DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje
- 16. 8. 2018
- 124 komentářů
- Redakce AN
Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty z poslední doby jen potvrzují, že tomu bude i nadále. Ukazuje se také, že koncept dělostřeleckých systémů na kolových podvozcích má své opodstatnění a má co nabídnout i vedle těžkých pásových platforem.
Původní čs. kolová samohybná houfnice DANA vz.77 (Dělo Automobilní Nabíjené Automaticky vzor 77), je jedním z prvních dělostřeleckých systémů, které spojily velkou palebnou sílu s relativně lehkým kolovým podvozkem, jenž nabízí vysokou mobilitu. Navíc u houfnice DANA jde o podvozek Tatra, takže tento zbraňový systém disponuje i vysokou průchodivostí těžkým terénem a zároveň jde o robustní, odolnou a spolehlivou platformu. Proto má houfnice DANA potenciál být účinným prostředkem palebné podpory i do budoucna. Koneckonců na Slovensku už od 90. let místní zbrojní průmysl koncept tohoto zbraňového systému stále rozvíjí, vylepšuje a dodává jej nejen domácím ozbrojeným silám, ale dosáhl s ním i exportních úspěchů.
Také v Česku se v souvislosti s úvahami o modernizaci dělostřelectva AČR začaly firmy zabývat modernizačními projekty zaměřenými na houfnici DANA. Vůbec prvním se stal projekt DANA M1 CZ společnosti Excalibur Army, která tuto modernizovanou houfnici představila v roce 2011. Vývoj modernizačního programu pokračoval dále, došlo na spolupráci Excalibur Army a Tatra Trucks, přidaly se i další firmy z holdingu Czechoslovak Group i mimo něj a vzniklo evoluční provedení DANA M1M. Celý modernizační proces zatím vyvrcholil letošní novinku označovanou jako DANA M2, která měla veřejnou premiéru na červnových Bahnech.
České podniky obranného průmyslu přišly s projektem modernizace houfnice DANA především proto, že je celkově finačně i logisticky velmi výhodná a zároveň nabízí moderní dělostřelecký systém s velkým palebným účinkem za zajímavou jednotkovou cenu. Zcela nové houfnice (často navíc neprověřené provozem a bojovým nasazením) stojí řádově mnohem více finančních prostředků a k tomu je nutné připočíst náklady na vytvoření logistického a servisního zázemí. To v případě modernizovaných houfnic DANA odpadá, protože velkou část stávající logistiky i existujících servisních kapacit je možné i nadále využívat.
České modernizační projekty houfnice DANA nabízejí české armádě domácí cestu zvýšení schopností jejího dělostřelectva, v současné době to ale vypadá, že armáda dává přednost nákupu nových houfnic ze zahraničí. Ovšem přechod na zcela nové zbraňové systémy nějakou dobu potrvá, a navíc původní houfnice DANA mohou sloužit jako záloha, popřípadě jako výzbroj aktivních záloh. V takovém případě by modernizační balíček zcela určitě potřebovaly.
Vedle české armády má ve své výzbroji houfnice DANA vz. 77 například i polská armáda. Ta s nimi počítá i do budoucna, dostaly dílčí vylepšení především v souvislosti s nasazením v zahraničních misích, ale velení armády uvažuje o jejich komplexnější modernizaci. Není proto divu, že Excalibur Army nejnovější verzi DANA M2 před pár týdny představil právě v Polsku na polygonu Ustka. Představuje totiž ucelený modernizační balík všech částí zbraňového systému i podvozku, což může být pro polskou armádu velmi zajímavé jak po finanční stránce, tak v oblasti zvýšení bojových a provozních parametrů i rychlostí a dostupností modernizace.
Na modernizaci DANA M2 se podílí několik českých podniků. Tatra Trucks má na starosti modernizaci podvozku, šternberská společnost Excalibur Army vyrábí nové části nástavby, kabiny a bojové věže. Pardubická RETIA, dodává do houfnice DANA M2 softwarové aplikace systému řízení palby a provádí integraci houfnic do operačně taktických systémů velení a řízení pozemních sil. Československý rozměr projektu DANA M2 přidává spolupráce se slovenskými společnostmi MSM Group respektive ZVS Dubnica nad Vahom, které vyvinuly a vyrábějí modernizovanou munici s prodlouženým doletem.
Houfnice DANA M2 získala nový modernější design kabiny; větší foto / Excalibur Army
Nová kabina, vybavení a počítač se systém řízení palby
Na první pohled je největší změnou u verze M2 oproti původní houfnici DANA vz. 77 (ale i M1 CZ či M1M) nový design kabiny řidiče a velitele. Nejde ale jen o design. Nová přetlaková kabina má především upravené uchycení k rámu podvozku a novou tepelnou a zvukovou izolaci. Balistická odolnost dosahuje úrovně Level 1 dle STANAG 4569, přičemž parametry byly ověřeny balistickými zkouškami na demonstrátoru kabiny. Nový design kabiny zahrnuje vetší prosklenou plochu, okna mají balistickou odolnost také úrovně Level 1 a jsou elektricky vyhřívána. Spolu s novými velkoplošnými zrcátky a kamerovým systémem přispívají k lepšímu pozičnímu přehledu posádky, a tím i bezpečnosti provozu například na běžných komunikacích.
Zásadní změny se také odehrály v interiéru kabiny a v oblasti ergonomie a ovládání. Palubní desky řidiče i velitele jsou zcela nové, byla změněna ergonomie i charakter všech ovládacích prvků, aby odpovídaly současným požadavkům. Byla digitalizována ovládací rozhraní, řidič má k dispozici vlastní palubní počítač s digitálním displejem a elektronickými mapovými databázemi. Počítač také monitoruje některé systémy vozidla a je schopen řidiči poskytovat diagnostické údaje. Řidič může využívat tři přehledové kamery, jednu zadní a dvě boční, jejich obraz lze rovněž promítat na displej.
Velitel má k dispozici nový balistický počítač, s ním spojené digitalizované ovládací rozhraní a digitální displej integrovaný do palubní desky. Balistický počítač disponuje novým systémem řízení palby, který zahrnuje několik podsystémů. Jde především o podsystém autonomního výpočtu prvků střelby, podsystém navigace (inerciální i GPS), podsystém automatického zamíření zbraně, podsystém přípravy munice a vedení palby a také podsystém diagnostiky stavu zbraně, který monitoruje počet a pozici munice a umožňuje výběr jejího typu, kontroluje počet výstřelů, proces nabíjení, náměr a odměr zbraně, teplotu náplní nábojek apod. Systém A.S.A.P (Automatic Setting of Action Position) a systém řízení munice zásadně zrychluje možnosti nasazení houfnice i její efektivitu při bojové činnosti.
Oproti původní houfnici se DANA M2 vyznačuje větším dostřelem, který činí 25,5 km s municí DN1CZ. Přesnost a účinnost palby zbraně ráže 152 mm zajišťuje již zmiňovaný balistický počítač a elektronický systém řízení palby, který může spolupracovat s digitálními systémy řízení a velení (C4I systémy). Palba tak může být vedena autonomně nebo na základě digitálních údajů ze systému řízení a velení, který je získává například z dělostřeleckých radarů nebo od předsunutých dělostřeleckých pozorovacích systému. Rychlost střelby činí během první minuty 5 ran za minutu, při souvislé dlouhodobé palbě pak 4 výstřely za minutu. Množství vezené munice se pohybuje od 40 do 60 kusů v závislosti na využití vnějších přepravních schránek na podvozku.
Přístrojová deska kabiny posádky; větší foto 1, větší foto 2 / Excalibur Army
DANA M2 dostala také nový vnější i vnitřní komunikační systém umožňující i přenos dat, a novou datovou schránu. V kabině řidiče a velitele jsou umístěny nové polohovatelné ergonomické sedačky s dvoubodovými bezpečnostními pásy, nové sedačky dostala i osádka věže, ty jsou navíc i otočné. Zaměřovač na pozici mířiče byl doplněn o elektronickou libelu a okno je opatřeno odmlžovacím a odmrazovacím zařízením. Do interiérů kabin přibyly držáky výbavy a útočných pušek. Na přední části kabiny jsou nová vyprošťovací a vlečná oka, výstupy elektrického připojení a vzduchotechniky.
Kabina řidiče a velitele i obě kabiny v levé i pravé části věže mají nový a výkonnější systém závislé klimatizace a nezávislého naftového teplovodního topení. Nová je i nezávislá klimatizace a rozvody vzduchu. Nová filtroventilační jednotka splňuje požadavky na soudobé prostředky kolektivní ochrany pro vozidla. Ve všech vnitřních prostorech pro osádku jsou umístěny detektory CO2, které vizuálně a akusticky upozorňují na dosažení jeho maximální přípustné koncentrace. V případě překročení této meze řídící jednotka automaticky přepne ventilaci na plný výkon.
Vozidlo je opatřeno moderním vnitřním i vnějším LED osvětlením a Blackout osvětlením. Obě poloviny věže jsou doplněny vrhači dýmových granátů ovládánými velitelem v módu jednotlivě (po dvojicích) nebo salvou. Na pravé části věže je umístěna upravená lafeta pro velkorážový kulomet NSV 12,7 mm s možností aretace při střelbě. Původní nouzové ruční ovládání zbraně zůstalo zachováno.
Vylepšený podvozek, motor a vyšší provozní výkony
Úprav se dočkal i rám vozidla, a to nejen kvůli novému uchycení kabiny. Konstruktéři do modernizované samohybné houfnice integrovali odlišný systém řazení i řízení, pohonná soustava je opatřena novým typem kardanu a přibyla i pomocná energetická jednotka. Na zádi se nachází nový nárazník s integrovanými světly a zadní kamerou, stejně jako na přídi jsou i zde vyprošťovací a tažná oka a také vývody eklektického i vzduchového a hydraulického okruhu pro přívěsy či vlečená vozidla.
DANA M2 z bočního pohledu; větší foto 1, větší foto 2 / Excalibur Army
Pro sledování stavu dělostřeleckého kompletu i podvozku, údržbu, logistiku i servisní zásahy slouží integrovaný diagnostický systém. Data jsou získávána pomocí soustavy čidel a snímačů s CAN-bus sběrnicemi, následně jsou shromažďována a spravovávána buď počítačem velitele (data vztahující se k věži, zbrani, systému řízení palby, poloze atd.) nebo řidiče (data z čidel na podvozku, motoru, pomocné energetické jednotce atd.). Ovládání vozidla je mnohem snazší díky novému dvouokruhovému řízení s posilovačem a monoblokem, nový je i volant a pedálová jednotka. Především se ale ve voze nachází modernizovaná převodovka s poloautomatickým řazením Tatra-Norgren a nová tatrovácká přídavná převodovka.
Změn se dočkal i motor. Jde sice o původní pohonnou vzduchem chlazenou dvanáctiválcovou jednotku Tatra řady T3-930 o výkonu 265 kW, dostala však modernizační balíček. Byl změněn průběh točivého momentu tak, aby výkonová maxima byla dostupná při nižších otáčkách, původní dvojíce turbodmychadel byla nahrazena jedním s mezichladičem stlačeného vzduchu. Hydraulické ovládání dodávky paliva je nově nahrazeno elektronicky řízeným. Úprav a vylepšení se dočkalo sací i výfukové potrubí i systém filtrace paliva a vzduchu. Nová spojka SACHS MFZ 430 disponuje větším průměrem lamely a umožňuje spolehlivější přenos točivého momentu od motoru. Tyto úpravy mají za následek ekonomičtější provoz, snížení hlučnosti, lepší ovladatelnost i jízdní výkony vozidla.
Dojezd vozidla činí 600 km, DANA M2 může dosahovat na zpevněných komunikacích rychlosti až 80 km/h, v terénu pak 25 km/h při hmotnosti těsně přes 30 tun. Nápravy včetně brzd a odpružení zůstaly koncepčně zachovány, kola nově používají pneumatiky o rozměru 14,00 R20 se systémem dohušťování (CTIS) a novými vzduchovými rozvody. Brodivost bez přípravy má hodnotu 1,4 m, stoupavost 30 stupňů a statický příčný náklon 15 stupňů. Vozidlo dokáže překonat okopy o šířce 2 m a překážky s výškou do 0,5 m.
DANA M2 je vybavena dnes již nezbytnou pomocnou elektrickou energetickou a hydraulickou jednotkou (APHU) o výkonu 4,3 kW, která je schopna bez běžícího hlavního motoru napájet všechny komunikační a datové systémy a v případě nouze i elektrické a hydraulické systémy vozidla včetně nezávislé klimatizace. Konstruktéři inovovali i hydraulický systém, zvýšili těsnost jednotlivých hydraulických prvků i vylepšili čištění oleje a přidali nové čerpadlo hydrauliky i jeho pohon. Výsledkem všech úprav je zrychlení vysouvání a zasouvání stabilizačních podpěr o polovinu, a tím zkrácení času potřebného pro zaujetí palebné pozice i jejího opuštění.
Související články
Armáda ČR získá 20 speciálních Pandurů a 6 polních velitelství
Včera, 30. 1. 2017, byla podepsána mezi Ministerstvem obrany ČR a výrobním podnikem TATRA DEFENCE ...
- 31.01.2017
- 56 komentářů
- Tisková zpráva
Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu
Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...
- 22.09.2017
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji
Efektivnost dělostřelecké palby na pozemní cíle závisí především na tom, zda palba je pozorovaná či ...
- 01.03.2018
- 63 komentářů
- Milan Vašíček
Houfnice DANA české armády mohou být modernizovány podle standardů NATO
Není žádným tajemstvím, že modernizace dělostřelectva české armády je více než nutná, protože jeho ...
- 02.03.2018
- 229 komentářů
- Redakce AN
Asi fakt nemá veľa zmyslu vysvetľovať tu (a ešte k tomu OT) niečo niekomu natoľko neznalému dejín ako vy ) teda bez urážky, keď už ste tu o svojej neznalosti podali toľko dôkazov). ...Zobrazit celý příspěvek
Asi fakt nemá veľa zmyslu vysvetľovať tu (a ešte k tomu OT) niečo niekomu natoľko neznalému dejín ako vy ) teda bez urážky, keď už ste tu o svojej neznalosti podali toľko dôkazov). Na dôvažok sa ani vôbec nesnažíte niečo naučiť z toho, čo Vám tu píšem, inak by Vám nemohlo uniknúť, že Bethlen bol spojencom českých stavov a poslal im na pomoc k Bielej hore 800 jazdcov (ďalší boli na ceste) - zároveň však bol spojencom Turkov.
Rôzne krajiny pomáhali v rôznych obdobiach a príležitostiach rôznou mierov a rôznym spôsobom, ale vždy nejaká pomoc bola. Takým špecifickejším príkladom sú Francúzi, ktorí ešte v počiatkoch masívne zúčastnili krížovej výpravy proti Turkom (stačí pozrieť zoznam padlých v bitke pri Nikopole), no v 16. storočí obrátili a v roku 1526 zadržali 30k zlatých poslaných Portugalcami. Mimochodom v tom istom čase poslal 50k zlatých aj Henrich VIII, do Prahy dorazili už po bitke pri Moháči. Naproti tomu ale Vaša výčitka voči Španielom je epický fail, lebo sami museli najprv riešiť reconquistu a následne aj u nich nastúpili Habsburgovci, ktorí svojim rakúskym príbuzným samozrejme pomáhali.
Pod koho zástavou bojovali všetci tí vaši Česi? Pod zástavou Habsburgovcov! Rovnako ako príslušníci mnohých ostatných národov. Bolo to cisárske vojsko a tí cisári boli Habsburgovci. Viem že Vás to brutálne frustruje, ale nič s tým nenarobíte.
Bez započítania obrancov mesta bolo pri Viedni 47 tisíc cisárskych a ríšskych vojakov oproti 27 tisíc Poliakom. Čiže Habsburgovci od začiatku disponovali väčším vojskom a na dôvažok finančné príspevky pod dojmom šoku z tureckého ťaženia na Viedeň (a v nasledujúcich rokoch z eufórie z víťazstiev) tiekli do ich pokladnice a nie do poľskej, v čoho dôsledku už mali pri oslobodení Budína o tri roky neskôr okolo 80 tisíc vojakov, lebo počty vojsk v tom období boli limitované iba množstvom peňazí. Pre porovnanie, Sobiesky už počas zvyšku vojny nedal dohromady väčšie vojsko, než s akým bol pri Viedni, vlastne by ma prekvapilo, keby sa Vám podarilo nájsť ešte jednu bitku v nasledujúcich rokoch tej vojny, kde by mali Poliaci viac než desaťtisíc vojakov.Skrýt celý příspěvekPavolR: myslím, že je to tu těžce OT a čiší z vás mindrák národa, který v té době nebyl. 1.) Osmanská říše v té době už zase měla vyvrácení Byzance, dobytí Konstantinopole a žádná ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: myslím, že je to tu těžce OT a čiší z vás mindrák národa, který v té době nebyl.
1.) Osmanská říše v té době už zase měla vyvrácení Byzance, dobytí Konstantinopole a žádná malá říše to nebyla. Zikmund pochopitelně nebyl náš nepřítel.
2.) nějak tu postrádám finanční pomoc Francie, Španělska, Nizozemí... Benátky přispěly proto, že Turecko byl jejich nepřítel a kazil jim obchod ve Středomoří. nešlo o dar, ale investici, v podstatě si platili žoldnéře, aby za ně bojovali. dále se znovu ptám, kolik přispěli Polákům na boj s Turkem, kolik Rusům na boj s Turkem,s Tatary, Mongoly, kolik Srbům... Význam Habsburků v boji proti Turkům mohutně přeceňujete. Faktem je, že většinu vítězství a zásadních zlomů nedosáhli Habsburkové, ale Poláci, Rusové a Uhři. Jen Sobieski se může pyšnit třemi vyhranými významnými bitvami s Turky a záchranou Vídně k tomu. V době, kdy Leopold utíkal před Turky se staženým ocasem z Vídně, Sobieski dával do kupy armádu, která Vídeň zachránila.
3.) Aha, vy jste jižněji. Nicméně máte nějaký rozptyl, když tu samou situaci roubujete na Zikmunda, Korvína i Gábora Bethlena, který byl "trošku" později.
4.) A přesně proto se nedá říct, že Habsburkové bránili Čechy, už vám to dochází?
5.) Aha, takže Češi dotovali habsburský dvůr, umírali někde v Uhrách, na hradbách Vídně atd., ale Habsburkové chránili Čechy? Tak to prostě není.
6.) Vzhledem k tomu, že Říše neměla prostředky a sílu ani na to, ubránit své sídelní město a bez zákroku Poláků by dost možná skončila, či se stala nějakou nevelkou monarchií, či jarlykem, tak ti Poláci ty prostředky evidentně měli. Nechcete mi tvrdit, že Habsburkové v té době měli někde za bukem nějakou suprdupr armádu, co se dívala, jak Turci dobývají Vídeň a nezasahovala, protože se šetřila na to, kdyby Polákům ruplo v kouli a chtěli připojit třeba Šluknov? :-)Skrýt celý příspěvekfenri: 1.- Lenže v čase, keď boli Turci ešte na Balkáne, boli pre vás neraz hlavnou hrozbou a nepriateľom uhorskí panovníci :-) Napríklad Žigmund Luxemburský, alebo práve Matej ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
1.- Lenže v čase, keď boli Turci ešte na Balkáne, boli pre vás neraz hlavnou hrozbou a nepriateľom uhorskí panovníci :-) Napríklad Žigmund Luxemburský, alebo práve Matej Korvín. A hlavne Osmanský štát vtedy ešte nebol nejako zvlášť veľkou krajinou. Až o storočie neskôr sa stala hrozba bezprostrednou, pričom sa medzitým sila osmanov i rozsah ich ríše viac než zdvojnásobil..
2.- Áno, k nejakým bojom medzi Matejom a Turkami dochádzalo, no faktom ostáva, že väčšinu z asi štvrť milióna zlatých, ktoré postupne dostal od pápeža a Benátok na bol proti Turkom, použil proti vám, preto mu bola nakoniec finančná pomoc zastavená.
3.- Reč nie je o okupovaných územiach Uhorska ale o Sedmohradsku a severných častiach Uhorska, kde prepukali stavovské povstania, ktoré mali podporu Turkov. Aj váš povstalecký spojenec Gabriel Bethlen, bol spojencom Turkov, čím sa s nimi nepriamo zaplietli aj české stavy. :-)
4.- V čase mieru sa opevnenia a posádký financovali "z domácich" zdrojov, čiže rakúsky krajín, českých krajín a Ríše. V čase vojny, alebo počas prípravy na ňu tiekli financie aj zo zahraničia, obzvlášť od pápeža.
5.- A kto iný mal chrániť (aj) Čechy pred Turkami, ak ich ich legitímni panovníci? Mam pocit, ako keby bola schyzofrénia v tomto ohľade skôr na vašej strane. Na obranu neprispievali iba Česi a celé to riadila Vojenská rada vo Viedni.
Koľko Čechov padlo v bojoch s Turkami a v akých bitkách?
6.- Nefantazírujte, kde by Poliaci nabrali prostriedky, na to, aby obsadili časť Ríše? Sobiesky by okamžite padol, keby sa o niečo také počas vojny s Turkami pokúsil. na dôvažok už mali aj Habsburgovci po bitke pri Viedni dostatok financií aj vojska. Evidentne nemáte sabemenšiu predstavu o vtedajších politických pomeroch.Skrýt celý příspěvekPavolR: 1.) ano, linie obrany byla na Balkáně. Co to mění na faktu, že bojem na Balkáně chránili Evropu a způsobovali Turkům ztráty? Dnes bojujeme v Afghanistanu a co? 2.) psal ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR:
1.) ano, linie obrany byla na Balkáně. Co to mění na faktu, že bojem na Balkáně chránili Evropu a způsobovali Turkům ztráty? Dnes bojujeme v Afghanistanu a co?
2.) psal jsem, že hlavně Jan. Ale i Matej s nimi bojoval a ne málo.
3.) v situaci, kdy Maďarsko (po desítkách let tvrdých bojů) bylo de facto okupováno Osmanskou říší (s různými pohyby na obě strany), je jasné, že už neneslo tíhu bojů. A ano, ČSLA byla také formálně spojencem SSSR, takže akce VS byla OK?
4.) To je vaše spekulace a myslím, že by nebylo těžké vyvrátit, že po celou dobu boje s Turky nebyly armády bojujících států financovány ze Západu. A samozřejmě, že občasné drobné ze Západu (papeži se zpravidla nepředali ani na financování obrany Jeruzaléma) byly levnější, než mít Turky na Rýně. Zkuste to kvantifikovat, hoďte sem roky válek, náklady na války s Turky a příspěvek Západu. půjde o občasné drobné. Kolik toho a jakou formou poslal Západ Kozákům, Rusům (kolik stálo třeba Nizozemců či Němců na Kulikově poli, či jak pomáhali Rusku při bojích s Osmany v 19. století (snad ne útokem na Krym)). Západ byl naopak nezřídka ve spojeneckém svazku s Osmany.
5.) Tohle vaše uhýbání nic nemění na faktu, že:
a.) jste psal nesmysl, že nás Habsburkové chránili Čechy před Turky. Rozhodně České země Habsburkům fest vydělávaly a peníze odtud tekly i na války s Turky. Je divné, že jednou píšete, že Západ nemusí být za nic vděčný, protože občas poslal drobné na válku s Turkem (a občas s ním byl jedna ruka, jak cudně zamlčujete) a zároveň píšete, že Češi vděčí za obranu před Turky Habsburkům, ačkoliv z českých zemí šly peníze do habsburské pokladny víceméně kontinuálně a Čechů v boji s Turky padlo zatraceně dost. Trochu schýza, ne?
b.) Jste napsal nesmysl, že Poláci na nás neútočili jen proto, že nemohli a že nás chránili Habsburkové. nejen že Habsburkové byli často s kalhotami (či sukněmi) dole, ale leckdy by se k Polsku velmi pravděpodobně připojila i česká šlechta (tedy dokud existovala a nebyla po Bílé hoře velmi likvidována).Skrýt celý příspěvekfenri: Máte v tom taký maglajz, že sa Vám miešajú ešte aj storočia. 1.- v 15. storočí, kedy zadržiavali turecký nápor Ján Hunyady, ale povedzme aj Žigmund Luxemrurský, bola ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Máte v tom taký maglajz, že sa Vám miešajú ešte aj storočia.
1.- v 15. storočí, kedy zadržiavali turecký nápor Ján Hunyady, ale povedzme aj Žigmund Luxemrurský, bola ešte línia obrany na Balkáne.
2.- Matej Korvín uzavrel s Turkami prímerie a plne potom bojoval a Poděbradským o českú korunu.
3.- V roku 1541 vznikol Budínsky pašalik, keď prišli Turci "obhajovať záujmy" svojich maďarským spojencov. Od toho okamihu boli české krajiny vzdialené už iba nejakých 200 km od hraníc Osmanskej ríše a delila ich od nej línia opevnení držaných nasledujúcich zhruba 150 rokov prevažne cisárskymi žoldniermi nemeckého a nizozemského pôvodu, lebo Maďarom sa pre ich neustále spolčovanie sa s Turkami proti habsburgovcom, nedalo plne dôverovať.
4.- Na vedenie vojny sú potrebné tri veci - peniaze, peniaze a peniaze (citujem Raimunda Montecuccoliho). Bez peňazí zo Západu, by bol problém udržiavať obrannú líniu proti Turkom (aj ich pokladňa krváca pri udržiavani svojej línie), bez peňazí Svätej stolice by bol Ján Sobiesky nútený ostať sedieť doma na zadku a napokon aj najslávnejší čin Jána Huňadiho - bitka pri Belehrade (1456) - bol masívne podporovaný a finacovaný pápežom. Bez peňazí, ktoré nám na vojny pravidelne tiekli zo západu, by sme stáli proti Turkom s holími zadkami a garantujem vám, že by sme to neustáli, či nám nemá byť za čo vďačný, pomáhali sme si navzájom a spoločným vkladom sme to aj ustáli.Skrýt celý příspěvekPavol: pořád mimo. Na východě měli Poláci tvrdší soupeře, než byly trosky habsburské říše. jednak tytéž Turky, dále kozáky, Rusy, doznívající řád německých rytířů atd. Vezmeme-li ...Zobrazit celý příspěvek
Pavol: pořád mimo. Na východě měli Poláci tvrdší soupeře, než byly trosky habsburské říše. jednak tytéž Turky, dále kozáky, Rusy, doznívající řád německých rytířů atd. Vezmeme-li si třeba to obléhání Vídně, nešlo o nějakou malou historku. Mohl to být konec habsburské říše. Byla to jednorázová záležitost, stejně jako pád Berlína 1945, Poltava či Hirošima. Prostě dějiny se občas zcela změní jednorázovou záležitostí. Každopádně to nic nemění na faktech, že:
a.) obranu Vídně vedl Čech
b.) kdyby si Poláci po porážce Osmanů rozhodli vzít si cokoliv z habsurské říše, měli by to bez odporu. Měli možnost a příležitost. Doslova jim spadla do klína
c.) tuto možnost měli opakovaně, zejm. v době, kdy Rakousko bylo zapleteno do válek s Prusy a kde se mu většinou moc nevedlo. Ale mělo jí i před obležením Vídně
Habsburkové pochopitelně nebránili Čechy před Turky. Prostě bojovali s Turky na hranicích své říše a nebyli těmi hlavními, kdo nesl tíhu bojů. Gro bojů a utrpení nesli Maďaři. Vzpomeňme třeba obou Hunyadů (hlavně Jana, ale i Matyáše Hunyadiho (Korvína)). Stejně tak můžeme tvrdit, že Čechy zachránili před Turky Kozáci, Rusové či ti Poláci. Všichni výše uvedení bojovali s Osmanskou říší minimálně stejně, jako Habsburkové, spíše více. A už vůbec nelze popřít fakt, že zrovna Češi byli velmi významní a vysoce hodnocení bojovníci proti Turkům (resp. obecně cenění žoldnéři s vysokými bojovými znalostmi hlavně po husitských válkách). Takže tvrzení, že Habsburkové zachránili Čechy před Turky je pěkná kravina. Úplně stejně mohu tvrdit pravý opak a hlavně "o tom to vůbec nebylo".
Na druhou stranu je faktem, že své vyspělosti Západ do značné míry vděčí vychodoevropanům, kteří po staletí drželi stepní národy od Evropy. Samozřejmě tak Rusové, Maďaři, Poláci, Češi, Srbové... nečinili z altruismu a péče o Západ, ale bojovali čistě o své přežití. Ale je fakt, že by Západ občas mohl projevovat trochu respektu a uvědomit si, komu (mimo jiné!) vděčí za svůj rozkvět. Přecijenom se vysoká kultura rozvíjí snáze v klidu a ne za situace, kdy vám desítky až stovky let přes zemi procházejí válečníci z docela jiné kultury s cílem vás zotročit či vyhladit.
Ostatně tato zkušenost Západu silně chybí a je symptomatické, že xenofobní, rasistické a celkově hnusné a nesluníčkové jsou právě ty země, které mají dlouhodobou historickou zkušenost s "doktory a inženýry".Skrýt celý příspěvekNesher: personální situaci u dělostřelectva pohřbilo stěhování, z Pardubic se lidem moc do lesa nechtělo. Početně ani armádu nemáme, je to torzo armády, s bídou se zmůže na ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher: personální situaci u dělostřelectva pohřbilo stěhování, z Pardubic se lidem moc do lesa nechtělo. Početně ani armádu nemáme, je to torzo armády, s bídou se zmůže na přehlídku.
Na polsko není žádné technologické embargo, nebude pro ně problém polovodičové prvky pořídit, mají spolehlivou PESA technologie, tak s polovodičovými prvky mít nebudou. Je to pro ně otázkou ceny, díky tomu, že mají své vlastní 3D radary nemusí řešit akutní problém jako AČR, která provozuje technologie z 60. let minulého století.
Je pravdou, že delší dostřel u nových houfnic může snížit nároky na průchodnost terénem, při tom jak hustou máme síť byť jen trohu zpevněných cest.Skrýt celý příspěvekflanker Já napsal pro nás, pro personálně početnější armády samozřejmě ano. Ale ve chvíli kdy máme vůbec problém naplnit počty (a Jince jsou v tomto ohledu problematické více než ...Zobrazit celý příspěvek
flanker
Já napsal pro nás, pro personálně početnější armády samozřejmě ano. Ale ve chvíli kdy máme vůbec problém naplnit počty (a Jince jsou v tomto ohledu problematické více než jiné posádky), tak shánět k tomu ještě řidiče, kupovat tahače a návěsy (které spíše uplatníme u nových BVP) v situaci kdy můžeme mít houfnici na standardním podvozku AČR jaksi nedává smysl. V reálu je jen málo situací kde by Tatra nestačila, takže náklady by byly značné a výhoda minimální.
K radarům, jo dělají si toho dost, ale AESA radar na bázi moderních polovodičů není úplná sranda a podle mě je rozdíl když to dělá někdo kdo má zkušenosti (Elta, Saab, Thales....) nebo někdo kdo s tím začíná. Jinak, když může prodat Izrael, může prodat i Polsko, tady bych žádný rozdíl neviděl. Peníze nesmrdí nikomu.
Měl jsem za to, že se bavíme o tom mém seznamu, proto L 159. :-)Skrýt celý příspěvekNesher: pásy nedávají smysl??? Tak to vysvětlete polákům a němcům proč mají nebo chtějí houfnice na pásech. Ve spolku je hodně zemí, proto nevidím důvod pohledávat stejnou věv v ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher: pásy nedávají smysl??? Tak to vysvětlete polákům a němcům proč mají nebo chtějí houfnice na pásech. Ve spolku je hodně zemí, proto nevidím důvod pohledávat stejnou věv v Asii.
Polsko jsem zmiňoval v souvislosti s akvizicí houfnic. Polské radary jsou pro svůj účel také dobře stavěné a velkou výhodou je, že oni sami mají svůj zdrojový kód ke všem věcem. Mimochodem vyvinuli si i svůj protidělostřelecký radar. Mít radar z Izraele, který se prodává do Indie nebo tak spolehlivého státu jako je Azerbajdžán není žádná výhra.
Psal jsem také, že poláci pořizují slušné věci, mezi ně L 159 neřadím ;-)Skrýt celý příspěvekAd ta slovenska zasoba 227mm munice, to ukazuje krasu toho naseho vychodoevropskeho strategickeho mysleni, v plne nahote. 1) Tak nejdriv se utrati penize aby se vyvinul Modular ...Zobrazit celý příspěvek
Ad ta slovenska zasoba 227mm munice, to ukazuje krasu toho naseho vychodoevropskeho strategickeho mysleni, v plne nahote.
1) Tak nejdriv se utrati penize aby se vyvinul Modular schopny odpalovat 227mm rakety,
2) pak se trati dalsi penize za nakup 227mm raket
3) Pak teprve se pristoupi k zakazu kazetove munice. No a k dokonalosti uz schazi jen
4) utratit do tretice penize na likvidaci 227mm raket s kazetovou munici.
Dokonale.Skrýt celý příspěvekKOLT: šla pouze do skladů, vzhledem k tomu, že je kolem ní nabaleno v negativní PR. Že by se plánovala likvidace, jsem nikde nezaznamenal. Naopak se celkem čile dostává ke ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: šla pouze do skladů, vzhledem k tomu, že je kolem ní nabaleno v negativní PR. Že by se plánovala likvidace, jsem nikde nezaznamenal. Naopak se celkem čile dostává ke spojencům (např. Saudi ji čile používají v Jemenu).Skrýt celý příspěvek
Kolt Ustupují v tom smyslu, že ji nebudou primárně používat v bojových akcích, ale nic likvidovat nebudou a budou s ní nadále cvičit, tj. pokud by se v budoucnu ukázala potřeba, ...Zobrazit celý příspěvek
Kolt
Ustupují v tom smyslu, že ji nebudou primárně používat v bojových akcích, ale nic likvidovat nebudou a budou s ní nadále cvičit, tj. pokud by se v budoucnu ukázala potřeba, tak mají kde brát.
Kdežto Evropa (čest výjimkám) bude na případného agresora mávat deklaracích lidských práv, případně draze a nebezpečně improvizovat. Právě kazetová munice s možností relativně dalekého dosahu stojí za polským nákupem HIMARS.Skrýt celý příspěvekNechci se mýlit, ale mám dojem, že USA ji sice nepodepsaly, nicméně od kazetové munice také ustupují... Myšlenka EVA 6x6 pro 4. brn a ZUZANA (nebo AGM, ARCHER...) 8x8 pro 7. mbr ...Zobrazit celý příspěvek
Nechci se mýlit, ale mám dojem, že USA ji sice nepodepsaly, nicméně od kazetové munice také ustupují...
Myšlenka EVA 6x6 pro 4. brn a ZUZANA (nebo AGM, ARCHER...) 8x8 pro 7. mbr mi stále více připadá rozumná. Ale nemám dojem, že by to tak dopadlo...Skrýt celý příspěvekPavol
Díky, tedy vlastně momentálně máte Grad, jen s menší palebnou silou.
Ten zákaz kazetové munice je pěkná hloupost, USA a PL mají recht, že se k tomu nepřidaly.Pavol
Díky, tedy vlastně momentálně máte Grad, jen s menší palebnou silou.
Ten zákaz kazetové munice je pěkná hloupost, USA a PL mají recht, že se k tomu nepřidaly.Nesher:
227mm rakety samozrejme sú, ale väčšina z nich sa stala po pristúpení k zmluve o zákaze kazetovej munície nepoužiteľná a určená na likvidáciu.Nesher:
227mm rakety samozrejme sú, ale väčšina z nich sa stala po pristúpení k zmluve o zákaze kazetovej munície nepoužiteľná a určená na likvidáciu.Pavol Pravda, na Turecko jsem zapomněl, ale v dnešní situaci bych od něj nekoupil ani špendlík, natož raketomet. O Modularu vím, nicméně ho považuji primárně za derivát Gradu, ...Zobrazit celý příspěvek
Pavol
Pravda, na Turecko jsem zapomněl, ale v dnešní situaci bych od něj nekoupil ani špendlík, natož raketomet.
O Modularu vím, nicméně ho považuji primárně za derivát Gradu, respektive RM 70, byť samozřejmě může střílet i rakety ráže 227 mm. Ostatně jeho výhody a nevýhody se tu už diskutovaly několikrát.
Když už se o něm bavíme, mají vůbec OSSR rakety 227 mm, nebo stále jen 122 mm?Skrýt celý příspěvekNesher: Okrem USA vyrábajú aktuálne v rámci NATO raketomety väčšieho kalibru než 122mm Turecko a Slovensko, obe so spoluúčasťou nemeckých firiem. Čiže technicky by ste si aj vy ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher:
Okrem USA vyrábajú aktuálne v rámci NATO raketomety väčšieho kalibru než 122mm Turecko a Slovensko, obe so spoluúčasťou nemeckých firiem. Čiže technicky by ste si aj vy mohli s nemeckou pomocou ukuchtiť niečo ako Modular (ktorý by už tiež bolo treba prekopať).Skrýt celý příspěvekTak ono ak teda 17ks 155mm ShKH 17 x 5,08 x 26,0 = 2,25mld CZK Trenazer 670tis.€ = 17mil CZK ND, vycvik, specializovane naradie... Vsehovsudy, do 2,4mld by ste sa zmestit ...Zobrazit celý příspěvek
Tak ono ak teda 17ks 155mm ShKH
17 x 5,08 x 26,0 = 2,25mld CZK
Trenazer 670tis.€ = 17mil CZK
ND, vycvik, specializovane naradie...
Vsehovsudy, do 2,4mld by ste sa zmestit mali.
A este by som Vam dal DELOSYS zdarma aj so zdrojovym kodom, s tym, ze vsetky investicie do softwaroveho vylepšenia by ste s nami koordinovali a zdielali. :-)Skrýt celý příspěvekFlanker Zůstalo za nehty, ale nikoliv těm našim. Jinak pásy pro nás nedávají smysl, znamenalo by to ještě kupovat tahače a návěsy, kolová houfnice to nepotřebuje a Slováci ve ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker
Zůstalo za nehty, ale nikoliv těm našim.
Jinak pásy pro nás nedávají smysl, znamenalo by to ještě kupovat tahače a návěsy, kolová houfnice to nepotřebuje a Slováci ve spolku jsou.
Jinak k tomu co pořizují Poláci ( z toho mého seznamu). Radary jsou polské, tj. si dovolím pochybovat, že budou lepší než ty izraelské nebo třeba švédské. V rámci PL obrany řeší momentálně Patrioty, které jsou mimo naše možnosti. Raketomety mají jednak lehce vylepšený Grad jménem WM 40 ( na to je nepotřebujeme) a teď kupují drahý Himars, což je pro nás finančně i potřebami lehký "over kill". V rámci NATO nikdo jiný než USA raketomet nedělá ( tedy pokud nechceme setrvat u nějaké varianty Gradu) A jak by se Polsko mohlo zapojit do modernizace L 159 už netuším vůbec.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...