DANA M2 – nejnovější verze osvědčené houfnice se představuje

-
16. 8. 2018
-
124 komentářů
-
Redakce AN
Dělostřelecké systémy jsou nedílnou součástí pozemních sil moderních armád a konflikty z poslední doby jen potvrzují, že tomu bude i nadále. Ukazuje se také, že koncept dělostřeleckých systémů na kolových podvozcích má své opodstatnění a má co nabídnout i vedle těžkých pásových platforem.
Původní čs. kolová samohybná houfnice DANA vz.77 (Dělo Automobilní Nabíjené Automaticky vzor 77), je jedním z prvních dělostřeleckých systémů, které spojily velkou palebnou sílu s relativně lehkým kolovým podvozkem, jenž nabízí vysokou mobilitu. Navíc u houfnice DANA jde o podvozek Tatra, takže tento zbraňový systém disponuje i vysokou průchodivostí těžkým terénem a zároveň jde o robustní, odolnou a spolehlivou platformu. Proto má houfnice DANA potenciál být účinným prostředkem palebné podpory i do budoucna. Koneckonců na Slovensku už od 90. let místní zbrojní průmysl koncept tohoto zbraňového systému stále rozvíjí, vylepšuje a dodává jej nejen domácím ozbrojeným silám, ale dosáhl s ním i exportních úspěchů.
Také v Česku se v souvislosti s úvahami o modernizaci dělostřelectva AČR začaly firmy zabývat modernizačními projekty zaměřenými na houfnici DANA. Vůbec prvním se stal projekt DANA M1 CZ společnosti Excalibur Army, která tuto modernizovanou houfnici představila v roce 2011. Vývoj modernizačního programu pokračoval dále, došlo na spolupráci Excalibur Army a Tatra Trucks, přidaly se i další firmy z holdingu Czechoslovak Group i mimo něj a vzniklo evoluční provedení DANA M1M. Celý modernizační proces zatím vyvrcholil letošní novinku označovanou jako DANA M2, která měla veřejnou premiéru na červnových Bahnech.
České podniky obranného průmyslu přišly s projektem modernizace houfnice DANA především proto, že je celkově finačně i logisticky velmi výhodná a zároveň nabízí moderní dělostřelecký systém s velkým palebným účinkem za zajímavou jednotkovou cenu. Zcela nové houfnice (často navíc neprověřené provozem a bojovým nasazením) stojí řádově mnohem více finančních prostředků a k tomu je nutné připočíst náklady na vytvoření logistického a servisního zázemí. To v případě modernizovaných houfnic DANA odpadá, protože velkou část stávající logistiky i existujících servisních kapacit je možné i nadále využívat.
České modernizační projekty houfnice DANA nabízejí české armádě domácí cestu zvýšení schopností jejího dělostřelectva, v současné době to ale vypadá, že armáda dává přednost nákupu nových houfnic ze zahraničí. Ovšem přechod na zcela nové zbraňové systémy nějakou dobu potrvá, a navíc původní houfnice DANA mohou sloužit jako záloha, popřípadě jako výzbroj aktivních záloh. V takovém případě by modernizační balíček zcela určitě potřebovaly.
Vedle české armády má ve své výzbroji houfnice DANA vz. 77 například i polská armáda. Ta s nimi počítá i do budoucna, dostaly dílčí vylepšení především v souvislosti s nasazením v zahraničních misích, ale velení armády uvažuje o jejich komplexnější modernizaci. Není proto divu, že Excalibur Army nejnovější verzi DANA M2 před pár týdny představil právě v Polsku na polygonu Ustka. Představuje totiž ucelený modernizační balík všech částí zbraňového systému i podvozku, což může být pro polskou armádu velmi zajímavé jak po finanční stránce, tak v oblasti zvýšení bojových a provozních parametrů i rychlostí a dostupností modernizace.
Na modernizaci DANA M2 se podílí několik českých podniků. Tatra Trucks má na starosti modernizaci podvozku, šternberská společnost Excalibur Army vyrábí nové části nástavby, kabiny a bojové věže. Pardubická RETIA, dodává do houfnice DANA M2 softwarové aplikace systému řízení palby a provádí integraci houfnic do operačně taktických systémů velení a řízení pozemních sil. Československý rozměr projektu DANA M2 přidává spolupráce se slovenskými společnostmi MSM Group respektive ZVS Dubnica nad Vahom, které vyvinuly a vyrábějí modernizovanou munici s prodlouženým doletem.
Houfnice DANA M2 získala nový modernější design kabiny; větší foto / Excalibur Army
Nová kabina, vybavení a počítač se systém řízení palby
Na první pohled je největší změnou u verze M2 oproti původní houfnici DANA vz. 77 (ale i M1 CZ či M1M) nový design kabiny řidiče a velitele. Nejde ale jen o design. Nová přetlaková kabina má především upravené uchycení k rámu podvozku a novou tepelnou a zvukovou izolaci. Balistická odolnost dosahuje úrovně Level 1 dle STANAG 4569, přičemž parametry byly ověřeny balistickými zkouškami na demonstrátoru kabiny. Nový design kabiny zahrnuje vetší prosklenou plochu, okna mají balistickou odolnost také úrovně Level 1 a jsou elektricky vyhřívána. Spolu s novými velkoplošnými zrcátky a kamerovým systémem přispívají k lepšímu pozičnímu přehledu posádky, a tím i bezpečnosti provozu například na běžných komunikacích.
Zásadní změny se také odehrály v interiéru kabiny a v oblasti ergonomie a ovládání. Palubní desky řidiče i velitele jsou zcela nové, byla změněna ergonomie i charakter všech ovládacích prvků, aby odpovídaly současným požadavkům. Byla digitalizována ovládací rozhraní, řidič má k dispozici vlastní palubní počítač s digitálním displejem a elektronickými mapovými databázemi. Počítač také monitoruje některé systémy vozidla a je schopen řidiči poskytovat diagnostické údaje. Řidič může využívat tři přehledové kamery, jednu zadní a dvě boční, jejich obraz lze rovněž promítat na displej.
Velitel má k dispozici nový balistický počítač, s ním spojené digitalizované ovládací rozhraní a digitální displej integrovaný do palubní desky. Balistický počítač disponuje novým systémem řízení palby, který zahrnuje několik podsystémů. Jde především o podsystém autonomního výpočtu prvků střelby, podsystém navigace (inerciální i GPS), podsystém automatického zamíření zbraně, podsystém přípravy munice a vedení palby a také podsystém diagnostiky stavu zbraně, který monitoruje počet a pozici munice a umožňuje výběr jejího typu, kontroluje počet výstřelů, proces nabíjení, náměr a odměr zbraně, teplotu náplní nábojek apod. Systém A.S.A.P (Automatic Setting of Action Position) a systém řízení munice zásadně zrychluje možnosti nasazení houfnice i její efektivitu při bojové činnosti.
Oproti původní houfnici se DANA M2 vyznačuje větším dostřelem, který činí 25,5 km s municí DN1CZ. Přesnost a účinnost palby zbraně ráže 152 mm zajišťuje již zmiňovaný balistický počítač a elektronický systém řízení palby, který může spolupracovat s digitálními systémy řízení a velení (C4I systémy). Palba tak může být vedena autonomně nebo na základě digitálních údajů ze systému řízení a velení, který je získává například z dělostřeleckých radarů nebo od předsunutých dělostřeleckých pozorovacích systému. Rychlost střelby činí během první minuty 5 ran za minutu, při souvislé dlouhodobé palbě pak 4 výstřely za minutu. Množství vezené munice se pohybuje od 40 do 60 kusů v závislosti na využití vnějších přepravních schránek na podvozku.
Přístrojová deska kabiny posádky; větší foto 1, větší foto 2 / Excalibur Army
DANA M2 dostala také nový vnější i vnitřní komunikační systém umožňující i přenos dat, a novou datovou schránu. V kabině řidiče a velitele jsou umístěny nové polohovatelné ergonomické sedačky s dvoubodovými bezpečnostními pásy, nové sedačky dostala i osádka věže, ty jsou navíc i otočné. Zaměřovač na pozici mířiče byl doplněn o elektronickou libelu a okno je opatřeno odmlžovacím a odmrazovacím zařízením. Do interiérů kabin přibyly držáky výbavy a útočných pušek. Na přední části kabiny jsou nová vyprošťovací a vlečná oka, výstupy elektrického připojení a vzduchotechniky.
Kabina řidiče a velitele i obě kabiny v levé i pravé části věže mají nový a výkonnější systém závislé klimatizace a nezávislého naftového teplovodního topení. Nová je i nezávislá klimatizace a rozvody vzduchu. Nová filtroventilační jednotka splňuje požadavky na soudobé prostředky kolektivní ochrany pro vozidla. Ve všech vnitřních prostorech pro osádku jsou umístěny detektory CO2, které vizuálně a akusticky upozorňují na dosažení jeho maximální přípustné koncentrace. V případě překročení této meze řídící jednotka automaticky přepne ventilaci na plný výkon.
Vozidlo je opatřeno moderním vnitřním i vnějším LED osvětlením a Blackout osvětlením. Obě poloviny věže jsou doplněny vrhači dýmových granátů ovládánými velitelem v módu jednotlivě (po dvojicích) nebo salvou. Na pravé části věže je umístěna upravená lafeta pro velkorážový kulomet NSV 12,7 mm s možností aretace při střelbě. Původní nouzové ruční ovládání zbraně zůstalo zachováno.
Vylepšený podvozek, motor a vyšší provozní výkony
Úprav se dočkal i rám vozidla, a to nejen kvůli novému uchycení kabiny. Konstruktéři do modernizované samohybné houfnice integrovali odlišný systém řazení i řízení, pohonná soustava je opatřena novým typem kardanu a přibyla i pomocná energetická jednotka. Na zádi se nachází nový nárazník s integrovanými světly a zadní kamerou, stejně jako na přídi jsou i zde vyprošťovací a tažná oka a také vývody eklektického i vzduchového a hydraulického okruhu pro přívěsy či vlečená vozidla.
DANA M2 z bočního pohledu; větší foto 1, větší foto 2 / Excalibur Army
Pro sledování stavu dělostřeleckého kompletu i podvozku, údržbu, logistiku i servisní zásahy slouží integrovaný diagnostický systém. Data jsou získávána pomocí soustavy čidel a snímačů s CAN-bus sběrnicemi, následně jsou shromažďována a spravovávána buď počítačem velitele (data vztahující se k věži, zbrani, systému řízení palby, poloze atd.) nebo řidiče (data z čidel na podvozku, motoru, pomocné energetické jednotce atd.). Ovládání vozidla je mnohem snazší díky novému dvouokruhovému řízení s posilovačem a monoblokem, nový je i volant a pedálová jednotka. Především se ale ve voze nachází modernizovaná převodovka s poloautomatickým řazením Tatra-Norgren a nová tatrovácká přídavná převodovka.
Změn se dočkal i motor. Jde sice o původní pohonnou vzduchem chlazenou dvanáctiválcovou jednotku Tatra řady T3-930 o výkonu 265 kW, dostala však modernizační balíček. Byl změněn průběh točivého momentu tak, aby výkonová maxima byla dostupná při nižších otáčkách, původní dvojíce turbodmychadel byla nahrazena jedním s mezichladičem stlačeného vzduchu. Hydraulické ovládání dodávky paliva je nově nahrazeno elektronicky řízeným. Úprav a vylepšení se dočkalo sací i výfukové potrubí i systém filtrace paliva a vzduchu. Nová spojka SACHS MFZ 430 disponuje větším průměrem lamely a umožňuje spolehlivější přenos točivého momentu od motoru. Tyto úpravy mají za následek ekonomičtější provoz, snížení hlučnosti, lepší ovladatelnost i jízdní výkony vozidla.
Dojezd vozidla činí 600 km, DANA M2 může dosahovat na zpevněných komunikacích rychlosti až 80 km/h, v terénu pak 25 km/h při hmotnosti těsně přes 30 tun. Nápravy včetně brzd a odpružení zůstaly koncepčně zachovány, kola nově používají pneumatiky o rozměru 14,00 R20 se systémem dohušťování (CTIS) a novými vzduchovými rozvody. Brodivost bez přípravy má hodnotu 1,4 m, stoupavost 30 stupňů a statický příčný náklon 15 stupňů. Vozidlo dokáže překonat okopy o šířce 2 m a překážky s výškou do 0,5 m.
DANA M2 je vybavena dnes již nezbytnou pomocnou elektrickou energetickou a hydraulickou jednotkou (APHU) o výkonu 4,3 kW, která je schopna bez běžícího hlavního motoru napájet všechny komunikační a datové systémy a v případě nouze i elektrické a hydraulické systémy vozidla včetně nezávislé klimatizace. Konstruktéři inovovali i hydraulický systém, zvýšili těsnost jednotlivých hydraulických prvků i vylepšili čištění oleje a přidali nové čerpadlo hydrauliky i jeho pohon. Výsledkem všech úprav je zrychlení vysouvání a zasouvání stabilizačních podpěr o polovinu, a tím zkrácení času potřebného pro zaujetí palebné pozice i jejího opuštění.
Související články
Armáda ČR získá 20 speciálních Pandurů a 6 polních velitelství
Včera, 30. 1. 2017, byla podepsána mezi Ministerstvem obrany ČR a výrobním podnikem TATRA DEFENCE ...
-
31.01.2017
-
56 komentářů
-
Tisková zpráva
Houfnice Dana a raketomety Vampir v Ázerbájdžánu
Ázerbájdžánská armáda před několika dny ukázala svou nejnovější pozemní techniku. Na zveřejněném ...
-
22.09.2017
-
42 komentářů
-
Jan Grohmann
KOMENTÁŘ: Dělostřelectvo nesmí opustit tanky a pěšáky v boji
Efektivnost dělostřelecké palby na pozemní cíle závisí především na tom, zda palba je pozorovaná či ...
-
01.03.2018
-
63 komentářů
-
Milan Vašíček
Houfnice DANA české armády mohou být modernizovány podle standardů NATO
Není žádným tajemstvím, že modernizace dělostřelectva české armády je více než nutná, protože jeho ...
-
02.03.2018
-
229 komentářů
-
Redakce AN
PavolR, munice 152 mm jsou řádově desítky tisíc, v tom problém není ;-) Kolik je provozuschopných systémů DANA bez nutnosti jejich generálky, je problém podstatně větší...
PavolR, munice 152 mm jsou řádově desítky tisíc, v tom problém není ;-) Kolik je provozuschopných systémů DANA bez nutnosti jejich generálky, je problém podstatně větší...
Chjo, zabudol som to zhrnúť: Keby k niečomu došlo a už by ste nemali dostatok 152mm munície, kto a v akom časovom intervale by vám bol schopný dodať ďalšiu?
Chjo, zabudol som to zhrnúť: Keby k niečomu došlo a už by ste nemali dostatok 152mm munície, kto a v akom časovom intervale by vám bol schopný dodať ďalšiu?
Maximus: Na munícii by som vôbec nestaval. Zvlášť keď vraj nemáte ani dosť mín do Pramov: „Velitel minometné baterie kapitán Vratislav Knot dohlížel na střelbu z 82mm minometů a ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus:
Na munícii by som vôbec nestaval. Zvlášť keď vraj nemáte ani dosť mín do Pramov:
„Velitel minometné baterie kapitán Vratislav Knot dohlížel na střelbu z 82mm minometů a prozradil, že baterie je sice tabulkově vyzbrojena 120mm minomety, ale musí střílet menší ráží, protože do větších minometů není už delší dobu k dispozici munice“
Koľko je vôbec tej 152mm munície a akého dáta výroby? A koľko jej bude povedzme o 5-10 rokov, keď sa po nákupe nových húfnic bude dokupovať už iba 155mm munícia systémom "však 152mm ešte máme".Skrýt celý příspěvekOmluva, dal jsem to původně do jiného vlákna, ale patří to spíš sem. Za mne osobně by bylo ideálním řešením kombinace modernizované DANY, která by dala čas provést řádné ...Zobrazit celý příspěvek
Omluva, dal jsem to původně do jiného vlákna, ale patří to spíš sem.
Za mne osobně by bylo ideálním řešením kombinace modernizované DANY, která by dala čas provést řádné výběrové řízení na 18 až 24 kusů moderní samohybné 155 mm houfnice s opcí na stejný počet kusů. Nové houfnice by byly primárně určeny pro "expediční účely" v rámci zahraničních misí a pro plnění spojeneckých závazků. Modernizované DANY by byly jen pro obranu teritoria ČR s tím, že by postupně byly převedeny jen pod AZ a do NZ a za cca dekádu služby plně nahrazeny dalšími moderními samohybnými houfnicemi 155 mm.
V případě nějaké "geopolitické šlamastyky" v regionu budeme mít ještě pro toto období dost záložáků mezi dělostřelci, kteří by modernizované DANY dokázali adekvátně použít. Až tato generace odejde do důchodu, tak i DANY v NZ ztratí smysl.
AČR nemá rozumný záložní systém schopný doplňovat bojové jednotky (čest a sláva nemnoha AZ) a v podstatě spoléhá na vojáky, co odešli do civilu. Úvahy o rychlé mobilizaci jsou v současnosti zcela mimo realitu!!! Takže pokud to spojíme s tím, že armáda bude mít dlouhodobě problém sehnat dostatek kvalitních profesionálů (kteří by aktivně sloužili s novou technikou), tak bude muset spoléhat na dostupné zálohy a techniku z NZ.
Pokud se má AČR oprostit od ducha "vládního vojska", tak současně s nákupem nových 155 mm kanónových houfnic musí dojít i k výběru nových raketometů kategorie HIMARS, LYNX, ASTROS 2020, ... s dostřelem přes 80 km a s municí s koncovým navedením, právě jako hlavní prvek protibaterijní činnosti.
Pokud vezmu v potaz krajně nepravděpodobný horký konflikt s Ruskem, tak je absurdní předpokládat, že by jsme v rámci spojenecké pomoci vyslali veškeré dělostřelecké systémy do zahraničí. Vždy zůstane nějaká část systémů na obranu vlastního teritoria. Proto dle mne kombinace dělostřelectva ráže 152 mm a 155 mm není až tak zásadní problém.
V případě přímého přechodu na ráži 155 mm mám obavu, že zdaleka nedosáhneme takového počtu munice ve skladech, jaké máme dosud pro 152 mm systémy (viz počty AA a AG letecké munice).Skrýt celý příspěvekProblém AČR dělostřelectva je v tom, že po 155 mm houfnici se chce, aby byla málem schopna vést účinnou střelbu od 0 do 100 km. To je asi tak, jako by útočná puška měla účinně ...Zobrazit celý příspěvek
Problém AČR dělostřelectva je v tom, že po 155 mm houfnici se chce, aby byla málem schopna vést účinnou střelbu od 0 do 100 km. To je asi tak, jako by útočná puška měla účinně střílet nejméně na 3 km s účinkem v cíli s efektem automatického kanónu ráže 30 mm.
Tuto myšlenkovou schizofrenii lze vyléčit jen tím, že se dělostřelectvo uskupí do dvou úrovní:
na dělostřelectvo pro podporu brigádních bojových uskupení k plnění taktických úkolů do hloubky cca 20 km od čáry dotyku, a
dělostřelectvo divizní/sborové na plnění operačních úkolů na dálkách za hranicí činnosti brigádních bojových uskupení, tj. s dostřelem nad 30 km.
AČR nepředpokládá divizní stupeň organizace, 4.b. má být organizačně začleněna do divize BW, 7.b. do polské divize. Z toho logicky vyplývá, pro AČR stačí mít pouze dělostřelectvo na podporu brigádního stupně, protože palebná podpora na větší dálky bude záležitostí nadřízeného divizního stupně (BW,PL).
Bude tedy plně stačit, aby dělostřelectvo AČR bylo postaveno na 155 mm ShH s dostřelem jako mají 155 mm M109A6/A7, tj 22 km. To by bylo v plném souladu s US brigádní organizační strukturou a jejich předpokládaným bojovým posláním. Samozřejmě doplněné o salvové raketomety.
Palebná podpora brigádním uskupením ShH/22 km by bylo rozhodně operativnější než ShH/>30 km. Jednak pro jejich větší manévrovost, ale především pro větší disponibilní palebnou kapacitu (60 ran / 20 až 30 ran).
Pokud by se zavedla divizní struktura AČR postavením další brigády, potom by stačilo posílit divizní stupeň alespoň jedním oddílem 155 mm ShH o dostřelu >30 km a raketomety s koncovým navedením střel.
Pozn.KOLT. M1156 je hodí jen pro střelbu na bodové cíle, nikoliv na plošné cíle. Ve skladbě munice pro M109 se předpokládá poměr mezi HE a M1156 30:1.Skrýt celý příspěvekRaSe: ve financích bych problém neviděl, když se podíváte na způsob výběru některých zbraní a systémů, tak evidentně problém ve financích nebude. Naopak bude se hodit co největší ...Zobrazit celý příspěvek
RaSe: ve financích bych problém neviděl, když se podíváte na způsob výběru některých zbraní a systémů, tak evidentně problém ve financích nebude. Naopak bude se hodit co největší automatizace, lidí ochotných sloužit v lese mimo civilizaci moc není. Ušetřit, to je to poslední co politiky a jejich podržtašky na MO zajímá. Je to hra jen na oko, podívejte se na jaké částce se začínalo při pořizování nových vrtulníků a s jakou se za ten samý počet počítá dnes. Buďto jsou na MO samí diletanti a nebo dobře podmáznutí úředníci.
...možná se nám do toho všeho zamotají protěžovaní výsadkáři s požadavkem na něco lehkého, taženého, schopného přepravy i pod vrtulníkem :-DSkrýt celý příspěvekflanker.jirka: záleží jestli se chceme řídit onou zmíněnou cenou, za kterou hodlá MO pořídit nové houfnice. Za tu cenu se totiž dají pořídit akorát tak manuálně nabíjené houfnice ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka:
záleží jestli se chceme řídit onou zmíněnou cenou, za kterou hodlá MO pořídit nové houfnice. Za tu cenu se totiž dají pořídit akorát tak manuálně nabíjené houfnice - Caesar, Atmos (možná s robotickým ramenem), s automatem možná tak Eva nebo Dana s ráží 155 mm. Na novou Zuzanu 2, Archer, AGM a podobně, bysme si museli už připlatit. I ti slováci jsou vlastně zahraničí, tak nová houfnice bude téměř určitě ze zahraničí. Dan k modernizaci, na těch 50 kusů, by mělo být dost - stav je otázkou, ale stejně by se muselo všechno překopat.Skrýt celý příspěvekKOLT: dostřel hodí vždy, už jen možnost zpomalit případný postup nepřítele ve větší vzdálenosti nám samotným dává čas na reakci. A 40 ani 60 km u Excaliburu to zřejmě nekončí. ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: dostřel hodí vždy, už jen možnost zpomalit případný postup nepřítele ve větší vzdálenosti nám samotným dává čas na reakci. A 40 ani 60 km u Excaliburu to zřejmě nekončí. Firma Nammo představila zajímavý koncept s náporovým motorem, chtějí dosáhnout dálky 100 km.
Cena munice bude možná zprvu drahá, ale co jiného na takovou vzádelnost umožní ničit bodové cíle? Většinou přesná munice, kterou tam ponesou letadla, provoz letadel, výcvik pilota a cena stroje, to vše dohromady bude dražší, než kus munice. A než někam nějaké éro nebo vrtulník pošlu, tak děl. munice bude k dispozici rychleji.
https://www.defensenews.com/di... Skrýt celý příspěvekRaSe: jak je to s počtem houfnic, které jsou vhodné k modernizaci? Zůstalo tu něco, nebo vše trochu schopné už jezdí v Gruzii a Azerbajdžánu? Aby z toho nakonec nebyla modernizace ...Zobrazit celý příspěvek
RaSe: jak je to s počtem houfnic, které jsou vhodné k modernizaci? Zůstalo tu něco, nebo vše trochu schopné už jezdí v Gruzii a Azerbajdžánu? Aby z toho nakonec nebyla modernizace podobná zoufale malému počtu modrenizovaných T 72.
Nákupu ze zahraničí se úplně nikdy nevyhneme, nemáme průmysl jako Švédsko nebo Izrael. A než "experimentovat" s prototypy domácí produkce, tak můžeme mít rychleji v provozu mnohdy efektivnější zbraně. ..typický příklad byl UAV Sojka, samotný vývoj trval delší dobu než služba v armádě.Skrýt celý příspěvekDřív CSG mluvili o tom, že dokáží, krom podvozku, předělat i zbraňovou část na ráži 155 mm. Troufám si tvrdit, že cena takto modernizované Dany bude velice podobnou fungl nové Evě. ...Zobrazit celý příspěvek
Dřív CSG mluvili o tom, že dokáží, krom podvozku, předělat i zbraňovou část na ráži 155 mm. Troufám si tvrdit, že cena takto modernizované Dany bude velice podobnou fungl nové Evě. Co je lepší řešení nechám na vás, nemám v tomhle vyhraněný názor. Obě možnosti mi přijdou lepší, než nákup houfnice za zahraničí a to i kdyby měly ono robotické rameno. Za mě tedy buď jedno ze zmíněných vozidel, nebo se plácnout přes kapsu a koupit pořádný systém s plnohodnotným nabíjecím automatem (AGM atd.)Skrýt celý příspěvek
DANA by po mírné modernizaci měla i na dnešním bojišti rozhodně co nabídnout. O tom až tak spor není. Houfnice s delším laufem mají na větší vzdálenost o něco nižší rozptyl, ...Zobrazit celý příspěvek
DANA by po mírné modernizaci měla i na dnešním bojišti rozhodně co nabídnout. O tom až tak spor není. Houfnice s delším laufem mají na větší vzdálenost o něco nižší rozptyl, protože vyšší úsťová rychlost. Ale není to tak, že by houfnice s dostřelem 40 km měla na tu vzdálenost stejný rozptyl jako DANA na 20, jen bude mít ve 20 km o něco menší než DANA a rozptylu DANA v 20 km dosahne o nějaký ten kilometr dál.
Výhoda houfnice s dostřelem 40 km je, že při použití zmíněného M1156 dokáže na tuhle vzdálenost ničit velmi spolehlivě i menší plošné cíle – původně uváděný CEP je 50 m, nověji 30 m, nicméně jak se ukázalo při testech s PzH i jinde, reálně je to spíš ještě méně(takže lze ničit i bodové cíle). A pokud ani tohle nestačí, lze střílet Excalibur, případně nějakou italskou hračku. Jasně, není to levné, ale možnost sejmout nepřátelský tank na 50 km není k zahození, ten tank je podstatně dražší ;-) Neřekl bych tedy, že houfnice s dlouhým laufem jsou pouze móda. Umožňují ničení cílů, na které se dřív musely použít jiné, často dražší prostředky.
Nicméně i DANA či M109 s kratším dostřelem nejsou nutně špatné, protože on průzkum nad 20 km od linie dotyku (reálně o něco méně, protože houfnice nebývá úplně u ní) není žádná sranda. Nicméně v době UAV se schopnost provádět průzkum na větší vzdálenosti zvyšuje, takže je potřeba i schopnost na tu vzdálenost dostřelit. A jelikož nemáme raketomety (a hned tak mít asi nebudeme), potřebujeme dělostřelectvo s dobrým dostřelem. A samozřejmě k němu i dostatek munice, včetně té přesné.
Otázkou je, zda AČR má či nemá modernizovat systémy DANA, případně nakolik. A přiznám se, že na tohle nemám úplně vyhraněný názor. Každopádně bych je neprodával, pokud je nechceme nechat ani u AZ, udělal bych jednoduchý repas a šoupnul je do mobilizačních skladů (a ne, to není CSG ani Vrbětice).Skrýt celý příspěvekPro Ares - właśnie. Dlatego mówiłem że modernizacja haubic ma sens... Strzelanie na 40 km prowadzi się w ramach "ognia kontr-bateryjnego" (zwalczanie artylerii ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Ares - właśnie.
Dlatego mówiłem że modernizacja haubic ma sens...
Strzelanie na 40 km prowadzi się w ramach
"ognia kontr-bateryjnego" (zwalczanie artylerii przeciwnika)
Rażenie wykrytych "ważnych" celów w głębi ugrupowania przeciwnika
Dodatkowo duże kąty ostrzału w azymucie - tego nie oferuje ani Caesar Ani Atmos
Artyleria to nie komputery - ona szybko się nie starzeje,,,Skrýt celý příspěvek>>> Když na umlčení cíle na dálce 20 km je potřeba vystřelit 100 ran, tak spotřeba pro dálku 30 km již činí téměř dvakrát tolik, 180 až 200 ran a pro dálku 40 km to může jít až ke ...Zobrazit celý příspěvek
>>> Když na umlčení cíle na dálce 20 km je potřeba vystřelit 100 ran, tak spotřeba pro dálku 30 km již činí téměř dvakrát tolik, 180 až 200 ran a pro dálku 40 km to může jít až ke 350 ranám i více, a to vše za předpokladu úplné přípravy střelby.
Tady je peknej smart GPS kit za $10k co se nasroubuje do nosu 155mm munice a to pak pomoci GPS a malych ridicich ploch to navede na cil s 5m odchylkou pro 90% strelby. Samo si to vyrabi elektrickou energii.
https://en.wikipedia.org/wiki/...
The PGK is compatible with various 155 mm artillery stockpiles to reduce dispersion. It was demonstrated on German DM111 shells in September 2014 fired from a PzH2000 self-propelled howitzer. From a distance of 27 km (17 mi), 90 percent of the PGK-equipped German shells landed within 5 meters of the target.[9]Skrýt celý příspěvekCasto sa marginalizuje odolnost tej "skaredej" a archaicky pososbiacej kabiny Zuzany2 oproti modernizovanym z portfolia CSG, ale podla stanagu 4569 (Visingr udava taky vycuc) je ...Zobrazit celý příspěvek
Casto sa marginalizuje odolnost tej "skaredej" a archaicky pososbiacej kabiny Zuzany2 oproti modernizovanym z portfolia CSG, ale podla stanagu 4569 (Visingr udava taky vycuc) je odolnost voci crepinam granatu 155mm
STANAG 4569 Annex A/C: Odolnost vůči střepinám
Úroveň Střepiny ze 155mm granátů Simulace municí
1 Vzdálenost 100 m, úhel dopadu 0° až 18° 12,7mm: 310 m/s
20mm: 520 m/s
4 Vzdálenost 25 m, úhel dopadu 0° až 90°.
To si myslim je podstatnejsia informacia, ako to ci vodica zastrelia Brenom, ale tazkym kulometom. Z tohto hladiska minimalne kabina vodica je podstatne tazsie znicitelna ako Dany.
Samotny 155mm kanon sa tiez podstatne lisi od 152mm - rozhodna viac ako tie 3mm priemeru. Vacsia nabojova komora, ucinnejsie brzobratne zariadenie, mozno palit az 1000mm dlhe granaty. Oproti EVE nezanebatelna vyhoda moznost v priamom smere cez kabinu vodica pri malom namereSkrýt celý příspěvekTy modernizace jsou prakticky pouze facelifty o ničem, pokud chtěli z Dany něco udělat měli se podívat na dokumentaci Ondavy, která už měla jinak uloženou hlaveň a dostřel 32 km.
Ty modernizace jsou prakticky pouze facelifty o ničem, pokud chtěli z Dany něco udělat měli se podívat na dokumentaci Ondavy, která už měla jinak uloženou hlaveň a dostřel 32 km.
Maximální dostřel 20 až 25 km konvenční municí se považuje za plně dostačující pro všeobecnou palebnou podporu brigádních bojových uskupení, neboť to je hranice efektivní střelby z ...Zobrazit celý příspěvek
Maximální dostřel 20 až 25 km konvenční municí se považuje za plně dostačující pro všeobecnou palebnou podporu brigádních bojových uskupení, neboť to je hranice efektivní střelby z hlediska účinku v cíli a logistické podpory zásobování municí. Při střelbě nad 20 km enormně stoupá spotřeba konvenční munice k vyvození požadovaného účinku v cíli jako je palba na skupinové cíle k jejich umlčení, a už vůbec ne k jejich zničení.
Když na umlčení cíle na dálce 20 km je potřeba vystřelit 100 ran, tak spotřeba pro dálku 30 km již činí téměř dvakrát tolik, 180 až 200 ran a pro dálku 40 km to může jít až ke 350 ranám i více, a to vše za předpokladu úplné přípravy střelby. Při zkrácené přípravě spotřeby samozřejmě nezanedbatelně narostou. Při vedení paleb na velké dálky se může stát, že požadovaná potřeba munice bude větší, než je logistický tok schopen zabezpečit. Je řada příkladů, kdy tomu došlo a nepříznivě ovlivnilo výsledek boje.
Z této logiky přistupuje US dělostřelectvo k požadavkům na maximální dálku střelby 155 mm houfnic. Páteří US dělostřelectva je 155 mm PALADIN M109A6 s maximálním dostřelem konvenční municí 18 km. Z hlediska současných potřeb palebné podpory dochází v říjnu 2013 k modernizaci na M109A7 s hlavní 39 ráží s maximálním dostřelem konvenční munice 22 km s 39 náboji v zásobníku nabíjecího ústrojí. K tomu je muniční vozidlo M992A3, které skladuje celkem 93 nábojů, 90 kusů konvenční munice a 3 kusy střel s koncovým naváděním Copperfield. Plná produkce modelu A7 byla zahájena v roce 2017.
Ke střelbě na větší dálky pak US logicky uvažují raketomety s koncově naváděnými střelami, které jsou schopny výrazně efektivněji z hlediska poměru výkon/cena ničit daleké cíle než 155 mm dělostřelectvo.
Nelze očekávat, že evropská cesta natahování maximálního dostřelu na 30 až 40 km konvenční municí přinese očekávaný efekt v palebné podpoře. Je to spíše marketingový záměr a tlak, nikoliv reálná potřeba. Současný boj se spíše bude odehrávat v urbanizovaném prostředí, kde dělostřelecká palba má rozhodující vliv na průběh a výsledek boje. Až 80 % ztrát živé síly jde na vrub účinkům dělostřelecké palby. Zde se klade na dělostřeleckou palbu obzvláště vysoký požadavek na přesnou palbu k dosažení maximálního účinku v cíli a zejména k minimalizaci ohrožení vlastních jednotek. To lze naplnit jen při střelbě na krátké vzdálenosti. Zde je dálka střelby na 30 i více km zcela k nepotřebě. Jen činí z dělostřeleckého systému zbytečně rozměrný a těžký bojový prostředek. Samozřejmě na úkor jeho manévrovosti a odolnosti proti účinkům palebného působení protivníka.
Modernizovaná DANA M2 z reálných potřeb palebné podpory není tudíž nic „zastaralého“ i s dostřelem 20 km. To je bohatě kompenzováno tím, že na rozdíl od jiných obdobných systémů její nepopíratelnou předností je schopnost brigádním úkolovým uskupením poskytnout soustavnou nepřetržitou podporu bez přerušení, protože si veze vysokou zásobu munice 60 ran se schopností vystřelit nepřerušovaně 36 ran, aniž by obsluha musela opustit pancéřované pracoviště.
Z hlediska aktuálních potřeb, by dělostřelectvo AČR spíše potřebovalo vyzbrojit se salvovými raketomety, kterých se neprozřetelně zbavilo, a raketomety s raketami s koncovým naváděním pro velké dálky střelby.Skrýt celý příspěvekta garance by zněla dobře,armáda se jednoduše zaváže,že každý rok po nějakou dobu bude odebírat určitý počet aut v řádu stovek ,ale sehnat lidi do výroby je stejně problém kdekoliv Zobrazit celý příspěvek
ta garance by zněla dobře,armáda se jednoduše zaváže,že každý rok po nějakou dobu bude odebírat určitý počet aut v řádu stovek ,ale sehnat lidi do výroby je stejně problém kdekolivSkrýt celý příspěvek
Přijde mi to jako rozumná modernizace s exportním potencionálem. Udrží se tady výroba. Navíc zůstanou peníze doma. Poláci používají tito houfnice v Afganistanu. Myslím že jsou ...Zobrazit celý příspěvek
Přijde mi to jako rozumná modernizace s exportním potencionálem. Udrží se tady výroba. Navíc zůstanou peníze doma. Poláci používají tito houfnice v Afganistanu. Myslím že jsou relativně bezproblémové.
Add. Uloženky. Toho bych se bál. Aby je někoho nenapadlo je prodat. Ono v řeči skladech už toho moc není.
Add. Tatra. Možná by stát mohl dát garance kvůli rozšíření výroby. Všechny státy hýčkají svůj vojenský průmysl. Viz některé slyšení kongresu pokud se má nějaká výroba přesunout v rámci USA. Holt Česká republika musí začít dělat co ostatní. Jinak náš vojenský průmysl s poslední prodanou uloženkou.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...