CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?
- 8. 12. 2016
- 51 komentářů
- Jan Grohmann
Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské armády. Ve hře jsou dodávky stovky tisíc kusů zbraní a příslušenství. Česká zbrojovka (CZ) dokonce před dvěma týdny podepsala dohodu o porozumění LoU (Letter of Understanding) s největším pákistánským výrobcem zbraní POF (Pakistan Ordnance Factories).
Hlavní osobní zbraní vojáka pákistánské armády jsou německé útočné pušky G3 (7,62×51 mm) a čínské klony AK-47 (Type 56 v ráži 7,62×39 mm). V menší míře pákistánští vojáci a speciální jednotky používají americké M16/M14, rakouské Steyr AUG, belgické FN F2000 a FN FAL.
Snaha pákistánské armády pořídit novou útočnou pušku není nová. Po roce 2000 Pákistán plánoval nákup zbraní v ráži 5,56 mm. Program ale skončil neúspěchem - armáda došla k závěru, že při svých operacích, zejména při protiteroristických operacích na Federálně spravovaných kmenových území (FATA) na hranicích s Afghánistánem, potřebuje výkonnější munici.
Silnější munice má větší zastavovací účinek a zejména delší dostřel, který umožňuje vést boje na větší vzdálenost.
Nejnovější snaha pákistánské armády pořídit nové útočné pušky začala v listopadu 2015. O pákistánský tendr projevilo zájem několik firem - mimo jiné belgická FN s puškou SCAR, italská Beretta s ARX-200, srbská Zastava s M77, ruský Kalašnikov s AK-103 a nakonec CZ s CZ 807 BREN.
CZ 807 BREN je speciální verze “Brenu” nabízená pro Pákistán - konstrukčně vychází z CZ BREN 2.
Podle pákistánského webu Quwa poslední tři finalisté jsou ARX-200, FN SCAR a CZ 807 BREN. Všechny tři zbraně lze na přáni zákazníka dodat v ráži 5,56×45 NATO, 7,62×51 NATO a 7,62×39. Nicméně není jasné, jakou ráži (nebo v jakých počtech) pákistánská armáda preferuje.
Pákistánská armáda může průběžně nakoupit až 500 000 nových pušek. Nicméně jedná se o dlouhodobý projekt přezbrojení pákistánské armády. V dlouhodobém horizontu se tak mluví o potřebě až milionu karabin, útočných pušek nebo pušek pro přesnou střelbu, atd.
Většina nových pušek bude vyrobena v licenci v Pákistánu v závodech firmy POF. Ostatně stejný model POF uplatnil při licenční výrobě německých pušek G3.
"Ve (pákistánském - pozn. red.) výběrovém řízení je nejdůležitějším aspektem naprostá spolehlivost v boji," komentoval na začátku roku pákistánský nákup Brian Cloughley, bývalý australský vojenský atašé v Islamabádu.
"Ale hlavním faktorem bude dohoda o licenční výrobě v POF. Neexistuje žádná možnost smlouvy zahrnující kompletní dovoz zbraní. Zkoušky zbraní by měly být dokončeny v polovině roku a není pochyb, že souběžně probíhají jednání o možné domácí výrobě zbraní," dodal Cloughley.
CZ 807 BREN s novou pažbou; větší foto / Defence.pk
Oficiální místa prozatím o případném vítězi pákistánského tendru mlčí. Nicméně před dvěma týdny CZ podepsala s POF na pákistánské vojenské výstavě IDEAS 2016 dohodu o porozumění (LoU).
Obecně je LoU písemný dokument předběžně vymezující obsah budoucí smlouvy mezi zúčastněnými stranami. Česká zbrojovka byla přitom jediný uchazeč z trojice favoritů, který s POF podepsal dohodu o porozumění.
Dodejme také jako zajímavost, že podobnou dohodu podepsala POF také s českou průmyslovou skupinou Czechoslovak Group (CSG).
“Česká zbrojovka a POF deklarovaly, že budou intenzivně jednat o dodávkách kompletní technologie pro výrobu ručních palných zbraní do POF. Společný zájem je postupně rozběhnout výrobu v Pákistánu, od počáteční montáže po maximální lokalizaci produktu. V rámci této spolupráce se očekává transfer technologií, stejně jako technická podpora a technické školení zaměstnanců POF,” píše na svých stránkách Radio Pákistán. Nicméně zprávy nemluví o konkrétním modelu zbraně.
Prozatím nejsou žádné oficiální informace o výsledcích pákistánského tendru, nicméně podle podepsaného dopisu LoU, podle informací pákistánského vojenského webu Quwa, i dle diskuzí na pákistánském vojenském fóru Pakistan Defence, je nyní CZ 807 BREN hlavním kandidátem a v centru pozornosti.
Podle webu Quwa navíc u pákistánské armády spolupráce mezi CZ a POF neskončí. Díky pákistánskému výrobci může CZ expandovat na trhy jako je Saudská Arábie, Ázerbájdžán, Nigérie, atd.
Stejně tak pákistánský tendr nabízí velkou příležitost pro českého výrobce optiky Meopta. Zbraně CZ 807 BREN jsou v Pákistánu viděny právě s českými zaměřovači.
Zdroj: Quwa
Související články
Srbské transportéry Larar II pro Pákistán
Podle informací zpravodajského portálu defence-blog.com prodalo Srbsko 12 transportérů Lazar II ...
- 22.06.2016
- 21 komentářů
- Václav Kopecký
Český bezpilotní letoun CANTAS
Excalibur International, dceřiná společnost holdingu Czechoslovak Group (CSG), vyvíjí v rámci ...
- 15.11.2016
- 22 komentářů
- Jan Grohmann
Češi dodají do Indonésie Pandury a Tatry
Významným úspěchem skončila účast holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) na sedmém ročníku mezinárodního ...
- 24.11.2016
- 15 komentářů
- Tisková zpráva
Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení
Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...
- 04.12.2016
- 139 komentářů
- Jan Grohmann
Zbrojíř: Já chápu kam míříte, ale prostě trh se nějak vyvíjí a pokud dnes chcete vyvážet, tak holt za těch podmínek, které jsou. Furt mě přijde lepší prodat alespoň licenci než ...Zobrazit celý příspěvek
Zbrojíř: Já chápu kam míříte, ale prostě trh se nějak vyvíjí a pokud dnes chcete vyvážet, tak holt za těch podmínek, které jsou. Furt mě přijde lepší prodat alespoň licenci než neprodat vůbec nic.
Vývoj kolem 805 mě taky sere, ale už s tím nic neuděláme, takže snad se to po troškách vrátí na daních (i když ani tady si nedělám velké iluze).Skrýt celý příspěvekRase velmi špatně jste pochopil můj text. 1. CZ 807 je stále výrobně velmi náročná a tudíž relativně drahá puška, takže nevhodná pro hromadnou výrobu, zejména v tak velkých ...Zobrazit celý příspěvek
Rase
velmi špatně jste pochopil můj text.
1. CZ 807 je stále výrobně velmi náročná a tudíž relativně drahá puška, takže nevhodná pro hromadnou výrobu, zejména v tak velkých počtech, z pohledu výrobních schopností a patrně i ekonomických možností Pákistánu na tom nejsou její soupeři o moc lépe. Ptám se tedy, zda Pákistán náhodou nepřecenil svoje síly, anebo se jen chce dostat k určitým technologiím a know-how.
2. Dříve vyspělý západ sofistikovanější produkty jen vyvážel, pak začal prodávat licence na generačně starší produkty a nyní je tlačen k prodeji toho nejnovějšího, nákladně vyvíjeného, někde i daňovými poplatníky významně spolufinancovaného… z toho vyplývá, že vyspělý západ je ve svých schopnostech udržovat si patřičný náskok ve stále větší defenzívě…
3. V případě výběru CZ 807 nastane, to, co jsem zde predikoval, tj. že MO ČR odebráním druhořadé výzbroje typu CZ 805 zafinancuje v soukromé společnosti vývoj produktů skutečně konkurenceschopných a ty budou na trzích třetího světa nabízeny a prodávány, resp. prodávány licence, což zdaleka není pro českého poplatníka a zaměstnance tak výhodné, jako domácí výroba, za podstatně lepší ceny, než jaké byly a jsou účtovány domácím ozbrojeným složkám. Ale jak jsem si všiml, velká část lidí s tím zde problém nemá.
4. Větší problém je v tom, že zisky soukromých firem, a je jedno, zda tuzemských, či zahraničních, podpořené často z prostředků daňového poplatníka, v konečném důsledku, při dodávkách do problémových oblastí, perspektivně přináší západním státům jen další náklady při zabezpečování obrany a ochrany svých občanů a zájmů před nepřátelskými silami. Takže mně vadí dodávka nejnovějších produktů obecně.
5. CZ 805 ať jim tam nasypou, co se tam vejde, problém je v tom, že ty by ani Pákistánci nechtěli…Skrýt celý příspěveklorgarius: Indický tendr byl zrušen ve prospěch domácí zbraně, modernizované pušky ...Zobrazit celý příspěvek
lorgarius:
Indický tendr byl zrušen ve prospěch domácí zbraně, modernizované pušky INSAS:
http://zpravy.e15.cz/zahranicn... Skrýt celý příspěvekZbrojir: Možno ide Pakistanu s tým "transférom technológií" práve o zvýšenie schopnosti vyrábať vo veľkých objemoch aj takto náročné zbrane. Takže čím zložitejšia zbraň, tým ...Zobrazit celý příspěvek
Zbrojir:
Možno ide Pakistanu s tým "transférom technológií" práve o zvýšenie schopnosti vyrábať vo veľkých objemoch aj takto náročné zbrane. Takže čím zložitejšia zbraň, tým lepšie pre nich.Skrýt celý příspěvek...tak Latakie to byla..
https://twitter.com/oryxspioen......tak Latakie to byla..
https://twitter.com/oryxspioen...Zbrojir: měl byste být rád, že ti "islamisté" budou mít "nefunkční křáp" od CZUB, než superzbraně jako je ARX-200 a FN SCAR. Je zajimavé, že italům a belgičanům něco podobného ...Zobrazit celý příspěvek
Zbrojir:
měl byste být rád, že ti "islamisté" budou mít "nefunkční křáp" od CZUB, než superzbraně jako je ARX-200 a FN SCAR. Je zajimavé, že italům a belgičanům něco podobného zjevně nevadí. Nenapadá mě, proč by měl BREN představovat větší bezpečnostní riziko než tyto zbraně.
RiMr71:
to bude z dodávky do Egypta nebo Jordánska. Vzhledem k tomu, že na černém trhu jsou i německé zbraně z WW2, tak se nejde divit, že se tam objeví občas i unikát jako BREN )Skrýt celý příspěvekjj.... pak je jen otázkou času, než se Breny ukáží u Isiláků a podobné sebranky... i starý Bren už někde, matně si vzpomínám, byl viděn na černém trhu v Iráku či kde...?
jj.... pak je jen otázkou času, než se Breny ukáží u Isiláků a podobné sebranky... i starý Bren už někde, matně si vzpomínám, byl viděn na černém trhu v Iráku či kde...?
Samotná trojice uvedených produktů je pro možnosti hromadné výroby ve statisícových objemech na území Pákistánu nemalý problém. V případě CZ 807, pakliže nedojde k výraznému ...Zobrazit celý příspěvek
Samotná trojice uvedených produktů je pro možnosti hromadné výroby ve statisícových objemech na území Pákistánu nemalý problém.
V případě CZ 807, pakliže nedojde k výraznému snížení výrobní náročnosti, by byly takové objemy s technickým a personálním zázemím v Pákistánu, vskutku obrovská výzva. Ne všechny uzavřené kontrakty, lze totiž s odhledem let, nakonec hodnotit jako výhru.
Rovněž z pohledu naší bezpečnosti, ale i z hlediska konkurenceschopnosti západu, není zrovna „očekávaný transfer technologií“, na které výrazně přispěl český daňový poplatník, ničím perspektivně nerizikovým…Skrýt celý příspěvekNechci to zakřiknout, ale pokud by zakázka vyšla, tak by se jednalo o ohromnou reklamu pro český zbrojařský průmysl. Ne jen pro CZUB ale i CSG atd. Na druhou stranu, i pokud ...Zobrazit celý příspěvek
Nechci to zakřiknout, ale pokud by zakázka vyšla, tak by se jednalo o ohromnou reklamu pro český zbrojařský průmysl. Ne jen pro CZUB ale i CSG atd. Na druhou stranu, i pokud nevyhraje CZUB, tak by mohla být vítězem některá z evropských firem (belgie, itálie), což není špatné. Samozřejmě pokud tendr vůbec nějak dopadne.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...