Čeští vojáci získali jedinečnou techniku pro elektronický boj
- 29. 4. 2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Po čase jsme znovu zavítali k 53. pluku průzkumu a elektronického boje (53. pPzEB) v Opavě. Vojáci na základně nám a dalším novinářům předvedli světově unikátní technickou novinku – Přenosný průzkumný a rušící prostředek pásem odpalu RCEID.
Průzkum a rušení RCEID
Elektronický boj je komplexní činnost vyžadující špičkově vzdělané odborníky a neméně špičkovou na měnící se hrozby reagující techniku. Jednou z oblastí, které se elektronický boj věnuje, je rušení rádiových signálů.
V poslední době je tato oblast zaměřená na rušení rádiem odpalovaných improvizovaných nástražných systémů RCIED (Radio-Controlled Improvised Explosive Device). Jedná se o sofistikovanější verze IED (Improvised Explosive Device), kdy je iniciace výbušniny provedená nejčastěji pomocí mobilu (případně vysílačky, dálkového ovládaní od auta, atd.). S nejrůznějším verzemi IED se čeští vojáci střetávají především v Afghánistánu a Iráku.
Spojenci i Armáda České republiky disponují rozličnou technikou schopnou rušit určitá kmitočtová pásma a zamezit tak dálkovému odpalu RCIED. Klíčovým problém je však znalost kmitočtového pásma, na které se má rušicí technika zaměřit.
Jen mobilní sítě využívají několik pásem. Pokud vojáci zaruší špatné pásmo, protivník RCIED bez problému odpálí.
Jednou z cest (kromě např. zpravodajské činnosti) je provádět průzkum a zaměřování v kmitočtovém pásmu. V prostředí Armády ČR takovou roli hrají například MPRS (Mobilně průzkumný rušicí systém) na podvozku IVECO LMV nebo kontejnerový RUP-FM-M umístěny na korbě nákladního vozidla TATRA.
Vozidla o hmotnosti několika tun nelze nasadit samozřejmě všude. Například při aeromobilních operacích vojáci nemají žádný prostředek, jak provádět průzkum kmitočtového pásma (např. rádiového vysíláni). Ochrana před RCIED je tak v takových operacích krajně problematická.
Foto: V popředí představovaný průzkumný systém, v pozadí mobilní rušička MANPACK-STAR, vlevo kontejner RUP-FM-M (včetně kruhové antény). / Autor
Jedinečný český systém pro elektronický boj
Problém má řešit nový přenosný průzkumný systém, který vznikal poslední tři roky ve Vojenském výzkumném ústavu (VVÚ) v Brně. Systém je znám zatím jen pod dlouhým názvem vývojového programu - Přenosný průzkumný a rušící prostředek pásem odpalu RCEID.
Světová unikátnost českého přístroje je v systémovosti, sofistikovanosti a mobilitě. Přístroj lze vzít například do vrtulníku a vysadit ho s jednotkou v zájmové oblasti.
„Prostředek je vhodný například pro použití v aeromobilních operacích, všude tam, kde se nedostanou naše vozidla,“ říká kapitán Jaroslav Vála z Centra ISR (Intelligence Surveillance Reconnaissance) 53. pPzEB. Jak navíc dodává kapitán Vála, podobný prostředek není (co je mu známo) zaveden ve výzbroji žádné armády.
Přístroj je schopen odhalovat zdroje rádiového vysíláni nejrůznějších zařízení. Lze odhalit nejen atentátníky s mobily, ale i jakoukoliv rádiovou komunikaci protivníka – ať už mezi vojáky, tak i mezi technikou.
Voják obsluhující průzkumný přístroj dostává výstupní data skrze displej umístěný na zápěstí ruky. Přístroj lze využít jak ke zpravodajské činnosti (shromažďování dat), tak v součinnosti s dalšími přístroji k rušení kmitočtového pásma.
Foto: Kapitán Vála vysvětluje základní fungování přístroje. / YouTube
V případě potřeby lze informaci předat bezdrátově přenosné rušičce STAR-MANPACK (případně do vozidla STAR V), která zaruší požadovaný kmitočet. „Voják okamžité vidí signál a dává pokyn rušiči,“ vysvětluje kapitán Vála.
V kombinaci s tímto rušičem se vytváří zmiňovaný průzkumný a rušící systém pro ochranu před RCEID. Jak bylo zmíněno výše, přístroj v kombinaci s rušičkou lze použít nejen proti RCEID. Své uplatnění najde i při řešení bezpečnostních hrozeb na území České republiky.
Celý systém je přepravován ve dvou odolných kufrech. Celková hmotnost je 74,9 kg, batoh s průzkumným prostředkem váží 18,9 kg. Kromě samotného batohu je součástí systému například radiostanice HARRIS RF-7800S, všesměrové a zaměřovací antény, nabíjecí adaptér nebo rezervní baterie.
Při chodu všech podsystémů vydrží přístroj až 6 hodin v provozu. Při řízeném provozu jednotlivých podsystémů lze dosáhnout výdrže až 10 hodin. Pracovních teplota přístroje se nalézá mezi -10 až 55°C.
Foto: Veškeré příslušenství se vejde do dvou kufrů. / Autor
Špičková technika a možný export
Armáda ČR dostala světové jedinečný systém pro elektronický boj. Pluk elektronického boje v Opavě zatím disponuje jediným prototypem.
Jednou věcí je však získat jedinečnou technikou, druhou věcí je na ní vyškolit vojáky a vytvořit vhodnou taktiku použití. Jde o nezbytnou podmínku, aby se mohl přístroj mimo jiné úspěšně nabízet zahraničním zájemcům.
"Sebelepší nejmodernější technika tvoří jen nástroj. Neméně důležitá je vycvičenost nejen obsluhujících vojáků, ale i podporovaných jednotek a jejich vzájemná sladěnost a taktika pro jednotlivá spektra operací. Lze to nejlépe dosánout pouze praktickým nasazením v reálných či reálně simulovaných situacích za různých podmínek. A to vše vyžaduje, i s těmi nejlepšími lidmi, čas. Z těchto důvodů, já osobně považuji, časté argumenty o tom, že když to bude situace vyžadovat potřebné vojenské vybavení nakoupíme, za minimálně krátkozraké. Protože pořízením celý cyklus teprve začíná. A to nemluvím o vývoji, který musí adekvátně reagovat na měnící se prostředí a s tím se vyvíjející hrozby. Proto velmi vítáme zavedení tohoto protoypu, zvláště když specialisté našich jednotek, se svými praktickými zkušenostmi ze zahraničních operací například v Afghánistánu, stáli u zrodu celého zařízení. " uzavírá kapitán Petr ŠILER z 53.pluku průzkumu a elektronického boje.
Související články
Radar ReVISOR u 25.protiletadlového raketového pluku
Pluk protiletadlové obrany ve Strakonicích převzal do svého užívání radar ReVISOR pro protivzdušnou ...
- 25.04.2014
- 3 komentářů
- Redakce AN
VIDEO: Přílet příslušníků 1. strážní roty BAF ISAF z Bagramu
Na Kbelském letišti přistál 22.4. speciál Airbus A319, který přivezl posledních čtyřicet příslušníků ...
- 26.04.2014
- 0 komentářů
- Michal Voska
Cvičení ve vojenském újezdu HRADIŠTĚ
Příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ (42.mpr) se účastnili ve dnech ...
- 27.04.2014
- 0 komentářů
- prap. Jan Murduňka
Česká zbrojovka začala vyrábět v Polsku
Polská zbrojovka Fabryka Broni z města Radom začala vyrábět díly pro zbraně České zbrojovky. ...
- 27.04.2014
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...