CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

CZ 807 BREN na pákistánské vojenské výstavě IDEAS 2016; větší foto / Defence.pk

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské armády. Ve hře jsou dodávky stovky tisíc kusů zbraní a příslušenství. Česká zbrojovka (CZ) dokonce před dvěma týdny podepsala dohodu o porozumění LoU (Letter of Understanding) s největším pákistánským výrobcem zbraní POF (Pakistan Ordnance Factories).

Hlavní osobní zbraní vojáka pákistánské armády jsou německé útočné pušky G3 (7,62×51 mm) a čínské klony AK-47 (Type 56 v ráži 7,62×39 mm). V menší míře pákistánští vojáci a speciální jednotky používají americké M16/M14, rakouské Steyr AUG, belgické FN F2000 a FN FAL.

Snaha pákistánské armády pořídit novou útočnou pušku není nová. Po roce 2000 Pákistán plánoval nákup zbraní v ráži 5,56 mm. Program ale skončil neúspěchem - armáda došla k závěru, že při svých operacích, zejména při protiteroristických operacích na Federálně spravovaných kmenových území (FATA) na hranicích s Afghánistánem, potřebuje výkonnější munici.

Silnější munice má větší zastavovací účinek a zejména delší dostřel, který umožňuje vést boje na větší vzdálenost.

Nejnovější snaha pákistánské armády pořídit nové útočné pušky začala v listopadu 2015. O pákistánský tendr projevilo zájem několik firem - mimo jiné belgická FN s puškou SCAR, italská Beretta s ARX-200, srbská Zastava s M77, ruský Kalašnikov s AK-103 a nakonec CZ s CZ 807 BREN.

CZ 807 BREN je speciální verze “Brenu” nabízená pro Pákistán - konstrukčně vychází z CZ BREN 2.

Podle pákistánského webu Quwa poslední tři finalisté jsou ARX-200, FN SCAR a CZ 807 BREN. Všechny tři zbraně lze na přáni zákazníka dodat v ráži 5,56×45 NATO, 7,62×51 NATO a 7,62×39. Nicméně není jasné, jakou ráži (nebo v jakých počtech) pákistánská armáda preferuje.

Pákistánská armáda může průběžně nakoupit až 500 000 nových pušek. Nicméně jedná se o dlouhodobý projekt přezbrojení pákistánské armády. V dlouhodobém horizontu se tak mluví o potřebě až milionu karabin, útočných pušek nebo pušek pro přesnou střelbu, atd.

Většina nových pušek bude vyrobena v licenci v Pákistánu v závodech firmy POF. Ostatně stejný model POF uplatnil při licenční výrobě německých pušek G3.

"Ve (pákistánském - pozn. red.) výběrovém řízení je nejdůležitějším aspektem naprostá spolehlivost v boji," komentoval na začátku roku pákistánský nákup Brian Cloughley, bývalý australský vojenský atašé v Islamabádu.

"Ale hlavním faktorem bude dohoda o licenční výrobě v POF. Neexistuje žádná možnost smlouvy zahrnující kompletní dovoz zbraní. Zkoušky zbraní by měly být dokončeny v polovině roku a není pochyb, že souběžně probíhají jednání o možné domácí výrobě zbraní," dodal Cloughley.


CZ 807 BREN s novou pažbou; větší foto / Defence.pk

Oficiální místa prozatím o případném vítězi pákistánského tendru mlčí. Nicméně před dvěma týdny CZ podepsala s POF na pákistánské vojenské výstavě IDEAS 2016 dohodu o porozumění (LoU).

Obecně je LoU písemný dokument předběžně vymezující obsah budoucí smlouvy mezi zúčastněnými stranami. Česká zbrojovka byla přitom jediný uchazeč z trojice favoritů, který s POF podepsal dohodu o porozumění.

Dodejme také jako zajímavost, že podobnou dohodu podepsala POF také s českou průmyslovou skupinou Czechoslovak Group (CSG).

“Česká zbrojovka a POF deklarovaly, že budou intenzivně jednat o dodávkách kompletní technologie pro výrobu ručních palných zbraní do POF. Společný zájem je postupně rozběhnout výrobu v Pákistánu, od počáteční montáže po maximální lokalizaci produktu. V rámci této spolupráce se očekává transfer technologií, stejně jako technická podpora a technické školení zaměstnanců POF,” píše na svých stránkách Radio Pákistán. Nicméně zprávy nemluví o konkrétním modelu zbraně. 

Prozatím nejsou žádné oficiální informace o výsledcích pákistánského tendru, nicméně podle podepsaného dopisu LoU, podle informací pákistánského vojenského webu Quwa, i dle diskuzí na pákistánském vojenském fóru Pakistan Defence, je nyní CZ 807 BREN hlavním kandidátem a v centru pozornosti.

Podle webu Quwa navíc u pákistánské armády spolupráce mezi CZ a POF neskončí. Díky pákistánskému výrobci může CZ expandovat na trhy jako je Saudská Arábie, Ázerbájdžán, Nigérie, atd.

Stejně tak pákistánský tendr nabízí velkou příležitost pro českého výrobce optiky Meopta. Zbraně CZ 807 BREN jsou v Pákistánu viděny právě s českými zaměřovači. 

Zdroj: Quwa

Nahlásit chybu v článku


Související články

Srbské transportéry Larar II pro Pákistán

Podle informací zpravodajského portálu defence-blog.com prodalo Srbsko 12 transportérů Lazar II ...

Český bezpilotní letoun CANTAS

Excalibur International, dceřiná společnost holdingu Czechoslovak Group (CSG), vyvíjí v rámci ...

Češi dodají do Indonésie Pandury a Tatry

Významným úspěchem skončila účast holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) na sedmém ročníku mezinárodního ...

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 nových útočných pušek CZ BREN 2 od České zbrojovky. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • skelet
    10:58 09.12.2016

    Vladimír: ano, na trhu jsou pušky s ráží 7,62x51. Třeba FN FAL, G3, M14 atd. Proto by už nikdy nikdo neměl nic takového vyvíjet, protože nově vyvinutá zbrań by neměla být zavedena, ...Zobrazit celý příspěvek

    Vladimír: ano, na trhu jsou pušky s ráží 7,62x51. Třeba FN FAL, G3, M14 atd. Proto by už nikdy nikdo neměl nic takového vyvíjet, protože nově vyvinutá zbrań by neměla být zavedena, jelikož ji nikdo nemá zavedenou. Úžasná logika..
    KOLT: nehledali ráži 7,62x39 Indové?Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    10:40 09.12.2016

    S těmi rážemi je to zjevně volakosi čudné. Mám takový dojem, že jsem četl, že pohledávají pušku na náboj M43 (tedy 7.62x39), jenže nemůžu najít zdroj. Z nabízených pušek je ARX200 ...Zobrazit celý příspěvek

    S těmi rážemi je to zjevně volakosi čudné. Mám takový dojem, že jsem četl, že pohledávají pušku na náboj M43 (tedy 7.62x39), jenže nemůžu najít zdroj. Z nabízených pušek je ARX200 v ráži 7.62x51, AK-103 v 7.62x39, SCAR v 5.56x45 či 7.62x51a BREN v jakékoliv z těchto tří. Zastava M77 je sice v ráži 7.62x51, jenže všude jinde jsem se dočetl, že nabízena byla Zastava M21, která používá 5.56x45. A teď aby se v tom prase vyznalo...Skrýt celý příspěvek

  • vladimír
    10:17 09.12.2016

    To vôbec nie je pravda čo píšete , že všetko čo ja píšem o CZUB je negatívne. CZUB celkom zjavne obchádza normálne trhové podmienky a jej praktikami tento trh aj deformuje.

    To vôbec nie je pravda čo píšete , že všetko čo ja píšem o CZUB je negatívne. CZUB celkom zjavne obchádza normálne trhové podmienky a jej praktikami tento trh aj deformuje.

  • juhelak
    10:08 09.12.2016

    Vladimír: aby byla zbran zavedená, tak se musí nejdriv nekde zavest. Příjde mi že tu je prostě tendence z jakekoli zprávy ohledně brenu nebo českého výrobce udělat ...Zobrazit celý příspěvek

    Vladimír: aby byla zbran zavedená, tak se musí nejdriv nekde zavest. Příjde mi že tu je prostě tendence z jakekoli zprávy ohledně brenu nebo českého výrobce udělat negativní..dokonce i tady se to povedlo :)Skrýt celý příspěvek

  • vladimír
    10:00 09.12.2016

    No problém je v tom že takéto zavedené už sú

    No problém je v tom že takéto zavedené už sú

  • skelet
    09:58 09.12.2016

    kdyby byly z výběrovek automaticky vyřazeny zbraně, které ještě nejsou nikde zavedené (sériově vyráběné), tak dodnes používáme pěstní klíny..

    kdyby byly z výběrovek automaticky vyřazeny zbraně, které ještě nejsou nikde zavedené (sériově vyráběné), tak dodnes používáme pěstní klíny..

  • vladimír
    09:48 09.12.2016

    Žiadny kaliber 7.62 * 39 mm, pretože ani Beretta 200 ani FN SCAR 17 nie je schopný strieľať túto muníciu. Jedná sa tu celkom zjavne o muníciu 7.62 * 51 mm. To je teda naozaj ...Zobrazit celý příspěvek

    Žiadny kaliber 7.62 * 39 mm, pretože ani Beretta 200 ani FN SCAR 17 nie je schopný strieľať túto muníciu. Jedná sa tu celkom zjavne o muníciu 7.62 * 51 mm. To je teda naozaj zaujímavé zistenie, že tento tender ide vyhrať CZUB so svojím produktom CZ BREN 2 v ráži 7.62 * 51mm , ktorý bol zjavne iba nedávno vyvinutý ako o tom bolo nedávno v AN písané. Ani jeden jediný kus nie je zavedený v žiadnej armáde na svete a tu ide vyhrať CZUB tender hneď na produkciu niekoľko stotisíc kusov v Pakistane? Ja si myslím, že v každom normálnom výberovom konaní by takéto ponúkané zbrane by mali byť vylúčené ako prvé. No ja sa pri tých známych praktikách pánov z CZUB v CR a v SR ani nečudujem, že majú blízko k výhre.Však u nás vyhrávajú tiež všetko aj bez akejkoľvek konkurencie, tá je tu zbytočná a nežiadúca.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    09:25 09.12.2016

    Pakistán poptává versi 7.62x39 mm.

    Pakistán poptává versi 7.62x39 mm.

  • Jakub2
    09:03 09.12.2016

    Vladimír: Munice 7,62x51 je dobrá leda pro kulomety a DMR. Pákistánci mají G3 s touhle municí stále ve výzbroji jen kvůli tomu, že neměli peníze na přezbrojení. Kdyby na takové ...Zobrazit celý příspěvek

    Vladimír: Munice 7,62x51 je dobrá leda pro kulomety a DMR. Pákistánci mají G3 s touhle municí stále ve výzbroji jen kvůli tomu, že neměli peníze na přezbrojení. Kdyby na takové munici trvali, tak si mohou nechat udělat upgrade stávajících G3 a nemusí poptávat nový komplex.

    Ad Beretta ARX200 - to je DMR - Italové mají smíšené vybavení - ARX160 jako základ a k tomu selektivně ARX200 pro dobré střelce jako DMR.Skrýt celý příspěvek

  • vladimír
    08:02 09.12.2016

    V članku sa píše že nie je jasné v akej ráži sú ponúkané výrobky. Keďže medzi posledné 3 ponúkané zbrane sa dostala Beretta ARX 200, tak je jasné že sa bavíme o ráži 7,62 * 51 mm, ...Zobrazit celý příspěvek

    V članku sa píše že nie je jasné v akej ráži sú ponúkané výrobky. Keďže medzi posledné 3 ponúkané zbrane sa dostala Beretta ARX 200, tak je jasné že sa bavíme o ráži 7,62 * 51 mm, ktorú pakistanská armáda preferujeSkrýt celý příspěvek

  • stirling
    23:17 08.12.2016

    Super a snad to klapne, držím palce. Strnad tuším koupil výrobce obráběcích strojů, takže pokud by se podařilo prodat zbraně, licenci, ale i optiku a obráběcí stroje... to vypadá ...Zobrazit celý příspěvek

    Super a snad to klapne, držím palce. Strnad tuším koupil výrobce obráběcích strojů, takže pokud by se podařilo prodat zbraně, licenci, ale i optiku a obráběcí stroje... to vypadá na zakázku snů, teď už tomu schází jen podpis.Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    22:24 08.12.2016

    Tušíte někdo, kolik BRENů celkově chce pořídit AČR? Určitě přeci musí mít dostatek zbraní i AZ a poměrně velký počet i pro případ mobilizace, ne?

    Tušíte někdo, kolik BRENů celkově chce pořídit AČR? Určitě přeci musí mít dostatek zbraní i AZ a poměrně velký počet i pro případ mobilizace, ne?

  • Pavka
    22:00 08.12.2016

    obávám se že JirkaM asi takříkajíc uhodil hřebíček na hlavičku. Také bych věřil v to, že má jít o další projekt, který sice zafinancuje soukromá CZUB, jenže ta opět fakticky ...Zobrazit celý příspěvek

    obávám se že JirkaM asi takříkajíc uhodil hřebíček na hlavičku. Také bych věřil v to, že má jít o další projekt, který sice zafinancuje soukromá CZUB, jenže ta opět fakticky nepůjde do rizika, protože bude samozřejmě krytá EGAPem a když se to podělá, jako že to je, i podle argumentů zde zmíněných, skoro jisté tak to opět celé zaplatí český poplatník. Aneb ty pušky nás přijdou opravdu draho.Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
    21:39 08.12.2016

    Zajímalo by mě, kdo to zaplatí. Pokud to bude financovat čestká strana s bláhovou nadějí, že nám Pákistán ten dluh jednou vrátí, tak je to čirá hloupost. Pokud Pákistán zaplatí ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímalo by mě, kdo to zaplatí. Pokud to bude financovat čestká strana s bláhovou nadějí, že nám Pákistán ten dluh jednou vrátí, tak je to čirá hloupost.

    Pokud Pákistán zaplatí předem, je všechno v naprostém pořádku. Co se od nás ragheads naučí stejně během pár let zapomenou.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    17:31 08.12.2016

    tiez myslim ze v dobe ked islamsky stat pouziva rakety serie, ktora mala byt zlikvidovana v novakoch, pouziva ceskoslovensku pechotnu municiu a teroristicke utoky v europe su ...Zobrazit celý příspěvek

    tiez myslim ze v dobe ked islamsky stat pouziva rakety serie, ktora mala byt zlikvidovana v novakoch, pouziva ceskoslovensku pechotnu municiu a teroristicke utoky v europe su pachane zbranami zo slovenska, nema cenu riesit bezpecnostne riziko moznej vyroby brenov v pakistane. Obzvlast ked este ziadna vyhra v tendri nie je ista.Skrýt celý příspěvek

  • Orofin
    17:20 08.12.2016

    Důležitý je, že se puška vyvinula u nás. My budeme mít ty technologie, přece něco jiného je pušku manuálně vyrobit a vymyslet ji. Tohohle bych se vůbec nebál, ty peníze se dají ...Zobrazit celý příspěvek

    Důležitý je, že se puška vyvinula u nás. My budeme mít ty technologie, přece něco jiného je pušku manuálně vyrobit a vymyslet ji. Tohohle bych se vůbec nebál, ty peníze se dají použít na další vývoj atd, Pákistán má jaderné zbraně, opravdu si nemyslím že by byl BREN tak skvělá a přelomová puška aby to mělo smysl vůbec řešit.Skrýt celý příspěvek

  • vlasto
    16:40 08.12.2016

    Zbrojir - ad2) spravidla sa to vola pokrok a diseminacia bohatstva :) Zastavit prilev imigrantov sa da len tak, ze zbohatnu krajiny, z ktorych utekaju sem. Ked vyspele staty nebudu ...Zobrazit celý příspěvek

    Zbrojir - ad2) spravidla sa to vola pokrok a diseminacia bohatstva :) Zastavit prilev imigrantov sa da len tak, ze zbohatnu krajiny, z ktorych utekaju sem. Ked vyspele staty nebudu presuvat know-how do chudobnych, budu sa chudobni presuvat do vyspelych statov. Rovnovaha nejako nastolena musi byt.Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    16:37 08.12.2016

    Primárně je třeba produkty dělat doma, tedy pokud chceme zhodnotit opravdu vysoký podíl státního rozpočtu na tomto projektu, zaměstnávat lidi, udržovat know-how a zvyšovat životní ...Zobrazit celý příspěvek

    Primárně je třeba produkty dělat doma, tedy pokud chceme zhodnotit opravdu vysoký podíl státního rozpočtu na tomto projektu, zaměstnávat lidi, udržovat know-how a zvyšovat životní úroveň.

    Je jasné, že země jako Pákistán, nebo Indie, budou chtít přenést výrobu k sobě domů, ale pokud by bylo výsledkem letitého snažení a značného podílu daňového poplatníka na projektu jen pár licenčních výrob, tak si velkým přínosem jist opravdu nejsem.

    Ruční zbraně vskutku nejsou až taková hig-tech, i když ještě nedávno mě zde někteří přesvědčovali o opaku, je ale rozdíl zvládat výrobu pušky na bázi AK, nebo zbraňového kompletu skládajícího se z moderní zbraně a optoelektroniky. Do takových oblastí by bylo rozumnější nedodávat to nejmodernější. To platí pro celý západ...

    Očekávám však, že se případná hromadná výroba v Pákistánu bude potýkat s celou řadou problémů, takže budou ještě léta na západním dodavateli hodně závislí…Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    15:55 08.12.2016

    Zbrojir: Pokud se k tem nasim technologiim nedostanou legalne, pak jim s tim vypomuze Cina. Tady je sance prodat predevsim obrabeci stroje na kterych ty pusky vyrobi. Pripadne ...Zobrazit celý příspěvek

    Zbrojir:
    Pokud se k tem nasim technologiim nedostanou legalne, pak jim s tim vypomuze Cina. Tady je sance prodat predevsim obrabeci stroje na kterych ty pusky vyrobi. Pripadne dodani optiky od nas, kterou si sami nevyrobi. Licencni poplatky jsou spis bonus. Taky to muze prilakat mensi zakazniky, kteri koupi pusky primo od nas. Co se tyce samotne pusky, ty dnes vyrabi kdejaky rozvojovy stat, stejne jako obrnene automobily. Preci jen svet neni v 19.stoletiSkrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    15:42 08.12.2016

    Takeda Já vím, že to nezměním, ale západní svět by se měl jako celek mnohem více zamyslet, zda vývozem nejnovějších technologií a know-how, v oblasti zbrojního průmyslu zejména, ...Zobrazit celý příspěvek

    Takeda

    Já vím, že to nezměním, ale západní svět by se měl jako celek mnohem více zamyslet, zda vývozem nejnovějších technologií a know-how, v oblasti zbrojního průmyslu zejména, postupně nepácháme sebevraždu, jasně, ruční zbraně nejsou zbraně hromadného ničení, ale škodit nám v nesprávných rukou mohou, a to dosti.

    Další problém jsou licence, nejen že „nekompatibilní kulturní okruhy“ získávají technologie a know-how, ke kterému by se třeba po celá desetiletí nedopracovaly, ale licence nebude příliš výhodná ani pro naši státní kasu ani pro české zaměstnance, daleko lepší by byla výroba zde, na územní ČR, a tou se také obhajovala nemalá spoluúčast státu na projektu útočné pušky.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3