Extrémně malé bomby pro bezpilotní letadla
- 18. 7. 2012
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Na současném bojišti, kdy nejsou jasně vymezené bojové linie, se vedou bojové operace často v bezprostřední blízkosti civilistů. Teroristické bandy jsou si vědomy "ochrany", kterou jím civilisté poskytují a umně ji využívají. Zničit takového protivníka, nejlépe pomocí leteckého útoku, je velmi obtížné - pokud nechceme zabit neviné osoby nebo velkou část městské zástavby. Při irácké a afghánské kampani tak vyvstal požadavek na konstrukci extrémně malých bomb schopných ničit bodové cíle bez větších vedlejších škod.
Na prosby vojáků odpověděla mimo jiné společnost MBDA (Evropa), která před pár lety představila rodinu extrémně malých řízených pum SABER (Small Air Bomb Extended Range). Jedná se o klouzavou pumu využívající GPS navádění se závěrečným navedením po laserovém paprsku - cíl je nutno ozařovat laserem. V případě potřeby je také možné pumy SABER dovybavit pomocným raketovým motorem pro prodloužení doletu.
V současné době společnost MBDA pracuje na navádění pomocí televizní a infračervené kamery umístěné v nose pumy. Závěrečné navedení na cíl se tak neděje pomocí laseru, ale přes video terminál ovládaný operátorem - například velitelem pozemní jednotky. Obsluha terminálu na obrazovce jednoduše uvidí to, co kamera umístěna v nose pumy. Stačí pak jen označit místo dopadu a o zbytek se postará počítač.
Foto: SABER (Small Air Bomb Extended Range) je rodina malých řízených pum o hmotnosti pouze 4,5 až 13,5 kg / MBDA
SABER využívá bojovou hlavici s dvěma módy - první s tříštivým účinkem, druhý s protipancéřovým účinkem. Protipancéřový mód lze využít také pro ničení "měkkých" cílů, pokud si přejeme, co nejvíce omezit vedlejší škody.
Jaké najdou extrémně malé bomby uplatnění na současném bojišti? Představte si leteckou zbraň schopnou zničit pouze bodový cíl o průměru několika metrů s tím, že o pár desítek metrů dál stojící civilisté nebudou ohroženi. Podobné zbraně mohou likvidovat teroristy schovávající se mezi civilisty, s mnohem menším rizikem smrti nevinných kolemjdoucích nebo zničení přilehlých budov.
Video: Zkoušky odhozu pum SABER z bezpilotního letounu Tiger Shark / YouTube
Stejně tak může extrémně malé bomby využít jakákoliv pozemní spojenecká jednotka bojující v bezprostřední blízkosti s nepřítelem. V tomto případě, i když je nepřítel vzdálený pouze několik desítek metrů, lze na něj bezpečně povolat letecký útok - třeba pomocí malých bezpilotních letadel.
Zde se dostáváme k další obrovské výhodě malých bomb. Kromě toho, že mají jasně vymezený účinek, díky svým kompaktním rozměrům a hmotnosti mohou být nesený malými a středními bezpilotními letadly - třeba jako RQ-7 Shadow Hawk. Tak malé stroje mohou být převážený na terénních vozidlech a v případě potřeby (při použití startovací rampy) vyslány s pumami okamžitě do vzduchu.
Vojákům se v podobě extrémně malých pum dostává do rukou mocný nástroj. Menší bezpilotní stroje mohou operovat z předsunutých stanovišť a dostat se do zájmového prostoru během pár minut. Zde mohou, klidně i v celých rojích, podporovat bojující pozemní jednotky.
Zdroj: Terminoid
Související články
Války v 21. století - konec tradičního pojetí boje?
Nepřítel se mění, války se mění, zrovna tak vnější podmínky a prostředky boje. Ty tam jsou obrázky ...
- 24.06.2012
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Technologie zítřka - Zbraň střílející blesky po laserovém paprsku
Je nám jasné, jak bulvárně nadpis článku zní, ale dnes si představíme zbraň, která přesně tohle ...
- 08.07.2012
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Vševidoucí není jen Bůh, nově ale i bojový pilot
Bojoví piloti letadel a vrtulníků jsou přetížení informacemi. Musí vyhodnocovat desítky údajů z celé ...
- 10.07.2012
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Zastaví se někdy technologický vývoj zbraní?
Současné zbraně jsou velmi sofistikované, mají obrovský dosah a smrtící účinek. Na druhou stranu, na ...
- 16.07.2012
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...