Evropský bezpilotní letoun Taranis

Taranis
Foto: Taranis / BAE Systems

BAE Systems společně s britským ministerstvem obrany započalo s leteckými testy letounu Taranis, technologického demonstrátoru evropského bezpilotního bojového letounu UCAV (Unmanned Combat Air Vehicle). Cílem BAE Systems a britského ministerstva obrany je si skrze projekt Taranis osvojit technologie budoucích bojových bezpilotních letadel.

Testy vznikají ve spolupráci anglického i australského letectva na základně Woomera Testing Range v jižní Austrálii. Velká Británie australskou základnu často používá k testování nových leteckých technologií, Naposledy zde zkoušela v roce 2009 bezpilotní letoun Mantis.

Britské ministerstvo obrany neoznámilo datum prvního letu ani podobu testů. Pro magazín IHS Janes pouze uvedlo, že „letové zkoušky v současné době probíhají.“ Velká Británie není tradičně k projektu UCAV Taranis příliš sdílná. Plná tisková zpráva bude vydáná až po skončení kompletních letových testů.

Taranis i způsob jeho vývoje kopíruje další dva podobné projekty – americký X-47B a francouzský (evropský) Neuron. Ve všech třech případech se jedná o technologické demonstrátory, jenž mají umožnit svým tvůrcům a hlavním partnerům osvojit si technologie bojových bezpilotních letounů UCAV.

Zkušeností z X-47B pak například americkému námořnictvu umožní lépe definovat své požadavky na budoucí bojový námořní bezpilotní letoun UCLASS. Zda evropské testy technologických demonstrátorů Neuron a Taranis povedou ke vzniku skutečného letounu UCAV, není zatím jisté. Britské ministerstvo k tomu říká, že Taranis „poskytne experimentální důkazy o potenciálních schopnostech a pomůže se rozhodování o budoucím mixu pilotovaných nebo dálkově ovládaných systémů.“

Taranis, pojmenovaný po keltském hromovládném bohu a pánu nebe, velikostně odpovídá cvičnému letounu Hawk. Na délku měří 12 metrů při rozpětí křídel 10 metrů. Taranis nemá vnitřní pumovnice pro testy zbraní, ale simulované útoky na cíl jsou také součástí letových testů.

Spojené království uvažuje o letounech UCAV jako o jednom ze základních pilířů schopností Královského letectva zasazovat přesné dalekonosné údery. „Spojené království požaduje kapacity, které umožňují včasné zachycení nepřátelských cílů daleko za nepřátelskými liniemi. Ač z historického hlediska takovou roli hrály letadla s posádkou, je zřejmé, že UCAS (Unmanned Combat Air Systems – pozn. redakce) mohou nabídnou nákladově efektivní řešení do budoucna,“ stojí v prohlášení britského ministerstva obrany.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Program bezpilotního letounu X-47B úspěšně pokračuje

Nejznámějším představitelem útočných bezpilotních letounu je americký Predátor. Jde o vrtulový ...

X-47B poprvé na letadlové lodi

Na konci listopadu poprvé odstartoval pomocí katapultu bezpilotní palubní letoun X-47B. Ve stejné ...

První přistání X-47B UCAS za pomocí brzdícího lana

Bezpilotní demonstrátor X-47B UCAS (Unmanned Combat Air System) má za sebou další významný ...

Bezpilotní letoun nad Boleticemi sestřelen

„Cíl zničit!“, zaznělo celkem osmkrát ve středu 25. září na střelnici Podvoří ve vojenském ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...