemí, tak by měl také demokracii vytvářet. Řekl jsem, že po zásahu USA a západu. Francie do "západních zemí" bezesporu patří. Jinak pokud USA a Nato mělo možnost chytit Kadáfího, tak ho radši vydali na milost hrdlořezum. Žádný soud se nekonal! Do Lybie bylo možno vycestovat zcela bezpečně a některé poměry převyšovali i ty naše. Dnes je situace opravdu v troskách a zemi spíš vládnou gangy některé i z jiných zemí. Tak logický důvod totality Kadáfího tím padá.
    Když se podívám na demokracii USA tak máš na výběr jen demokraty a republikány. Výběr jako mezi Coca-colou a Pepsi-colou :) to už by mohlo odpovídat čemu ty říkáš kupování si lidí.

    Beny
    Možná bych asi zvolil lybijskou vládu než ty kdo řvou Allahu Akbar u každé příležitosti. Asi tak jako spousta lidí v Sýrii... A proč vlastně se tzv. Syrská svobodná armáda skládá víc z cizinců než z Syřanů? Jinak tě mohu ujistit, že komouš nejsem :D Je jednoduché s kým nesouhlasíš ho označit za komouše a tím je vystaráno :DSkrýt celý příspěvek

  • Beny
    23:29 06.04.2014

    semtam Myslím si, že ti to Vrata popsal docela hezky, i když tobě to asi nevoní. A na mne asi je to, že co já vím tak internet byl původně "udělán" pro Americkou armádu, jako ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam
    Myslím si, že ti to Vrata popsal docela hezky, i když tobě to asi nevoní. A na mne asi je to, že co já vím tak internet byl původně "udělán" pro Americkou armádu, jako vnitřní komunikace, následně se rozšířil stejně jako mnoho dalších tech. do civilního sektoru.
    Jinak bych ti osobně přál zažít nějakou tzv. demokracii Lýbíjského stylu, aby jsi poznal co to doopravdy znamená svobodný názor


    PS: Omlouvám se redakci za nesouvisející koment, ale komoušský žvásty mne vždy vytočíSkrýt celý příspěvek

  • Vrata
    22:07 06.04.2014

    semtam: 1. "Pokud chces hledat demokracii tak bych se koukl vic na sever nez za velkou louzi. Priklad Lybie ..." a./ Vy nam opravdu chcete rici, ze stav soucasne Lybie je zamer ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam:
    1. "Pokud chces hledat demokracii tak bych se koukl vic na sever nez za velkou louzi. Priklad Lybie ..."
    a./ Vy nam opravdu chcete rici, ze stav soucasne Lybie je zamer USA a kopie pomeru v USA, jak vyplyva z teto vety? Vy si opravdu myslite, ze v USA to vypada jako v soucasne Lybii? Navic, jste zrejme jiz zapomnel, ze hlavni kdo se v Lybii angazoval byla Francie a Anglie, nikoliv USA. Mimochodem, pokud chcete vytahnou oblibenou "naftovou" kartu, tak USA z Lybie, pokud vim, zadne vyznamne mnozstvi nafty neberou.
    b./ Jako vice lidi si zrejme pletete demokracii a zivotni uroven. Pokud ma diktator moznost fungovat jako zaba na prameni (dnes vetsinou ovladanim tezbu nafty), neni problem delat lidu dobrotiveho taticka. Jeho jedinou funkci je totiz v takovem pripade rozdelovani bohatstvi produkovaneho v jinych zemich. Problem nastava, kdyz se zacne snizovat mnozstvi tezeneho bohatstvi na jednu osobu at jiz vysychanim pramenu (treba nafty) nebo zvysenim populace. K tomu druhemu tusim prave zacalo v Libyi dochazet a zacaly vznikat nepokoje atd. Diktatura miva ekonomicke problemy v momente, kdy se musi spolehnout na cinnost vlastnich lidi. Mimochodem, srovnejte si zivotni uroven v Lybii za diktatora Kaddafiho s zivotni urovni v Syrii za vlady Asadovcu. Podotykam, ze v Syrii je podstatne mene nafty nez v Lybii.
    c./ Kaddafi byl ve skutecnosti zrejme dost desivy diktator. Neznam podrobnosti denniho zivota bezneho Libyjce za Kaddafiho, ale o rezimu vypovida treba to, ze pri cestach do zahranici Kaddafiho pry doprovazelo mnozstvi mladych lidi, coz byli rukojmi z vlivnych rodin (tuto informaci jsem slysel od znameho, ktery se dost zajima o Arabsky svet). Jeho znasilnovaci posedlost je tez dost znama (cetl jsem o tom jakysi clanek, mozna i vice, bohuzel si nepamatuji zdroj).
    d./ Chaos po odstraneni dlouhodobe pusobiciho diktatora povazuji za mozny logicky dusledek prave one diktatury. Odstranenim diktatora ze najednou zmeni mocenske pomery ustanovuji se pomery jine. A to s brutalitou naucenou za panovani diktatora.
    "Tak kde je ta demokracie?" - Ale ta se preci projevuje prave v tom, ze v Lybii ani USA ani nikdo z Evropy nic neprikazuje a nerozhoduje silou. Konec koncu, cizi vojska tam nejsou takze silu ani neni mozno pouzit.
    "Zhrouceni socialismu bylo spis vnitrni zalezitosti vychodniho bloku." Jisteze, blok se zhroutil protoze ekonomicky nestacil Zapadu (viz. vyse moje poznamka k ekonomii diktatur). A take proto, ze po 40 letech diktatur chteli lide zmenu.
    "Internet a mobil nám nepřinesla Amerika, ale technický pokrok." Na to Vam mohu opacit ze nositelem technickeho pokroku v druhe polovine 20. stoleti byla prevazne Amerika (plus cast Evropy a Japonsko).Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    20:19 06.04.2014

    Beny Internet a mobil nám nepřinesla Amerika, ale technický pokrok. Zhroucení socialismu bylo spíš vnitřní záležitostí východního bloku. Pokud chceš hledat demokracii tak bych se ...Zobrazit celý příspěvek

    Beny
    Internet a mobil nám nepřinesla Amerika, ale technický pokrok. Zhroucení socialismu bylo spíš vnitřní záležitostí východního bloku. Pokud chceš hledat demokracii tak bych se kouknul víc na sever než za velkou louži. Příklad Lybie, za Kadáfího se země měla na regionální podmínky pomalu jak v bavlnce. Nyní děs a hrůza. i když Kadáfí nebyl žádnej svatoušek. Tak se s svými lidmi to myslel dost dobře a potažmo i s Afrikou. Americká a západní intervence z této země udělala horor. Tak kde je ta demokracie??Skrýt celý příspěvek

  • Beny
    19:49 06.04.2014

    Nemo To jako myslíš vážně, že obhajuješ SK a její vůdce, kteří se liší od Hitlera nebo Stalina jen šikmíma očima a barvou kůže??? Protože rod Kimů má na rukou tolik krve vlastních ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemo
    To jako myslíš vážně, že obhajuješ SK a její vůdce, kteří se liší od Hitlera nebo Stalina jen šikmíma očima a barvou kůže??? Protože rod Kimů má na rukou tolik krve vlastních občanů, že si to nikdo z nás nedokáže ani představit a jejich uznávání smluv by se dalo stěží nazvat jinak než náladové a účelové.

    A vůbec nechápu jak si někdo může libovat v nadávání na USA a demokracii. Nebýt toho, tak nikdo z nás nepoužívá internet, nemá mobil a nikde krom domova nemůže říci či někde napsat svůj doopravdový nároz na danou tématiku aj. Ale já to chápu, ono je vždy snazší býti in a říkat to co je právě v kurzu. Protože proč taky používat mozek, že?!Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    19:40 06.04.2014

    Nesher Ta zrůdnost jménem KLDR byla svého času druhá nejindustrializovanější země v Asii po Japonsku. Teď nemají nic, kdyby aspoň Kim seděl na ropě, tak tam nejspíš americký zásah ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher
    Ta zrůdnost jménem KLDR byla svého času druhá nejindustrializovanější země v Asii po Japonsku. Teď nemají nic, kdyby aspoň Kim seděl na ropě, tak tam nejspíš americký zásah už dávno byl. Kdyby nebylo třeba SSSR, tak druhá světová válka má jinou podobu... On svět není zas tak černobílý jak se ho někteří snaží líčit. Ano špičky KLDR drží své lidi jak otroky, USA i když si hrají na světového četníka. Radši vlítnou do zemí, kde jim to vynese. A důvody jsou někdy v budoucnu zjištěny jako podvod. Výsledek pro řadové obyvatele: snížení životní i bezpečnostní úrovně na velmi dlouhou dobu.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    16:57 06.04.2014

    To Nemo Vy jste vážně neuvěřitelný. Nebýt toho čemu říkáte cizí vměšování, tak dnes žádná RoK neexistuje, a Kim by měl o hezkých pár miliónů otroků navíc. Celý problém není v ...Zobrazit celý příspěvek

    To Nemo
    Vy jste vážně neuvěřitelný.
    Nebýt toho čemu říkáte cizí vměšování, tak dnes žádná RoK neexistuje, a Kim by měl o hezkých pár miliónů otroků navíc.
    Celý problém není v USA, ale v tom, že Vaši milovaní Rusové tuhle zrůdnost jménem KLDR vytvořili a dlouhá léta podporovali (spolu s ČLR) a tohle je výsledek.Představa smlouvy s KLDR je směšná, jednak by ji Kim dodržoval dle momentální nálady, jako ostatní smlouvy, které kdy KLDR uzavřela a hlavně, podmínka KLDR byla odchod USA z RoK. Což by skončilo válkou.
    Z čehož plyne, že nebýt Vámi milovaného ruského impéria (zejména v podobě SSSR), byl by dnešní svět mnohem bezpečnější místo.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    16:56 06.04.2014

    To Nemo Vy jste vážně neuvěřitelný. Nebýt toho čemu říkáte cizí vměšování, tak dnes žádná RoK neexistuje, a Kim by měl o hezkých pár miliónů otroků navíc. Celý problém není v ...Zobrazit celý příspěvek

    To Nemo
    Vy jste vážně neuvěřitelný.
    Nebýt toho čemu říkáte cizí vměšování, tak dnes žádná RoK neexistuje, a Kim by měl o hezkých pár miliónů otroků navíc.
    Celý problém není v USA, ale v tom, že Vaši milovaní Rusové tuhle zrůdnost jménem KLDR vytvořili a dlouhá léta podporovali (spolu s ČLR) a tohle je výsledek.Představa smlouvy s KLDR je směšná, jednak by ji Kim dodržoval dle momentální nálady, jako ostatní smlouvy, které kdy KLDR uzavřela a hlavně, podmínka KLDR byla odchod USA z RoK. Což by skončilo válkou.
    Z čehož plyne, že nebýt Vámi milovaného ruského impéria (zejména v podobě SSSR), byl by dnešní svět mnohem bezpečnější místo.Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    12:16 06.04.2014

    Blázen není, ale skončit jako poslední Kimovské dynastie také nechce. Myslím že bez cizího vměšování by se minimálně na hospodářských kontaktech a hlavně mírové smlouvě shodli ...Zobrazit celý příspěvek

    Blázen není, ale skončit jako poslední Kimovské dynastie také nechce. Myslím že bez cizího vměšování by se minimálně na hospodářských kontaktech a hlavně mírové smlouvě shodli dávno. Jenže tu USA prostě nechtějí - KLDR ji už nabízela vícekrát a vždy to Amerikáni odmítli. Plivalo se na Stalina že nechal "horký" konflikt trvat dlouho, jenže tam kde to skončilo tam to USA zakonzervovali po desítky let.
    V KLDR dobře ví že smlouva se satelitním režimem JK by neměla velkou cenu když s USA by stále platilo jen ono příměří.Skrýt celý příspěvek

  • Lopoz
    00:24 06.04.2014

    přesně jak říká jenikdavid. Kim může sice působit jako arogantní diktátor ale rozhodně to není blázen a musí mu být jasné co by pro něj nějaká válka znamenala. Navíc sem onehdy ...Zobrazit celý příspěvek

    přesně jak říká jenikdavid. Kim může sice působit jako arogantní diktátor ale rozhodně to není blázen a musí mu být jasné co by pro něj nějaká válka znamenala.
    Navíc sem onehdy někde četl že v regionu tam nechce válku nikdo. Kdyby přeci jenom došlo k válce nebo pádu režimu tak bylo odhadnuto že by ze S. Koreje odešly miliony lidí do Číny a J Koreje což si ani jedna země samozdřejmě nepřeje.Skrýt celý příspěvek

  • jenikdavid
    23:29 05.04.2014

    A na čem by se tedy měli dohodnout ? JK si nemůže dovolit spoléhat na něčí slovo, když její hlavní město leži tak blízko hranice. Sice Kim dle mého názoru nemá sebemenší chuť ...Zobrazit celý příspěvek

    A na čem by se tedy měli dohodnout ? JK si nemůže dovolit spoléhat na něčí slovo, když její hlavní město leži tak blízko hranice. Sice Kim dle mého názoru nemá sebemenší chuť někoho napadat - žije si ve svém luxusu, díky propagandě a čistkám se udržuje u moci a nechává si západem platit za mír. On nemá sebemenší důvod toto měnit. Co se ale stane, když tento režim přeci jen padne ? Na to nejhorší se právě JK musí připravovat...Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    22:13 05.04.2014

    USA zbytečně provokuje. Čím to že vztah USA a JK až příliš připomíná vztah NDR a SSSR. Stejně jako Němci by měli pramálo chuti bojovat proti svým soukmenovcům tak podobné to bude ...Zobrazit celý příspěvek

    USA zbytečně provokuje. Čím to že vztah USA a JK až příliš připomíná vztah NDR a SSSR. Stejně jako Němci by měli pramálo chuti bojovat proti svým soukmenovcům tak podobné to bude zde. Měli by je nechat ať se dohodnou spolu. bez patronování velmocí. Jenže to by přišli o kus sféry vlivu, tak to nechávají vyhnívat....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2